vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 1 χρήστης
zilberto

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος ninjamousegr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
παιδιά θα πρότινα το παρόν θέμα να κλειδώσει και σαν τελικό μήνυμα να έχει το email  του χρήστη drakou προς το ΚΡΗΤΗ TV. Προσωπικά δεν μου φτάνει η συγνώμη του Νεκτάριου. Θα μου ήταν αρκετή μόνο αν ήξερα οτι έχω να κάνω με παιδί. Όμως επειδή δεν είμαστε παιδιά κάτι τέτοιο κατά την γνώμη μου πάντα, είναι ανεπίτρεπτο.

Φίλε Νεκτάριε δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου αλλά θεωρώ οτι αυτό που έκανες είναι πολύ σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος ekkli

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
ζητάω εξαρχής συγνώμη για το μεγάλο ποστ που ετοιμάζομαι να γράψω  .

για αρχή , να πιάσουμε την κατάσταση στο ηράκλειο για να ξέρετε τι παίζει στην πόλη .
από τον σεπτέμβρη και μετά , έχουν ανοίξει 5 μαγαζιά σε κεντρικότατα σημεία, εκτός από τα δύο που προϋπήρχαν.
σε κάθε ψιλικατζίδικο ή μεγάλο περίπτερο βρίσκεις από σετ τσιγάρων μέχρι απλά υγρά.

βλέπεις σε πάρα πολλά σημεία κόσμο να κάνει ητ -προσωπικά έχω πετύχει στο αεροδρόμιο, πολλές φορές στο δρόμο, στο ταχυδρομείο, σε τράπεζες, σε μπαρ κ.α. η εξάπλωση του νομίζω φαίνεται και από τα μέλη του φόρουμ που δηλώνουν ως μέρος κατοικίας το ηράκλειο και που εμένα μου φαίνονται πολλά.

από τέλη σεπτέμβρη άρχισε να ακούγεται στη πόλη η βλακεία πέρι υγρών στους πνευμονες κλπ.
να αναφέρω μερικά περιστατικά για να έχετε καλύτερη άποψη.

τη μια μέρα μου είπε συνάδελφος στη δουλειά ότι έχει ακούσει για αυτό το πρόβλημα -η συγκεκριμένη τελικά ξεκίνησε ητ τέλη οκτώβρη αφού είδε τη βελτίωση στην υγεία μας-  και μετά από ένα 3ήμερο μου το είπε γελώντας ο συνάδελφος που με μύησε σε αυτό το μαραφέτι. συγκεκριμένα, για να αντιληφθήτε το μέγεθος της βλακείας, στο χωριό του , που απέχει 25' από το ηράκλειο, οι παππούδες στο καφενείο ξέρανε ότι είναι 30 άτομα στην πνευμολογική του παγνη -είναι το ίδιο με το πεπαγνη, η παλιά ονομασιά και η καινούρια- που νοσηλεύονται με πρόβλημα υγρών στους πνεύμονες.

περίπου την ίδια εποχή , φίλη που τελειώνει το βιολογικό και δεν έχει λόγο να μου πει ψέμματα , μου είπε ανήσυχη πως καθηγήτρια τους , επικαλούμενη την ιδιότητα της ως καθηγήτρια βιολογίας , τους προειδοποίησε να μην ξεκινήσει κανένα παιδί το ητ γιατί όσοι το ξεκινάνε αντιμετωπίζουν πολύ μεγάλο πρόβλημα με υσπ (το γράφω κωδικά πια και για να μην κουραζόμαστε και για να μην μαζεύουμε όλο το google πάνω μας.

πρόσφατα, την προηγούμενη εβδομάδα, τσακώθηκα με κοπέλα που καθόμασταν σε κοινή , μεγάλη παρέα και πίναμε καφέ.
η κοπέλα , τυγχάνει πρόσφατα ορκισθείσα γιατρίνα και είναι σε αναμονή ειδικότητας.
αφορμή για το τσακωμό ήταν τρίτη φίλη μου που με ρώτησε αν είναι καλό το ητ γιατί σκεφτόταν να το πάρει για τον πατέρα της που καπνίζει κτ δεν ξέρω πόσα χρόνια. πετάχτηκε λοιπόν η επιστημόνισα και άρχισε να λέει ότι είναι πάρα πολύ επικίνδυνο γιατι -άκουσον άκουσον- δεν υπάρχει καμία μελέτη που να αποδεικνύει ότι είναι υγειινό. συγχίστηκα πάρα πολύ , της είπα ότι δεν είναι υγειινό , έχει νικοτίνη, αλλά δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης με το κτ. επίσης της επεσήμανα ότι πολύ δύσκολα θα δημοσιευθεί μελέτη ή έρευνα με θετικά στοιχεία για το κτ όταν τα οικονομικά συμφέροντα που παίζονται για το κτ είναι τεράστια.
το ύστατο επιχείρημα της ήταν ότι αυτά της τα είχε πει ο καθηγητής πνευμονολογίας στην ιατρική ηρακλείου και ότι έχει δει με τα μάτια της δεκάδες ασθενείς να νοσηλεύονται με υσπ στο παγνή. ενώ τα έλεγε αυτά βέβαια , φαινόταν ότι τα είχε χάσει και υπερέβαλε. σκεφτείτε ότι άλλος κόσμος στην παρέα άρχισε να την δουλεύει και να της λέει ότι ξέρουν κόσμο που δοκίμασε ητ και πέθανε ακαριαία. εν πάσει περιπτώσει , το αποτέλεσμα ήταν η φίλη που ρώταγε για τον πατέρα της να απορίψει τη λύση του ητ επειδή φοβήθηκε και ρώτησε τη γιατρίνα -ο θεός να την κάνει- τί να κάνει με τον πατέρα της που καπνίζει πολύ. η απάντηση που πήρε ήταν : να το κόψει και το κτ και να μην δοκιμάσει καν το ητ.
παρένθεση , η γιατρίνα εννοείται ότι δεν καπνίζει και της είναι εύκολο να λέει τέτοιες βλακείες.

εχθές το βράδυ , το αφεντικό στο μπαρ που δουλεύω με ρώταγε αν έχω βγάλει φυσαλίδες στους πνεύμονες με το ητ που κάνω.

αυτά είναι μερικά από τα περιστατικά στα οποία είμαι αυτόπτης μάρτυρας

για το θέμα με το ρεπορτάζ στο κρήτη τιβι.
τυγχάνω να κρατάω το γραφείο τύπου ενός συλλόγου , από τους πλέον δραστήριους και προβεβλημένους στη πόλη.
έχω τα προσωπικά τηλέφωνα τόσο της ρένας σημειαντωνάκη όσο και άλλων δημοσιογράφων στη πόλη.
σκεφτείτε ότι την πέμπτη το βράδυ -που ο νεκτάριος αρχικά ανέφερε ότι προβλήθηκε το ρεπορτάζ- ήμουν στο στουντιο του κρήτη τιβί συνοδεύοντας μέλος του συλλόγου που ήταν καλεσμένος σε εκπομπή λόγου. από τις 21.45 μέχρι τις 00.30 είμαι απόλυτα σίγουρος για το τί έπαιξε το κανάλι.
όταν διάβασα στη συνέχεια ότι η εκπομπή ήταν της ρένας , σκέφτηκα να την πάρω τηλέφωνο όταν πάει πιο απόγευμα για να σιγουρευτώ, αλλά με κάλυψε τελικά ο συμφορουμίτης Drakos με το μέηλ που μας έδειξε.
αν θέλετε βεβαίως περαιτέρω επιβεβαίωση , μπορώ να την πάρω τηλέφωνο το απόγευμα και να μιλήσω μαζί της. πιστεύω πάντως ότι το γραπτό μέηλ που παρατέθηκε είναι καλύτερη απόδειξη από το να μεταφέρω εγώ έναν διάλογο.

για να κλείνω λοιπόν αυτό το ζήτημα.
ένα πρώτο συμπέρασμα είναι ότι ο κόσμος είναι καχύποπτος και αναπαράγει ότι ακούσει σε υπερθετικό βαθμό. όχι όλος ο κόσμος , αλλά ένα σεβαστο ποσοστό του σίγουρα.
η απαντηση μου συνήθως είναι ότι είναι όλα μπούρδες και απόδειξη είναι όλος ο κόσμος που κάνει ητ χωρίς να έχει πάθει τίποτα ενώ όλοι έχουμε ακούσει για δεκάδες ή και εκατοντάδες ασθενείς που έχουν νοσηλευτεί με υσπ αλλά δεν τους έχει δει κανένας.
επίσης σε κάποιους σκεπτικιστές σχετικά με το ζήτημα τους λέω να κάνουν υπομονή κάνε 3μηνο και να με ξαναρωτήσουν ή να ρωτήσουν άλλους γνωστούς τους μιας και θα υπάρχει πολύ περισσότερος κόσμος που θα κάνει χρήση του ητ όσο περνάει ο καιρός.

άποψη μου είναι ότι η ιστορία θα προσπεράσει τέτοιες απόψεις και μέχρι το καλοκαίρι θα τα θυμόμαστε και θε γελάμε

Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου συνατμιστές. Δυστυχώς πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί στις  διάφορες μελέτες και έρευνες που κρύβουν τεράστια οικονομικά συμφέροντα. Ένα είναι το σίγουρο τουλάχιστον μέχρι τώρα για το ΗΤ. Μόνο η νικοτίνη θέλει προσοχή και δεν ισχύει αυτό που λένε κάποιοι καπνιστές ότι η νικοτίνη δημιουργεί και καλά μόνο τον εθισμό. Η νικοτίνη δημιουργεί συσπάσεις στα αγγεία και είναι υπεύθυνη για εγκεφαλικά κλπ. Όσο μπορούμε καλό είναι να κατεβούμε σταδιακά στα mg της νικοτινης γιατι δεν είναι καθόλου αθώα...

Αποσυνδεδεμένος crimson_skorpio

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Σημερα επισκεφτηκα παθολογο.Με πηρε η μπαλα και απο το σαββατο και ειμαι με μπουκωμα και δεκατα.
Σαν νεος στο ατμισμα 3 βδομαδες περιπου,του εξηγησα την κατασταση και τον ρωτησα εαν ευθυνεται το η/τ για την κατασταση μου και επι του θεματος..
Το αποτελεσμα ηταν να με βρισει!!!
"Εχω 2 ατομα στην οικογενεια μου που εχουν ξεκινησει εδω και 6 μηνες,εαν υπηρχε προβλημα θα τους σταματουσα!!!"
Δεν θα μπω σε λεπτομερειες για τα καντηλια που πεσανε για τους καλοθελητες της αρβυλας...
Μου ειπε μονο να ελαττωσω την πιπιλα...Αυτα προς το παρον.

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΡΑΝΤΟΣ

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • ......................
Σημερα εκλεισα 3 μηνες ατμιστης :bye: και πηγα σε καρδιολογο να με εξετασει!! :thumpup:
ΑΤΜΙΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ :)) :)) :)) :)) :)) :))
Οταν μαζεψει ο πνευμονας υγρο δεν φταιει το ητ ουτε το υγρο κλιμα(υγρασια) φταιει η καρδια που δεν λειτουργει σωστα στο σημειο που λειτουργουν οι πνευμονες με την βοηθεια της :yes:
Αυτο το λενε πνευμονικο οιδημα (λογια γιατρου)
 :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
πρεπει να ζητηση συγνωμη ο νεκταριος με της ψευδης δηλωσεις του.εγω ειχα ανγχος σημερα μηπως παθω τιποτα πανικοβληθηκα με ολες αυτες της βλακεις ευχαριστω των φιλο δρακο που με συνεφερε.

Αποσυνδεδεμένος Vision

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Μία από τα ίδια Μάνο, τρομοκρατία σκέτη. Μα καλά ρε Νεκτάριε φαντάσματα βλέπεις?

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Υπενθύμιση σε όλους τους χρήστες του φόρουμ:
Το παρόν θέμα παραείναι σοβαρό και ενδιαφέρον για να το γεμίζουμε με κάθε λογής οff topic μηνύματα.
Επίσης, είναι αμιγώς ιατρικού περιεχομένου και αφορά φημολογούμενη και (εως σήμερα) μη αποδεδειγμένη "παρενέργεια" που πιθανόν να σχετίζεται με την εισπνοή ατμοποιημένης προπυλενογλυκόλης (PG) σε συνδυασμό με νικοτίνη.

Παρακαλείσθε λοιπόν, να είστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί στα "στοιχεία" που δημοσιοποιείτε στα μηνύματά σας.

Ιατρικές απόψεις και μελέτες είναι καλοδεχούμενες μόνον όταν ξέρουμε την πηγή τους.

Εξίσου προσεκτικοί και φειδωλοί θα πρέπει να είστε, στα ειρωνικά και χλευαστικά σχόλια που είναι εκτός θέματος, αλλά και εκτός του γενικού ύφους αυτού του φόρουμ.   

Μην ξεχνάτε:

Όταν ανακοινωθεί κάτι επίσημα, σχετικό με παρενέργειες του η.τ., το φόρουμ θα είναι από τους πρώτους που θα το δημοσιοποιήσει και θα το πληροφορηθούν οι αναγνώστες του.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
πρεπει να ζητηση συγνωμη ο νεκταριος με της ψευδης δηλωσεις του.εγω ειχα ανγχος σημερα μηπως παθω τιποτα πανικοβληθηκα με ολες αυτες της βλακεις ευχαριστω των φιλο δρακο που με συνεφερε.
διλαδη για να καταλαβω βγικε καπιος και ειπε ΨΕΜΑΤΑ για ενα τετιο θεμα και δεν εχει διαγραφει ακομα  :confused1: :confused1: :angry_orange: :angry_orange: ας μην ανιξω τον στομα μου γιατι με βλεπω να διαγραφομε εγω διαπαντος  :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Aφου δεν υπαρχει τετοιο θεμα
και ο τιτλος ειναι τουλαχιστον αστειος,
κλειδωστε το να τελειωνουμε η αλλαξτε τιτλο
πχ
"Επιπτωσεις του η/τ στους πνευμονες"
η
"Ποσο επηρρεαζει το η/τ το αναπνευστικο"

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Ρε σεις βγάλτε αυτο το θέμα. Κάθε φορά που ανάβει νομίζω πήγε κάποιος στο νοσοκομείο... Πριν λίγο νόμιζα ότι χάσαμε την ατμομηχανή με τον ΙΑΤΤΥ  :)) :)) :))
Στα σοβαρά τώρα: και σαν επισκέπτης το έβλεπα και τρομαζα για το τίποτα. Επειδή δηλαδή κάποιος είπε μια μπαρούφα. Φαντασου τι παθαίνουν όσοι επισκέπτες το βλέπουν που δεν έχουν αρχίσει το ητ και σκέφτονται να το αρχίσουν. Δεν είναι θέμα λογοκρισίας (νομίζω) αν βγει. Το αντίθετο. Ο τίτλος παραπληροφορεί εναντίον του ητ. Τουλάχιστον βαλτε το κάπου που να μην μπορούν να το βλέπουν επισκέπτες και τρομάζουν ,όπως εγώ στην αρχή, αλλά μόνο τα μέλη. Τουλάχιστον αλάξτε τον τίτλο. Αν υπάρξει κάτι τεκμηριωμένο ασφαλώς και πρέπει όχι μόνο να μπει σαν θέμα αλλά να προβληθεί κιόλας.

ΥΓ δεν είμαι έμπορος ούτε έχω κάποιον φίλο έμπορο. Ατμιστης εδώ και 2,5 μήνες είμαι.

Με προλαβες φίλε
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 22:38 από ROD »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
παιδια επειδη το θεμα ειναι πολυ σοβαρο και επειδη μπορει να αργησουν καποιες ερευνες που θα μας λυσουν τις αποριες πανω στο θεμα, δεν θα ηταν πιο αμεσο και ευκολο αν ηξερε καποιος καποιον που επαθε πνευμονικο οιδημα( για αυτο μιλαμε οταν μιλαμε για υγρο στους πνευμονες) και φταιει το ατμισμα να μας πει την εμπειρια του? ???αλιως αν δεν υπαρχει καποιος που αποδεδειγμενα εχει παθει κατι τετοιο απο το ατμισμα, κακως το συζηταμε τωρα.. :-\

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Συμφωνώ στο να αλλάξει ο τίτλος. Μόνο πανικό μπορεί να προκαλέσει και να αποπροσανατολίσει τα νέα μέλη ή μη μέλη. Επίσης περιμένω από τον Νεκτάριο και μια απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
συμφωνώ με τον crisx λέξη προς λέξη.

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Κι εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον crisx..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41410 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 249921 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420821 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158597 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15869 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131401 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 221 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 245 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 245 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 365 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 225 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767895 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966