vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

300 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, tasos1976, maprix, Jorge

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είπα κάτι ούτε για τα ψηλά watt ούτε για το subohm. Αντίθετα, νομίζω η τελευταία μελέτη, αν και έφτασε μονο μέχρι τα 10watt, έδειξε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα watt εφόσον δεν καταλαβαίνεις dry puffs.
Επίσης, στο πείραμα χρησιμοποιήσαμε coil νικελίου το οποίο είχε αντίσταση 0.25-0.35 Ohms.


Σε επόμενες μελέτες θα προχωρήσουμε με περισσότερα watt, αλλά με τους κατάλληλους ατμοποιητές.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Νομίζω ότι το επόμενο που(δυστυχώς) θα μας κόψει ο γιατρός είναι τα κουσταρδο-υγρά και συναφή αρώματα. Για τα οποία και πάλι έχουν ειπωθεί πράγματα, αλλά πέρασαν στα ψιλά.


Αυτό το τελευταίο το φοβάμαι κι εγώ...

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Όταν είχε βγεί η πηνελόπη v3,κάποιος που την είχε αγοράσει
έκανε ένα βίντεο στηνοντάς την.
Το στήσιμο έγινε spaced coils χωρίς να κάψει σύρμα
και είχε σχολιάσει το βιντεάκι ο Ιμεο δίνοντας συγχαρητήρια στον χρήστη
που στο στήσιμο δεν έκαψε το σύρμα γιατί λέει απελευθερώνονται οξείδια του σιδήρου(κάτι τέτοιο)
Από τότε έκανα μόνο spaced χωρίς να καίω σύρμα.
Γιατρέ σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Αποσυνδεδεμένος spygr

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
μου φαίνεται πολύ λογικό να μην πυρώνουμε το σύρμα

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Πιστεύω ότι το να μην μπορεί κανείς να πυρώσει την αντίσταση, για μένα τουλάχιστον θα γυρίσω σε εργοστασιακό (που πια δε μπορώ). Το να ξεκλέβω (όπου και να βρεθώ) 10-15 λεπτά για να πλύνω τα μέρη του ατμοποιητή, να τα στεγνώσω και να περάσω βαμβάκι μπορώ να το κάνω. Το να φτιάχνω όμως και αντίσταση (και φυσικά να την τοποθετώ κατάλληλα) παίρνει επιπλέον χρόνο και αρχίζει να γίνεται κουραστικό. Σίγουρα όταν κάποιος έχει χρόνο, θα το κάνει αλλά υπάρχουν και στιγμές που πρέπει να το κάνεις και χρόνο δεν έχεις. Λίγο απογοητευτικά τα νέα..!


Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα πουν ότι δεν είναι τραγικό το να κάνει κάποιος κάθε τρεις ημέρες και αντίσταση. Για μένα πάντως είναι. Εξάλλου, αρχικά στρώνει η αντίσταση.. άντε και να τη χαρούμε λίγο και μετά πέταμα και άντε πάλι?

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Εκτος του οτι ειναι ανησυχητικο να εκλυονται οξειδια τα οποια παραμενουν στην αντισταση και με την εισπνοη μπορει να εισερχονται στους πνευμονες υπαρχει καποιο συρμα το οποιο να ειναι σχετικα πιο ασφαλες?γιατι απο οτι ειδα και τα st.st. παραγουν οξειδια οταν γινει καυση!

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Τα μόνα που δεν οξειδώνονται-διαβρώνονται (εύκολα) είνα τα ευγενή μέταλλα!
Άντε να μας δώ με...wires ιριδίου.... ;D


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κατά πρώτον, θα δω το βίντεο με το που θα βρω λίγο χρόνο.
Κατά δεύτερον, για άλλη μια φορά τα συγχαρητήρια μου στο γιατρό μας, που εξερευνά νέους δρόμους επάνω στην ασφάλεια του ητ.
Κατα τρίτον, και αν θυμάμαι καλά από την χημεία του γυμνασίου, μέταλλο+οξυγόνο+καταλύτης (θερμότητα στην περίπτωσή μας=οξείδωση/αλλαγή δομής/παραγωγή υποπροϊόντων.

ΕΥΤΥΧΩΣ, δεν με έπιασε ποτέ η μανία του σύρματος σε διατομή σεκόγιας και τα ωμ σε επίπεδο 0,0κάτι. Είναι μεγάλο πράγμα πάντως το ότι αρχίζει να ρέει η πληροφορία, και ασχέτως πως θα επιλέξουμε να την αξιοποιήσουμε, έχουμε πλέον επιλογές!

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Πρακτικά δλδ. αν θέλουμε να συμβαδίσουμε με αυτές τις πληροφορίες ή θα πρέπει να κάνουμε ανοιχτές αντιστάσεις τυλιγμένες σε βίδα με σύρμα που έχουμε καθαρίσει πριν και αλλαγή μαζί βαμβάκι και σύρμα (τόσο συχνά όσο θα αλλάζαμε και βαμβάκι) ή πάμε σε NI200 (ή άλλο ανάλογο) με temperature control mod.  :dontknow: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

παιδιά δεν είναι κάτι καινούργιο έχει αναφερθεί και στο παρελθόν και μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι τόσα άτομα δεν έχουν μάθει κάτι πάνω σε αυτό νωρίτερα
είμαι στο ατμισμα 7 μήνες και περίπου 6 στους επισκευάσιμους και από την αρχή ποτε δεν έχω πύρωση το σύρμα στις αντιστάσεις μου (ίσος μονο πειραματικά κάποιες φορες για να κάνω κάτι που έβλεπα από κάποιον reviewer)απλός επειδή το είχα ακούσει δυο τρις φορες και από τον imeo στην εκπομπή τον vaperstime και από τους ίδιους που κάνουν την εκπομπή όταν στο ξεκίνημα μου είχα μια συνομιλία μαζί τους και το πρώτο πράγμα που μου είπανε ήταν να μην πυρώνω τα σύρματα
είναι πολύ απλή η διαδικασία τις απλής αντιστάσεις και δεν μου χρειάστηκε ποτε να πυρώσω τα σύρματα
αλλα μέχρι τώρα είχα την εντύπωση πως το γνωρίζατε και το κάνατε εν γνώση σας

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.
Εγώ απλά είπα την γνώμη μου και έκανα μια σύσταση. Εννοείται πως ούτε θα απαγορεύσω κανέναν να κάνει dry purns, ούτε θα τον τιμωρήσω... ;)


Νομίζω κάποιοι από εδώ με έχουν ακούσει να κατακρίνω τα mesh τα οποία τα πυρακτώνουν για μεγάλο χρόνο για να τα οξειδώσουν. Ποτέ δεν σύστησα την χρήση mesh, κυρίως λόγο αυτής της "προεργασίας" πριν τη χρήση του.


Καταρχάς να πω ότι δεν έχουμε κάνει κάποια συγκεκριμένη μελέτη για το coil όταν του κάνουμε dry burn. Όμως.....
Ξέρουμε από μελέτες ότι ο ατμός περιέχει μέταλλα. Η Williams είχε βρει νικέλιο και χρώμιο που προερχόταν από το coil ενός cartomizer, χωρίς να του κάνει dry burn. Έχω μιλήσει με ειδικό σε materials science και έχει επιβεβαιώσει πως σε θερμοκρασίες dry burn (>700oC) μπορεί να αλλάξει η δομή των μετάλλων.

Τα coils αυτά δεν έχουν φτιαχτεί για να ποτίζονται με υγρό, να εξατμίζεται το υγρό πάνω τους και να το εισπνέει ο χρήστης ακριβώς πάνω από το coil. Επίσης, να ξέρετε πως τα υγρά πολλές φορές προκαλούν διαβρωτικές φθορές στα μέταλλα. Με το να πυρακτώνεις το μέταλλο προφανώς δημιουργείς πρόβλημα στη δομή του μετάλλου. Είναι γνωστό ότι πυράκτωση του SS εκλύει εξασθενές χρώμιο, λόγω αποδυνάμωσης των δεσμών χρωμίου-σιδήρου (που είναι εξαιρετικά δυνατοί πριν την πυράκτωση).
Για να ήμαστε βέβαια σωστοί, δεν λέω πως το πυράκτωμα θα σας σκοτώσει ή θα κάνει το άτμισμα το ίδιο επικίνδυνο με το κάπνισμα. Νομίζω όμως ότι προκαλεί μεγαλύτερη (και αποφεύξιμη) έκθεση σε μέταλλα. Αν μπορείτε, γιατί να μην την αποφύγετε;

Οπως λετε ομως γιατρε δεν εχετε κανει καποια συγκεκριμενη μελετη για το dry burn και το τι πραγματικα (και αν) εκλυεται. Ακομη περισσοτερο, ακομη και αν η θεωρια για τα μεταλλα ειναι απολυτως σωστη.. δεν ξερουμε σε τι ποσοστα εκλυονται και αν αυτα ειναι πανω απο το οριο επικινδυνοτητας. Θυμαμαι την πρωτη μελετη για τα μεταλλα που ειχε βγει και μας ειχε ανησυχησει ολους οτι υπαρχουν μια πλειαδα απο μεταλλα στον ατμο του η.τ. οπου μετα μιλησατε και βαλατε τα πραγματα στην θεση τους (οτι καποια απο αυτα δεν ειναι επικινδυνα, ενω στα αλλα ειναι μελητεες οι ποσοτητες για τον οργανισμο).

Εχω μαθει απο διαφορες τετοιες θεωριες επικινδυνοτητας (το οτι κατι μπορει απο την θεωρια να υπαρχει) να μην βιαζομαι να βγαλω συμπερασμα στο οτι ειναι κατι κακο που συμβαινει τωρα.. αλλα να περιμενω να δω μεσα απο μια μελετη την πραγματικη επικινδυνοτητα μιας ουσιας στον ατμο.. στον οργανισμο μας. Ισως ακομη περισσοτερο την τοξικοτητα αυτων στα κυτταρα.

Ακομη και για το Mesh που μιλαμε.. θυμαμαι πριν 2-3 χρονια καποιοι Αμερικανοι που ειχαν ανησυχιες για οξειδια το χρωμιου ειχαν στειλει σε εργαστηριο "καμενο" mesh και το υγρο που ηταν μεσα το mesh για ανιχνευση εξασθενους χρωμιου και τα αποτελεσματα απο το εργαστηριο ηταν οτι υπηρχαν αμελητεα ποσοστα στο υγρο. Οχι οτι ειναι καποια μελετη αυτο που αναφερω τωρα.. αλλα ειναι μια ενδειξη οτι απο την μια εχουμε την ανησυχια που προκαλει η θεωρια.. απο την αλλη εχουμε τα αποτελεσματα της πραξης.. της αναλυσης

Γιαυτο, προσωπικα, κρατω μικρο καλαθι μεχρι να υπαρξουν νουμερα γιατι ναι μεν μπορω να το αποφυγω.. αλλα ρισκαρω μειωση της "απολαυσης" στο η.τ. και μειωση της ελξης που μου προκαλει.. (ακομη και το γεγονος οτι θα νιωθω πως με βασανιζει καθε φορα να φτιαξω καινουργια αντισταση και οχι να κανω απλα dry burn την παλια, μπορει να με οδηγει να κραταω μια βρωμικη αντισταση παραπανω μερες με ισως χειροτερα αποτελεσματα και σε γευση και σε υγεια)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 13:16 από urahara »

Η αλήθεια είναι ότι με τα microcoil είχαμε βρει τον  γρήγορο και αποδοτικό τρόπο στησίματος με εύκολη αλλαγή βαμβακιού  και μέσω του dry burn καθαρίζαμε την αντίσταση και συνεχίζαμε...
Ε και λοιπόν?  Απλά τέρμα τα microcoil και τα dry burn.
Για Kayfun και τύπου Kayfun...
30αρι Kanthal,    7-8 σπείρες (κολλητά όπως κάναμε για microcoil) σε 2.5 τρυπανάκι,  τοποθέτηση "λοξά"!! ως προς τις βίδες στο ντεκ (όχι κάθετα που κάναμε συνήθως), βαμβάκι και φύγαμε!!
Αλλαγή βαμβακίου όποτε χρειάζεται χωρίς να χαλάσουμε την αντίσταση (γι αυτό και το χοντρό σύρμα 30αρι) και ανάλογα το υγρό που χρησιμοποιούμε και κατά πόσο δημιουργεί μάκα, πλύσιμο της αντίστασης με καυτό νερό και καθαρισμός με βουρτσάκι. Δεν καθαρίζει με τίποτα η αντίσταση με το πλύσιμο? φτιάχνουμε μια καινούργια. Εκεί δηλαδή που θέλαμε πχ 2,3,4 σεταρίσματα καινούργιας αντίστασης το μήνα μπορεί να χρειαστεί να κάνουμε 1-2 επιπλέον. Μιλάμε πάντα για νορμαλ υγρά, όχι για υγρά που μέσα σε 10ml τα κάνουν όλα κάρβουνο  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Χθες στο νήμα με τους κλώνους του Κ4, μίλησα ότι έχω τη δική μου "ιδεολογία" σχετικά με τα coils, και ότι δεν είμαι του microcoil...


Δεν ήταν τυχαία η αναφορά μου...


Μαζεύοντας πληροφορίες (διάσπαρτες) εδώ και πολύ καιρό, μέσα από το φόρουμ, είχα αρχίσει να "ψυλλιάζομαι" κάποια πράγματα... Εξάλλου και για εμένα ήταν απλά μια υποψία, παρά βεβαιότητα. 8)


Κάποιες φορές όμως δεν μπορείς να πεις ανοιχτά τις σκέψεις σου, γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πανικός, ή απλά να σε θεωρήσουν γραφικό και παράξενο...


Μετά από τα νέα δεδομένα όμως τελικά καταλαβαίνω ότι ήταν σωστές οι σκέψεις μου.


Εδώ και πάρα πολύ καιρό χρησιμοποιώ κατά βάση σύρματα N-R-N για τη δημιουργία των αντιστάσεων (προς αποφυγή της πύρωσης στα ποδαράκια), σύρματα στα 1,5 -1,8 Ω (ψιλά σύρματα 0,16-0,25) και πάντα spaced αντιστάσεις.
Αν δεν χρησιμοποιήσω N-R-N τότε ΠΑΝΤΑ φροντίζω να καλύπτω με το απορροφητικό υλικό ΚΑΙ τα ποδαράκια του coil.
Το έχω προτείνει πολλάκις στα ποστ μου, και θεωρήθηκα παράξενος, χωρίς καν να εξηγήσω τους "κρυφούς" λόγους.


Για τον ίδιο λόγο άρχισα να ψάχνομαι σε σετάπ σε κλασσικούς μεσάτους όπως ο DID, με φιτίλι και βαμβάκι.


Η μέχρι τώρα εμπειρία μου πάντως λέει ότι με spaced αντιστάσεις (όπως λέει και ένα παλικάρι πιο πριν) έχω πολύ καλύτερη απόδοση γεύσης. Οι spaced αντιστάσεις με N-R-N δεν χρειάζονται επίσης πάνω από 10Watt, για να σου δώσουν εξαιρετικό ατμιστικό αποτέλεσμα...
Αν ατμίσεις 10 ml περίπου, μπορείς εύκολα να βγάλεις το βαμβάκι από την αντίσταση, και να ξεπλύνεις με καθαρό νεράκι την αντίσταση, τρίβοντας με μια οδοντόβουρτσα το coil (κι αυτό κάπου στο φόρουμ το διάβασα). Στεγνώνεις με απλό φύσημα το coil, και περνάς νέο βαμβάκι. Γίνεται σχετικά καινούριο το coil.
Στα επόμενα 10 ml αλλάζεις ολόκληρη τη φυτιλοαντίσταση.
Τα ml πάντα είναι σχετικά βέβαια με το πόσο "βρομίζει" το υγρό μας.


Edit:
Σχετικά με τον καθαρισμό του coil, εγραψε και ο φίλος Επιτέλους το έκοψα πιο πάνω... Ίσως να είναι και καλύτερα με ζεστό νερό. :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 11:26 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Καλα τα λες (Επιτελους το εκοψα). Ετσι καπως λειτουργω πλεον με τον kfl, αλλα μονο με 4 σπειρες και αλλαγη βαμβακιου καθε μερα και αντιστασης καθε 3 με 4 μερες.
Ελπιζω να μην αποδειχθει και αυτο προβληματικο στο μελλον, γιατι μετα το μονο που μας μενει ειναι να το σταματησουμε.  :)

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
καλημερα..παντως και εγω δεν το θεωρω κατι δυσκολο και πολυ χρονοβορο καθε 2-3 μερες να αφιερωνεις 30 λεπτα να φτιαξεις αντιστασεις καινουριες για κατι που μας αρεσει και το απολαμβανουμε..απο την στιγμη που καποιος μας προειδοποιησε για κατι που αφορα την υγειας μας καλο ειναι να το εχουμε στο μυαλο μας...προσωπικη μου γνωμη και αυτο σκοπευω να κανω

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868

πάντα spaced αντιστάσεις.


Η μέχρι τώρα εμπειρία μου πάντως λέει ότι με spaced αντιστάσεις (όπως λέει και ένα παλικάρι πιο πριν) έχω πολύ καλύτερη απόδοση γεύσης. Οι spaced αντιστάσεις με N-R-N δεν χρειάζονται επίσης πάνω από 10Watt, για να σου δώσουν εξαιρετικό ατμιστικό αποτέλεσμα...


Ακριβώς έτσι το κάνω από το 2011 που ασχολούμε με επισκευές , φυτίλι και αντίσταση στριμένη ''διαχρονικά''  ;D με σύρματα από 0.17 έως 0.20 και τα watt γύρω στα 10

Μικροκόλια και μπαμπακια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...

Και τελικά μου βγαίνει σε καλό  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem