vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

171 επισκέπτες, 3 χρήστες
dvelev, camber, Sergios

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
μα ειναι ξεκάθαρο και διερευνημένο ήδη πως εκλύονται μέταλλα κατα την καύση και οξείδωση
ένα θέμα, σε όλα αυτά και απο πάντα, είναι πως ακόμα και σε ακίνδυνες ποσότητες ειδικά, δρουν αθροιστικά,  ενώ ο οργανισμός μας μπορεί να ανακάμψει απο βλάβες, αλλα με συνδυασμό χρόνου και ειδικού περιβάλλοντος, πχ ένα διάλειμμα μερικών ημερών, μέσα σε φούσκα και με τρόφιμα της NASA (..για να περνά η ώρα τις πετάω ...)
Λίγο τσίγκο απο το ΗΤ , λίγο απο το νερό, απο τα σκεύη, απο τον αέρα, στο τέλος μπορεί να καταλήξουμε και κινέζοι... που μάλλον θέλουμε να το αποφύγουμε ...
Ακόμα και με πλύσιμο μετά απο το πύρωμα, σε κάποιες περιπτώσεις θα έχουμε πλέον ένα μεταλλαγμένο μέταλλο και με αμφίβολες ιδιότητες
Οι ανησυχίες ήταν εκει απο παλιά και με την έναρξη της εποχής του mesh, το κόλπο για να οξειδωθεί αυτό όσο το δυνατόν λιγότερο ήταν προσεκτικά περάσματα με το φλόγιστρο και η μπλέ φλόγα, που δεν μπορεί να ξεπεράσει τους 800 βαθμους και , όμως πάλι λίγο πάνω απο το σημείο της οξείδωσης και με την κεντρική ιδέα πως "παν μέτρον άριστον"

μετά για τους ανύπαρκτους *προβληματισμους*  δεν συζητώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 15:42 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Εγω παλι αυτο που αποκομιζω ειναι οτι ολα θελουν μετρο. Dryburn δεν εκανα ποτε και ας χρησιμοποιω kayfun και καθε εβδομαδα το εχω κανει τελετουργια και αλλαζω αντισταση και βαμβακι. Οπως ολα τα πραγματα ετσι οι ακροτητες εγειρουν αρνητικα συμπερασματα. Απο εκει που ατμιζαμε στα 7 και 8 βατ φυγαμε στα 150. Απο τις αντιστασεις των 2,1 και 2,4 ωμ φυγαμε στα 0,4 ωμ και λιγοτερο. Οποιος τα κανει καλα κανει και δικαιωμα του απλα μην περιμενουμε οτι επειδη γινεται ειναι και καλο. Μετρο και συνεση και ελπιδα οτι η ολη διαδικασια του ατμισματος θα εξελιχθει προς το καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή δεν γνωρίζω αγγλικά   :-[ και δεν μπορώ να παρακολουθήσω το βίντεο βασίζομαι στην μετάφραση του αγαπητού kostas44 που αναφέρει τα εξής:

...η φράση του γιατρού που λέει οτι : ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ  δεν πρέπει ουτε για μια φορά να πυρώνουμε το σύρμα μας στο coil  που έχουμε κατασκευάσει .. γιατί χαλάει η δομή του μετάλλου με όχι καλα αποτελέσματα  για εμάς  σας παρακαλώ διορθώστε με  αν κατάλαβα λάθος οτι ο γιατρός  εννοούσε στην υγεία μας ...

και λαμβάνοντας υπόψιν την απάντηση του αγαπητού ιατρού
Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.
Εγώ απλά είπα την γνώμη μου και έκανα μια σύσταση...

θέλω να ρωτήσω το εξής:
στην συνέντευξη  αναφέρθηκε ότι είναι προσωπική άποψη; Δεν δώθηκαν κάποιες διευκρινήσεις; Δεν έγινε μία μικρή ανάλυση αυτής της τοποθέτησης; Δεν συζητήθηκε το θέμα όπως γίνεται σε αυτό εδώ το νήμα;
Και έπρεπε να περιμένουμε πότε θα εμφανιστεί ο ιατρός για να εξηγήσει;  :dontknow: :dontknow: :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
chillo, μία μικρή διευκρίνηση:

Όταν το χρώμα της φλόγας είναι μπλε - ιώδες, η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή. Στο κίτρινο - κόκκινο χρώμα, η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη.

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
οπως κ ναχει το μεταλλο οξειδώνεται.


Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Αρα η πιο καλη λυση ειναι οι κεραμικοί λουκουμάδες ? Vaping donuts?

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
chilo, δεν αναφέρομαι κάπου συγκεκριμένα. Απλά, λέω ότι η μπλε - ιώδης φλόγα είναι θερμότερη ( εκπέμπει περισσότερη θερμότητα ).

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Να πω και εγω την αποψη μου οτι πολυ καλα εκανε ο Κωστας και ανακινησε το θεμα. Μεσα απο τις συζητησεις και τις γνωμες διαμορφωνονται οι αποψεις και ο καθενας βοηθιεται για να εξαγει τα συμπερασματα του για το τι θα κανει σε προσωπικο επιπεδο. Το συγκεκριμενο βιντεο που ανεβασε αρχικα ο nemesis σε αλλο νημα το ειδα και εγω πριν ανοιξει το νημα ο Κωστας και με προβληματισε το ιδιο. Το αν παρασυρονται ή τρομοκρατουνται καποιοι κακο του κεφαλιου τους, μεγαλα παιδια ειμαστε ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις ιδεες και τις πραξεις του. Δεν ειναι προθεση μου, ουτε φανταζομαι του Κωστα να πατροναρει κανενα και να τον οδηγησει σε μια ορισμενη κατευθυνση. Τις ανησυχιες του εξεφρασε ο ανθρωπος και την επιθυμια του να μαθει περισσοτερα. Η παρεμβαση του καλου γιατρου στο νημα μονο καλο εκανε.
Τωρα στην ουσια του θεματος εγω οπως αναφερα στην αρχη του νηματος εχω τελειωσει με το dry burn. Απο εδω και περα καθολου πυρωμα. Δεν υπαρχει μεν καμια ερευνα και στοιχεια για το αντιθετο, αλλα εμπιστευομαι την αποψη του συγκεκριμενου γιατρου που εχει ασχοληθει και ασχολειται επιστημονικα με το θεμα οσο λιγοι στον κοσμο. Απο την αλλη οπως εχουν πει και αρκετοι συνατμιστες, σιγα το πραγμα, θα αφιερωνω λιγο περισσοτερο χρονο στο να στριβω πιο συχνα αντιστασεις. Το ιδιο ισχυει και για συγκεκριμενα υγρα (κασταρντ, κρεμες) που πιθανον να μην ειναι και τα πιο υγιεινα. Σιγα το πραγμα, θα σταματησω να τα ατμιζω. Αν θελω γαλακτομπουρεκο θα φαω ενα, δε χρειαζεται να το ατμιζω κιολας. Αλλοι συνατμιστες βαριουνται να στριβουν αντιστασεις ή σπαζονται για τον οποιονδηποτε λογο να στριβουν καθε λιγο και λιγακι νεες αντιστασεις, ενω αλλοι θελουν να ατμιζουν ντε και καλα γαλακτομπουρεκα. Μεγια τους με χαρα τους.
Εν ολιγοις απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν δεδομενα και συγκεκριμενα στοιχεια, ολοι αποφασιζουμε τη σταση μας στηριγμενοι στην κριτικη μας ικανοτητα και στην εμπιστοσυνη που δινουμε στην αποψη καποιων που θεωρουμε οτι κατι παραπανω ξερουν απο εμας. Ο καθενας τραβαει το δρομο του και δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος κριτικης και αντιπαραθεσης σε προσωπικο επιπεδο αναμεσα μας γιατι θεωρω οτι κανενας απο εμας δε θελει το κακο του αλλου, γιατι αλλωστε; Αυτα τα  ολιγα  ;) απο μενα.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
ναι δεν σε κατάλαβα γι αυτό έβαλα την αναζήτηση,
σαν θερμοκρασία χρώματος που μάλλον αναφέρεσαι ναι,
αλλα όχι σαν θερμοκρασία φλόγας, τα περισσότερα αναφορικά λινκς -'οπως και αυτό που έβαλα-  ειναι απο πανεπιστημιακές ερευνες

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
chillo, δεν μιλάω για θερμοκρασία χρώματος ( παρότι σχετίζονται ).

Θα σου το απλουστεύσω:

Ποιά φλόγα είναι θερμότερη ( πιο καυτή ); Η μπλε φλόγα μιας εστίας υγραερίου ή η κιτρινοκόκκινη φλόγα ενός κεριού;

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Τους τελευταίους μήνες έχω ξεκόψει από τα micro coil και με την βοήθεια βιδών στρίβω spaced coils όπου νομίζω έχω καλύτερη γεύση.  Όμως, πάντα έκαιγα την αντίσταση, πολλές φορές μάλιστα, για να δω αν κάτι δεν πάει καλά, καθώς επίσης δεν άλλαζα σύρμα αλλά μόνο βαμβάκι κάθε ~5ml μετά από dry burn.

Τώρα που σκέφτομαι την διαδικασία του στησίματος, νομίζω ότι μπορώ να παραβλέψω αυτό το βήμα με ασφάλεια, μιας και η βίδα σαν οδηγός μου εξασφαλίζει, σχεδόν πάντα, τέλειες αντιστάσεις.  Οπότε δεν χάνω και τίποτα αν δεν κάνω dry burn πριν.  Τώρα, όσον αφορά την αλλαγή του βαμβακίου, πάλι δεν με πειράζει να αλλάζω και σύρμα.

Συνολικά θεωρώ ότι δεν είναι σπουδαία αλλαγή ώστε να με αποτρέψει από τους επισκευάσιμους και σίγουρα από το άτμισμα.  Μία παραπάνω επιφύλαξη είναι για την υγεία μας  :)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας

στο παράδειγμά σου με το αέριο ειναι που δεν δίνεις πολύ καύσιμο υλικό για να πάρεις κίτρινη φλόγα απλά, για τα υπόλοιπα να το αφήσουμε καλύτερα
και τελικά ευτυχώς -μάλλον-  που δεν έχουμε μπλέ ήλιο , εκτος αν υπάρχει κάτι θερμότερο .
δεν κατανοώ γιατί διατίθεσαι να μπεις στη διαδικασία αντιπαράθεσης και δεν ανοίγεις απλά τον γούγλη, η φωτό που έδωσα ειναι ειδικά  σε φλόγα βουτανίου και οι θερμοκρασίες αλλάζουν +/- ανάλογα τις συνθήκες μεν αλλα δεν διαφέρουν στη *χρωματική* διαβάθμιση
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 17:59 από chillo »

Αυτό που δεν σκέφτηκα όταν έγραφα το ποστ είναι ότι το βίντεο είναι στα αγγλικά, οπότε καλώς και αναφέρθηκε ότι όσοι δεν τα καταλαβαίνουν καλά θέλουν και κάποια περίληψη του τί ειπώθηκε. Εάν θυμάμαι καλά ο κ. Φαρσαλινός ήταν ιδιαίτερα σαφής και το επανέλαβε αρκετές φορές στη συνέντευξη ότι το dry burn είναι λάθος και ότι αρκετοί youtubers και στα φορουμ μη γνωρίζοντας δείχνουν αυτή την τεχνική σε αυτούς που μαθαίνουν για τους επισκευάσιμους. Αυτά τα λεεί η θεωρία αλλά και η γνώση ανθρώπων που κάνουν γενικά έρευνες σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
Στο βίντεο επίσης αναφέρθηκαν και άλλα πράγματα, όπως αυτό που ανέφερα προηγουμένως περι ξένων ερευνών με παλιούς ατμοποιητές τύπου ce και γενικά το θέμα ότι σε επίπεδο έρευνας είναι λίγο πίσω σε σχέση με την τεχνολογία που υπάρχει σήμερα.
Επίσης για τα αρώματα που δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη γραμμή παρα μόνον τί είναι της μόδας, π.χ γκουρμέ αρώματα και ότι δεν είναι μόνο θέμα εταιρειών αλλά και θέμα του ότι και οι ατμιστές τα ζητάνε επομένως οι εταιρείες για να μην χάσουν πελάτες τα φτιάχνουν.
Το ίδιο θέμα υπάρχει και στις συσκευές όπου οι ατμιστές ζητάνε περισσότερα watt και λιγότερα ohm και οι εταιρείες αντίστοιχα τα φτιάχνουν.
Ειπώθηκε για τις διάφορες τοξικές ουσίες και για την φορμαλδεΰδη της οποίας δεν είναι όλες οι μορφές επικίνδυνες, αλλά συγκεκριμένες.
Έγινε συζήτηση για το ότι όσο πιό απλά είναι τα υγρά που ατμίζουμε τόσο το καλύτερο, ώσπου να βγούν έρευνες που να δείχνουν ποιά αρώματα έχουν θέμα ή όχι.
Και ένα άλλο που συγκράτησα είναι ότι δεν είναι γνωστό εάν απορροφούνται οι βιταμίνες που τυχόν περιέχουν κάποια αρώματα και πόση καφείνη απορροφούμε από το άρωμα καφέ π.χ με το άτμισμα.
Ειπώθηκε για τις αντιστάσεις με κεραμική επικάλυψη ότι ήταν ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση αλλά θέλει και αυτό έρευνα.
Και γενικά και κάποια άλλα πραματάκια που δεν τα θυμάμαι τώρα.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι ο χώρος του η.τ δεν διέπεται απο συγκεκριμένους κανόνες ακόμα, γι'αυτό και θέλει έρευνα αλλά και προσοχή απο τους ατμιστές οι οποίοι διαμορφώνουν και μόδες.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
chillo, ο ήλιος μας δεν είναι και ένα πολύ θερμό άστρο. Υπάρχουν πολύ θερμότερα άστρα, τα οποία ( όσο και αν σου κάνει εντύπωση ) είναι μπλε.

Δεν κάνω καμμία αντιπαράθεση μαζί σου. Απλά, θέλησα να σε βοηθήσω σχετικά με μία λανθασμένη εντύπωση που έχεις. Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, ψάξε το.

Αυτά από εμένα και τέλος, γιατί αγγίξαμε τα όρια του off topic.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115860 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824347 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568763 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243857 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294165 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762749 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem