vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 2 χρήστες
Aspirecigs, ZoeM

Δημοσιεύσεις κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Όπως διαπιστώθηκε, οι καπνιστές που χρησιμοποιούσαν ηλεκτρονικά τσιγάρα, είχαν κατά μέσο όρο 49% μικρότερη πιθανότητα να μειώσουν το κάπνισμα και 59% μικρότερη πιθανότητα να το κόψουν τελείως, σε σχέση με όσους ποτέ δεν έκαναν χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Εδω τι συμπερασμα βγαζεις;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Προφανώς ο φίλος όταν λέει προπαγάνδα, εννοεί τους "εμπνευστές" της έρευνας.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Ποια είναι η προπαγάνδα φίλε μου? Θεωρείς ότι ο/η δημοσιογράφος προσπαθεί να παραπλανήσει το κοινό;
Όχι, ο δημοσιογράφος απλά αναδημοσιεύει... οι "ερευνητές" προπαγανδίζουν... πάντα φιλικά...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Όπως διαπιστώθηκε, οι καπνιστές που χρησιμοποιούσαν ηλεκτρονικά τσιγάρα, είχαν κατά μέσο όρο 49% μικρότερη πιθανότητα να μειώσουν το κάπνισμα και 59% μικρότερη πιθανότητα να το κόψουν τελείως, σε σχέση με όσους ποτέ δεν έκαναν χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Εδω τι συμπερασμα βγαζεις;

Αν ρωτάς εμένα, είπα και πριν ότι δεν έχω τις γνώσεις για να αξιολογήσω αυτά τα ποσοστά και την έρευνα συνολικά. Ούτε ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι 1000 καπνιστές (άντρες-γυναίκες, αποκλειστικά ατμιστές σ' αυτό τον ένα χρόνο, περιστασιακοί-θεριακλήδες, νέοι-γέροι, υγιείς-με προβλήματα υγείας? κ.λπ. κ.λπ.)
Η στατιστική μπορεί να σου δώσει ότι συμπεράσματα παραγγείλεις πολλές φορές, γι' αυτό και μπορεί να γίνει επικίνδυνο όπλο για την οποιαδήποτε προπαγάνδα.
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι από τις 13 Νοέμβρη όχι μόνο δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα αλλά ούτε και μου έχει περάσει ως ιδέα από το μυαλό, χάρις στο η.τ. Επιστημονικά δεδομένο είναι ότι το κ.τ σκοτώνει. Μέχρι να και αν αποδειχθεί επιστημονικά ότι το η.τ. είναι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο επιβλαβές, εγώ θα το απολαμβάνω. Μέχρι τότε θα διαβάζω και θα ενημερώνομαι για θέματα υγείας και νομοθεσίας, χωρίς όμως κραυγές και υστερίες.

οι "ερευνητές" προπαγανδίζουν...

Να το πάλι. Γιατί καλέ μου φίλε βάζεις το "ερευνητές" σε εισαγωγικά? Γνωρίζεις την επιστημονική επάρκεια αυτού του Γάελ Αλ-Ντελέϊμι καθηγητή επιδημιολογίας και την αμφισβητείς? Ξέρεις αν τα "παίρνει" από κάπου για να εξάγει καθοδηγούμενα συμπεράσματα?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2015, 14:25 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Ουσιαστικα η ερευνα δεν μας λεει κατι καθως ο καπνιστης οταν περασει στον ατμο παυει να καπνιζει οποτε ακυρη η ειδηση/ερευνα.
Επισης οταν μπαινει στο ατμισμα δεν εχει σκοπο να κοψει και το ατμισμα τουλαχιστον αμεσα οποτε ξανα ακυρη η ειδηση/ ερευνα.
Επισης μιλαει για ποσοστα τις % δηλαδη απο τα 1000 ατομα μπορει να ηταν 2 καπνιστες που εκοψαν το καπνισμα και ενας ατμιστης που εκοψε μετα το καπνισμα και το ατμισμα.
Η ερευνα αυτη ειναι για τα μπαζα και ενας επισημονας εκτος οτι εχει κανει βαθυτατο λαθος στο αποτελεσμα δεν μας αναφερει ηλικια,λογο διακοπης,αν ειχε προβληματα υγειας κλπ.
Επισης δεν αναφερει το χρονικο διαστημα των καπνιστων που εκοψαν το τσιγαρο ποσα χρονια καπνιζαν και ποσα των ατμιστων ποσα χρονια ατμηζαν.



Τετοια ερευνα μπορει να κανει και ο κουλουρτζης στο φαναρι μετρωντας ποσοι ειναι καπνιστες και ποσοι ειναι ατμιστες.
Πιο αξιοπιστη ερευνα θα ειναι.




Τετοιες ερευνες του Κ$%ου μονο για αυτους που τρωνε κουτοχορτο κανουν και ειναι αρκετοι αυτοι δυστυχως. Φυσικα το αρθρο προσπαθει να μας πεισει πως το η.τ. δεν ειναι η σωστη μεθοδος διακοπης καπνισματος για το καλο μας...




Eρωτηση προς τον "επιστημονα" που εκανε την "ερευνα" :
Γιατι καποιος να κοψει και το ατμισμα οταν βλεπει διαφορα προς το καλυτερο στην υγεια του ενω μπορει να κρατησει και την ικανοποιηση του ατμισματος;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε vamire συμφωνώ με τα λεγόμενά σου και θα απαντήσω στην τελευταία πρόταση.

Δυστυχώς, ακόμα το ητ ο κόσμος το αντιλαμβάνεται ως μέθοδο διακοπής καπνίσματος. Προφανώς λοιπόν, η έρευνα κρίνει την αποτελεσματικότητα του ητ ως προς τον τελικό σκοπό. Ενδεδειγμένος τρόπος έρευνας, θα ήταν η επικοινωνία με την ατμιστική κοινότητα η οποία με χαρά θα παράσχει δείγμα. βλέπε Φαρσαλινός.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Το τι πιστευει ο κοσμος ας το αφησουμε διοτι πανω σε αυτο το κομματι εχουμε συνεταιρο το νομο που το θεωρει υποπροϊον καπνου ή κατι τετοιο. Οποτε ο κοσμος ας μορφωθει πρωτα λεω εγω τωρα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έπιασα την τσάπα και το φτυάρι σήμερα στο μεροκάματο
δεν λαχάνιασα και αισθάνηκα όπως τότε που ήμουν 18 χρονών παιδί και πριν 3 χρόνια
φούσκωνα και ξεφούσκωνα και ήμουν και αθλητής
περπάταγα και ζαλιζόμουνα..λέμε ότι η 18άρα ζαλίζει,άναψε για πλάκα ένα τσιγάρο ελαφρύ 6 mg και αν έχεις να καπνίσεις πάνω από χρόνο
δές τι πάει να πεί ζάλη..αυτό βλέπω εγώ

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Από τη σχετική αναφορά, κάποιος που δεν εχει ίδια εμπειρία, αντιλαμβάνεται ότι η εισοδος στο άτμισμα γινεται σχεδόν αποκλειστικά για την διακοπή του κανονικού τσιγάρου. Και κατα κάποιο τρόπο που δεν καταλαβα από που προκύπτει, λένε ότι οι χρήστες η.τ δυσκολευονται περισσότερο  σε ένα ποσοστό 50% να σταματήσουν το τσιγάρο σε σχεση με μη χρηστες η.τ.
Δηλαδή ποιους;; τους χρήστες κανονικού τσιγάρου; Αυτους που το σταματούν και δεν τα καταφέρνουν τελικα; Αν καταλαβε κάποιος ας το εξηγήσει.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι συγχέουν το άτμισμα με το κάπνισμα και θεωρούν εν δυνάμει καπνιστές όσους ατμίζουν. Αυτό δεν προκύπτει απο πουθενά όσο υπάρχει η επιλογή. Οταν δεν υπαρξει ας κανουν στατιστικες.
Το στατιστικά των εφήβων ειναι για γέλια. μας λενε ότι 12 στους 100 εχουν δοκιμάσει ηλεκτρονικο τσιγάρο, και το συνεχίζουν ΕΝΑΣ η ΔΥΟ το πολύ. Και αυτο γιατί εχουν τριπλασιαστεί απο περυσι, ειδάλως ειναι πολύ κάτω απο μοναδα!!
Ενας στους εκατό... εφήβους!! Στα ορια στατιστικου λάθους δλδ!!! Ενταξει,, πάμε γερά.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Έχοντας διαβάσει μόνο την αναδημοσίευση και όχι το πρωτότυπο κείμενο, μάλλον συμφωνώ με τον mimis ότι συγχέουν το άτμισμα με το κάπνισμα και γι' αυτό η έρευνα συμπεραίνει ότι οι καπνιστές που χρησιμοποιούν το η.τ. δυσκολεύονται να σταματήσουν το "κάπνισμα" ( = για αυτούς καπνισμα ή/και άτμισμα).
Διαφορετικά, αν υποστηρίζουν ότι ένας χρήστης η.τ. έχει λιγότερες πιθανότητες να σταματήσει το κ.τ. από έναν καπνιστή που δεν το έχει δοκιμάσει, μάλλον δεν έχουν μιλήσει ποτέ με κανέναν ατμιστή. Σε  κάθε περίπτωση, δεδομένου ότι οι περισσότεροι μη ατμιστές δεν έχουν ιδέα για το ποια είναι η παραπάνω διαφορά -κι εγώ μέχρι πριν κανένα δίμηνο δεν ήξερα καν τον όρο "άτμισμα"- , το ρεζουμέ της όλης ιστορίας στο μυαλό τους πιθανότατα θα είναι "α, το η.τ. θα δυσκολέψει ακόμα περισσότερο την προσπάθειά μου να κόψω το τσιγάρο".

Αποσυνδεδεμένος chris050

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Οτι και να λενε εγω ενα πραγμα καταλαβα οτι εδω και τρια χρονια δεν εχω καπνισει κ.τ και μια φορα που δοκιμασα να παρω τζουρα απο τσιγαρο πριν λιγες μερες απορησα πως αντεχα να καπνιζω.Βρωμα και δυσωδια!Αποκτησα γευση και οσφρηση
και δεν νοιωθω μπουκομενος.Οποτε ερευνες σαν και αυτες νομιζω πως δεν εχουν καμια βαση και κανουν μπαμ οτι ειναι παραπληροφορηση!

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν αυτό είανι το κατάλληλο ποστ για να το δείξω, Αλλά ψάχνοντας διάφορα sites για την κατανάλωση τσιγάρων παγκοσμίως έπεσα πάνω σε αυτό
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_cigarette_consumption_per_capita

Δεν νομίζω να υπάρχει πιο δυσάρεστη ειδηση απο αυτήν.Και δεν εχω ακούσει καμμία αναφορά από τα <εγκρητα> ΜΜΕ περί αυτών των στοιχείων που μας φέρνουν στην πρώτη θέση στην κατά κεφαλήν κατανάλωση τσιγάρων ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ!!  :o
Από την άλλη πλευρά οποιδήποτε σοβαρή συζήτηση για την πιθανότητα να σωθούν εκατομμύρια ανθρωπίνες ζωές από το η.τ. θεωρούνται προπαγάνδα... είναι σαν να ζούμε στον μεσσαίωνα  >:( .

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Αν υπολογίσουν και τα λαθραία, χύμα καπνό κλπ. θα βγει πολύ παραπάνω, σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Να μας πει ο ερευνητής χωρίς το ηλεκτρονικό κάπνισμα πόσο είναι το ποσοστό πλήρους μακροχρόνιας διακοπής του καπνίσματος με τις εγκεκριμένες μεθόδους.


15% μήπως?


Η σύγχρονη ιατρική δυστυχώς έχει αποτύχει στο συγκεκριμένο τομέα και δαιμονοποιώντας το άτμισμα καταδικάζει εκατομμύρια καπνιστών.


Το μεγαλύτερο κακό και ταυτόχρονα καλό δυστυχώς έρχεται από του ίδιους τους ατμιστές.


Από τη μία καθημερινά απτά παραδείγματα  βελτίωσης της υγείας και της καθημερινότητας που προάγουν το άτμισμα.


Και από την άλλη οι κάγκουρες με τις 0.000001 Ohm αντιστάσεις και τα 200 watt που δυστυχώς  οι κακόβουλοι νομοθέτες θα χρησιμοποιήσουν ως σημείο αναφοράς για τη δυσφήμιση του χώρου.


Όσο βλέπω τις νέες συσκευές με τα 100+ watt , τους ατμοποιητές με 0.5ohm αντίσταση για τον κάθε αδαή που δε ξέρει τα βασικά ,τα υγρά με τα γκομενάκια από έξω και τα φίδια έτοιμα να μας κατασπαράξουν τόσο πιστεύω ότι χρειάζεται κάποιου είδους έλεγχος.  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Ορισμένοι    που   κατά  κανόνα  έχουν  στοχοχοποίηση    το  ηλεκτρονικό  τσιγάρο    μου  θυμίζουν    ιδιοκτήτρια  πορνείου  να  πηγαίνει  Σάββατα  στα  μοναστήρια   και  να  κάνει  κήρυγμα  περί  παρθενιάς

Έτσι  για  να  συμπληρώσω .........Όλα δουλεύουν και όλα καθίστανται άχρηστα, όταν αρρωστήσει το υπόβαθρο που τα στηρίζει, δηλαδή το πρόσωπο και η κοινωνία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας! Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1275 217969 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:52
από treloneritis
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2918 421435 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 07, 2024, 19:39
από chkontog
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41734 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250349 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158940 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16088 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131578 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 319 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 337 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 340 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 498 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 309 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos