vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

236 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Kouros17, Ribot, pngtszs1976, Mimhsdr, Milarepa, maraki1308

Le Zephyr by Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος kongeorge

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #165 στις: Απριλίου 25, 2016, 20:08 »
Ενδιαφέρον θα το δοκιμάσω

στάλθηκε από το lg τεσσερο


Το δοκίμασα!
Πιο πυκνός ατμός έντονη γεύση και πιο ζεστός κατέβηκα σε watt



Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2016, 22:21 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #166 στις: Απριλίου 25, 2016, 20:59 »
Μόλις έστησα και τον δεύτερο Ζεφυράκο κατά τον ίδιο τρόπο ..με μόνη διαφορά ότι έβγαλα έξω το deck, το έβαλα πάνω στο μοντάκι μου ..και "δούλεψα σαν άνθρωπος".

..το υπέρ στο να έχεις το deck στο χέρι, είναι ότι τραβάς με το χέρι την άκρη από το κάθε φυτίλι (..αφού πρώτα το σπρώξουμε με ένα κατσαβιδάκι να μπεί στην τρύπα ..ένα κάθε φορά).
{..πρίν βέβαια αφαιρούμε το "περισσευούμενο" βαμβάκι από την κάτω μεριά (..αυτή που κοιτάει προς την τρύπα) ..και μετά κόβουμε ακριβώς εκεί που πρέπει (..σε μήκος) ..το αφρατεύουμε ..και το ξαναβιδώνουμε στην θέση του}.




Προσωπικά ..πλέον έχω πάρει απίστευτη γεύση και πολύ πλούσιο ντουμάνι.

Υ. Γ . Την εισαγωγή αέρα την έχω ακριβώς στην μέση του coil (..στις τρείς μεγάλες τρύπες) ..και δουλεύω  (..με το coil που ανέφερα στο προηγούμενο post μου) to sx mini ml class ..στα 30 watt, με ρύθμιση θερμοκρασίας τους 210 βαθμούς C.

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #167 στις: Απριλίου 25, 2016, 21:06 »
το σύρμα που πάει προς το θετικό δεν σου ανάβει ????
ρωτάω επειδή θα έχει αρκετή απόσταση χωρίς βαμβάκι

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #168 στις: Απριλίου 25, 2016, 21:34 »
Οχι φίλε voltairos.

..το coil είναι στο ύψος της μέσης του θετικού πόλου ..οπότε τα άκρα του coil, είναι πάνω κάτω τα ίδια σε μήκος .. το ένα προς την πάνω βίδα ..και το άλλο προς την κάτω.

Και επειδή το δουλεύω σε tc ..θα φαινόταν αμέσως αν υπήρχε πρόβλημα υπερθέρμανσης κάποιου άκρου (..απεναντίας δουλεύει άψογα και καλύτερα του προτεινόμενου τρόπου στησίματος).

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #169 στις: Απριλίου 25, 2016, 21:40 »
Ίσως έπρεπε να τυλιχτεί αριστερόστροφα η αντίσταση, πιστεύω θα ήταν καλύτερα.
Πάντως ευχαριστώ γι'αυτά τα ποστ, σκόπευα να τον παραγγείλω αλλά δίσταζα γιατί θεωρούσα ότι δεν θα δέχεται οριζόντια αντίσταση λόγω του μονωτικού που περιορίζει το θάλαμο. Στο ξαδερφάκι του τον Magister είναι το μόνο σεταπ (με μικρές διαφορές και αριστερόστροφη αντίσταση) που μου δούλεψε όπως ήθελα κι όταν λέω δούλεψε μιλάω για μεγάλη διαφορά και σε τροφοδοσία και σε γεύση από τις κάθετες. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφία στο νήμα του Magister αν βρώ πως.
Αλήθεια, αν στρέψεις το airflow σε άλλο σημείο μακριά από την αντίσταση (σε αυτό το οριζόντιο σετάπ) αλλάζει κάτι; μήπως τα βαμβάκια εμποδίζουν την ροή του αέρα;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #170 στις: Απριλίου 25, 2016, 21:46 »
Αν το βάλω στην ακριβώς απέναντι μεριά (..δηλαδή από πίσω σε γωνία 180 μοιρών ...σιγά μην και δεν το δοκίμαζα), η τζούρα σφίγγει αρκετά ..γίνεται πολύ ποιό τσιγαρίσια ..μειώνεται το ντουμάνι ...αλλά αυξάνει η γεύση!

Πιστεύω δε ..οτι σε setup kanthal με κολλητές σπείρες (..με τον τρόπο που προτείνω παραπάνω) .."μάλλον" θα βγάλει ακόμα καλύτερη γεύση.

Υ. Γ. ..και επειδή το ανέφερες ...προσοχή στο μήκος του coil!!

Να μην ξεπερνάει το άνοιγμα της τρύπας (..για παν ενδεχόμενο).

5 με 6 σπείρες σε ανοικτών σπειρών στήσιμο, η μέχρι 6 - 8 (..αναλόγως το σύρμα) σε micro - macrocoil ..πιστεύω ότι θα είναι οκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2016, 09:29 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #171 στις: Απριλίου 25, 2016, 22:00 »
Μία επιλογή ακόμα δηλαδή. Μάλλον θα το πατήσω το κουμπί.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #172 στις: Απριλίου 25, 2016, 22:14 »
Παιδες αν ψηλαφισετε το Ουλτεμ, θα δειτε κατι μικρα λουκια ολογυρα που οδηγουν στην εισοδο του. Αυτα ειναι που κανουν τη δουλεια που λετε -γευση,τσιγαρισια τζουρα- αν τοποθετησουμε το airflow σε αλλο σημειο και οχι κατ'ευθειαν στην αντισταση. Το δινουν σαν τροπο απο την ιδια τη Vaponaute. Οντως αυξανεται η γευση ετσι, μαλλον εξ'αιτιας του στροβιλισμου του ατμου. 
@ varaderum
Κατα τον τροπο που εστησες εχουμε τροφοδοσια απο δυο πλευρες,με  ο,τι σημαινει αυτο.
Εγω kanthal με κολλητες κανω και καμμια φορα microcoil και οντως εχει γευσαρα. Ατμοποιητης  tranformer ειναι τελικα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #173 στις: Απριλίου 25, 2016, 22:23 »
Αν το βάλω στην ακριβώς απέναντι μεριά (..δηλαδή από πίσω σε γωνία 180 μοιρών ...σιγά μην και δεν το δοκίμαζα), η τζούρα σφίγγει αρκετά ..γίνεται πολύ ποιό τσιγαρίσια ..μειώνεται το ντουμάνι ...αλλά αυξάνει η γεύση!

Πιστεύω δε ..οτι σε setup kanthal με κολλητές σπείρες (..με τον τρόπο που προτείνω παραπάνω) .."μάλλον" θα βγάλει ακόμα καλύτερη γεύση.

Υ. Γ. ..και επειδή το ανέφερες ...προσοχή στο μήκος του coil!!

Να μην ξεπερνάει το άνοιγμα της τρύπας (..για παν ενδεχόμενο).

5 με 6 σπείρες σε ανοικτών σπειρών στήσιμο, η μέχρι 6 - 8 (..αναλόγως το σύρμα) σε microcoil ..πιστεύω ότι θα είναι οκ.

Έχω έναν δανεικό για crash test, δουλειά μου έβαλες γι απόψε που οπωσδήποτε θα έχω αϋπνίες από τους πολλούς καφέδες στο γραφείο!

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #174 στις: Απριλίου 25, 2016, 22:29 »
Οχι φίλε voltairos.

..το coil είναι στο ύψος της μέσης του θετικού πόλου ..οπότε τα άκρα του coil, είναι πάνω κάτω τα ίδια σε μήκος .. το ένα προς την πάνω βίδα ..και το άλλο προς την κάτω.

Και επειδή το δουλεύω σε tc ..θα φαινόταν αμέσως αν υπήρχε πρόβλημα υπερθέρμανσης κάποιου άκρου (..απεναντίας δουλεύει άψογα και καλύτερα του προτεινόμενου τρόπου στησίματος).

αθάνατη ελληνική πατέντα
φίλε μου το δοκίμασα και όντως δεν ανάβει τίποτα και παίζει άψογα
η δοκιμή έγινε με κανθαλ 0,28mm σε τρυπανάκι 2,5 mm  5 σπείρες και βγήκε 1,40 ωμ
γεύση πολύ καλύτερη και γενικός όλα καλύτερα
και το καλό είναι ότι τροφοδοτεί και από τις δυο πλευρές και έτσι δεν έχω το φαινόμενο να μαυρίζει η πάνω πλευρά του βαμβακιού όταν στήνω κάθετα
στείλε και καμιά φώτο στα  γαλλάκια 
   

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #175 στις: Απριλίου 25, 2016, 22:32 »
Τρύφωνα (.."μεταξύ μας") ...άλλο που δεν ήθελες!!

..αφού είσαι δοκιμαστάρα ..σιγά μην και δεν δοκίμαζες!!!

@ φίλε voltairos ..σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2016, 22:44 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #176 στις: Απριλίου 25, 2016, 23:34 »
Triple twisted varaderum styled 1.1, καλύτερη παραγωγή ατμού γεύση στα ίδια επίπεδα (είμαι ευχαριστημένος από την γεύση που βγάζει), μου πήρε αρκετή ώρα να περάσω το βαμβάκι

Sent from my m1 note using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #177 στις: Απριλίου 25, 2016, 23:53 »
Γιώργο, πρέπει να σε παραδεχτώ. Ή γεύση ανέβηκε επίπεδο... Και η αίσθηση πολύ πιο smooth.




Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #178 στις: Απριλίου 25, 2016, 23:59 »
Σε ευχαριστώ Τρύφωνα. Η γνώμη σου είναι "σφραγίδα"!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #179 στις: Απριλίου 26, 2016, 00:09 »
Επόμενη δοκιμή ίσως κάνω με offset mesh, οριζόντια αντίσταση, άλλη ώρα όμως, γιατί α) δεν έχω mesh, β) έχω πάθει ένα σοκ με το πως αποδίδει το CLR... Με kanthal 0.32mm, 6 σπείρες σε 2.5mm πυρήνα κολλητές, 1.01Ω. 16W στη μεγάλη τρύπα αέρα και η τζούρα είναι αρκετά σφιχτή, σαν να καπνίζεις πίπα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342006 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541017 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49979 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11365 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192841 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591419 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios