vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 9 χρήστες
gfilip, infernity, telemaxos, manoslykos, Jorge, Lazy Dog, Milarepa, antre, lagoudakis

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #825 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 15:38 »

Θα προσπεράσω τα σχόλια τύπου "Όταν ήμουν στην ηλικία σας, για να πάω σχολείο έκανα 10 χιλιόμετρα ξιπόλυτος στο χιόνι" και θα πώ μόνο οτι η λογική μου δεν ήταν πως εμένα μου δούλεψε, άρα έτσι είναι.


Αυτό που είπα είναι οτι:


1. Ο κατασκευαστής πουλάει τις επισκευάσιμες κεφαλές χωρίς N-R-N στο 1 και στο 0.5Ω.
2. Το l για το πώς επισκευάζονται οι CLR κεφαλές από τον ίδιο τον κατασκευαστή, δείχνει απλό σύρμα.
3. Έχω ψάξει στο ιντερνετ για το αν έχει λυώσει το μονωτικό σε κανέναν, αλλά δεν βρήκα κάτι.


Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουμε ούτε πλαστικό, ούτε o-ring λαστιχένιο. Έχουμε ένα δαχτυλίδι σιλικόνης το οποίο ο κατασκευαστής προφανώς λέει οτι αντέχει την θερμοκρασία. Εγώ τον εμπιστεύομαι γιατί δεν είδα να ισχύει το αντίθετο. Αν κάποιος δεν τον εμπιστεύεται και θέλει να φυλάξει τα ρούχα του, ας πράξει ανάλογα. Μεγάλα παιδιά είμαστε.


Καταλαβαίνω την λογική του να πούμε το "σωστό" και να προστατεύσουμε τον νεο ατμιστή και την ασπάζομαι. Επίσης καταλαβαίνω πολύ καλά το τί γράφει ο shadokan, τον λόγο του οποίου σε άλλα θέματα (πχ μπαταρίες) παίρνω σχεδόν σαν ευαγγέλιο. Υπάρχει και η άλλη μεριά του νομίσματος όμως, που λέει οτι δεν πρέπει να τρομάζουμε τον κόσμο χωρίς λόγο. Η τεχνολογία προχωράει, τα υλικά βελτιώνονται, οι κανόνες αλλάζουν.

Ένα τελευταίο μόνο. Όταν είπα οτι είναι μεγάλο σχολείο, εννούσα οτι ένας νέος ατμιστής, με μία συσκευή, μπορεί να δοκιμάσει συμβατικό άτμισμα, Subohm άτμισμα, εργοστασιακές κεφαλές, επισκευάσιμες κεφαλές, πολύ αέρα, λίγο αέρα κλπ κλπ και να μπορέσει να μάθει πολλά χωρίς να ξοδέψει ένα σκασμό δοκιμάζοντας το ένα και το άλλο.


Φίλε modivin με τι σύρμα τον στήνεις στα 1οhms, σπείρες; Σε 2.5mm πυρήνα να υποθέσω σωστά;



Τον στήνω με 26awg / 0.4mm έτσι ακριβώς.



Πωπω λαθος μου.ξενερωσα τωρα.πως βαζεις χερι σε κατι τοσο μικρο;!!



Πιό εύκολα από όσο νομίζεις. Στον ONE αλλάζω αντίσταση πιό γρήγορα από ότι στον Kayfun v4.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #826 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 15:42 »
Σωπα!!!! Αλλα ενταξει δεν εχουν και καμμια σχεση μεταξυ τους ομως!!!


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #827 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 15:49 »
Αν σε ενδιαφέρει το πώς επισκευάζεται η CLR, μπορείς να δείς το που αναφέρω πιό πάνω.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #828 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 17:14 »
Εχω δυο ΟΝΕ με επισκευασιμες κεφαλες .
Και τα δυο τα εχω βαλει σκετο συρμα , αλλα και συρμα με αντ/ση.  Δεν εχει καμια σχεση το τι θα παρεις απο το ενα στησιμο σε σχεση με το αλλο.


Το οτι εχει σιλικονι ή οποιο αλλο υλικο που δηθεν δεν καιγεται , δεν μου λεει τιποτα απολυτως.
Οτι γραφω το γραφω γιατι κατι θα εχω δει και η αληθεια ειναι οτι ειδα καψιμο σ' αυτο το σιλικονακι.
Μπορεις να μου ριξεις την ευθυνη οτι κατι δεν εκανα καλα και φυσικα θα το δεχτω.
Μπορεις να πεις οτι το συρμα που εβαλα ηταν πιο λεπτο απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης και αρπαζε πολυ πιο ευκολα απο καποιο χοντρο.
Μπορεις ακομα να πεις οτι οπως φτιαχνει αυτος τις αντ/σεις , εγω δεν μπορω , αλλα ολα αυτα θα μπορουσε ΑΝΕΤΑ να τα παθει και ενας απειρος σε αντιστασεις ατμιστης.
Αυτο ακριβως ειναι το σημειο που ριχνω ολο το βαρος.


Ενας ατμιστης που δεν ξερει ομως πως να κανει με τον ενα ή με τον αλλο τροπο να μην αναβουν τα ποδαρακια της αντ/σης , σιγουρα θα το καψει το σιλικονακι αυτο φιλε μου.


Μπορει να υπαρχει εξελιξη , αλλα σε πλαστκα δεν βαζουμε σκετο συρμα χωρις αντ/ση , ουτε ειναι εξελιξη το Ο-ring απο σιλικονη.
Ολα απο τετοια σιλικονη ειναι εξαλλου.


Το να πω κατι σε καποιον προσπαθωντας να βοηθησω , δεν τον τρομαζω.... 8)
Απλα του δειχνω και μια αλλη πλευρα .


Ο κατασκευαστης μπορει να κανει την αντ/ση χωρις non , αλλα το συρμα ειναι χοντρο.
Πραγμα που σημαινει οτι δεν θα ανεβασει μεγαλη θερμοκρασια , ωστε να φανει η ζημια που κανει.
Κατι αλλο ειναι οτι μπορει να το κανει ετσι για να πει οτι ειν αι πολυ ευκολος στο στησιμο (που ειναι πραγματι πολυ ευκολος) , με σκοπο να τραβηξει και πελατες.
Αλλος λογος ειναι οτι μπορει και να θελει να χαλασει η κεφαλη γενικα , ωστε να εχει και έσοδα...


Γενικα ομως ουτε μαζι σου τα βαζω ουτε εχω κατι να καρδισω αδερφε.  Μην αρπαζεσαι.  Θα σου δωσω και σοκολατα..
Συζητηση κανουμε και αυτο που εγραψα για τους παλαιους ατμοποιητες , το εγραψα για να τονισω οτι εκεινοι οι ατμ/τες ηταν κατα πολυ πιο δυσκολοι απο οποιδηποτε σημερινο ατμ/τη.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #829 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 17:39 »
Δεν φαντάστηκα οτι τα βάζεις μαζί μου ή οτι έχουμε οτιδήποτε να χωρίσουμε. Διάλογο κάνουμε και αυτό είναι το νόημα ενός forum.


Όπως είπα και πριν την γνώμη σου την σέβομαι και με το παραπάνω. Την άλλη μεριά του διαλόγου ανέφερα.


Σοκολάτα δεν θέλω, έχω διαβήτη  :))

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #830 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 17:41 »
Και εγω διαβητη εχω να παρει..


Mobile klaz speaking...

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #831 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 21:19 »
@ExMortus @QS-Plan @mindtrapper Επειδή είναι τόσο μικρή η κλίμακα που δεν φαίνεται τίποτα με γυμνό μάτι, αλλά και επειδή δεν έχω μεγενθυντικό φακό, (here's the tip for others  :D ) χρησιμοποίησα την... κάμερα του κινητού μου σε 4x για να δω "τι παίζει από κοντά". Ξεκίνησα με τον Cthulhu αγνοώντας, για την ώρα, τον Goblin - τους πιάνω έναν-έναν. Ενώ ΔΕΝ φαινόταν, στις τρυπούλες για τις βίδες υπήρχαν γρέζια και γενικά φαίνονταν ατέλειες στην κατασκευή. Τα "λιμάρισα" περιστρέφοντας ένα κατσαβίδι όμοιου μεγέθους, το ξαναέλεγξα, και όταν τον ξανάστησα... Τα ίδια. Τζίφος. Βεβαιώθηκα πως ΔΕΝ κάνει κάποια επαφή το coil, πως είναι αρκετά σφιχτό (κουνάς το ποδαράκι "από τη μια" και το coil μένει εντελώς ακίνητο "από την άλλη", σωστά;!), πως οι βίδες είναι καθαρές, πως το Pin επαφής έχει περιστραφεί προς τη μια (τα ίδια) ή προς την άλλη (τα ίδια, και δεν φαινόταν και να πολυ-αλλάζει η θέση του)... Τζίφος η κατάσταση.

Συμπέρασμα, αν κανείς μένει κοντά Μαρούσι - Πεύκη - Κηφησιά και θέλει να κάνουμε κανένα πείραμα μαζί, χέλπ μη άουτ. Αλλιώς θα φύγει σούμπιτος εντός εβδομάδας για επιστροφή / αλλαγή.

Για τον Goblin, απλά... Ξέμεινα από σύρμα - έχω κρατήσει μικρή καβάντζα για επισκευή των coils της Ατλαντίδας και του Goliath μου και δεν θα το θυσιάσω ΤΩΡΑ στο βωμό του πειραματισμού. Εκεί όμως ίσως απλά μου ξέφευγε το σύρμα αριστερά-δεξιά από τις βίδες (από ό,τι είδα σε ζούμ με το κινητόφωνο), αφού χρησιμοποιώ λεπτό Kanthal (για να πιάσω over-Ohm καταστάσεις) που δεν "πιάνεται" εύκολα. Θα κάνω περισσότερα πειράματα με αυτόν όταν μου έρθει νέο AWG 28 και 26, και το Sig 150W TC (που θεωρώ πιο αξιόπιστο από το iStick 30W σε πιθανά προβλήματα - shorts, κάνω λάθος;!).

@chzamp Να στο θέσω αλλιώς - δεν είπα πως "είμαι εξυπνότερος από όλους εδώ μέσα", αλλά μάλλον δεν έγινε και κατανοητό το "τι παίζει με την περίπτωση μου". Ένας τυπικός ατμιστής δουλεύει την ημέρα, γυρίζει σπίτι του το απογευματάκι, και αν είναι και φανατικός, ασχολείται 2-3 ώρες κάθε ημέρα με το να στήνει αντιστάσεις, να "παίζει" με τον εξοπλισμό του, να κάνει mix κανένα υγρό και να ανταλλάζει κανένα μήνυμα εδώ.

Εγώ α) όταν φάω κόλλημα με κάτι, ασχολούμαι ΜΟΝΟ με αυτό και β) είμαι άνεργος αυτή την περίοδο, που θα πεί πως είχα διαθέσιμη σχεδόν όλη την ημέρα για πειραματισμό. Πόση "εμπειρία" έχει κάποιος που αφιερώνει 2-3 ώρες κάθε ημέρα για ένα εξάμηνο σε κάτι, και πόση κάποιος που αφιερώνει 12 και βάλε ώρες κάθε ημέρα επί δυο μήνες; Και όχι, δεν ισχυρίζομαι πως έγινα ξαφνικά μέντορας στο είδος, ή πως ξέρω που πάνε τα τέσσερα. Απλά πως δεν είμαι η κλασσική περίπτωση νουμπά - έστηνα διορθωμένα coils για την Ατλαντίδα 2-3 εβδομάδες αφού ρούφηξα την πρώτη μου τζούρα με αυτήν, με DIY υγρά, και τώρα πια το κάνω και με κλειστά μάτια. Ο Goliath "μου έκατσε" σχεδόν με την πρώτη, χωρίς καψίματα και διαρροές (διπλό coil).

Τρώω τα μούτρα μου πιο συχνά και με μεγαλύτερη ένταση από τους άλλους, με αντάλλαγμα το να μπορώ να μάθω γρηγορότερα κάτι. Που σημαίνει πως σε ένα μήνα από τώρα, θα έχω χάσει το μισό κεφάλι μου από έκρηξη mod, αλλά ναι, θα ξέρω πώς να χώνω οχταπλά twisted coils στην ανταλλακτική κεφαλή του Subtank Mini  :idiot1:

(...πιθανότατα με τα δάχτυλα των ποδιών, μετά από "εκείνη την έκρηξη" που θα στείλει τα χέρια μου στο γειτονικό Φουρλή).

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #832 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 21:25 »
Αφού είδες γρέζια δεν αρκεί να το λιμάρεις λίγο με το κατσαβίδι, πρέπει να φύγουν όλα. Έχεις κάνει τρίψιμο παντού με σκληρή οδοντόβουρτσα ενώ έπλενες; Προσπάθησε με πεπιεσμένο αέρα να κάνεις παντού σε κάθε οπή μπας και φύγουν. Δώσ' του να καταλάβει! :)

Αποσυνδεδεμένος Psychoz

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #833 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 21:25 »
Καλησπέρα και πάλι...


Σας έχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις... αλλά νέος σχετικά!


Σήμερα παρέλαβα το Russian 91%... είναι χαλασμένη η μία βίδα στη βάση και δε σφίγγει καλά την αντίσταση με αποτέλεσμα να παίζει στα Ω. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα; Μπορεί να λυθεί κάπως αυτό (να το σφινώσω με βαμβάκι στα πάσα π.χ.) ;

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #834 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 21:32 »
Βαμβακι δεν ξερω αν κανη δουλεια αν εχεισ λιγι τεφλον θα ηταν ποιο καλλα αυτο που βανουν η υδραυλική

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Psychoz

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #835 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 21:36 »
Χμμ καλή ιδέα! Ελπίζω αυτό να μη λιώνει μονο :D

Στάλθηκε από το Lenovo S60-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #836 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 21:59 »
Φιλε ducklord,

Ξαναδες σε παρακαλω αυτο που σου εγραψα. Εννοω κάθε λεξη, όπως ακριβως την γραφω,  χωρις καμια δοση ειρωνιας ή υπονοιας ότι το παιζεις καπως. Ισα ισα εισαι λαλίστατος, την ψάχνεις και νομιζω ότι με τον καιρο θα βοηθήσεις πολύ την κοινοτητα. Απλα θελει ρεγουλα για να μπορέσεις να δεις βημα βημα που κανεις το οποιοδήποτε λαθος.

Θα σου πρότεινα να ελαττώσεις λιγο τις μεταβλητές σου. Πιάσε Ένα μοντακι με Ένα ατμοποιητή και Ένα συρμα και αλλαξε του τα φωτα στις δοκιμες, στα στησίματα, στα λυσίματα κοκ.  Οσο πολύπλευρα και αν δουλευει το μυαλο ενός ανθρώπου και οσο και να απορροφα γνωση διαφορετικα από κάποιο άλλο, η εμπειρια θελει χρονο και εξιχνιασμένες αποτυχίες ...

Ααα.. και αν ο Cthulhu σου δουλέψει σωστά θα πάθεις πλακα από την Γευση του..

Τωρα για τον Cthulhu συμφωνω και εγω ότι πρεπει, αν βρηκες γραζια, να σιγουρευτείς ότι εχουν καθαρισει όλα. Κριμα να τον σφυριξεις. Δες και εδώ ένα στησιμο που εκανα, αν και δεν νομιζω ότι το πρόβλημα είναι στο στησιμο αλλα σε κακο κλωνο. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26209.msg862431.html#msg862431

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #837 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 23:30 »
@mindtrapper @chzamp Τον είχα τρίψει με σκληρή οδοντόβουρτσα όταν τον πρωτοέπλυνα και πριν τον χώσω σε βότκα για κανα-δυο ώρες. Δεν είχα δει, τότε, πως "είναι πριονωτές" οι τρυπούλες, λόγω... απουσίας μικροσκοπίου. Όχι, όμως, δεν τον είχα ψεκάσει με αέρα - παράλλειψη, δεν το έκανα σε κανέναν άτμο που πήρα, ενώ έλεγα πως θα το κάνω. Το ξέχασα εντελώς...

Όπως και να έχει, θα περιμένω να μου έρθει νέο Kanthal και θα δοκιμάσω ένα-δυο στησιματάκια ακόμη, μετά από εναν ψεκασμό του, αλλά μάλλον με βλέπω να τον επιστρέφω (κρίμα διότι... παρείγγειλα και πρόσθετα αλενάκια, για την περίπτωση που μου μείνει στο χέρι το δικό του). Το στήσιμο του μπορεί να φαίνεται εύκολο σε πολλούς (όπως και στο review που μου είπατε να δω - που το είχα δει, ένας λόγος που τον τσίμπησα ήταν αυτή η παρουσίαση) αλλά εμένα μου έχει τσακίσει τα νεύρα. Μπορεί να είναι όντως η περίπτωση κακού κλώνου, κακού κομματιού, δεν ξέρω: το αλενάκι δεν πιάνει καλά στις βίδες, και πρέπει ταυτόχρονα να πιέζεις για να "κατέβουν". Μπορεί να το γυρίζεις και να τις βλέπεις ακίνητες. Στο ξεβίδωμα δεν παίζει τόσο πρόβλημα.

Πρόσθετο πρόβλημα αυτού, πως "ξεφεύγει εύκολα" κατά το βίδωμα-ξεβίδωμα, με αποτέλεσμα να παλεύεις και η όλη διαδικασία να κρατά 2-3 φορές περισσότερο από ό,τι θα έπρεπε. Σκέφτομαι, λοιπόν, πως έστω ότι είναι δικό μου πρόβλημα στο στήσιμο ή γρέζια ή δεν ξέρω τι και, τελικά, λύνεται και "τον στήνω": αν είναι κάθε φορά να χρειάζομαι από ένα τέταρτο μέχρι μισή ώρα μόνο για το προσεκτικό βίδωμα-ξεβίδωμα, με το αλενάκι να πετάγεται πέρα-δώθε σε κάθε δεύτερο-τρίτο στήσιμο, όταν ξεπετάω τον αντίστοιχο Goliath σε 5-10 λεπτάκια, δεν αξίζει ο κόπος.

Θα δοκιμάσω πάλι να τον ξαναστήσω στο κοντινό μέλλον, μετά από καθαρισμό, και αν πάλι παίζουν τα Ohms πέρα-δώθε, θα ζητήσω αντικατάσταση από FT. Δεν ξέρω αν θα ζητήσω τον ίδιο, αφού το αλενάκι μου προξένησε ψυχολογικά τραύματα, ή θα ζητήσω τράμπα με κανέναν Zephyrus αν αυτό είναι εφικτό - που φαίνεται κομματάκι πιο "τυπικός" στο στήσιμο του.

Υ.Γ.: Και όχι, δεν παρεξηγώ τα όποια σχόλια περί εμπειρίας μου, απλά πάντα ένιωθα πως βρισκόμουν σε μειονεκτική - αμυντική θέση και είχα την τάση να εξηγούμαι για τα "γιατί" και "πώς" μου. Μην παρεξηγείτε.

Υ.Γ.2: Σκοπεύω, κάποια σιγμή στο μέλλον, να ανεβάσω όλο το... saga μου τόσο ως post ή σειρά posts στο δικό μου μπλογκάκι, unregistered, όσο και εδώ (αν δεν υπάρχει διαφωνία από τους διαχειριστές) ή/και ως eBook, με στόχο να βοηθήσω όποιον άλλο θέλει να φύγει από το κάπνισμα με βοηθό το vaping. Όπως νομίζω έχω ξαναγράψει, το μόνο στο οποίο πάντα τα πήγαινα καλά ήταν στο να συγκεντρώνω "γνώση", να την συμπυκνώνω, οργανώνω και απλοποιώ για τον καρα-νουμπ. Και εδώ υπάρχει άπειρο info, μα είναι χαμένο και διάσπαρτο στους χαώδεις διαδρόμους του e-kapnisma, με πολλές εναλλακτικές, προτάσεις, αντιπροτάσεις, τα πάντα όλα. Θεωρώ πως λείπει ένας τυπικός, απλός guide που, γιατί όχι, να έχει ΚΑΙ άποψη, με απλά και κατανοητά βήματα του στυλ "πάρε ΑΥΤΟ, κάνε ΕΚΕΙΝΟ κ.λπ.". Π.χ. εμένα η πρόταση που μου έκαναν για iStick 30W και Atlantis από το κατάστημα που ξεκίνησα βγήκε εξαιρετική, μα θεωρώ πως ακόμη καλύτερο πακετάκι πρέπει να είναι το subox για τους περισσότερους - ένα κλικ πιο πάνω σε δυνατότητες, ένα κλικ πιο κάτω σε ευκολία. Αυτό, όμως, είναι άλλη συζήτηση, για αλλού.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
OK, είμαι σε φάση να αρχίσω να κοπανάω το κεφάλι μου: πήγα να αλλάξω βαμβάκι σε μια κεφαλή της Ατλαντίδας που είχα επισκευάσει πριν ένα μήνα, και βλέποντας πως είχε "πιάσει μάκα" και το coil, είπα "δεν το αλλάζω;"...

Long story short, ΤΑ ΙΔΙΑ με τους επισκευάσιμους μου! Τα ohms να πηδάνε στο ομόμετρο με κάθε βίδωμα-ξεβίδωμα τόσο της βάσης της Ατλαντίδας με την κεφαλή χωμένη, όσο και με βίδωμα-ξεβίδωμα της ίδιας κεφαλής - με τη βάση να μένει στο ομόμετρο.

Κάποια στιγμή που ψιλο-σταθεροποιήθηκε η φάση, με +/- 0.1 (π.χ. "έπαιζε" ανάμεσα σε 1,45Ohms - 1,56 Ohms) βρήκα το... θάρρος να την χώσω στο iStick 30W και να κάνω ένα σκέτο fire. ΚΑΙ ΠΑΛΙ τα ίδια με τους επισκευάσιμους μου: το 1,5Ohm που "διάβασε" αρχικά έγινε μετά από μισό δευτερόλεπτο firing 1,1Ohm! Βγάζοντας τη βάση και ξαναχώνοντας την στο ομόμετρο διάβαζε 1,3Ohms!?!

Να σημειώσω πως εδώ και καιρό, που "έπαιζα και μάθαινα", είχα επιδιορθώσει ή το ίδιο ή διαφορετικά coils της Ατλαντίδας και ΔΕΝ είχα αυτό το πρόβλημα. Τα μόνα πράγματα που άλλαξαν από τότε ήταν πως απέκτησα ένα Coil Master, καθώς και το Kanthal που χρησιμοποιώ πια - που είναι, sorry, δεν το αναφέρω ως διαφήμιση μα για λόγος troubleshooting, αυτό, αυτό και αυτό από την FT.

Ερώτηση κρίσεως: έμαθα να στρίβω coils με το χέρι και... το ξέχασα τώρα με το Coil Master?! Υπάρχει πιθανότητα να φταίει το ίδιο το σύρμα, με το οποίο βλέπω και σημαντικές αποκλίσεις στο ομόμετρο; Π.χ. ενώ πάω να φτιάξω αυτό βάσει Steam Engine, ομόμετρο και iStick μου διαβάζουν γύρω στο 1,7Ohm (πριν τις... μεταλλάξεις κατόπιν του firing, που πέφτει-πέφτει)!

Χάλπ; Ένυγουαν;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 09:30 από ducklord »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #838 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 13:19 »
Πιθανόν να έχουν ξαναειπωθεί αυτά, μιας και δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις για το θέμα σου, αλλά δε χάνεις τίποτα να ελέγξεις τα παρακάτω.


Γενικά, η μεταβοή της ένδειξης της αντίστασης kanthal έως 0.1 και nickel έως 0.01 είναι λογικές και αποδεκτές σε mod ακριβείας όπως πχ το Vaporshark, αλλά για το iStick δεν πιστεύω ότι έχει τέτοια ακρίβεια. Η μεταβολή από 1.5 σε 1.1 δηλώνει πρόβλημα. Οπότε, πρόσεξε τα εξής:


1. Το 510 των ατμοποιητών κάνει καλή επαφή με το 510 του iStick. Προσπάθησες να ξεβιδώσεις/βιδώσεις το 510 του ατμοποιητή να δεις αν κάνει διαφορά;
2. Η αντίστασή σου είναι πολύ χαμηλά και ακουμπάει (ή τα ποδαράκια της) στο deck
3. Η αντίστασή σου είναι μεγάλη σε μήκος ή ψηλά τοποθετημένη και ακουμπάει στα τοιχώματα ή στον ουρανό του φούρνου της καμπάνας


Όλα τα παραπάνω οδηγούν στα προβλήματα που έχεις, με δεδομένο βέβαια ότι το iStick σου παίζει κανονικά με εργοστασιακές αντιστάσεις και αποκλείουμε λειτουργικό πρόβλημα

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #839 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 20:22 »
Το λοιπόοοον... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα παρακάτω, μα εδώ θέλω τη βοήθεια σας.

Μιλώντας με ένα φιλικότατο παλικάρι από το κατάστημα από όπου πήρα τον αρχικό εξοπλισμό μου, μου είπε πως κατά 99% το πρόβλημα οφείλεται στο ότι προσπαθώ να στήσω microcoils - και όντως δεν είχα πρόβλημα όταν έπαιζα με "κανονικά" coils. Στην περίπτωση των microcoils υπάρχει πιθανότητα διαστολής του coil, με αποτέλεσμα κάποιες σπείρες που ακουμπάνε να δημιουργούν micro-shorts και μεταβολή των Ohm. Για αυτό χρειάζεται πυράκτωση και πίεση του με τσιμπίδα, ώστε να σταθεροποιηθεί σε ένα "κολλημένο" σχήμα.

Εδώ, όμως, έρχεται η... τσικενίαση μου (κο-κο-κο): από τη στιγμή που βλέπω τα Ohms να πέφτουν-πέφτουν, αν ξεκινήσω να θερμαίνω στο iStick ένα coil στο 1Ohm και αυτό - μέχρι "να το ισιώσω" - πέφτει στα 0.8, 0.7, 0.5, δεν παίζει πιθανότητα να φτάσει τόσο χαμηλά που θα βραχυκυκλώσει για τα καλά η μπαταρία και θα καρφωθεί στον τοίχο πίσω μου περνώντας πρώτα βόλτα μέσα από το μάτι μου;

Εσείς πώς φτιάχνετε τα microcoils σας, και αντιμετωπίζετε αντίστοιχο πρόβλημα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem