vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, john67, g1smo1978, Aoratix, tibolaso, Tem, Buliwyf, dallaskdp

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
99% τέτοιο ρεπορτάζ δεν έχει παιχτεί στο ΚΡΗΤΗ ΤV.
Με απόλυτη βεβαιότητα θα αποφανθώ επι του θέματος αύριο.
Καληνύχτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 17:20 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Εδώ, πάντως
http://www.inews.gr/t/%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7-tv_kriti-tv.htm
δεν υπάρχει τίποτα, εκτός αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως κάτι παίζεται με την Πνευμονολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου και όπως έχω υποσχεθεί, σύντομα θα έχω τις απόψεις τους. Παρεπιπτώντως, ο περιπτεράς απ΄έξω απ΄το νοσοκομείο, επειδή τυγχάνει να τον ξέρω καλά, έφερε το ηλεκτρονικό τσιγάρο και σε μια βδομάδα το σταμάτησε γιατί, πέρα απ΄το υγρό στον πνεύμονα που δημιουργεί, του είπαν και το άλλο κουφό, πως "ένας μήνας με κανονικό τσιγάρο ισοδυναμεί με μιά μέρα με το ηλεκτρονικό"...
Επίσης είναι επιβεβαιωμένο ότι πρόσφατα μίλησε η υπεύθυνη του Ιατρείου Διακοπής Καπνίσματος σε κρητικό κανάλι. Την εκπομπή την είδαν αρκετοί. Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, μου το ανέφερε και ο nikolasmar που την είδε.

Προς τους αναγνώστες: ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι παραπάνω πληροφορίες παραμένουν ανεπιβεβαίωτες ακόμη.
Θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι έχουν κυκλοφορήσει πολλές φήμες κατά καιρούς για το ηλεκτρονικό τσιγάρο χωρίς να έχουν ποτέ επιβεβαιωθεί. Εφόσον αυτή η φήμη επιβεβαιωθεί ως γεγονός, η παρούσα επισήμανση θα διαγραφεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 14:06 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Και τι είπε αν επιτρέπεται φίλε Μπάμπη η υπεύθυνη του ιατρείου διακοπής καπνίσματος ?
Ότι νοσηλεύτηκαν με υγρό στον πνεύμονα στο ΠΕ.ΠΑ.ΓΝΗ 7 άτομα λόγω ατμίσματος ?
Γιατί αυτό ισχυρίζεται ότι είδε σαν ρεπορτάζ του ΚΡΗΤΗ TV ο φίλος Νεκτάριος.

Μην τρελαθούμε παιδιά..
Στην Ελλάδα το ράδιο αρβύλα το έχουμε ανάγει σε εθνικό σπορ..δυστυχώς.. :bye:

Φιλικά πάντα
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Είναι οι ίδιοι γιατροί που για να πουλήσουν οι φαρμακοβιομηχανιες τα εμβόλια στην προηγούμενη ΄΄επιδημία΄΄ ανεβάσαν τα ηλικιακά όρια από 10 μηνες σε 14 έτη;

Ε ρε ΄΄ξεβράκωμα΄΄ που τους χρειάζεται ορισμένους...

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Οι Αγγλοι επισημα το συνιστουν σαν εναλλακτικη λυση κατα του κ/τ (υπαρχει στο φορουμ).
Οι Ελληνες περιπτεραδες εξω απο τα νοσοκομεια, λενε οτι κανει ζημια. :) :)
Επισης κατι οδηγοι νταλικας εκοψαν το η\τ και επανηλθαν στο κ/τ,
γιατι ειπαν οτι με το η/τ, χτυπουσε η μπιελα στο φορτηγο. :) :)
Διαλεξτε και παρτε.


ΥΓ. Παντως εγω και οι γυρω μου μετα απο 40 μερες η/τ,
νοιωθουμε μια χαρα. :) :)


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Ακουσα να λενε για υγρο στους πνευμονες ναι???????? Τελεια!! δεν ανησυχω καθολου!!!!!! Ομως σας παρακαλω πολυ ειδοποιηστε αν ακουσετε για υγρο στον εκγεφαλο ναι??????  Γιατι αυτοι που τα λενε αυτα εχουν σιγουρα μεγαλο προβλημα με το ητ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Αυτό ακριβώς που λέει και η Αγγελική. Μπαίνουν άνθρωποι εδώ και διαβάζουν όλες αυτές τις ανοησίες.
Δε θέλω να γίνω περισσότερο κακός, απλά τέτοιου είδους ποστ με ανύπαρκτες και ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες καλό θα είναι να μη μεταφέρονται. Εμείς σίγουρα το παίρνουμε στην πλάκα, αλλά κάποιοι άλλοι παθαίνουν πανικό ακούγοντας και διαβάζοντας όλες αυτές τις μ@λ@κίες.

Ας μην τα πάρω περισσότερο.. :angry_orange:απλά ας προσέχουν μερικοί τι γράφουν και τι διαδίδουν.

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά, σορυ που επεμβαίνω αλλά ο άνθρωπος είπε πως έβαλε δικό του γιατρό να το ψάξει το θέμα, και μόλις έχει νεότερα, θα μας ενημερώσει. Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε τι θα μας πει.

Αποσυνδεδεμένος ninjamousegr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες εξηγήσεις στο θέμα ΧΩΡΙΣ να μπλέξω την Ιατρική ορολογία.

Μπορώ να πάθω πνευμονικό οίδημα από υγρό ατμίσματος ; ΝΑΙ αν είσαι αλλεργικός σε κάποιο από τα συστατικά του, είναι δυνατόν να το πάθεις. Πάντως είναι το ακραίο σενάριο. Συνήθως οι αλλεργίες εκδηλώνονται με εξανθήματα.

Πως ξέρω αν είμαι αλλεργικός σε κάποιο απο τα συστατικά του υγρού ατμίσματος ; ΔΕΝ το ξέρεις. Με δεδομένο όμως οτι τα κύρια συστατικά του είναι ΕΥΡΕΩΣ διαδεδομένα και χρησιμοποιούνται σε ΔΕΚΑΔΕΣ βιομηχανικές εφαρμογές (τρόφιμα, φάρμακα, σαπούνια κτλ) , η ΤΕΡΑΣΤΙΑ πιθανότητα είναι (αν είστε αλλεργικοί) να το ξέρετε ΠΡΙΝ έρθετε σε επαφή με το ΗΤ.

Μπορώ να πάθω ΚΑΡΔΙΟΓΕΝΕΣ πνευμονικό οίδημα ; ΟΧΙ, εφόσον δεν έχεις ΚΑΡΔΙΑΚΗ νόσο. Αν έχεις καρδιακή νόσο, φυσικά μπορείς να πάθεις πνευμονικό οίδημα. Αυτό όμως είναι ΚΥΡΙΩΣ θέμα του πόσο "γερά" δουλεύει η καρδιά. 5 ή 10 ή 20ml υγρό, ακόμη και ΟΛΟ να παραμένει στον πνεύμονα (δλδ το αδύνατο σενάριο), είναι ΑΣΤΕΙΟ νούμερο για μια "γερή" καρδιά. Για μια άρρωστη καρδιά εξαρτάται από το "πόσο άρρωστη" είναι.  Περαιτέρω συμβουλές από τους Καρδιολόγους μας.
 
Καλά όλο αυτό το υγρό που ατμίζουμε που μαζεύεται ; ΑΝ υγροποιείται ξανά, στον πνεύμονα φυσικά. Όπου ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ κανονικότατα, και μπαίνει στην κυκλοφορία απ' όπου παίρνει τον δρόμο του.
- Το νερό αν είναι παραπανήσιο το αποβάλλουν οι νεφροί
- Την PG την ΜΕΤΑΒΟΛΙΖΕΙ κανονικά το σώμα μας.
- H γλυκερίνη είναι κομμάτι των (γνωστών σε όλους σας) τριγλυκεριδίων. (Γιατρέ μου έχω τρυγλυκερίδια κτλ). Συνεπώς μεταβολίζεται κανονικά (ενώ είναι ΑΣΤΕΙΟ και να μιλήσουμε για αλλεργίες)

Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το θέμα του μεταβολισμού των υγρών. Όπως έγραψα τα υγρά μεταβολίζονται, όπως ακριβώς θα γίνονταν αν τα πίναμε. Επειδή όμως δεν τα πίνουμε αλλά τα ατμίζουμε, ένα πολύ μεγάλο μέρος δεν παραμένει ποτέ στο σώμα αλλά εκπνέεται. Η ποσότητα που παραμένει είναι αυτή που μεταβολίζεται. Τώρα αν αυτή η ποσότητα φτάνει για να απορρυθμίσει σακχαρώδη διαβήτη (μιας και αυτό είναι το πρόβλημα) είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να το πεις. Λόγω της μικρής ποσότητας το βρίσκω δύσκολο πάντως.

Μα εγώ βρήκα ψάχνοντας, οτι η PG είναι ήπια τοξική ουσία. Ναι φυσικά είναι αλλά σε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ποσότητες. Υπάρχουν φάρμακα που επειδή έχουν πολύ κακή διαλυτότητα σε νερό, διαλύονται σε PG.   

Ναι, αλλά εκτός από PG, VG, και νικοτίνη, έχει και "αρώματα". Που ξέρω αν δεν είμαι αλλεργικός σε κανένα από αυτά ; ΔΕΝ το ξέρεις. Όπως ΔΕΝ ξέρεις αν είσαι αλλεργικός και στα "αρώματα" που μπαίνουν σε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ τρόφιμα (πως νομίζετε οτι παίρνει γεύση η τσίχλα που μασάτε ; ή το παγωτό με γεύσεις, ; ή το ψωμί σε αρκετές περιπτώσεις ; ).

Δηλαδή ο καθένας βάζει ότι νάναι στα παγωτά, το ψωμί τις τσίχλες κτλ ; Και ναι και όχι. Σε κάθε βιομηχανικό προϊόν (πχ στα τρόφιμα), υπάρχουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ κανόνες, στο τι μπαίνει μέσα. Κάποιες ουσίες εξ ορισμού είναι βλαβερές συνεπώς το να τις βάλλει κανείς σε τρόφιμα είναι περισσότερο ανοησία παρά καλό μάρκετιγκ. Πλην όμως εξαρτάται και από ΠΟΥ και ΠΟΙΟΝ ψωνίζουμε.

Υπάρχει περίπτωση από το ΗΤ να πάθω πνευμονικό εμφύσημα. Δεν γίνεται να απαντηθεί με ναι ή όχι, αυτή η ερώτηση, πολύ απλά διότι δεν υπάρχει κάτι ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ. Μπορεί ναι μπορεί και όχι.

ΟΚ, δηλαδή μας είπες ότι το υγρό ατμίσματος ΔΕΝ προκαλεί τίποτα κακό ; Όχι βέβαια. ΔΕΝ μπορεί κανένας να το πει αυτό για αρκετούς λόγους. Πρώτα απ' όλα η ίδια η αγορά είναι πολύ φρέσκια, και μεγάλο μέρος αυτής βρίσκεται στην Κίνα. Συνεπώς και δύσκολα "αστυνομεύεται" αλλά και ξεκάθαροι κανόνες δεν υπάρχουν. Δεύτερο, έως τώρα δεν υπήρχε κάποια "εφαρμογή" PG, VG κτλ στο αναπνευστικό σε τέτοιες ποσότητες. Υπάρχει PG σε κολλύρια, PG σε ενδοφλέβια κτλ αλλά και πάλι σε πολύ μικρές ποσότητες. Συνεπώς η μακροχρόνια επίδραση της PG (αλλά και των υγρών γενικά) στο αναπνευστικό είναι αδύνατο να προβλεφθεί.   

Να πάω να κάνω ακτινογραφία, μήπως έχω "νερό στους πνεύμονες" ; ΟΧΙ. Αν δεν υπάρχει καρδιολογικό πρόβλημα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει καρδιολογικό θέμα, να πας ΠΡΩΤΑ στον καρδιολόγο σου. 
 


Για κάποιους που πιθανών δεν έχουν καιρό να διαβάσουν παλαιότερες δημοσιεύσεις στο υπάρχον θέμα

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 13, 2011, 16:07
Πιστεύω οτι απαντήσεις σαν και αυτή που έδωσε ο φίλος στην παράθεση μου είναι κρίμα να χάνονται μέσα στις εκατοντάδες άλλες απαντήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 16:07 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Το παρόν θέμα παραείναι σοβαρό και ενδιαφέρον για να το γεμίζουμε με κάθε λογής οff topic μηνύματα.
Επίσης, είναι αμιγώς ιατρικού περιεχομένου και αφορά φημολογούμενη και (εως σήμερα) μη αποδεδειγμένη "παρενέργεια" που πιθανόν να σχετίζεται με την εισπνοή ατμοποιημένης προπυλενογλυκόλης (PG) σε συνδυασμό με νικοτίνη .

Παρακαλείσθε λοιπόν, να είστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί στα "στοιχεία" που δημοσιοποιείτε στα μηνύματά σας.
Ιατρικές απόψεις και μελέτες είναι καλοδεχούμενες μόνον όταν ξέρουμε την πηγή τους.

Εξίσου προσεκτικοί και φειδωλοί θα πρέπει να είστε, στα ειρωνικά και χλευαστικά σχόλια που είναι εκτός θέματος, αλλά και εκτός του γενικού ύφους αυτού του φόρουμ.   

Μην ξεχνάτε:
Όταν ανακοινωθεί κάτι επίσημα, σχετικό με παρενέργειες του η.τ., το φόρουμ θα είναι από τους πρώτους που θα το δημοσιοποιήσει και θα το πληροφορηθούν οι αναγνώστες του.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 16:46 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος angelheart

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Share my world...
Θέλω να κάνω κάποια σχόλια για αυτά που διάβασα μέχρι τώρα στο νήμα.

Είμαι γιατρός στο επάγγελμα και έκατσα και έγραψα ένα κείμενο (αυτό που έκανε παράθεση κάποιο παιδί) χωρίς ηθελημένα να γράψω πρώτο πρώτο το επάγγελμά μου. ΚΑΝΕΝΑΣ δε ρώτησε "από που τα ξέρεις αυτά που λες/έγραψες". Πιθανώς κάποιοι να το κατάλαβαν πιθανώς και όχι. Είναι όμως τουλάχιστο περίεργο ότι όλοι αυτοί που συνεχώς λένε "οτι τα ψάχνουν" δεν (με) ρώτησαν τίποτα. 

Αντίθετα γράφτηκαν ένα σωρό κοτσάνες. Και με τη λέξη "κοτσάνες" ΔΕΝ υπονοώ ΤΙΠΟΤΑ για τα παιδιά που τα έγραψαν διότι και αυτοί θύματα της παραπληροφόρησης είναι ανεξάρτητα αν την αναπαράγουν. Αυτό συμβαίνει διότι ΚΑΙ γνώση επί του θέματος δεν έχουν, και "πληροφορίες" θέλουν να δώσουν. Φυσικά το αποτέλεσμα είναι αυτό που διαβάζουμε. "Ο περιπτεράς" ή "οι συγγενείς" κάποιων που ΜΠΟΡΕΙ να νοσηλεύονται ΙΣΩΣ από ΗΤ το πιθανότερο από κάποιου είδους δηλητηρίασης (7 μαζί λίγο δύσκολο να είναι παρενέργεια. Δράση είναι που λέμε στην Ιατρική) που ΜΠΟΡΕΙ να είναι απο ΗΤ και ΜΠΟΡΕΙ και όχι. Το αποτέλεσμα όλων αυτών των "πληροφοριών" που πήραμε είναι φυσικά το αναμενόμενο. FUD λέγεται και είναι κάτι ΠΟΛΥ διαδεδομένο.
(Fear, uncertainty and doubt  -----> http://en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt) ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ. Θα ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ κάποια πράγματα.

Θέλω να παρακαλέσω τα εξής απλά (για μένα) πράγματα με σκοπό κυρίως να μειωθεί το FUD.
- αν έχετε απλά γνώμη για το θέμα κρατήστε την για τον εαυτό σας.
- αν έχετε ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ άποψη πέστε την. Όχι μου είπε ο περιπτεράς που του είπε ένας άλλος που δεν τον ρώτησα ποιος είναι.
- αν έχετε ΑΠΟΡΙΕΣ ρωτήστε. Μη προσπαθείτε να δείξετε οτι "ξέρετε" και οτι "είστε ψαγμένοι". Μιλάμε για την ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ. 
- μη δίνετε ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ σε ότι γράφεται, χωρίς να μπορεί να διασταυρωθεί.     
- ΔΕΝ είναι ντροπή να μη ξέρει κανείς κάτι. ΟΛΟΙ (και εγώ φυσικά) ψάχνουμε να βρούμε περισσότερες πληροφορίες. Όχι "απόψεις". Είμαστε ως Έλληνες παγκόσμιοι πρωταθλητές στην άποψη.  Το πρόβλημα όμως είναι πολύ μεγαλύτερο, όταν ανάμεσα σε 30 μηνύματα FUD προσπαθείς να "ψαρέψεις" ένα που δεν είναι.

Τέλος θέλω να πω οτι ειδικά στην κατηγορία "θέματα υγείας" θα έπρεπε οι Mods να είναι λίγο πιο "αυστηροί". Και πάλι ΔΕΝ υπονοώ κάτι, μιας και ΔΕΝ ξέρω από θέματα moderator κτλ, αλλά με αυτά που βλέπω να γράφονται δεν μπορώ να το αφήσω ασχολίαστο.

 
 

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Ρε μαγκες αυτο πως και μας ξεφυγε τοσο καιρο?

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-12887335
(δεν ξερω αν ειχε δημοσιευτει-παντως εγω δεν το εχω δει εδω μεσα)

Με λιγα λογια περιγραφει πως ενας γιατρος σε νοσοκομειο της Αγγλιας προτρεπει την επισημη εξεταση και αναλυση παρενεργειων στην υγεια απο το ΗΤ με αφορμη τον θανατο ενος 57χρονου που ατμιζε 10 μηνες. Σχετιζεται (προφανως) ο θανατος αυτος με το ΗΤ επειδη η αιτια θανατου ειναι η λιπιδικη πνευμονια, αρρωστεια η οποια οφειλεται σε εισσροη-κατακαθιση λιπους-ελαιου στον πνευμονα. Σαν αρρωστια γραφουν διμιουργειται είτε απο εσωτερικους παραγοντες, ειτε απο εξωτερικους (For example, inhaled nose drops with an oil base, or accidental inhalation of cosmetic oil..).

http://en.wikipedia.org/wiki/Lipid_pneumonia 

Δεν ξερω αν ειναι μοναδικο και ατυχες, συμπτωματικο περιστατικο, αν ειχε ο ασθενης προηγουμενο ιστορικο κτλ. κτλ.  ή αν ειναι προπαγανδα και υπερβολες..
Αυτο που με ανυσηχησε ειναι οτι το υγρο (ας πουμε γλυκερινη-νικοτινη που χρησιμοποιω εγω) ειναι ελαιωδες τουλαχιστον στην υφη.


ΥΓ: Η αρωστεια αυτη ειναι θεραπευσιμη (http://www.pneumoniasymptoms.org/lipoid-pneumonia/lipoid-pneumonia.html).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 19:08 από yianniss »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9610
  • Φύλο: Άντρας
Ρε μαγκες αυτο πως και μας ξεφυγε τοσο καιρο?

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-12887335
(δεν ξερω αν ειχε δημοσιευτει-παντως εγω δεν το εχω δει εδω μεσα)

.....................

Οχι. Σπάνια μας ξεφεύγει κάτι. Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2146.0.html

Απλά στο πρώτο μήνυμα του θέματος δεν υπάρχει πλέον το σχετικό video.

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως κάτι παίζεται με την Πνευμονολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου και όπως έχω υποσχεθεί, σύντομα θα έχω τις απόψεις τους. Παρεπιπτώντως, ο περιπτεράς απ΄έξω απ΄το νοσοκομείο, επειδή τυγχάνει να τον ξέρω καλά, έφερε το ηλεκτρονικό τσιγάρο και σε μια βδομάδα το σταμάτησε γιατί, πέρα απ΄το υγρό στον πνεύμονα που δημιουργεί, του είπαν και το άλλο κουφό, πως "ένας μήνας με κανονικό τσιγάρο ισοδυναμεί με μιά μέρα με το ηλεκτρονικό"...
Επίσης είναι επιβεβαιωμένο ότι πρόσφατα μίλησε η υπεύθυνη του Ιατρείου Διακοπής Καπνίσματος σε κρητικό κανάλι. Την εκπομπή την είδαν αρκετοί. Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, μου το ανέφερε και ο nikolasmar που την είδε.

χμμμ εκτός από τις καπνοβιομηχανίες σκεφτείτε και τις εταιρίες χημικών σκευασμάτων που χάνουν από τις πωλήσεις τους μέσω των γιατρών. άρα χαμηλές πωλήσεις γιατρών , λιγότερες παροχές στο γιατρό από τις εταιρίες. Ιδού η εξήγηση των περιπτεράδων έξω από τα νοσοκομεία.. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 98 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248270 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 284 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 255 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2346 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8509 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123537 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 984 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 328035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99