vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 8 χρήστες
kyrgiannis, dkostas, Tem, Tazz, manoslykos, Jorge, FaniFox, JohnDag

Twitter

Άτμισμα και σακχαρώδης διαβήτης (ή: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Διαβάζοντας κανείς ότι τα κύρια συστατικά των υγρών είναι η "γλυκερίνη" και η "προπυλενογλυκόλη" (σε αναλογίες από 0/100 και αντιστρόφως αλλά και με όλους τους ενδιάμεσους πιθανούς συνδυασμός), συνειρμικά ο νους, λόγω του "γλυκ" που περιέχουν οι λέξεις, πάει στο "γλυκό" και κατ' επέκταση στη ζάχαρη (γλυκιά κι αυτή) και στη συνέχεια ο συνειρμός δένει με το ζάχαρο (ζαχαρώδη διαβήτη).

Άρα λοιπόν σκέφτεται κανείς "λογικοφανώς" ότι το άτμισμα θα ανεβάζει το ζάχαρο!
Τα πράγματα όμως φαίνεται ότι δεν είναι καθόλου έτσι, όπως θα δούμε παρακάτω.
Ας διαβάσουμε πρώτα την άποψη κάποιων ειδικών:

takkat (Παθολόγος - Διαβητολόγος)
Θα' θελα να καταθέσω την γνώμη μου σαν συνφορουμίτης - ατμιστής, αλλά και σαν Παθολόγος - Διαβητολόγος.
Η διακοπή του καπνίσματος είναι εξαιρετικά επωφελής για όλους και πολλαπλάσια επωφελής  για τον ασθενή με (Σ.Δ.) Σακχαρώδη Διαβήτη (όλων των τύπων). Όχι γιατί μειώνει τα επίπεδα γλυκόζης, αλλά γιατί το κάπνισμα, δρα συνεργατικά με τον ΣΔ, εναντίον του καρδιαγγειακού συστήματος του ασθενή.
Ούτως ή άλλως η αθηρωματική νόσος, είναι μια χρόνια εκφυλιστική πάθηση (θα την λέγαμε χρόνια επιδεινούμενη φθορά των αγγείων), που εκτός απ' την φυσική φθορά με την ηλικία, επιταχύνεται σαν διαδικασία απ' τους λεγόμενους παράγοντες κινδύνου: ΣΔ, υπέρταση, χοληστερίνη, κάπνισμα, αντρικό φύλο). Συμπεραίνουμε λοιπόν ότι όσο λιγότερους παράγοντες κινδύνου έχει κάποιος, τόσο απομακρύνεται απ' τον κίνδυνο.
Το η.τ. δεν αυξάνει τα επίπεδα γλυκόζης στον διαβητικό.
1. Η νικοτίνη δεν το κάνει. (Ούτε με το κ.τ., ούτε φυσικά και με το η.τ.)
2. Υπάρχουν μελέτες, με δοκιμασία ανοχής στη γλυκόζη, που έγινε προσθήκη στη φόρτιση και με VG και με PG χωρίς μετρήσιμη επιβάρυνση της δοκιμασίας.
Όταν ασθενείς με ΣΔ παρατηρούν δυσκολία ρύθμισης, νομίζω ότι πρέπει να επικεντρώνονται στους "συνήθεις ύποπτους" (λοιμώξεις, φλεγμονές, πρόσληψη βάρους, ανάγκη αναθεώρησης της φαρμακευτικής αγωγής, δίαιτας κ.λπ.) και να απευθύνονται στον Ιατρό τους.

TasMan (Παθολόγος-Διαβητολόγος)
Σαν συνάδελφος του takkat (Παθολόγος-Διαβητολόγος κι εγώ) θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του.
Ακόμα κι αν υποθετικά όλο το υγρό ήταν σκέτη σιρόπι και επίσης υποθετικά γινόταν πλήρης απορρόφηση του ατμού (πράγμα που εννοείται ότι δε συμβαίνει σε καμία περίπτωση) θα ήταν σαν κάποιος να προσλαμβάνει σε ΟΛΗ τη διάρκεια της μέρας ένα κουταλάκι ζάχαρη. Γεγονός ανίκανο από μόνο του (ακόμα και σε αυτή την εντελώς υποθετική και υπερβολική περίπτωση) να αυξήσει σε κλινικά σημαντικό βαθμό τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα. Το πιο πιθανό είναι ότι οφείλεται είτε σε κάποιον άλλο παράγοντα (από αυτούς που ανέφερε ο συνάδελφος) είτε σε ιδιοπαθή απορρύθμιση, οπότε χρειάζεται επανέλεγχος από τον θεράποντα ιατρό.

Μαριάννα Μπενρουμπή  (Παθολόγος, υπεύθυνη του Διαβητολογικού Κέντρου στο Γενικό Νοσοκομείο Πολυκλινική)
Δεν έχει αναφερθεί πουθενά το ηλεκτρονικό τσιγάρο να απορυθμίζει τον διαβήτη.
Το γεγονός της ύπαρξης του διαβήτη από δωδεκαετίας είναι η βασική αιτία της απορρύθμισης του σακχάρου σας. Ο διαβήτης είναι εξελισσόμενη νόσος, που σημαίνει ότι η φυσική πορεία της είναι η έκπτωση της επάρκειας των παγκρεατικών κυττάρων. Θα πρέπει να συμβουλευθείτε τον γιατρό σας, για να σας συστήσει συμπληρωματική αγωγή.

Τα παραπάνω, όπως και πολλές μαρτυρίες μελών του φόρουμ μας - διαβητικών και μη - που τα επαληθεύουν, έχουν χαθεί ανάμεσα σε δεκάδες μηνύματα με εικασίες, υποθέσεις και διάφορες συζητήσεις γύρω από το θέμα με αποτέλεσμα κάθε φορά να έχουμε και μια νέα ερώτηση από κάποιο μέλος αν τελικά το άτμισμα επηρεάζει το ζάχαρο.
Για τον λόγο αυτό έγινε σταχυολόγηση των μηνυμάτων που έχουν να προσφέρουν πληροφορία και εισήχθησαν εδώ ώστε να έχουμε εύκολα μια συνολική εικόνα.

Δημοσιεύστε κι εσείς εδώ τα συμπεράσματά σας είτε αυτά είναι θετικά είτε αρνητικά. ΟΜΩΣ: Μόνο μετά από παρακολούθηση και μετρήσεις του ζαχάρου σας (ή αποτελέσματα εξετάσεων) αφού αποκλείσετε το ενδεχόμενο να φταίνε άλλοι παράγοντες όπως η δίαιτά σας (το πιο σύνηθες).


Μαρτυρίες μελών που ελέγχουν το ζάχαρό τους ή έκαναν εξετάσεις ρουτίνας:
Η σταχυολόγηση των μηνυμάτων έγινε από το θέμα "Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο"


Μέλος
Διαβητικός;  
Αποτελέσματα (link)
Σημειώσεις
jeke04ΝΑΙβελτίωση
nassos33ΝΑΙβελτίωση
AresΝΑΙβελτίωσηβοήθησε και η δίαιτα
exispathiΝΑΙβελτίωση
tasos68Προδιαβητικό στάδιοΒελτίωσηβοήθησε και η δίαιτα
makis66ΟΧΙβελτίωσηβελτίωση και άλλων δεικτών
.
.
ΝικοςΝΑΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
parginosΝΑΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
Sifis7ΝΑΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
Δερεκοπουλος νικολαος  ΝΑΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
ΛάμπροςΝΑΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
johnperΝΑΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
sotiroΝΑΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή(για τον πατέρα του)
GeobestΝεανικός διαβήτης πριν* καμία αξιοσημείωτη αλλαγή*=το έχει ξεπεράσει
atmistisΟΧΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή   βελτίωση άλλων δεικτών
DARK ANGELΟΧΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
Γιάννης ΜΟΧΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγήβελτίωση άλλων δεικτών
modivinΟΧΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
GEORPOULΟΧΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
nikonianΟΧΙκαμία αξιοσημείωτη αλλαγή
.
valsamΝΑΙΠρος ΔιερεύνησηΒελτιώθηκε με δίαιτα και γυμναστική
Adreas;Προς διερεύνησηανάλογα με τα υγρά;
spiros.bΟΧΙΠρος διερεύνησηΠαρακολούθηση
.
.
nos7ΝΑΙαύξηση ζαχάρου
ongakosΝΑΙαύξηση ζαχάρουαλλά και αύξηση βάρους
tomκα62ΝΑΙαύξηση ζαχάρου
.
.
ego-witisΥπογλυκαιμικός   περίπτωσημειώθηκαν οι υπογλυκαιμίες!
.


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2016, 02:32 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Εξυπακούεται ότι κάποια μέλη που βλέπουν το όνομά τους παραπάνω, αν διαπίστωσαν ότι τελικά δεν ισχύει πια αυτό που είχαν γράψει τότε, μπορούν να το δημοσιεύσουν εδώ και θα γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές όπου χρειαστεί. 

Αποσυνδεδεμένος Leza

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Στην μητέρα μου ανέβηκε λίγο το ζάχαρο μετά την χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.
Από 90-100 πήγε στο 140 (3 φορές μετρήσαμε το πρωί, νηστική). Δεν έχει αυξηθεί το βάρος της.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Στην περίπτωσή μου, μετά από τρίμηνη παρακολούθηση, δεν έχω λόγους να φοβάμαι πλέον το ΗΤ, αφού:
1. Μετά από κάπως προσεγμένη διατροφή, έπεσε το σάκχαρο κοντά στο όριο(130)
2. Έχω πάρει τρία κιλά
3. Μετά από πολλά χρόνια έχω σταματήσει κάθε είδους γυμναστική εδώ και 10 μήνες
4. Πάντα ήμουν κοντά στα όρια (110) , χρόνια πριν αρχίσω το ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Στην μητέρα μου ανέβηκε λίγο το ζάχαρο μετά την χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.
Από 90-100 πήγε στο 140 (3 φορές μετρήσαμε το πρωί, νηστική). Δεν έχει αυξηθεί το βάρος της.
3 μέρες είναι πολύ μικρό δείγμα.
Είναι διαβητική; Πόσον καιρό ατμίζει; Πότε είχαν γίνει οι προηγούμενες μετρήσεις;

Αποσυνδεδεμένος Leza

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Δεν έγραψα 3 μέρες αλλά 3 μετρήσεις μετά την έναρξη χρήσης ηλεκτρονικού τσιγάρου. Οι προηγούμενες μετρήσεις είχαν γίνει (περίπου ανα τρίμηνο) πριν την χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ευχαριστώ, Nikonian.  :thumpup:
Από "προς διερεύνηση" σε έβαλα στο "Καμία αξιοσημείωτη αλλαγή" 

Παρακολουθήστε το, Leza και γράψε μας ξανά.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Στην μητέρα μου ανέβηκε λίγο το ζάχαρο μετά την χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.
Από 90-100 πήγε στο 140 (3 φορές μετρήσαμε το πρωί, νηστική). Δεν έχει αυξηθεί το βάρος της.


ΛΙΙΙΓΟΟΟ; Από 90-100 στα 140;;;!!!

Από το στάδιο της απολύτως υγειούς , πέρασε κατ' ευθείαν στο στάδιο της διαβητικής, χωρίς μια στάση στο στάδιο της υποψήφιας για διαβήτη (105-115);
 Κάτι δεν είναι σωστό. Ήταν απολύτως νηστική για 8 ώρες;

 Πρέπει να το ψάξει παρέα με το γιατρό , χωρίς πανικό.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
με ανήσυχη λιγάκι το θέμα αυτό.. αν και μικρός σε ηλικία 26χρονων και ατμίζω 2μήνες έχω βάλει 5κιλά και έχω συχνές υπογλυκαιμίες..  δεν ξέρω όμως αν έχει να κάνει με το ατμισμα αυτό..   :(

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη


Διαβάζοντας κανείς ότι τα κύρια συστατικά των υγρών είναι η "γλυκερίνη" και η "προπυλενογλυκόλη" (σε αναλογίες από 0/100 και αντιστρόφως αλλά και με όλους τους ενδιάμεσους πιθανούς συνδυασμός), συνειρμικά ο νους, λόγω του "γλυκ" που περιέχουν οι λέξεις, πάει στο "γλυκό" και κατ' επέκταση στη ζάχαρη !

Εχω ξαναδει να το γραφεις αυτο με τα γλυκα και τις ζαχαρες αλλα ειναι λαθος στην προκειμενη περιπτωση, αφου δεν εξεταζεται μονο το θεμα ανοδου του ζαχαρου σε διαβητικα ατομα αλλα για εμφανηση διαβητη σε μη διαβητικους κι εκει δεν παιζουν ρολο τα γλυκα και οι ζαχαρες ουτε οι γλυκαναιμικοι δεικτες αλλα η αντισταση στην ινσουλινη (που δεν ειναι απαραιτητο να προκληθει απο γλυκα).
Το αν το ατμισμα μπορει να επηρρεασει την ινσουλινοαντισταση μαλλον δε το γνωριζουμε ακομα και σε ποιους ανθρωπους και δεν εχω δει να εχουν γινει τετοιες μελλετες (δεν αποκλειεται η διακοπη του καπνισματος να ειναι αυτο που επηρρεαζει τελικα, αφου μιλοντας για ινσουλινοαντισταση ουσιαστικα μιλαμε για μεταβολικο συνδρομο).
Εγω ειχα κατι θεματα αλλα δε νομιζω να αποτελω ασφαλη δεικτη γιατι ειχα φτασει 120 κιλα! και καπου 3 χρονια πολυ καθυστικη ζωη οποτε το τελευταιο που θα μπορουσα να κατηγορησω ειναι το ητ, και πραγματι χανοντας κιλα και κανοντας σωστοτερη διατροφη και επανερχομενος στην κανονικη μου δραστηριοτητα οι τιμες δειχνουν να εχουν επανελθει μαλλον  στα φυσιολογικα χωρις φαρμακα, ομως δε μπορω να γνωριζω αν το ητ (η περισσοτερο η διακοπη του καπνισματος, γιατι με τα χιλια δυο κακα του τουλαχιστο οσον αφορα τις καυσεις λειτουργει θετικα) επηρρεασε η οχι...




Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Σίγουρα μπορεί να ισχύει και κάτι τέτοιο. Εγώ αναφέρομαι στο σκεπτικό που οδηγεί πολλούς στο συμπέρασμα ότι το η.τ. θα παίζει ρόλο στο ζάχαρο. Και να το σκέπτονταν μόνο οι διαβητικοί, θα το θεωρούσα λογικό, αλλά το σκέπτονται και οι υγιείς λόγω του "γλυκ.."
Ή να το πω αλλιώς, αν το κύριο συστατικό των υγρών ήταν π.χ. η "πικριόλη", το θεωρώ απίθανο να σκεφτόταν κάποιος μη διαβητικός και να ρωτούσε μήπως ανεβάζει το ζάχαρο. Μάλλον ούτε του διαβητικού δε θα πήγαινε το μυαλό να ρωτήσει. 

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
και εδώ είναι κάπου που αναρωτιέμαι...  μήπως όντως επηρεάζει το ατμισμα την υγεία μας? έστω και σε ένα μικρό ποσοστό ?

μετράω καθημερινά το ζάχαρο τώρα και έχω παρατήρηση πως στο τέλος τις μέρας μετά από 9ml που έχω ατμιση στην καθημερινή μου βάση έχω 240 και άλλες φορες 320-350
σήμερα που δεν ατμισα καθόλου το ζάχαρο ήτανε σε φυσιολογικό επίπεδο στο 90

επίσης όπως ανέφερα και πιο πριν έχω και υπογλυκαιμίες.. 

ίσος να είναι και τυχαίο...
πάντως θα το ψάξω το θεματάκι..

Αποσυνδεδεμένος danae_l

  • *
  • 58
  • Φύλο: Γυναίκα
 240 και άλλες φορες 320-350..... ? :o :confused1: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Πρός τι η απορία; Γι'αυτό τα δυσίατα νοσήματα λέγονται δυσίατα.
Πάντως R0bot δεν ανέφερες και μικρά νούμερα, ψάξε το σφαιρικά το πράγμα.
Χρησιμοποιώ εδώ και δύο μήνες το freestyle libre (όσοι έχετε ανάγκη από συχνές καθημερινές μετρήσεις και δυσκολίες στη ρύθμιση ενημερωθείτε) και βλέπω καθαρά ότι οι καμπύλες του ζακχάρου και της "κατανάλωσης των ml"  ;D δεν συμπίπτουν σε καμία περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Εγω στις  τελευταίες εξετασεις  τα εριξα όλα στα νορμαλ επίπεδα και εχω σταματησει και το χαπι εδώ και καιρο  και εξακολουθώ και ατμιζω σαν τρενο!
Βεβαια το κοντερ εγραψε -21 κιλα και γλυκα-ζυμαρικα-τηγανιτα-λιπαρα δεν υπαρχουν πια για μενα!
Η στεβια και η βρωμη βρισκονται  στην καθημερινη μου διατροφή!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8345 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180665 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15693 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136152 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12