vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Άρθρο της Ένωσης Ελευθεροεπαγγελματιών Πνευμονολόγων Κρήτης

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 24, 2011, 21:08 »
Εδώ καλό μου παιδί δεν μπορούμε να οργανώσουμε μία ατμοσυνάντηση...
Μη μας βάζεις δύσκολα...
Τα καταστήματα εδώ γίναν πιο πολλά από τους χοχλιούς..Γιατί κάθονται με την πλάτη στον τοίχο μέχρι να τους σκάσει μπροστά τους το ΄΄περιστατικό΄΄;

Είπαμε οτι το θεματάκι με τους ΄΄ασθενείς με υγρό στον πνεύμονα΄΄ θα το λύσουμε...
Αρκεί να βρω χρόνο και να πάω μία βόλτα στο  εν λόγω Νοσοκομείο...

Να υπάρχει οργανωμένη αντίδραση σε κάτι που ούτε εμείς ξέρουμε ουσιαστικά τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις του, δεν μπορεί να υπάρξει...

Αυτό που μπορεί να υπάρξει, είναι να γνωρίζουμε ποιοι μας δουλεύουν και γιατί ...και αυτό δεν είναι δύσκολο να γίνει...


Εχω και την μετακόμιση ασε ασε...

Αποσυνδεδεμένος Georgestil

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΟ ΚΟΨΑ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 24, 2011, 21:25 »
Επειδή εκεί στη Κρήτη, όπως φαίνεται, ο κόσμος μυείται στο Η.Τ σε γοργούς ρυθμούς, εκεί πέφτει και οργανωμένη πλέον προπαγάνδα εναντίον του Η.Τ, αλλά και σπέκουλα.

Εγώ προτείνω στους συνατμιστές Κρητικούς, να δημιουργήσετε ένα σύλλογο ή σωματείο ή όπως θέλετε πείτε το, ώστε να αρχίσετε πλέον να αντιδράτε επίσης οργανωμένα στα όλα όσα...

Γαβριήλ , νομίζω πως ήρθε η ώρα να οργανώσετε κάτι.

Επειδή πραγματι έχουν πολαπλασιαστει οι ατμιστές έχουν λυσάξει όλοι και τι μ--------- ακουμε καθε μερα δεν λεγεται

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 00:05 »
Το κακό είναι ότι το η.τ. άρχισε να ενοχλεί  και αργά η γρήγορα βλέπω να οργανώνεται σοβαρότερη αντίδραση...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 00:12 »
Δύσκολοι καιροί για πνευμονολόγους  ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 00:22 »
Νομίζω ότι ο matsakonas, το πρωί, έθεσε ισοδύναμο θέμα...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4164.msg133773.html#new
και τα σχόλια στις πρώτες του γραμμές (του matsakonas) αντικατοπτρίζουν και την κεντρική ιδέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2011, 00:39 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 00:35 »
Το ίδιο άρθρο είναι σε διαφορετική εφημερίδα, πάλι των Χανίων. Πριν 1-1,5 μήνα είχα δει το ίδιο άρθρο, από τον ίδιο αρθρογράφο σε μια τρίτη και πάλι τοπική εφημερίδα. Αυτό ήταν και η αιτία για να τσακωθώ με το μισό μου σόι που έπεσε πάνω μου να σταματίσω να άτμισμα γιατί προκαλεί καρκίνο...
Κατά πως φαίνεται έχει πάρει σβάρνα όλες τις εφημερίδες του νομού και το κάνει δημοσίευση. Κρίμα του γιατί υποτίθεται οτι είναι από τους καλούς πνευμονολόγους...Το χρήμα κατά πως φαίνεται είναι υπέρ πάντων

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 00:39 »
λιγο ασχετο με το θεμα,αλλα η ειρωνια ειναι site οπως η zougla και το newsit,που ειχαν ανεβασει αρθρα εναντιον του ΗΤ,οι παλιοι θυμουνται  8),τωρα εχουνε μπανερακια,ετσι δεν τα λενε,με μαγαζα με ΗΤ.
Να χτυπας το κεφαλη σου στον τοιχο δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 01:02 »
Τα φράγκα κανουν κουμάντο...

Αποσυνδεδεμένος tastza

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
  • DivideD+ODYSSEAS, EXTREME+A2TM
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 01:28 »
Π@π@ρι@ μεντολες!!! Οσο και αν ακουγεται κυνικο οι πνευμονολογοι βλεπουν σιγα σιγα οτι θα χασουν την σιγουρη πελατεια που θα τους εστελνε το κ/τ.Δυστυχως εκει φτασαμε !!!Αναφερουν οτι το αγοραζεις απο παντου δεν αναφερουν ομως οτι το αγοραζεις και απο φαρμακεια ( Camucci ) γιατι  απο εκει μοιραζουν τα φυλλαδια τους για τα ιατρεια διακοπης καπνισματος. Ο καθενας κοιταζει το συμφερον του. Το επομενο σταδιο ειναι να βγαλουν και μια κοινη  ανακοινωση καπνοβιομηχανιες και πνευμονολογοι να τρελαθουμε τελειως.....  :wall:   H να βγαλουν καμια διαφημηση οπως παλια......
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2011, 01:53 από tastza »

Αποσυνδεδεμένος CAPTAINATMOS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 02:05 »
ειμαι απο το ηρακλειο ατμιζω πανω απο ενα μηνα και εχω δει μεγαλη βελτιωση στην υγεια μου ειδικα το πρωι που σηκωνομαι δεν σηκωνομαι "κομενος" κοιμαμαι καλυτερα αναπνεω καλυτερα και νιωθω καλυτερα. τωρα εδω στο ηρακλειο εχουν ανοιξει παρα πολλα μαγαζια αποκλειστικα η.τ και σε ολα κανουν ουρες μεχρι και τα φαρμακεια φερνουν και πουλανε συσκευες β διαλογης πολυ κατωτερες και αγνωστου προελευσεως και τα εχουν και πανακριβα, φαρμακειο στο ηρακλειο πουλαει τυπου εγο-τ 99 ευρω και μαλιστα αγνωστου ταυτοτητας ενω καπποιεσ απο τισ γνωστες μαρκες εχουν απο 60-70 ευρω τα εγο-τ και μαλιστα με εγγυησεις και πληρη υποστιρηξη αν παθει κατι το η.τ στο αλλαζουν κατευθειαν κατι που δεν ισχυει στα φαρμακεια  πουλανε και υγρα χωρις νικοτινη βεβαια. πολλοι φιλοι και γνωστοι μου την εχουν πατησει καθως εχουν αγορασει απο τα φαρμακεια τις συσκευες τους και το πολυ σε 15 με 20 μερες δεν δουλευουν με σκοπο να το παρατανε και να λενε οτι ειναι βλακεια και ασυμφορο γιατι δεν υπαρχει σωστη πληροφορηση σχετικα με τισ συσκευες των η.τ αν οσα ισχυριζονται οι πνευμονολογοι γιατι τα πουλανε στα φαρμακεια????? επειδη μυριστηκαν χρημα φυσικα και τα φερνουν καραβιες απο την κινα αποκλειστηκα για τα φαρμακεια. επισης εχουν διχαση πολυ των κοσμο του ηρακλειου με αυτο το θεμα καθημερινα συναντω ανθρωπους που μου λενε οτι ειναι πιο επικυνδινο απο το κ.τ χωρις να υπαρχουν στοιχεια και χωρις να γνωριζουν τι ειναι το η.τ γιατι πολυ απλα και αυτοι απο καπποιον αλλο τα ακουσαν τα συμπερασματα δικα σας εγω παντως εχω βγαλει τα δικα μου
συμπερασματα     τα οποια ειναι και πολυ απλα μαθηματικα γυρω στους 150000 ειναι αυτη τη στιγμη οι χρηστες του η.τ στην ελλαδα απο 3 ευρω μεσο ορο το πακετο μας κανει 450000 ευρω τη μερα επι 31 μερες ισον 13,950,000 ευρω το μηνα τα οποια το 80% ειναι φοροι που πανε στο κρατος υπολογιστε μονοι σας ποσα ειναι το χρονο και ειναι λεφτα μονο απο τα τσιγαρα αφηστε ποσα χανουν οι γιατροι και οι φαρμακοβιομηχανιες με ενα σωρο φαρμακα νικοτινης που βγαζουν δηθεν και καλα για να το κοψεις και χωρια τα φαρμακα για τους πνευμονοπαθεις και καρκινοπαθεις απο τα τσιγαρα μιλαμε για ασυληπτα κερδη.

Αποσυνδεδεμένος tastza

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
  • DivideD+ODYSSEAS, EXTREME+A2TM
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 12:34 »
Δυστυχως ετσι ειναι captainatmos συμφωνω. Το ιδιο ειχε γινει και πριν 20 μερες με τη φημη (βρωμα) οτι 6 ατομα ηταν στην πνευμονολογικη του πεπαγνη μετα εγιναν 20 και τωρα εφτασαν 48.Ολοι το ειχαν ακουσει απο καποιον αλλα κανεις δεν ηξερε συγκεκριμενα και επειδη εχω γνωστους γιατρους μεσα ρωτησα και πηρα την απαντηση : Μα καλα μ@λ@κ@ς εισαι χωραει 48 ατομα η πνευμονολογικη? Τελικα κανεις δεν ειχε παει ολα ραδιο αρβυλα.....Σε ερωτηση μου για την γνωμη του για το η/τ μου απαντησε δεν βλεπω για ποιο λογο να σου κανει κακο το 60% του αερα που αναπνεουμαι ειναι υγρασια ολο αυτο υγροποιηται μεσα στους πνευμονες?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2011, 12:46 από tastza »

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 14:04 »
πιστεύω αυτά τα βγάζουν τελικά οι περιπτεράδες που χάνουν από τις πωλήσεις..  :))

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 15:18 »
Εντωμεταξύ, από τα τσιγάρα οι περιπτεράδες βγάζουν ελάχιστα. Το ποσοστό κέρδους είναι πολύ μικρό. Τα τσιγάρα δουλεύουν περισσότερο σαν κράχτες, για να σε τραβήξουν εκεί να ψωνίσεις και κάτι άλλο. Και αν δώσεις λ.χ. 5 ευρώ για τσιγάρα, το μισό ευρώ για χαζοπράγματα δεν σου φαίνεται, αλλά ο περιπτεράς μπορεί να βγάζει 10 σεντς από τα 5€ των τσιγάρων και 25 σεντς από τα χαζοπράγματα του μισού ευρώ! Γι' αυτό καλύτερα να φέρουν υγρά, ατμοποιητές και μπαταρίες. Πιο πολλά θα βγάζουν κι' ας έχουν μικρότερο τζίρο.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και αναπνευστικό
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 15:37 »
Αγαπητέ Γιώργο, πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο να ανοίξω διάλογο με τον ψεύτη κ. Μιλτιάδη Μαρκάτο, τον πρόεδρο της Ένωσης Πνευμονολόγων Κρήτης που έχει πάρει σβάρνα τις τοπικές εφημερίδες και έχει γεμίσει φυλλάδια τα φαρμακεία.
Και τον λέω ψεύτη, γιατί όταν λέει ότι:

"Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι οι άνθρωποι μετακινούνται από τα κανονικά τσιγάρα στα ηλεκτρονικά ή σε άλλα προϊόντα χωρίς καπνό. Στην ουσία συνήθως αυξάνει η ολική έκθεση στη νικοτίνη και δεν μειώνεται το κάπνισμα."
με την πρώτη πρόταση δείχνει ότι είναι είτε είναι άνθρωπος άσχετος με το κάπνισμα, τις επιπτώσεις του και την χρήση του η.τ, είτε ψεύδεται ασύστολα. Με την δεύτερη πρότασή του πετάει και το δικαίωμα της αμφιβολίας, γιατί λέει πως ξέρει τι γίνεται και συνήθως. Άρα ψεύδεται, προς προσωπικό όφελος.

Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να συζητήσεις μαζί του. Σκέφτομαι όμως μια ανοιχτή επιστολή προς όλα τα μέλη αυτής της Ένωσης Πνευμονολόγων, για να τον συμμαζέψουν λίγο, να μην τους κάνει να φαίνονται κομπογιαννίτες. Αλλά πιστεύω πως είναι δουλειά των τοπικών ατμιστών, αν θέλουν ας ασχοληθούν αυτοί.




Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενωση Πνευμονολογων Κρητης
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 15:39 »
έτσι είναι τα ποσοστά με τα τσιγάρα είναι πολύ μικρά , όμως όταν πας περίπτερο παίρνεις και ένα κάρο πράγματα που δε θα τα έπαιρνες , άρα εάν κόψεις το περίπτερο πιθανόν να μη πας και για τα παρελκόμενα οπότε χαμένοι είναι και πάλι , όντως εάν αρχίζουν και πουλάνε υγρά και ητ έχουν πολυ μεγαλύτερο τζίρο αλλά άντε να τα βάλει περίπτερο και να μην έχει πρόβλημα με τις εταιρίες των τσιγάρων μετά..  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498875 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 58 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy