vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

90 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, manoslykos, tzavardin, netsplit, pirate

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος alexrho

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Σωστα !!

Συμφωνησαμε  :D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Συνήθως όμως αυτός που διατυπώνει την υπόθεση καλείται και να την αποδείξει...
Εκεί έγκειται πιστεύω το περιπαικτικό ύφος κάποιων εκφορών καθώς επίσης και στον αβάσιμο εκφοβισμό του κοινού...

Όλοι μας έχουμε τις επιφυλάξεις μας σχετικά με το ΗΤ και όλοι μας είμαστε ανοιχτή σε οιαδήποτε εμπεριστατωμένη έρευνα και συμπέρασμα...

Άλλωστε λόγω της ευρείας αποδοχής - χρήσης του ΗΤ πλέον, είναι σίγουρο οτι κάποιοι επιστημονικοί κύκλοι θα ασχοληθούν σοβαρότερα με το θέμα και θα έχουμε - θέλω να πιστεύω- αρκετά σύντομα κάποια απτά αποτελέσματα...

Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να διακριθεί η προπαγάνδα από την ενημέρωση...

 

Αποσυνδεδεμένος ninjamousegr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας

Εκείνο που γενικά έχω καταλάβει είναι και οτι εδώ ισχύει το παν μέτρον άριστον. Πιστεύω οτι το Η.Τ είναι κάτι που θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με σεβασμό και κάποια μικρές επιφυλάξεις.  Αναζητώντας το απόλυτο throat hit και την απόλυτη ευχαρίστηση ίσως και να το παρακάνουμε. Προσωπικά ο στόχος μου στο μέλλον είναι η ατμιση σκέτης βάσης (τώρα ειμαι στα 9mg). Μιας και πλέον κατασκευάζω τα υγρά μόνος μου, έβαλα στόχο κάθε παρτίδα που φτιάχνω (περίπου 2 βδομάδες με βγάζει μια παρτίδα υγρού), να πέφτω και 1 mg σε νικοτίνη. Μπορεί να φαίνεται ελαφρύ την πρώτη μέρα ατμισης αλλα έπειτα το συνηθίζεις (έπεσα απότομα  απο τα 11mg στα 9mg και δυσκολεύτηκα μόνο μια μέρα να συνηθίσω την πιο ελαφριά αίσθηση). Έτσι κάποια στιγμή το υγρό μου θα έχει 0mg νικοτίνη. Αν καταφέρω να επιτύχω αυτό, o νέος στόχος που θα βάλω είναι να κόψω και το ατμισμα. Ο μόνος λόγος που δεν θα κάνω προσπάθεια να το κόψω (μιας και αποτελεί απόλαυση για εμένα αυτήν την στιγμή) θα είναι μια απολυτά τεκμηριωμένη-επίσημη και κοινός αποδεκτή μελέτη που θα λέει οτι είναι 100% ακίνδυνο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9612
  • Φύλο: Άντρας
.............Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ............
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο Γιάννη

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Το συμπέρασμα είναι ότι, μέχρι τώρα, η διαίσθησή μας και μόνο λέει ότι το ΗΤ είναι ασφαλέστερο από το ΚΤ. Αν κάποιοι στη διαδρομή παθαίνουν ζημιά (πόσοι άραγε, στην πραγματικότητα;) είναι μάλλον εξαιρετικές περιπτώσεις, προς το παρόν.
Μακροπρόθεσμα ίσως ξεδιαλυθεί το πράγμα. Και λέω ίσως, διότι εμείς θα είμαστε γεροντάκια, οι ασθένειες θα καιροφυλακτούν γύρω μας και άντε να αποδώσεις την Χ ασθένεια στο ΗΤ, ή ακόμα και στο ΚΤ, που λέει ο λόγος. Δεν θα είμαστε αξιόπιστο στατιστικό δείγμα πλέον, νομίζω.
Από τη μεριά μας, πρέπει να προσέχουμε, όταν και αν το ΗΤ γίνει κατεστημένο, τις νοθείες, που σίγουρα θα γίνουν, με δεδομένη την ανθρώπινη φύση. Αλλά αυτό το θέμα είναι μελλοντικό.

Υ.Γ. Να τονίσω πάλι ότι το μήνυμα του angelheart είναι, προς το παρόν, η κεντρική ιδέα του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 22:05 από SPECTRUM »

Αποσυνδεδεμένος ninjamousegr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ 100% και μάλλον δεν είναι απλή διαίσθηση μιας και σε μια βδομάδα μυρίζω καλύτερα, έχω γεύση, δεν έχω καούρες (εχω γαστριτιδα και το κ.τ με ρήμαζε) και ξυπνάω εύκολα και ανάλαφρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 23:33 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος tomk8ww

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Σαφώς και αν υπήρχαν ενδείξεις στα νοσοκομεία από περιστατικά σχετικά με το άτμισμα, θα το είχαν κάνει "βούκινο".
+1000000000000
μην ξεχνάμε,παλαιότερα οι γιατροί επέβαλαν εισπνοές πάνω από κατσαρόλα που βράζει με ευκάλυπτο για διάφορες παθήσεις(μερικοί μάλλον και σήμερα)
......το κακό θα είναι να μην πέσει γραμμή(βλ.λ. φαρμακοβιομηχανίες-καπνοβιομηχανίες-κράτος-φόροι κλπ)

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Το θέμα με το υγρό στους πνεύμονες έχει την τεκμηρίωση της ...φραπελιάς...
Δεν έχω να πω κάτι άλλο μέχρι να δω κάποιον να ίπταται ως μπαλόνι κρατώντας στο χέρι ατμοποιητή...

Αποσυνδεδεμένος Vision

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή δεν άντεξα όλο αυτό το άγχος με το θέμα και ενώ έλεγα να μην ενοχλήσω τον πνευμονολόγο μου, δεν άντεξα και του τηλεφώνησα. Του είπα για το η/τ και το ήξερε, είναι τσουνάμι μου είπε, καθημερινώς τον ρωτάνε για αυτό και είναι και ενήμερος για το τεστ των υγρών της Nobacco στον Δημόκριτο, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο γιαυτό. Για το υγρό στον πνεύμονα, πνευμονικό οίδημα, τυχόν συνέπειες που μπορεί να έχει μακροχρόνια χρήση του η/τ στην υγεία μας, είπε πώς δεν υπάρχει καμία ενημέρωση από πουθενά αλλά ούτε και επίσημη μελέτη, το μόνο σίγουρο είπε πώς απορροφάται από τον πνεύμονα δεν μένει εκεί δηλαδή αλλά πάλι αν ερεθίζει τους βρόγχους και τι συνέπειες έχει  δεν το ξέρει.

Τέλος θα πάει σε ένα πνευμονολογικό συνέδριο όπου έχει σκοπό να το θέσει το ζήτημα γιατί ενδιαφέρει και τον ίδιο να μάθει. Ότι πληροφόρηση και αν έχει θα με πάρει να μου πει και θα ενημερώσω πάραυτα. 

Έχω μιλήσει με πολλούς γιατρούς αυτούς τους 2 μήνες που ατμίζω πιστέψτε με είναι όλοι τους αξιόλογοι άνθρωποι με γνώσεις και πάνω απ'όλα φίλοι, όλοι μα όλοι λένε το ίδιο πράγμα "Χρησιμοποίησε το σαν συσκευή διακοπής του καπνίσματος και όχι αντικατάστασης του", εννοείτε πώς το λένε για ευνόητους λόγους, καμία έρευνα και καμία επίσημη μελέτη! Θα ήταν ανεύθυνο εξάλλου για γιατρό να πει ατμιζε it's ok!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Πολύ σωστά σου τα είπαν και από ό,τι φαίνεται πρόκειται για σοβαρότατους επιστήμονες... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vision

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Και είναι, πίστεψέ με, δεν μπορώ να πώ κάτι άλλο σε αυτό. Κρατάω την συμβουλή του και από τέλη Δεκέμβρη κατεβάζω νικοτίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 00:19 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Ρε vision και εμεις που δεν ειχαμε σκοπο να κοψουμε το τσιγαρο τι κανουμε?

(δεν περιμενω απαντηση)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία απόδειξη για το υποτιθέμενο συμβάν στο Ηράκλειο.
Θα περιμένουμε και αύριο μέχρι το μεσημέρι. Αν δεν αποδειχθεί τίποτα τελικά, θα μπει στάμπα σε όλα τα μηνύματα που αναφέρονται στο περιστατικό ότι αυτό δεν αποδείχτηκε ποτέ ως αληθές και με μια προειδοποίηση για παρόμοια μηνύματα.

Αν διαγράφονται συνέχεια τέτοια μηνύματα, οι ενδιαφερόμενοι αναγνώστες θα αντιμετωπίζουν κάθε νέα φήμη που εμφανίζεται ως μοναδική και σοβαρή, Καλύτερα θα είναι να βλέπουν όλες τις φήμες που εμφανίστηκαν για το η.τ. με τη στάμπα ότι πρόκειται για αναληθείς ή ανεπιβεβαίωτες ώστε να είναι πολύ πιο επιφυλακτικοί σε μελλοντικές εμφανίσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Και προετοιμασμένοι για μελλοντικές ραδιο-αρβυλικές προπαγάνδες !!!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Συνήθως όμως αυτός που διατυπώνει την υπόθεση καλείται και να την αποδείξει...
Εκεί έγκειται πιστεύω το περιπαικτικό ύφος κάποιων εκφορών καθώς επίσης και στον αβάσιμο εκφοβισμό του κοινού...

Όλοι μας έχουμε τις επιφυλάξεις μας σχετικά με το ΗΤ και όλοι μας είμαστε ανοιχτή σε οιαδήποτε εμπεριστατωμένη έρευνα και συμπέρασμα...

Άλλωστε λόγω της ευρείας αποδοχής - χρήσης του ΗΤ πλέον, είναι σίγουρο οτι κάποιοι επιστημονικοί κύκλοι θα ασχοληθούν σοβαρότερα με το θέμα και θα έχουμε - θέλω να πιστεύω- αρκετά σύντομα κάποια απτά αποτελέσματα...

Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να διακριθεί η προπαγάνδα από την ενημέρωση...
Καλημερα, εγω απλα θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!
Θα κανουν μεγαλο πολεμο εναντια του ητ! κ θα το δουμε συντομα αυτο!!!! Ετσι απλα το λεω γιατι δεν αντεξαν το γεγοντος οτι οι ΔΕΣΜΙΟΙ ΤΟΥ ΚΤ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ!!!!!! Ναι μπορουμε να παθουμε καρκινο!!! κ τοσα αλλα!!!! Οπως ειπε καποιος εδω το αγχος ειναι το μεγαλυτερο προβλημα!!!!

Μεγαλυτερος πολεμεος για ενα προιον οπως το ητ? δεν θα εχει γινει στην ιστορια!!!!!
Θυμηθειτε απλα τι ειπα σημερα κ σε λιγο καιρο θα ακουτε κ για θανατους απο ητ!!!!!!!! Κ να ξερετε οτι αυτοι που το ξεκινησαν αυτο? ειναι ασχετοι εντελως με το ητ! κ εντελως "σχετικοι" με τις τσεπες τους κ με μεγαλα συμφεροντα!!!!

Οταν κ αν γινει μια επισημη ερευνα κ εχουμε τα αποτελεσματα? ευχομαι να ειμαστε ακομη ολοι εδω? κ να τα πουμε.........

Τοσα ατομα ατμιζουμε τοσοοοο καιρο γιατι ενας απο εμας δεν επαθε κατι? μου λετε το γιατι?
κ το επαθε ο κυριος δλδ που ατμιζε 10 μηνες?????? Ο καθε ενας μας φυσικα κ πρεπει να προσεχει κ ειναι υπευθυνος για το τι κανει κ τι ατμιζει ναι? Ομως τα κολπα αυτα που καποιοι κανουν για να σε τρομοκρατησουν? γιατι βλεπουν τα πρωην θυματα τους να απομακρυνονται απο τον σιγουρο θανατο τους? σε εμενα προσωπικα δεν πιανουν!!!!!

Θα ζητησω αλλη μια φορα συγγνωμη για εχτες που εκανα πλακα! ναι? Ομως οταν κ αν βγει μια επισημη ερευνα κ τα αποτελεσματα της? τοτε θα τα πουμε κ μην μου πειτε κατι οπως ο FDA το ειπε ναι?
Πολλοι καταλαβαν τι εννοω.  :)


Edit: Να προσθεσω κατι! Πανε αρκετοι μηνες απο αυτο το γεγονος που ειλικρινα δεν ηθελα να αναφερω για να μην τρομαξουν καποιοι! Ομως αφου σας ενδιαφερουν τα θεματα αυτα θα πρεπει να ακουσετε κ αυτο το γεγονος κ εσεις να βγαλετε τα συμπερασματα σας!

Πριν λιγους μηνες καποιος καλος φιλος κ καπετανιος, με ειδε να ατμιζω κ με ρωτησε ο ανθρωπος αν ειμαι ευχαριστημενη, του εξηγησα οτι ειμαι μια χαρα κ μαλιστα οτι δεν ξανακαπνισα! Αυτος ο κυριος καπνιζε πανω απο 5 ΠΑΚΕΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! Οσο κ αν το ακουτε τρελο? ειναι η αληθεια!!!!!!!

Ο κυριος αυτος λοιπον μου ζητησε διευθυνση να παραγγειλει ητ!!!!
Ομως να πω οτι ειχε προβλημα!! Λαχανιαζε πολυ κ ιδρωνε!!! Κατι δεν πηγαινε καλα κ ετσι του ειχα πει να παει σε καλο γιατρο!!!!!!!! Δεν με ακουσε!!!

Ηρθε ο ανθρωπος στην Ελλαδα κ παρηγγειλε το ητ!!!
Σημερα ατμισε κ αυριο επαθε καρδιακη προσβολη κ χειρουργηθηκε κ ειναι καλα κ ισως να ειναι κ στο φορουμ κ να διαβαζει οτι εγω αυτη τη στιγμη γραφω ναι?

Θα ρωτησω κατι τωρα κ οποιος εχει την ευγενικη καλοσυνη ας μου απαντησει,
Τι εφταιξε που επαθε ο ανθρωπος αυτος καρδιακη προσβολη??? Το ατμισμα μιας ημερας μηπως????? η το καπνισμα τοσα πακετα για 40 χρονια??

Καταλαβαινετε γιατι αναφερα αυτο το αληθινο γεγονος?????? Τωρα δεν θα ηταν αστειο αν αυτος ο κυριος ναι? με κατηγορουσε οτι εξαιτιας μου επαθε καρδιακο επεισοδιο γιατι εγω του προτεινα το ητ?????

Ετσι πιστευω οτι καποια γεγονοτα που σχετιζονται με το ητ ειχαν την προιστορια τους κ τα αιτια τους καπου αλλου!
Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη κ συγγνωμη αν σας κουρασα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 08:10 από DARK ANGEL »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131084 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 99 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 114 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 119 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 181 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 122 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249175 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767473 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 208 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181637 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 414 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 379 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem