vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 5 χρήστες
tasos1976, infernity, bloodlessz, camber, manoslykos

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #405 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 17:21 »
Άλλη χρήση και αίσθηση ο Kayfun, άλλη ένας με κεραμικό όπως ο Diver. Διαφορετική φιλοσοφία.
Δεν παίρνεις τον έναν αντί για τον άλλο, ατμίζεις διαφορετικά με τον καθένα.
[Πιο εύκολα συγκρίνει κανείς Eviva με Kayfun, ας πούμε.]

Αποσυνδεδεμένος paul22

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #406 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 22:36 »
Βίντεο βοήθεια επεισοδιο 2  στήσιμο επισκευάσιμου
Το δεύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε στην μετάβαση απο εργοστασιακό σε επισκευασιμο ειναι "θα μπορέσω να φτιάξω ενα microcoil; " Μου φαίνεται βουνό, δεν πιάνουν τα χέρια μου , μάταια θα προσπαθήσω , δεν ξέρω τι θα χρειαστώ και πως πρέπει να αρχίσω .. κάπου εδώ έρχεται αυτό το βίντεο να λύσει μερικές απορίες που αργότερα θα γίνουν πιο αναλυτικές σε επόμενα βιντεο


[youtube]3B7BBLrrwrk[/youtube]



έπεται συνέχεια .....
Θέμα: microcoil στρίψιμο
........ (coming soon ...)


καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση,πρίν κόψεις το pad το άνοιξες στη μέση για να γίνει πιο λεπτό?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #407 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 22:42 »
Χαχα.  Δεν το εννουσα ετσι. Πιο πολυ για το αν αυτου του στυλ οι ατμοποιητες έχουν ξεπεραστει απο αλλους, οπως στυλ καυφουν κτλ.


Αν στο ατμισμα σου εχει σημαντικοτερο ρολο η γευση , αυτοι οι ατμ/τες (τυπου carto Diver-Sofia-Killer), δυσκολα θα βρουν  αντιπαλο.Ειναι ομως δυσκολοτεροι σαν στησιμο .  Οχι οτι δεν θα τα καταφερεις ομως . Κανεις μας δεν ηξερε. Ολοι μας με τον καιρο μαθαμε και με βοηθεια απο αλους ατμιστες.Μια δυο φορες και μετα θα ειναι λες και το κανεις για χρονια.Σαν αποδοση ομως αυτοι οι ατμ/τες ειναι πολλα σκαλια επανω απο τους <<απλους>> με δυο βιδες και συρμα μονο με αντ/ση.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #408 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 22:43 »
ναι το χωρισα στα δυο και κρατησα στο καθε ενα απο αυτα ενα σκληρο εξωτερικο ... το χωρησα για να εχω πιο λεπτες λωριδες στα τελικα μου φυτιλια-βαμβακι

αν δεις στο τελος εχω και οικονομια στο βαμβακι χωρις να χρειαζεται να το χαλαω ολο ... το χωριζω στα δυο το κοβω μετα στα 4 και απο το 1/4 αρχιζω να κοβω την λωριδα που χρειαζομαι...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #409 στις: Φεβρουαρίου 08, 2015, 00:15 »
Βίντεο βοήθεια επεισοδιο 3 microcoil στρίψιμο

H σημερινή βοηθεια για τους νέους ατμιστές που θέλουν να προχωρήσουν στους επισκευάσιμους και σιγά σιγά να καταφέρουν να τους αγαπήσουν αλλά και να νιώθουν καλά μαζί τους είναι το στρίψιμο του microcoil  .. Τώρα θα μου πείτε καλά εσύ τα λες αλλά εγώ μπορώ ;.. ναι μπορείς .. αφου μπόρεσα εγώ και άλλοι τόσοι εδώ μέσα, τότε ναι και εσύ μπορείς
Θα προσπαθήσω να το δείξω όσο απλά μπορώ... απλά έχετε στο μυαλό σας ότι εσείς σιγουρα θα το κάνετε καλύτερα .. και κάθε φορά πιο τέλεια ...



ΥΓ: (να έχεις μπροστά σου την κάμερα είναι το πιο δύσκολο πράγμα για να στρίψεις microcoil ..... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: )


έπεται συνέχεια .....

Θέμα: Οργανικό Βαμβάκι για φυτίλι και πως το τοποθετούμε ........ (coming soon ...)

Αποσυνδεδεμένος donparalias

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #410 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 15:08 »
Καλησπέρα παιδιά,


είμαι καινούργιος ατμιστής και αφού κανένα μήνα χρησιμοποιούσα έναν CE4 με ego μπαταρία, αποφάσισα να πάω σε έναν lemo drop με istick 30. Όλα τέλεια με τον ατμοποιητή αλλά έχω μερικές ερωτησούλες.
1) Στο τελευταίο στήσιμο που του έκανα, όταν τον γυρίζω ανάποδα για να γεμίσω με υγρό, στάζει (αρκετό) υγρό από το drip tip και μετά πρέπει να τραβάω αργά αρκετές τζούρες σιγά σιγά για να μην μου έρθει το υγρό στο στόμα. Έκανα κάτι λάθος στο στήσιμο μου? Χρησιμοποίησα 25αρι kanthal με coil 2mm και kgd cotton pad. Το pad το χώρισα όλο στη μέση και μετά έκοψα μια σχετικά λεπτή λωρίδα και σε μήκος όσο η βάση του lemo. Το πότισα καλά και έσπρωξα το βαμβάκι προς τους αγωγούς του υγρού. Για να πώ την αλήθεια είναι το καλύτερο στήσιμο που έκανα ποτέ (στα 2ohm το έκανα) μιας και πέρνω άπειρα ντουμάνια με όχι πολύ ζεστό ατμό όπως ακριβώς τον θέλω. Γιατί χάνει όμως τόσα πολά υγρά?
2) Θέλω να αγοράσω και έναν ατμοποιητή για όταν βγαίνω έξω αλλά ο lemo είναι αρκετά μεγάλος με αποτέλεσμα να γυρνάνε σχεδόν όλοι όταν ατμίζω. Υπάρχει κάτι μικρό , χωρίς προβλήματα, σε επισκευάσιμο για να πέρνω έξω? Μαρέσει πολύ ο mini protank 3, αλλά δεν θέλω να μπλέξω με το να αγοράζω/αλλάζω κεφαλές.
3) Ο lemo μου , είναι ο πρώτος επισκευάσιμος που έχω και πραγματικά το υγρό το ΠΙΝΕΙ. Πριν έκανα 1μιση ml τν μέρα πιπίλα mode και τώρα μπορώ να πάω και στα 4ml, και δεν μιλάω για πιπίλα. Αλλά φυσικά και το ντουμάνι που πέρνω πχ σε σχεση με εναν evod2 είναι 10πλάσιο. Όλοι οι επισκευάσιμοι έτσι είναι? Μήπως φταίει που φτιάχνω υγρά με υψηλο VG (75%) και ατμοποιείται πιο γρήγορα ή δεν παίζει ρόλο?


Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #411 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 15:47 »
οι μονοι τανκάτοι πολύ μικροί επισκευάσιμοι είναι οι:
nano erlprinz/erlkonigin (ακριβός ο τελευταίος) Τον πρώτο τον παίρνεις με το μεγάλο τανκ απο  fabvape ή συνεργαζόμενα καταστήματα και βάζεις το νάνο οριτζιναλ από fabvape.gr ή ημιτασιόν από vapesin.com.  Ο άτμο έχει 40 και τα κιτ 33 και 6 αντίστοιχα.


kayfun lite+ nano με tiny tank των steamtuners. Ο ατμοποιητής έχει 60 ευρώ και 15 ή 19 το τανκ. Νομίζω ότι με το tiny tank δε χρειάζεσαι την νάνο καμινάδα, δουλεύει χωρίς καθόλου καμινάδα.








Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #412 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 00:39 »
Βίντεο βοήθεια επεισοδιο 4   Οργανικό Βαμβάκι για φυτίλι και πως το τοποθετούμε
 

Η συνέχεια της βιντεο βοηθειας για νέους που θέλουν να ασχοληθουν με επισκευασιμους ...  Το σημερινο βιντεο περιγραφει τα οργανικα βαμβακια και πως αυτα μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε με επιτυχια στο στησιμο ενος επισκευασιμου .. Σε αυτο το μικρο βιντεο παραθετω τις συμβουλες μου μεσα απο την μικρη μου εμπειρια στους επισκευασιμους ποια οργανικα βαμβακια προτεινω και τι να κανουμε με αυτα ..




Τα οργανικα βαμβακια ή μη που πρότεινα είναι μετα απο προσωπικη εμπειρια μαζι τους και με αυτο το γνωμονα τα προτεινω σαν τις καλυτερες κατα εμε λυσεις για ατμισμα με απολαυση ... να με συγχωρεσουν που σε αυτο το βιντεο δεν εδειξα καθολου οργανικα βαμβακια σε μπαλες ή καποια αλλα ... σε επομενο βιντεο θα πουμε και γιαυτα  :yes: :yes:

έπεται συνέχεια .....
Θέμα: Μετρηση αντιστάσεων στο στήσιμο ........ (coming soon ...)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2022, 00:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #413 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 21:10 »
Παιδιά, υπάρχει επισκευάσιμος τανκάτος με την αντίσταση πάνω; ???

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #414 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 21:28 »
Περαν των περισσοτερων genesis δε γνωριζω καποιον.
Αλλα για ποιο λογο θες πανω την αντισταση?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #415 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 21:32 »
Για πιο ζεστο ατμο να υποθεσω.

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #416 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 21:44 »
Μου δίνει μια πιο "τσιγαρίσια" αίσθηση. Ξαναχρησιμοποίησα πρόσφατα τον πρώτο μου ατμοποιητή που ήταν παροπλισμένος για μήνες. Επισκεύασα μια παλιά κεφαλή και θυμήθηκα τα παλιά! :D Αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάποιος "καθαρόαιμος" επισκευάσιμος για να μην στήνω τις εργοστασιακές κεφαλές.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #417 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 22:16 »
Oσον αφορα τους εργοστασιακους ατμοποιητες, ναι, ισχυει οτι αυτοι που εχουν την αντισταση στο επανω μερος,
δινουν πιο θερμο ατμο, κατι το οποιο φερνει πιο κοντα στην αισθηση του τσιγαρου.


Στους επισκευασιμους, που οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) εχουν την αντισταση κατω, πιο θερμο ατμο
δινουν αυτοι που χρησιμοποιουν κεραμικο.


Υπαρχουν επιλογες, οποτε κινεισαι αναλογα το budget & τη θεληση να παιδευτεις.
Ενδεικτικα eviva, diver v2, sofia, killer, ithaka, rose v2, iatty κτλ..


Διαφορετικα, κοιτας σε genesis style ατμοποιητες. Κ κει υπαρχει πληθωρα επιλογων.  ;)


Ελπιζω να σε καλυψα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #418 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 22:47 »
Σ'ευχαριστώ! Υπάρχει η σκέψη για sofia. Θα το δω εν καιρώ! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #419 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 23:07 »
Μία επιλογή που υπάρχει σε επισκευάσιμο με την αντίσταση επάνω είναι ο Smoktek Drunker. Είναι λίγο ιδιόρρυθμος στο στήσιμο αλλά δίνει αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Επίσης η τιμή του είναι σε πολύ καλά επίπεδα οπότε και σου επιτρέπει να τον δοκιμάσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 61 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro