vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

90 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, Giannis.B

Twitter

Άρθρο της Ένωσης Ελευθεροεπαγγελματιών Πνευμονολόγων Κρήτης

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Και σκεφτόμουν τι να γράψω για αύριο...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το αν η φράση

"Καταλαβαίνω πως θέλετε το μονοπώλιο της θεραπείας από το τσιγάρο"


μπορεί να στοιχειοθετήσει αγωγη (αν και στην Ελλάδα στοιχειοθετουνται αγωγές για εντελώς γελοίους λόγους) αλλα τώρα που το εξετάζω περισσότερο
μου φαίνεται αδύναμο σαν επιχείρημα.
Δηλαδή κάλλιστα θα μπορουσε να σου απαντήσουν


"φυσικά και έχουμε το μονοπώλιο της θεραπείας της αθένειας του τσιγάρου διότι είμαστε γιατροί. Εσείς τί είστε? Απο ποιό ιατρικό σύλλογο ή διεθνή ιατρικό οργανισμό κτλ
έχει άδεια το προϊόν που αναφέρετε για να θεραπεύει ασθένειες?


και
"Αν θελετε να το κανουμε ιατρικό προϊόν, βεβαίως να το κάνουμε αλλά θα κυκλοφορεί σε συσκευασία μιας χρήσης, θα έχει 5 καψουλες των 2mg νικοτίνης γεύση None θα επιτρέπει 10 εισπνοές την ώρα και θα το χρησιμοποιείτε για 1 εβδομάδα και θα κοστίζει 50 ευρώ ώστε να μην πάρετε πολλά και πάθετε κακό"


Δηλαδή μην τους κοντραρεις στο ιατρικό καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Πλησίασες πολύ την νοηματοδότησή μου Πάνο...
Μιλάμε για κλίκα που την βγάζει ΄΄καθαρή΄΄ σε θανατηφόρα ιατρικά λάθη..και συνήθως δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους..ειδικά αν μπλεχτουν και αντιπρόσωποι φαρμακων...άστα να πάνε...


Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Τώρα έστειλα το μέιλ στις εφημερίδες, και βέβαια δεν πρόκειται να στείλω άλλο να τους παρακαλέσω να μην το δημοσιεύσουν.
Εγώ πίστευα ότι, και να το δημοσιεύσουν τυχόν, θα περνούσε στα ελαφριά. Τώρα που το λέτε βέβαια το σκέφτομαι περισσότερο.
Αλλά τέτοια αντιπαράθεση δεν έχει γίνει πουθενά. Από την ελλαδίτσα θα ξεκινήσει η νομική μάχη η.τ - κ.τ? Αφού σε όλα τους αμερικάνους αντιγράφουμε...


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Η καθαρά προσωπική μου στάση είναι ότι η εξάρτηση απο τη νικοτίνη και άλλα life style πράγματα ΔΕΝ είναι κατ ανάγκη ασθένεια.
Οι ιατροί διαφωνούν, δεν θα κρίνω αν έχουν δίκιο ή άδικο εφοσον η στάση είναι καθαρά προσωπική και ουτε την προωθώ ουτε την συνιστώ σε κανέναν.
(Το αποτέλεσμα βέβαια της χρήσης του τσιγάρου μπορεί να είναι διάφορες βαρύτατες ασθένειες ).
Εφόσον δεν την θεωρώ ασθένεια δεν θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει μια υποχρεωτική και μοναδικήιατρική λύση (όπως πχ για τη χολέρα) αλλά μόνο εάν κάποιος νιώσει και συμφωνήσει
 ότι το θεωρεί ασθένεια, τοτε και μονο για τον εαυτό του ας έχει ιατρική λύση.
Τι εννοώ με αυτό.
Αν εγώ πχ δεν το θεωρώ ασθένεια τοτε κάλλιστα μπορώ να επιλέξω να καπνίζω (υπακούοντας στους νομους) ή να ατμίζω (όμοια αν υπάρξουν σχετικοί νόμοι) ή να μασάω τσιχλες νικοτίνης απο το πρωί ως το βράδι  και να μην με θεωρεί ασθενή κανείς.
Αν πάλι εγώ ο ίδιος θεωρήσω ότι είμαι ασθενής τότε είναι δικαίωμά μου να ζητήσω βοήθεια.
Δηλαδή εδώ μπαίνει το ερώτημα: αν το κάπνισμα δεν είχε μακροχρόνιες βλαβερές συνέπειες αλλά ήταν εξάρτηση θα θεωρούταν ασθένεια και γιατί?
Δηλαδή τι θεωρείται ασθένεια ? το ότι καπνίζω ή το ότι μπορεί να πάθω καρκίνο? μα υπάρχει θεραπεία (συνήθως αποτυχημένη) για τον καρκίνο) και αν πεθάνω απο άλλη άσχετη αιτία
τότε ήταν ασθένεια?

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Κοίτα, δεν ξέρω την απάντηση. Δεν ξέρω τον ιατρικό ορισμό της ασθένειας. Ήθελα να γράψω ένα κείμενο σοβαρό, με πηγές αλλά και επιχειρήματα, περισσότερο για να τραβήξει το μάτι των - τυχόν - αναγνωστών. Επιστημονικά ξέρω πως δεν είναι ακριβές, θα έπρεπε να είχα αναφέρει πολλές ακόμα πηγές - αλλά μάλλον ψαλίδι θα έτρωγαν, δες το λινκ για την έρευνα των ιταλών, δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσει σε μονόστηλο εφημερίδας.
Δεν ξέρω αν και τι θα δημοσιευτεί τελικά. Πιστεύω όμως πως 'αν' βγει κάτι σε εφημερίδα, ίσως να μην το απαντήσουν καθόλου. Αν το απαντήσουν δεν θα ασχοληθούν με επιχειρήματα αλλά θα το κατακεραυνώσουν σαν 'πληρωμένο από εμπόρους', 'γραμμένο από μη ιατρούς άρα άσχετους', 'επικίνδυνοι για την δημόσια υγεία παραπληροφορητές' και άλλα ανούσια μπλαμπλα.


Αποσυνδεδεμένος angelheart

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Share my world...
@Λιακουρας
Το κείμενό σου είναι πολύ καλό. Έδωσες ΜΕΓΑΛΗ σημασία σε αναφορές στην - όποια - βιβλιογραφία, συνεπώς στέκει. Έκανες (και για μένα) λάθος στο κομμάτι που σου υπέδειξαν τα παιδιά. Δεν νομίζω οτι το θέμα είναι "αν σου κάνουν αγωγή". Αυτή και να γίνει, είναι καθαρά υποκειμενικό το αν κάποιος θίγεται, μιας και ούτε οικονομικά συμφέροντα έχεις, ούτε καν γνωρίζεις αν ένας (ή περισσότεροι) εξ αυτών έχουν καν τέτοια ιατρεία. Εξάλλου οι συνάδελφοι έχουν υπογράψει ως τάδε και τάδε πνευμονολόγος, πρόεδρος κτλ πράγμα που σημαίνει (από το πρόεδρος) ότι έστω και ένας από όλο το σύλλογο να έχει ιδιωτικό αντικαπνιστικό ιατρείο έχει οικονομικό όφελος. Και λέγοντας "πρόεδρος" τον ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ. 

Το λάθος (για μένα) είναι ότι πήγες την κουβέντα ΚΑΙ εκτός της βιβλιογραφίας. Και εκεί ένας ικανός συνομιλητής μπορεί να πει δεκάδες πράγματα. Και κυρίως να ΞΕΦΥΓΕΙ από την ουσία, οτι δλδ ΔΕΝ υπάρχει (έστω ακομη) ικανή βιβλιογραφία σχετικά με το πόσο βλάπτει το ΗΤ. Συνεπώς ότι λέει είναι ΑΠΟΨΕΙΣ. Και όχι επιστημονικά δεδομένα.
Τα λέω αυτά διότι το κείμενό τους μπορεί μια χαρά να ανατραπεί αν η προσέγγιση πχ είναι "...δείξε μου ποιος και πότε το έγραψε αυτό..." και "...ναι αλλά αυτός εδώ λέει αυτό και αυτό...". Ξεκινάει λογικότατα με το θέμα της μη ύπαρξης προειδοποίησης για την νικοτίνη, και από κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι αμφισβητήσιμα.
Επειδή η ιστορία δεν θα μείνει εδώ, άποψή μου είναι να μείνεις μόνο στα δεδομένα. Όλα τα άλλα εκτρέπουν την κουβέντα και έτσι χάνεται εύκολα το ΚΥΡΙΟ επιχείρημά σου. 

Καλή δύναμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 13:04 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Πιθανόν να έχετε δίκιο, παιδιά. Αλλά ο καθένας θα τα έγραφε διαφορετικά. Επίσης η απάντησή μου είναι πιο τεκμηριωμένη και πιο κοντά στην πραγματικότητα από αυτή ενός κοτζαμάν δόκτορα. Τέλος, επαναλαμβάνω ότι τώρα το έχω στείλει, και - ελπίζω - οι εξελίξεις να καθορίσουν την μετέπειτα στρατηγική.


αν δεν φανώ για 48 ώρες, βάλτε τον spectrum να σχεδιάσει την απόδρασή μου. Αν προλάβετε...

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Νιωθω οτι πρεπει να συγχαρω το Λιακουρα..... :respect:

Ελευθεροεπαγγελματιες Πνευμονολογοι vs Ελευθεροσκεπτομενοι Ατμιστες = σημειωσατε 2 !!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Τα παραπάνω που διαβάζω για τα φάρμακα, μου ενισχύουν την (καθαρά προσωπική επαναλαμβάνω) πεποίθηση ότι το κάπνισμα ΔΕΝ είναι ασθένεια (προκαλεί όμως ασθένειες). Οτι ουσιαστικά ξεπερνιέται με τη δύναμη της θέλησης  και μόνο (εστω και αν αυτή πρέπει να είναι ατσάλινη, έστω και αν λίγοι την έχουν) και τυχόν φάρμακα είναι απλά "για να ξεχνάς τον πόνο" δεν είναι ασθένεια κατ εμε παντα, είναι απόφαση την οποία πρεπει ή δεν πρέπει να πάρεις...

Το λέω και το ξαναλέω γιατί έχω ένα φόβο, ότι σε βάθος χρόνου οτιδήποτε ξεφεύγει από ένα προκαθορισμένο τρόπο ζωής, θα θεωρείται ασθένεια και θα είσαι υποχρεωμένος να το θεραπεύσεις. π.χ. τρώς κοκορέτσι το οποίο αποκηρύσσεται (στο μέλλον) απο τους ιατρους? έχεις την ασθένεια της προσκόλλησης σε λιπαρές ουσίες, έλα να σου δώσουμε το φάρμακό σου κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 11:17 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"

Τα μηνύματα που ασχολούνται με τα φάρμακα διακοπής καπνίσματος μεταφέρθηκαν ΕΔΩ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4393.0.html
σε ανεξάρτητο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 99

Λιάκουρα, μη φοβάσαι για αγωγή. Λες το αυτονόητο χωρίς να θίγεις στο ελάχιστο κανέναν. Κάθε άλλο, αναγνωρίζεις ουσιαστικά την αυθεντία του γιατρού. Είναι σαν να του λες «θες το μονοπώλιο γιατί είσαι ειδικός και καλά κάνεις, απλά παρατήρησα το εξής από την εμπειρία μου…»

Το θέμα είναι ότι οι γιατροί προσφέρουν θεραπεία (με όποιες παρενέργειες) ενώ το ΗΤ προσφέρει υποκατάσταση. Οπότε και οι πνευμονολόγοι έχουν τα δίκια τους. Είναι σαν την κόντρα για τα ναρκωτικά μεταξύ των στεγνών προγραμμάτων και των προγραμμάτων μεθαδόνης (μόνο που το ΗΤ δεν συγκρίνεται με τη μεθαδόνη, θα μπορούσε να συγκριθεί με την… ασπιρίνη).
Δυστυχώς κι εμείς σήμερα δεν ξέρουμε τι αγοράζουμε. Ξέρουμε απλά ότι αυτό που χρησιμοποιούμε είναι καλύτερο από το τσιγάρο.
Κατά την άποψή μου λύση δεν είναι ούτε οι σύλλογοι οι δικοί μας, ούτε οι περιπτεράδες, ούτε οι αντιπαραθέσεις με πνευμονολόγους. Λύση είναι να βγει μια μεγάλη εταιρεία και να βγάλει ΗΤ. Αν βγει η Bic για παράδειγμα και βγάλει ΗΤ με 10 ευρώ στο περίπτερο λύθηκε το πρόβλημα. Κι αυτό είναι εφικτό πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος marios28

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Λιάκουρα πολύ καλό το κείμενό σου. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο επιθετικό :). Δεν τίθεται θέμα περί αγωγής. Παρόλα αυτά αν δε βαριέσαι προτείνω να το στείλεις ξανά με τις παρακάτω διορθώσεις έτσι ώστε και πιο αντικειμενικό να είναι σε ένα σημείο, αλλά και πιο "κόσμιο" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τη λέξη. Πιστεύω πάντως και έτσι δεν τρέχει τίποτα.


....... Απλώς μέχρι αποδείξεως του εναντίου- ασφαλέστερο από το κάπνισμα........
........Κ. Μαρκάτε, έχετε προειδοποιήσει τους ασθενείς σας ότι κατά την έρευνα που επικαλείστε η θεραπεία που τους προτείνετεαι είναι καρκινογόνα;.......
....Οι θάνατοί τους, ποιανού τη συνείδηση θα  βαρύνουν; Αυτός είναι ο όρκος του Ιπποκράτη;.....
....Τελειώνοντας, θα επαναλάβω πως – σε αντίθεση με σας, κ. Μαρκάτο – δεν έχω ....


Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs1977

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα και απο μενα στην παρεα. Ατμιζω εδω και 10 μερες. Θα πρωτινα σε ολους αυτους τους οργανισμους FDA, ΕΟΦ κτλ. να παρουν ενα πραγματικο τσιγαρο να το αναλυσουν και μετα να παρουν ενα ηλ. τσιγαρο να αναλυσουν και αυτο και να τα συγκρινουν.... μετα να βγουν να μας πουν ποιο ειναι καλητερο να καπνιζουμε και ποιο οχι. Αν ενδιαφερονται πραγματικα και αφου εμεις καπνιζουμε ας μας πουν ποιο ειναι καλυτερο... αν καπνιζαν τα παιδια τους τι απο τα δυο θα τους προτηναν? Ξερουμε οτι τιποτα δεν κανει καλο... ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ?

Αποσυνδεδεμένος paitos

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Καμμια απαντηση απο τις εφημεριδες εχεις?
 Ή κανουν τα κουνελια....?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy