vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

357 επισκέπτες, 3 χρήστες
seniorize, karmakoma, mathimatikos1966

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος storki

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #360 στις: Απριλίου 06, 2015, 01:52 »
Επειδή πλέον το σύνολο των μελών έχει μεγαλώσει αρκετά, θέτω μια ψηφοφορία προς τα μέλη του φόρουμ.
Η ψηφοφορία εκφράζει περισσότερο το πως νιώθουμε οι ίδιοι παρατηρώντας τον εαυτό μας και μιλώ για συμπτώματα λόγω
ατμίσματος, δηλ. δεν είναι ιατρική ή κάτι τέτοιο.


Πιθανόν κάτι από αυτό που νιώθουμε να οφείλεται στη διακοπή του καπνίσματος
πχ
Συμπτώματα (που κάποιος μπορεί να έχει ή όχι) από τη διακοπή του καπνίσματος (το τσιγάρο δεν έχει μόνο νικοτίνη)

Δυσκολία συγκέντρωσης, ανησυχία, σύγχυση, αίσθημα κατάθλιψης, πονοκέφαλοι, αίσθημα τρόμου,

ιδρώτες, έντονη επιθυμία για κάπνισμα, αγχώδεις εκδηλώσεις, εκνευρισμός και ευερεθιστότητα,
διαταραχή των γνωστικών λειτουργιών, διαταραχές ύπνου, αυξημένη όρεξη ή και αύξηση του σωματικού βάρους,
βραδυκαρδία, υπνηλία, ανικανότητα κτλ


Οι πιθανές απαντήσεις

Ναι (Ελαφρά) π.χ. μια ήπια ξηροστομία που κράτησε λίγο
Ναι (Σοβαρότερα) π.χ. εξανθήματα που μπορεί να υποδηλώνουν αλλεργία σε κάποια συστατικά των υγρών
Δεν είμαι σίγουρος π.χ. έχω ξηροστομία αλλά πιστεύω ότι μπορεί να οφείλεται και σε κάτι άλλο (π.χ. έχω διαβήτη)
Σίγουρα Όχι προφανές

Η κατάταξη σε ελαφρά ή σοβαρότερα είναι υποκειμενική δική σας.

Η Ψηφοφορία δεν έχει ημερομηνία λήξης και μπορείτε να αλλάξετε την ψήφο σας αν κάτι αλλάξει από αυτά που παρατηρείτε.
Επίσης αν θέλετε περιγράψτε τι σύμπτωμα/παρενέργεια/ενόχληση είχατε..





Η δική μου απάντηση είναι Ναι, Ελαφρά και περιλαμβάνει ορισμένες ελαφρές ξηροστομίες και 1-2 φορές ένα ελαφρύ πονόλαιμο (ξηρότητα πιο πολύ)
που πέρασε σε μερικές ώρες

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
ειιχα πολύ εντονο βηχα και πονοκεφαλους. οι πονοκέφαλοι μπορει να οφείλονται στο ότι γενικα είμαι πολύ κινητικος και νευρικος αλλα ο βήχας ? τον ειχα για περιπου 2 μηνες χωρις να αλλαξω τιποτα από ατμοποιητες η υγρα ατμισματος μεχρι που εκοψα το ηλεκτρονικο και ξεκινησα το κανονικο και μετα από λιγες μερες ηρεμησα.

τωρα ξαναψάχνομαι να δω.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #361 στις: Απριλίου 06, 2015, 09:56 »
Γράψε αν θέλεις τι χρησιμοποιούσες (κυρίως ατμοποιητή και υγρό)
Η παράθεση δεν χρειαζόταν

Αποσυνδεδεμένος vaman

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #362 στις: Απριλίου 06, 2015, 16:13 »
ατμίζω 3-4 ml 12mg 50-50 pg/vg,την 1η εβδομάδα είχα ξερόβηχα χωρις να είμαι όμως σιγουρος αν αυτο οφειλόταν στο ατμισμα ή σε κάποια ίωση καθώς δεν είχα κάποιο άλλο σύμπτωμα,από εκεί και μετά στεγνώνουν τα χείλη μου χωρίς όμως να σκάνε.

Αποσυνδεδεμένος oumpra

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #363 στις: Απριλίου 06, 2015, 16:29 »
ατμίζω Flavour Art Virginia 18mg μερικές φορες όταν ρουφάω δυνατά με πιάνει ένας λόξιγκας :))

Αποσυνδεδεμένος AK47

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #364 στις: Απριλίου 06, 2015, 17:02 »
Καούρα Καούρα Καούρα και πάλι Καούρα.
Βρίσκομαι στη διαδικασία της διερεύνησης ώστε να ανακαλύψω  τι με πειράζει!
Το τεστ ξεκίνησε χθες με 100% vg από  ecig.
Για να δούμε....

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #365 στις: Απριλίου 06, 2015, 17:17 »
χμ...μαλλον η νικοτίνη στην κάνει....

Αποσυνδεδεμένος AK47

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #366 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:47 »
Τα υγρά μου είναι 6ρια... Τι να πω... Ίσως φταίει και αυτό! Να δω πιο παράγοντα θα πρωτοπεριορίσω....

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #367 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:55 »
Η νικοτίνη είναι σχεδόν απίθανο να ευθύνεται για καούρες ή άλλες ενοχλήσεις από το γαστρεντερικό. Αρκετά πιθανό είναι η αιτία του προβλήματος να είναι η φυτική γλυκερίνη (VG). Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις το παρών νήμα πιθανόν να εντοπίσεις και άλλους συνατμιστές που αντιμετώπισαν παρόμοια προβλήματα. Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με μείωση της φυτικής γλυκερίνης. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις και εταιρία υγρών αναπλήρωσης, πιθανόν κάποια άλλη εταιρία να σου κάθεται καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος AK47

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #368 στις: Απριλίου 06, 2015, 19:28 »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!! Θα επανέλθω στο θέμα μόλις δω βελτίωση!!

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #369 στις: Απριλίου 06, 2015, 19:38 »
Αν εξαιρέσω καποια ελαφρά νικοτινίαση , που είχα στίς αρχές , όταν άρχησα το η.τ.
και έκανα υγρά απο 12μγ και πάνω....αλα έχω βρει πια και εχω στεθεροποιηθει γυρω στα 6-7 , χωρίς κανένα ενοχλητικό σύμπτωμα .
Μετά απο φαγητό κάποιες φορές ,οχι πάντα ...ίσως να εμφανιστεί λόξυγκας  :eyesplash:
Δεν μπορώ να το ερμηνέυσω..απο τι προερχεται..?
Ισως αλλάζουν καποιες ...μεταβλητές στη στοματικη κοιλότητα , και αντιδρά με αυτό τον τρόπο...
Πράγμα που δεν το χα με το κ.τ.  σε καμία περιπτωση , αν και είμαι πεπεισμένος
οτι ο καπνός δρά πολύ πιο ύπουλα .

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #370 στις: Απριλίου 06, 2015, 19:41 »
Πανο εισαι στον ατμο 4 μηνες .. οποτε ακομα φρεσκος ... αστο  και θα περασει μονο του... και να κανω και λιγη πλακα ... μετα το κοψιμο του κ.τ  εχεις μεγαλυτερη ορεξη τρως περισσοτερο και μεγαλωνει το αντερακι ... οποτε λόξιγκας :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #371 στις: Απριλίου 06, 2015, 22:37 »
 Δυστυχώς, μετά από 3 βδομάδες αποκλειστικού ατμίσματος και πάνω που βρήκα ένα σετάρισμα μπαταρίας + ατμοποιητή που με ευχαριστεί και μου κρατάει το μυαλό μακρυά από κ.τ. με περίπου 3ml 6άρας νικοτίνης τη μέρα, έχουν αρχίσει κάποια θεματάκια που μου χαλάνε τη διάθεση:
 
 1. Φούσκωμα στο στομάχι και πολλές στομαχικές διαταραχές. Μια ανακατωσούρα γενικά σε σημείο να μην μπορω να ευχαριστηθώ ούτε το φαγητό μου.
2. Χασμουριέμαι συνέχεια, χωρίς να νιώθω υπνηλία, σα να προσπαθώ να πάρω συνέχεια βαθιά ανάσα και μου βγαίνει σε χασμουρητό -δεν είδα να έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο στα σχετικά θέματα. Περίεργο.
3. Κάποιες φορές νιώθω κάποια πίεση στα αυτιά που μοιάζει με αυτήν σε κάποιες πτήσεις -σα να παίζει κάποιο πρόβλημα ωτορινολαρυγγολογικό. Αυτό ίσως κολλάει και με το 2 παραπάνω, το χασμουρητό να προκαλείται και από την ανάγκη να "ξεβουλώσει" το σύστημα. Να σημειώσω ότι οι τζούρες μου δεν είναι "σφιχτές", ούτε ζορίζομαι στην εισπνοή.

4. Μια στο τόσο επανέρχεται το εκνευριστικό "βατραχάκι" στις βαθιές ανάσες και ένα πονάκι δεξιά.
Διάβασα τις συμβουλές -κυρίως να κοιτάξω αν φταίει η αναλογία PG/VG-, αλλά το θέμα είναι ότι ατμίζω μόνο ένα συγκεκριμένο υγρό τις τελευταίες δυόμισυ εβδομάδες, δεν έχω αλλάξει ούτε αναλογίες ούτε τίποτα. Ίσως να είναι όλα αυτά παρελκόμενα της διακοπής του καπνίσματος, απλώς μου κάνει εντύπωση ότι οι 2 πρώτες βδομάδες πέρασαν ήρεμα και απροβλημάτιστα, μόνο με θετικά και η τελευταία βδομάδα είναι λίγο δύσκολη. Κι αυτό χωρίς να έχω αλλάξει υγρό κι με θεωρητικά καλύτερο εξοπλισμό.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #372 στις: Απριλίου 06, 2015, 23:02 »
Μάτωναν ευκολα τα ούλα μου λόγω της απώλειας της αιμοστατικής ιδιότητας του καπνου.Το θέμα το έλυσα με αλατόνερο και τρίψιμο με την οδοντόβουρτσα.Τωρα μόνο κάποια συγκεκριμένα σημεία ματώνουν ευκολα αλλα θα στρώσει και αυτό πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #373 στις: Απριλίου 06, 2015, 23:52 »
@IreneS:
Συνήθως για το φούσκωμα υπεύθυνη είναι η VG αλλά ανά οργανισμό μπορεί η αιτία να διαφέρει. Δοκίμασε λίγο με υγρά διαφορετικής αναλογίας PG/VG ή και άλλης μάρκας και θα βρεις τον συνδιασμό που σου ταιριάζει. Με το χρόνο το πρόβλημα συχνά υποχωρεί αλλά δεν υπάρχει λόγος να το υπομένεις. Πειραματίσου!
Για το χασμουρητό και την πίεση στ' αυτιά δεν μπορώ να σκεφτώ πώς μπορεί να σχετίζονται με το άτμισμα. Η άνοιξη (και ειδικά η αλλαγή της ώρας) βαραίνει κάποιους και περνάνε μια... νυσταλέα περίοδο που μπορεί να κρατήσει και εβδομάδες. Μήπως έχεις τέτοια ευαισθησία;

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #374 στις: Απριλίου 06, 2015, 23:59 »
Η πίεση στα αυτιά μπορεί να είναι από έντονη εισπνοή. Το ίδιο και τυχών λόξυγγας.
Επίσης με τη διακοπή του καπνίσματος αλλάζει ο μεταβολισμός με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206657 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541793 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31176 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597451 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11626 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193200 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1383 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592447 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios