vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

40 επισκέπτες, 1 χρήστης
kyrgiannis

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι πάρα πολύ μ'αυτό το θέμα!! Μόλις μου είπε ένας συνάδελφος ότι ένας πνευμονολόγος είπε αυτό με το υγρό σ'ενα φίλο του γιου του και ότι κι ένας φίλος του φίλου το άκουσε από άλλο πνευμονολόγο!! Τι έκαναν λοιπόν? Ξαναγύρισαν στο κ.τ.!! Δεν θα πω πάλι την άποψή μου γι'αυτό το ζήτημα αλλά θεωρώ ανεύθυνο απ'τη στιγμή που δεν έχει γίνει καμία επίσημη έρευνα με τέτοια συμπεράσματα να υποστηρίζεται αυτή η φάρσα από υποτίθεται σοβαρούς γιατρούς και να κυκλοφορεί τέτοια προπαγάνδα! Όταν και αν είναι σίγουρο κάτι τέτοιο, τότε οκ, αλλά μέχρι τότε τι κάνουν? Στέλνουν τον κόσμο πίσω στα κάρβουνα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 15:51 από sempreviva »

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Είχα υποσχεθεί να αποκαλύψω την αλήθεια και αυτό έκανα.
Από το πρώτο μου μύνημα, αμφισβήτησα έντονα τόσο την ύπαρξη του συγκεκριμένου ρεπορταζ,
όσο και τον ίδιο τον γράφοντα και υπογράφοντα. Τελικά το ενστικτό μου και η διαίσθηση μου αποδείχθηκαν πέρα ως πέρα αληθινά.

Κανένα τέτοιο ρεπορταζ δεν παίχτηκε στο Κρήτη tv και στην εκπομπή της Κυρίας Ρένας Σημειαντωνάκη.
Όλα όσα μεταφέρθηκαν από τον χρήστη Νεκτάριο είναι ψευδή και αναληθή, και τον καλώ να ζητήσει αν μη τι άλλο δημόσια συγνώμη για την αδικαιολόγητη αναστάτωση που προκάλεσε σε πολλά παιδιά του forum
To μόνο που μπορώ να πω είναι ότι λυπάμαι πολύ..


Τα στοιχεία βρίσκονται στη διάθεση μου για όποιον το επιθυμεί.
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όλοι το επιθυμούμε.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που δεν το επιθυμει. Κανεις δεν παιζει με την υγεια του.

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Κώστα,
επειδή όπως ξέρεις ο λόγος σου έχει κάποια βαρύτητα, για μένα τουλάχιστον,απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω,αν έχεις εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες να έχει προβληθεί κάτι αντίστοιχο μ'αυτό που αναφέρει ο συνατμιστής Νεκτάριος,και πάνω στον ζήλο του να μας πληροφορήσει, κατάφερε να κάνει το ακριβώς αντίθετο...

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Δημήτρη, οι πιθανότητες έχουν εξαντληθεί όσο δεν πάει..άλλωστε έχω έμμεση σχέση με το χώρο.. :yes:

To email που έστειλα :

From:KOSTAS
Sent: Monday, November 14, 2011 2:41 PM
To: INFO Crete TV
Subject: Σχετικά με ρεπορτάζ και καταγγελίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
 
Καλησπέρα σας,
Επειδή έχει δημιουργηθεί πολύς θόρυβος σχετικά με κάποιο ρεπορτάζ που υποτίθεται ότι προβλήθηκε στο κανάλι σας
στην εκπομπή ''Κρήτη σήμερα'' τις ημερομηνίες μεταξύ 9 και 10 Νοεμβρίου του 2011, και αφορούσε πιθανή καταγγελία
7 ατόμων οι οποίοι νοσηλεύτηκαν με υγρό στον πνεύμονα στο ΠΕ.ΠΑ.ΓΝΗ λόγω της χρήσης ηλεκτρονικού τσιγάρου,
θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε την ύπαρξη ή όχι τέτοιου ρεπορτάζ και κατ' επέκταση των κρουσμάτων με υγρό στον πνεύμονα,
γιατί πολύς κόσμος πανικοβλήθηκε από αυτή την έντονη φημολογία.
Υπάρχει τέτοιο περιστατικό, και προβλήθηκε ανάλογο ρεπορταζ στο κανάλι σας?
Θα εκτιμούσα την όσο το δυνατόν αμεσότερη απάντηση σας.
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Και η απάντηση της κυρίας Ρένας Σημειαντωνάκη

Καλησπέρα σας.
Φιλοξενήσαμε στην εκπομπή ΚΡΗΤΗ ΣΗΜΕΡΑ την Πνευμονολόγο Ιωάννα Μητρούσκα στις 31/10/11, η οποία ΔΕΝ είπε τίποτα από αυτά τα οποία αναφέρετε στο mail σας (νοσηλεία 7 ατόμων με υγρό στον πνεύμονα κτλ). Το ίδιο ισχύει και  για το ρεπορτάζ που προβλήθηκε στο δελτίο ειδήσεων της ΚΡΗΤΗ TV
Ευχαριστώ

Ρένα Σημειαντωνάκη

Αποσυνδεδεμένος PetranBos

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
η αληθεια ειναι μια επειδη τα πνευμονια λοιπον δεν φτιαχτηκαν ουτε για κτ αλλα
ουτε και για ητ που υποτιθεται οτι ειναι και αβλαβες τα κοβεις και τα δυο και
ξενοιαζεις  απο αυριο τελος και αυτο

Συνονόματε Κώστα  να είσαι καλά και σε ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σου να  στείλεις μήνυμα στο ίδιο το κανάλι.

Αποσυνδεδεμένος georgekriti

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω ότι και η αντιπαράθεση δύο προηγούμενων ποστ λέει πολλά:
Τη μία δε μιλήσανε γιατροι και την άλλη μιλήσανε:

ναι φιλε μου το ειδα με τα ματια μου το ρεπορταζ δεν μιλισανε γιατροι για το θεμα μονο συγκενεις και παθοντες οι γιατροι δεν πηραν επισημα θεση εχω βαλει ενα γιατρο φιλο μου να μαθει τι ακριβως συμβαινει. οταν μαθω περισοτερα θα ενημερώσω

Tην περασμενη βδομαδα στις 9 η 10/11 στην εκπομπη ΚΡΗΤΗ ΣΗΜΕΡΑ του ΚΡΗΤΗ TV εδειξε στην πνευμολογικη κλινικη του ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Η 7 ατομα με υγρο στον πνευμονα οι οποίοι οι 6 ηταν χρηστες η.τ και μαλιστα μίλησε και ενας καθηγητης της κλινικης αλλα δεν ανεφερε οτι εφταιγε το η.τ αποκλειστικα και οτι γινονται ερευνες. ήδη στο Ηρακλειο οι γιατροι εχουν ξεκινηση ενεργειες για την απαγορευση του. αυτο το εδειξε επαναλαμβανω στο κρητη tv δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου ουτε ραδιο αρβυλα εψαξα το βιντεο να το ποσταρο αλλα δεν το βρηκα πουθενα θα πρωσπαθησω να το βρω και να το παραθεσω εδω

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Τι να πω...
Μήπως, όπως λέει και ο tiftiants, ο Νεκτάριος κατάλαβε στραβά κάποια πράγματα;
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μπορούσαμε να δούμε την εκπομπή...

Υ.Γ. Μπράβο Κώστα !!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος angelheart

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Share my world...
Έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι πάρα πολύ μ'αυτό το θέμα!! Μόλις μου είπε ένας συνάδελφος ότι ένας πνευμονολόγος είπε αυτό με το υγρό σ'ενα φίλο του γιου του και ότι κι ένας φίλος του φίλου το άκουσε από άλλο πνευμονολόγο!! Τι έκαναν λοιπόν? Ξαναγύρισαν στο κ.τ.!! Δεν θα πω πάλι την άποψή μου γι'αυτό το ζήτημα αλλά θεωρώ ανεύθυνο απ'τη στιγμή που δεν έχει γίνει καμία επίσημη έρευνα με τέτοια συμπεράσματα να υποστηρίζεται αυτή η φάρσα από υποτίθεται σοβαρούς γιατρούς και να κυκλοφορεί τέτοια προπαγάνδα! Όταν και αν είναι σίγουρο κάτι τέτοιο, τότε οκ, αλλά μέχρι τότε τι κάνουν? Στέλνουν τον κόσμο πίσω στα κάρβουνα!!

Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση, να είπε Πνευμονολόγος τέτοιο πράγμα. Την επόμενη φορά (γενικά στη ζωή σου και όχι ΕΙΔΙΚΑ για το κάπνισμα) που κάποιος θα σου πει κάτι "που του είπε κάποιος" κτλ, ΑΝ δεν σου πει ονόματα (το είπε ο ΤΑΔΕ) μην πιστεύεις τίποτα. Το μόνο που κάνεις είναι να διαδίδεις έστω άθελά σου ψέμματα. Το ίδιο έγινε και με τις διοξίνες, και με τις τρελές αγελάδες και με το εμβόλιο για τον H1N1. Πολύς κόσμος πίστευε ότι νάναι.

ΑΝ δεν πιστεύεις εμένα (και καλά κάνεις στο κάτω κάτω) πάρε αυτόν που στα είπε να σου δώσει το τηλέφωνο του γιατρού και πάρτον εσύ και ρώτα τον. Εγώ όσες φορές το έκανα αυτό (και το έκανα αρκετές ειδικά με το H1N1) κανένας ΠΟΤΕ δεν επιβεβαίωσε αυτό που διαδίδονταν, ενω τις περισσότερες φορές είχαν πει ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΑ πράγματα. Αν δε θυμάσαι, ειδικά με το H1N1, υπήρχαν και γιατροί που έλεγαν στον κόσμο να μην κάνει εμβόλιο. Παρόλα αυτά όσους καλέσαμε για επιβεβαίωση ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αποδέχτηκε οτι είχε πει τέτοια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
νομίζω για τη ροή του νήματος καλύτερα θα ήταν να μπουν τα αναφερόμενα μηνύματα σε ξεχωριστό και κλειδωμένο topic έχοντας ως τελευταίο μήνυμα εκείνο από το κανάλι , δεν έχε νόημα η συνέχεια μιας αρλούμπας που άκουσε κάποιος και το μετέδωσε σπασμένο τηλέφωνο αλλου..  :bye:

Αποσυνδεδεμένος georgekriti

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Τι να πώ κι εγώ, πιθανόν ο συνατμιστής Νεκτάριος να είδε κάποιο απόσπασμα της εκπομπής με την Πνευμονολόγο και τα υπόλοιπα περί υγρών στο πνεύμονα και η.τ. να του τα μετέφερε κάποιος. Καλό θα ήταν πάντως να μας εξηγούσε αν θέλει για το πώς είχε αυτή την παραπληροφόρηση ετσι ώστε όλοι μας από δω και πέρα να είμαστε ιδιαίτερα προσεχτικοί σε τυχόν ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ευχαριστούμε, φίλε Drakos, για την έρευνα και την ενημέρωσή μας.

Από τότε που υποτίθεται ότι έλαβε χώρα το περιστατικό μέχρι σήμερα έχουν περάσει 4-5 μέρες. Λογικά θα είχε βουήξει ο τόπος αν ίσχυε. Αλλά καλό είναι να ερωτώνται και οι άμεσα εμπλεκόμενοι για καλύτερη επιβεβαίωση, και η ερώτηση απευθείας στο κανάλι έλυσε πολλές απορίες.

Τώρα για τον φίλο Νεκτάριο, τι να πω!! Δεν αναλογίστηκε καθόλου τις συνέπειες της δημοσίευσής του με τόσο ελλειπή στοιχεία;
Ανακριβής ημερομηνία, δεν το είπαν οι γιατροί αλλά οι συγγενείς, δεν είδε όλη την εκπομπή και άλλα.
Ας το έχουν υπόψιν οι αναγνώστες για μελλοντικές τέτοιες περιπτώσεις και να είναι πολύ πιο σκεπτικιστές με ανάλογα μηνύματα.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Ασχετα με το τι λενε ΜΜΕ κτλ

Εχουμε ολοι μας κινητα τηλεφωνα.
Υπαρχουν παγκοσμιως χιλιαδες επιστημονικες μελετες για τα κινητα και για τις κεραιες κινητης τηλεφωνιας.
Μετα απο τοσα χρονια χρησης και χιλιαδες μελετες, ειναι κανεις σιγουρος για το τι συμβαινει;
Το χρησιμοποιουμε ομως, αν και μπορει να μας καιει το εγκεφαλο, γιατι μας κανει την ζωη μας ευκολοτερη.

Εδω εχουμε το κ/τ που σιγουρα και επιστημονικα αποδεδειγμενα μας σκοτωνει αργα και σταθερα και το η/τ που υπαρχει πιθανοτητα και ενδειξεις, οτι δεν μας κανει τοση ζημια.
Βαζοντας κατω την λογικη και αφου δεν μπορουμε να το κοψουμε εντελως, τι πρεπει να κανουμε;

Ατμιζω 45 μερες και νοιωθω πολυ καλυτερα σε σχεση με την εποχη 45 χρονια που καπνιζα, αν αποδειχθει οτι με πειραζει θα δω τι θα κανω, γιατι με το κ/τ ειχα σιγουρα αρνητικα αποτελεσματα.

Ολα ειναι σχετικα και αποτελεσματα των επιλογων μας.

Για αυτο η πεταμε και τα δυο, η/τ και κ/τ, πεταμε τα κινητα και πηγαινουμε σε μια ακροθαλασσια η σε ενα βουνο, κανουμε Μεσογειακη διατροφη, προσεχοντας μην μας σκοτωσει κανενας κεραυνος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41413 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 249923 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420829 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158605 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15873 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131402 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 222 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 246 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 246 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 366 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 227 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767898 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966