vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 7 χρήστες
pany, mfk, johnath, billythekid, camber, Milarepa, Doubt

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Έχει δίκιο ο γιατρός. Αν μπορούμε να αποφύγουμε κάτι ακόμα βλαβερό για την υγεία μας, γιατί να μην το κάνουμε;;;


Η απορία μου εμένα όμως είναι: Πώς θα φτιάξουμε καλά την αντίσταση και θα ξέρουμε ότι δεν έχει hot spots και ειδικά κοντά στα ποδαράκια του coil; Γιατί κι εγώ το Kuro χρησιμοποιώ και όσο τέλειο και αν βγεί το coil, με το που πατήσω το fire, το πρώτο που πυρώνει είναι τα ποδαράκια του coil! Άρα αναγκαστικά ΠΡΕΠΕΙ να το ξαναπυρώσω για να το σφίξω λίγο.
Έχω παρατηρήσει επίσης το ίδιο με τα hot spots ακόμα και όταν στρίψω με το χέρι κλασσική "διαχρονική" αντίσταση με τέρμα ανοιχτές σπείρες (π.χ. κλασσικό στήσιμο silica και σχήματος "Ζ" στον Lite Plus).


Λοιπόν; Τι κάνουμε στην προκειμένη, ρε παιδιά;
Αν είναι να ξέρουμε. Ή που παρατάμε τους επισκευάσιμους και ξαναπάμε σε εργοστασιακούς ή παρατάμε ακόμα και το άτμισμα εντελώς...
(ΕΓΩ προσωπικά...)


Και ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ η υγεία πάντα! Για αυτό και κόψαμε και το τσιγάρο υποθέτω...

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Για εμένα το πρώτο ψύχραιμο συμπέρασμα με άμεση εφαρμογή είναι η αλλαγή της αντίστασης μαζί με το βαμβάκι.
Εξάλλου το dry burn στις αλλαγές βαμβακιού ήταν απλά κάτι που κάναμε επειδή βαριόμασταν να στρίβουμε νέες αντιστάσεις.
Όπως επίσης και το μη κάψιμο του σύρματος πριν την περιέλιξή του και ας μην χάνει την "ελαστικότητά" του.
Αυτά είναι δύο πραγματάκια που εύκολα μπορούμε να εφαρμόσουμε.

Για το στήσιμο του νέου coil ως microcoil ή το κάψιμο του στο deck μιας και είναι και αυτό θέμα, θα συνεχίσω να παρακολουθώ τη συζήτηση και να διαβάζω απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Στο 47:04 του βίντεο , λεει καντε το . τουλαχιστον μια φορα .
Οπως και να χει ...με εχει βάλει σε σκεψεις.... :hmmm:
Με λίγα λόγια , αναθεωρεί σαφώς πλην εμέσως ,όλη τη βασική λειτουργεία των ατμοποιητων .
Οκ όταν η αντίσταση είναι γεμάτη απο ποτισμένο βαμβακι , είναι δύσκολο να πυρακτωθεί το συρμα , και όλοι μας όταν πάρουμε γευση καμένου , φυσικά και σταματάμε .
Το θέμα είναι , όταν φτάσει το σύρμα σε καποια θερμοκρασια...και ποιά...? αρχήζει να εκλύει οτιδήποτε .
Βρήκα δουλεία για απόψε , να ψάξω να δω τι σύρματα κυκλοφορούν , τι είδη...κλπ.


Λέει "doing it only once is enough", εννοώντας ακόμα και μια φορά είναι αρκετή για να καταστραφεί η συνοχή του σύρματος, τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
τον πούλο λοιπόν , τέρμα τα μικροκόλια  :))

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Eγω θα πω την αποψη μου και ας κραξτε χαχα
εχω σοφια,diver και εβιβα
στα 2 πρωτα αναγκαστηκα χρηση συρματων nrn,ειναι γνωστο οτι τα νον κομματια δεν πυρακτωνονται αρα εχω μια καλη αφορμη να κανω το ιδιο και στον εβιβα και ετσι απο την μια αποφευγω να πυρακτωνω τα ποδαρακια και απο την αλλη γλυτωνω το να καλυπτω για καλο κακου τα ποδαρακια με βαμβακιπου εκαιγαν οταν δεν χρησιμοποιουσα nrn στον εβιβα.Σημειωνω οτι κανω ημι- κοιλ εννοωντας ελαφρα ανοιχτες σπειρες.Μπελαλιδικα μεν,ισως ομως λιγο πιο αθωα,ισως λεω.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Μπερδεύει πολύ το πράγμα.. στο εξής θα στήνουμε νέα αντίσταση με κάθε αλλαγή βαμβακιού και θα παίζουμε με τις πιθανότητες να μας "έκατσε" η όλη φάση.. και θα τρέμουμε βέβαια για τις πιθανότητες που θα μας βάζουν να ξαναστήνουμε απ'την αρχή..

Δεν ξέρω, μου φαίνεται πάντως ότι θα συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο. Έτσι κι αλλιώς με χαμηλά watts έπαιζα και στο στήσιμο (γύρω στα 7, ίσα να δω ότι ανάβει απ'το κέντρο προς τα έξω δηλαδή ) αλλά και στο άτμισμα, σπανίως ανεβαίνω πάνω απ'τα 9.5w.
Το "έκαιγα" μόνο πριν την αντικατάσταση του βαμβακιού λίγο πριν βάλω το coil κάτω απ'το νερό για να καθαρίσει. Πλέον αλλαγή coil με κάθε αντικατάσταση βαμβακιού κι ο Θεός μαζί μας..

Αποσυνδεδεμένος belgos

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
[size=16px !important]Απλά μια διευκρίνιση σε σχέση με το παρόν άρθρο και πληροφορίες φαίνεται λανθασμένη σε μένα; Πάρτε, για παράδειγμα Kanthal A- 1 χρησιμοποιούνται συνήθως για rebuildable : σημείο τήξης του είναι 1500 ° C και χρησιμοποιείται , σύμφωνα με τον κατασκευαστή Sandvik , έως 1400 ° C , 1900 ° C δεν όπως διαφημίζεται ... " Τα μέταλλα που χρησιμοποιούνται για να κάνουν τις αντιστάσεις σχεδιαστεί για να παραμείνει σταθερό έως το 1900 ° "                 copy paste [/size][/font]

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Πάντως ο γιατρός λέει επίσης ότι μπορείς να κάνεις καθαρισμό του πηνίου, χρησιμοποιώντας νερό και αλκοόλη, ακόμη και ασετόν λέει χαρακτηριστικά.
Τελικά ένα από εκείνα τα βουρτσάκια για τον καθαρισμό της βελόνας του παλιού Dual 505, κάνει εξαιρετική δουλειά στα νέα του καθήκοντα στο πλευρό μου, το τελευταίο εξάμηνο :thumpup:
Συστήνω κάτι ανάλογο για όποιον βαριέται ή δεν έχει χρόνο να στρίβει 3-6 πηνία κάθε 2-3-4 μέρες :yes:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα ούτε μια φορά.
Μην μπερδεύεται τις άλλες εφαρμογές των μετάλλων. Εδώ μιλάμε ότι τα μέταλλα ποτίζονται με το υγρό (που έχει διαβρωτικές ιδιότητες), και στη συνέχεια εισπνέεις κατευθείαν από το μέταλλο. Δεν είναι τυχαίο πως βρίσκουν μέταλλα στον ατμό...
Είπα την γνώμη μου, όπως επίσης και ότι δεν υποστηρίζω ότι ξαφνικά με το πυράκτωμα θα γίνει το άτμισμα πιο επικίνδυνο από το κάπνισμα.
Θεωρώ πως πρόβλημα με hotspots δεν υπάρχει. Βάλτε παντού βαμβάκι που να ποτίζει με υγρό ώστε και να μην πυρακτώνεται τίποτα. Έτσι κι αλλιώς, ότι σύρμα και να φτιάξετε, πρώτα ζεσταίνεται το κέντρο και στη συνέχεια τα άκρα. Αυτό δεν μπορείτε να το αποφύγεται, είτε κολλάτε τις σπείρες είτε τις έχετε σε απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Το ότι μια αντίσταση ανάβει πάντα απ'το κέντρο δυστυχώς δεν ισχύει γιατρέ, γενικά έτσι θά'πρεπε όμως τα μάτια μου (και πολλών άλλων πιθανολογώ ) έχουν δει διάφορα κατά τα στησίματά μου όπως το να ανάβει απ'τις δυο εξωτερικές σπείρες προς τα μέσα, το να μένει μία ενδιάμεση σπείρα χωρίς "άναμμα" ενώ οι υπόλοιπες έχουν ήδη κοκκινίσει και το χειρότερο όλων, το να ανάβουν τα "ποδαράκια" (τα κομμάτια σύρματος που φεύγουν απ'το coil και πάνε προς τις βίδες δηλαδή ) και το coil να μην καταλαβαίνει τίποτα μέχρι να κοπούν τα "πόδια" απ'το κάψιμο.

Δεν συμβαίνουν πάντα αυτά τα "ανάποδα" όμως παρουσιάζονται αρκετά συχνά και σίγουρα διορθώνονται εύκολα, όμως για να γίνει αυτό απαιτείται πρώτα να γίνουν "ορατά" σε εμάς. Ο μοναδικός τρόπος φυσικά -και δυστυχώς όπως φαίνεται- είναι το "fire" button..

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Μπορουμε να στησουμε την αντισταση μας, να περασουμε το βαμβακι, να το ποτισουμε με υγρο και να πατησουμε το fire για 3-4 δευτερολεπτα. Αν δεν αναβει τπτ, κουμπωνουμε-γεμιζουμε και δοκιμαζουμε να ατμισουμε. Αν ολα καλα keep vaping. Αλλιως παλι απο την αρχη... :wall: :wall: :wall:


EDIT: Φυσικα αυτο δε γινεται σε microcoil... σπειρες ανοιχτες.

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Το θεμα που προεκυψε ειναι οντως πολυ σοβαρο...και εχω λυπηθει οπως και εσεις που θα πρεπει να τερματισουμε το dry burn που ηταν πολυ βολικο και ταυτοχρονα μας εδειχνε τι σοι αντισταση φτιαχναμε.
 Ηδη η αλλαγη του βαμβακιου καθε 5-6 ml, που για πολλους απο εμας σημαινε αλλαγη καθε βραδυ, ηταν ενα θεμα που μετα απο καιρο αρχισε να γινεται εως και βαρετο.Ποσο μαλλον μετα απο τη συσταση του αγαπητου γιατρου μας ,να πρεπει να μπουμε στη διαδικασια να αλλαζουμε και τη αντισταση.. :-\

Οταν γινεται η εξελαση του οποιουδηποτε συρματος αντιστασης ,το μεταλλο βρισκεται σε υγρη μορφη πυρακτωμενο σε τερατιες θερμοκρασιες πριν την εξελαση του, δηλ πριν  αποκτησει το σχημα του. Aρα μηπως και κατα την εξελαση εκλυονται βλαβερες ουσιες που βρισκονται στο καινοργιο συρμα και εμεις μετα τις ατμιζουμε? Αν ισχυει αυτο, τοτε το θεμα γινεται ακομα πιο σοβαρο και πρεπει να μελετηθει απο ειδικους.

Στην περιπτωση του dry burn  που συζηταμε ,η πυρακτωση της αντιστασης μας ναι μεν ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες αλλά αυτες ειναι πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες που το μεταλλο βρισκεται σε μορφη τηξης και οδηγειται εν συνεχεία σε εξελαση και σχηματοποιηση σε συρμα.

Οταν κανω dry burn και καθαρισμο ,μετα παντα ριχνω νερο στην αντισταση ωστε να φευγουν υπολλειματα απο τα υγρα που την ειχαν καλυψει και μαυρισει.

Με ενδιαφερει και με ανησυχει καθε τι που μπορει να αλλαξει την επιτυχημενη πορεια των ΗΤ και του ατμισματος στο οποιο οφειλω τη βελτιωση της υγειας και της ποιοτητας ζωης μου σε μεγαλο βαθμο. Αισθανομαι τυχερος που χαριν του ΗΤ και της εξελιξης του μπορεσα να κοψω το βλακωδες τελικα και βλαβερο καπνισμα.

Ευχομαι ποτε να μην υπαρξουν αρνητικα  στοιχεια για τα ΗΤ που θα μπορουσαν να επιρρεασουν αρνητικα και να αποτρεψουν οσουν προσπαθουν με το ατμισμα να κοψουν το ΚΤ , εμας που το κοψαμε και πλεον απολαμβανουμε το ατμισμα ,και να φρεναρουν την εξελιξη του που μεχρι τωρα ειναι εντυπωσιακη και ραγδαια.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 02:35 από ongakos »

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Η πολύ απλή λύση είναι μία: spaced coils.


Με λίγη εξάσκηση για να βγουν ομοιόμορφα θα δουλεύουν εγγυημένα σωστά χωρίς να χρειάζεται να
γίνει dry burn (το κάνω εδώ και πολύ καιρό). Και παίρνετε και bonus, κατά τη γνώμη μου, καλύτερη απόδοση των γεύσεων.


Ο έλεγχος θερμοκρασίας επίσης βοηθάει, καθώς γίνεται και πολύ πιο εύκολος ο καθαρισμός μιας ήδη
χρησιμοποιημένης αντίστασης, χωρίς να της κάνουμε dry burn. ;)

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Από τότε που έγινε ο ''ντόρος'' με τον imeo έκοψα τα dryburn και τα mc
γιατί με επηρέασε χωρίς να ξέρω αν έχει δίκιο η άδικο


Για να είμαι ειλικρινής κάνω space coils καιρό τώρα και δεν βλέπω τρελή διαφορά από το mc
ανεβάζοντας ένα/δυο watt παραπάνω σε ηλεκτρονικό mod.
Ισα ίσα που νιώθω ότι έχω και καλύτερη τροφοδοσία
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 02:42 από d3r3Lict »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!

Μα από πού θεωρείται ως δεδομένο ότι αν δεν κάψεις σύρμα, αντίσταση δε φτιάχνεις;Πόσο δύσκολο είναι να στρίψουμε ένα σύρμα πιάνοντάς το σε δυο βιδάκια χωρίς να κάνουμε hot spot?
Εκτός αν δε μιλάμε για φυσιολογικές αντιστάσεις, αλλά θέλουμε τριπλό MC με 40ρι σύρμα και 0.5 ομ τελική.


Αν καταλάβατε το πνεύμα των αποτελεσμάτων των ερευνών του γιατρού, αυτό είναι το εξής:
όχι ψηλά βατ, όχι subohm, όχι περίπλοκες αντιστάσεις.



Νομίζω ότι είναι απλό: κάνουμε την αντίσταση, περνάμε φυτίλι, βρέχουμε και πριν γεμίσουμε το τανκ ελέγχουμε -πατώντας λίγο το fire- τα ομ της αντίστασης. Αντε λίγο παραπάνω για να δούμε και για hot spots, που με απλή αντίσταση δεν είδα ποτέ. Αυτό δεν είναι έλεγχος χωρίς κάψιμο;
Για τους δε ατμοποιητές τύπου εβίβα, με κεραμικό, 5 σπείρες χωράνε φυσιολογικά. Με 20-25ρι σύρμα, βγαίνει μια θαυμάσια αντίσταση μεταξύ 1.2-1.7.
Νομίζω ότι εδώ και μήνες βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, με περίπλοκες κατασκευές αντιστάσεων σε εξεζητημένους ατμοποιητές και ακραίας μορφής μοντ.


Τα πολύ χοντρά σύρματα τοποθετούνται δύσκολα κάτω και γύρω από το σώμα της βίδας, σε ατμοποιητές στιλ καυφούν, οπότε είναι και λίγο τεμπελοβόλεμα να το κάψουμε αντί να το αλλάξουμε. Τα ψιλά σύρματα δεν έχουν τέτοιο θέμα. Οσο για το κόστος, ελπίζω να συμφωνούμε όλοι ότι είναι γελοίο το κόστος του να πετάς μια αντίσταση κάθε τρεις μέρες, αν και έχουν ακουστεί εδώ μέσα φιλιππικοί για την τιμή του σύρματος, οπότε για κάποιους ίσως και να μην είναι.


Νομίζω ότι το επόμενο που(δυστυχώς) θα μας κόψει ο γιατρός είναι τα κουσταρδο-υγρά και συναφή αρώματα. Για τα οποία και πάλι έχουν ειπωθεί πράγματα, αλλά πέρασαν στα ψιλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115943 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824402 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294213 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762785 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1132 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem