vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, infernity, bloodlessz

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #735 στις: Αυγούστου 28, 2015, 02:58 »
παιδια αγορα εναν kfl+ και ενα istick 50w ..κοιταω τι σύρμα να παρω και εχω χαθει λιγο... πριν ειχα ενα nautilus mini και δοκιμασα και 1.8 και 1.6 αντιστασεις και οι 1.8 μου καθόντουσαν ποιο ωραια σε γευση νομιζω... τι συρμα να παρω.? και γενικα πως να το στήσω.. μια βοηθεια γιατι εχω χαθει..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #736 στις: Αυγούστου 28, 2015, 03:33 »
Σύρμα Κanthal A1, 0,32mm σε τρυπανάκι 2,5mm, 10 κολλητές σπείρες, και βγαίνει 1,8 Ohm. Mπορείς να κάνεις και 9 ή και 8 σπείρες. Θα σου βγεί λιγότερα Ohm περίπου 1,7 και 1,6 περίπου αντίστοιχα. Δούλεψέ το από 9,5 έως το πολύ 12 watts.
Για μένα τα πιό λεπτά σύρματα από 0,32mm χάνουν σε απόδοση ίσως επειδή έχουν μικρότερη επιφάνεια επαφής με το βαμβάκι. Το 0,32mm είναι η χρυσή τομή. Αν θέλεις πιο χαμηλές αντιστάσεις (μικρότερη τιμή σε Ohm), χρησιμοποιείς μέχρι και 0,40mm. Όχι παραπάνω. Πιο χοντρό μετά δυσκολεύει πιο πολύ τις μπαταρίες.
Αν πάρεις πιο λεπτό σύρμα π.χ. 0,28mm ή 0,26mm θα πρέπει να κάνεις λιγότερες σπείρες για 1,8 Ohm γιατί όσο λεπτότερο είναι το σύρμα τόσο μεγαλύτερη είναι η τιμή της αντίστασής του ανά μέτρο.
Εγώ τις σπείρες τις κάνω σχεδόν κολλητά. Αν αφήσω κενά παρατηρώ ότι κάνει σκασίματα, ακόμη και σε χαμηλά Watts.
Σύρματα παίρνω από εδώ, μεγάλη ποικιλία, φθηνές τιμές:

http://vape-spot.gr/index.php?route=product/category&path=277_169

Αυτό το σετάρισμα χρησιμοποιώ μετά από πολλές δοκιμές.
Βαμβάκι σε παντς οργανικό γιαπωνέζικο MUJI. :)
Και μην χάνεσαι σε λίγες μέρες θα το κάνεις με κλειστά μάτια :))

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #737 στις: Αυγούστου 28, 2015, 04:58 »
Επειδή με μια γρήγορη αναζήτηση δεν  βρήκα κάποιον ολοκληρωμένο οδηγό για καθαρισμό  νέου επισκευάσιμου (για 1η χρήση)
Υπάρχει πουθενα κάποιος οδηγός ?
Να σημειώσω ότι ο ατμοποιητής  είναι ο kayfunV4(απο fasttech)

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #738 στις: Αυγούστου 28, 2015, 08:27 »
Στο νήμα των επισκευασίμων ήταν... ;)
http://vaping.gr/index.php/topic,19383.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2022, 01:03 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #739 στις: Αυγούστου 28, 2015, 09:28 »
Μάκη καλημέρα φίλε μου. Πριν μια εβδομάδα αγορασα τον lite plus και τον v4 Tobeco αλλα ακομα δεν εχω ασχοληθεί. Το παιδί μου έδωσε σύρμα ni200 κάνει αυτο; Δεν εχει ασχοληθεί και αυτός με επισκευασιμους και δεν ήξερε να μου πει. Σε ερώτηση μου μου είπε υπάρχει το απλό σύρμα και αυτο που με ISTICK WITH TC θα εχεις και τον έλεγχο θερμοκρασίας κι έτσι πήρα αυτο, δεν κάνει;
Επισης αγορασα βαμβάκι σε παραλληλογραμο σχήμα μικρό μεςα σε σακουλάκι ειναι καλο αυτο; Υπάρχει και καλυτερο; Απ οτι καταλαβαίνω αυτο το κόβουμε με το ψαλίδι σε λουριδιτσες έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2015, 09:42 από Λάμπρος »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #740 στις: Αυγούστου 28, 2015, 12:03 »
Καλημέρα φίλε μου Λάμπρο. Νομίζω μπήκες να κολυμπήσεις κατευθείαν στα βαθιά.  :))
Το Ni200 μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο με έλεγχο θερμοκρασίας. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με έλεγχο θερμοκρασίας (ΤC) γιατί θεωρώ ότι είναι σε πρώιμο στάδιο και έχει δρόμο μπροστά του για να εξελιχθεί και να δουλεύει απροβλημάτιστα.
Ασχολούμε με τον παραδοσιακό παλιό τρόπο και ατμίζω απροβλημάτιστα. Αργότερα βλέπουμε.
Γνώμη μου είναι επειδή είσαι καινούργιος στους επισκευάσιμους να πάρεις Kanthal A1 0,32mm πάχος και να κάνεις 10 κολλητές σπείρες σε τρυπανάκι 2,5mm. Κατόπιν κόβεις το βαμβάκι όπως είπες σε λουρίδες να περνάει μέσα στην αντίσταση ούτε πολύ σφιχτά ούτε χαλαρά. Βιδώνεις τον κύλινδρο (καμπάνα) κόβεις σύριζα το βαμβάκι και το σπρώχνεις κάτω στο ντεκ χωρίς να καλύπτει τα κανάλια εισαγωγής υγρού. Στάζεις υγρό να διαβραχεί το βαμβάκι. Κατόπιν βιδώνεις την καμινάδα και δένεις.
Παρεπιμπτόντως είπες ότι ο πωλητής δεν ήξερε να σου εξηγήσει;  :o
Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Δηλαδή δεν ήξερε την δουλειά του; >:(

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #741 στις: Αυγούστου 28, 2015, 12:07 »
Μάκη μου ειναι πολυ καλο παιδί ασχολείται κυρίως με υπολογιστές και παράλληλα πουλάει και Ηλεκτρονικα τσιγάρα αλλα δεν εχει ασχοληθεί με επισκευασιμους οπως εγω.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #742 στις: Αυγούστου 28, 2015, 12:30 »
Οκ, εσύ ξέρεις. Αφού είναι καλό παιδί και τον γνωρίζεις, για μένα καλά κάνεις και τον υποστηρίζεις. :)
Απλώς από την στιγμή που μπήκε στον κόσμο του Η.Τ. και πουλάει προιόντα θα έπρεπε να γνωρίζει τα πάντα για τα προιόντα που πουλάει για να βοηθάει και τους πελάτες του.
Δηλαδή δεν είχε να σου δώσει λίγο σύρμα Kanthal A1 για να εξοικειωθείς με το στήσιμο σε VW mod;
Αν έχει πάρε κανά δύο μέτρα και κάνε αντιστάσεις όπως σου είπα και δούλεψέ το από 9 έως το πολύ 12 Watt.
Αφού συνηθίσεις με το στρίψιμο και ατμίσεις λίγες μέρες, μετά πας σε έλεγχο θερμοκρασίας με Ni200 σύρμα.
Μην τα κάνεις ανάποδα γιατί υπάρχει κίνδυνος να απογοητευτείς (αν στήνεις επισκευάσιμο πρώτη φορά).
To istick 40W TC μπορεί να δουλέψει και με τον παλιό τρόπο και με έλεγχο θερμοκρασίας. ;)

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #743 στις: Αυγούστου 28, 2015, 12:36 »
Μάκη μπορεί το απλό σύρμα που μου είπε να ειναι το Kantal ; Που λες εσυ;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #744 στις: Αυγούστου 28, 2015, 14:20 »
Λάμπρο πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο. Αν δεν ξέρει αυτός  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #745 στις: Αυγούστου 28, 2015, 14:25 »
Επειδή ο v4 kayfun αν τον διαλύσεις εχει πολλά κομμάτια να τον αποστείρωσω έτσι σε ισοπ. Αλκοόλη 99% που πήρα από το Φαρμακειο ή θα έχουν θέμα τα 0 ring;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #746 στις: Αυγούστου 28, 2015, 14:41 »
Να το κανεις και δεν θα εχεις κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος alwsi

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #747 στις: Αυγούστου 31, 2015, 18:54 »
Καλησπέρα σε όλους ,μια ερώτηση έχω τον lemo2 της eleaf σήμερα έπεσε κάτω και έκτοτε δε μου τον αναγνωρίζει η μπαταρία (istick 50w/eleaf) μου γράφει no Atonizer τον άνοιξα άλλαξα αντιστάση μήπως κάπου βραχυκυκλώνει αλλά τίποτα ,καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?? Η μπαταρία δουλεύει κανονικά της έβαλα άλλο ατμοποιητή .Σε περίπτωση που το ερώτημά μου είναι σε λάθος ενότητα ζητώ συγνώμμη και παρακαλώ τον admin για τη μεταφορά του .Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις όποιεσ απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #748 στις: Αυγούστου 31, 2015, 19:00 »
Φίλε μου μου το έκανε και σε εμένα μετα απο πτώση πάρε ενα κατσαβίδι με μαλακή πλαστική λαβή Ξεβιδωσε τη βαση και χτυπά των απαλά πανω κάτω και στα πλάγια με αυτών το τροπο ξεκόλλησε και ο δικοσ μου μετα απο υπόδειξη απο φιλο του φόρουμ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alwsi

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #749 στις: Αυγούστου 31, 2015, 19:54 »
 Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro