vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

174 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, bloodlessz, camber, domaze

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Άρα τελικά έχει δίκιο μήπως η Ευρωπαϊκή οδηγία που θέλει και ατμοποιητές με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά? :hmmm:


Αυτό βέβαια αγγίζει τα όρια της συνομοσιολογίας, αλλά έχει 2-3 σελίδες που άρχισα να το σκέφτομαι...


Ομολογώ ότι αν δεν ήταν ο Κος Φαρσαλινός στη συζήτηση, που έχει δείξει έργο, τότε ομολογώ ότι θα ήμουν πλέον βέβαιος ότι όλο αυτό το νήμα θέλει να οδηγήσει κάπου...


Συγχωρήστε με ... κι εγώ μια σκέψη μου λέω που έχω στο νου μου από την αρχή του νήματος. :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Πάντως πιάσαμε ένα λογικό ερώτημα/απορία που έθεσε ο Κώστας και το κάναμε από τρίχα τριχιά που λέει και η έκφραση...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Καποιες μέρες πριν ανοίχτηκε αυτο το νήμα με σκοπό την γνώση και την συζήτηση χωρις σκοπούς κινδυνολογίας ουτε πανικού όπως με έλουσαν κάποιοι ( δεν πειραζει σιγα το πραγμα) για τον λογο οτι εγω εμαθα ... και απόχτησα αυτο που επιμελώς αποκλείστηκε να μαθευτεί  απο τις καθημερινές πληροφορίες που εισπράττω απο εδώ .. Αφου λοιπόν έμαθα ΝΑΙ θα το λέω σε άλλους καινούριους όποτε μου δίνεται  η ευκαιρία για να τους αποτρέψω από το να κάνουν και αυτοι  αυτο το λαθος και οχι απαρατητα μονο κακο ... Ναι ειναι λαθος και τερμα για μενα το να κανω Dry Burn ...  για εσενα ... εκει στην γωνια το ξερω δεν ειναι ... για εσενα στην στροφη που το ηξερες και ειχες αποφασισει οτι σιγα τα Ωα  δεν θα σε επιρεασω να το κανεις αλλιως μιας και δεν εχω αυτο το δικαιωμα .. Αλλα για εναν αλλο εκει πιο κατω που πραγματικα ζητα να μαθει θα του πω θα τον βοηθησω και θα του εξηγησω μαγγα ειχα αυτην την πληροφορια απο ενα επιστημονα και οχι καποιον ασχετο .. και στην μεταφερω .. την θελεις ? αποφασισε μονος σου ...

Το λοιπον επειδη και αυτο το νημα θα παει και θα θαφτει καπου βαθεια στο χαος του φορουμ οταν περασει αυτην η μπορα πληροφοριών  και πριν γινει αυτο θα συνοψίσω αυτα που εμαθα απο αυτο το νημα

------------------------------------
Το παρακολουθησα το βιντεακι και η αληθεια ειναι οτι και εγω πρωτη φορα ακουσα κατι τετοιο. Η βεβαιοτητα του καλου μας γιατρου ομως δε μου αφηνει περιθωρια για δευτερες σκεψεις. Και εγω απο τουδε και στο εξης σταματω το dry burn και μαζι με το βαμβακι πλεον θα αλλαζω και το συρμα. Microcoil μπορουμε να συνεχισουμε να κανουμε με τα kuro coiler και τα παρεμφερη εργαλειακια. Βεβαιως αν καποιος συνατμιστης εχει περαιτερω γνωσεις περι μεταλλων και συμπεριφορας τους με τη θερμοτητα, ειμαι ολος αυτια.

--------------------------------------------


Αυτό έχει ξανασυζητηθεί κάπου στο φόρουμ, αλλά πολύ απέξω απέξω. Οπως και κάποιες κουβέντες του γιατρού για τις ουσίες που εκλύονται όσο ανεβαίνουμε σε βατ, ειδικά πάνω από 10.
Αλλά δυστυχώς ο γιατρός πήγαινε κόντρα στη μόδα, που θέλει να καίμε τα πάντα. Μαικροκόιλ με κοτετσοσύρματα για ένα μήνα στον ατμοποιητή (έχω διαβάσει και για περισσότερο) απανωτά dry burn, άτμισμα στο 100 βατ.
Επιλογή του καθενός είναι, αλλά όχι κι έκπληξη η πιθανότητα να είναι βλαβερά.


Αν κάποιοι διαβάζουν προσεκτικά τα νήματα, θα διαπιστώσουν ότι πλέον αυτοί που βάζουμε ψιλό σύρμα χωρίς μαικροκόιλ και το πετάμε μαζί με το βαμβάκι μετά από 2-3 μέρες, είμαστε λίγοι πια. Καιρός να (ξανα)γίνουμε περισσότεροι.


ΥΓ.Η αντίσταση ελέγχεται πολυ εύκολα όταν τη φτιάχνουμε: με νοτισμένο βαμβάκι μέσα.

------------------------------------------------------------------

Να κανεις μικροκολι χωρις hotspots δεν ειναι δυσκολο, ακομα και αν δεν το καψεις για να δεις.
Απλα "χαϊδευεις" κατα μηκος της αντιστασης με ενα ισιο κατσαβιδι 2-3 φορες. Οπως κανουμε οταν βλεπουμε ενα πιανο και σερνουμε το χερι απο το πρωτο πληκτρο ως το τελευταιο, οσοι δεν εχουμε ιδεα απο το οργανο  ;D
Απλα φροντιζεις να μην ειναι χαλι μαυρο την ωρα που το στριβεις, η χρησιμοποιεις ενα kuro coiler κλπ.

Το προβλημα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, ειναι στους μεσατους..

----------------------------------------------------------------------------------------

Το microcoil σκεφτεστε? αυτοί που έχουν ατμοποιητές τυπου genesis με mesh που πυρώνουν με τις ώρες για να οξειδωθεί ή μετά για να "ρυθμίσουν" το σύρμα τι να πούν?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.
Εγώ απλά είπα την γνώμη μου και έκανα μια σύσταση. Εννοείται πως ούτε θα απαγορεύσω κανέναν να κάνει dry purns, ούτε θα τον τιμωρήσω... ;)


Νομίζω κάποιοι από εδώ με έχουν ακούσει να κατακρίνω τα mesh τα οποία τα πυρακτώνουν για μεγάλο χρόνο για να τα οξειδώσουν. Ποτέ δεν σύστησα την χρήση mesh, κυρίως λόγο αυτής της "προεργασίας" πριν τη χρήση του.


Καταρχάς να πω ότι δεν έχουμε κάνει κάποια συγκεκριμένη μελέτη για το coil όταν του κάνουμε dry burn. Όμως.....
Ξέρουμε από μελέτες ότι ο ατμός περιέχει μέταλλα. Η Williams είχε βρει νικέλιο και χρώμιο που προερχόταν από το coil ενός cartomizer, χωρίς να του κάνει dry burn. Έχω μιλήσει με ειδικό σε materials science και έχει επιβεβαιώσει πως σε θερμοκρασίες dry burn (>700oC) μπορεί να αλλάξει η δομή των μετάλλων.

Τα coils αυτά δεν έχουν φτιαχτεί για να ποτίζονται με υγρό, να εξατμίζεται το υγρό πάνω τους και να το εισπνέει ο χρήστης ακριβώς πάνω από το coil. Επίσης, να ξέρετε πως τα υγρά πολλές φορές προκαλούν διαβρωτικές φθορές στα μέταλλα. Με το να πυρακτώνεις το μέταλλο προφανώς δημιουργείς πρόβλημα στη δομή του μετάλλου. Είναι γνωστό ότι πυράκτωση του SS εκλύει εξασθενές χρώμιο, λόγω αποδυνάμωσης των δεσμών χρωμίου-σιδήρου (που είναι εξαιρετικά δυνατοί πριν την πυράκτωση).
Για να ήμαστε βέβαια σωστοί, δεν λέω πως το πυράκτωμα θα σας σκοτώσει ή θα κάνει το άτμισμα το ίδιο επικίνδυνο με το κάπνισμα. Νομίζω όμως ότι προκαλεί μεγαλύτερη (και αποφεύξιμη) έκθεση σε μέταλλα. Αν μπορείτε, γιατί να μην την αποφύγετε;

-----------------------------------------------------------------------------

Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα ούτε μια φορά.
Μην μπερδεύεται τις άλλες εφαρμογές των μετάλλων. Εδώ μιλάμε ότι τα μέταλλα ποτίζονται με το υγρό (που έχει διαβρωτικές ιδιότητες), και στη συνέχεια εισπνέεις κατευθείαν από το μέταλλο. Δεν είναι τυχαίο πως βρίσκουν μέταλλα στον ατμό...
Είπα την γνώμη μου, όπως επίσης και ότι δεν υποστηρίζω ότι ξαφνικά με το πυράκτωμα θα γίνει το άτμισμα πιο επικίνδυνο από το κάπνισμα.
Θεωρώ πως πρόβλημα με hotspots δεν υπάρχει. Βάλτε παντού βαμβάκι που να ποτίζει με υγρό ώστε και να μην πυρακτώνεται τίποτα. Έτσι κι αλλιώς, ότι σύρμα και να φτιάξετε, πρώτα ζεσταίνεται το κέντρο και στη συνέχεια τα άκρα. Αυτό δεν μπορείτε να το αποφύγεται, είτε κολλάτε τις σπείρες είτε τις έχετε σε απόσταση.

-----------------------------------------------------------------------------

Μα από πού θεωρείται ως δεδομένο ότι αν δεν κάψεις σύρμα, αντίσταση δε φτιάχνεις;Πόσο δύσκολο είναι να στρίψουμε ένα σύρμα πιάνοντάς το σε δυο βιδάκια χωρίς να κάνουμε hot spot?
Εκτός αν δε μιλάμε για φυσιολογικές αντιστάσεις, αλλά θέλουμε τριπλό MC με 40ρι σύρμα και 0.5 ομ τελική.


Αν καταλάβατε το πνεύμα των αποτελεσμάτων των ερευνών του γιατρού, αυτό είναι το εξής:
όχι ψηλά βατ, όχι subohm, όχι περίπλοκες αντιστάσεις.



Νομίζω ότι είναι απλό: κάνουμε την αντίσταση, περνάμε φυτίλι, βρέχουμε και πριν γεμίσουμε το τανκ ελέγχουμε -πατώντας λίγο το fire- τα ομ της αντίστασης. Αντε λίγο παραπάνω για να δούμε και για hot spots, που με απλή αντίσταση δεν είδα ποτέ. Αυτό δεν είναι έλεγχος χωρίς κάψιμο;
Για τους δε ατμοποιητές τύπου εβίβα, με κεραμικό, 5 σπείρες χωράνε φυσιολογικά. Με 20-25ρι σύρμα, βγαίνει μια θαυμάσια αντίσταση μεταξύ 1.2-1.7.
Νομίζω ότι εδώ και μήνες βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, με περίπλοκες κατασκευές αντιστάσεων σε εξεζητημένους ατμοποιητές και ακραίας μορφής μοντ.


Τα πολύ χοντρά σύρματα τοποθετούνται δύσκολα κάτω και γύρω από το σώμα της βίδας, σε ατμοποιητές στιλ καυφούν, οπότε είναι και λίγο τεμπελοβόλεμα να το κάψουμε αντί να το αλλάξουμε. Τα ψιλά σύρματα δεν έχουν τέτοιο θέμα. Οσο για το κόστος, ελπίζω να συμφωνούμε όλοι ότι είναι γελοίο το κόστος του να πετάς μια αντίσταση κάθε τρεις μέρες, αν και έχουν ακουστεί εδώ μέσα φιλιππικοί για την τιμή του σύρματος, οπότε για κάποιους ίσως και να μην είναι.


Νομίζω ότι το επόμενο που(δυστυχώς) θα μας κόψει ο γιατρός είναι τα κουσταρδο-υγρά και συναφή αρώματα. Για τα οποία και πάλι έχουν ειπωθεί πράγματα, αλλά πέρασαν στα ψιλά.

---------------------------------------------------------------

Η αλήθεια είναι ότι με τα microcoil είχαμε βρει τον  γρήγορο και αποδοτικό τρόπο στησίματος με εύκολη αλλαγή βαμβακιού  και μέσω του dry burn καθαρίζαμε την αντίσταση και συνεχίζαμε...
Ε και λοιπόν?  Απλά τέρμα τα microcoil και τα dry burn.
Για Kayfun και τύπου Kayfun...
30αρι Kanthal,    7-8 σπείρες (κολλητά όπως κάναμε για microcoil) σε 2.5 τρυπανάκι,  τοποθέτηση "λοξά"!! ως προς τις βίδες στο ντεκ (όχι κάθετα που κάναμε συνήθως), βαμβάκι και φύγαμε!!
Αλλαγή βαμβακίου όποτε χρειάζεται χωρίς να χαλάσουμε την αντίσταση (γι αυτό και το χοντρό σύρμα 30αρι) και ανάλογα το υγρό που χρησιμοποιούμε και κατά πόσο δημιουργεί μάκα, πλύσιμο της αντίστασης με καυτό νερό και καθαρισμός με βουρτσάκι. Δεν καθαρίζει με τίποτα η αντίσταση με το πλύσιμο? φτιάχνουμε μια καινούργια. Εκεί δηλαδή που θέλαμε πχ 2,3,4 σεταρίσματα καινούργιας αντίστασης το μήνα μπορεί να χρειαστεί να κάνουμε 1-2 επιπλέον. Μιλάμε πάντα για νορμαλ υγρά, όχι για υγρά που μέσα σε 10ml τα κάνουν όλα κάρβουνο  :laugh1:

--------------------------------------------------------------------------------------

Και στο κ.τ θα περίμενες επίσημες έρευνες για να σου πούν ότι βλάπτει;
Άν ακούσετε την εκπομπή με τη συνέντευξη του γιατρού θα καταλάβετε πολλά πράγματα, αν θέλετε να τα καταλάβετε, διότι μπαίνει και ο παράγοντας του πήρα μία συσκευή, σηνίθισα να την λειτουργώ με έναν συγκεκριμένο τρόπο και τώρα κάποιος μου λέει οτι δεν κάνει και δεν μου αρέσει αυτό. Ε καθίστε ρε παδιά, δεν πάει έτσι. Αν ακούγατε λοιπόν τα όσα ειπώθηκαν θα βλέπατε ότι γενικά έρευνες σε τόσο εξειδικευμένα πράγματα όπως σε λεπτομέρειες στους επισκευάσιμους δεν γίνονται, πολλοί γιατροί και ερευνητές εκει έξω δεν ξέρουν κάν τι είναι οι επισκευάσιμοι και οι περισσότερες έρευνες γίνονται πάνω σε τεχνολογίες παλιότερες. Ότι κάνει πάνω σε αυτόν τον τομέα, ο γιατρός εδώ και κάποιοι άλλοι μεμονωμένοι που τις περισσότερες φορές δεν είναι σε επίπεδο επίσημης χρηματοδοτούμενης έρευνας γιατί αφορά λεπτομέρειες με τις οποίες οι υπόλοιποι δεν ασχολούνται ακόμα.

Σε επίπεδο θεωρητικό όμως σου λένε κάποιοι ότι αυτό πιθανότατα δεν είναι καλό. Όταν λένε πράματα που θέλουμε να ακούσουμε τότε τα κρατάμε χωρίς κάν ενδελεχείς έρευνες, όταν όμως δεν μας αρέσουν τότε θέλουμε έρευνες να δούμε άν ισχύουν. Απο κει και πέρα είναι θέμα κοινής λογικής, όπως ήταν και με το κ.τ. Και η λογική του θα κόψω το ατμισμα γιατί δεν μπορώ να κάνω dry burn, ηα να ατμίσω custards, δεν είναι λογική. Υπάρχουν τόσες επιλογές. Εγώ το λέω ευκολότερα αυτό βέβαια γιατί δεν ασχολούμαι με επισκευάσιμους, αλλά αυτά τα θέματα αφορούν όλους τους ατμιστές γιατί όταν βγαίνουν οι αντίστοιχες έρευνες τα μίντια τις κάνουν τούμπανο με τον τρόπο τους και οι καπνοβιομηχανίες καραδοκούν με τις δικές τους version η.τ, που μετά θα έχουν πάτημα να διαφημίσουν ώς πιό ασφαλείς.

------------------------------------------------------------------

Εγω παλι αυτο που αποκομιζω ειναι οτι ολα θελουν μετρο. Dryburn δεν εκανα ποτε και ας χρησιμοποιω kayfun και καθε εβδομαδα το εχω κανει τελετουργια και αλλαζω αντισταση και βαμβακι. Οπως ολα τα πραγματα ετσι οι ακροτητες εγειρουν αρνητικα συμπερασματα. Απο εκει που ατμιζαμε στα 7 και 8 βατ φυγαμε στα 150. Απο τις αντιστασεις των 2,1 και 2,4 ωμ φυγαμε στα 0,4 ωμ και λιγοτερο. Οποιος τα κανει καλα κανει και δικαιωμα του απλα μην περιμενουμε οτι επειδη γινεται ειναι και καλο. Μετρο και συνεση και ελπιδα οτι η ολη διαδικασια του ατμισματος θα εξελιχθει προς το καλυτερο.

-------------------------------------------------------------

Το κακό με το ΚΤ ήταν πως όλα στην αρχή ήταν εμπειρικά, δηλαδή χρειάστκαν ~10 χρόνια για να αρρωστήσουν οι πρώτοι καπνιστές και ~30 για να κρεβατωθούν και μέχρι να αρχίσουν να γίνονται ρυθμίσεις, στα χημικά της επεξεργασίας και στα υλικά του περιτυλίγματος και με ελάχιστο αποτέλεσμα.
 Πλέον υπάρχει μεγάλη εμπειρία σε υλικά, 'ομως πάλι πήρε χρόνια πολλά για να φτάσουμε στο αποτέλεσμα χωίς να είναι το ΗΤ στη μέση. Σε κάποια υλικά το αποτύπωμα στο περιβάλλον έπαιξε τον δραστικότερο ρόλο στην απόσυρσή τους, καθώς "απλά" είναι το πιο μαζικό δείγμα αυτό, σε άλλα η ίδια η χρήση τους.

Είναι καλό και υγιές να σπρώχνουμε προς την έρευνα των υλικών

Νιώθω ευγνώμων και ασφαλής όταν ο Δρ. Φαρσαλινός δρα στον τομέα καιι πραγματικά εύχομαι να γίνει αντιληπτό στον χώρο το εύρος των ικανοτήτων και των γνώσεών του

-------------------------------------------------------------------------

Από την έναρξη αυτού του θέματος, (..μπράβο Κώστα, ωραίο θέμα άνοιξες!!) είχαμε όλοι μας την τύχη να πάρουν θέση στην συζήτηση, πολλοί από τους παλιούς (..η και νεότερους) - έμπειρους ατμιστές (..που μάλιστα μερικοί από αυτούς έχουν και κάποια εξειδίκευση σε συγκεκριμένους τομείς) ...αλλά και την σημαντικότατη συμμετοχή - συμβολή του γιατρού "μας".

Το καλό είναι ..ότι μέσα σε αυτές τις "λίγες", αλλά περιεκτικές πλέον σελίδες ...οι περισσότεροι έχουμε "καταλάβει" ..το τι επιπτώσεις ("μπορεί") να έχουν κάποια πράγματα στην υγεία μας (..όχι μόνο πλέον το πύρωμα του σύρματος ...αλλά πχ.. και τα πολλά watt σε συνδυασμό με πολύ μικρές αντιστάσεις ..και "άλλα", που τελευταία είναι στην "μόδα").

..στο παρελθόν είχαν υπάρξει "κουδουνάκια" {..post ενημέρωσης - "προειδοποίησης" (..από έμπειρα μέλη και συντονιστές) ..οι οποίοι μίλαγαν για το .."μέτρον άριστον"*}.

Προσωπικά λοιπόν {..και μην έχοντας να προσφέρω κάτι επιπλέον στην συζήτηση (..τα είπατε όλα)}, θα ακολουθήσω το παραπάνω *

----------------------------------------------------------------------------

Οπως αναφερουν και αλλοι παραπανω καποια υλικα χρησιμοποιουνται εδω και χρονια και οι επιιστημονες εχουν τεκμηριωμενες αποψεις και δεν χρειαζεται να κανουμε εμεις τα πειραματοζωα!

Νομιζω οτι η εξελιξη πανω σε ειδη προιοντα που αφορουν τον ανθρωπο μπορει να γινει για ενα καλυτερο αποτελεσμα και αν αυτο δεν ειναι εφικτο να ξερουμε οτι ειναι επιβλαβες.
Καποιοι απο εμας εχουμε το δικαιωμα και θελουμε να γνωριζουμε οι υπολοιποι εχουν δικαιωμα να θελουν να παραμεινουν στο σκοταδι γιατι ετσι τους βολευει δεκτα και τα δυο.
 
Και κατι τελευταιο και το καπνισμα ειναι λιγοτερο βλαβερο απο την χρηση ηρωινης οποτε με αυτο το σκεπτικο οποιος σκεφτεται να κοψει την ηρωινη ας καπνιζει σαν φουγαρο γιατι σιγουρα οι βλαβες που επιφερει το καπνισμα ειναι διαφορετικες... Επιπλεον στην αρχη κατα την διαρκεια της αποτοξινωσης απο την ηρωινη και στην αρχη του τσιγαρου θα αισθανεσαι πολυ καλυτερα και πιο υγιης απο οταν τρυπιοσουν...

Εν ολιγοις αν οντως καποιοι επιστημονες στοχευουν σε ενα καλυτερο αυριο για το ατμισμα ασ μην τους αποτρεπουμε..

----------------------------------------------------------------------

Με αφορμή το ποστ του φίλου Varaderum, θα τονίσω και εγώ το μέτρον άριστον. Και όταν λέω "μέτρον" δεν εννοώ κυβικό μέτρο!

Φίλε mariocuzco, στις ερωτήσεις σου δεν μπορεί να απαντήσει κάποιος με απόλυτη ακρίβεια. Το κάθε σύρμα, έχει τα δικά του. Το βαμβάκι ή το mesh, επίσης. Όσο για τα watt, το άτμισμα στα 50 σε σχέση με τα 80, είναι ασφαλέστερο. Όπως και τα 30 σε σχέση με τα 50. Καταλαβαίνεις που το πάω.

Θέλω να πιστεύω ότι κανείς μα κανείς από εμάς δεν θεώρησε ποτέ ότι ο ατμός του ητ είναι εφάμιλλος του βουνίσιου αέρα. Θέλω επίσης να πιστεύω ότι αυτά που μαθαίνουμε σήμερα, λίγο πολύ τα υποψιαζόμασταν. Το ότι θεωρούμε το ητ σαφέστατα ασφαλέστερο από το κτ, είναι άλλη ιστορία. Και στο συμπέρασμα αυτό έχουμε καταλήξει εμπειρικά και σε μικρό χρονικό διάστημα. Κάποιες μελέτες έχουν γίνει και ο Dr Φαρσαλινός έχει συμβάλλει τα μέγιστα σε αυτό. Όχι μόνο ως πρωτοπόρος, αλλά και ως "καθησυχαστής" των πιο ανήσυχων σε θέματα υγείας.

Δικαίωμα επιλογής υπάρχει. Το θέμα πλέον είναι τι προτίθεται ο καθένας να θυσιάσει από αυτό που ονομάζει "ατμιστική απόλαυση" για να επιτύχει ένα πιο υγιεινό τρόπο ατμίσματος. Και αυτό είναι το κλου της υπόθεσης. Ότι υπάρχει πληροφόρηση και επιλογή. Κάποιος μπορεί να θέλει να αλλάξει σύρμα, υλικό τροφοδοσίας, τάση, υγρό κλπ. Και αποτελεί πλέον προσωπκή υπόθεση, χωρίς να χρειάζεται να την υποστηρίζει.

Από τη μία δεν με χαλάει ιδιαίτερα που δεν υπάρχουν τόοοοοσες μελέτες ακόμα, γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα γέμιζε το φόρουμ με θέματα του στυλ "ψηφίστε τον πιο υγιεινό τρόπο ατμίσματος" (μην παίρνετε ιδέες, αν ανοίξει κάτι τέτοιο θα πάει περίπατο καθώς δεν υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη και ολοκληρωμένη γνώμη). Επίσης, προσωπικά μιλώντας, τα ακούω και τα διαβάζω όλα περί υγείας, αλλά στο τέλος κάνω αυτό που με ικανοποιεί. Από την άλλη, θα ήθελα να έχουν μια πιο ξεκάθαρη άποψη οι ατμιστές που παίρνουν λίγο πιο σοβαρά το θέμα υγείας.

Στην αρχή είμαστε ακόμα και ας έχουμε ανάμεσά μας ατμιστές 6 ετών...

-------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν πρεπει να γινει μια αρχη. Αν ξερουμε ή εστω εχουμε την υποψια οτι κατι ειναι βλαβερο (κατι που μας ειπε ενας γιατρος που ασχολειται με το ατμισμα) νομιζω οτι ειναι τουλαχιστον αφελεια μας να συνεχισουμε να το κανουμε. Αν μας λεγανε οτι υπαρχει υποψια βλαβερων ουσιων στα "ταδε" μακαρονια (μακαρονας ειμαι, τι να κανουμε), μεχρι να πιστοποιηθει δε νομιζω να τα αγοραζε κανεις. Απλα ειναι τα πραγματα και ας μη μας αρεσει. Ειναι πολυ ευκολο να κανεις μια απλη αντισταση που δε χρειαζεται να πυρωσεις οπως το μικροκοιλ. Φυσικα και ειναι στην κριση του καθενος αν θα συνεχισει να πυρωνει ή οχι.


Edit: Η παραπανω ειναι η νοοτροποια του στυλ: Αφου τρωω χιλια δυο σκ@τ@ με ορμονες κτλ τι εγινε να κανω και ενα ακομα πιθανο κακο στον εαυτο μου;

-------------------------------------------------------------------------------

Η γνωμη μας και η αποψη μας για ενα θεμα σε ενα φορουμ, μετραει. Οσο λαθος και αν φαινεται σε καποιους,  οσο διαφορετικη και αν ειναι απο τους υπολοιπους. Αυτο ειναι και το νοημα μιας κοινοτητας, η ανταλλαγη αποψεων.

Οταν ομως αρχιζουμε προσβαλλοντας τα υπολοιπα μελη θεωρωντας πως ειναι χαζοι που δεν "το γνωριζανε"  πιο πριν (οτιδηποτε και αν ειναι αυτο), τοτε μονο ανταλλαγη αποψεων δεν γινεται. .

Υπηρχανε δηλαδη τοσα πολλα ατομα που θεωρουσανε προφανες οτι κανει ζημια το καψιμο της αντιστασης; Οχι το dry burn μετα τη χρηση, το αρχικο για το στησιμο.
Γιατι εγω δεν ειδα ποτε να αναφερεται κατι τετοιο ουτε απο οσους κανουμε κανονικες αντιστασεις, ουτε απο οσους κανουνε αποκλειστικα microcoil.
Πως εγινε ξαφνικα προφανες;

Και για να παω λιγο πιο μακρια με αφορμη το ποστ του φιλου παραπανω.
Τωρα που ο γιατρος ειπε αυτα που ειπε για το καψιμο της αντιστασης, θεωρεις οτι δεν ηθελε και πολυ iq για να καταλαβεις οτι "κανει κακο". Μαγκια σου.
Εαν μετα απο μερικους μηνες, μερικα χρονια, βγει καποιος αλλος τροπος ατμοποιησης και αποδειχθεί οτι ο τροπος που εχουμε τωρα ειναι βλαβερος, πως θα σου φανει να γυρισει και να σου πει ο νεοτερος στο χωρο (που αρχισε με τον νεο εξοπλισμο) "Καλα, δεν ηθελε και πολυ iq για να καταλαβεις πως το να καις υγρα σε βαμβακια με συρμα ειναι βλαβερο"..

Δεν θελω να επεκταθω αλλο στο θεμα και να βγω εντελως οφ.
Απλα να κρατησουμε οτι πρεπει να σεβομαστε τους συνομιλητες μας.
Δεν ειμαστε αντιπαλοι. Ειμαστε "φιλοι" με κοινο αγωνα να αντικαταστησουμε το τσιγαρο με κατι καλυτερο.
 :bye:

------------------------------------------------------------------

Δεν είναι αυτή η περίπτωση νομίζω.
Υπάρχουν πράγματα για τα οποία κάποια στιγμή ενημερωθήκαμε αλλά αργότερα πάψαμε να μιλάμε.
Πληροφορίες ή ενδείξεις (ή έστω υποψίες) που κάποια στιγμή ξεχάστηκαν.
Δεν ξεχάστηκαν τυχαία...  :wall:

Σε αρκετές περιπτώσεις αυτό έγινε γιατί τα μέλη που δεν ήθελαν να παραδεχτούν πως κάτι μπορεί να ήταν απειλή (γιατί τους ξεβόλευε) γελοιοποίησαν ή μείωσαν τις ανησυχίες. Την ίδια στιγμή άλλα μέλη απλώς δεν έψαχναν στα σχετικά νήματα γιατί δεν μπαίνουν ποτέ στα της υγείας εκτός αν κάτι κάνει μπαμ. Πολλά νεώτερα μέλη βαριούνται να ψάξουν για κάτι. Και υπάρχει όριο στο πόσες φορές μπορείς να να γράψεις τα ίδια και τα ίδια σε ένα φόρουμ, απέναντι σε "κοινό" συχνά αδιάφορο, ενίοτε και εχθρικό. Έχουμε δουλειές, ζωή εκτός φόρουμ και πεπερασμένη υπομονή για καυγάδες με αγνώστους.
Κάποιοι από τους πιο υποψιασμένους κουράστηκαν. Την χιλιοστή φορά που θα καταλάβεις πως κάποιος θίχτηκε επειδή πήρε μια πληροφορία που δεν του αρέσει και θέλει να στο βγάλει ξινό, σταματάς. Ακόμα και το να προτείνεις κάτι, έστω υπερβολικό, σε νέους στον χώρο, μέχρι να ξεψαρώσουν μόνοι τους και να πάρουν τα ρίσκα τους, ενοχλεί μερικούς. Ακόμα και το απλό -και τελείως παράλογο- επιχείρημα πως "τόσα κάνουν κακό που δεν ελέγχεις, αυτό σε ένοιαξε;" υπάρχει σε διάφορες μορφές σχεδόν σε κάθε σελίδα του φόρουμ.

Με τον καιρό βλέπω ακόμα και σε απλές ερωτήσεις διάφοροι να απαντάνε τραγικά λάθος σε νέους ατμιστές και συχνά να μην διορθώνει κανείς.

-------------------------------------------------------------

Επικαλούμαι την Άννα Γεια Σου!
Πάντως το ειδικο θέμα έχει αναλυθεί χρόνια πριν στο ecf -εδώ επικαλούμαι τον Οίκτο μη με βρει η Αννα Θεμα των πιο πισω και των γνωστών αρπακτικών και τροχονόμων- και βέβαια κατα καιρους  έχει αναφερθει κι εδώ . Για να μην ξεφεύγουμε με τα διάφορα ευρύτερα κόμπλεξ,  η διαφορά του εδώ φόρουμ με εκείνο είναι μερικές δεκάδες χιλιάδων χρηστών, τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Εκει επίσης υπάρχουν κάμποσοι επιστήμονες κάθε κλάδου, , εδώ μετρημένοι στο χέρι,  που προσφέρουν τις γνώσεις τους, είτε γιατί ειναι οι ίδιοι ατμιστές, είτε γιατί είναι οι συνηθεις ύποπτοι - προμότερς ειτε ερευνητές. Τώρα που το ειπε και ο Δόκτωρας, θα μπει ένα λιθαράκι ακόμα, θα τα ξαναθυμηθουν, -με και σε κανα δύο μήνες πάλι με τα λαμπάτα κόιλς θα ειναι ολοι στο χέρι.

Επίσης μια και αναφερθήκαμε και σε αλλα υλικά του ΗΤ, στο ecf το έχουν δεδομένο ποιο είναι το πιο ακίνδυνο (με διαπιστώσεις) φιτίλι και ποιο κόιλ ειναι καλύτερο σε ποια περίπτωση.
Ο σκοπός, αφου πολλοί απο εδώ διαβάζουν και τα ξ'ενα φορουμς όπως δηλώνουν, αποκρύπτουν διάφορα περι του ΗΤ,   ειναι ή ματαιόδοξος ή εμπορικός, εγώ έτσι το έχω εκλάβει.

(ειχα ξεκινησει πριν γράψει ο κ Φαρσαλινός, δεν θα ηθελα να διακόψω κάτ, ευχής έργον ειναι η παρουσία τουι)

-------------------------------------------------------------------------------

Εβαλα καποια  ενδεικτικα ποστς  για να δωσω μια μικρη εικονα του θεματος "συρμα και Dry Burn" και την γνωση-πληροφορια που εγω ελαβα και καποιοι αλλοι σιγουρα θα λαβουν. ( να με συγχωρεσουν αν δεν εβαλα και καποια αλλα αλλα το ποστ μου εγινε σεντονι )

Ακουστηκαν διαφορα εχτος θεματος (νημα τιτλος ) για αλλα επικίνδυνα (που συμβαινουν γυρω μας ) που και αυτα ειναι σημαντικά αλλα δεν τα αναφερουμε  ... ναι το γνωριζουμε αλλα στην προκειμενη το θεμα ηταν συγκεκριμένο ... μακάρι να ανοιχτούν και αλλα μεμονωμένα νήματα με συγκεκριμένα αλλα προβλήματα - θέματα που χρειάζονται συζήτηση ..

Δεν μπορουμε να κλεινουμε τα ματια ή να φερομαστε σαν μαιμουδες αυτες που κλεινουν ματια αυτια και στομα επειδη αυτο που θα πουμε , θα ακουσουμε , θα δουμε δεν μας συμφερει ή δεν συμφερει καποιους αλλους και φοβομαστε  να το πουμε γιατι θα φαμε κραξιμο ... ΟΧΙ !!!  αν πρεπει να αλλαξουμε την συνηθεια απο το να μην πειρωνουμε το συρμα .. ειπα και πριν ειναι πολυ σημαντικό για μενα σαν πληροφορια

Αν ενα ενα αυτα τα ζητηματα βγαίνουν στο φως υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να το λυσουμε ή τουλαχιστον να το αποφυγουμε .. και αυτο με την κριση του καθενος αν πρεπει να το ακολουθήσει ή να το απορρίψει ... κανενας απο εμας δεν εχει  θεμα να ξεγελαστει να παραπλανηθει να επιρεαστει απο εμενα απο εσενα απο το αλλον ... αυτο ειναι δεδομενο .. εχτος αν υπαρχει τετοιο προβλημα που και αυτο μπορει να το λυσει γιατι ειναι δικο του προβλημα !

Ειλικρινα χάρηκα που ειδα νεους ατμιστες να ειναι συνετοί και να μιλάνε με σοφια για το θεμα και μαλιστα χωρις κοκορισμους και τα συναφή .. Χαρηκα και παλιους ατμιστες πολλοι έμπειρους να δέχονται το μήνυμα και να το αναλύουν με υπομονή και οχι με υποψία οτι ρε συ αυτο ειναι παραπλανηση ...  και μαλιστα χωρις να δειχνουν οτι ειναι πιο εμπειροι απο καποιους αλλους .. αυτος ειναι πολιτισμος ... μπραβο ...

το μηνημα  που θα πω το τελευταιο θα ειναι κλεμενο απο BigSur ;D ;D

Θέλεις να ατμίζεις αλλά θέλεις κάποιος άλλος να πάρει την ευθύνη για σένα.
Kανείς μας δεν γνωρίζει και κανείς μας δεν μπορεί να σου το αποδείξει.
Τι θα κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
λογικο ερωτημα - προβληματισμος .... ναι συμφωνο αλλα οχι απο ατομα που ειναι 2-3-4 χρονια στον ατμο .... θεωρο τελειως τραγελαφικο ατομα με τετοια εμπειρια να πεφτουνε απο τα συνεφα με μια αποψη που εξεφρασε ο γιατρος ...


ειναι σα να περιμενουμε απο το γιατρο να μας πει μη τρωτε λιπαρα γιατι μπορει να παθετε εμφραγμα , εγγεφαλικο κτλ ...  ελπιζω να μη πεσει κανεις και με αυτο το παραδειγμα απο τα συνεφα και να κοψει τωρα τα λιπαρα

Αποσυνδεδεμένος 11100

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά αυτό που πρέπει όσοι ψάχνουμε υγεία να έχουμε στον νου μας ειναι πως απλα και αυτό το τσιγαρο μια ωραία μέρα πρέπει να παει στα τσακιδια. Επειδή έχει την χάρη του και απο ανθρώπους που βγάζουν απο αυτό ακούμε εκφράσεις τύπου-ο υγιεινός τρόπος καπνίσματος κλπ, ξεχνάμε, θυμιζω  πως η αρχή για την πλειοψηφία  ηταν η διακοπή του κτ.  Ε, και αυτό τσιγάρο είναι, λιγοτερο βλαβερό δε, αλλά και παλι.

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
To ότι χρειάζεται ένα κανονιστικό πλαίσιο στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, είναι το μόνο σίγουρο.
Ας δημιουργηθεί, ας προσεγγίζει λογικά τη χρήση του η.τ κι ας μου το "επιβάλλει" κι ο σατανάς ο ίδιος, ευχαριστώ θα πω.


Προσωπικά, θεωρώ ευλογία τον ντόρο που δημιουργήθηκε, έστω από σπόντα και μακάρι να γίνεται έτσι, σε όλα τα δεδομένα κακώς κείμενα του η.τ.
Πρώτον γιατί έχει βάση(ανεξαρτήτως των επιμέρους διαφωνιών), δεύτερον γιατί ξεκινάει από την ατμιστική κοινότητα και δεν βρισκόμαστε προ τετελεσμένων και τρίτον γιατί οι εταιρείες φαίνεται ότι υπολογίζουν περισσότερο από άλλες "θεσμικότερες" προσεγγίσεις, τον παλμό και τα θέλω των πελατών τους.


υ.γ κι εδώ που φτάσαμε να τα πούμε όλα. Συμφωνώ με τον thenetpoet  :yes: , την ίδια εντύπωση μου έδωσε ο δόκτορας Φαρσαλινός, στην αναφορά του για την ποσότητα κατανάλωσης των υγρών.

Μετά από αυτό τα φλόγιστρα θα πωλούνται σε τιμές κάτω του κόστους  :laugh1:
Ποιος ξέρει  τι άλλο μπορεί να ακολουθήσει  στο μέλλον, λέτε τα superduper γκουρμέ υγρά?

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Η γνωμη μας και η αποψη μας για ενα θεμα σε ενα φορουμ, μετραει. Οσο λαθος και αν φαινεται σε καποιους,  οσο διαφορετικη και αν ειναι απο τους υπολοιπους. Αυτο ειναι και το νοημα μιας κοινοτητας, η ανταλλαγη αποψεων.

Οταν ομως αρχιζουμε προσβαλλοντας τα υπολοιπα μελη θεωρωντας πως ειναι χαζοι που δεν "το γνωριζανε"  πιο πριν (οτιδηποτε και αν ειναι αυτο), τοτε μονο ανταλλαγη αποψεων δεν γινεται. .

Υπηρχανε δηλαδη τοσα πολλα ατομα που θεωρουσανε προφανες οτι κανει ζημια το καψιμο της αντιστασης; Οχι το dry burn μετα τη χρηση, το αρχικο για το στησιμο.
Γιατι εγω δεν ειδα ποτε να αναφερεται κατι τετοιο ουτε απο οσους κανουμε κανονικες αντιστασεις, ουτε απο οσους κανουνε αποκλειστικα microcoil.
Πως εγινε ξαφνικα προφανες;

Και για να παω λιγο πιο μακρια με αφορμη το ποστ του φιλου παραπανω.
Τωρα που ο γιατρος ειπε αυτα που ειπε για το καψιμο της αντιστασης, θεωρεις οτι δεν ηθελε και πολυ iq για να καταλαβεις οτι "κανει κακο". Μαγκια σου.
Εαν μετα απο μερικους μηνες, μερικα χρονια, βγει καποιος αλλος τροπος ατμοποιησης και αποδειχθεί οτι ο τροπος που εχουμε τωρα ειναι βλαβερος, πως θα σου φανει να γυρισει και να σου πει ο νεοτερος στο χωρο (που αρχισε με τον νεο εξοπλισμο) "Καλα, δεν ηθελε και πολυ iq για να καταλαβεις πως το να καις υγρα σε βαμβακια με συρμα ειναι βλαβερο"..

Δεν θελω να επεκταθω αλλο στο θεμα και να βγω εντελως οφ.
Απλα να κρατησουμε οτι πρεπει να σεβομαστε τους συνομιλητες μας.
Δεν ειμαστε αντιπαλοι. Ειμαστε "φιλοι" με κοινο αγωνα να αντικαταστησουμε το τσιγαρο με κατι καλυτερο.
 :bye:


Καμία σχέση ήθελα να δω πόσο όρεξη για δράση υπάρχει :helpsmilie:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Το ζήτημα είναι ότι δεν λάβαμε καμία τεκμηριωμένη γνώση-Πληροφορία... Κουβέντα ψιλή κάνουμε. :))

Το όλο θέμα είναι ίσως-άμα...

Η διαφορά πχ η δική μου με κάποιου Ιατρού είναι ότι αν πω εγώ "ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΤΕ COIL ΜΕ ΦΥΤΙΛΙ, ΘΑ ΒΓΑΛΕΤΕ 3ο ΑΥΤΙ"
θα χλευαστώ...

Αν όμως ένας γιατρός και μάλιστα καταξιωμένος πει το ίδιο τότε θα γίνει θέμα.

Ο Κος Φαρσαλινός λέει στο ποστ που ανέβασε...

"Καταρχάς να πω ότι δεν έχουμε κάνει κάποια συγκεκριμένη μελέτη για το coil όταν του κάνουμε dry burn"

Και συνεχίζει με τη λογική φυσικά.

Άρα για την ώρα δεν έχουμε γνώση-Πληροφορία, αλλά υποψία-ίσως-άμα...

Τη στιγμή που θα έχουμε μελέτες, τότε θα έχουμε γνώση-Πληροφορία.

Με συγχωρείτε που γίνομαι αιρετικός...

Στην τελική κι εγώ ούτε microcoil φτιάχνω, και καλύπτω όσο περισσότερο σύρμα μπορώ με απορροφητικό υλικό όπως λέει ο γιατρός, και καθαρίζω πριν την αλλαγή απορροφητικού υλικού με νεράκι το σύρμα αν χρειάζεται, και έχω παρατηρήσει πόσο αλλάζει η σκληρότητα του σύρματος μετά από πύρωση με αναπτήρα... (πράγμα που με διευκόλυνε να στήσω μεσάτο στο παρελθόν).
Όλα αυτά τα αποκόμισα από το φόρουμ πεταμένα από εδώ και από εκεί από συνατμιστές, τα φίλτραρα, τα συνδύασα και έκανα και εγώ τις δικές μου σκέψεις.

Σέβομαι τον Κο Φαρσαλινο, δεν με ξέρει, δεν τον ξέρω, όμως (δυστυχώς αλλά και ευτυχώς) είναι η θέση του τέτοια που μάλλον θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός σε αυτά που λέει... Γιατί έχει να κάνει και με κάποιους γραφικούς σαν και εμένα, που την τρίχα μπορούν να την κάνουν τριχιά!

Δυστυχώς ο λόγος μου εδώ είναι γραπτός... Αν είχαμε την ευκαιρία να του πω αυτά που λέω με το στόμα θα καταλάβαινε οτι τα πάντα τα λέω με την καλύτερη διάθεση, με χαμόγελο και χωρίς κανέναν σκοπό. :)

Καταλήγοντας... το μπαλάκι λοιπόν, δεν πέφτει σε έναν συνατμιστή που εξέφρασε κάποια απορία. Καλό είναι πάντως να μην παίρνει την ευθύνη της απαγόρευσης της πυράκτωσης του Coil κάποιος από εμάς τους απλούς ατμιστές, τη στιγμή που δεν την παίρνει και το επίσημο μέλος-Ιατρός του φόρουμ. Μιλάμε στην τελική από ότι κατάλαβα για μια απλή υπόθεση.

Επίσης... Πάνω κάτω και εγώ τις ίδιες σκέψεις έχω με το πύρωμα του σύρματος.

Αν πω κι εγώ όμως σαν απλός ατμιστής... Πρέπει να διακόψουμε επιτέλους κάθε εισπνεόμενο... Θα γίνει τόσο ντόρος? ;)

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
kostas44 γιατι τρομοκρατεις τον κοσμο ? :confused1: :confused1:   εχουμε καπνισει τον καρκινο της ζωης μας απο τα σκατο τσιγαρα , και θα μας κανει κακο το αν ζεστανουμε το kanthal ??

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
dimgr...


Ο Κώστας μια γνώμη ενός επιστήμονα απλά παρέθεσε... Μην τα βάζεις μαζί του.


Δεν τρομοκρατεί...


Το κακό είναι ότι αύριο σε όλα αυτά που λένε οι επιστήμονες θα βασιστεί και ο νομοθέτης!!!
Εκεί να δεις τρομοκρατία μετά!!! :))


(Και ουσιαστικά με το ένα και το άλλο θα καταπνιγεί ο Ατμισμός, ενώ το Κανονικό Τσιγάρο θα συνεχίσει... εδώ βρίστε με ως συνομοσιολόγο :)) )


EDIT:


Φυσικά και δεν αφορίζω το γιατρό μας... ο Γιατρό μας έχει δώσει την ευκαιρία με τις μελέτες του, σαν ατμιστές να μπορούμε να πούμε στον υπόλοιπο κόσμο για τα κακά που ΔΕΝ κάνει το άτμισμα σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.
Αν αύριο ο νομοθέτης αναγκαστεί να βάλει κάποια ελαφρυντικά στο Ηλεκτρονικό Άτμισμα στις μελέτες του θα το χρωστάμε. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2015, 20:59 από demkoni »

Εγώ πιστεύω πως ο dimgr κάνει πλάκα  ;)


kostas44 γιατι σπέρνεις τον πανικό ?
:laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2015, 21:01 από Επιτέλους το έκοψα »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
demkoni Συνομοσιολογε..... !! :P :P ;)

@dimgr: μια χαρα εκανε ο Κωστας και ανοιξε το θεμα και ειπε οσο πιο ξεκαθα μπορουσε την γνωμη του..

Ακομη και αν η δικη μου διαφερει απο την δικη του.. του βγαζω το καπελο για το θεμα αυτο και για τα γραπτα του.. Το φορουμ υπαρχει κυριως για τετοιες συζητησεις κατα την γνωμη μου.. και οχι πιο μοντ θα βγαλει τα λιγο περισσοτερα βατ..

Εδω συζηταμε..μαθαινουμε..διαμορφωνουμε αποψεις... και χωρις να χρειαζεται να συμφωνουμε κιολας..
για αυτον τον λογο φτιαχτηκε η κοινοτητα και γιαυτο τον λογο μπαινουμε ακομη και μετα απο τοσα χρονια καποιοι...

ΥΓ: ειχε πολυ καιρο να με τραβηκει καποιο θεμα τοσο ωστε να το διαβαζω καθε ποστ και να απανταω κιολας..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ο νομοθέτης (ως έννοια) έχει δίκιο. Αυτό πρέπει να κάνει και αυτό είναι η δουλειά του.
Φτάνουμε να λέμε να μην βγούνε τα στραβά στη φόρα μήπως μας τα κόψει ο γιατρός ή ο νόμος και δεν μπορούμε να τα κάνουμε;
Το πρόβλημα με τους νόμους είναι πως ο νομοθέτης μπορεί να μην βασιστεί σε αυτά που λένε οι επιστήμονες και να κάνει ό,τι του κατέβει ή ό,τι προστάζει η τσέπη του.

Όσο για το τσιγάρο που κάναμε που λέει ο dimgr...
Ναι, ίσως μας κάνει κακό και το kanthal γιατί όχι; Δεκαετίες τσιγάρου μας προστατεύουν με κάποιο μαγικό τρόπο από το σύρμα, φυτίλια, βαμβάκια, υγρά, πλαστικά; Δυνάμωσε ο οργανισμός από το κάπνισμα και δεν μασάει ή μήπως το "καλύτερο από τσιγάρο" είναι λευκή επιταγή για να μην ψάξουμε τίποτα;

Ο kostas44 έχει εξίσου δικαίωμα με όλους μας να μιλάει. Βρίσκει το θέμα σοβαρό και το λέει.
Τρομοκρατία θα ήταν αν κάτι προφανώς ακίνδυνο το παρουσίαζε σαν πρόβλημα. Τόσες σελίδες, τόσα μέλη, σίγουρα δεν το θεωρούμε άσχετο. Στην τελική έβαλε και την πηγή (το βίντεο), μίλησε και ο Δρ.Φαρσαλινός, όλοι μπορούν να αποφασίσουν. Πρέπει κάποιος να φταίει επειδή δεν συμφωνείς μαζί του;
Εντάξει, νομίζω πως γίνεται να μιλάμε πιο ψύχραιμα από έτσι.  :dontknow:
Ή πραγματικά κάνεις πλάκα...
 

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Φίλε BigSur, αν αναφέρεσαι σε μένα, να πώ ότι δυστυχώς δεν είμαι καλός χειριστής της ελληνικής γλώσσας, και σας ζηλεύω όλους εσάς που είστε! :D


Και φυσικά όλα θα πρέπει να βγαίνουν στη φόρα!!!


Καλά και κακά... Μας συμφέρουν ή όχι...


Είπα αυτό και αυτό είναι που φοβάμαι...


[size=0px]Γιατί έχει να κάνει και με κάποιους γραφικούς σαν και εμένα, που την τρίχα μπορούν να την κάνουν τριχιά![/size]




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115893 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824361 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507360 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294176 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem