vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 7 χρήστες
g1smo1978, tibolaso, Doubt, camber, KORG N364, Sergios, Lazy Dog

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Και τι είπε αν επιτρέπεται φίλε Μπάμπη η υπεύθυνη του ιατρείου διακοπής καπνίσματος ?
Ότι νοσηλεύτηκαν με υγρό στον πνεύμονα στο ΠΕ.ΠΑ.ΓΝΗ 7 άτομα λόγω ατμίσματος ?
Γιατί αυτό ισχυρίζεται ότι είδε σαν ρεπορτάζ του ΚΡΗΤΗ TV ο φίλος Νεκτάριος.

Μην τρελαθούμε παιδιά..
Στην Ελλάδα το ράδιο αρβύλα το έχουμε ανάγει σε εθνικό σπορ..δυστυχώς.. :bye:

Φιλικά πάντα
Κώστας

Εγώ δεν την είδα την εκπομπή. Μεέφερα απλώς αυτά που άκουσα.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Ας ορίσουμε και το κάθε ένα.

Πνευμονικό οίδημα : http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2424

Πνευμονικό εμφύσημα : http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=10.07.2007,id=73568180

Επειδή οι παράγοντες που δημιουργούν/ευνοούν την ανάπτυξη των νόσων αυτών είναι αρκετοί και συνδέονται με πολλά, ευθύνες στο Η.Τ θα μπορούν να αρχίσουν να αποδίδονται, εάν και εφόσον κάποιο πλήθος ατμιστών παρουσιάσει συμπτωματολογία η οποία δεν θα μπορεί να αποδοθεί αλλού.


Αποσυνδεδεμένος alexrho

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια να σας μεταφερω και γω ενα πραγμα.

Στην Ροδο ειχαν διαδωσει για υγρο στο πνευμονα , οτι υπηρχαν ασθενεις στο Νοσοκομειο κτλπ

Θελετε να σας πω την απαντηση  ??

Κανενα συμβαν  !!!!

Ολοι λεγανε μου το πε ο φιλος που του το πε ο αλλος φιλος που του πε ο αλλος.

Τελος να επισημανω οτι εαν ειδατε στον Alpha tv στο κεντρικο δελτιο ειδησεων εκαναν ρεπορταζ για το ηλεκτρονικο τσιγαρα ασφαλης τροπος κτλπ.

Η ημερομηνια ειναι 17/10 στα 39 λεπτα περιπου στο βιντεο που υπαρχει στο site του Alpha .

Επισης το ιδιο και στο Alter πριν 1-2 βδομαδες.

Ατμιζω 8 μηνες περιπου 20 ml την βδομαδα
Εγω τι θα επρεπε να εχω ?
Εχω δει ολες τις βελτιωσεις που μου προσεφερε το Η.Τ
Σορρυ για το υφος μου αλλα οταν ακουω καποια παραλογα πραγματα !#$!$

Αυτα απο εμενα


Αποσυνδεδεμένος alexrho

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Σωστα Ninja επρεπε να το βαλω παραπανω

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Το ρεπορτάζ θα πρέπει να αναφέρουμε ότι δεν βασίζεται σε ιατρικά δεδομένα ή μελέτες, είναι απλά μια καταγραφή του "φαινομένου" που εξαπλώνεται.
Άσχετο δλδ με το θέμα μας εδώ.

Αποσυνδεδεμένος alexrho

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ειναι ασχετο για τον απλο λογο

Δεν υπαρχει ιατρικη αποψη μεν αλλα εαν ισχυαν ολα αυτα που ακουγονται ειναι δυνατον να το εβγαζαν στα καναλια ? Που συνηθως υπαρχει και η αντιθετη αποψη ?

Γιαυτο το λογο πιστευω οτι δεν ειναι ασχετο.


Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
ο Αλφα δεν είπε τίποτα  κάτι κακό.....

Αποσυνδεδεμένος alexrho

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβως ! Αυτο λεω και γω

Τεσπα εγω οπως βλεπετε στα προηγουμενα ποστ μου ανεφερα καποια πραγματα


Εν κατα κλειδι ειμαι πολυ χαρουμενος που κανω Ηλεκτρονικο Τσιγαρο παρα να κανω τον σιγουρο καρκινο

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Άλεξ, πιστεύεις ειλικρινά ότι όποιος δημοσιογράφος έκανε το ρεπορτάζ, ασχολήθηκε έστω και δέκα λεπτά να το ψάξει παραπέρα, εκτός απ'τις δηλώσεις των ατμιστών και των εμπόρων που εμφανίζονται στο βίντεο;


Σαφώς και αν υπήρχαν ενδείξεις στα νοσοκομεία από περιστατικά σχετικά με το άτμισμα, θα το είχαν κάνει "βούκινο".


Αυτό όμως δεν δίνει αντίστοιχη βαρύτητα στο ότι το βίντεο δεν αναφέρει τίποτε από "αρνητικές" επιπτώσεις...


Επαναλαμβάνω ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί.
Είτε "πιστεύουμε" τη μια, είτε την άλλη εκδοχή, τουλάχιστον μέχρι να βγεί κάτι επίσημα. ;)

Αποσυνδεδεμένος alexrho

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Ναι σε καταλαβαινω απλα κλεινοντας κραταω την φραση σου


<<Σαφώς και αν υπήρχαν ενδείξεις στα νοσοκομεία από περιστατικά σχετικά με το άτμισμα, θα το είχαν κάνει "βούκινο". >>

Αρα συμφωνουμε οτι μεχρι στιγμης οτι εχει υποθει για Νοσοκομεια κτλπ ειναι ψεμα.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9610
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με όσα αναφέρει ο Vangos παραπάνω.
Και η δική μου άποψη είναι ότι το θέμα πρέπει να αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα και επομένως καλό είναι να αποφεύγουμε αστειάκια και πλακίτσες. Μπορούμε να θεωρήσουμε ως δεδομένο ότι το κάπνισμα μπορεί να προκαλέσει καρκίνο στον πνεύμονα χωρίς αυτό να σημαίνει κατ ανάγκη ότι όλοι ανεξαιρέτως οι καπνιστές θα προσβληθούν από τη συγκεκριμένη μορφή καρκίνου. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία τα οποία να αποδεικνύουν ότι το άτμισμα στερείται παρενεργειών. Υπό την έννοια αυτή η εμφάνιση υγρού στους πνεύμονες θα μπορούσε να είναι το αποτέλεσμα καρκίνου στον πνεύμονα που θα ήταν ενδεχομένως δυνατό να προκληθεί και από το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ισως όχι από τον εισπνεόμενο ατμό αλλά από τις ουσίες του υγρού. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούμε έτσι αβίαστα να προσπαθήσουμε να αποενοχοποιήσουμε το ΗΤ. Δεν επιτρέπεται και δεν μπορούμε να δεχτούμε υπεραπλουστεύσεις. Θεωρίες και σχόλια του τύπου ότι αντίστοιχα αποτελέσματα θα μπορούσε  να επιφέρει και η εισπνοή υδρατμών σε υγρά κλίματα  ή  ακόμα και η εισπνοή υδρατμών κατά τη διάρκεια του μαγειρέματος στερούνται σοβαρότητας. Αντίθετα η εισπνοή ατμιστικών υγρών θα μπορούσε ενδεχομένως να επιβαρύνει τον πνεύμονα. Ας είμαστε λοιπόν και επιφυλακτικοί αλλά και προσεκτικοί  ;)

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Εγω απο τον πανικο μου εχω καψει 3 ατμοποιητες εδω και 2 ωρες.. :P

YΣ: Σορυ TEm δεν σε προλαβα.

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ. ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΠΙΜΟΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΗΤ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ, ΟΧΙ ΤΟ ΗΤ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΙΘΑΝΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ (ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΡΑ ΑΝΩΔΥΝΕΣ ΣΥΓΚΡΙΣΙΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΤΟΥ ΚΤ)..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 21:26 από yianniss »

Αποσυνδεδεμένος alexrho

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Τεσπα ο καθενας μπορει να σκεφτετε και να πραττει !!

Το πιο ομορφο πραγμα της δημοκρατιας ειναι η ελευθερια !!!

Οποτε σωστα ας μην οδηγουμε τα ατομα αλλα ας τα αφησουμε να αποφασιζουν μονα τους.

Οπως εκανα και εγς πριν 8 μηνες και εκοψα το Κ.Τ και πηγα στο ηλεκτρονικο

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
...
Αρα συμφωνουμε οτι μεχρι στιγμης οτι εχει υποθει για Νοσοκομεια κτλπ ειναι ψεμα.
..."μή επίσημα καταγεγραμμένο και μη καταγγελθέν" είναι η σωστότερη διατύπωση πιστεύω...
Η λέξη "ψέμα" προϋποθέτει (και) δόλο, πράγμα που τουλάχιστον μέχρι τώρα, δεν μπορεί ν'αποδειχθεί... :dontknow: 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 99 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248271 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 285 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 256 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573137 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2346 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8510 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123551 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 984 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 328036 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99