vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

55 επισκέπτες, 9 χρήστες
gama, zilberto, Milarepa, I.P, Barbapaidi, Buliwyf, PsykieG, Aspirecigs, tony1976

Δημοσιεύσεις κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
έχουμε ξεφύγει πάντως και είναι "λογικό" γιατί απευθύνεται σε άτομα που είχαν μια συνήθεια το κάπνισμα που είναι επιβλαβής από τις τρίχες της κεφαλή μέχρι τα νύχια των ποδιών.


Τι να καταλάβει τώρα ο άλλος που έκανε 3 πακέτα για 30 χρόνια από το εμφύσημα , τη ΧΑΠ , ψιλά γράμματα γι αυτόν και δυστυχώς οι περισσότεροι μετά από τις διάφορες έρευνες δε θα αντιδράσουν σωστά.


Και εξηγούμε , σωστή αντιμετώπιση κατά τη γνώμη μου  είναι να μην το έχω πιπίλα, να ατμίζω βάση εναλλάξ  , τα αρώματα μου να είναι όσο γίνεται ελεγμένα και όχι σε ποσοστό 10-15% που ακούω, οι αντιστάσεις μου να μην είναι στο όριο του βραχυκυκλώματος.
Και ίσως το πιο σημαντικό να έχω ορίζοντα διακοπής χωρίς όμως βιασύνες γιατί γνωρίζω πόσο εύκολα θα κυλήσω στο συμβατικό τσιγάρο.


Λάθος αντιμετώπιση είναι το κόβω και αυτό πρόωρα με μεγάλη πιθανότητα να το γυρίσω στο συμβατικό.
ή
Αγνοώ τα πάντα γιατί χειρότερο από το κάπνισμα σίγουρα δεν είναι και επαναπαύομαι σε αυτό

Οι έρευνες για το ποιά συστατικά στα αρώματα μπορεί να βλάπτουν είναι χρήσιμες, διότι όσο κα να το θέλουμε πιθανόν να μην είναι όλα τα αρώματα κατάλληλα για άτμισμα. Έχουν αναφερθεί σε ξένα φορουμ περιπτώσεις ανθρώπων που είχαν ερεθισμούς από υγρά με κανέλλα, αυτό ανάμεσα στα μέλη ενός φορουμ όπως μιλάμε εμείς τώρα, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το αμφισβητήσουμε. Στη συγκεκριμένη μελέτη που έγινε δεν αναφέρεται τί ήταν τα άλλα υγρα εκτός απο αυτά τα 3 ώστε να δούμε ας πούμε άν όντως είναι η κανέλλα και η μενθόλη ή υπήρχαν και άλλα υγρά που τα περιείχαν, αλλά δεν πείραζαν. Χρειάζεται να γίνουν και άλλες μελέτες.
Αυτό που βλέπω εγώ όμως είναι ότι αρκετοί βιάζονται να αποδώσουν κάθε μελέτη που δεν τους αρέσει στα συμφέροντα και όντως κάποιες ίσως έτσι είναι, αλλά γενικώς χχρειάζονται έρευνες και έρευνες που να μην μπορούν να αμφισβητηθούν, δηλαδή έρευνες τεκμηριωμένες που να μπορούν να αναπαραχθούν και από άλλους. Κάτι τέτοιο δεν το βλέπω να γίνεται ακριβώς αυτή τη στιγμή και είναι σε πρώιμο στάδιο. Τα κύτταρα ας πούμε και οι πρωτείνες συμπεριφέρονται το ίδιο μόνα τους και σε έναν άνθρωπο που έχει τόσες άλλες λειτουργίες; Ειδικοί δεν ήμαστε οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε, αλλά κάποιες μελέτες φαίνονται ότι είναι σε αρχικό στάδιο ακόμη. Αυτό που θα έχει ενδιαφέρον είναι να δούμε ας πούμε ένα δείγμα ανθρώπων απο το φόρουμ που ατμίζουν αρκετά χρόνια και αν έχουν κάνει σπιρομέτρηση να μας πούν άν είναι καλύτερη ή όχι. Από εκεί μπορούν να εξαχθούν κάποια πρώτα γενικά συμπεράσματα ίσως.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Μπορεί να είναι και από την κούραση αλλά σύγκριση στα ευρήματα με τα αντίστοιχα του ΚΤ δεν είδα. Ας πούμε πάλι τα ίδια λοιπόν. Το ΗΤ δεν είναι αέρας της εξοχής. Είναι σίγουρα περισσότερο βλαβερό από αυτόν. Σε σχέση με το ΚΤ όμως?

Να κόψει κανείς το ΗΤ και να γυρίσει στο ΚΤ για να είναι υγιής είναι επιεικώς άτοπο. Να κόψει κανείς ΚΑΙ το ΗΤ για να είναι καλά τότε ναι... και αυτό δεν περιμένει έρευνες για να αποδειχτεί... Είναι κοινή λογική

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
http://m.lifo.gr/now/life/66622

Το εχει και κανεις αλλο αυτο εδω;
Μου το εστειλαν σημερα αρκετα ατομα....


Sent from my iPhone using Tapatalk


διόρθωση τίτλου μηνύματος
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2015, 00:14 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Πρεπει τελικα, ειδικα οι μεγαλυτεροι, να πουμε οτι καπνισαμε-ατμισαμε καλως, καπου εδω πρεπει να το αφησουμε?

Συμφωνώ και εγώ. Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει κι αυτό.

Πιστεύω 100% πως είναι καλύτερο από το κ.τ. Οι έρευνες όμως για τα αρώματα σίγουρα έχουν κάποια βάση. Δεν πιστεύω πως όλοι οι πολέμιοι του η.τ. είναι βαλτοί από τις εταιρείες καπνού. Στα υγρά και στα αρώματα έχουμε παντελή έλλειψη ελέγχου. Δεν ξέρεις τίποτα. Κάποιοι από τους κατασκευαστές αναλύουν τα υγρά τους. Κάποιοι άλλοι όχι. Οι πρώτοι προσφέρουν καλύτερο προϊόν; Ναι, υπό προϋποθέσεις. Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για τις συνθήκες άτμισης (θερμοκρασίες, αντιστάσεις κλπ).

Πριν από λίγο καιρό ήταν το διακετύλιο. Τώρα επιπτώσεις σε κυτταρικό επίπεδο. Αύριο...κανείς δεν ξέρει. Φανταστείτε να βγει μια έρευνα που να λέει πως όλα καλά με το η.τ. αρκεί να μην χρησιμοποιείτε βαμβάκι...!!!! Το "σώσε" στην κοινότητα.

Στο κανονικό τσιγάρο ΠΟΤΕ δεν διάβαζα καμία έρευνα. Ήξερα τι κάνει.
Πήγα στο ηλεκτρονικό για όφελος υγείας. Τα κατάφερα και εδώ και ένα οχτάμηνο δεν έχω καπνίσει.
Αλλά άρχισα να ψάχνομαι μήπως η εναλλακτική δεν είναι και τόσο αθώα. Τα ευρήματα ήταν καλά και γι αυτό το έκανα.


Έπεσα όμως και σε περιπτώσεις που οι έρευνες δεν ήταν "καλές" και δεν είχα και το background (δεν είμαι γιατρός) για να καταλάβω ακριβώς τι λέει η έρευνα.
2 επιλογές: Ή μαθαίνω τι είναι τα επιθηλιακά κύτταρα για να καταλαβαίνω τι διαβάζω ή κόβω και το η.τ.
Το 2ο αρχίζει και μου φαίνεται πιο εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Έρευνες που δεν κάνουν συγκρίσεις με το κανονικό τσιγάρο δεν μπορούν να μας βοηθήσουν σε τίποτα.
Σε όσες έγινε σύγκριση με το κανονικά τσιγάρο, μόλις τις διάβασα δεν μετάνιωσα στιγμή για την αλλαγή σε ηλεκτρονικό.
Εδώ έριξες μια ματιά; ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΣΙΓΑΡΑ
Προτιμάμε τις έρευνες που κάνουν συγκρίσεις, αλλιώς δεν βγαίνουν συμπεράσματα γιατί ακριβώς δεν είμαστε επιστήμονες για να ξέρουμε τιμές και λεπτομέρειες. Όταν όμως βλέπουμε δυο νούμερα δίπλα δίπλα (η.τ. και κ.τ.), τότε τα συμπεράσματα είναι πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
     Γειά σας, Είμαι μέλος του forum από 20/10/2012 και γράφω για πρώτη φορά.
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικές σκέψεις μου για την επικινδυνότητα του Η.Τ.
Κάπνιζα επί 44,5 χρόνια, 2.5 πακέτα την ημέρα, από "χύμα στούκας και Τέλειον μέχρι 100ρια τα τελευταία 30 χρόνια.Είμαι 63 ετών και αποκλειστικά ατμίζω τα τελευταία 2,5 χρόνια.
      Ατμίζω καθημερινά 4-6 ml, 4 γεύσεις (καπνική, βεδουίνικη, μέντα και ελαφρύ καπνικό)-ανάλογα την ώρα και τα κέφια, με 6 έως 12 mg νικοτίνη, αποκλειστικά σε MT3 & MT3S, με απλές αντιστάσεις 1,8 & 2,4 ohm- ανάλογα το υγρό και μπαταρίες TWIST .
     Συνεπώς θεωρώ ότι έχω και Γνώση και Αποψη και για το Κάπνισμα και για το Ατμισμα και είμαι εξαρτημένος από τη Νικοτίνη.
    Κάπνιζα τόσα χρόνια για απολύτως συγκεκριμένους λόγους, δηλ. μου άρεσε ο καπνός, το τασάκι, η όλη διαδικασία και ήταν ο μοναδικός καλός και πιστός μου φίλος και σύντροφος σε καλές και κακές στιγμές.
    Γνώριζα ότι πιθανόν να πεθάνω από καρκίνο του πνεύμονα και ότι σίγουρα θα είχα προβλήματα με τα πνευμόνια μου. Αλλά είχα αποδεχθεί τα αποτελέσματα του καπνίσματος προκειμένου να έχω τα ωφέλη που προανέφερα. Ευτυχώς ήμουν από τους τυχερούς και είμαι ακόμη σε θέση να γράψω αυτές τις γραμμές.
    Το Η.Τ το γνώρισα τυχαία από τον γιό μου που είχε πάρει ένα E-go C τύπου Α με γεύση καπνική. Το δοκίμασα και δεν ήταν κακό (μόνον που έτρεχε το υγρό αρκετά.)
    Λόγω ηλικίας τότε (60 ετών) και λόγω του δεν με έπαιρνε να συνεχίσω το κάπνισμα αποφάσισα να αρχίσω το Η.Τ.
     Διέκρινα στο Η.Τ τρία ωφέλη
    1) Σταμάτησε η δικαιολογημένη γκρίνια της γυναίκας μου για την κατάσταση που ήταν το σπίτι λόγω του τσιγάρου,
    2) Δεν θα αποχωριζόμουν την αγαπημένη μου Νικοτίνη και
    3) Μπορούσα επί τέλους να απολαύσω ένα καφέ ή ένα ποτό μέσα στο σπίτι ή στα σπίτια φίλων χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να βγαίνω στό μπαλκόνι  με +30 βαθμούς C ή με -15 βαθμού C (υπό το μηδέν) .
     Μακρηγόρησα λίγο αλλά τελειώνω λέγοντας σας ότι ο κάθε ένας απο μας έγινε ΑΤΜΙΣΤΗΣ για τους δικούς του ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ λόγους πχ για οικονομία , άτμισμα σχεδόν παντού, οικογενειακούς , για εφέ και για την καραμέλα "ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ"
     Ας είμαστε σοβαροί.
     Το Η.Τ ΔΕΝ είναι αβλαβές. Φαίνεται λογικά πολύ λιγότερο βλαβερό αλλά τι ακριβώς βλάβες προξενεί ή θα προξενήσει στον οργανισμό μεσο-μακροπρόθεσμα κανείς δεν το ξέρει.
     Συνεπώς αν κάποιος συνατμιστής  ισχυρίζεται ότι Ατμίζει μόνον για λόγους Υγείας απλώς κοροιδεύει τον εαυτό του.
     Ενας που ενδιαφέρεται πραγματικά για την ΥΓΕΙΑ του απλά ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ και ΔΕΝ ΑΤΜΙΖΕΙ και ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ και ΔΕΝ τρώει τον "αγλέουρα" και δεν είναι 15 ώρες πάνω σε μία καρέκλα στο γραφείο ή στο PC και γενικά ΔΕΝ κάνει καταχρήσεις
  Δηλαδή Ζεί την απόλυτη Υγειηνή Ζωή  ΔΗΛΑΔΗ  ΖΕΙ ΣΑΝ "ΖΟΜΠΙ" ή σαν Ρομποτάκι.
   Ενας φυσιολογικός άνθρωπος επιλέγει να κάνει αυτό που που του αρέσει -εφ' όσον και όσο" μπορεί, έχοντας όμως επίγνωση ότι ρισκάρει κάποια πράγματα και ότι ίσως τα αποτελέσματα να μην είναι όπως ακριβώς τα περίμενε.       
   Συμπέρασμα : Πείτε απλώς " Ατμίζω γιατί έτσι μου αρέσει, Ατμίζω για τους δικούς μου λόγους, Ατμίζω για το κέφι μου και σταματήστε να παίρνετε στα σοβαρά "άρθρα, μελέτες, αναλύσεις, συγκρίσεις, είναι-δεν είναι και τα παρόμοια.
   Τίποτα από αυτά δεν με έπεισε να μη καπνίζω επι 44,5 χρόνια όπως και τίποτα απο αυτά θα με εμποδίσει να ατμίζω για τα επόμενα χρόνια.
   Ευχαριστώ για την υπομονή σας και σας εύχομαι καλές και απολαυστικές τζούρες.
   
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2015, 04:58 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama

«Στη μελέτη μας χρησιμοποιήθηκαν ανθρώπινα επιθηλιακά κύτταρα των πνευμόνων και 3 από τις 13 γεύσεις έδειξαν ότι έχουν δυσμενείς επιπτώσεις στα κύτταρα, ανάλογα με τη δόση».

Τελευταία φορά που τσέκαρα, στα τσιγάρα δεν ήταν επιβλαβείς "3 στις 13" μάρκες.
Ήταν ΟΛΕΣ.

Στο κανονικό τσιγάρο ΠΟΤΕ δεν διάβαζα καμία έρευνα. Ήξερα τι κάνει.
Πήγα στο ηλεκτρονικό για όφελος υγείας. Τα κατάφερα και εδώ και ένα οχτάμηνο δεν έχω καπνίσει.
Αλλά άρχισα να ψάχνομαι μήπως η εναλλακτική δεν είναι και τόσο αθώα. Τα ευρήματα ήταν καλά και γι αυτό το έκανα.
Έπεσα όμως και σε περιπτώσεις που οι έρευνες δεν ήταν "καλές" και δεν είχα και το background (δεν είμαι γιατρός) για να καταλάβω ακριβώς τι λέει η έρευνα.
2 επιλογές: Ή μαθαίνω τι είναι τα επιθηλιακά κύτταρα για να καταλαβαίνω τι διαβάζω ή κόβω και το η.τ.
Το 2ο αρχίζει και μου φαίνεται πιο εύκολο.
Χαίρομαι που το 2ο σου φαίνεται πιο εύκολο. Αυτό είναι το ιδανικό. Κόψε και το άτμισμα και προχώρα σε μια πιο ελεύθερη ζωή.
Αλλά, σε παρακαλώ, μην λες για εναλλακτική που "δεν ήταν τόσο αθώα".
Ούτε "τόσο", ούτε "αθώα" έχει υποστηρίξει κανείς πως είναι.
Αν άρχισες γιατί το θεωρούσες αθώο κάποιος σε παραπλάνησε ή παραπλάνησες τον εαυτό σου.

Είναι πολύ προτιμότερο από το να καπνίζεις σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε αυτή την στιγμή.

Αυτό είναι το μόνο που ισχύει. Αυτό είναι το μόνο που μπορώ να πω σε πιθανό μελλοντικό ατμιστή. Δεν έχει κανείς εγγυήσεις ούτε για το βαμβάκι, ούτε για το φυτίλι, ούτε για τα υγρά, ούτε για τίποτα.
Αν αυτό δεν καλύπτει τις ανάγκες σου κόψε το άμεσα.
Αν το κόψειςαπλώς για να ξανακαπνίσεις... καλή τύχη.

[Και μετά ρώταγε τσαντισμένος ένας τύπος στο φόρουμ γιατί όλο συγκρίνουμε το άτμισμα με το κάπνισμα...  :wall: ]

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Λάθος αντιμετώπιση είναι το κόβω και αυτό πρόωρα με μεγάλη πιθανότητα να το γυρίσω στο συμβατικό.
Δεν βλέπω κανένα λόγο να γυρίσει κανείς στο τσιγάρο. Αν κόψεις πρόωρα το ηλεκτρονικό και δεις πως δεν μπορείς χωρίς αυτό, το ξαναπιάνεις και του αλλάζεις τα φώτα. :)

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας

Επειδή συνήθειες ετών δε κόβονται με το μαχαίρι, πιστεύω ότι  μέχρι να εντυπωθεί το άτμισμα σαν η κακιά συνήθεια που πρέπει να διακοπεί  πρέπει να περάσουν χρόνια για εμένα.


Μετά από 1 χρόνο και πλέον ατμίσματος δυστυχώς το βλέπω ακόμα σαν μέσο αποχής - αντικατάστασης του καπνίσματος. Όσο εύκολα το απεχθάνομαι τώρα τόσο εύκολα μέσα σε λίγες μέρες μπορώ να γυρίσω στο πακέτο την ημέρα.


Όταν έκοψα τις μαστίχες , τα φάρμακα champix , τις συνεδρίες γιατί πίστευα ότι δε τα χρειάζομαι ποτέ δε γύρισα σε αυτά αλλά πήγα και αγόρασα πακέτο.




κάτι άσχετο και σημερινό που ήθελα να το ποστάρω κάπου έτσι κι αλλιώς:


[youtube]PZb7guTz77Y[/youtube]

Στο βραδινό δελτίο του Mega σήμερα σε ρεπορτάζ για την παγκόσμια ημέρα κατά του καπνίσματος χώθηκε στο τέλος κι ένα στατιστικό με το πόσοι καπνιστές έχουν δοκιμάσει ΗΤ και πόσοι από αυτούς κατάφεραν να το κόψουν(υποθέτω το κτ). Στη συνέχεια πληροφορήθηκα ότι "Σύμφωνα με έρευνα του Δρ Τάδε, το ΗΤ είναι εξίσου βλαβερό"

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Επιβεβαιωνω το ρεπορταζ του mega, ο Ιατρος κος Μπεχρακης? (μπορει να κανω και λαθος το ονομα) ειπε οτι σε ερευνα που εκαναν παρατηρηθηκε αυξηση της αντιστασης τους πνευμονες και ουτε λιγο ουτε πολυ ειπε οτι "το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι εξισου βλαβερο με το κανονικο"....

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Πολύ εντυπωσιακά τα αποτελέσματα στο παραπάνω βίντεο!!!

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Πραγματικά εντυπωσιακά τα αποτελέσματα του πειράματος, απλώς μια παράμετρος που δεν αναφέρεται είναι το γεγονός ότι όντως δεν υπάρχει κανένα απολύτως οπτικό ίχνος στο φίλτρο του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Θα ήταν ενδιαφέρον να δημοσιευόταν και μια συγκριτική χημική ανάλυση των δυο φίλτρων. Προσοχή, εννοείται ότι ακόμα και οπτικά η διαφορά είναι χαώδης, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι και το λευκό φίλτρο είχε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με τη στιγμή εισαγωγής του στο πείραμα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Το παρακατω ειναι αποσπασμα απο αρθρο στο Εθνος σχετικο με το η.τ. και το καπνισμα.



"Επιλέξτε να μασάτε τσίχλα ή να παίζετε με το κομπολόι. Αφήστε πίσω την καπνιστική συνήθεια και αποφύγετε το ηλεκτρονικό τσιγάρο."

Τη συμβουλή αυτή δίνουν οι υπεύθυνοι της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας, επισημαίνοντας ότι η χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν είναι ασφαλής λύση.
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο γίνεται όλο και πιο δημοφιλές, σε άτομα όλων των ηλικιών στη χώρα μας, που εξακολουθεί να κατέχει και τη θλιβερή πρωτιά στο κάπνισμα.

Η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου τριπλασιάζεται ανά έτος και φθάνει σήμερα διεθνώς στο 3% έως 7% του γενικού πληθυσμού και στο 1,9% στην Ελλάδα.

Σύμφωνα με έκθεση του Ερευνητικού Πανεπιστημιακού Ινστιτούτου Ψυχικής Υγιεινής (ΕΠΙΨΥ), το 16,6% των 15χρονων στην Ελλάδα
έχουν πειραματιστεί τουλάχιστον μία φορά με ηλεκτρονικό τσιγάρο.Από την ίδια έκθεση προκύπτει ότι το 8,1% των παιδιών ηλικίας 13 ετών και το 1,9% των 11χρονων
έχουν κάνει χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου. Οι μισοί από τους 15χρονους που συμμετείχαν στην έρευνα και απάντησαν θετικά στο ερώτημα εάν ατμίζουν,
δήλωσαν ότι είχαν χρησιμοποιήσει ηλεκτρονικό τσιγάρο τον τελευταίο μήνα.

Στοιχεία για το ηλεκτρονικό κάπνισμα έδωσαν ο πρόεδρος της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας Στέφανος Φούσας και τα μέλη της Ιωάννης Κανακάκης, Ευάγγελος Μάτσακας
και Στυλιανός Χαντανής. Σύμφωνα με τον κ. Μάτσακα, η μείωση του αριθμού των τσιγάρων δεν φέρνει αποτέλεσμα. Πρέπει κανείς να αποφασίσει την οριστική διακοπή.
Τα τελευταία χρόνια άρχισε να αυξάνεται ραγδαία η χρήση των λεγόμενων ηλεκτρονικών τσιγάρων, τα οποία παράγονται, κυρίως, στην Κίνα.

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα -εξηγεί- είναι συσκευές που μοιάζουν με τσιγάρο οι οποίες απελευθερώνουν ατμό (αεροζόλ) με ζέσταμα ενός διαλύματος που περιέχει,
συνήθως, νικοτίνη, προπυλενογλυκόλη, γλυκερίνη, νερό και αρωματικούς παράγοντες.

Απαντώντας στο ερώτημα εάν είναι πράγματι υγιεινή επιλογή το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ο κ. Μάτσακας επισημαίνει:
Η σύσταση του διαλύματος δεν είναι επακριβώς γνωστή, δεδομένου ότι υπάρχει ποικιλία κατασκευαστών (συνήθως στην Κίνα) και ανεπαρκής έλεγχος ποιότητας.

Ο ατμός από τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου περιέχει την ίδια ποσότητα νικοτίνης με 1 τσιγάρο (30 μg νικοτίνης ανά ρουφηξιά Χ 30 ρουφηξιές = 1 mg νικοτίνης).
Εχει λιγότερες τοξικές και καρκινογόνες ουσίες από τον καπνό του τσιγάρου αλλά υψηλότερες από το σπρέι νικοτίνης.

Στο ερώτημα εάν υπάρχουν τεκμηριωμένα στοιχεία για την επίδραση των ηλεκτρονικών τσιγάρων στην υγεία των χρηστών, ο κ. Μάτσακας απαντά αρνητικά.
Σημειώνει, ωστόσο, ότι υπάρχει επιβάρυνση της λειτουργίας του αναπνευστικού συστήματος, πιθανή καρκινογόνος δράση (από μεταλλικά στοιχεία, μικροσωματίδια)
και πιθανότητα εγκαύματος ή έκρηξης. Δεν είναι, επίσης, γνωστή η επίδρασή του στις έγκυες.


http://www.ethnos.gr/article.asp%3Fcatid%3D22768%26subid%3D2%26pubid%3D64197714

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 142 41212 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 23:55
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1882 249707 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 22:08
από Tem
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420665 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158487 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15803 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131337 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 214 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 321 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 200 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767755 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966