vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

239 επισκέπτες, 3 χρήστες
costasibiza84, manoslykos, Milarepa

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Μίλησα σήμερα με τον καλύτερο πνευμονολόγο στην Ελλάδα.
Θέμα υγρού στους πνεύμονες από τους ατμούς του η/υ δεν τίθεται καν

ΑΠΛΑ   :thumpup:

Το ονομα του;

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
τελικά? υπάρχει ονόμα η οχι? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Υπάρχει, αλλά που θα σου φανεί χρήσιμο?
Αν θεωρείς ότι λέω ανοησίες, απλά προσπέρασετες

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Γιατρός δεν είμαι...
Και να ήμουν, λίγα θα ήξερα για το Η.Τ., αφού δεν έχουν ολοκληρωθεί μελέτες.
Εμπιστεύομαι λοιπόν την κρίση μου.
Όταν είμαι κρυωμένος και η μύτη μου είναι γεμάτη μύξες (υγρά)...
... από πού βρέθηκαν τα υγρά;
Όταν έχω διάρροια, από πού βρέθηκαν τα υγρά;

Η δημιουργία ή η αποβολή επιπλέον υγρών είναι παθολογική κατάσταση.
Τα υγρά δημιουργούνται από τον οργανισμό.

Όποιος φοβάται, μπορεί να ξαναγυρίσει στο κ.τ.  :idiot1:

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος, αλλά, έχω μάτια (παρά τους 7 βαθμούς μυωπία)
Όχι ότι δεν πρέπει να το ψάχνουμε, αλλά...
ας συγκινηθούμε από το ότι ξυπνάμε χωρίς το κεφάλι μας να ζυγίζει 1 τόνο...

Και μια και μιλάμε για ονόματα...
Ποιός έχει μπει σε νοσοκομείο με υγρό στους πνεύμονες λόγω ΗΤ;
Να τον ρωτήσουμε, να μάθουμε τι έφταιξε, να προφυλαχθούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2011, 00:28 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Τόσο καιρο βλέπω να φιγουραρει αυτό το θέμα με τη δήθεν συγκέντρωση υγρού στον πνεύμονα. Αφού να φανταστείτε οτι η google μας έχει στην 3η θεση των αναζητήσεων για " υγρο στον πνευμονα"
Έλεος ρε παιδια.
Υγρο στον πνεύμονα δημιουργείτε απο ένα κατεβατο παθήσεις που αν κάτσω
Και τις αναφέρω θα γεμισει μια σελίδα.
Οποίος έχει υπόνοιες οτι με το ατμισμα μαζευει υγρο στον πνεύμονα ας
Παει με το καλο να βγάλει μια ακτινογραφία θωρακος για να ησυχάσει και
να ησυχάσουμε κι εμείς.  :yes:
Κι αν έχει μαζέψει τελικα υγρο με μια παρακεντηση και διακοπη του ατμισματος είναι κομπλε. ;D
Η πεθερά μου λόγω επεμβασης μπαι πας κάθε βδομάδα παει και της βγάζουνε
2 με 3 λίτρα και μετα είναι περδικι.
Και αυτα τα λεω με απολυτη σοβαροτητα και χωρις καμία διάθεση ειρωνειας.
Παιδια νομίζω οτι λίγο μετρο σε οτι φημολογια ακούμε δε βλάπτει.

Φιλικά
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
παρακολουθώ το θέμα <υγρό στους πνεύμονες> από την αρχή και αυτό που διαπιστώνω είναι ότι από την μια δεν υπάρχει στοιχειο για το τίποτε, και από την άλλη,αυτό που με εκνευρίζει, είναι ότι δημιουργεί εντυπώσεις..κακές.κακές και ύποπτες.γιατί όταν ένας καινούργιος "ατμιστις" μπει στο forum και δει ένα τέτοιο θέμα με τίτλο ?<υγρό στους πνεύμονες> η δουλειά έχει γίνει ...και ο noon noeito :hmmm:.an δω τώρα και τι ακούγεται παραέξω, ο κουμπάρος του μπατζανάκη μου ,που χει και περίπτερο,μούρε για υγρό κτλ..ο καθένας τα συμπεράσματα του. εγώ θα ατμίζω γιατί απλά νιώθω καλύτερα..πέρα ότι έχω ,κουμπαρα γιατρό,γυναικα νοσηλεύτρια,πεθερά νεφρολόγο, φίλους γιατρούς στο νοσοκομείο που "ατμιζουν" κτλ....άντε να δούμε ...φιλικά πάντα . :angel:

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Πίνω 3 καφέδες Ελληνικούς διπλούς την μέρα. Κάθε φορά που ανάβω το γκαζάκι πέρνω και μια τζούρα υγραέριο. Αν με σκοτώσει κάτι θα είναι αυτό, όχι ο ατμός τους η.τ.

EDIT: Την τζούρα την πέρνω επειδή είμαι σχεδόν από πάντω του όταν το ανάβω, όχι με την θέληση μου (μην παρεξηγηθώ κιόλας) :D

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Τον λίγο καιρό που είμαι στο forum βλέπω ότι υπάρχουν ατμιστές μερικών ετών . Αν υπήρχε πρόβλημα με υγρό στους πνεύμονες από το Η.Τ. , τότε αυτοί έπρεπε να είχαν διαβεί προ καιρού (την υγεία τους να έχουν οι άνθρωποι) .

Αποσυνδεδεμένος Iannis

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Καλώς σας βρήκα παίδες
Μπήκα και εγω στη σβούρα τωρα και μια εβδομάδα με ενα ovale eGo-T και ειμαι σαν την τσιμινιέρα του Τιτανικού :)

Τωρα για τους πνεύμονες σας αναφέρω

Κάθε όργανο του σώματος μας εχει μια η και περισσότερες λειτουργικές ομάδες Στα νεφρά λέγεται "Νεφρωνας" στη καρδια "Μυοκαρδιακή ινα" κλπ. Οι πνεύμονες εχουν τις κυψελίδες. Φανταστείτε μια σφαίρα που μεσα μαινει ο αερεας που αναπνέουμε Εκει γίνετε η λεγόμενη ανταλλαγή των αερίων. Αποβάλουμε το διοξείδιο και παίρνουμε  οξυγόνο Οι κυψελίδες ειναι απο 250-350 εκατομμύρια και εαν τις μετρήσουμε ανοιχτές σαν μια επίπεδη επιφάνεια καταλαμβάνουν χώρο οσο ενα γήπεδο τένις. Ο αερας που  εισπνεουμε φτανει στις κυψελίδες (οχι όλος) και απο εκει μεσω το ερυθρων αιμοσφαιρίων μεταφέρεται το οξυγονο στους ιστους και αποβάλλεται το CO2 απο αυτούς. Για να δουλέψουν οι κυψελιδες σωστα βασικό ειναι να ειναι ΣΤΕΓΝΕΣ.
Εαν παει νερό σε αυτές τοτε έχουμε το λεγόμενο "Πνευμονικό Οιδιμα" κατάσταση σοβαρή και η οποια χρειάζεται επείγουσα και αμεση αντιμετώπιση. Στο επιπεδο των κυψελίδων υπάρχουν 2 πιέσεις
1- Η Υδροστατική λογω της κυκλοφοριας του αιματος και η
2- Κολοειδωσμωτική που αυτη οφείλετε στην περιεκτικότητα των πρωτεϊνών στο αιμα.

Στους πνεύμονες πάντα η κολοειδωσμωτική πίεση ειναι μεγαλύτερη της υδροστατικής και ετσι οι κυψελίδες μένουν παντα στεγνές. Εαν η υδροστατική γινει μεγαλύτερη τοτε περναει υγρό στις κυψελιδες και έχουμε το πνευμονικό οίδημα (μπορεί να συμβεί σαν ατύχημα  σε υψόμετρο, καταδύσεις κλπ)

ΧΑΠ (χρονια αποφρακτική πνευμονοπάθεια η οποια αφορα  : 1-Χρονια βρογχίτιδα (αυτην εχουμε εμεις οι καπνιστες) 2- Βρογχικό άσθμα 3- Πνευμονικό εμφύσημα
Ο κορεσμός του αέρα στο επίπεδο της θάλασσας σε οξυγόνο ειναι περίπου 98% Εαν υπάρχει βαριας μορφης ΧΑΠ τοτε κυκλοφορούμε αγκαλιά με συσκευή οξυγόνου.
Η ποιο ενδεδειγμένη  εξέταση για να δειτε που βρίσκεστε ειναι η Σπυρομετριση Καντε τωρα μια και αφου κλείσετε χρόνο με το ητ επαναλάβετε και δειτε εαν και ποσο εχετε βελτιωθείτε αναπνευστικά

Τωρα οπως ειπαν και τα παιδια παραπάνω η γλικολη υπάρχει σε ενα σωρο εισπνεόμενα αρα και εγω πιστεύω οτι το υγρο στους πνεύμονες απο το ητ ειναι ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΜΕ Κεφαλαια.

Σορυ εαν σας κουρασα και καλως σας βρηκα και πάλι

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Γειά σου Γιάννη καλώς ήρθες στο forum (πως πάει η αμαξάρα), πολύ χρήσιμα αυτά που μας είπες, κάνε ένα κόπο και αυτοπαρουσιάσου πρώτα εδώ...


Αποσυνδεδεμένος saks2

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
μαλον σε αυτο καταληγω και εγω
"Τωρα οπως ειπαν και τα παιδια παραπάνω η γλικολη υπάρχει σε ενα σωρο εισπνεόμενα αρα και εγω πιστεύω οτι το υγρο στους πνεύμονες απο το ητ ειναι ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΜΕ Κεφαλαια." .... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Για μενα παλι τιποτα δεν ειναι μπαρουφα μεχρι να αποδειχτει μπαρουφα...

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
 
Για μενα παλι τιποτα δεν ειναι μπαρουφα μεχρι να αποδειχτει μπαρουφα...


και τίποτα δεν δημιουργει υγρό στους πνευμονες μέχρι να αποδειχτει οτι το δημιουργει :)) ;)

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Για μενα παλι τιποτα δεν ειναι μπαρουφα μεχρι να αποδειχτει μπαρουφα...

Μπορείς και μόνος σου Παναγιώτη να το διαπιστώσεις αν είναι η όχι μπαρουφα.. :)
Πηγαίνεις στο πλησιέστερο νοσοκομείο και κανείς μια απλή ακτινογραφία θωρακος.  ;)
Αν μάλιστα έχεις και ταμείο δεν πληρώνεις μια. Τι πιο απλό, και ανώδυνο..
Εγω πάντως που έβγαλα την περασμένη βδομάδα μια χαρά ήταν ο πνεύμονας.
Και ατμίζω και 6-7 ml ημερησίως. Τελικα μου φαίνεται μόνοι μας βγάζουμε τα ματιά μας.

Η γυναίκα μου τυχαία έψαχνε την περασμένη εβδομάδα στο Internet να ενημερωθεί για το τι
Σημαίνει υγρο στον πνεύμονα μιας και η πεθερά μου έχει κάνει 3 παρακεντησεις γι αυτόν ακριβώς το λόγο, εξαιτίας όχι του ατμισματος :)) αλλα μιας εγχείρησης μπαι πας, και η google έβγαλε 3ο στην αναζητηση το δικό μας φόρουμ. Φοβισμένη μου είπε : ρε συ Κώστα μπορεί να μαζέψεις υγρο στον πνεύμονα απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο το λέει κι εδώ στο φόρουμ που γράφεις..

Στο τέλος μόνοι μας θα δημιουργήσουμε λάθος εντυπώσεις παιδια, απο αβάσιμες υποθέσεις, και αόριστες φημολογίες :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2011, 18:37 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Γιατι τοση κουβεντα, ρε παιδια.
Οποιος νομιζει οτι το η/τ του δημιουργει προβλημα,
να το κοψει και να αρχισει παλι το κ/τ.
Ας μην χανουμε φαια ουσια, για απλα θεματα.

 :wall: :wall: :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246382 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572273 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8078 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122105 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 710 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8645 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827693 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios