vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Υπ ατμόν, Tem, Jorge, thanos1071

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #135 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 12:24 »
Τελικά η νικοτίνη δεν είναι τόσο αβλαβής ως προς τα αγγεία? Έχουν ακουστεί στο πρόσφατο παρελθόν απόψεις από γιατρούς στο φόρουμ ότι δεν αυξάνει τον θρομβωτικό κίνδυνο. Επιπλέον θυμάμαι  όταν ήμουν καπνιστής, μια καρδιολόγος μου είχε αναφέρει ότι η νικοτίνη προκαλεί "συσπάσεις" στα αγγεία...

Αποσυνδεδεμένος chrishar

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #136 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:43 »
Ρε παιδιά αυτή η λέξη "ζάχαρο" στον τίτλο δεν κάθεται καλά, το σωστό είναι σακχαρώδης διαβήτης. (ας με διορθώσει ο γιατρός μας) Δεν μπορούμε να την αλλάξουμε?

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #137 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 00:42 »
Η νικοτίνη όντως προκαλεί συσπάσεις στα αγγεία. Επίσης κάποιες παλιές μελέτες έδειχναν σχέση καπνίσματος και αθηροσκλήρωσης που είχε αποδοθεί στη νικοτίνη. Τις νεότερες μελέτες δεν τις έχω υπ'όψη μου. Αν υπάρχει κάποιος καρδιολόγος ας μας πει.

Ο επίσημος όρος είναι σακχαρώδης διαβήτης. Το "σάχαρο" που αναφέρουν όλοι είναι η "αργκό" ας το χαρακτηρίσουμε. Είναι παρμόμοιο με αυτό που λένε "έχω την καρδιά μου".

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tomκα62

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #138 στις: Μαΐου 17, 2016, 02:22 »
Ήμουνα διαβητικός σε λανθάνουσα μορφή 105-115 (απο τα δεδομένα είμαι διαβητικός Β τύπου) με 2 σακκούλες  καπνό camel τη μέρα , έβηχα , είχα προβλήματα αναπνοής και ανήσυχο ύπνο με ροχαλητό μόνιμα για πολλά πολλά χρόνια , πίεση στο 13 με μικρή το 9 μόνιμα και μαι αιματοκρίτη στο 49 πάλι μόνιμα και ...27επειδή καπνίζω , πίνω και κάνω μπουμμμμ ήμουνα 104 κιλά με 1,85 ύψος (τώρα είμαι 104 στο ίδιο ύψος), χωρίς κανένα σεξουαλικό πρόβλημα πχ.(το γράφω για χαβαλέ .. ειδικά χωρίς τη γυναίκα μου 27 χρόνια γάμος) . Κάπνιζα τα 2 σακκουλάκια μου τα camel έβηχα άνετα , ψιλοκαταλάβαινα ότι δε θα τη βγάλω έτσι για πολύ καιρό γιατί είχα ξεκολιαστεί στο βήχα (κάτι ανάμεσα σε ατμομηχανή του ΟΣΕ και τσιμινιέρα), δόξα το θεό ξύπναγα μια 2 φορές το βράδυ , έστριβα 5-6 τσιγαράκια στανιάριζα, έβγαζα τα σπλάχνα μου και ξανακοιμόμουνα  , αλλά έτρωγα κρεατάκι με πολλά λαχανικά και έριξα το ζάχαρο στο 95
Έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα και πήρα η/τ στις 22/1/2016 γιατί έκλασα πατάτες όταν μου είπε ο μπατζανάκης οτι χρειάζεται μπαλονάκι.
Πήρα ένα η/κ , για να μη τα πολυλογώ , μετά από 5 μήνες , μου έφυγε ο βήχας (στις 20 μέρες) , τα γρέζια απ τη φωνή (στις 25) , δε βήχω (απτ τη πρώτη βδομάδα),ανεβαίνω 5 φορές και παραπάνω τις σκάλες που δε θα μπορούσα να ανέβω ούτε καν στο πλατύσκαλο (τώρα) , κοιμάμαι κανονικά
Πήρα 2 κιλά στην αρχή , γιατί για 10-15 μέρες μου άνοιξε η όρεξη αλλά τα έχασα γιατί συνέχισα το κρεατάκι με τα λαχανικά...... αλλά
αλλά,..... μετρήθηκα 2 φορές τη μία το ζάχαρο στο 299 και την επόμενη στο 197 ,απο 105 και 115 , εδώ όντως θέλω τη γνώμη γιατρού γιατί έχω 100% φορές ενεργητικότητα , δεν ένοιωσα ποτέ κούραση , περπάτησα 10+ χιλ με γυμναστές και δε με πιάσανε  (είμαι 54 χρονών αλλά ξέρω να περπατάω , το έμαθα κατά λάθος ίσως  γιατί είμαι εφ λ/γος (π/ζ ) πέρασα τα rangers στη Ρεντίνα πχ )
Αισθάνομαι τόσο καλά τον εαυτό μου που δε θα μπορούσα να φαντασθώ ότι έχω 200 ζάχαρο , λογικά θα ένοιωθα κόπωση ή κάτι άλλο, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ........ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.


Αναπνέω καλύτερα , αισθάνομαι τις οσμές γύρω μου καλύτερα , περπατάω 5χ αποστάσεις , δε λαχανιάζω με τίποτα , δε νυστάζω όπως πριν , κουράζομαι λιγότερο , νοιώθω 100% ενεργητικός από πρίν, ξυπνάω με τη μία .

Είναι δύσκολο ίσως να το καταλάβετε εάν δε σας έτυχε , αλλά ορκίζομαι ότι νοιώθω καλύτερα από τα 35 μου και είμαι 54.

όμως........ 200 ζάχαρο ? δεν άλλαξα κάτι άλλο στις συνήθειες μου ούτε κιλά τελικά πήρα , ούτε γλυκά παραπάνω τρώω γιατί μια ζωή περιστασιακά τρώω γλυκά στα κεράσματα από γιορτές και μόνο, εδώ και πολλά χρόνια πίνω καφέ σκέτο.

Είναι δεδομένο ότι το 200 οφείλεται στο η/τ ,

Δε γνωρίζω πολλά από χημεία , οικονομολόγος είμαι και πέρασα στη Φαρμακευτική Σχολή του ΑΠΘ  με το βαθμό πτυχίου μου , πήρα τα μαθήματα και του 3ου έτους , αλλά δε θυμάμαι  κάπου να επηρεάζει η γλυκόλη τη συγκέντρωση σακχάρου στο αίμα.

Πραγματικά δε βγάζω άκρη.


ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ , ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΔΕ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ


(χρησιμοπoιώ το contour Xt της Bayer εδώ και 2 χρόνια , ταυτόχρονα δείχνει 159 )


χμ.. αρχίζω να υποπτεύομαι ότι το μόνο που φταίει είναι η νικοτίνη.


200 το απόγευμα με όλη μέρα 18ρα φουλ άτμισμα , έχω 2 ώρες που έφαγα και άτμιζα με 0 νικοτίνη , θα σας  πω αυριο , μάλον το έπιασα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2016, 03:03 από tomκα62 »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #139 στις: Μαΐου 17, 2016, 02:52 »
Δεν είναι δεδομένο ότι το 200 οφείλεται στο άτμισμα.
Ίσως να οφείλεται στην αλλαγή μεταβολισμού λόγω διακοπής καπνίσματος.
Ίσως να ήταν 300 αν διέκοπτες το κάπνισμα χωρίς να ξεκινήσεις το άτμισμα.
Γνώμη γιατρού λίγο ποιο πίσω και λίγο λιγότερο ποιο πίσω.
Αν μου επιτρέπεις και αν δεν το έχεις κάνει, στο νήμα υπάρχουν γνώμες διαβητικών ατμιστών.
Κάποιες μπορεί να σε βοηθήσουν ή να γίνουν αφορμή για ανταλλαγή προσωπικών μηνυμάτων.

Αποσυνδεδεμένος tomκα62

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #140 στις: Μαΐου 17, 2016, 03:37 »
Καλημέρα!
Θα' θελα να καταθέσω την γνώμη μου σαν συνφορουμίτης - ατμιστής, αλλά και σαν Παθολόγος - Διαβητολόγος.
Η διακοπή του καπνίσματος είναι εξαιρετικά επωφελής για όλους και πολλαπλάσια επωφελής  για τον ασθενή με (Σ.Δ.)Σακχαρώδη Διαβήτη (όλων των τύπων). Όχι γιατί μειώνει τα επίπεδα γλυκόζης, αλλά γιατί το κάπνισμα, δρα συνεργατικά με τον ΣΔ, εναντίον του καρδιαγγειακού συστήματος του ασθενή.
Ούτως ή άλλως η αθηρωματική νόσος, είναι μια χρόνια εκφυλιστική πάθηση (θα την λέγαμε χρόνια επιδεινούμενη φθορά των αγγείων), που εκτός απ' την φυσική φθορά με την ηλικία, επιταχύνεται σαν διαδικασία απ' τους λεγόμενους παράγοντες κινδύνου: ΣΔ, υπέρταση, χοληστερίνη, κάπνισμα, αντρικό φύλο). Συμπεραίνουμε λοιπόν ότι όσο λιγότερους παράγοντες κινδύνου έχει κάποιος, τόσο απομακρύνεται απ' τον κίνδυνο.


Το η.τ. δεν αυξάνει τα επίπεδα γλυκόζης στον διαβητικό.
1. Η νικοτίνη δεν το κάνει.(Ούτε με το κ.τ., ούτε φυσικά και με το η.τ.)
2. Υπάρχουν μελέτες, με δοκιμασία ανοχής στη γλυκόζη, που έγινε προσθήκη στη φόρτιση και με VG και με PG χωρίς μετρήσιμη επιβάρυνση της δοκιμασίας.


Όταν ασθενείς με ΣΔ παρατηρούν δυσκολία ρύθμισης, νομίζω ότι πρέπει να επικεντρώνονται στους "συνήθεις ύποπτους" (λοιμώξεις, φλεγμονές, πρόσληψη βάρους, ανάγκη αναθεώρησης της φαρμακευτικής αγωγής, δίαιτας κ.λπ.) και να απευθύνονται στον Ιατρό τους.


Εύχομαι να βοήθησα κάποιους που δικαίως ανησυχούν...με την παραπληροφόρηση και την αδόκιμη επίθεση που υφίσταται το η.τ.
----------------
Ευχαριστούμε. Προστέθηκε και link στο πρώτο μήνυμα του θέματος για ευκολότερη αναζήτηση.
Από το Συντονισμό

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ
Ως ΄"ύποπτος" για (μάλλον  διαβητικός, εγώ το θεωρώ 100% σίγουρο με 105-115 μ/ο ενδείξεις με άνω του κανονικού οριακά δείκτη )

Έχω όντως φλεγμονή σμήγματος χρονία , έκανα θεραπεία πρόσφατα , περατώθηκε πριν 10 μήνες ικανοποιητικότατα, αλλά όχι οριστικά . ειδικά σε συγκεκριμένο μέρος του σώματος.

Δεν θεώρησε ο θεράπων ιατρός ότι προσωρινά χρήζω φαρμακευτικής αγωγής σακχαρώδους διαβήτη ,αν και καμπύλη σακχάρεως συνάδει.

Επι 2 συναπτά έτη μετρώμενος ανα 2ήμερο διέγνωσα επίπεδα2 ώρεςμετα το φαγητο 120-135 συγκέντρωση σακχάρου για μια 2 ετια

Μετά τη μόνιμη χρήση η/τ στα 195-200

το κ/τ το έκοψα στις 22-1-2016

Σίγουρα κάτι δε κάνω σωστα

θωμάς Καραγίαννης
λογιστής Α τάξης
πτ ΑΠΘ τμ ΟΕ
ΠΕ Α
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2016, 03:45 από tomκα62 »

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #141 στις: Μαΐου 17, 2016, 07:39 »
Ουδεμία σχέση το σάκχαρο με το ΗΤ ,το έχω βιώσει πολύ καλά τους τελευταίους μήνες. Χωρίς να μειώσω στο ελάχιστο το ατμισμα έχω ρίξει τα νούμερα στα 110 από 200-250 που είχα πριν , επίσης και η καμπύλη μέσα σε 3 μήνες έπεσε αισθητά. Όλα αυτά τα πέτυχα με σωστή διατροφή, γυμναστική,  ίχνος αλκοόλ στο στομα και ατμισμα στο φουλ. Από την άλλη ο μόνος αρμόδιος να σου μιλήσει είναι ο γιατρός σου και όχι εμείς καθώς εμείς μπορούμε απλά να καταθέσουμε προσωπικές εμπειρίες

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #142 στις: Μαΐου 18, 2016, 08:14 »
Δυστυχώς και η δική μου συνδρομή στην έρευνά μας, δεν είναι ευχάριστη:
35 καπνιστής, μόνιμα το ζάχαρο νηστείας στα 105-115.
Εξέταση 10/2015 δίνει ζάχαρο νηστείας 125
Αρχίζω το ΗΤ στις 15/12/15
Διακόπτω το ΚΤ στις 5/1/16
Εξέταση 6/5/16 - ζάχαρο νηστείας 170

Τώρα μπήκα σε διατροφή και ψάχνομαι :'(

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #143 στις: Μαΐου 18, 2016, 11:59 »
Θεωρώ, το γράφω εξ αρχής, ότι και το δικό μου πόστ αλλά και τα προηγούμενα είναι μόνο για αφύπνιση εκείνο που πραγματικά μετράει είναι εργαστηριακές εξετάσεις - διάγνωση και συμβουλές ενδοκρινολόγου.
Δεν μπορώ να έχω ξεκάθαρη άποψη, βλέπετε η διακοπή του κ.τ και η είσοδος μου στο η.τ πριν δύο χρόνια συνέπεσε με την εμφάνιση μιας σοβαρής ασθένειας αργής και ύπουλης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η αποκάλυψη των συμπτωμάτων έγινε λόγω η.τ αλλιώς θα παρέμενε κρυμμένη μέχρι να ολοκληρώσει το έργο της. Μέσα σε μερικούς μήνες άλλαξαν όλα, θεραπείες με όχι και τόσο αθώα φάρμακα, αλλαγές στο σχήμα θεραπείας του ζακχάρου που προϋπάρχει, ακόμα πήρα και δεκαεννέα κιλά (δεν ξεκίνησα από το κανονικό μου βάρος αλλά από πολύ χαμηλότερα) μέχρι και ο τρόπος που βλέπω τα "πράγματα" άλλαξε. Τελικά λίγη τύχη χρειάστηκε για να ξεπεραστούν και να ξεχαστούν όλα  Μέσα σε αυτό το τσουνάμι είναι δύσκολο να υπολογίσω και να συγκρίνω, έχω την αίσθηση όμως ότι το η.τ ΕΛΆΧΙΣΤΑ επηρεάζει, άμεσα τουλάχιστον, τις τιμές του ζακχάρου.
Ο λόγος όμως που γράφω το πόστ είναι άλλος, επειδή πάντα "αναποδογυρίζω" τα πράγματα και τα βλέπω και με αυτήν την οπτική. Δεν υπάρχει καπνιστής εικοσαετίας, τριακονταετίας των δύο συν πακέτων που να κόβει το τσιγάρο με καθαρή λογική και ώριμη σκέψη, πάντα υπάρχει άλλος λόγος ή καλός (απόκτηση παιδιού - εγγονιού παραδείγματος χάριν) ή φόβος (για την ατυχία κάποιου γνωστού) ή και αυτό θέλω να τονίσω έχει χτυπήσει κάποιο καμπανάκι, έχει ακουστεί η προειδοποιητική βολή στο υποσυνείδητο του και χωρίς ο ίδιος να αντιληφθεί τον πραγματικό λόγο, παίρνει την μεγάλη απόφαση διακοπής του κ.τ.
Μπορεί λέω η επιδείνωση των συμπτωμάτων του ζακχάρου να προηγήθηκε ελαφρώς χρονικά της στροφής προς το η.τ. Εγώ στα τριάντα χρόνια αχαλίνωτου καπνίσματος το έκοψα μόνο δυό φορές, την δεύτερη και επιτυχημένη την αναφέρω πιο πάνω, η πρώτη ήταν πριν είκοσι χρόνια, ακριβώς δεκαπέντε μέρες πρίν ανακαλύψω τον διαβήτη και ξεκινήσω ινσουλίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 14:23 από Deimos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #144 στις: Μαΐου 18, 2016, 13:13 »
Αν μέσα στα φάρμακα που παίρνεις είναι και η κορτιζόνη, τότε μην ψάχνεις αλλού την αιτία της αύξησης του ζαχάρου. Παθών και ξέρω.
Ρώτα και τον ενδοκρινολόγο σου.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #145 στις: Μαΐου 18, 2016, 13:28 »
Και'γω διαγνωστηκα με ζαχαρο(240) πριν  από κανα μηνα ,πριν 2 χρονια σε μια μετρηση που εκανα ειχα 90 και τοτε είναι που ξεκινησα και το ΗΤ ,κατευθείαν το μυαλο μου πηγε οτι αιτια είναι το ΗΤ δηλ. η γλυκερινες που κανω,ρωτησα την ενδοκρινολόγο μου και μου ειπε ότι δεν φταιει το ΗΤ και η γλυκερινη!
Δεν ξερω αλλα εχω ακομη τις αμφιβολιες μου,τοση συμπτωση  δεν μου βγαινει από το μυαλο!

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #146 στις: Μαΐου 18, 2016, 13:57 »
Μου κάνει εντύπωση που επικεντρώνεις στη γλυκερίνη και δεν γενικεύεις στο ΗΤ.
Γιατί όμως; Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο νου σου , ή απλά κάνεις σκέτη γλυκερίνη;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 14:13 από nikonian »

Αποσυνδεδεμένος GEORPOUL

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #147 στις: Μαΐου 18, 2016, 14:19 »
και εγω εκοψα το κ.τ στις 10/1/2016(ΘΕΡΙΑΚΛΗΣ) ............ κανω αποκλειστικα μονο η/τ  με νικοτινη 0,3 και ποσοτητα 8-10 ml καθημερινα ....................και επειδη ειχα σακχαρο οριακα 105..................μετριεμαι σχεδον καθε 2-3μερες προληπτικα....................ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ  ΣΑΚΧΑΡΟΥ ...........φορτωσα σχεδον 9 κιλα μεχρι σημερα!!

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #148 στις: Μαΐου 18, 2016, 15:08 »
Μου κάνει εντύπωση που επικεντρώνεις στη γλυκερίνη και δεν γενικεύεις στο ΗΤ.
Γιατί όμως; Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο νου σου , ή απλά κάνεις σκέτη γλυκερίνη;
Kανω 75-80% γλυκερινη και 20-25% PG !
Δεν το καταλαβα ,γιατι να γενικευσω στο HT,δηλ. αντε να την βαλω και την pg ως υποπτη !
Οταν εκανα τις εξετασεις προ 2ετιας και ειχα ζαχαρο 90 ηταν τοτε που εκανα εισαγωγή στο νοσοκομειο και μου ειπαν οι γιατροι να κοψω το τσιγαρο και ξεκινησα το ΗΤ αλλα μεσα σε αυτά τα 2 χρονια σταματησα τον αθλητισμο (λογο του προβλήματος υγειας),δηλ.  που εκανα προπονηση 3 φορες την εβδομαδα  επινα και ετρωγα ατσαλα με αποτελεμα να βαλω 12 κιλα,τωρα εχασα μεσα 25 μερες 11 κιλα και το ζαχαρο από 240 εχει πεσει στα 100-110 τα πρωινα που κανω μετρηση(δηλ. 12 ωρες μετα από την ληψη μισου gloucofage,δηλ. πιστευω ότι μετα από 12 ωρες δεν πρεπει να εχει φυγει η δραση του φαρμακου?).

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #149 στις: Μαΐου 18, 2016, 22:45 »
Μπράβο! Αφού το μάζεψες...
Στην περίπτωσή σου υπάρχουν πολλοί παράγοντες που θα μπορούσαν να επηρεάσουν το ζάχαρο (κιλά πάνω-κάτω, γυμναστική κλπ).
Συνεπώς είναι δύσκολο να απομονώσεις το ΗΤ και να αποφανθείς για πιθανή επιρροή του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92627 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex