vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 2 χρήστες
razen, mathimatikos1966

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #405 στις: Απριλίου 18, 2015, 21:54 »
Συμφωνα με τον δρ.Φαρσαλινο που εχει κανει πολλες μελετες για το ηλεκτρονικο τσιγαρο και εχει επισης ξετιναξει ολη τη διεθνη βιβλιογραφια, δεν ειναι η νικοτινη που βλαπτει απο το τσιγαρο αλλα ολα τα υπολοιπα.
 Μετα απο μακροχρονιες μελετες της νικοτινης δεν εχει βρεθει καμμια συσχετιση με τον καρκινο και επισης η επιδραση της στο καρδιαγγειακο ειναι αμελητεα. Πλεον συνισταται και για μονιμο υποκαταστατο του τσιγαρου, τουλαχιστον στην καθαρη της μορφη.
 Οι σφυγμοι της καρδιας αυξανουν, οπως και με τον καφε η αλλες διεγερτικες ουσιες, κανεις ομως δεν σου λεει να κοψεις τον καφε, εκτος αν εχεις στομαχικα προβληματα.
 Διαβαστε την μελετη του Φαρσαλινου για την επιδραση του ΗΤ και του ΚΤ αμεσως μετα την χρηση.
 Αυτο που μπορει να βλαψει περισσοτερο στο ΗΤ ειναι η κακη του χρηση, π.χ. πολλα watt με κακη τροφοδοσια που κανουν το υγρο αντι απλα να εξατμιστει, να φτασει στην καυση και να δημιουργηθουν τοξικα και καρκινογονα υποπροιοντα.
 Επισης βλαβερα μπορει να ειναι καποια αρωματα που περιεχουν π.χ. διακετυλιο κ.τ.λ.
 Απο οσα εχω διαβασει απο εγκριτους επιστημονες η νικοτινη ειναι το λιγοτερο που πρεπει να μας απασχολει. Ειναι λαθος να ανεβαζεις τα watt  για να μπορεσεις να μειωσεις τη νικοτινη.
Νο 1 ειναι να μην ξανακαπνισουμε παιρνοντας την νικοτινη που χρειαζομαστε(εκτος βεβαια αν ειμαστε απο τους ανθρωπους που μπορουν να το κοψουν μαχαιρι, εγω αντεξα μονο 5 μηνες χωρις υποκαταστατα).Αν μετα απο καιρο μειωσουμε και τα mg και τα ml ειναι δευτερευων στοχος και φυσικα θεμιτος, αρκει να μην διακινδυνευσουμε να ξανακυλισουμε στο τσιγαρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2015, 23:31 από Tolis RBA »

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #406 στις: Απριλίου 19, 2015, 06:20 »
Το αίμα στα ούλα ωφειλεται απο την ουλιτιδα (την είχαμε κ απο πριν) απλα το κανονικό τσιγαρο λειτουργεί ως πεικτικο κ ετσι Δν μας εμφανίζει το αίμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #407 στις: Απριλίου 19, 2015, 08:45 »
 Καλημέρα παρεάκι! Απο την πρώτη ημέρα ατμίζω υγρό 50/50 18mg και η γυναίκα μου 100/VG 9mg, την έχει βολέψει, μου λέει οτι το δικό μου της φαίνεται πολύ το χτύπημα στον λαιμό και την ενοχλεί-εντάξει είναι και 2πλασια νικοτίνη. Είπα να πάρω κάτι στο ενδιάμεσο με μια ωραία ξεκούραστη γεύση για δεύτερο, που να βολεύει και τους δύο. Πήρα πράσινο μήλο και μας άρεσε και τους δύο πολύ 80/20 PG/VG 12mg. Το ατμίσαμε 2 ημέρες, εγώ παράλληλα με το καπνικό μου και η γυναίκα μου όλη ημέρα με αυτό. Σήμερα το πρωί νιώθουμε και οι δύο ξεραμένη τη μύτη μας και φυσώντας στο χαρτομάντηλο βγάλαμε αίμα.  :confused1: Σκέφτηκα οτι μπορεί να μας πείραξε η παραπάνω PG, στέκει; Είμαστε 2 εβδομάδες και κάτι ατμιστές και υποθέτω οτι ακόμα ειναι σε μεταβατικό στάδιο ο οργανισμός μας. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #408 στις: Απριλίου 19, 2015, 09:30 »
Ζητ'ηστε  την γνώμη του Κ.Φαρσαλινού
Μοίαζει περίεργο που συνέβη και στους δύο σας.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #409 στις: Απριλίου 19, 2015, 10:27 »
 Μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του μέσω του Φόρουμ;
Θα περιμένουμε κανένα διήμερο ακόμα κάνοντας τέστ, θα το αφήσουμε λίγο στην άκρη ατμίζοντας τα υγρά που κάναμε χωρίς πρόβλημα να δούμε και εαν επιμείνει το πρόβλημα θα μιλήσω και με τον ΩΡΛ μας.
 Είναι και περίοδος που ανθοφορούν τα πάντα και ίσως είναι κάποια αλλεργία. Για την γυναίκα μου μου φάνηκε περίεργο, εγώ έχω κάποιες μικροααλλεργίες τέτοια εποχή συνήθως..
 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #410 στις: Απριλίου 19, 2015, 15:32 »
Και η PG και η VG είναι υγρόφιλες ουσίες και απορροφούν υγρασία από όπου περνάνε. Περισσότερο η PG.
Αυτό μπορεί να κάνει την μύτη να ξεραθεί (ειδικά για αυτούς που συνηθίζουν να εκπνέουν ατμό από την μύτη) και να σπάσουν εύκολα κάποια αιμοφόρα αγγεία. Ίσως να παίζει ρόλο που -επιτέλους!- γλύκανε ο καιρός και μειώθηκε η υγρασία στην ατμόσφαιρα. Πιθανότερες λύσεις: υπομονή, ίσως λιγότερη PG, αποφυγή της εκπνοής ατμού από τη μύτη, ήπιο φύσημα της μύτης για να μην τραυματίζεται.

Είναι αρκετά συνηθισμένη παρενέργεια σε καινούριους ατμιστές, ίσως η πιο συχνή μετά το αίμα στα ούλα. Έχει αναφερθεί δεκάδες φορές στο νήμα. Αν κι αυτός που ρωτάει και όποιος απαντάει δεν έχει κάνει τον κόπο να διαβάσει λίγο... δεν κάνουμε δουλειά παιδιά και ανησυχούμε χωρίς λόγο!  8)
Επίσης, ο γιατρός μας βοηθά όπου μπορεί αλλά... προς Θεού, δεν είναι ο προσωπικός γιατρός του φόρουμ και σκοπός δεν είναι να προτείνουμε σε κόσμο να τον ψάχνει να ρωτήσει πράγματα για ψύλλου πήδημα. Κι αν κάτι είναι πιο ασυνήθιστο, ποιός γιατρός θα έκανε διάγνωση να σε καθυσηχάσει από τα λίγα που θα μάθει μέσω φόρουμ;
Οποιαδήποτε απάντηση μέσω ίντερνετ (και αυτή εδώ η δική μου) δεν είναι συμβουλή γιατρού.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #411 στις: Απριλίου 19, 2015, 15:52 »
Μόλις άρχισα το άτμισμα και για περίπου 1 μήνα είχα μια πικρή γεύση στο στόμα ιδιαίτερα όταν έπινα νερό. Αυτό βέβαια μπορεί να ήταν και σύμπτωμα από το κόψιμο του κ.τ. το οποίο σύμπτωμα μετά τον μήνα έφυγε τελείως.
Τώρα μετά από περίπου 2 χρόνια ως ατμιστής το μόνο σύμπτωμα που παρατηρώ είναι καμιά φορά λόξιγκας εάν ατμίσω κατευθείαν μετά το φαγητό.

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #412 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:26 »
Καλησπερα παιδια, ατμιζω εδω και περιπου 20 μερες και εβαλα και τη γυναικα μου στο τριπακι.
Ειναι σημαντικο να πω οτι με το e-cig αμεσως εκοψα το τσιγαρο (ευκολα!) μετα απο 18-20 χρονια, ενω η γυναικα μου κανει 5-6 τη μερα (απο 30 που εκανε...).
Εγω κανω 12mg νικοτινης και η γυναικα μου τα μισα.
Και οι δυο παρατηρησαμε ερεθισμο του βλενογονου στο στομα, σα να ειχαμε καει απο καυτο φαγητο.
Στη συνεχεια υποχωρησε αλλα οχι εντελως, δλδ και οι δυο εχουμε μονιμως απο λιγο την αισθηση σα να εχει καει ο ουρανισκος.
Περαν τουτου ουδεν μεχρι στιγμης, εκτος απο στεγνο στομα επισης που ειναι αρκετα κοινο νομιζω.
Με το που το εκοψα το ρημαδι και εφυγε το CO2 απο το αιμα μετα απο 12 ωρες πηρα ανασες!
Προσεχω μονο λιγο την προσληψη νικοτινης γιατι απο τα νευρα ειναι πολυ ευκολο να το κανει κανεις πιπιλα και οταν παρω πολυ νικοτινη,ειτε απο αυτο ειτε απο το τσιγαρο οταν καπνιζα, γινομαι σκ@τ@ (sorry).
Χρηση με μετρο και ολα καλα, οταν νιωθω την αναγκη να καπνισω ξερω οτι εχει πεσει η νικοτινη στο αιμα μου και το "τακτοποιω" :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2015, 12:33 από Christos_swc »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #413 στις: Απριλίου 27, 2015, 13:38 »
Τσούξιμο-κάψιμο στο στόμα είναι απο την φαρμακευτική νικοτίνη. Ισως περνάει με τον καιρό, ίσως συνηθίζεται. Μπροστά στους καπνούς και τα μονοξείδια, δεν είναι τίποτα απολύτως. Είναι σαν να μασάς τσίχλα νικορέτ. Στην αρχή τσούζει, αλλά σιγά σιγά φεύγει.

Αποσυνδεδεμένος zakman35

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #414 στις: Απριλίου 27, 2015, 16:18 »
Το αίμα στα ούλα ωφειλεται απο την ουλιτιδα (την είχαμε κ απο πριν) απλα το κανονικό τσιγαρο λειτουργεί ως πεικτικο κ ετσι Δν μας εμφανίζει το αίμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση δεν υπήρχε ουλίτιδα, τουλάχιστον αυτό μου είπε ο οδοντίατρος. Η αιμορραγία σταμάτησε όταν σταμάτησα την νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #415 στις: Απριλίου 27, 2015, 19:12 »
Καμμιά φωτογραφία ή e shop που να έχει τα προστατευτικά που περιέγραψες υπάρχει? :)
Υπάρχουν σε όλα τα μαγαζιά ηλεκτρονικού τσιγάρου σχεδόν και κοστίζουν περίπου 20 λεπτά. Την μοναδική φορά που δεν το είχα βάλει καθώς το είχα στη τσέπη έβγαλα Άφτρα.


Κατά τα άλλα κάτι με φουσκώνει και νομίζω πως είναι τα υγρά που έχουν περισσότερο ντουμάνι. Συμπεραίνω πως ευθύνεται η vg από αυτά που διαβάζω εδώ. Όταν μου συμβαίνει αυτό νοιώθω και λίγο πίεση στο στήθος. Στις αρχές που έψαχνα τα της νικοτίνης που θέλω, όταν ξεπέρασα το 1,8 (2+) άρχισα να αισθάνομαι ταραχή μετά από κάνα τέταρτο χρήσης.
Πλέον είμαι στο 1,4 με τάση προς τα κάτω και όλα καλά σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Αράπης

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #416 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:17 »
Τον πρώτο χρόνο έβαλα 15+κιλά.(Ατμιστής από 14-1-2012)Μετά ξαναήρθα στα ίσια μου.Άλλες παρενέργιες ???Τίποτα απολύτος.Η κάνω PG η VG οτιδηποτε άλλο καμία παρενέργια.

 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #417 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:25 »
Να πω την αλήθεια η απάντηση εξαρτάται από τα υγρά που έχω δοκιμάσει κι έκανα κάθε φορά, οπότε δε μπορώ να αποφασίσω, όμως είμαι ανάμεσα σε ελάχιστες ή καθόλου.

Μετά από πειραματισμό με εταιρίες και ποσότητα νικοτίνης κατέληξα σε αγάπημένο συνδυασμό που με ικανοποιεί αφάνταστα. Έχω βέβαια ένα πρήξιμο στο λαιμό που επιμένει, αλλά επειδή είχα περάσει ίωση πριν απο 3 βδομάδες δεν ξέρω αν είναι ακόμη πρησμένες οι αμυγδαλές ή αν μου φταίει κάτι άλλο.

Γενικώς πάντως, με τα καλά που έχω κερδίσει μπορώ να πω ότι το η.τ. υπερτερεί κατα πολύ, ότι μικρο ενοχλήσεις και να υπάρχουν. Και μιλάω για ξηρότητα λαιμού, απώλεια γεύσης και κάψιμο στη γλώσσα που είχα με τα πρώτα υγρά που δοκίμασα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2015, 13:43 από galadriel »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2186
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #418 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:34 »


Κατά τα άλλα κάτι με φουσκώνει και νομίζω πως είναι τα υγρά που έχουν περισσότερο ντουμάνι. Συμπεραίνω πως ευθύνεται η vg από αυτά που διαβάζω εδώ. Όταν μου συμβαίνει αυτό νοιώθω και λίγο πίεση στο στήθος. Στις αρχές που έψαχνα τα της νικοτίνης που θέλω, όταν ξεπέρασα το 1,8 (2+) άρχισα να αισθάνομαι ταραχή μετά από κάνα τέταρτο χρήσης.
Πλέον είμαι στο 1,4 με τάση προς τα κάτω και όλα καλά σε αυτό.
Κάθε φορά που γράφω σε αυτό το νήμα, έχω τον φόβο μην καθησυχάσω κάποιον που μπορεί να έχει πρόβλημα υγείας. Γι αυτό θα γράψω μόνο για τη δική μου εμπειρία: είχα φούσκωμα για 3-4 μήνες όταν ξεκίνησα το άτμισμα. Δεν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για vg ή pg που διάβαζα ότι ενοχοποιούνται για διάφορα. Απλά, πέρασε. Το θέμα της νικοτίνης το ρυθμίζει κανείς μόνος του. Κι εγώ είχα δυσκολία-ταραχή αλλά βρήκα την ισορροπία στη νικοτίνη σιγά-σιγά. (Ατμίζω περίπου 0,8 και το βράδυ μηδενική). :bye:

Αποσυνδεδεμένος dimitra1986

  • *
  • 27
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #419 στις: Μαΐου 19, 2015, 23:27 »
Τις πρωτες μερες,ειχα ελαφρυ βηχα κ πονολαιμο. Πλεον,βλεπω μονο βελτιωση στον οργανισμο μου :hapy_jump:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597649 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11762 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1400 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593114 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios