vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 1 χρήστης
Κώστας Σιδέρης

Δημοσιεύσεις κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου


Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Ανήθικος πόλεμος
« Απάντηση #151 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 13:18 »
Είναι ντροπή και ξεφτίλα για τις καπνοβιομηχανίες να καταφεύγουν σε βρώμικες μεθόδους για να πολεμήσουν το ΗΤ.
Μα είναι ακόμα μεγαλύτερη ντροπή για τα μέσα και τους "δημοσιογράφους" που αναπαράγουν τέτοιου είδους γελοιότητες διατυπώνοντάς τις όπως θέλουν.

Το πρωί πηγαίνοντας στη δουλειά άκουσα στους ΤΙΤΛΟΥΣ ειδήσεων του sport fm (και θα καταλάβετε σε λίγο γιατι τονισα τους τίτλους) επακριβώς το εξής:
"ανατρέπονται τα δεδομένα που όλοι πιστεύαμε για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Πρόσφατη έρευνα έδειξε οτι οι συσκευές που χρησιμοποιούνται για την ατμοποίηση παράγουν μια ουσία που είναι 15 φορές πιο τοξική απο το κανονικό τσιγάρο".
Ετσι παρουσιάστηκε η έρευνα.

Χωρίς να θορυβηθώ (αφού έχω μάθει πλέον τι λαμόγια είναι οι καπνάρχες) αλλά απο περιέργεια έψαξα για αυτη την έρευνα στο διαδικτυο.
Ο τίτλος που βρήκα ήταν εξίσου πομπώδης. "το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι όσο καρκινογόνο όσο μια καμμένη μπριζόλα". Ναι, καλά διαβάσατε.
Διαβάζοντας βέβαια το άρθρο που χαρακτήριζε τη συγκεκριμένη έρευνα ως παρωδία, ειδα οτι τα αποτελέσματά της δεν έγιναν αποδεκτά αφού οι συνθήκες διεξαγωγής ήταν τουλάχιστον αστείες και δεν είχαν καμία απολύτως σχέση με τις πραγματικές συνθήκες ατμίσματος. Δηλαδή οι τύποι πχ έριξαν ενα ποτήρι υγρό στην πρίζα των 220volt και τους έβγαλε τοξική ουσία. Για τέτοιο βαθμό ακυρώτητας μιλάμε.

Βέβαια, αυτό δε μπορεί να μην το είδαν οι του sport fm (και του κάθε μέσου) πριν παρουσιάσουν την είδηση. Εκτός αν είναι τόσο μπακαλοδημοσιογράφοι που φτιάχνουν το δελτίο σε 2 λεπτά τσιμπώντας τιτλους απο το google.

Το θέμα είναι γιατί επέλεξαν να το παρουσιάσουν έτσι?

Εν μέσω εκλογών (που γεμίζουν 3 δελτία μόνες τους, δεν χρειάζεται να ψάξεις είδηση να γεμίσεις το δελτίο) ένας αθλητικός σταθμός παρουσιάζει στα κυριότερα γεγονότα της επικαιρότητας τα αποτελέσματα μιας έρευνας για το ΗΤ που δεν πρόλαβε να περάσει την πόρτα του εργαστηρίου και έφαγε ντομάτες.

Κι όμως, ο τίτλος έμεινε. "ανατρέπονται τα δεδομένα. 15 φορές τοξικότερο απο το τσιγάρο το ΗΤ".

Και καλά εγω που το έψαξα. Ο άλλος που είναι υπο σκέψη να αρχίσει το άτμισμα θα το ψάξει ή θα πει "δε μας χέζεις τελικα, αφου οτι και να κανω δε γλυτώνω, πάω να πάρω ενα marlborάκι να τελειώνουμε"?
Μάλλον το δεύτερο.

Ντροπή τους. Μόνο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανήθικος πόλεμος
« Απάντηση #152 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 13:29 »
 Ποτέ δεν θα γλυτώσουμε από τέτοιου είδους "έρευνες". Οι δημοσιογράφοι την δουλειά τους κάνουν, τρομοκρατούν το κόσμο αλλιώς ποιος θα κάθονταν να τους ακούσει; Αν όντως παίξει αρκετά ο τίτλος και η "έρευνα" τότε σύντομα θα έχουμε απάντηση από τον Δρ. Φαρσαλινό.
 

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανήθικος πόλεμος
« Απάντηση #153 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 13:32 »
Το κακό είναι πως ο ακροατης ακομα και αν ακουσει όλο το θεμα αναλυτικά, αυτο που θα του μείνει στην μνημη είναι ο βασικος τιτλος της ειδησης.
στην συγκεκριμενη περιπτωση δηλαδη θα του μεινει αυτό:

"Πρόσφατη έρευνα έδειξε οτι οι συσκευές που χρησιμοποιούνται για την ατμοποίηση παράγουν μια ουσία που είναι 15 φορές πιο τοξική απο το κανονικό τσιγάρο"

και αντε πες οτι το ακουσε καποιος μια φορα, σε λιγες μερες μπορει και να το εχει αποβαλει απο την μνημη του.
Οταν αυτο ομως συμβαινει αρκετες φορες σε συντομο διαστημα τοτε αρχιζει να απασχολει και να γινεται γνωμη.

σε μενα παντος η συχνοτητα που προβαλεται αυτη η ειδιση το τελευταιο διαστημα μου κανει για καθαρο πολεμο εναντια στο Η.Τ. απο αυτους που βλαπτονται απο την υπαρξη του, δηλαδη απο την βιομηχανια καπνου.

Ντροπη για αυτους δεν υπαρχει, την επισκιαζει το χρημα και το κερδος.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανήθικος πόλεμος
« Απάντηση #154 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 13:34 »
Εχει ηδη απαντησει ο καλος γιατρος . Το θεμα εχει αναφερθει λαθος στο νημα

Άρθρα και εκπομπές σε ελληνικά ΜΜΕ θετικά ως αντικειμενικά για το η.τ.

Προφανως θα μεταφερθει οσονουπω στο καταλληλο νημα απο καποιον διαχειριστη.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανήθικος πόλεμος
« Απάντηση #155 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 13:35 »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2015, 13:42 από kongeo »

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανήθικος πόλεμος
« Απάντηση #156 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 13:37 »
Ευτυχώς που έχουμαι και τον πολύ μάχιμο και ετοιμοπόλεμο γιατρό μας Δρ. Φαρσαλινό. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Ανήθικος πόλεμος
« Απάντηση #157 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 13:47 »
Αρα λοιπόν ήδη έχει αποκατασταθεί η αλήθεια.
Αρα ο προβληματισμός μου παραμένει και μεγαλώνει.
Γιατί ο εν λόγω σταθμός κρίνει οτι η συγκεκριμένη είδηση, αν και ήδη έχει απορριφθεί, ανήκει στην κατηγορία " επιγραμματικά οι 2-3 σημαντικότερες ειδήσεις της ημέρας" σε μια περίοδο που υπάρχουν αμέτρητες και σημαντικότερες?
Απο ανικανότητα ή απο δόλο?

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Θα δούμε και άλλα δημοσιεύματα και άλλα και άλλα κτλ.


 Εκτιμώ όμως ότι δύσκολα ανακόπτεται η πορεία του ητ. Η καλύτερη απόδειξη για τα οφέλη του ητ είμαστε εμείς οι ίδιοι, η βελτίωση στην υγεία μας είναι κάτι που δεν μπορεί να κρυφτεί. Όσο και να το αρνούνται πολλοί, κάποια στιγμή αρκετοί απο αυτούς δεν θα μπορέσουν να αγνοήσουν τις μαρτυρίες μας και θα δούν διαφορετικά το ζήτημα.Πόσοι θα είναι;Άγνωστο.



 Δείτε και την ιστορία του κτ. Για δεκαετίες  υπήρχε άγνοια και στη συνέχεια προσπάθεια συγκάλυψης, ακόμα και με εξαγορά κορυφαίων επιστημόνων από την ανέκαθεν πανίσχυρη καπνοβιομηχανία. Ήταν όμως αναπόφευκτο να φανεί στο τέλος η αλήθεια. Δεν γινόνταν αλλιώς...





 Αυτά δεν σημαίνουν βέβαια ότι πρέπει να υπάρχει εφησυχασμός και καθόλου προσοχή...

Ο μεγαλύτερος φόβος για το μέλλον του ητ δεν νομίζω ότι είναι τα δημοσιεύματα, κάποια στιγμή θα αρχίζουν να χάνουν την αποτελεσματικότητά τους. Ο φόβος είναι τυχών νομοθετικές ρυθμίσεις που θα το καταστήσουν αναποτελεσματικό (πχ όχι νικοτίνη πάνω απο 0,4%) και κατα συνέπεια άχρηστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2015, 16:51 από SR »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Δείτε και την ιστορία του κτ. Για δεκαετίες  υπήρχε άγνοια και στη συνέχεια προσπάθεια συγκάλυψης, ακόμα και με εξαγορά κορυφαίων επιστημόνων από την ανέκαθεν πανίσχυρη καπνοβιομηχανία. Ήταν όμως αναπόφευκτο να φανεί στο τέλος η αλήθεια. Δεν γινόνταν αλλιώς...

Αληθεια ποσο ενοχος  :-[ αισθανομαι που χρηματοδοτουσα τοσα χρονια (ο ηλιθιος, ο βλαμμενος, το ζωον :idiot1: ) με τα λεφτακια μου τις μεγαλες καπνοβιομηχανιες, λεφτα που στη συνεχεια χρησιμοποιουσαν εναντιον μου. Η πορεια του ΗΤ πλεον δεν μπορει να σταματησει ουτε με νομους. Να καθυστερησει ναι, να ανατραπει οχι. Για οσους δεν την εχουν δει, η υπεροχη ταινια The Insider διαπραγματευεται ολα τα παραπανω, προτεινεται ανεπιφυλακτα (και σορυ για το ελαφρως οφ τοπικ)

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Εγώ πάντως πλέον δεν χαλάω τη ζαχαρένια μου.
Σίγουρα με θυμώνουν τα πισώπλατα μαχαιρώματα στο ΗΤ. Και παλαιότερα ίσως να αντιδρούσα και ενεργά για να προστατεύσω το δικαίωμα στο άτμισμα.
Τώρα όμως με τη δυναμική που έχει το ΗΤ δεν νομίζω οτι πλέον διακυβεύεται το μέλλον του.
Τώρα ο πόλεμος στοχεύει στο να κρατήσουν περισσότερους πελάτες/θύματα και αφού αποδέχτηκαν οτι ο "εχθρός" δεν θα πεθάνει σταμάτησαν να προσπαθούν να τον σκοτώσουν και επικεντρώνονται στο να κερδίσει όσο το δυνατό λιγότερους οπαδούς.
Άρα (και συγγνώμη που το λέω) δεν έχω τη διάθεση να γίνω κηδεμόνας κανενός.
Ζούμε πλέον σε μια εποχή που ο καθένας επιλέγει απο που θα ενημερώνεται και αν τον ενδιαφέρει κάτι μπορεί να ενημερωθεί σωστά.
Δεν θα κάτσω να αντιπαρατεθώ με κανέναν που θα μου πει οτι "θα το ξεκινούσα κι εγω αλλά προκαλεί υγρο στους πνεύμονες". Ε, μην το ξεκινήσεις αμα είσαι τόσο ξεροκέφαλος. Δεν πα να καπνίσεις και καμμένη βαλβολίνη, χέστηκα. Θα σου πω 1-2 πράγματα και αμα θες να τα ακούσεις έχει καλώς, δε θα σκάσω κι όλας. Μεγάλο παιδί είσαι, λούσου τις επιλογές σου.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Ακριβώς έτσι το βλέπω και εγώ :D


Εάν κάποιος θέλει να βρεί στραβά βρίσκει, εάν κάποιος θέλει να βρεί καλά βρίσκει. Το θέμα έιναι πότε θα βρεί κάποιος το σθένος να δοκιμάσει ο ίδιος ώστε να δεί την αλήθεια ( εφόσων θέλει να βρεί την αλήθεια)

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας


Πραγματικά υπέροχο το The insider. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!

Προτείνω να δείτε ΟΠΩΣΠΗΠΟΤΕ το ντοκυμαντέρ "Tobacco wars"
Links:
[youtube]iplzsMazQz4[/youtube]



[youtube]moyJSnwEcIs[/youtube]



[youtube]M0Uk3WQjlbs[/youtube]


ΥΓ.ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!! ;)
ΥΓ2. ΜΗΝ το αμελήσετε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Σημερινό άρθρο από το news247.gr


http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ygeia/ereyna-to-hlektroniko-tsigaro-dyskoleuei-th-diakoph-toy-kapnismatos.3417003.html


Η προπαγάνδα συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ποια είναι η προπαγάνδα φίλε μου? Θεωρείς ότι ο/η δημοσιογράφος προσπαθεί να παραπλανήσει το κοινό;
Διαβάζοντας το άρθρο, διαπιστώνει κανείς ότι δημοσιεύονται κάποια συμπεράσματα, που βασίζονται σε στατιστικά δεδομένα
και όπως αναφέρεται άλλωστε, αποτελούν εκτιμήσεις ερευνητών και όχι επιστημονικά τεκμηριωμένες αλήθειες.
Δε θα έπρεπε δηλαδή να δημοσιεύεται το ρεπορτάζ που σχετίζεται με τη μια ή την άλλη έρευνα, ειδάλλως ο εκάστοτε δημοσιογράφος θα κατηγορείται για προπαγάνδα? Υπέρ τίνος άραγε προπαγανδίζει το εν λόγω άρθρο? Εγώ δεν κατάλαβα πουθενά ότι αβαντάρει το κ.τ. και συκοφαντεί το η.τ.
Ας μη γινόμαστε κι εμείς "ταλιμπάν" με κάθε τι που διαβάζουμε, ειδικά όταν δεν έχουμε τις επιστημονικές γνώσεις να αξιολογήσουμε αυτό που διαβάζουμε.
Φιλικά και ψύχραιμα πάντα :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151735 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11106 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345711 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147394 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8127 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208997 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32980 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52562 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600558 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13415 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos