vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

174 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, maraki1308, Tem, Αποστολης, Mimhsdr, radios, I.P, trabaman

Άρθρο της Ένωσης Ελευθεροεπαγγελματιών Πνευμονολόγων Κρήτης

Αποσυνδεδεμένος emmker

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Να αυτοκαλοσοριστω και εγω στην παρεα?
Φρεσκοτατος στο ατμισμα, το μονο που εχω να πω ειναι ευχαριστω, αοριστα παντου, στο μαγαζι που μου το πουλησε, στο φορουμ που με ξεστραβωσε, στην γυναικα μου που με εσπρωξε στο μαγαζι και παει λεγοντας.
 Στο κινητο μου εχω μια εφαρμογη που μου λεει ποσα τσιγαρα εχω γλειτωσει. 150 τσιγαρα δεν μπηκαν στον πνευμονα μου και στις τσεπες των καπνοβιομηχανων μεσα σε 3 μερες.
Σημερα, την τεταρτη μερα, ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που εχω μεινει 4 μερες χωρις τσιγαρο χωρις να με νοιαζει ουτε 1% απο οσο με ενοιαζε ολες τις προηγουμενες φορες που αποτυχημενα προσπαθησα να κοψω το τσιγαρο.

 Και ερχομαι και ρωταω.
Το ατμισμα ειναι βλαβερο? ......Σαφως ειναι βλαβερο. Παρεχει νικοτινη, εχει και αλλες (σκαρφισμενες η μη) χημικες ουσιες, δεν εχει, τουλαχιστον ακομα, αυστηρο υγειονομικο ελεγχο, δεν εχει δοκιμαστει για χρονια, και πολλα αλλα.
Αλλα ποια ειναι η εναλλακτικη για εμενα που εχω δοκιμασει οτι τροπο παιζει για να το κοψω.

Αυτο που λενε οι "γιατροι" στο δημοσιευμα ειναι τουλαχιστον απαρεδεκτο. Ειναι σαν να λενε οτι αφου μια χημιοθεραπεια ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ για τον ανρωπινο οργανισμο πρεπει να αποφευγεται σαν θεραπεια κατα του καρκινου. Ασ σοβαρευτουν επιτελους.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Ουφ τέλειωσα! Έστειλα στους Νέους Ορίζοντες Χανίων και στα Χανιώτικα νέα το παρακάτω:





Επικοινωνώ μαζί σας επιθυμώντας να απαντήσω σε μία παλιότερη δημοσίευσή σας, στο φύλλο της 24/11/2011, γραμμένη από τον κ. Μιλτιάδη Μαρκάτο, πρόεδρο της ένωσης Ελευθεροεπαγγελματιών Πνευμονολόγων Κρήτης. Θα επιθυμούσα να δημοσιεύσετε μία απάντησή μου στην δημοσίευσή του:

΄΄
Αγαπητέ κ. Μιλτιάδη Μαρκάτε,
Θα ήθελα να απαντήσω σε μερικά από τα ζητήματα που θέτετε σ’ αυτή την εφημερίδα, στο φύλλο της 24/11/2011, για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Ξεκινώντας, θέλω να τονίσω ότι δεν έχω κανένα οικονομικό συμφέρον από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ή το κάπνισμα ή την αντιμετώπισή του. Τα στοιχεία που θα αναφέρω παρακάτω τα αναζήτησα στο διαδίκτυο, ή ανταλλάσοντας πληροφορίες με άλλους ατμιστές, με κίνητρο την βελτίωση της προσωπικής μου υγείας και των συνανθρώπων μου.
Αναγράφετε λοιπόν: «Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι οι άνθρωποι μετακινούνται από τα κανονικά τσιγάρα στα ηλεκτρονικά ή σε άλλα προϊόντα χωρίς καπνό. Στην ουσία συνήθως αυξάνει η ολική έκθεση στη νικοτίνη και δεν μειώνεται το κάπνισμα.»
Το αντίθετο ακριβώς επιβεβαιώνει πρόσφατη έκθεση ιταλών επιστημόνων: Όπως ανακοίνωσαν στο φετινό συνέδριο της Ευρωπαϊκής Πνευμονολογικής Εταιρίας (ERS) στο Άμστερνταμ, το 60% των συμμετεχόντων στην έρευνά τους μείωσε το τσιγάρο τουλάχιστον στο μισό ή το έκοψε τελείως. Μόνο 12% των συμμετεχόντων στους 6 μήνες της έρευνας ξαναγύρισε στο τσιγάρο. (πηγή:
http://www.ers-education.org/pages/default.aspx?id=335&idBrowse=107684&det=1)
Επίσης διατείνεστε: «Οι κατασκευαστές ηλεκτρονικών τσιγάρων διατείνονται ότι παράγουν ένα απόλυτα ασφαλές προϊόν.» Δεν συμβαίνει αυτό. Κανένας δεν ισχυρίζεται ότι η χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων («άτμισμα») είναι απολύτως ασφαλής. Απλώς ασφαλέστερο από το κάπνισμα.
Προχωρώντας, αναφέρετε μία διάσημη αλλά αμφιλεγόμενη έρευνα της παντοδύναμης Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας Υγείας των ΗΠΑ (FDA). Η αρχική ανακοίνωση της FDA ανέφερε πως τα φίλτρα που χρησιμοποιούνται στα ηλεκτρονικά τσιγάρα περιέχουν καρκινογόνες ουσίες. Μετά όμως από πιέσεις του ιατρικού κόσμου, συμπεριλαμβανομένης της προέδρου του Αμερικανικού Συμβουλίου Επιστήμης Υγείας (Washington Times, 6/8/2009), αναγκάστηκε να δημοσιοποιήσει την πλήρη έρευνα, και αποκαλύπτεται ότι στο ηλεκτρονικό τσιγάρο ανιχνεύτηκε μόνο μία από τις 400 αποδεδειγμένα καρκινογόνες ουσίες που ανιχνεύονται στα τσιγάρα, και σε ποσότητα 1400 φορές μικρότερη απ’ ότι ανιχνεύεται στα τσιγάρα. Στην πραγματικότητα, αντίστοιχη ποσότητα ανιχνεύτηκε (στην ίδια έρευνα μάλιστα) και στα επιθέματα νικοτίνης! Κ. Μαρκάτε, έχετε προειδοποιήσει τους ασθενείς σας ότι η θεραπεία που τους προτείνετε είναι καρκινογόνα;
Συνεχίζετε λέγοντας ότι «δεν έχουν ακόμη ολοκληρωθεί οι κλινικές μελέτες για την ασφάλεια και αποτελεσματικότητα αυτών των προϊόντων από τους διεθνείς οργανισμούς υγείας, οι καταναλωτές προς το παρόν δεν έχουν κανέναν τρόπο να γνωρίζουν: Αν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι ασφαλή για την προβλεπόμενη χρήση τους.»
Εδώ φαίνεται η υποκριτική άποψη του FDA και άλλων οργανισμών υγείας: Καλύτερα να καπνίζετε, συνήθεια με επιβεβαιωμένες (και βαρύτατες) παρενέργειες, από το να ατμίζετε – συνήθεια χωρίς επιβεβαιωμένες παρενέργειες. Σαν να λέμε, από τον αμφίβολο θάνατο καλύτερος ο σίγουρος!
Επίσης, επαναλαμβάνετε την έκφραση του FDA: πιθανόν το ηλεκτρονικό τσιγάρο να ωθήσει τους νέους να καταλήξουν καπνιστές. Εδώ κάνετε μεγάλο λάθος. Λάθος στα κίνητρα των νέων που ξεκινάνε το κάπνισμα, λάθος στο πως βλέπει τα ηλεκτρονικά τσιγάρα κάποιος που δεν καπνίζει, και λάθος στο πως βλέπει το κάπνισμα κάποιος που ατμίζει. Επειδή έχω ζήσει αυτές τις καταστάσεις, ας με ακούσετε και ας μην την επαναλάβετε.
Τέλος, αναφέρετε: «Γιατί ποιος πραγματικά πιστεύει ότι θα βοηθηθεί ουσιαστικά από το mini market της γειτονιάς ή το βενζινάδικο, απ’ όπου θα αγοράσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο;»
Και όμως. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο διαδόθηκε από στόμα σε στόμα, παρόλο τον πόλεμο που δέχτηκε, με μοναδικό κριτήριο την διακοπή του καπνίσματος και την βελτίωση της υγείας των χρηστών του, χωρίς πισωγυρίσματα και χωρίς παρενέργειες. Γι’ αυτό και εξαπλώθηκε τόσο γρήγορα, σε σημείο που να πουλιέται παντού. Καταλαβαίνω πως θέλετε το μονοπώλιο της θεραπείας από το τσιγάρο, αλλά το θέμα είναι πως σαν θεραπεία αποτοξίνωσης από το κάπνισμα το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό. Σύμφωνα με αναφορές έχει επιτυχία της τάξης του πάνω του 50%, όταν όλες οι άλλες μέθοδοι – και μάλιστα με ψυχολογική υποστήριξη, οργανωμένο πρόγραμμα και ελεγχόμενη εξέλιξη – δεν ξεπερνάει στην καλύτερη των περιπτώσεων το 25%! Και βέβαια, πολλοί που έκοψαν το κάπνισμα με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, είχαν δοκιμάσει αυτές τις παραδοσιακές μεθόδους και δεν είχαν αποτέλεσμα.
Αντί λοιπόν να αγκαλιάσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο, τα κέντρα διακοπής καπνίσματος προσπαθούν να το απαγορεύσουν! Και αυτό, γιατί είναι φθηνό και πουλιέται παντού.
Πιάνοντας την ηθική πλευρά του ζητήματος: το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν προσθέτει στους πνεύμονες πίσσα, μία από τις βασικότερες αιτίες του καρκίνου του πνεύμονα. Το άρθρο που συντάξατε, κ. Μαρκάτο, απέτρεψε από την χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου έναν αριθμό καπνιστών. Κάποιοι από αυτούς, στατιστικά, θα πεθάνουν από καρκίνο του πνεύμονα προκαλούμενο από την πίσσα των τσιγάρων. Οι θάνατοί τους, ποιανού τη συνείδηση θα  βαρύνουν; Αυτός είναι ο όρκος του Ιπποκράτη;

Τελειώνοντας, θα επαναλάβω πως – σε αντίθεση με σας, κ. Μαρκάτο – δεν έχω συμφέρον ούτε στο κάπνισμα, ούτε στα ηλεκτρονικά τσιγάρα, ούτε στην διακοπή ή εξάπλωσή τους. Κίνητρό μου είναι η διάσωση του εαυτού μου και των ανθρώπων που αγαπάω από θανατηφόρες ασθένειες αλλά και από κυκλώματα κερδοφορίας αδιάφορα προς την υγεία τους (καπνοβιομηχανίες, κρατική φορολογία, βιομηχανία αποτοξίνωσης).
Δεν πιστεύω πως εκφράζετε την άποψη του συνόλου ιατρών υγείας του πνεύμονα. Τους παρακαλώ να κάνουν συλλογικά γνωστή την άποψή τους στο θέμα.

Και θα απευθύνω μία έκκληση στους συνανθρώπους μου: Όταν βλέπετε κάποιον με ηλεκτρονικό τσιγάρο στο δρόμο, δεν είναι ένας εγκληματίας, ούτε ένας ναρκομανής, ούτε ένας καπνιστής ιγκόγκνιτο. Είναι ένας άνθρωπος που γλύτωσε από τα νύχια μιας θανατηφόρας ασθένειας. Βοηθήστε τον! Πλέον δεν σας ενοχλεί, έτσι κι’ αλλοιώς.


Ευχαριστώ.
΄΄
Θα επιθυμούσα την δημοσίευση αυτής της επιστολής στην εφημερίδα σας, στα πλαίσια της ολόπλευρης παρουσίασης του ζητήματος. Τυχόν απαιτούμενες διορθώσεις (στο μέγεθος, ύφος, πηγές κλπ.) που θεωρείτε ότι απαιτούνται για να δημοσιευτεί, παρακαλώ ενημερώστε με να τις επιμεληθώ εγώ και να σας το ξαναστείλω διορθωμένο, ώστε να μην μου δοθεί η αφορμή να παραπονεθώ για τυχόν διορθώσεις σας.
Σας ενημερώνω επίσης πως αντίγραφο αυτής της επιστολής, θα στείλω προς δημοσίευση σε όσες άλλες εφημερίδες γνωρίζω ότι δημοσίευσαν το συγκεκριμένο το άρθρο του κ. Μαρκάτου.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
(τα στοιχεία μου).


Παρακαλώ ενημερώστε με αν δείτε αυτό το περίφημο άρθρο σε άλλη εφημερίδα, ηλεκτρονική σελίδα, ή οπουδήποτε τέλος πάντων, να το στείλω και εκεί.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Μπράβο Λιάκουρα!
Μια ιδεα ακόμη, εφόσον στο Chest (ή στο ERS) είδες την έρευνα των ιταλών για το η.τ. δεν στέλνεις και στον κ. Μπεχράκη το link ζητώντας του να σχολιάσει την άποψη των Ιταλών συναδέλφων του?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Πρόσεχε μόνο μη φας καμία μήνυση από τον...Δόκτορα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Λιάκουρα  :thumpup: ..ενημέρωσε μας αν κ όταν έχεις νέα

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Λιακουρα respect +1000 :respect:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πολύ καλό κείμενο.  :thumpup:
Χαίρομαι που δέχτηκες την πρότασή μου να αναλάβεις χρέη συντονιστή στα θέματα υγείας.
Σε διαβεβαιώνω ότι έχεις τα συγχαρητήρια όλων γιατί αν γραφτούν εδώ όλα τα μηνύματα, θα διαλύσουμε το θέμα οπότε θα αναγκαστείς μόνος σου να τα σβήσεις μετά, μιας και έχεις τον συντονισμό πια.  :)
Καλή συνέχεια.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Λιάκουρα..άξιος για τη θέση!!!\
Μια μικρή ένσταση στο κατά τα λοιπά εξαιρετικό σου κείμενο.

Γράφεις..
Παράθεση
Εδώ φαίνεται η υποκριτική άποψη του FDA και άλλων οργανισμών υγείας: Καλύτερα να καπνίζετε, συνήθεια με επιβεβαιωμένες (και βαρύτατες) παρενέργειες, από το να ατμίζετε – συνήθεια χωρίς επιβεβαιωμένες παρενέργειες. Σαν να λέμε, από τον αμφίβολο θάνατο καλύτερος ο σίγουρος!

Νομίζω πως αυτό δεν έπρεπε να γραφθεί έτσι, διότι αποδίδεις άποψη η οποία μάλλον δεν υπάρχει. Δηλαδή δεν λένε, καλύτερα καπνίστε παρά ατμίστε διότι δεν ξέρουμε τι κάνει το Η.Τ.
Λένε, μην χρησιμοποιείτε ούτε το Η.Τ γιατί..μπλα..μπλα...μπλα και ελάτε σε εμάς για να κόψετε το κάπνισμα.

Θέλω να πω, πως δεν προκρίνουν το κανονικό τσιγάρο έναντι του ηλεκτρικού, αλλά προσπαθούν να ενοχοποιήσουν ομοίως και το ηλεκτρονικό. Άρα δεν προκύπτει το "καλύτερα καπνίστε".

Γνώμη μου πάντα.


Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
μπραβο συνατμιστη λιακουρα
ουτε καθηγητης στη N.A.S.A. δε θα εγραφε τετοιο κειμενο

φοβαμαι ομως μη παρει χαμπαρι ο Βενιζελος και βαλει και εδω φορο
οποτε καηκαμε (χαχαχαχα)

Αποσυνδεδεμένος mixalis misa

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
συγχαρητήρια ευχαριστουμε....

Αποσυνδεδεμένος Κωστης

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Κάτι τέτοιο φοβάμαι και εγώ φίλε Μάνο , αγαπητοί συναρμιστές . Το καλύτερο που ειδα πρόσφατα  στο κέντρο του Ηρακλείου κατάστημα με χρυσαφικά άδειασε τη μίση βιτρίνα του και τοποθέτησε ηλεκτρονικά τσιγάρα και υγρά.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Μπράβο ρε Λιάκουρα  :thumpup: :thumpup:

Έπρεπε να δοθεί κάποια στιγμή μια απάντηση, και πολύ χάρηκα που είδα μια τέτοια απάντηση σε ένα κείμενο που λέει για όλα με στοιχεία, αναφορές, πηγές, με σοβαρό ύφος αντίλογου και που προέρχεται από χρήστη του η.τ. και όχι από κάποιο έμπορο-αντιπρόσωπο.
Λιάκουρα, με αυτή σου την επιστολή πιστεύω οτι -επιτέλους- μπαίνει το η.τ. σε νέα φάση, στη φάση της αντεπίθεσης κόντρα στη λάσπη που δέχεται όλο αυτό τον καιρό. Κατά καιρούς έχουν γραφτεί διάφορα σε διάφορα Blogs (ακομα και σε σχόλια επισκεπτών zougla, tanea κτλ και τις περισσότερες φορές από έμπορους), τόσο περιεκτική επιστολή όμως πρώτη φορά.
Ελπίζω μόνο να δημοσιευθεί, και πολύ θα ήθελα να κρατήσεις την υπόσχεσή σου (να τη στείλεις και σε άλλες εφημερίδες)

Gabriel74, δεν είναι μηνύσιμο το κείμενο, από πουθενά δε στοιχειοθετείται λόγος μήνυσης. Λιάκουρα, μην ανησυχείς.   

Τέλος, επειδή γράφτηκε παραπάνω για τον Τριανταφυλλόπουλο και το zougla, αυτή τη στιγμή στο e-shop του πουλάει ηλεκτρονικά τσιγάρα  :laugh1:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=93&prid=318&cid=197

Κρίμα που δεν έχουν σχολιασμό να τους θύμιζε κάποιος τα άρθρα κατά του η.τ που πέρασαν από το zougla  >:(

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Έπεσαν οι δουλειές στα ιατρεία διακοπής του καπνίσματος λόγω κρίσης και το άρθρο αποτελεί μια καλή ευκαιρία τρομοκρατίας...
Μιλάει για έρευνα σε προγεμισμένα φυσίγγια από τα RUYAN τσιγάρα... υπόθεση του 2008... καλά...
Καλό θα ήταν οι "Ελεύθεροι Πνευμονολόγοι" να γίνουν κάποια στιγμή και "Ελεύθεροι από Ιατρικούς Επισκέπτες"... με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Πίστεψέ με έχω δει πολύ πιο αθώα απο το
Παράθεση
Καταλαβαίνω πως θέλετε το μονοπώλιο της θεραπείας από το τσιγάρο

να στοιχειοθετούν αγωγή περί συκοφαντικής δυσφήμισης...

Δεν το λέω επ ουδενί για να αγχώσω τον Ηλία αντιθέτως προσπαθώ τον προστατέψω...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Μήνυση; Κάτσε να το δημοσιεύσουν πρώτα. Μακάρι να μου έκανε καμία μήνυση... ρε spectrum, δεν περιγράφεις μία τέτοια δίκη, να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι;
Απ' ότι φαίνεται, τα πρώτα μηνύματα που θα διαγράψω θα είναι τα δικά μου. Εύγε μου!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341997 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206290 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541013 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49979 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11364 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192841 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591419 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios