vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, white varadero, camber, Milarepa

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Μπορείς και μόνος σου Παναγιώτη να το διαπιστώσεις αν είναι η όχι μπαρουφα.. :)
Πηγαίνεις στο πλησιέστερο νοσοκομείο και κανείς μια απλή ακτινογραφία θωρακος.  ;)
Αν μάλιστα έχεις και ταμείο δεν πληρώνεις μια. Τι πιο απλό, και ανώδυνο..
Εγω πάντως που έβγαλα την περασμένη βδομάδα μια χαρά ήταν ο πνεύμονας.
Και ατμίζω και 6-7 ml ημερησίως. Τελικα μου φαίνεται μόνοι μας βγάζουμε τα ματιά μας.

Η γυναίκα μου τυχαία έψαχνε την περασμένη εβδομάδα στο Internet να ενημερωθεί για το τι
Σημαίνει υγρο στον πνεύμονα μιας και η πεθερά μου έχει κάνει 3 παρακεντησεις γι αυτόν ακριβώς το λόγο, εξαιτίας όχι του ατμισματος :)) αλλα μιας εγχείρησης μπαι πας, και η google έβγαλε 3ο στην αναζητηση το δικό μας φόρουμ. Φοβισμένη μου είπε : ρε συ Κώστα μπορεί να μαζέψεις υγρο στον πνεύμονα απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο το λέει κι εδώ στο φόρουμ που γράφεις..

Στο τέλος μόνοι μας θα δημιουργήσουμε λάθος εντυπώσεις παιδια, απο αβάσιμες υποθέσεις, και αόριστες φημολογίες :yes:

Κωστα μονο καλα εχω δει 3,5 μηνες τωρα που ατμιζω,και φυσικα δεν τιθεται θεμα επιστροφης στο κ.τ.Δεν μπορω ομως να μιλησω με αποδειξεις οταν δεν τις εχω.Κρινω μονο απο αυτα που εχω δει και εχω νιωσει,τις δικες μου αποδειξεις κι οχι τις επιστημονικες.Ποιος ξερει ομως μακροχρονια τι μπορει να συμβει ή να βγει στη φορα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2011, 19:26 από panosfc »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Μολις γυρισα απο καρδιολογο τον ρωτησα για το η/τ
και μου απαντησε οτι ειναι πολυ καλο
και ειδικα εαν το χρησιμοποιεις για να κοψεις εντελως σταδιακα την νικοτινη
Επισης ειπε, οτι η εμπειρια του ειναι 3 μηνων
και οτι ειμαι ο 6ος ατμιστης που συνανταει.


Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Πάντως έχει κυκλοφορήσει πολύ αυτό το θέμα (email, ιστοσελίδες κλπ) και δεν ξέρω αν είναι από άγνοια ή άλλους σκοπούς.. Τις προάλλες μου έλεγε ο μπακάλης (που έχει αγοράσει κι αυτός): -Να σου πω,τον κατεβάζεις τον ατμό? -Ναι. -Τιιιιιιι, δεν το ξέρεις ότι δεν πρέπει και ότι μαζεύουν οι πνεύμονές σου υγρό?? Μου έστειλε ένας φίλος μου email και μου έλεγε μπλα μπλα μπλα..  :eyesplash:
Εγώ πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι αν είχε γίνει έστω και μία μελέτη (σοβαρή) που να αποκάλυπτε κάτι τέτοιο, ο FDA και όλη η συμμορία δεν θα το άφηναν να πάει χαμένο και το η.τ. θα είχε ήδη απαγορευθεί.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
 :thumpup:
Μη σου πω οτι θα είχαν βγάλει μελέτη που να δείχνει τέτοια πράγματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 17:12 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος giannis63

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
μια απορια......
βγαζοντας το επιστομιο απο το η.τ μου
και χτυποντας το λιγο σε μια χαρτοπετσετα πεφτει ακετο υγρο.....
αφου υγροποιει στο επιστομιο.......
στον πνευμονα οχι ?????

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Διαβασε το νημα φιλε μου.
παραδειγμα,η κατσαρολα βραζει,πας απο πανω,σνιφαρεις,αποτελεσμα???
τιποτα  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 17:12 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος myiorgos

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Τελικα εχει κυκλοφορισει πολυ αυτο με το υγρο στους πνευμονες .
Με ρωταγε σημερα μια συναδελφος για το ΗΤ γιατι θελει να παρει αλλα οχι για πολυ γιατι της ειπαν αυτο για το υγρο στους πνευμονες  :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Κύριοι ξέρω ότι για κάποιους είναι πολύ κουραστικό, αλλά διαβάστε προσεκτικά το νήμα από την αρχή και κρατήστε αυτό που νομίζετε κατά το δοκούν, σωστό.
Για περισσότερες πληροφορίες ρωτήστε ένα ειδικό πνευμονολόγο και πέστε του να μας δώσει τα φώτα του, τεκμηριωμένα.

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Καποιες φορες σκεφτομαι και λεω, μα εμεις οι Ελληνες ειμαστε τοσο...μα τοσο...?Ποιο υγρο και πρασινα αλογα ρε παιδια ?
Δηλαδη υπαρχει πιο απλο πραγμα απ το να πας σε ενα πνευμονολογο αν εχεις ενδιασμους?Ή απλα κανε μια ακτινογραφια οπως προανεφεραι και καποιος αλλος συνατμιστης.Δεν κοιταμε τα μαυρα μας τα χαλια που ειχαμε με το κανονικο τσιγαρο , τωρα μας απασχολει το υγρο στα πνευμονια.Αν καποιος φοβαται το ατμισμα , ας ξαναγυρισει στο κανονικο τσιγαρο ....δεν ειναι αναγκη να τρομοκρατειτε τους υπολοιπους ανθρωπους ασκοπα.

Αποσυνδεδεμένος ambalos

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Σωστα τα λες μερικοι δεν μπορουν η δεν θελουν να κοψουν το παλιοτσιγαρο και βρισκουν διαφορες δικαιολογιες το ητ ειναι χειροτερο απο το κανονικο κτλ .Ειμαι ατμιστης ενα χρονο και εχω ακουσει απο γνωστους και αγνωστους διαφορες βλακειες και ανακριβιες .Αξιοσημειωτο ειναι το γεγονος οτι ενω πολλοι υποστηριζουν διαφορα για το ητ δεν το εχουν βαλει στο στο στομα τους και ειναι ολοι ειδικοι . Εγω ξερω να πω μονο ενα , μετα απο ενα χρονο ατμισματος νιωθω αλλος ανθρωπος πληρως ανανεωμενος και απαλλαγμενος απο το καρβουνο , για τους αλλους ουτε ασχολουμαι ουτε με νοιαζει αδιαφορω και τους ακουω να λενε τις βλακειες τους βλεποντας τους να καπνιζουν και να τους λυπαμαι που ειναι ανικανοι να κοψουν το τσιγαρο .

Αποσυνδεδεμένος georgekriti

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Χωρίς να είμαι γιατρός η απλή λογική μου λέει, ότι εκατομύρια άνθρωποι που ζούν σε περιοχές με υψηλή υγρασία όπως της βόρειες χώρες όλοι θα έπρεπε να είχαν συσσωρεύσει υγρό στους πνέυμονες. Και με λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι η οποιαδήποτε υγρασία απορρόφάτε μέσω της αναπνοής, το μεγαλύτερο μέρος της αποβάλλεται κατά την εκπνοή και ότι μένει μέσω του δέρματος και των ούρων. Με τη πρώτη ευκαιρία θα κάνω ερώτηση και σε ειδικό για τα παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Είναι λογικό να υπάρχουν απορίες για το άτμισμα από τους νέους ατμιστές.

Το περίεργο είναι βέβαια ότι δεν είχαν τις ίδιες απορίες για το τσιγάρο ως νέοι καπνιστές.

Για εμένα ειναι ανεξήγητο να αγοράζει κάποιος τσιγάρα που γράφουν επάνω οτι προκαλούν πνευμονοπάθεια, καρκίνο, αθηρωμάτωση αρτηριών κ.λ.π.

και η απορία τους να είναι που πάει ο ατμός όταν ατμίζουμε.

Πάει λοιπόν στον οργανισμό μας όπως και ο καπνός από το τσιγάρο, όπου ανάλογα με τις ουσίες μεταβολίζεται.

Απορίες τύπου αν ο αέρας που εισπνέουμε προκαλεί αέρα στον πνεύμονα
(εμφύσημα), και ο ατμός νερό στο πνεύμονα είναι απλοϊκές.

Η κάθε ουσία ανάλογα με τον τοπικό ή συστηματικό ερεθισμό που
προκαλεί, ταξινομείται σε κατηγορίες π.χ. τοξικές, αλλεργιογόνες, καρκινογόνες κ.λ.π. και μελετάται ξεχωριστά (π.χ Pg, Vg, νικοτίνη, αρρώματα).

Η υγρασία στους βρόγχους γενικά ρευστοποιεί τις εκκρίσεις και διευκολύνει την απόγχρεμψη. Χρησιμοποιείται όντως ως νεφελοποιητές στα νοσοκομεία.

Επίσης αυξάνουμε την υγρασία με νερό που εξατμίζεται και προκαλεί ατμό σε περιπτώσεις χαμηλής υγρασίας όπως π.χ. κατσαρολάκι με νερό πάνω σε σόμπες σε καλοριφερ κ.λ.π.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ μετά από 10 μήνες ατμίσματος δηλώνω ΝΤΟΥΡΟΣ και ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σας κάλυψε η παραπάνω απάντηση.

Ο πνεύμονας είναι όργανο ανταλλαγής αερίων.
Το οξυγόνο μέσω του πνεύμονα περνάει στο αίμα και το διοξείδιο αποβάλλεται μέσω του πνεύμονα από το αίμα.
Όλες οι ουσίες με το μηχανισμό της όσμωσης περνούν στο αίμα. Η νικοτίνη το ίδιο.

Δεν είναι ασκός να κρατάει ότι του βάζουμε.

Πνευμονικό οίδημα δημιουργείται είτε όταν πάσχουμε από καρδιακή ανεπάρκεια (καρδιογενές) είτε όταν εισπνέουμε τοξικές ουσίες (διάμεσο οίδημα) λόγω της βλάβης του πνεύμονα (το διάμεσο)

Η ερώτηση δεν είναι που πάει το υγρό που ατμίζουμε αλλά το αν και πόσο τοξικό είναι για τον οργανισμό (και για τον πνεύμονα ειδικότερα).

Κατ' αναλογία με την χαζή ερώτηση υγρό στον πνεύμονα υπάρχει και η ερώτηση σκόνη στον πνεύμονα.

Τι γίνεται η σκόνη που εισπνέουμε? Ποιός ξεσκονίζει τους βρόγχους και τον πνεύμονα?

Τι γίνεται ο καπνός του τσιγάρου στον πνεύμονα? γίνεται ο πνεύμονας τασάκι?


Αποσυνδεδεμένος Vision

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
επειδη καποιοι δεν μπορουν να κοψουν το κτ δεν χρειαζετε να φοβιζουν το κοσμο ειμαι καλα ;D ;D ;Dεγω ειμαι καλυτερα ειχα χρονιο ασθμα και τωρα ειμαι καλυτερα με ηκ εδω κ 8 μηνες.αφηστε τους αλλους να λενε

Αποσυνδεδεμένος angelheart

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Share my world...
Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες εξηγήσεις στο θέμα ΧΩΡΙΣ να μπλέξω την Ιατρική ορολογία.

Μπορώ να πάθω πνευμονικό οίδημα από υγρό ατμίσματος ; ΝΑΙ αν είσαι αλλεργικός σε κάποιο από τα συστατικά του, είναι δυνατόν να το πάθεις. Πάντως είναι το ακραίο σενάριο. Συνήθως οι αλλεργίες εκδηλώνονται με εξανθήματα.

Πως ξέρω αν είμαι αλλεργικός σε κάποιο απο τα συστατικά του υγρού ατμίσματος ; ΔΕΝ το ξέρεις. Με δεδομένο όμως οτι τα κύρια συστατικά του είναι ΕΥΡΕΩΣ διαδεδομένα και χρησιμοποιούνται σε ΔΕΚΑΔΕΣ βιομηχανικές εφαρμογές (τρόφιμα, φάρμακα, σαπούνια κτλ) , η ΤΕΡΑΣΤΙΑ πιθανότητα είναι (αν είστε αλλεργικοί) να το ξέρετε ΠΡΙΝ έρθετε σε επαφή με το ΗΤ.

Μπορώ να πάθω ΚΑΡΔΙΟΓΕΝΕΣ πνευμονικό οίδημα ; ΟΧΙ, εφόσον δεν έχεις ΚΑΡΔΙΑΚΗ νόσο. Αν έχεις καρδιακή νόσο, φυσικά μπορείς να πάθεις πνευμονικό οίδημα. Αυτό όμως είναι ΚΥΡΙΩΣ θέμα του πόσο "γερά" δουλεύει η καρδιά. 5 ή 10 ή 20ml υγρό, ακόμη και ΟΛΟ να παραμένει στον πνεύμονα (δλδ το αδύνατο σενάριο), είναι ΑΣΤΕΙΟ νούμερο για μια "γερή" καρδιά. Για μια άρρωστη καρδιά εξαρτάται από το "πόσο άρρωστη" είναι.  Περαιτέρω συμβουλές από τους Καρδιολόγους μας.
 
Καλά όλο αυτό το υγρό που ατμίζουμε που μαζεύεται ; ΑΝ υγροποιείται ξανά, στον πνεύμονα φυσικά. Όπου ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ κανονικότατα, και μπαίνει στην κυκλοφορία απ' όπου παίρνει τον δρόμο του.
- Το νερό αν είναι παραπανήσιο το αποβάλλουν οι νεφροί
- Την PG την ΜΕΤΑΒΟΛΙΖΕΙ κανονικά το σώμα μας.
- H γλυκερίνη είναι κομμάτι των (γνωστών σε όλους σας) τριγλυκεριδίων. (Γιατρέ μου έχω τρυγλυκερίδια κτλ). Συνεπώς μεταβολίζεται κανονικά (ενώ είναι ΑΣΤΕΙΟ και να μιλήσουμε για αλλεργίες)

Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το θέμα του μεταβολισμού των υγρών. Όπως έγραψα τα υγρά μεταβολίζονται, όπως ακριβώς θα γίνονταν αν τα πίναμε. Επειδή όμως δεν τα πίνουμε αλλά τα ατμίζουμε, ένα πολύ μεγάλο μέρος δεν παραμένει ποτέ στο σώμα αλλά εκπνέεται. Η ποσότητα που παραμένει είναι αυτή που μεταβολίζεται. Τώρα αν αυτή η ποσότητα φτάνει για να απορρυθμίσει σακχαρώδη διαβήτη (μιας και αυτό είναι το πρόβλημα) είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να το πεις. Λόγω της μικρής ποσότητας το βρίσκω δύσκολο πάντως.

Μα εγώ βρήκα ψάχνοντας, οτι η PG είναι ήπια τοξική ουσία. Ναι φυσικά είναι αλλά σε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ποσότητες. Υπάρχουν φάρμακα που επειδή έχουν πολύ κακή διαλυτότητα σε νερό, διαλύονται σε PG.   

Ναι, αλλά εκτός από PG, VG, και νικοτίνη, έχει και "αρώματα". Που ξέρω αν δεν είμαι αλλεργικός σε κανένα από αυτά ; ΔΕΝ το ξέρεις. Όπως ΔΕΝ ξέρεις αν είσαι αλλεργικός και στα "αρώματα" που μπαίνουν σε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ τρόφιμα (πως νομίζετε οτι παίρνει γεύση η τσίχλα που μασάτε ; ή το παγωτό με γεύσεις, ; ή το ψωμί σε αρκετές περιπτώσεις ; ).

Δηλαδή ο καθένας βάζει ότι νάναι στα παγωτά, το ψωμί τις τσίχλες κτλ ; Και ναι και όχι. Σε κάθε βιομηχανικό προϊόν (πχ στα τρόφιμα), υπάρχουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ κανόνες, στο τι μπαίνει μέσα. Κάποιες ουσίες εξ ορισμού είναι βλαβερές συνεπώς το να τις βάλλει κανείς σε τρόφιμα είναι περισσότερο ανοησία παρά καλό μάρκετιγκ. Πλην όμως εξαρτάται και από ΠΟΥ και ΠΟΙΟΝ ψωνίζουμε.

Υπάρχει περίπτωση από το ΗΤ να πάθω πνευμονικό εμφύσημα. Δεν γίνεται να απαντηθεί με ναι ή όχι, αυτή η ερώτηση, πολύ απλά διότι δεν υπάρχει κάτι ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ. Μπορεί ναι μπορεί και όχι.

ΟΚ, δηλαδή μας είπες ότι το υγρό ατμίσματος ΔΕΝ προκαλεί τίποτα κακό ; Όχι βέβαια. ΔΕΝ μπορεί κανένας να το πει αυτό για αρκετούς λόγους. Πρώτα απ' όλα η ίδια η αγορά είναι πολύ φρέσκια, και μεγάλο μέρος αυτής βρίσκεται στην Κίνα. Συνεπώς και δύσκολα "αστυνομεύεται" αλλά και ξεκάθαροι κανόνες δεν υπάρχουν. Δεύτερο, έως τώρα δεν υπήρχε κάποια "εφαρμογή" PG, VG κτλ στο αναπνευστικό σε τέτοιες ποσότητες. Υπάρχει PG σε κολλύρια, PG σε ενδοφλέβια κτλ αλλά και πάλι σε πολύ μικρές ποσότητες. Συνεπώς η μακροχρόνια επίδραση της PG (αλλά και των υγρών γενικά) στο αναπνευστικό είναι αδύνατο να προβλεφθεί.   

Να πάω να κάνω ακτινογραφία, μήπως έχω "νερό στους πνεύμονες" ; ΟΧΙ. Αν δεν υπάρχει καρδιολογικό πρόβλημα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει καρδιολογικό θέμα, να πας ΠΡΩΤΑ στον καρδιολόγο σου. 
 



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro