vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

274 επισκέπτες, 9 χρήστες
tibolaso, maprix, lounik, vag21, djfloor, aragiannis, lagoudakis, mfk, KORG N364

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1605 στις: Μαΐου 04, 2016, 20:46 »
Eχεις δικιο  :yes:
Ευχαριστω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1606 στις: Μαΐου 04, 2016, 21:47 »
Δεν εχω παρει ποτε kanthal ribbon και θελω να δω τι γινετε και με αυτο μιας και το tc με νικελια ατσαλια τιτανια κλπ το εχω ψιλοπαρατησει οποτε το kanthal  (0,25-0,28mm) ειναι το βασικο μου συρμα και φτιαχνω αντιστασεις, αν εχει νοημα, 1-1,7Ω.
Εχει διαφορα ειδα σε mm και "πλατος"
Ατμοποιητες kayfun lite +, phenomenon και eviva.
Για πειτε πανω κατω τι παιρνω.
:)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1607 στις: Μαΐου 04, 2016, 22:02 »
[justify]@Ntinlanden, καλησπέρα. Την ίδια ακριβώς απορία έχω κι εγώ, βέβαια είμαι με ακόμα πιο μεγάλες αντιστάσεις (1,8-2Ω), όπως δεν έχω ασχοληθεί και καθόλου με ατσάλι, όμως το kanthal θα ήθελα να το ξετινάξω, (κάπου διάβαζα τον φίλο thenetpoet και δίστασα να τον ρωτήσω).  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1608 στις: Μαΐου 04, 2016, 22:59 »
Ξεκινάω από το #23...  Μερικά μπορεί να είναι πλέον ξεπερασμένα... Μερικά να μην ενδιαφέρουν πλέον κανέναν... (Όποιος δει ότι κάτι δεν ισχύει ας μου στείλει ΠΜ να το βγάλω αφού ολοκληρωθεί η λίστα. Οι συντονιστές ας το σβήσουν μόνοι τους  ;D. )
Χύμα και βλέπω στο τέλος μήπως κατηγοριοποιηθούν κάπως... Βάζω τα λινκ χύμα, στο τέλος θα τα φτιάξω.
Τα αστεράκια είναι τα ποστ μετά την ερώτηση που έχουν την/τις απάντηση/απαντήσεις.

Δεν μαζεύω ότι έχει να κάνει με προτάσεις αγοράς. Δεν μαζεύω ότι έχει να κάνει με μπαταρίες... Τα περί χρήσης βαμπακιού θα μπουν αλλού.

Bookmark http://vaping.gr/index.php/topic,19696.msg999241.html#msg999241
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2022, 00:56 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος SteliosRS7

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1609 στις: Μαΐου 05, 2016, 15:44 »
Καλησπέρα στην παρέα
ψάχνω το νήμα που να εξηγεί  υπερ/ υπο τροφοδοσία και τα συναφεί μήπως το έχει δει κάποιος? δεν το βρίσκω... (βασικά έχω μπουρμπουλήθρες ρουφώντας και ψάχνω να δω τι είναι)
Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος tkr11

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1610 στις: Μαΐου 05, 2016, 15:50 »


Δωσε καποιες πληροφοριες για την αντισταση σου..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1611 στις: Μαΐου 05, 2016, 21:58 »
Καλησπέρα στην παρέα
ψάχνω το νήμα που να εξηγεί  υπερ/ υπο τροφοδοσία και τα συναφεί μήπως το έχει δει κάποιος? δεν το βρίσκω... (βασικά έχω μπουρμπουλήθρες ρουφώντας και ψάχνω να δω τι είναι)
Ευχαριστώ :)


Πλεόνασμα υγρου στην αντισταση.
Με τη θερμοκρασια που αναπτύσσει το συρμα το τινάζει δεξια κι αριστερά .
Επισης  λογο του πλεονάσματος του υγρου αυτου , ο αερας δεν εχει περασμα και στην προσθαθεια διελευσης  μεσα απο το υγρο , δημιουργουνται μπουρμπουληθρες ...............


Και για να το περιγραψω πιο απλα ...................   :

Εχεις υπερτροφοδοσια............ :eyesplash: :wall: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος SteliosRS7

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1612 στις: Μαΐου 06, 2016, 22:44 »

Πλεόνασμα υγρου στην αντισταση.
Με τη θερμοκρασια που αναπτύσσει το συρμα το τινάζει δεξια κι αριστερά .
Επισης  λογο του πλεονάσματος του υγρου αυτου , ο αερας δεν εχει περασμα και στην προσθαθεια διελευσης  μεσα απο το υγρο , δημιουργουνται μπουρμπουληθρες ...............


Και για να το περιγραψω πιο απλα ...................   :

Εχεις υπερτροφοδοσια............ :eyesplash: :wall: :laugh1:
Μιας και σε βρήκα εύκαιρο για χρήσιμα λογοπαίγνια ::) κάτσε να σε ρωτήξω...
Αυτό σημαίνει ότι είχα πολύ/λίγο βαμβάκι ή ότι είχα χαμηλά τα βατ ή και τα δύο?

επίσης μπουρμπουλήθρες γίνετε να καταλάβεις από υγρά στην βάση από τον χώρο δηλαδή που μπαίνει ο αέρας κάτω από το ντεκ ή μόνο από εκεί που είπες? (δεν ξέρω αν λέω σωστά τις ορολογίες σχώρα με :-[ ) διαρροές πάντως δεν είχα από πουθενά...


Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1613 στις: Μαΐου 07, 2016, 00:35 »
Τελείωσε το "σεντόνι"...   :laugh1: :laugh1:
Όποιος έχει όρεξη ας το τσεκάρει λίγο να σβήσουμε αν δεν χρειάζεται κάτι.
Θα το στρώσω όπως πρέπει στο τέλος τέλος!
Για να μην γεμίζουμε το νήμα με offtopic στείλτε μου με ΠΜ ότι είναι
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2022, 00:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1614 στις: Μαΐου 07, 2016, 00:49 »
Εγώ πάντως θα το πω εδώ δημόσια! Πολλά συγχαρητήρια στην προσπάθεια που κάνεις και χαρά στο κουράγιο σου! :thumpup:
Έχω δεί και σε κάποια άλλα νήματα τα ευρετήριά σου, αλλά στο τέλος όμως ξέρεις τι θα χρειαστεί? Ένα νήμα ευρετήριο με τα ευρετήρια που έχεις κάνει!  ;)
Του τύπου "Ευρετήριο ευρετηρίων του gipsy"

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1615 στις: Μαΐου 07, 2016, 00:52 »
Όπως συζητήθηκε εδώ. Θα γίνει κάτι σαν βάση γνώσεων ή Wiki. Μένει να γυρίσει ο Atmos για να δούμε τι βολεύει περισσότερο  ;D
Οπότε θα είναι μαζεμένα όλα κάπου, αρκεί να τα κοιτάει και κάποιος  :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2022, 00:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1616 στις: Μαΐου 07, 2016, 04:03 »
να καταθεσω κι εγω την γνωμη-εμπειρια.ξεκινησα με ego one-1,8-,πηρα 2 ego one mega- με clr παντα, 2-3 ετοιμες εχω παρει( 8 μηνες).πηρα kanger subtank mini- 2 βασεις, 2 deck,αξεσουαρ , ειναι στην ακρη-.κατεληξα σε kayfun v4 tobeco kai lite.ΓΙΑ την μερα-δουλια,κτλ- , χρησιμοποιω σταθερα clr- kanthal απλο,twisted και nichrome- 1,2- 1,5 ohm-.αντεχουν καθε μεταχειριση- ego-, kαι παιρνω και γευση(θεωρω) και τσιγαρισια τζουρα.( και λογοι οικονομιας( λιγα watt ,καλη καταναλωση υγρου).- εχω clr-9- απο 5μηνου ,καλο καθαρισμα, αλλαζω και τα λαστιχα .αντεχουν.( μια πενταδα τωρα χειαζεται, για ανανεωση).ναστε καλα
Εχω και γω με clr και ειμαι μια χαρά αλλα ψάχνομαι γι αυτο το κάτι αλλο που ψαχνουν ολοι σ εναν ατμο. Δηλαδη αν τα συγκρινεις βρισκεις απο γευση καλύτερους τους kayfun? Με μεγαλη διαφορά απο ego one? Και οσον αφορα το επισκευάσιμο κομματι των αντιστάσεων ειναι εξίσου απλό? Γιατι στο νήμα του kayfun που κοιταξα, απογοητεύτηκα απο το τι τραβούν για να στήσουν μια αντίσταση. Καλή η γευση αλλα και το πρακτικό κομματι συμβάλει κατα πολυ πού θα μείνει κάποιος..πάντως οι γνώμες δυίστανται..αλλοι το βρισκουν ευκολο και άλλοι μανίκι..πώς γινεται αυτό οταν αναφερόμαστε παντα σε έμπειρους στο στήσιμο, αδυνατώ να το κατανοήσω..
Εν ολιγοις..προτείνεις kayfun v4  τελικά?

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1617 στις: Μαΐου 07, 2016, 04:17 »
Ο kayfun v4 σε σύγκριση με τον lite plus ειναι οτι ο πρωτος σου δινει την δυνατοτητα να επεμβεις στην αντισταση σου χωρις να τον αδειασεις, απλα ειναι πιο κουραστικος στο λυσιμο δεσιμο γιατι αποτελειται απο πολυ περισσότερα κομματια, στηνονται και οι 2 το ιδιο, δεν θα ελεγα οτι ειναι δυσκολοι στο στησιμο, το αντιθετο ειναι πολυ βολικοι. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1618 στις: Μαΐου 07, 2016, 04:23 »
Κατά γενικότερη ομολογία οι επισκευάσιμοι έχουν πολύ καλύτερη απόδοση από οποιοδήποτε εργοστασιακό. Και φυσικά μικρότερο λειτουργικό κόστος.

Επί του πρακτέου η γεύση είναι υποκειμενική, οπότε ότι και να σου πει κάποιος δεν είναι κανόνας.

Οι Kayfun είναι από τους ευκολότερους επισκευάσιμους γιατί "συγχωρούν" αρκετά λάθη στο στήσιμο τους. Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις κάποιον να "τραβάει" κάτι για να στήσει αντίσταση στο νήμα του Kayfun. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Όπως και να έχει, όπως όλα τα πράγματα που απαιτούν να πιάσεις με τα χέρια σου και να φτιάξεις κάτι, έχει και αυτό μια καμπύλη εκμάθησης. Για άλλους είναι μικρότερη, για άλλους μεγαλύτερη. Σε άλλους "πιάνουν" τα χέρια τους, σε άλλους λιγότερο, στον e-spy καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1619 στις: Μαΐου 07, 2016, 06:08 »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις..συγκεκριμμενα διαβαζα για κλωνους kayfun lihgt plus..ελεγαν πολλοι εκει οτι το συρμα πεταγεται απο την αλλη μερια και για προβληματικες βιδες..για να πω την αληθεια , αν δεν εχει καποιος το ιδιο μπροστα του..αντε να καταλαβει..απο την αλλη ειναι αδυνατο να αγοραζουμε για δοκιμες. Και τα μαγαζια δεν δινουν για δοκιμη..και η fastech οσο και να τα δινει πόσα να παρεις..το θεμα ειναι να εχουμε εστω και μια μικρη αόριστη "φανταστικη" εμπειρια. Εστω απο βιντεο παρουσιάσεις και μετα συζητηση εδω. Αν και στα βιντεο ολα τελεια τους φαινονται:))... Καλά ναναι τα μέλη του φόρουμ δηλαδη!

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 197 42339 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:01
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238788 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos