vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 14:47 »
Εγω παλι ειμαι σιγουρος οτι αν το σουπερμαρκετ ή το μετρο επαιζε brujeria απο τα ηχεια του, ολοι - ατμιστες που το φουντωνουν, ατμιστες που δεν το φουντωνουν, μη ατμιστες - θα ζητουσαν απο τον υπευθυνο να κλεισει τους σαταναδες παρολο που υπαρχει νομος που επιτρεπει στο μαγαζι/χωρο να παιζει ο,τι γουσταρει.


Εξαιρουνται φυσικα τα ατομα που οντως ακουνε brujeria.

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 14:59 »
Χαχα! Αυτό μου θυμίζει μια φάση στο Homeland, που βασανίζουν κάποιον βάζοντάς του Gridlink (grindcore υπερμπαντάρα) και είναι η γυναίκα μου και έχει φρικάρει και εγώ χτυπιέμαι δίχως αύριο.

Πέρα από την πλάκα, όλα στηρίζονται σε απλή λογική και κατανόηση. Αυτές οι μουσικές είναι τρομερά επώδυνες για τους μη-μυημένους, οπότε βάσει απλής λογικής και σεβασμού στην πλειοψηφία του κόσμου που δεν τα αντέχει αυτά, δεν βάζεις Brujeria (εκτός κι αν βάλεις κάτι από το Matando Gueros, τότε πρέπει να γίνει πιτ από κάτω).

Βέβαια, δεν καταλαβαίνω και απόλυτα τη σύνδεση, υπάρχει κόσμος που του φαίνεται επώδυνο το παθητικό κάπνισμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 15:02 »
Ασφαλώς Silas.
Αλλά δεν πολυκαταλαβαίνω αυτό το "Εγώ πάλι...". Δείχνει αντίθεση. Αλλά δεν αρνούμαστε πως και η δική μας συνήθεια (όπως όλες) δεν είναι για όλα τα γούστα και όλες τις περιστάσεις. Οπότε σε τι αντιτίθεσαι;

Πάντως τα μαγαζιά παίζουν ό,τι γουστάρουν και ανάλογη πελατεία μαζεύουν.
Το Μετρό απευθύνεται σε όλους και οφείλει να έχει μουσική που να είναι ανεκτή από όσο το δυνατόν περισσότερους.
Εγώ ως άνθρωπος δεν υπάρχω για να εξυπηρετώ όλους και να προσαρμόζω κάθε δευτερόλεπτο της ζωής μου στις επιθυμίες τους. Ούτε εσύ φαντάζομαι... Ξέρω πως κάποιες φορές οφείλω να το κάνω για να επιβιώσω κοινωνικά -αλλά σίγουρα όχι όλες και σίγουρα όχι όποτε του καπνίσει του καθενός "άλλου". Διαφωνείς;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 15:12 »
φίλε hippie.killer, καλά όλα αυτά αλλά δεν έλαβες υπ' όψιν μια παράμετρο: το μαγαζάτορα! Κατά πρώτον, ο μαγαζάτορας έχει το δικαίωμα να απαγορέψει ή να επιτρέψει κάτι, αρκεί αυτό να μην προσκρούει στο Νόμο. Τι εννοώ: ο εστιάτορας, δεν έχει δικαίωμα να απαγορέψει το άτμισμα και να επιτρέψει το κάπνισμα (καθώς ο Νόμος, που δεν εφαρμόζεται, απαγορεύει το κάπνισμα στο εστιατόριο). Έχει όμως δικαίωμα να απαγορέψει και τα δύο ή μόνο το κάπνισμα. Το "να μην προσκρούει", δεν σημαίνει "να εφαρμόζει". Σημαίνει "να μην είναι αντίθετο". Όσον αφορά τα "συνεργεία ελέγχου", επειδή είναι η δουλειά μου να συγκρούομαι με υπηρεσίες, τα λόγια τους τα ακούω βερεσέ. Εγώ. Ο εστιάτορας όμως, όταν θα του πουν "μίστερ, το άτμισμα απαγορεύεται. Αλλιώς, σου πετάω πεντοχίλιαρο πρόστιμο και τράβα βρες άκρη στα Δικαστήρια", δεν τα ακούει και τόσο βερεσέ... Θα τα άκουγε, αν το Δίκαιο στην Ελλάδα δεν ήταν τόσο δαιδαλώδες και ήταν σίγουρος ότι σήμερα του κόβουν το τσεκ, αύριο έχει σβήσει, έχει πάρει αποζημίωση και ο ανενημέρωτος ελεγκτής έχει πάει σπίτι του... Και τα λέω όλα αυτά, μη λαμβάνοντας υπόψιν κάποιες πιο κλειστές κοινωνίες. Εδώ ας πούμε, αν μου ρίξει άκυρο ένα μαγαζί, θα το κράξω. Και έχω ακροατήριο. Το μαγαζί θα χάσει. Σε μια Αθήνα όμως? Δεν είναι αρκετοί οι ατμιστές για να χάσει ένα μαγαζί.

Όσο το τοπίο παραμένει "γκρίζο", θα κινούμαστε μεταξύ των "επιτρέπεται", "απαγορεύεται" και "δεν απαγορεύεται(χωρίς να είναι σαφές αν επιτρέπεται)"...

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 15:25 »
Βέβαια, δεν καταλαβαίνω και απόλυτα τη σύνδεση, υπάρχει κόσμος που του φαίνεται επώδυνο το παθητικό κάπνισμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου;

Φυσικά. Αυτός που δεν το ξέρει και το φοβάται. Παράλογος φόβος; Ναι. Αλλά φόβος.

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 15:53 »
φίλε hippie.killer, καλά όλα αυτά αλλά δεν έλαβες υπ' όψιν μια παράμετρο: το μαγαζάτορα! Κατά πρώτον, ο μαγαζάτορας έχει το δικαίωμα να απαγορέψει ή να επιτρέψει κάτι, αρκεί αυτό να μην προσκρούει στο Νόμο. Τι εννοώ: ο εστιάτορας, δεν έχει δικαίωμα να απαγορέψει το άτμισμα και να επιτρέψει το κάπνισμα (καθώς ο Νόμος, που δεν εφαρμόζεται, απαγορεύει το κάπνισμα στο εστιατόριο). Έχει όμως δικαίωμα να απαγορέψει και τα δύο ή μόνο το κάπνισμα. Το "να μην προσκρούει", δεν σημαίνει "να εφαρμόζει". Σημαίνει "να μην είναι αντίθετο". Όσον αφορά τα "συνεργεία ελέγχου", επειδή είναι η δουλειά μου να συγκρούομαι με υπηρεσίες, τα λόγια τους τα ακούω βερεσέ. Εγώ. Ο εστιάτορας όμως, όταν θα του πουν "μίστερ, το άτμισμα απαγορεύεται. Αλλιώς, σου πετάω πεντοχίλιαρο πρόστιμο και τράβα βρες άκρη στα Δικαστήρια", δεν τα ακούει και τόσο βερεσέ... Θα τα άκουγε, αν το Δίκαιο στην Ελλάδα δεν ήταν τόσο δαιδαλώδες και ήταν σίγουρος ότι σήμερα του κόβουν το τσεκ, αύριο έχει σβήσει, έχει πάρει αποζημίωση και ο ανενημέρωτος ελεγκτής έχει πάει σπίτι του... Και τα λέω όλα αυτά, μη λαμβάνοντας υπόψιν κάποιες πιο κλειστές κοινωνίες. Εδώ ας πούμε, αν μου ρίξει άκυρο ένα μαγαζί, θα το κράξω. Και έχω ακροατήριο. Το μαγαζί θα χάσει. Σε μια Αθήνα όμως? Δεν είναι αρκετοί οι ατμιστές για να χάσει ένα μαγαζί.

Όσο το τοπίο παραμένει "γκρίζο", θα κινούμαστε μεταξύ των "επιτρέπεται", "απαγορεύεται" και "δεν απαγορεύεται(χωρίς να είναι σαφές αν επιτρέπεται)"...
Εννοείται ότι ισχύει αυτό. Ο μαγαζάτορας ό,τι θέλει κάνει. Έχω πάει σε καφετέρια που απαγορεύεται το κάπνισμα μέσα και ρώτησα πρώτα αν μπορώ να ατμίσω. Μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα και το έκανα. Αν μου έλεγε όχι, θα έφευγα (γιατί κι εγώ ό,τι θέλω κάνω φυσικά).
Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Εγώ μιλάω πιο γενικευμένα άλλωστε και όχι τόσο συγκεκριμένα.\

Φυσικά. Αυτός που δεν το ξέρει και το φοβάται. Παράλογος φόβος; Ναι. Αλλά φόβος.
Κάθε είδους φασισμός στήριζεται σε παράλογους φόβους. Δεν με απασχολεί προσωπικά αυτό και φυσικά δεν το λαμβάνω υπόψη μου.


Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 15:57 »
Joe Bar (μα ποιός είναι επιτέλους αυτός ο Joe Bar που έχει δικό του team;  :D )
..............
Ο Joe εχει ενα Bar που εκει μαζευεται ενα Team.

Οποιος βρει το κομικ (υπαρχει και στα ελληνικα) ισως διασκεδασει διαβαζοντας το, ισως βρει και κοινα με τα... δικα μας.  :)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 16:00 »
Σήμερα το πρωί στο μετρό (σπάνια παίρνω γιατί τα σιχαίνομαι) ήταν ένας τυπάκος που έφτιαξε ένα μπουρί στριφτό και το ανάβει, φυσούσε λίγο και γυρνούσε τον καπνό πάνω στα καθίσματα, έμενα προσωπικά άρχισε να με ενοχλεί και πήγα από την αντίθετη φορά, δλδ μπροστά του, κάποια στιγμή ακούω μια κυρία να λέει ευγενέστατα "συγγνώμη νεαρέ μπορείς σε παρακαλώ να πας λίγο πέρα γιατί γυρνάει ο καπνός πάνω μας και είναι κουραστικός";

Το τυπακι λοιπόν γυρνάει με ένα βλέμμα τσαμπουκά και της λέει "και τι θες να σου κάνω που φυσάει; Σε ανοιχτό χώρο είμαι, αν σε ενοχλεί παραπέρα".

Λέω ρε που… τα θέλει ο κω… βγαίνει λοιπόν το cuboid από το μαγικό βαλιτσάκι (ναι έχω τσαντάκι μεταφοράς) και ο subtank με ατσάλι και 100ρα VG με ένα ωραίο custard τραβάω μια πνευμονική μέχρι τα νύχια (αφού δάκρυσαν τα μάτια μου) και αφού είμαι από την αντίθετη πλευρά το τρώει στη μάπα.

Με κοιτάει και στραβώνει, ξανά εγώ, αυτή τη φορά μέχρι το μεδούλι, γυρνάει το μαλα…στήρι και λέει τι θα γίνει ρε μεγάλε επίτηδες το κάνεις;

Η κυρία έχει λιώσει στα γέλια και της έρχεται και το ντουμάνι το δικό μου αλλά βλέπω γλείφεται (μάλλον της άνοιξα την όρεξη) τον κοιτάω με βλέμμα παπουτσωμένου γάτου απ τη ταινία Σρεκ και του λέω συγγνώμη σαν ενόχλησα; Νόμιζα ότι είμαι σε ανοιχτό χώρο και δεν ενοχλεί.

Πήρε τα παπουτσάκια του και έκοψε πέρα.



Και επιμένω αν είναι ευγενικός ο άλλος χαλί να γίνω, αν είναι επιθετικός, ειρωνικός ή ξέρω γω τι άλλο έχω τον τρόπο μου να τον πάω για ύπνο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 16:13 »
Δυστυχώς δεν έχει να κάνει με το αν φοβάσαι αλλά με το αν έχεις την εξουσία να καταπνίξεις αυτό που φοβάσαι (παράλογα ή όχι). Φοβάμαι πολλές συμπεριφορές και σημαντικά κομμάτια του πληθυσμού. Δικαίως ή παράλογα δεν γνωρίζω, αλλά κανενός δεν ιδρώνει το αυτί που τους φοβάμαι και δεν έβγαλε νόμο να τους μαντρώσει κάπου ή να τους απαγορεψει αυτά που κάνουν και τα φοβάμαι. Οι ίδιοι δεν έχουν καμία διάθεση να συμμεριστούν τους φόβους μου.
Φοβάμαι κι αυτόν που φοβάται χωρίς να γνωρίζει ή να θέλει να μάθει. Η Ιστορία δείχνει πως αργά ή γρήγορα θα μου κάνει κακό (ενώ εγώ δεν θα του κάνω). Και φόβος και λογικός. Αλλά πέφτει σε μένα το βάρος να τον ανεχτώ. Ας πέσει βάρος και σε αυτόν για αλλαγή!


Ο Joe εχει ενα Bar που εκει μαζευεται ενα Team.
Οποιος βρει το κομικ (υπαρχει και στα ελληνικα) ισως διασκεδασει διαβαζοντας το, ισως βρει και κοινα με τα... δικα μας.  :)
Α, δεν το πιστεύω! Το γνωρίζω το κόμικ από παλιά (Βαβέλ; Παρά Πέντε;) αλλά δεν θυμόμουν τον τίτλο!  :D


Πήρε τα παπουτσάκια του και έκοψε πέρα.
Μερικές φορές φοράω κάτι παπουτσάκια λίγο ογκώδη. Λίγο μαύρα, λίγο με μέταλλο μπροστά, λίγο... άκομψα. Σίγουρα δεν κάνουν για μπαλέτο, αν με καταλαβαίνετε... Αυτά τα παπουτσάκια θα ήθελαν να αγγίξουν με δυναμη κάποια τρυφερά σημεία της ανατομίας του. Βάζω στοίχημα πως μετά δεν θα του φαινόταν τόσο ανοιχτός ο χώρος, μάλιστα ξαφνικά θα τον στένευε πολύ.  :hmmm:
Επικροτώ την στάση σου!

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 16:31 »
Βέβαια, δεν καταλαβαίνω και απόλυτα τη σύνδεση, υπάρχει κόσμος που του φαίνεται επώδυνο το παθητικό κάπνισμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου;

Cartman? Εσυ εισαι?
Οταν εσυ χτυπιοσουν στην συγκεκριμενη σκηνη εγω εψαχνα πανικοβλητος το τηλεκοντρολ. Χρειαστηκε να ακουσω τρια αλμπουμ του jimmακου για να μου περασει. Grindcore πανω απο 30 δευτερολεπτα μου αφηνει πονοκεφαλο για μια βδομαδα.
Ακριβως με τον ιδιο τροπο, καποιους - για τον α ή τον β λογο - τους ενοχλει το ντουμανι σου/μου/μας. Ειτε ειναι τσιγαρου ειτε ειναι ηλεκτρονικου ειτε ειναι απο σηματα καπνου. Δεν μπορω να αποφασισω εγω για ολους η για καποιους εαν ειναι ενοχλητικο ή οχι, βασει των δικων μου γουστων. Ακομα και βαση σκετη να κανεις - μια εσανς την εχει. Αν εγω διαλεξω να βαλω μπλουζα με V μεχρι τον αφαλο, δεν σου επιβαλλω κατι. Αγνοησε με γυρνα απο την αλλη κοροιδεψε με. Αν ομως αρχισω να ατμιζω υγρα με - γευση_που_σιχαινεσαι_και_να_σκεφτεις - σου επιβαλλω την μυρωδια και το ντουμανι. Στην τελικη θα σε αναγκασω να αλλαξεις θεση - να φυγεις απο εκει που ειχες διαλεξει να κατσεις. 




BigSur ακριβως επειδη το Μετρο υπαρχει για να εξυπηρετει ολες τις κοινωνικες ομαδες - οφειλει να διατηρει ενα περιβαλλον αρεστο/ανεκτο σε/απο ολους. Αυτο ομως δεν περιλαμβανει μονο την μουσικη που παιζει στα ηχεια του, αλλα περιλαμβανει και τον αερα που αναπνεει κανεις οταν ειναι μεσα.
Και στο σουπερμαρκετ δηλαδη θα αποφασισουμε  εσυ και εγω ( εγω και συ .. μοοοονοι πανω στην γη ) ποιος θα παει ? Θελω να πω οτι αν εμεις οι δυο ατμιζουμε μεσα στο σουπερμαρκετ και καποιοι ενοχλουνται - καλως η κακως - ουσιαστικα τους λεμε - μαγκες τις λιστες σας και σε αλλο σουπερμαρκετ (οτι κανει και μια καφετερια δηλαδη επιλεγοντας την μουσικη που θα παιξει)? Αν το επιτρεπει το μαγαζι, φυσικα εχεις δικιο.
 
Οχι, ουτε εγω υπαρχω για να συμμορφωνομαι με τα χουγια του καθενος. Γι αυτο και θα βαλω το V μεχρι τον αφαλο και θα παιξω στο 11 το καινουριο(ή καινουργιο?) single της Παολα στο παρτυ που θα κανω κατω απο το σπιτι του h.killer (αδερφε μην αγχωνεσαι - τα χω κοψει τα V. Μονο στραπλες  ;D ) - αλλα δεν θα τον υποχρεωσω να μυριζει το ντουμανι μου που εχει εκεινη_την_μυρωδια_που_σιχαινεται_και_να_σκεφτει σε κλειστο χωρο. Αν ειμαστε εξω και τον ενοχλησω θα κανω ενα βημα πιο κει - θα κανει και αυτος (κανε ντε) και τελειωσε η υποθεση. 



Τελος παντων
Λεπτες ειν οι γραμμες
Μα με λογια δεν γεμιζουν 

 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 17:41 »
Silas δεν ατμίζω στο μετρό. ΑΝ το έκανα όμως θα ήξερα πολύ καλά πως σε αυτό τον τεράστιο χώρο ο ατμός μου δεν θα μυρίσει καν σε κανέναν και δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να επιβαρύνει την υγεία ή την αξιοπρέπεια κανενός με κανέναν τρόπο. Δηλαδή καμία σχέση με την μουσική του Μετρό που την ακούς όπου και να βρίσκεσαι -και με αυτή την λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχει γιατί κάποιος από τους χιλιάδες μπορεί να ενοχλείται.
Στα σούπερ-μάρκετ δεν με ρωτάει κανείς αν με ενοχλεί που βρωμάει φτηνή κολώνια. Ακόμα περισσότερο, κανείς δεν μαζεύει τις άπειρες γυναίκες (ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα είναι γυναίκες!) που κλείνουν "χωρίς να το καταλάβουν" τον διάδρομο για όλους, με μοναδικούς ευφάνταστους τρόπους, οποτεδήποτε πάω, χωρίς καμία εξαίρεση!  :laugh1:

Αυτό δεν με κάνει να θέλω να πάρω... εκδίκηση (ούτε στο σουπερ-μάρκετ ατμίζω) αλλά οι προφανέστατα αντικοινωνικές συμπεριφορές των άλλων θεωρούνται αυτονόητες ενώ αν έπαιρνα τρεις τζούρες θα τους έκανα όλους αυτόματα δυστυχισμένους; Από πού προκύπτει αυτό;
Ατμίζω κάθε μέρα στη δουλειά μπροστά σε ξένους, αφού τους ρωτήσω (πάντα και ευγενέστατα) και ποτέ κανείς δεν έχει δηλώσει ενοχλημένος! Που είναι αυτές οι ορδές αγνώστων που θα ενοχληθούν όλοι με το παραμικρό ίχνος ατμού; Κάνουμε την τρίχα τριχιά ενώ καταπίνουμε αμάσητες όλων των ειδών τις ενοχλητικές συμπεριφορές.
Δεν προπαγανδίζω την γαϊδουριά αλλά αυτή η στάση βασίζεται σε διάφορα υπερβολικά σενάρια απίστευτης ενόχλησης. Ε, αυτά είναι σπανιότατα και καθόλου ενδεικτικά της πραγματικής ζωής. Εϊναι ένα άκρο το οποίο θα σου τύχει μια φορά στην ζωή σου. Από εκεί θα βγάλουμε τους κανόνες συμπεριφοράς μας;

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 18:09 »
Οκ συμφωνουμε Big.
Με τις προκλητικες συμπεριφορες τυπου πεταω το ντουμανι μου στα μουτρα της κοπελας που κανει ταμειο - κατι που εχω δει - και αφου δεν υπαρχει νομος που να λεει τζιζ - κλασε μου, διαφωνω. Με το επιχειρημα - Μα δεν της κανει κακο - ειναι αβλαβες - ειναι αστοιχειωτη - δεν θελει κοπο θελει τροπο, διαφωνω. Οπως διαφωνω και με τις αλλες αντικοινωνικες συμπεριφορες που περιγραφεις.



Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 18:29 »
Joe Bar (μα ποιός είναι επιτέλους αυτός ο Joe Bar που έχει δικό του team;  :D ) ξεκινάς από μια θέση που την σέβομαι μεν, δεν είναι καθόλου αυταπόδεικτη δε... Και για να την εξηγήσεις χρησιμοποιείς μια λογική δυο άκρων παραβλέποντας πως η μεγάλη πλειοψηφία μας απλώς βρίσκεται σε ένα ήπιο "κέντρο".

"Αν δείξω σεβασμό, δεν κουνάω την βάρκα, είμαι καλό παιδί, τότε θα με σεβαστούν, θα με εκτιμήσουν και δεν θα με πολεμήσουν".

Ο σεβασμός είναι υποκειμενικός και δεν είναι καθόλου δεδομένο ανά πάσα ώρα και στιγμή το ποιά είναι η "ιδανική" συμπεριφορά. Δεν είναι κάτι που το ξέρουμε όλοι και δεν το παραδεχόμαστε, υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις -και για μένα οφείλουν να συμπεριλάβουν και τον σεβασμό στα δικά σου δικαιώματα, κάτι που λείπει από το σκεπτικό σου.
Το ότι θεωρείς λογικό να ψάχνεις για νόμο που σου επιτρέπει κάτι, μου βγάζει μάλλον μια νοοτροπία που αποφεύγει την σύγκρουση με κάθε τρόπο παρά ένα επιχείρημα που έχει πρακτική θέση σε κράτος δικαίου.

Η αποφυγή της σύγκρουσης (ότι κι αν σημαίνει αυτό) θα απομακρύνει τον κίνδυνο για περιορισμούς/απαγορεύσεις του ΗΤ;
Ο νομοθέτης δεν είναι πατερούλης που αν κάτσεις στ' αυγά σου και δεν τον τσαντίσεις δεν θα σε μαλώσει. Εκτός του ότι δεν σέβομαι αυτούς που θα ρίξουν σφαλιάρα σε όποιον δεν κάθεται στ' αυγά του η όποια πείρα μου δείχνει πως ο νομοθέτης (το Κράτος στην ουσία) δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την ευγενική, αγενή ή αδιάφορη συμπεριφορά σου. Έχει τελείως διαφορετική ατζέντα, την ισχύ να την επιβάλει χωρίς να μας ρωτήσει και την πρόθεση να το κανει γα να εξυπηρετήσει άλλα συμφέροντα και όχι αυτά της δημόσιας υγείας.
Και θα το κάνει. Θα βάλει περιορισμούς και απαγορεύσεις, θα σου κάνει την ζωή πατίνι, θα κάνει τα υγρά πανάκριβα, τα μαγαζιά λίγα, το άτμισμα υπό διωγμό. Θα το κάνει (στο υπογράφω) είτε βγάζεις ντουμάνια σε ασανσέρ είτε είσαι παναγίτσα και ατμίζεις διακριτικά και μόνο σε ανοιχτά χωράφια. Θα το κάνει διότι μπορεί και το θέλει και η συμπεριφορά σου δεν θα παίξει ρόλο στις αποφάσεις του.

Αν όλοι φερόμασταν σαν γαϊδούρια (που δεν το κάνουμε) η κοινή γνώμη θα είναι εναντίον μας και δεν θα αντιδράσει. Αν όλοι φερόμαστε σαν άγγελοι (ούτε αυτό συμβαίνει) η κοινή γνώμη ούτε που θα ασχοληθεί με εμάς και δεν θα αντιδράσει εξίσου, όπως δεν αντιδρά σε πολύ χειρότερες καταπατήσεις δικαιωμάτων.

Οπότε καταλήγουμε μόνο στο πώς θεωρούμε ηθικά σωστό να φερόμαστε στον συνάνθρωπο. Κι εκεί τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο γιατί ταυτόχρονα πρέπει να τηρούνται και κανόνες για το πώς ο συνάνθρωπος πρέπει να μάθει να φέρεται ηθικά σωστά και σε εμάς. Δεν θα το μάθουμε από εγκύκλιο, ούτε αυτός ούτε εμείς.

Είμαι διακριτικός, ρωτάω ακόμα κι εκεί που δεν χρειάζεται και όταν είδα ατμιστή να ντουμανιάζει τράπεζα ήμουν πολύ σκεπτικός. Αλλά ταυτόχρονα παραείμαι μεγάλος για να ρυθμίζω κάθε λεπτομέρεια της ζωής μου φοβούμενος μήπως με στραβοκοιτάξει ο κάθε ξινός, επιθετικός, φοβικός άγνωστος που σιχαίνεται και τ' αντερά του. Δεν κάνω καλό ούτε σε εμένα, ούτε σε αυτόν, ούτε στην κοινωνία αν πάντα φέρομαι έτσι σαν άνθρωπος και σαν πολίτης. Οφείλω να βάζω κάποια όρια και σε μένα αλλά και στους άλλους.

Αυτοσχεδιάζω, δεν έχω τους χρυσούς κανόνες να προτείνω. Αλλά μην γελιέσαι, δεν τους έχεις ούτε εσύ. Σε αυτό το θολό τοπίο όλοι από την προσωπικότητά μας παίρνουμε γραμμή και δεν έχει πολύ νόημα να εκλογικεύουμε ή να δημιουργούμε μανιφέστα συμπεριφοράς αν δεν το αναγνωρίσουμε αυτό. Αν έχουμε δεύτερη φύση το να καταπιέζουμε τον εαυτό μας για χάρη των άλλων ας παραδεχτούμε πως ούτε σεβαστό γίνεται, ούτε κάποιο βραβείο μας περιμένει, ούτε είναι απαραίτητα "καλό" βάσει μιας Υψηλότερης Ηθικής.


Ένας ένας, αγαπητοί επαναστάτες, (αν και πολύ θα ήθελα τους αθόρυβους χειροκροτητές).

 
@BigSur, καλησπέρα.
Ξεκινάω πάντα από μία ειλικρινή θέση σε οτιδήποτε γράφω ή λέω και δεν ψάχνω φυγόκεντρους που μαλώνουν με κεντρομόλους. Δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω για το αν ο σεβασμός είναι υποκειμενικός ή όχι, πόσο μάλλον ν' αρχίσω να χαρακτηρίζω κι εγώ αυτόν που έχει αντίθετη άποψη. Όταν κάτι είναι μετέωρο κι αόριστο δεν το βαφτίζω ελευθερία και δικαίωμα, πόσο μάλλον όταν γνωρίζω πως για μένα είναι λύση και για άλλον πρόβλημα.

 
Η ευγένεια κι ο σεβασμός είναι αποφυγή σύγκρουσης και φοβίας; παύω να είμαι ιδανικός ατμιστής που τσακίζει πληκτρολόγια; Η νομοθετική εξουσία θα μου υποκλιθεί όταν εγώ ο ίδιος δεν ξέρω ή αδιαφορώ για τα περί δημόσιας υγείας, μόνο και μόνο γιατί είμαι άγριος ατμιστής;

 
Πού διαφωνούμε; κι εγώ λέω, όπως κι εσύ παραπάνω, πως αν θέλει απαγορεύει και την αναπνοή. Το αν φερόμαστε σαν γαϊδούρια, όπως πάλι εσύ λες πως δεν συμβαίνει, η κοινή γνώμη θ' αδιαφορήσει και πάλι (εδώ το πήγες μακριά).

 
Ο joe Bar λοιπόν, αν αυτός είναι το θέμα αντιπάθειας, σου λέω ξεκάθαρα πως δεν έχει Team. Είναι άνθρωπας κι ασφαλώς έχει πολλούς φόβους. Προσπαθεί να μιλάει ξεκάθαρα και να μην επαναστατεί με το paypal ανά χείρας προασπιζόμενος την ατμιστική κοινότητα που τόσο αγαπά.

 
Είμαι τόσο μικρός που γνωρίζω το σχετικό κόμιξ, ξέρω πόσο φοβικός και καταπιεσμένος μπορεί να γίνω, γιατί έχω δεχτεί ακόμα και μπερέ. Και από όρια έχω στην καρότσα μου, αν συνυπολογίσω και τα σίδερα που κουβαλάω απ' τα περισσότερα χειρουργεία τής χώρας.

 
Αν συνεχίσω παρακάτω, ε, δεν θα μείνει πλήκτρο για πλήκτρο στον η/υ μου. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 18:49 »
"Αγαπητοί επαναστάτες";
"ατμιστής που τσακίζει πληκτρολόγια";
"άγριος ατμιστής";
"θέμα αντιπάθειας";  - (αντιπάθειας; ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΑΣ;;;  :lipssealed: )

Είμαι ένας τύπος 45 χρόνων, όχι ακριβώς κάποιο τσαμπουκαλεμένο χουλιγκάνι.
Κάθε τόσο στο νήμα μιλάω για ευγένεια. διακριτικότητα, σεβασμό.
Έγραψα με πολλή περίσκεψη και ηρεμία, επιχειρηματολογώντας όσο σαφέστερα μπορούσα.
Το βασικότερο συμπέρασμά μου είναι πως δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο (ναι, τόσο τσαντίλας είμαι!  :) )
Για απάντηση παίρνω μια αυθαίρετη ταμπέλα "αγριάδας", "επαναστατικότητας", "σπασίματος",
και την σιγουριά σου πως επειδή σε κάτι διαφωνούμε... σε αντιπαθώ.

Προφανώς! Για πιο άλλο λόγο θα μπορούσε κάποιος άνθρωπος να διαφωνήσει με κάτι που υποστηρίζεις, ε;
Μάλλον είναι κάποιος τσαμπουκάς που αποφάσισε πως σε αντιπαθεί και θέλει να σε τραμπουκίσει!
Και το κάνει με ένα προσεκτικά γραμμένο κατεβατό (το οποίο ας μην το διαβάσουμε με προσοχή, τραμπούκος είναι ο τύπος είπαμε...).
Καλά ατμίσματα και καλή συνέχεια JoeBarTeam.
Υπόσχομαι να μην ξανακάνω "επανάσταση" εις βάρος σου ποτέ πια.
Δεν θα χρειαστεί να ξανασυζητήσεις μαζί μου αφού σε αναστατώνει τόσο.
 :bye:



Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 18:58 »
Επαναστάτες / τσακίζει πληκτρολόγια / άγριος / αντιπάθεια
Οι παραπάνω λέξεις κάπου μπήκαν, και στο λεξικό και στις παραγράφους.


Άρα, ο JoeBarTeam είναι αυτός που έβαλε ταμπέλες και φίμωτρα, σωστά; Σωστά.
Να είσαι πάντα καλά, αγαπητέ φίλε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116814 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824994 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508011 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9049 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155110 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569179 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244231 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763146 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1232 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem