vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 8 χρήστες
panaulis, gfilip, Αράπης, Milarepa, Jorge, Parolos, manoslykos, camber

Twitter

Le Zephyr by Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #150 στις: Απριλίου 20, 2016, 20:13 »
@ sxolare

Δε σε ξεχασα. Με καμμία περιπτωση,αυτό που ρώτησες. Είναι εντελώς διαφορετικά τα εσώψυχά τους.  Πριν λιγο το δοκιμάσαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2016, 21:49 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #151 στις: Απριλίου 20, 2016, 22:03 »
Πηρα τελικα τον Le Zephyr και εγω..... :)

Αποσυνδεδεμένος Atmistoulis

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #152 στις: Απριλίου 21, 2016, 04:24 »
Έχω τον συγκεκριμένο ατμοποιητη απο την τριτη ημέρα κυκλοφοριας του. Ψαχνόμουν μήνες για να καταλήξω κάπου και οφείλω να ομολογήσω ότι τους είχα δοκιμάσει όλους, όσους τουλάχιστον κυκλοφορούν Ελλάδα και ειναι τσιγαρισιοι. Κατέληξα στον Calix και ενώ ήμουν τρισευτυχισμένος με το παρεάκι μας και την απόδοση του, κυρίως στις γεύσεις και έχω πάει να αγοράσω υγρό, να σου μπροστά μου ο Le zephyr.

Δοκιμή για πλάκα και ΣΟΚ και μάλιστα με υγρό που έκτοτε λάτρεψα, ενώ δεν γούσταρα μέχρι τότε. Κρέμα, ατμισμα κρεμώδες, άμεση κατάθεση όσων είχα πάνω μου. Δύσκολες οι επόμενες μέρες, καθότι άφραγκος, ωςτοςο με ωραίο παρεάκι. Πανδαισία γεύσεων.

Ναι, τρελαίνομαι κΑι ο Calix, δυστυχώς στο ράφι. Δεν έχω κάτι άλλο να γραψω. Ειδικά πάνω στο provari radius σκοτωνει, λες και κατασκευάστηκε για αυτό! Δηλώνω πλήρης εξοπλισμού και κατα ενθουσιασμένος, μονο μέλημα πλέον τα υγρά!

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #153 στις: Απριλίου 21, 2016, 07:28 »
καλημέρα φίλε μου
μπορείς να μου πεις το στήσιμο που του κάνεις
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Atmistoulis

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #154 στις: Απριλίου 22, 2016, 03:52 »
Απλά πράγματα, kanthal Α1 28ga, 5 σπείρες, 1,2 Ohm μου βγαίνει περίπου. Το βαμβάκι επάνω κοντοκουρεμένο και κάτω, κόψιμο στη μέση, διχάλα και δεξιά - αριστέρα στη βάση. 

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #155 στις: Απριλίου 22, 2016, 06:30 »
καλημέρα
σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kongeorge

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #156 στις: Απριλίου 22, 2016, 18:27 »
Ήρθαν οι τάπες της τρύπας τρ9φοδοσιας δοκιμή το απόγευμα με νέα αντίσταση και βαμβακι

στάλθηκε από το lg τεσσερο


Και εδώ είναι οι τάπες

στάλθηκε από το lg τεσσερο

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων λόγω διαγραφής
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2016, 19:07 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #157 στις: Απριλίου 22, 2016, 20:03 »
Παντως και με δυαρι τρυπανακι που εστησα,δεν ειχε καμμια διαρροη!  Πες μας καποια στιγμη, αν διαπιστωσεις πως χρησιμευουν και σε κατι αλλο, για να παραγγειλουμε και μεις. Και λιγο περισσοτερο  βαμβακι να αφησεις στην κορυφη, μια χαρα θα παιζει. Μη σου πω και καλυτερα!

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #158 στις: Απριλίου 22, 2016, 22:04 »
Ούτε εμένα έχει καμία διαρροή, ποιος ο ρόλος της τάπας??

Sent from my m1 note using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kongeorge

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #159 στις: Απριλίου 23, 2016, 00:05 »
Πιστεύω πως είναι για να μη γεμίζει ο θάλαμος υγρά γιατί διαρροή ούτε εγώ είχα.
Επίσης το τριπανακι καθετε καλύτερα πλέον όταν στήνεις την αντίσταση

στάλθηκε από το lg τεσσερο


Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #160 στις: Απριλίου 23, 2016, 00:44 »
η προσθήκες αυτές είναι για mesh κυρίως :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #161 στις: Απριλίου 24, 2016, 23:22 »
Τον ατμοποιητή τον έχω στα χέρια μου τρείς μέρες.

Στην αρχή τον δούλευα με τον i-stick pico και από χθές το απόγευμα με το sx mini ml class (..με στήσιμο nife48 35mm, 6 σπείρες σε 2.5 τρυπανάκι, με f5 βαμβάκι).

Οι εντυπώσεις μου σε σχέση με SQuape rs, taifun gls και φυσικά hurricane v1.3 που χρησιμοποιούσα τελευταία, είναι ..ότι έχει λίγο υποδεέστερη γεύση (..τον ψάχνω ακόμα) ..αλλά έχει καλύτερο ντουμάνι.

{..και στους άλλους που ανέφερα ..το ίδιο στήσιμο έκανα}.

Πάντως, τον θεωρώ έναν πάρα πολύ καλό ατμοποιητή ..και πιστεύω.. ότι με λίγο "ψάξιμο" εκ μέρους μου ..θα αποδώσει ακόμα καλύτερα!

Σίγουρα αξίζει {..και θα παραμείνει στην (..νέα), συλλογή μου.

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #162 στις: Απριλίου 25, 2016, 01:13 »
Πήρα ένα κλώνο του Le Zephyr από FT. Τον ποιο φτηνό.
Δεν ξέρω καν αν το πάνω μέρος είναι από PEI και επίσης αν η ποιότητα του μετάλλου είναι καλή.
Επιτέλους ένας πραγματικά στεγανός ατμοποιητής εύκολος στο στήσιμο, με πολύ καλή γεύση, εύκολος στο γέμισμα και πολλές επιλογές στον αέρα που είναι σημαντικό για εμένα.  
Εύκολα προσαρμοζόμενος από mouth to lang μέχρι πνευμονικές.
Ε, σε αυτή την περίπτωση άνετα πας για τον αυθεντικό.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #163 στις: Απριλίου 25, 2016, 18:58 »
Τέταρτη μέρα συμβίωσης με τον le zefyr ..και αφού έκανα μερικές δοκιμές σε coil (..πάχος και είδη συρμάτων) ..αποφάσισα να δοκιμάσω και κάτι άλλο..

..έτσι λοιπόν έφτιαξα ένα οριζόντιας φοράς coil το οποίο και θα "κατοχυρώσω" ..καθώς αποδίδει πάρα πολύ καλά!

Ας το δείξω λοιπόν και με εικόνες ..για όποιον τυχών θελήσει να το δοκιμάσει (..ελπίζω μετά, να μας πει και γνώμη)..

α) φτιάξιμο coil  (..στην  προκυμένη με σύρμα nife48 των 35mm, 5 σπείρες, σε 2.5 διάμετρο τρυπανάκι ..βγαίνει 0.24κάτι) και τοποθέτησή σου σε οριζόντια θέση (στην μέση περίπου του θετικού πόλου ..και ακριβώς πάνω από την μέση της τρύπας εισαγωγής βαμβακιού):


β) πέρασμα βαμβακιού (..ούτε πολύ σφιχτό ..ούτε λάσκα ..και "παιξιμό" του δεξιά αριστερά, να κάτσει καλά:


γ) "χώρισμα" του βαμβακιού περίπου στα 2/5 ..και κόψιμο αυτών σύριζα στο καθαυτό coil:


δ) βάλσιμο του βαμβακιού μέσα στην τρύπα, με την βοήθεια κάποιου μικρού κατσαβιδιού (..μπαίνει πανεύκολα, βάζοντας την μία άκρη κάθε φορά. Μετά μπορούμε με ένα λίγο ποιό αιχμηρό ίσιο αντικείμενο (..εγώ το έκανα με μία καρφίτσα) ..να τακτοποιήσουμε καλύτερα το βαμβάκι στο κάτω μέρος του deck ..και να το βάλουμε δεξιά - αριστερά ..η όπως αλλιώς θέλουμε):


ε) τέλος, βρέχουμε το βαμβάκι ..γεμίζουμε το tank ..και ατμίζουμε..


Υ. Γ. 1 ..πάντως σε έλεγχο θερμοκρασίας που το δοκιμάζω ταυτόχρονα με έναν ακόμα le zefyr που πήρα σήμερα, με ίδιο ακριβώς στήσιμο (σύρμα, διάμετρο coil, ohm) ..αλλά στην κάθετη θέση ...αυτό που προτείνω παραπάνω, αποδίδει πολύ καλύτερα την γεύση ..και επίσης πιάνει στα ίδια watt ..πολύ δυσκολότερα θερμοκρασίες {..αυτό πιστεύω ότι σημαίνει και καλύτερη τροφοδοσία}!!
Υ. Γ. 2 ..το coil "ψιλομαύρισε" λίγο ..λόγο του ότι έκανα δοκιμές και σε πολλά watt ..και σε θερμοκρασίες tc μέχρι και 250 c, προκειμένου να δω το πως συμπεριφέρεται σε τροφοδοσία (..τέστ που το πέρασε επιτυχώς)!






Αποσυνδεδεμένος panosmgr

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #164 στις: Απριλίου 25, 2016, 20:08 »

Ευγε Varaderum…
εδωσες ιδεα για νέο εγχειρημα 8)

Εγω συμβιωνω με τον le zephyr λιγα 24ωρα, δεν εχω κανει πανω απο 10 στησιματα και φυσικα για όλα αυτά εως τωρα ακολουθησα οδηγιες-στησιματα από youtube και του Αποστολου Μ.

Όπως αρκετοι εδώ, στα πρωτα στησιματα τα ειχα όλα (αθορυβο και βελουδινο ατμισμα, καμια διαρροη, γεματο σωμα ατμου) αλλα πουθενα η γευση.
Αντιστασεις με kanthal A1 28g και 24g, σε πυρηνα 2,5mm και 4μμ, από 0,80-1,5 Ohm, 6-7 σπειρες, βαμβακι kgd και cotton bacon.
Watt από 10 ως 18 σε VTC Mini.

Με αυτα το στησιματα δεν ειχα γευση ενώ ειχα και πολύ ζεστο ατμο σε σημειο που μετα από μερικες τζουρες εκαιγε ο le zephyr. Μια ελαχιστη ιδεα από γευση αλλα όχι κατι ξεκαθαρο και πολύ πολύ μακρια από το (δικο μου) "ωραιο".

Δοκιμασα και με το twisted τεχνικη αλλα παλι τα ιδια.

ΔΙΑΦΟΡΑ ειδα μονο όταν εβαλα το κομματι που εχει την τρυπα της εισαγωγης του αερα (μπορει και να μην το λεω σωστα) αντιθετα από εκει που «είναι» ή «βλεπει» ας πουμε η καθετη αντισταση (δεν ξερω αν είναι κατι που λογω ασχετοσυνης μου δεν εκανα από την αρχη ή ποσο ανορθοδοξο είναι τελικα αυτο που εκανα).
Ας πουμε ότι ο πολος και η αντισταση ευθυγραμμιζονται στο +30 του ρολογιου, εγω την τρυπα του αερα τη βαζω στο «ακριβως» της ωρας.
(Δεν εχω κανει δοκιμες ακομα με +15, +45, κλπ  :tongue_smilie: )

Παντως ΝΑΙ ετσι τα εχω όλα ΣΥΝ τη γευση που θελω. Και ο ατμοποιητης παραμενει δροσερος.


Βαζω μερικες φωτο από το δικο μου σημερινο στησιμο (ετσι πανω κατω ηταν και τα προηγουμενα με μονη διαφορα αυτο που ειπα παραπανω για εκ διαμετρου αντιθετα την αντισταση με την τρυπα του αερα) για να με διορθωσετε οι εμπειροτεροι.

8)












« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2016, 20:14 από panosmgr »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1870 246984 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 27, 2024, 21:07
από treloneritis
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2050 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8163 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 755 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 466 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327144 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827806 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 512258 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios