vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 7 χρήστες
netsplit, ΨΗΛΟΣ, manoslykos, tzavardin, giorgosp, Sergios, tony1976

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Ακριβώς. Ιστορικό ασθενούς πολύ απλά, τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν κάποιοι ή μήπως απλά δεν θέλουν?
Όσο για κάποια άλλα περιστατικά, δεν τα αποκλείω (εντελώς) αλλά σίγουρα πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις (και όχι να έχουν μεζευτεί και 7 άτομα στο ίδιο μέρος).
Κάποιοι έχουν αλλεργία στο latex, τι να κάνουμε είναι άτυχοι, να σταματήσει ο κόσμος δλδ να φοράει προφυλακτικά??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 14:56 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Δεν είναι ιατρική η άποψή μου (και δεν θα μπορουσε να είναι αφου δεν είμαι γιατρός) αλλά "πολιτική" γιατί απο ότι βλέπω
τα θέματα "life-style" (τσιγάρο-πάχος κτλ) τελικά πολιτική αντιμετώπιση έχουν απο τα κράτη μεχρι στιγμής....

1) Ενας  γιατρός δεν μπορεί και δεν πρέπει να εκφράσει "επίσημη" άποψη για το η.τ. (πλην νικοτίνης όπου επίσημα μπορεί να είναι αρνητικότατος),
 παρά μόνο επιφύλαξη ή σκεπτικισμό. Ανεπίσημα μπορεί να πεί ότι θέλει.
Αυτό γιατί δεν έχει στα χέρια του καμμία τελική έρευνα πάνω στο προϊόν για να βασιστεί.
Απλά διαισθητικά (δηλ. χωρίς να έχει απόδειξη γι αυτό) και ανεπίσημα μπορεί να δώσει μια θετική (ή και αρνητική) άποψη.
Η πιο "τίμια" επιστημονικά άποψη ίσως είναι "δεν γνωρίζω κάτι επίσημο για το προϊόν, το καλύτερο είναι να μην καπνίζεις και να μην ατμίζεις και να απεξαρτηθείς απο τη νικοτίνη"

2) Στα ιατρεία διακοπής καπνίσματος και στα ιατρικά προϊόντα διακοπής καπνίσματος έχουν επενδυθεί αρκετά χρηματα και είναι και αρκετά ακριβά.
π.χ. μου έκανε εντύπωση ότι αρκετό καιρό ΠΡΙΝ απο τον πρώτο αντικαπνιστικό νόμο (του Αβραμόπουλου) είχαν αρχίσει στην τηλεόραση
διαφημίσεις γνωστου προϊόντος απεξάρτησης απο το κάπνισμα, άρα κάποιος επιχειρηματικός σχεδιασμός (και lobbying) υπήρχε.

Αυτά πηγαίναν καλά στην αρχή αλλά η κρίση τα έκανε δυσπρόσιτα  και τα ιατρεία και τα τσιγάρα και ταυτόχρονα λιγότερο πρόθυμο τον αγχωμένο κόσμο να μπει στη διαδικασία η οποία ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ (άρα νιώθεις άρρωστος - μεγάλο λάθος των ιατρών κανεις δεν θελει να νιώθει άρρωστος η εξαρτημένος και ας είναι).


Ακόμη  η διάδοση του η.τ. έδωσε ένα ακόμη γερό κτύπημα γιατί στην πραγματικότητα ελάχιστοι ΘΕΛΟΥΝ να διακόψουν τη νικοτίνη, (ενώ πολλοι θέλουν να σταματήσουν το κάπνισμα)

Τέλος ρόλο έπαιξε και η περίφημη "επαναστατικότητα" του Έλληνα ("Δεν θα κάνω αυτό που θα μου πεις εσύ αλλά αυτό που θέλω εγώ" κτλ ) η οποία με τη διέξοδο του η.τ. έγινε: "Και δεν το κόβω και δεν σας πληρώνω τρελους φόρους και δεν πάω στο γιατρό και τσάμπα μπήκατε στον κόπο να με καταπιέσετε (και γελάω παρα πολυ με αυτό) και νομιμος είμαι και ατμίζω όπου γουστάρω και πάλι σας ξέφυγα κορόϊδα και γατάκια που νομίσατε ότι είστε εξυπνότεροι απο εμένα!" οπότε τα ιατρεία και τα ιατρικά προϊόντα άρχισαν να μην έχουν τόση πολλή κίνηση όσο πριν.

Οπότε δεν απορώ γιατί κυκλοφορουν τέτοιες "ραδιο-αρβύλες".
Είμναι σίγουρος ότι αυτοί που τις κυκλοφορουν αν ερωτηθούν ευθέως θα υπεκφύγουν ή θα απαντήσουν αόριστα ή θα παραπέμψουν στην  (ξεπερασμένη) πρώτη έρευνα του FDA η  οποία με ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ τρόπο αποδείκνυε ότι το η.τ. είναι τόσο καρκινογόνο όσο και οι...τσίχλες νικοτίνης (που φυσικά δεν είναι)... Αλήθεια, αυτοί του FDA πρέπει να είναι εντελώς δημόσιοι υπάλληλοι (με την κακή έννοια). Δεν κοίταξαν τίποτε πριν ...πανηγυρήσουν για το "κακό" η.τ.?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 11:45 από panos »

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Πολύ ώριμη άποψη συνονόματε, συνυπογράφω και επαυξάνω...

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Ο διαβητολογος που με παρακολουθει , στο ιατρειο του εχει και κεντρο διακοπης καπνισματος . Οταν διαγνωστηκα ως διαβητικος και με ρωτησε αν καπνιζω , τον ενημερωσα οτι το ειχα κοψει ηδη 2 μηνες και πως ατμιζω ητ . Θα μπορουσε να μου πει πως αυτα ειναι επικινδυνα και πως θα μπορουσα να βοηθηθω απο το κεντρο που διατηρει στο ιατρειο του . Αντιθετα !! Με ενημερωσε πως παρακολουθει το θεμα του ητ και πως αφου εκοψα το κτ ... Το μονο που μου συνεστησε ηταν πως σταδιακα καποια στιγμη θα ηταν καλο να εκοβα και το ητ , περισσοτερο για λογους εθισμου .

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Πολύ τίμια άποψη απο το γιατρό σου nassos.
Μακάρι να την έχουν όλοι οι γιατροί..

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
αυτο πιστευω και γω,γιατι και το η.τ παρολο που με βοηθησε να το κοψω,ειναι εξαρτιση,οταν μου τελειωνουν τα μπουκαλακια κανω σαν τρελος να βρω τη δοση μου :laugh1: :laugh1:
ετσι ειναι ομως πιστευω και ξερετε γιατι??γιατι εγω προσωπικα δε μπορω να ατμισω υγρα χωρις νικοτινη γι αυτο και κανω 12 αρια προς το παρον Halo
και αυτο ειναι μια εξαρτηση,δεν περνω τις χιλιαδες καρκινογονες ουσιες του κ.τ αλλα συνεχιζω την νικοτινη.θα δουμε,συνεχιζω να πιστευω οτι αυτη η γενια του Foroum που ειμαστε και αλλοι ποιο πολλοι πριν απο μενα ειμαστε τα πρωτα πειραματοζωα στο Η.Τ .
Θα δουμε στο μελλον τα αποτελεσματα,και ποιος δεν θελει μια επισημη εγκυρη διαγνωση για το αν ειναι ή οχι κακο το η.τ

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Tην περασμενη βδομαδα στις 9 η 10/11 στην εκπομπη ΚΡΗΤΗ ΣΗΜΕΡΑ του ΚΡΗΤΗ TV εδειξε στην πνευμολογικη κλινικη του ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Η 7 ατομα με υγρο στον πνευμονα οι οποίοι οι 6 ηταν χρηστες η.τ και μαλιστα μίλησε και ενας καθηγητης της κλινικης αλλα δεν ανεφερε οτι εφταιγε το η.τ αποκλειστικα και οτι γινονται ερευνες. ήδη στο Ηρακλειο οι γιατροι εχουν ξεκινηση ενεργειες για την απαγορευση του. αυτο το εδειξε επαναλαμβανω στο κρητη tv δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου ουτε ραδιο αρβυλα εψαξα το βιντεο να το ποσταρο αλλα δεν το βρηκα πουθενα θα πρωσπαθησω να το βρω και να το παραθεσω εδω . ουτε καπνοβιομηχανος ειμαι ουτε προσπαθω να τρομαξω κανενα χρηστηε του η.τ ειμαι και εγω εδω και ενα μηνα αλλα οποιο γιατρο και αν ρωτησα μου ειπε καλο ειναι να μην το χρησιμοποιησω πανω απο 2 μηνες, απλα μονο για να σταματησω το τσιγαρο και μετα να το κοψω και εγω. τωρα ορισμενοι εδω μεσα θελουν να μην ακουγετε και η αλλη αποψη αλλα μονο η καλη και οτι το η.τ ειναι τελειως αθωο γιατι παιζωνται πολλα χρηματα τα συμπερασματα δικα σας παντως εδω στην κρητη γινετε πολυ μεγαλος ντόρος με το η.τ .

Προς τους αναγνώστες: ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι παραπάνω πληροφορίες αποδείχτηκαν ανακριβείς. Διαβάστε εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1103.msg125431.html#msg125431
Θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι έχουν κυκλοφορήσει πολλές φήμες κατά καιρούς για το ηλεκτρονικό τσιγάρο χωρίς να έχουν ποτέ επιβεβαιωθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 16:49 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Χιλια συγγνωμη ναι? μα αν εγινε τετοιο μεγαλο θεμα θα επρεπε να υπαρχει το βιντεο.
Θα γινοταν μεγαλος χαμος στο ιντερνετ αυτη τη στιγμη απο την ημερα που ειπες.

Επιμενω κ θα επιμενω οτι αυτα ειναι "αλλα κολπα" κ δεν λεω κατι για σενα μα για αυτους τους 6 που μαζι πηγαν στο νοσοκομειο κ απορρω πως κανεις απο εμας (ατμιζω περιπου εναμιση χρονο!!!) δεν πηγε σε κανενα νοσοκομειο? Δλδ αυτοι οι 6 ολοι μαζι απο Κρητη? λιγο μου μοιαζει λιγο ε? απιθανο!!!!!!  ;)

EDIT :Στην Κρητη ξεκινησαν ενεργειες για απαγορευση του ητ??

ωραια οκ!!!!! οταν απαγορευσουν κ στον ΠΛΑΝΗΤΗ ΟΛΟ κ  κατι αλλο που σκοτωνει ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΝΕΟΥΣ κ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ..... να μας ενημερωσουν για να παψουμε να ατμιζουμε  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 13:39 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί να έχουν ξεκινήσει ενέργειες για την απαγόρευση του η.τ. και δεν ασχολούνται με το κ.τ.
Απ'τη στιγμή μάλιστα που απ'ό,τι λες ο καθηγητής είπε ότι ακόμα γίνονται έρευνες, γιατί δεν περιμένουν να ολοκληρωθούν οι έρευνες αυτές?
Έτσι εύκολα καταδικάζουν τόσους ανθρώπους στο να αρχίσουν πάλι το κ.τ. χωρίς αποδείξεις? Γιατί εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ κανένα τέτοιο περιστατικό, και μαζεύτηκαν όλοι στο ηράκλειο??

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Το ραδιο-αρβύλα δεν αναφερόταν στο πρόσωπό σου, Νεκτάριε. Από το ύφος των μηνυμάτων φαίνεται ότι δεν είχες κακή πρόθεση. Αναφερόταν στο ότι όλοι μας, άθελά μας, αναπαράγουμε ψευδή πράγματα σαν αληθινά γεγονότα, χωρίς να το ξέρουμε. Αν π.χ. το ΗΤ αποδειχτεί βλαβερό, όλοι μας αυτή τη στιγμή το διαφημίζουμε, χωρίς δόλο όμως.
Καλό θα ήταν να βρίσκαμε το video για διασταύρωση.
Αν τελικά είναι αλήθεια, είναι πολύ περίεργο που αυτό συμβαίνει σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Από την αρχή είπα ότι, αν είναι αλήθεια, πρέπει να βρούμε τι κοινό είχαν οι παθόντες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 14:09 από SPECTRUM »

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Νεκτάριε καλημέρα,
γιατί δεν παίρνεις το κανάλι τηλέφωνο να ζητήσεις το εν λόγω βίντεο να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής

Tην περασμενη βδομαδα στις 9 η 10/11 στην εκπομπη ΚΡΗΤΗ ΣΗΜΕΡΑ του ΚΡΗΤΗ TV εδειξε στην πνευμολογικη κλινικη του ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Η 7 ατομα με υγρο στον πνευμονα οι οποίοι οι 6 ηταν χρηστες η.τ και μαλιστα μίλησε και ενας καθηγητης της κλινικης αλλα δεν ανεφερε οτι εφταιγε το η.τ αποκλειστικα και οτι γινονται ερευνες.
Αυτοί ήταν οι μόνοι ασθενείς με υγρό στον πνεύμονα?
Αν τους έδειξε τι ηλικίες είχαν νέοι μεσήλικες υπερήλικες?
Ελεγε τίποτε για το υπόβαθρό τους σαν καπνιστές π.χ. 40 χρόνια Χ 2 πακέτα
Στο φορουμ κυκλοφορουν κυρίως νεα άτομα. Θα μπορουσε ν έχει παρενέργειες σε υπερήλικες π.χ.
(αν δεις σε άλλο νήμα δεν συστησα ητ σε υπερήλικα)
Επίσης οι άνθρωποι αυοί θα μπορουσε να είναι γεροντάκια που κάπνιζαν 2 πακέτα ασσο άφιλτρο και ειχαν ήδη πνευμονική ανεπάρκεια και ξαφνικά
έρχισαν να άτμίζουν επιπλέον και καμια 10αρια ml ητ.


ήδη στο Ηρακλειο οι γιατροι εχουν ξεκινηση ενεργειες για την απαγορευση του.
Πως και δεν κάναν το ίδιο για το κτ?


ουτε καπνοβιομηχανος ειμαι ουτε προσπαθω να τρομαξω κανενα χρηστηε του η.τ ειμαι και εγω εδω και ενα μηνα
Σε πιστεύω. Οι ανησυχίες σου είναι και δικές μου.
Αλλά θέλω οι "επίσημοι" (αυτοί δηλ που εμφανίζονται σε κανάλια - εφημερίδες - περιοδικά) να τεκμηριώνουν τις απόψεις τους με
παράθεση υπαρκτών ερευνών (όχι το φιάσκο του FDA) ή να λένε το επιστημονικά "τίμιο" "Μην καπνίζετε, δεν συνιστούμε ως ιατροι να ατμίζετε γιατί δεν υπάρχουν ακόμη έρευνες για το η.τ. και απεξαρτηθήτε απο τη νικοτίνη η οποία είναι βλαβερή"
Οτιδήποτε άλλο ξεφεύγει απο την επιστήμη και γίνεται μαυρη μαγεία/σταυροφορία/παραπληροφόρηση κτλ και δεν μπορώ να το δεχθώ απο κάποιον που μιλά σαν ιατρός. Αν θελήσει να μιλήσει σαν ιδιώτης θα πρέπει να το πεί και βέβαια πάυει να έχει οποιαδήποτε επιστημονική σημασία η γνώμη του


οποιο γιατρο και αν ρωτησα μου ειπε καλο ειναι να μην το χρησιμοποιησω πανω απο 2 μηνες, απλα μονο για να σταματησω το τσιγαρο και μετα να το κοψω και εγω.
Τίμια και επιστημονική άποψη κατά τη γνώμη μου.


τωρα ορισμενοι εδω μεσα θελουν να μην ακουγετε και η αλλη αποψη αλλα μονο η καλη
Οχι εγώ πάντως.
Απλά αν η γνώμη είναι επιστημονική θέλω τεκμηρίωση (εννοώ απο τους επίσημους όχι απο τα μελη του φορουμ).
Αν όχι δεν απαιτώ τεκμηρίωση αλλά δεν την λαμβάνω σοβαρά υπόψιν...


και οτι το η.τ ειναι τελειως αθωο
Δεν πιστεύω ότι είναι και αν μιλήσουμε για ητ με νικοτίνη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι


γιατι παιζωνται πολλα χρηματα
Αυτό ισχύει ανεξάρτητα απο το η.τ.


παντως εδω στην κρητη γινετε πολυ μεγαλος ντόρος με το η.τ .
Εννοείς ότι είναι πολλοι οι χρήστες ή ότι εχει βουίξει ο τόπος απο παρενέργειες?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 14:09 από panos »

Καλησπέρα. Ξέρω περιπτώσεις με υγρό στους πνεύμονες από καπνιστές με χρόνιες βρογχίτιδες, αποκλειστικά και μόνο απο  βαριά χρήση ΚΤ. Η ιατρική είναι πολύ σύνθετη επιστήμη και η ιατρική γνωμάτευση για τις επιπτώσεις του ΗΤ στον άνθρωπο είναι ακόμα σε ερευνητικό στάδιο. Αν λάβουμε υπόψιν και τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών τότε θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί και να μην μας πιάνει πανικός.

 Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να τηρήσουμε μια στάση αναμονής συνεχίζοντας το ΗΤ και όχι να γυρίσουμε πίσω στο αποδεδειγμένα καρκινογόνο και θανατηφόρο ΚΤ.

Το τι λέει ο κάθε γιατρός (ακόμα και πνευμονολόγος) χωρίς παρεξήγηση για ένα τόσο καινούργιο προϊόν όπως το ΗΤ με προβληματίζει σίγουρα αλλά δεν με πείθει σε καμία περίπτωση.
Όπως δεν με έπεισε και ο Ωριλάς που παραλίγο να με βάλει στο χειρουργείο για επέμβαση στη μύτη ενώ  το ροχαλιτό που είχα οφειλόταν σε υπνική άπνοια και θεραπεύεται μόνο με χρήση συσκευής CPAP όπως και ακολουθώ απόλυτα επιτυχημένα από την πρώτη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος stoikon

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Ας αναφέρουν και άλλοι ατμιστές απο Ηράκλειο, αν έχουν μάθει τίποτα για το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Έριξα μια ερώτηση στους φίλους μας από το Ηράκλειο εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2568.msg125388.html#msg125388

Μην αρχίσετε συζήτηση εκεί όμως.. Αν έχουν κάτι θα μας το πουν εδώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15465 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131087 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 102 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 115 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 121 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 184 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 124 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249176 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767476 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 209 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 415 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976