vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 2 χρήστες
Ducati.Jimakos, maprix

Άρθρο της Ένωσης Ελευθεροεπαγγελματιών Πνευμονολόγων Κρήτης

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 15:45 »
Δεν βλέπω πως θα μπορούσαν να τους ελέγξουν.
Μακάρι να προσπαθούσανε όμως! Θα μαθευότανε, και την επόμενη όλοι οι καπνιστές θα το γύριζαν στο άτμισμα!
(θα σκεφτούν "αφού το κυνηγάνε οι καπνοβιομηχανίες, σημαίνει πως το φοβούνται, άρα είναι καλό για μένα!")

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας



[/quote]
4 ευρω το πακετο..... αλλα τουλαχιστον ξερεις τι παιρνεις......
δηλ σε εμας τους ατμιστες (5 μηνες εγω+34 καπνισμα) δεν εχουμε πιασωκολιες ??? ?μην τρελαθουμε δηλ....
100-150-200 ευρω οι μπουροσωληνες ο ατμοποιητης με ρυθμιζομενο αερα 1 τρυπα και 3 σταγονες σταξιμο 100 με 5 σταξιμο....120
οτι παιζει αθηνα 5 ευρω στην πολη μου απο 7 και πανω  ...ειναι ανηφορα να ερθει ..........
ολα για την οικονομαααααα



Συμφωνώ απόλυτα.Εχεις δίκιο.Και στον ατμό αοσχροκέρδεια υπάρχει.Και πολύ μάλιστα.Αφού δεν μπορώ να κάνω κάτι όμως καλύτερα να τα δίνω στα ατμομάγαζα παρά στα καπνομάγαζα.Φτάνει 25 χρόνια αρκετά πλούτισαν.

Αποσυνδεδεμένος Blitzkri3g

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
έτσι είναι τα ποσοστά με τα τσιγάρα είναι πολύ μικρά , όμως όταν πας περίπτερο παίρνεις και ένα κάρο πράγματα που δε θα τα έπαιρνες , άρα εάν κόψεις το περίπτερο πιθανόν να μη πας και για τα παρελκόμενα οπότε χαμένοι είναι και πάλι , όντως εάν αρχίζουν και πουλάνε υγρά και ητ έχουν πολυ μεγαλύτερο τζίρο αλλά άντε να τα βάλει περίπτερο και να μην έχει πρόβλημα με τις εταιρίες των τσιγάρων μετά..  ;)

Aν σου πω οτι εκοψα το ΚΤ και ο περιπτερας μου εχει να με δει 1 μηνα θα με πιστευες;
Γιατι ειλικρινα κι εμενα να μου το λεγες παιζει να νομιζα οτι με κοροιδευες!!!  :idiot1:

Στο θεμα μας,πιστευω οτι δεν ειναι ολοι οι γιατροι σε συναφι και συνεννοημενοι.Ουτε θελω να πιστευω οτι ολοι αντιδρουν ετσι εκ του πονηρου.
Απλα δυστυχως κι εγω να πω την αληθεια δεν εχω δει επισημα μια χημικη αναλυση των υγρων που ατμιζω απο το Χημειο του κρατους.
Αρα εξ ορισμου και παλι δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να ξερω τι ατμιζω.  ???
Ειδικα αν λαβει κανεις υποψην του οτι ακομα και μπουκαλακια με υγρο ιδιο της ιδιας εταιριας προελευσης,
δεν εχω δει ιδιο ποτε απο μαγαζι σε μαγαζι.Για Flavourart συγκεκριμενα μιλαω.Εχω παρει απο 2-3 μαγαζια ΗΤ αλλα και απο
περιπτερο που προμηθευεται απ την NATURA απ οτι ειδα και ΟΛΑ τα μπουκαλακια Tobacco 7 ηταν διαφορετικα μεταξυ τους.

Το τι λεει η Nobacco δε το λαμβανω και ως εγκυρο 100% υποψη μου μιας που στον χωρο της ιατρικης ερευνας που γνωριζω καπως παραπανω,
παιζουν πολλες κατευθυνομενες ερευνες επειδη διενεργουνται με τροπο τετοιο ωστε να εξυπηρετουν συμφεροντα.
Δεν εχει νοημα να μπω σε πιο συγκεκριμενες αναλυσεις,αλλα αποτελει παγια τακτικη εταιριων για προωθηση προιοντων τους.  ;)

Δεν μπορεις παρα να δωσεις καποιο δικιο στους πνευμονολογους με βαση ολα αυτα.
Ν.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Ούτε τα τσιγάρα συνοδεύονται από χημική ανάλυση.
Ούτε τα δημητριακά για πρωινό, οι σοκολάτες ή τα παιδικά γάλατα.
Σε όλα αυτά σου πετάνε ένα 'άρωμα μπισκότο', 'γλασσοποιητές', ή 'μίγμα βιταμινών και ιχνοστοιχείων', και πιάσε το αυγό και κούρευτο και πάνε κυνήγα τις γαλακτοβιομηχανίες που έχουν αγοράσει και τα κανάλια με τις άπειρες διαφημίσεις τους.
Ούτε βέβαια τα νερά, τα ποτά, τα καλλυντικά. Η νομοθεσία είναι πολύ χαλαρή στο τι πρέπει να αναγράφουν.


Παρ' όλα αυτά που αναφέρεις, δεν τους δίνω δίκιο γιατί ψεύδονται συνειδητά, όπως γράφω εδώ:

Αγαπητέ Γιώργο, πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο να ανοίξω διάλογο με τον ψεύτη κ. Μιλτιάδη Μαρκάτο, τον πρόεδρο της Ένωσης Πνευμονολόγων Κρήτης που έχει πάρει σβάρνα τις τοπικές εφημερίδες και έχει γεμίσει φυλλάδια τα φαρμακεία.
Και τον λέω ψεύτη, γιατί όταν λέει ότι:

"Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι οι άνθρωποι μετακινούνται από τα κανονικά τσιγάρα στα ηλεκτρονικά ή σε άλλα προϊόντα χωρίς καπνό. Στην ουσία συνήθως αυξάνει η ολική έκθεση στη νικοτίνη και δεν μειώνεται το κάπνισμα."
με την πρώτη πρόταση δείχνει ότι είναι είτε είναι άνθρωπος άσχετος με το κάπνισμα, τις επιπτώσεις του και την χρήση του η.τ, είτε ψεύδεται ασύστολα. Με την δεύτερη πρότασή του πετάει και το δικαίωμα της αμφιβολίας, γιατί λέει πως ξέρει τι γίνεται και συνήθως. Άρα ψεύδεται, προς προσωπικό όφελος.


Αποσυνδεδεμένος Blitzkri3g

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Διαφωνω και σου υπενθυμιζω οτι κατα καιρους ερχονται στην δημοσιοτητα σκανδαλα για προιοντα οπως νερα/τροφες κτλ κτλ.
Αρα ενημερωνεται καπως παραπανω ο κοσμος ειδικα πλεον στη νεποχη μας.

Αλλα δεν ειναι εδω το θεμα.Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαστε σε θεση να ξερουμε ακριβως τι ατμιζουμε,δεν συμφωνεις;
Ν.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
....ξερουμε ωστοσο τι καπνιζει ενας καπνιστης και
το ατμισμα ειναι μια εξελιξη/βελτιωση προς μια πιο ποιοτικη ζωη-κοινωνικη ζωη.
Ακομα και χωρις στοιχεια τεκμηριωμενα,
βλεπεις βελτιωση στην καθημερινη ζωη,μακραν καλυτερα απο το καπνισμα.
Ουτε ο αερας που αναπνεουμε - ουτε το νερο που πινουμε - ουτε οι τροφες που τρωμε ειναι πλεον αθωες και αγνες.....το ιδιο και το ατμισμα.
Για οποιον ομως ειναι δεσμιος της συνηθειας του καπνισματος,
το Ατμισμα μοιαζει με Οαση !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Βαρέθηκα να διαβάζω,να βλέπω και να ακούω δήθεν ευαίσθητους επιστήμονες που το λειτούργημα το έχουν κάνει επάγγελμα χωρίς μάλιστα να αποδίδουν και τους ανάλογους φόρους  διπλά τους κυκλοφορούν εφυαλωμένα νερά που προκαλούν καρκίνο και δεν βγάζουν άχνα γιατί φοβούνται την πλυεθνικη που το παράγει

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 12:03 »
Το επομενο σταδιο ειναι να βγαλουν και μια κοινη  ανακοινωση καπνοβιομηχανιες και πνευμονολογοι
Για να γίνει αυτο θα πρέπει κάπου να είναι επίσημα τεκμηριωμένη και για  αυτό θα χρειαστούν λεφτα και έρευνες που θα διαρκέσουν καιρό.
Και ρωτάω παίρνουν το ρίσκο για όλη αυτήν την διαδικασία που πιθανόν να τους γυρίσει και μπούμερανγκ.


Αποσυνδεδεμένος tastza

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
  • DivideD+ODYSSEAS, EXTREME+A2TM
Το κοινη ανακοινωση το αναφερα σαν υπερβολη για να υπογραμμισω το πως υποστηριζει η μια πλευρα την αλλη, λογο του κοινου συμφεροντος.Δεν χρειαζεται να ειναι επισημη η ανακοινωση μη κρινεις απο εμας  που το εχουμε ψαξει οσο μπορουμε γιατι μας ενδιαφερει αμεσα, ο περισσοτερος κοσμος εαν δει καποιον με ασπρη ρομπα να λεει οτι το η/τ κανει κακο (χωρις ερευνες και με μια τυπικη τεκμηριωση: αφου βαζεις ατμο στους πνευμονες θα υγροποιηθει !), θα λενε οτι εφοσον το ειπε ο  "γιατρος" ετσι ειναι!!!!
Δεν θα σκεφτουν οτι καποιοι εχουν τεραστιο συμφερον πισω απο τετοιου ειδους ανακοινωσεις.Για να βγαλεις μια βρωμα δεν χρειαζονται ερευνες,μια σπιθα χρειαζεται και τα υπολοιπα τα κανει ο κοσμος  σε καθε συγκεντωση για συζητηση. Εχω βαρεθει οπου παω να μου λενε το κλασσικο : Eχω ακουσει οτι κανει κακο.....

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
εμενα μου αρεσει οταν μου το λενε "καπνιστες"
τους λεω...
ασε με εμενα να ατμιζω γλυκολη και  "ΚΑΠΝΙΖΕ ΕΣΥ ΦΟΡΜΟΛΗ"

με κοιτανε με ενα απορημενο γεματο ερωτηματικα υφος και μετα..
μου λενε¨ετσι ειπανε..

η καλη φαση ειναι οτι ειδα ενα απο αυτους και ατμιζε μετα απο καμια βδομαδα
χαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
εμενα να δεις που τωρα προσφατα με ειδανε με το GGTS
και μου λεγανε τι ειναι αυτη η τζιμινιερα ρε που κρατας..
τους λεω αυτη η τζιμινιερα φιλε με εκανε κ το εκοψα
εσυ κατσε κ κανε την καρκινιερα κ ασε με εμενα :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
χαχαχαχαχα
ναι εχει πολυ φαση τελικα

απλα πρεπει να εισαι ενημερομενως για το Η.Τ και να ξερεις τι σου γυνεται

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Δεν το νομιζω τοσο απλο και ευκολο αν απο την στιγμη που βρεθει ενας "καθαρος" εμπορος και κινηθει νομικα ενατιον του οποιουδήποτε επιχειρησή την δυσφημιση σε κατι που ο αλλος εχει επενδυση καποια λεφτα.
Το θεμα ειναι οτι αν υπηρχε εστω και κατι το μεμπτό μεχρι στιγμης εναντια στο ΗΤ θα ηταν ηδη επισημα ανακοινωμενο και διαδεδομενο σε ολη την υφηλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2011, 13:36 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος reefdiver

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρία πουλάκια καθονταν....ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ γωνία...
    • santorini rooms
Ακομα και ο αερας που αναπνέουμε,περιέχει καρκινογόνες ουσίες.
Σεβαστή η γνωμη των γιατρών , αλλα να σεβόμαστε και τους ανθρώπους που ειναι εθισμένοι τοσα χρονια στη νικοτίνη και στο κανονικό τσιγάρο που περιέχει ενα κάρο σκατοουσίες .

Θα ηταν φρόνιμο, να αναφέρουν πόσοι Ελληνες πεθαίνουν απο το κανονικό τσιγαρο καθε χρονο
και πόσοι ελάττωσαν την νικοτίνη με το ηλεκτρονικό τσιγαρο.
Ας κανουν μια ερευνα, χωρις την "επεμβαση" ή την "χρηματοδότηση" των καπνοβιομηχανιών......
αλλα ποιος θα τους ΠΛΗΡΩΣΕΙ για μια τετοια ερευνα ??  ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ .
Μη τρωτε κουτοχορτο διαβαζοντας την π#@αριά του καθενα.
ΟΛΑ μα ΟΛΑ γινονται για το χρημα........... ΤΕΛΟΣ

Δεν θελω να πω αλλα, γιατι θα ξεκινήσω τα download χρηστοπαναγιών για τις καπνοβιομηχανίες, που ηδη εχουν στείλει "στο καλό" παρα πολύ κόσμο.......μεταξυ αυτων και ανθρώπων της οικογενείας μου.

Αντι λοιπον να ξεκινησω τα ναρκωτικά, τον τζόγο, το πιώμα............
καπνιζα και τωρα τον ΠΕΤΑΞΑ τον καρκινο σας και δεν σας αρεσει, χανετε ΦΡΑΓΚΑ
 που διάλεξα να ΤΑ ΧΩΝΩ στις εταιριες ατμίσματος , που εκτος το οτι ΕΓΩ πιστευω οτι ειναι καλυτερος ο ατμος απο τον καπνο για την ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ υγεία, το πιστευουν ολο και περισσότεροι............

και οσο μεγαλώνει η ΧΑΣΟΥΡΑ ΣΑΣ, ...............τόσο θα βγαζετε ΒΡΩΜΕΣ για οτι δεν σας ειναι αρεστό.


ΖΗΤΩ Ο ΦΟΡΗΤΟΣ ΑΡΓΥΛΕΣ ΜΑΣ

 :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 02:16 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Μου κάνει εντύπωση πως και οι δύο πνευμονολόγοι του σχετικού άρθρου (γνωστοί και οι δύο) είναι νέας σχετικής φουρνιάς και πίστευα πως θα έχουν πιό ανοικτά μυαλά. Και οι δύο από νομό Χανίων και δεν φαίνεται πουθενά κάποιο μέλος από άλλους νομούς της Κρήτης. Επίσης πέρα από τα περίπτερα που αναφέρουν δεν γίνεται καμμία αναφορά στα φαρρμακεία, τα οποία αυξάνονται καθημερινά, τα οποία "μοστράρουν" στη βιτρίνα τους το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342022 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206307 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541037 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30907 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50001 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597000 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357488 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1205 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1169 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591447 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios