vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

304 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, kostapapa8971, petra, Sergios

Twitter

Le Zephyr by Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #180 στις: Απριλίου 26, 2016, 07:27 »
Πιστεύω Τρύφωνα ότι με mesh σε αυτό το στήσιμο ..θα πάει σε άλλο επίπεδο.

..αναμένουμε δοκιμή και εντυπώσεις..

Υ. Γ. ..επίσης και με δυάρι πυρήνα (..ίσως και παρακάτω) και βάζοντας όλο το βαμβάκι στην τρύπα (..η ποσότητα που πρέπει να μπαίνει στην τρύπα νομίζω ότι θα είναι "σωστή" σε όγκο, από 2.5 έως 3.5 mm) ..σίγουρα θα έχουμε και άλλες εκπλήξεις!!

Ο συγκεκριμένος ..είναι για πολλά "παιχνίδια" (..μέχρι και με διπλό coil μπορεί να στηθεί έτσι ..είτε παράλληλα ..είτε καθ' ύψος του θετικού πόλου. { ..το πρώτο μάλλον θα αποδώσει καλύτερα ..πχ 2 coil του 1.5 - 2 mm διαμέτρου}.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #181 στις: Απριλίου 26, 2016, 15:33 »
Αν μου επιτρεπει η παρεα μιας και κατοχος του κλωνου να πω τα ευγε στον Varaderoum για την τρομερη ιδεα! :thumpup:

Σεταρα και εγω με 0.25 για να περιορισω σπειρες και διαμετρο σε 2mm τρυπανακι,

Εβαλα και FF μιας και λογο χωρου και τρυπας δεν ηθελα να σεταρω με βαμβακι που φουσκωνει μηπως μου εκανε νερα στην τροφοδοσια.

Με Εuphoria υγρακι που το ατμιζω και με την δευτερη μικροτερη τρυπα αερα μιαςκ αι θερωρω καλυτερη την ατμοποιηση με τις πολλαπλες καθετες αλλα λογο οριζοντιας αντιστασης εχω την υποψια οτι δεν θα απεδιδε σωστα.Σε σχεση με Τηλεμαχο και Φαινο που εδιναν αρκετη ενταση στα αρωματα.

Τωρα εχουν τροφοδοσια και οι δυο πλευρες απο το βαμβακι,βεβαια η αποδοση τηε γευσης στο συγκεκριμενο υγρο δεν με με τυπωσιασε,
θα δοκιμασω και με καθετη με το ιδιο υγρο να δω διαφορες,νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι με οριζοντια ισως να μην εχει καλη κυκλοφορια ο αερας,αλλα μπορει να ειμαι και λαθος
(ισως φταιει το σεταρισμα γι αυτο βεβαια,μιας και ειναι η πρωτη δοκιμη).

Παραθετω και  φωτο με την 50-50 αποδοσης δοκιμη,
Και παλι μπραβο στον φιλο Varaderum για την ιδεα!
ΥΓ:Λογο κατοχης κλωνου μπορει να διαγραφει το ποστ,κανενα προβλημα!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2016, 16:20 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #182 στις: Απριλίου 26, 2016, 16:16 »
Αγαπητοί φίλοι,
Προσπάθησα να γλυκοκοιτάξω αυτόν τον ατμοποιητή, κυρίως γιατί μου άρεσει η εμφάνισή του, συμπαθώ πολύ τα υγρά της εταιρίας και ένα μαγαζί εδώ κοντά τον σπρώχνει ασύστολα. Δεν κατάφερα να τον συμπαθήσω.
Τα βασικά θέματα που έχω είναι τα εξής:
1)Ultem-μελτεμ κ.α. Απο την μία έχεις υλικά που τα χρησιμοποιεί η ανθρωπότητα χρόνια και τα επιλέγουμε γιατί είναι αδρανή και "αθώα" για την χρήση που τα θέλουμε. Γυαλί, ατσάλι, κεραμικό. Απο την άλλη έχεις ένα πλαστικό που απλά έχει προδιαγραφές αντοχής σε μια κάποια θερμοκρασία. Επιστήμονας των υλικών δεν είμαι άλλα και αυτό https://en.wikipedia.org/wiki/Polyetherimide δεν το βρήκα ιδιαίτερα καθησυχαστικό. Οι 170 βαθμοί σε συσκευές που έχουν ρυθμιση θερμοκρασίας ως 300C δεν φαντάζει καλό για μένα.
2) Απο την στιγμή που σε γενικές γραμμες ατμίζουμε με μια αντίσταση που τροφοδοτείται με υγρό απο ένα φυτιλι με δύο άκρες, μου φαίνεται δυσκολο να πιστεψω ότι είναι καλύτερη ιδέα να έχουμε ένα συστημα που τροφοδοτείται μόνο απο την μία πλευρά.
Οι φίλοι που έχουν επιλέξει αυτό τον ατμοποιητή τι σκέψεις κάνουν για αυτά τα δυο σημεία; Θα ήθελα να μάθω την οπτική κάποιων που έχουν αντίθετη άποψη,

Φιλικά,


Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #183 στις: Απριλίου 26, 2016, 21:47 »
Αγαπητοί φίλοι,
Προσπάθησα να γλυκοκοιτάξω αυτόν τον ατμοποιητή, κυρίως γιατί μου άρεσει η εμφάνισή του, συμπαθώ πολύ τα υγρά της εταιρίας και ένα μαγαζί εδώ κοντά τον σπρώχνει ασύστολα. Δεν κατάφερα να τον συμπαθήσω.
Τα βασικά θέματα που έχω είναι τα εξής:
1)Ultem-μελτεμ κ.α. Απο την μία έχεις υλικά που τα χρησιμοποιεί η ανθρωπότητα χρόνια και τα επιλέγουμε γιατί είναι αδρανή και "αθώα" για την χρήση που τα θέλουμε. Γυαλί, ατσάλι, κεραμικό. Απο την άλλη έχεις ένα πλαστικό που απλά έχει προδιαγραφές αντοχής σε μια κάποια θερμοκρασία. Επιστήμονας των υλικών δεν είμαι άλλα και αυτό https://en.wikipedia.org/wiki/Polyetherimide δεν το βρήκα ιδιαίτερα καθησυχαστικό. Οι 170 βαθμοί σε συσκευές που έχουν ρυθμιση θερμοκρασίας ως 300C δεν φαντάζει καλό για μένα.
2) Απο την στιγμή που σε γενικές γραμμες ατμίζουμε με μια αντίσταση που τροφοδοτείται με υγρό απο ένα φυτιλι με δύο άκρες, μου φαίνεται δυσκολο να πιστεψω ότι είναι καλύτερη ιδέα να έχουμε ένα συστημα που τροφοδοτείται μόνο απο την μία πλευρά.
Οι φίλοι που έχουν επιλέξει αυτό τον ατμοποιητή τι σκέψεις κάνουν για αυτά τα δυο σημεία; Θα ήθελα να μάθω την οπτική κάποιων που έχουν αντίθετη άποψη,

Φιλικά,


1.Το Ουλτεμ φιλε sertikos, ειναι εγκεκριμενο απο την πανισχυρη Ομοσπονδιακη υπηρεσια των ΗΠΑ, τον λεγομενο FDA.
Food and Drug Administration, Οργανισμος ελεγχου Φαρμακων και Τροφιμων. Χρησιμοποιειται στην ιατρικη ως υλικο - χειρουργεια,οδοντιατροι-  εξ'αιτιας του οτι αντεχει σε  πολλες και διαφορετικες μεθοδους ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ. Δηλαδη, γαμμα ακτινοβολια, κλιβανους με ξηρη θερμοτητα, με πραγματικο πυρ, αποστειρωση με τυπους φυσικου αεριου κλπ. Οταν μιλαει ο FDA, ολα τα εθνικα συστηματα Υγειας του πλανητη, καθονται σουζα. Κι αυτο γιατι θεωρειται ο,τι πιο αξιοπιστο και εξαντλητικα διερευνημενο,  οταν οποιοδηποτε προ'ι'ον παρει εγκριση απο κει.    
Μετοχες φαρμακευτικων εταιρειων -ΚΟΛΟΣΣΩΝ-  βουλιαξαν εν μια νυκτι, οταν ο FDA απεσυρε την εγκριση του για σκευασματα τους, απο την αγορα.
2. Κι ομως δινει ΓΕΥΣΗ κι ας τροφοδοτειται απο την μια πλευρα μονο. Δεν ειπε κανεις πως ειναι καλυτερη ιδεα, αλλα τουλαχιστον εδω, σ'αυτη την περιπτωση δουλευει. Και δουλευει  ΑΨΟΓΑ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 01:07 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #184 στις: Απριλίου 27, 2016, 00:43 »
 ένα μαγαζί εδώ κοντά τον σπρώχνει ασύστολα 
φιλε sertiko  τι ενωεις με αυτο γιατι ο ατμο εξαντλήθηκε. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #185 στις: Απριλίου 27, 2016, 01:17 »
Έβλεπα όλους τους υπαλλήλους να το δουλεύουν και να λένε ότι είναι καταπληκτικός. Βέβαια κάθε φορά που τους έβλεπα κάναν κάποια διόρθωση στο στήσιμό τους, δεν ατμίζαν.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #186 στις: Απριλίου 27, 2016, 01:22 »
Χαχαχα ακριβώς το ίδιο έτυχε και σε μένα σήμερα. Είχα πάει να πάρω υγρό τους λέω τον πούλησα και μου λένε μα καλά τρελός είσαι αφού έχει γευσαρα. Μου δίνει να δοκιμάσω του είχε βάλει Over the Rainbow μέχρι να το γυρίσει να το κάνει να το ρανει να πάρει το εργαλείο μπροστά γιατι γυρισε το ultem...τραβάω τζουρα του λέω οκ πάρε και από το δικό μου gem version 2 με το ίδιο υγρό... δεν μίλησε....

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
French Design
« Απάντηση #187 στις: Απριλίου 27, 2016, 01:40 »
Έχω ένα γαλλικό και ένα γερμανικό ποδήλατο. Το γερμανικό λύνεται όλο με ένα (1) allen. Το γαλλικό θέλει  3 allen, 3 γαλλικά κλειδιά και κάνα δυο κατσαβίδια. Κάπως έτσι μου φαινεται και αυτό το εργαλείο. Ωραίο άλλα μάλλον η λειτουργικότητα του design του δεν είναι για μένα. Το σημαντικότερο βέβαια είναι ότι αν κάποιος την βρίσκει με αυτό εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Γούστα, προτιμήσεις και διαφορετικές χρήσεις.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #188 στις: Απριλίου 27, 2016, 04:08 »
Ξέρεις.... αν τον έπιανες στα χέρια σου στημένο, κατά πάσα πιθανότητα θα τον λάτρευες...
Κρίνοντας, όμως, από τις κατά καιρούς άστοχες ενστάσεις σου, την επιχειρηματολογία σου και από τον αριθμό κεραμικών που έχεις σπάσει με τη Σοφία ( :idiot1: ), σίγουρα δεν είναι για εσένα ο Le Zephyr, ούτε η Σοφία...

Θα σου πρότεινα να μελετάς περισσότερο πριν σχολιάσεις απαξιωτικά ή κατακρίνεις δημόσια ένα προϊόν. Στην τελική, το κέρδος θα είναι δικό σου και θα έχεις τη χαρά να το μοιραστείς μαζί μας, ακόμα και αν το πόρισμα είναι αρνητικό. Να υπάρχουν, όμως, βάσιμα επιχειρήματα.

Πάντα... φιλικά...

Περίπου...

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #189 στις: Απριλίου 27, 2016, 09:07 »

.."χώρισμα" του βαμβακιού περίπου στα 2/5 ..και κόψιμο αυτών σύριζα στο καθαυτό coil:
(Image removed from quote.)


..είχα προτείνει να κόβουμε στην κάθε πλευρά (..όταν στήνουμε σε 2.5 πυρήνα), τα 2/5 του βαμβακιού.

Γράψτε λάθος! Θέλει τουλάχιστον το μισό βαμβάκι κόψιμο στην κάθε πλευρά (..ίσως και λίγο παραπάνω) και μετά βάλσιμο στην τρύπα μέχρι να φτάνει στον πάτο. Η δε αντίσταση να είναι λίγο χαμηλότερα σε ύψος από την μέση του ύψους του θετικού πόλου (..σχεδόν 2 mm πάνω από το μέσο της τρύπας).

{..διαρροή ...καμία! Τροφοδοσία ..ακόμα καλύτερη (..οπότε και γεύση). Ντουμάνι ..δοκιμάστε το..}.

Υ. Γ. ..με mesh δεν τον έχω δοκιμάσει (..είμαι κατά του πυρώματος) ..αλλά σαν στήσιμο με βαμβάκι .."νομίζω" ότι παίζει πλέον πολύ καλά! {..με κλειστές σπείρες ..ακόμα καλύτερα!!}.

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε Mpikou
« Απάντηση #190 στις: Απριλίου 27, 2016, 11:42 »
[justify]Έγω θα σου μιλήσω φιλικά, χωρίς το περίπου. Θα το κάνω αυτό, γιατί δεν έχω κάτι να χωρίσω με κανέναν φίλο απο το φόρουμ. Νιώθω ότι μας ενώνουν πολλά περισσότερα απο τις όποιες διαφωνίες ή διαφορετικές απόψεις. Το ότι εσυ επιλέγεις το προιόν Α και εγώ το Β δεν κάνει κανέναν μας μάγκα ή χαζό πολλώ δε μάλλον εχθρούς. Τα διαφορετικά συμφέροντα κάνουν τους ανθρώπους εχθρούς όχι οι διαφορετικές απόψεις. Και το μόνο συμφέρον που έχω εγώ από όλη αυτή την ιστορία είναι που δεν καπνίζω.[/justify]


[justify]Έγραψα εδώ για να μάθω και να καταλάβω την οπτική ανθρώπων που κάνουν άλλες επιλογές από μένα. Το προιόν αυτό δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να μιλάω για τον σχεδιασμό ή για τις εντυπώσεις μου και τα πράγματα που βλέπω. Εξέφρασα κάποιες ερωτήσεις, πήρα κάποιες απαντήσεις και είπα μπράβο στον φίλο που τις έδωσε. Τις βρήκα ενδιαφέρουσες και με έκαναν σίγουρα σοφότερο χωρίς να συμφωνήσω κατ' ανάγκη απόλυτα με αυτές.[/justify]


[justify]Υγ: Πες με γεροκρινιάρη, αβάσιμο, άστοχο και αμελέτητο άλλα ειλικρινά δεν νομίζω ότι οι λέξεις "σφηνωτό" και "κεραμικό" πάνε καλά μαζί. Για εσένα είναι μια εξαιρετική ιδέα. Για εμένα είναι μια σχεδιαστική τραγωδία. Μπορούμε θέλω να πιστεύω να διαφωνούμε άλλα ο διάλογος μας να είναι ειλικρινής, να μην προσβάλουμε τον συνομιλητή μας και το κυριότερο να είμαστε φίλοι.[/justify]

:bye:
Φιλικότατα,  :yes:

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #191 στις: Απριλίου 27, 2016, 12:32 »
Μάγκες και εχθροί, μακριά. Δε θα ενστερνιστώ κάτι τέτοιο μέσω γραπτού λόγου σε ένα φόρουμ.
Θα μπορούσα να απαντήσω με απαντήσεις σε παραθέσεις μηνυμάτων σου, όπως επίσης και με αναλύσεις αντοχής και καταλληλότητας υλικών αλλά, βλέπω πως δεν υπάρχει νόημα.

Το νήμα αυτό αφορά τον Le Zephyr.

Η πρότασή μου συνεχίζει να ισχύει.

Ας το λήξουμε εδώ και σου εύχομαι καλά ατμίσματα.

Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #192 στις: Απριλίου 27, 2016, 16:17 »
ο ατμο ειναι καταπληκτικος σχεδιαστικα εργονομικά ατμιστικα ιδεολογικά γιατι συνδυάζει ντριπερ με τανκ γενικα ειναι τουμπανο αρκει να ξερεις τι σου γίνεται.
τον εχω απο την πρωτη μερα κυκλοφορίας πρωι εξω απο vapeland περιμένοντας να ανοιξει το μαγαζι.
ειχα προβλήματα τροφοδοσίας και επερνα συνέχεια καμένα σε βαθμο μεγαλης στενοχώριας γιατι το όλο πακέτο το γούσταρα πολλή.
πριν απο μια εβδομάδα ανακάλυψα οτι το λάθος ήταν καθαρά δικό μου διότι έκοβα το βαμβάκι σύριζα με την αντίσταση και έτσι δεν τροφοδοτούσε σωστά.
απο την ημερα που αφήνω το βαμβάκι περίπου 4 χιλιοστά πιο πάνω ο ατμο παει σφαίρα.
γενικα αυτα τα εργαλεία θελουν τον χρόνο τους δεν μπορούμε να εκφράσουμε μια σωστή γνώμη στην βδομάδα πάνω  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #193 στις: Απριλίου 27, 2016, 16:25 »
Μηπως σε φοβοταν ο μαυρος ο ατμο,  λογω ονοματος?  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr by Vaponaute
« Απάντηση #194 στις: Απριλίου 30, 2016, 18:43 »
μα γιατι δεν του βαζετε λιγο mesh να παρει τα πανω του το εργαλειο...θα δειτε την αλλη οψη του νομίσματος. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1119996 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 268 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 147 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8298 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296729 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826805 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510448 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156353 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570823 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios