vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Milarepa, camber, manoslykos, Blackwolf

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #375 στις: Απριλίου 07, 2015, 11:19 »
BigSur, domaze, ευχαριστώ. Θα πάω σήμερα να δοκιμάσω και κανένα άλλο υγρό και θα κοιτάξω και για ρινίτιδα που συχνά ευθύνεται για πολλά και άσχετα μεταξύ τους συμπτώματα. Πάντως ένα ακόμη από τα θετικά που βλέπω είναι ότι το η.τ. θέλοντας και μη σε ωθεί σε αλλαγές στον τρόπο ζωής, μιας που οι περισσότεροι καπνιστές που ξέρω συνοδεύουν τη συνήθεια του καπνίσματος με άλλες κακές (ού γαρ έρχεται μόνον το κάπνισμα):

- Ψάχνεις καλύτερη ενυδάτωση εκεί που πρέπει (φρούτα, χυμούς, νερό) αντί για καφέδες και αλκοόλ που "συνοδεύουν" καλύτερα το τσιγάρο.
- Στρώνεις ωράριο στον ύπνο αφού ξεκουράζεσαι καλύτερα. Μεγάλη υπόθεση ότι δεν υπάρχει το "ένα τσιγάρο πριν τον ύπνο".
- Το σώμα σου ζητάει την άσκηση λόγω περισσότερης ενέργειας και βελτιωμένων αντοχών.
- Μοιραία θα αναγκαστείς να φτιάξεις και τη διατροφή σου για να στρώνει το στομάχι και να γλιτώσεις τα 5-10 επιπλέον κιλά, αντί να τη βγάζεις όλη μέρα με καφέδες και να τρως τον αγλέορα μόλις κάνεις διάλειμμα από το τσιγάρο.

Άρα θα τα παλέψουμε τα θεματάκια!

Αποσυνδεδεμένος AK47

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #376 στις: Απριλίου 11, 2015, 21:17 »
Καούρα Καούρα Καούρα και πάλι Καούρα.
Βρίσκομαι στη διαδικασία της διερεύνησης ώστε να ανακαλύψω  τι με πειράζει!
Το τεστ ξεκίνησε χθες με 100% vg από  ecig.
Για να δούμε....



Το θέμα λύθηκε...όπως πολύ σωστά είπε ο Dallaskdp, υπεύθυνη για τη καούρα ήταν η VG, μόλις γύρισα τα υγρά μου σε 50/50 PG/VG το πρόβλημα λύθηκε!Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!!!!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #377 στις: Απριλίου 12, 2015, 17:32 »
Όχι, ποτέ δεν με έχει ενοχλήσει κάτι.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #378 στις: Απριλίου 12, 2015, 18:23 »
Τίποτα όλα μια χαρά

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #379 στις: Απριλίου 12, 2015, 19:02 »
Η μονη παρενεργεια που εχω απ το ητ ειναι η ορεξη που ανοιξε με τη διακοπη του κτ και δε λεει να σταματησει.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


Αποσυνδεδεμένος romanos23

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #380 στις: Απριλίου 12, 2015, 19:52 »
Όχι δεν παρατήρησα καμμια

Αποσυνδεδεμένος kkourk

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #381 στις: Απριλίου 12, 2015, 20:02 »
Δεν βλέπω κάτι αν και ατμίζω 10 μήνες

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #382 στις: Απριλίου 12, 2015, 23:44 »
Για μένα η χειρότερη παρενεργεια από το ΗΤ είναι η κατάθλιψη. Το έχω ψάξει πολύ γιατί είναι σπάνια παρενεργεια και συμβαίνει σε λίγους ατμιστες. Φυσικά είναι αποτέλεσμα OD (overdose) νικοτινης.

Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα πρόσφατα καθώς και στο παρελθόν. Πολλοί καπνιστές είναι εθισμένοι όχι μόνο στη νικοτινη αλλά και στα υπόλοιπα αλκαλοειδη του ΚΤ. Το ΗΤ περιέχει μόνο νικοτινη όμως και έτσι ο  εθισμένος στα αλκαλοειδη καπνιστης, ψάχνοντας να καλύψει τον εθισμό του, καταλήγει να ατμιζει πολύ και συνεχόμενα (ειδικά σε περιόδους έντονου στρες). Ο κάθε οργανισμός αντιδρά στην υπερβολική χρήση νικοτινης με διαφορετικό τρόπο. Ο δικός μου αντιδρά με κατάθλιψη...

Ατμισα πρώτη φορά πριν χρόνια και μου άρεσε πολύ! Δοκίμασα πολλούς ατμοποιητες, έκανα δικά μου υγρά κλπ. Δυστυχώς έπρεπε να εγκαταλείψω για την ψυχική μου υγεία! Ποτέ δε σταμάτησα όμως να ενημερώνομαι, να δοκιμαζω καινούργιες μπαταρίες, υγρά κλπ και κράτησα ενεργή τη σχέση μου με το ΗΤ λόγω ταξιδιών και γιατί μου άρεσε πολύ το ατμισμα. Στα αεροπλάνα, αεροδρόμια, ξενοδοχεία και κοινόχρηστους χώρους του εξωτερικού μου ήταν απαραίτητο. Οπότε καπνιζα ΚΤ και είχα το ΗΤ σαν υποκαταστατο.

Πριν κανένα χρόνο ανακάλυψα τα υγρά της Halcyon Haze και συγκεκριμένα το Sweet Prudence και παραδόξως με μια συντηρητική χρήση δεν παθαινα καταθλιψεις! Σε συνδυασμό με vv μπαταρίες και πιο εξελιγμένους ατμοποιητες είδα ότι μπορώ να ελέγχω καλύτερα την ανάγκη μου αλλά πάλι δεν ένιωθα ότι το ΗΤ με καλύπτει τόσο ώστε να μην ψάχνω καθόλου το ΚΤ. Πρόσφατα ανακάλυψα το istick 30 και σε συνδυασμό με ένα μίνι ναυτιλο άρχισα να ρίχνω πολύ την κατανάλωση ΚΤ μέσα στη μέρα. Τώρα πειραματιζομαι και με ένα KFL και ομολογώ ότι πλέον απολαμβάνω το ατμισμα χωρίς πολλές παρενέργειες! Πλέον οι τεχνολογίες βοηθούν ουσιαστικά! Συνεχίζω να καπνιζω κάποια ΚΤ αλλά έχω ρίξει τη χρήση τους στο ελάχιστο και συνεχίζω να παρακολουθώ το πως αντιδρά ο οργανισμός μου στην νικοτινη. Η χρήση σωστων υγρών και σωστων συσκευών κατάλαβα πάντως ότι είναι το Α και το Ω στο χόμπι!

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #383 στις: Απριλίου 13, 2015, 13:04 »
@Μanos_SKG:


Με αναγκάζεις (με την καλή έννοια) να γράψω ύστερα από πολύ καιρό στο φόρουμ.


Πρέπει να προσέχουμε πως χρησιμοποιούμε τον όρο κατάθλιψη διότι αφορά πολύ κόσμο. Κανένας, ποτέ δεν έπαθε ''κλινική'' κατάθλιψη κόβοντας το τσιγάρο. Αν υπήρξαν συμπτώματα κλινικής κατάθλιψης σε εσένα (λόγω του overdose σε νικοτίνη όπως εξηγείς) αυτά θα μπορούσαν άνετα να αντιμετωπιστούν με ένα σχετικά ελαφρύ, μη εθιστικό (όπως όλα) αντικαταθλιπτικό. Πιστεύω ότι άλλοι λόγοι , άσχετοι με το ή.τ., σε οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση. Η διακοπή του καπνίσματος απλά συνεπικούρησε...


Δεν υπήρχε, και εξακολουθεί να μην υπάρχει λόγος ώστε να μην συνεχίσεις το ή.τ...


Αν θέλεις, συνεχίζουμε την συζήτηση και μέσω π.μ. , διότι κάποια πράγματα είναι καλύτερα να παραμένουν εν οίκω... Βρίσκομαι στη διάθεση σου για το οτιδήποτε.


Φιλικά,
Κωνσταντίνος




Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #384 στις: Απριλίου 13, 2015, 14:26 »
το εχω ξαναπει πολλακις εδω μεσα και το ελεγα και για τον ιδιο μου εαυτο ... πολλες φορες οταν κοβουμε το κ.τ στην ουσια δεν θελουμε να το κανουμε και πολλες φορες το κανουμε απλα για να κοροιδεψουμε τον ιδιο μας εαυτο οτι το κοψαμε .. 

τωρα στο συγκεκριμενο ομολογουμενως ενδιαφερον ποστ περι καταθλιψης ... αν υφιστατε αυτο (δεν θα φερω αντιρηση ) τοτε αυτοι που το κοβουν μαχαιρι και εχουν ολα αυτα τα στερητικα θα ειχαμε γεμισει τους ψυχολογους χρηματα ...  αλλα θελω να πιστευω οτι δεν υφισταται

δεν εχει να κανει σε τιποτα η η φραση "Για μένα η χειρότερη παρενεργεια από το ΗΤ είναι η κατάθλιψη."  εδω θελω να πιστευω οτι απλα ειναι λαθος διατυπωση της φρασης του φιλου μας ατμιστη ... δεν εχει επουδενη καμια σχεση το ητ με την καταθλιψη ... μονοι μας φερνουμε την καταθλιψη γιατι μας λειπει η εξαρτηση μας απο το κ.τ αρα η σωστη φραση θα ηταν καλυτερα " Για μένα η χειρότερη παρενεργεια από το ΚΤ είναι η κατάθλιψη."... και συνεχιζω

Δικαιολογιες κατα καιρους (ευτυχως στα πολυ παλια χρονια  :laugh1: :laugh1: :laugh1: εδινα παμπολες στον εαυτο μου για να ξαναπιασω το κτ ) και αυτο ειναι νομος πια ... δυστυχώς ... ολα μας φταιμε εχτος απο το καημένο το κ.τ  που και ευκολο ειναι στην χρηση ανοιγεις το πακετο και αναβεις καπνιζεις ...   χωρις να μπλέκεσαι με υγρα σεταρισματα καμενα διαροες κτλ... (αλλα δεν ειναι ετσι )...

ταυτοχρονα Κ.Τ. και Η.τ μονο κακο θα φερει ... επειδη μας βολευει πια επειδη σε καποιους χωρους δεν μας αφηνουν να καπνισουμε ... βρηκαμε το υποκαταστατο να παρουμε την δοση μας ... Αν βλεπουμε το Η.Τ σαν υποκαταστατο τοτε ποτε δεν θα το δουμε σαν απαλαγη απο το Κ.Τ με οτι αυτο συνεπάγεται .. ο οργανισμος θα επιβαρυνθεί πολυ περισσοτερο και μετα ολο το φταιξιμο παλι θα το ριξουμε στο Η.Τ αν καποια στιγμη εχουμε overdose απο νικοτινη ή χειροτερα καποια φραγμενη αρτηρία ή χειροτερα .....

εγω συνιστώ μαχαιρι και τα δυο ... εκει θα δειξει ποσο δυνατοι  ειμαστε ... αλλα  τουλαχιστον  αν δεν μπορουμε να το κανουμε να βλεπουμε πιο λογικα τις κινησεις που ηδη κανουμε και πορευόμαστε με συνεση και λογικη στις κρισεις μας ...

ειναι ενα μήνυμα που το λεω συνεχεια στον εαυτο μου αν θίγει και καποιον αλλον τοτε και αυτος δεν διαφερει απο μενα 

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #385 στις: Απριλίου 13, 2015, 19:53 »
Sunspear με χαρά να δεχτώ οποιοδήποτε πμ σου, αν και νιώθω πολύ άνετα να συζητάω για τέτοια θέματα public. Πάντως με τίποτα δεν θα έμπαινα σε αντικαταθλιπτικη αγωγή απλά και μόνο για να μπορώ να συνεχίζω να ατμιζω!  Οι υπόλοιπες συνθήκες στη ζωή μου κατά την περίοδο που συζητάμε, ήταν απόλυτα διαχειρισημες και μετά τη διακοπή του ΗΤ επανήλθα άμεσα (σε 24ω) στα φυσιολογικά μου.

Το ΚΤ είναι γνωστό ότι περιέχει MAOIs. Θεωρώ ότι λόγο της απουσίας τους και της απουσίας και άλλων αλκαλοειδών στο ΗΤ, ο νέος ατμιστης ψάχνοντας να αναπαράγει την ίδια αίσθηση είναι εύκολο από την απειρια του να πάθει OD νικοτινης. Ειδικά αν έχει κανένα καβουρντιστηρι και δεν παίρνει σωστά ντουμανια και χτύπημα!

Οπότε θα μπορούσα να πω ότι πρόκειται για παρενεργεια της διακοπής. Όμως μέχρι και σήμερα που κάνω παράλληλη χρήση ΚΤ και ΗΤ, με συγκεκριμένα DIY υγρά και με σετακια που δεν κάνουν σωστή ατμοποιηση έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα!! Εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι συγκεκριμένοι ατμιστες, με συγκεκριμένα σετακια και συγκεκριμένα υγρά μπορεί να την ακούσουν αλλιώς.

Πλέον με το istick 30 μου και τις γκουρμεδιες της Halcyon Haze σε ένα ναυτιλο μινι και στον KFL+ μου δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα αν δεν το παρακανω αλλά όπως είπα κάνω και κανένα ΚΤ.

Παιδιά σε όλα τα φάρμακα αν διαβάσετε τις ανεπιθύμητες ενέργειες θα δείτε πολλά ακραία περιστατικά που για διάφορους λόγους συμβαίνουν μόνο σε λίγους! Το ponstan για παράδειγμα σε συγκεκριμένους χρήστες προκαλεί πρόβλημα στα νεφρά. Προφανώς έχουν ευαισθησία αλλά δεν παύει να θεωρείται παρενεργεια του φαρμάκου που έχει καταγραφεί μόνο σε κάποιους ασθενείς. Δεν υπάρχει λόγος μεταξύ μας να απορρίπτουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο για το ΗΤ, ειδικά εφόσον η έρευνα ακόμη είναι στα σπαργανα.

Edit:
@ Kostas44 - Η νικοτινη κάθεται πάνω στα στεφανιαια μας όπως και να τη λαμβάνουμε, οπότε είτε ατμισμα λέγεται αυτό, είτε κάπνισμα είναι το ίδιο και το αυτό Critical Factor σε θέματα καρδιάς. Άσε που ακόμα κάνεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά ότι με το ατμισμα δε λαμβάνουμε περισσότερη νικοτινη. Τη μεγάλη διαφορά την κάνει ως επί τω πλείστον στους πνεύμονες το ΗΤ. Όσον αφορά την παράλληλη χρήση, προφανώς και δεν την κάνω ταυτόχρονα, ούτε με το που σβήνω ένα ΚΤ αρπαζω το μοντακι μου!

Προσωπικά ποτέ δεν είδα το ΗΤ σαν τρόπο διακοπής του καπνίσματος αλλά σαν έναν λιγότερο επικίνδυνο (ελπίζω ), λιγότερο βρώμικο, πιο ενδιαφέρον και πιο νόστιμο εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτινης. Για μένα είναι απλά αυτό και είναι και χόμπι το οποίο γουστάρω. Γι αυτό και δεν το σταμάτησα παρόλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα και γι αυτό συνεχίζω και ενημερώνομαι.

Με τις καινούργιες τεχνολογίες πάντως το ατμισμα έχει περάσει πλέον σε άλλο επίπεδο το ομολογώ και έχω μειώσει αυτόματα αισθητά τα ΚΤ στο απειροελάχιστο. Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να μην καπνιζω καν, αλλά αυτό θα γίνει γιατί απλά το ΗΤ μου αρέσει περισσότερο και όχι γιατί το θεωρώ ως μέσο διακοπής του καπνίσματος... Όπως είπες ο μάγκας είναι αυτός που δεν εισπνεει τίποτα :).
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2015, 20:24 από Manos_SKG »

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #386 στις: Απριλίου 15, 2015, 15:37 »
Μanos_SKG πως και συμπέρανες ότι έπαθες κατάθλιψη απο overdose?
Να πω ότι και γω όταν το είχα κόψει μαχαίρι χωρις υποκατάστατα, γύρω στον 4 με 5ο μήνα ένιωθα κατάθλιψη(δεν ξέρω αν ήταν κλινική κατάθλιψη γιατί δεν έχω πάει ποτέ σε ειδικό για τέτοια θέματα καθώς ποτέ όσο θυμάμαι δεν είχα φτάσει τόσο χάλια ψυχολογικά).
Ενώ πια δεν λαχταρούσα το τσιγάρο σχεδόν καθόλου, άρχισα να νιώθω πεσμένος, δεν είχα όρεξη για τίποτε και τα έβλεπα όλα μαύρα χωρίς να έχει γίνει τίποτε τραγικό στη ζωή μου.
Ξαναάρχισα λοιπόν το τσιγάρο και ένιωθα μια χαρά ψυχολογικά!!!
Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι κάτι που είχε συνηθίσει να παίρνει ο οργανισμός μου 20 χρόνια έλειψε και προκάλεσε κάποια χημική ανισσοροπία. Και από ότι έχω διαβάσει έλειπε ή η νικοτίνη ή τα MAOs.
Τώρα είμαι στους 3,5 μήνες με 15mg νικοτίνη και περίπου 5ml την ημέρα και δεν μου λείπει τίποτε, μια χαρά νιώθω, σαν να καπνίζω. Περιμένω να δω τι θα γίνει κατά τον 5ο μήνα, ελπίζω να είμαι μια χαρά, αλλιώς μάλλον θα ευθύνονται οι αναστολείς ΜΑΟ και τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2015, 17:11 από Tolis RBA »

Αποσυνδεδεμένος Oneiropolos

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #387 στις: Απριλίου 15, 2015, 16:03 »
Εγώ στης 3 εβδομάδες που ατμίζω έχω διαπιστώσει λίγο ξηρότητα στον λαιμό μου, αυτό μόνο.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #388 στις: Απριλίου 15, 2015, 17:05 »
Στις 20 μέρες μέτρησα στο ροόμετρο (peak flow meter) αύξηση ικανότητας των πνευμόνων μου απο 640 σε 670 και σε 2 μήνες έφτασα 685!!!
Πριν από 5 χρόνια που αγόρασα το ροόμετρο είδα τιμή 670(πέφτει η τιμή με την ηλικία και επιταχύνεται η πτώση με το κάπνισμα), τώρα είδα τιμές που δεν έχω δει ποτέ, λες και ξανάνιωσα ΠΑΝΩ από 5 χρόνια.
Καμία παρενέργεια από το ΗΤ ως τώρα, δεν νομίζω ότι μπορώ να αποδόσω την πυτιρίδα στο ΗΤ :))

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #389 στις: Απριλίου 15, 2015, 18:50 »
Μanos_SKG πως και συμπέρανες ότι έπαθες κατάθλιψη απο overdose?
Να πω ότι και γω όταν το είχα κόψει μαχαίρι χωρις υποκατάστατα, γύρω στον 4 με 5ο μήνα ένιωθα κατάθλιψη(δεν ξέρω αν ήταν κλινική κατάθλιψη γιατί δεν έχω πάει ποτέ σε ειδικό για τέτοια θέματα καθώς ποτέ όσο θυμάμαι δεν είχα φτάσει τόσο χάλια ψυχολογικά).
Ενώ πια δεν λαχταρούσα το τσιγάρο σχεδόν καθόλου, άρχισα να νιώθω πεσμένος, δεν είχα όρεξη για τίποτε και τα έβλεπα όλα μαύρα χωρίς να έχει γίνει τίποτε τραγικό στη ζωή μου.
Ξαναάρχισα λοιπόν το τσιγάρο και ένιωθα μια χαρά ψυχολογικά!!!
Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι κάτι που είχε συνηθίσει να παίρνει ο οργανισμός μου 20 χρόνια έλειψε και προκάλεσε κάποια χημική ανισσοροπία. Και από ότι έχω διαβάσει έλειπε ή η νικοτίνη ή τα MAOs.
Τώρα είμαι στους 3,5 μήνες με 15ml νικοτίνη και περίπου 5ml την ημέρα και δεν μου λείπει τίποτε, μια χαρά νιώθω, σαν να καπνίζω. Περιμένω να δω τι θα γίνει κατά τον 5ο μήνα, ελπίζω να είμαι μια χαρά, αλλιώς μάλλον θα ευθύνονται οι αναστολείς ΜΑΟ και τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.

Πολύ δόκιμη η σκέψη σου!  Κι εγω ακριβώς αυτό είχα σκεφτεί.  Όμως αν διαβάσεις το τελευταίο σχόλιο μου θα δεις ότι και με παράλληλη χρήση ΗΤ και ΚΤ (άρα και λήψη ΜΑΟ), τα συμπτώματα μου παρέμεναν!!  Άρα ίσως με ενοχλούσαν και συγκεκριμένα συστατικά των DIY υγρών μου, δεν ξέρω!

Κάτι που δεν γνωρίζει πάντως πολύς κόσμος - η έρευνά μου, μου έχει δείξει ότι οι καπνιστές ΚΤ είναι 3 κατηγοριών:
* Εκείνοι που είναι περισσότερο εθισμένοι στη νικοτίνη και λιγότερο στα ΜΑΟ
* Εκείνοι που είναι εξίσου εθισμένοι και στη νικοτίνη και στα ΜΑΟ
* Εκείνοι που είναι λιγότερο εθισμένοι στη νικοτίνη και περισσότερο στα ΜΑΟ

Η δική μου εκδοχή λέει λοιπόν ότι λόγο της απουσίας ΜΑΟ, το ΗΤ δεν μπορεί να δώσει σε έναν νέο ατμιστή (που είναι περισσότερο εθισμένος σε αυτά) την ίδια αίσθηση κορεσμού, με αποτέλεσμα α) ψυχική πτώση λόγω αυτής καθ αυτής της απουσίας των ΜΑΟ και β) το chain vaping άρα κατ επέκτασιν και το OD νικοτίνης.  Τώρα αν αυτό θέλουμε να το πούμε παρενέργεια διακοπής του καπνίσματος του ΚΤ και όχι παρενέργεια του ΗΤ (που δεν μπορεί να δώσει την πλήρη αίσθηση κορεσμού στην οποία είναι εθισμένη μερίδα καπνιστών), τότε ΝΑΙ προφανώς και μπορούμε να το πούμε - είναι σαν την κότα και το αυγό :) .

Αυτό που είναι παρήγορο είναι ότι με τις καινούργιες εξελίξεις γύρω από το ΗΤ (πιο δυνατά mods, πιο αποδοτικούς ατμοποιητές, πιο σοβαρά υγρά) η αίσθηση κορεσμού είναι σαφώς ανώτερη από ότι ήταν παλαιότερα.  Απλά εύχομαι οι εταιρείες να μην μπουν ποτέ στο τριπάκι των καπνοβιομηχανιών και αρχίσουν να προσθέτουν MAOs και boosters, αν και οι μέχρι τώρα έρευνες που έχουν γίνει σε υγρά του εμπορίου δείχνουν ότι δε γίνεται κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2015, 19:00 από Manos_SKG »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499621 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos