vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

174 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον γιατρό αν η επιλογή των Hol στην έρευνα έγινε με κάποια κριτήρια, τυχαία,  ή με την προτροπή του κατασκευαστή των?  Χαίρομαι πάντως που η έρευνα συμπεριλαμβάνει και τα Halo λόγω της ιδιαίτερης έως  πολύ εντονης γεύσης που προσφέρουν στον ατμιστή και  γιατί είναι τα μόνα "έτοιμα"  υγρα που ατμίζω πλεον.




Αυτό έχει απαντηθεί πολλαπλώς σήμερα. Για να μην επαναλαμβάνομαι, παραθέτω το ακριβές κείμενο της μελέτης...... Όπως είπα, ήταν καθαρά δική μου προσωπική επιλογή για τους λόγους που φαίνοτναι στο κείμενο από κάτω...











Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας

ναι είναι τα μονα που δεν πουλάει ο ΣΕΕΗΤ ερε έχουν να πέσουν πολλά γέλια αχαχααχαχαχα

Sent from my HTC One using Tapatalk 4



Βρε Γιατρε μου ατμιστης δεν λες πως είσαι; και δεν ηξερες ποια υγρά έχουν tobacco extract; σε λίγο θα μας πεις πως κάποιος άλλος την έκανε την ερευνά και σε ενημέρωσαν για τα αποτελεσματα χααχαχαχα lol lol

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Και εγώ φίλε μου είμαι 2+ χρόνια ατμιστής και δεν ξέρω πια υγρά έχουν tobacco extract γιατί δεν με αφορουν.. Λές να μην είμαι τελικά ατμιστής? :hmmm:


ΥΓ: Φαντάζομαι θυμάσαι και πιο παλιά (killer εποχή) που είχαν ειπωθεί κάποια πράγματα για κάποιον που ήθελε να βοηθήσει- προωθήσει μια κατάσταση και τα 'κανε χειρότερα τελικά και ο ίδιος ο μαγαζάτορας είχε πει ότι θα τον μάζευε... (αν δεν σου θυμίζει κάτι, να βάλω και το link....)

Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι, και καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα, απλά άλλες φορές δεν λέμε τίποτα και τα περνάμε στο χαβαλέ, και κάποιες όμως φορές δεν είναι για χαβαλέ... Ας μιλάει ο καθένας για ότι τον αφορά άμεσα. Δεν νομίζω ότι είναι το κατάλληλο νήμα για υποστηρικτές των μεν, ούτε και των δε...Αφορά την υγεία μας, και εκεί δεν είναι για χαβαλέ.. ;)




Συγνώμη για το off topic...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2013, 02:58 από joyeman »

Σας ευχαριστώ γιατρέ για την άμεση απάντηση. Σας εύχομαι καλή συνέχεια και ελπίζω να μείνετε ανεπηρέαστος από τις όποιες εμπορικές διαμάχες υπάρχουν, αλλά  και θα ακολουθήσουν γύρω από το θέμα των υγρών του ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα να ρωτήσω τον γιατρό αν πρέπει να κοιτάμε στον πίνακα 5 και τη στήλη "NOAEL" ? Γιατί εκεί ακόμα και το Tribeca-12* έχει ποσοστό 12,5% (το κανονικό τσιγάρο έχει 6,5%). Τι ακριβώς είναι? Για μας ως ατμιστές μπορεί να φανεί κάπου χρήσιμο? Έχετε πει προηγουμένως για το ποιους πίνακες θα τανε καλό να κοιτάμε και με ποια αραίωση (100% και IC50) Aφού υπάρχει στην έρευνα όμως άρα κάπου είναι χρήσιμο ή απαραίτητο. Αν δεν είναι για μας, αλλά για άλλα ιατρικά ή από το ISO, ok.

Μία μετάφραση της έρευνας θα ήτανε αρκετά χρήσιμη.

Η έρευνα υπάρχει και στο ξένο φόρουμ  e-cigarette-forum

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
To NOAEL έχει σχετική και θα έλεγα μικρή σημασία. Είναι ουσιαστικά το ποσοστό διάλυσης εκχυλίσματος που εμφανίζει στατιστικά σημαντική μικρότερη βιωσιμότητα των κυττάρων σε σχέση με το πιο αραιωμένο εκχύλισμα (δηλαδή σε σχέση με το 6.25% του πίνακα 2). Είναι σχετικό διότι, αν π.χ. έχει βιωσιμότητα 100% στο 6.25% και 90% στο 12.5% τότε το NOAEL είναι 6.25%. Αν έχει 40% επιβίωση στο 6.25% και 30%  στο 12.5% τότε πάλι το NOEAL είναι 6.25%. Δηλαδή σε 2 δείγματα έχεις ίδιο NOAEL αλλά τελείως διαφορετικά ποσοστά επιβίωσης των κυττάρων....

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θα έλεγα να "καθαριστεί" το νήμα και να μείνουν τα σχόλια που αφορούν στην έρευνα.
Για τα υπόλοιπα, ας αναλάβουν οι δικηγόροι
Είναι κρίμα να χαλιόμαστε  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης πολύ χρήσιμο θα ήταν να εξεταστούν σκέτες βάσεις χωρίς αρώματα διότι όσοι από εμάς παρασκευάζουν DIY υγρά, αναλόγως και του ατμοποιητή βέβαια, το ποσοστό αρώματος μπορεί να ποικίλει σημαντικά και από άρωμα σε άρωμα και από χρήστη σε χρήστη. Προσωπικά για παράδειγμα, μειώνω σταδιακά αλλά και σταθερά (νικοτίνη ιδιαίτερα) την ποσότητα αρώματος (και νικοτίνης) στα DIY υγρά μου από τότε που ξεκίνησα πριν 2 χρόνια. Επίσης έχω αποφασίσει και αποφεύγω αρώματα τα οποία αφήνουν περισσότερα κατάλοιπα (καραμελοποίηση) στις αντιστάσεις σε σχέση με άλλα διότι κρίνω ότι είναι κάτι το οποίο δεν με εφησυχάζει μέχρι να αποδειχθεί μέσω μελετών το αντίθετο.   


Δυστυχώς, ο τεράστιος αριθμός παραμέτρων γύρω από το θέμα ατμοποίησης του υγρού που ατμίζουμε λόγω της ποικιλίας των συσκευών που κυκλοφορούν στην αγορά, απαίτεί μεγάλες και πολύπλοκες μελέτες ώστε να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. (Π.χ. φιτίλι, πλέγμα, σύρματα, πλαστικά, κτλ). Επίσης θα χρειαστεί ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη συγκεκριμένων εργαλείων μέτρησης των διαφόρων συστατικών - χαρακτηριστικών του ατμού. Το έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα σαν πρόταση ότι καλό θα ήταν μεταξύ άλλων, να υγροποιηθεί ο ατμό που παράγεται από τον α,β,γ,δ, ατμοποιητή και να μετρηθεί-αναλυθεί το "προϊόν" του και σε υγρή μορφή Π.χ. για σωματίδια (TDS) που μπορεί να προέρχονται από το φιτίλι ή τοξικότητα από το mesh και τις ενδεχόμενες κάυσεις πάνω στην αντίσταση. Κατ'επέκταση ακόμα και το μοντέλο πάνω στο οποίο θα στηριχθεί μια τέτοια έρευνα απαιτεί ιδιαίτερο σχεδιασμό ώστε να συμπεριλάβει και να συνδυάσει όσο το δυνατός περισσότερες παραμέτρους.   


Αποσυνδεδεμένος teddy

Όλοι οι κατασκευαστές ήξεραν ότι πραγματοποιείται η μελέτη σε υγρά τους. Καταρχάς, είχε γίνει και ψηφοφορία εδώ για τα υγρά που θα εξεταστούν. Στη συνέχεια ζήτησα στοιχεία πωλήσεων για να χρησιμοποιήσω τα πιο δημοφιλή. Αυτό όσο αφορά τα υγρά του ΣΕΕΗΤ. Για τα υγρά της συγκεκριμένης εταιρίας, εγώ προσωπικά ζήτησα να τα μελετήσω (και επέμεινα σε αυτό) και ο λόγος ήταν η ιδιαίτερη μέθοδος παρασκευής τους και φυσικά το γεγονός ότι και αυτά είναι δημοφιλή υγρά (όλα αυτά τα αναφέρω και στην μελέτη επειδή τα ζήτησε συγκεκριμένα ένας από τους reviewers). Δεν κρύβω ότι ο ΣΕΕΗΤ δεν ήθελε να χρηματοδοτήσει αναλύσεις αυτών των υγρών, ήταν όμως δική μου απαίτηση και το σεβάστηκαν (ή "αναγκάστηκαν" να το σεβαστούν). Ζήτησα πληροφορίες από ΟΛΟΥΣ τους κατασκευαστές (με email που τους έστειλα) σχετικά με τις μεθόδους παραγωγής των υγρών, ενημερώνοντάς τους ότι δεν θέλω να μου πουν μυστικά της μεθόδου παραγωγής τους γιατί ο σκοπός των ερωτήσεων είναι να χρησιμοποιηθούν στην συζήτηση και ανάλυση των αποτελεσμάτων στην δημοσίευση της εργασίας. Έτσι προέκυψε και η πληροφορία ότι σε πολλά υγρά χρησιμοποιείται βιομηχανοποιημένο tobacco extract (που αναφέρω και στο κείμενο, σημειώνοντας πως δεν είναι εγκεκριμένο για χρήση στα τρόφιμα).

O συγκεκριμένος κατασκευαστής δεν γνώριζε τα αποτελέσματα. Οι υπόλοιποι ήξεραν ο καθένας τα αποτελέσματα των υγρών τους χοντρικά (δεν είχα δώσει σε κανέναν ακριβείς αριθμούς). Αλλά έτσι κι αλλιώς, άπαξ και βγήκαν τα αποτελέσματα δεν αλλάζουν (π.χ. δεν θα δεχόμουν αν ένα υγρό είχε πρόβλημα να αντικατασταθεί με ένα άλλο υγρό). Όπως είπα και πριν, θα μπορούσαμε να εξετάσουμε ένα δεύτερο υγρό κανέλας μήπως και έβγαινε λίγο καλύτερο από την πρώτη φορά. Δεν το κάναμε εφόσον δεν διαπιστώσαμε κάποιο πρόβλημα στη διαδικασία του πειράματος που να μας απασχόλησε. Θα μπορούσα να τον ενημερώσω αλλά ήμουν υποψιασμένος για την αντίδραση (για συγκεκριμένο αντικειμενικό λόγο που δεν θα ήθελα να αναφέρω), γι'αυτό άλλωστε και δεν εξεπλάγην με αυτά που διάβασα εδώ.

Ξαναλέω για όποιον δεν κατάλαβε οτι δεν έχω πάρε δώσε με την εταιρεία αυτή. Δεν με ενδιαφέρει το τι εισάγει και ποιανού πράγματος είναι τα υγρά του και αν είναι βιολογικά, εκχυλίσματα απο καπνό ή απο πούρο που έχουν απλώσει στα πόδια τους παρθένες.

Ξαναλέω οτι δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σας ή τη μελέτη ή οτιδήποτε άλλο. Απορίες έχω, που δικαιούμαι να τις έχω. Αν η οποιαδήποτε μελέτη στέκει η όχι δεν εξαρτάται απο τον καθένα (π.χ εμένα) που το παίζει έξυπνος ή όντως είναι έξυπνος στο κάθε φόρουμ.

Παρ'όλα αυτά βλέπω μια διάκριση. Οι έρευνες δυστυχώς δεν είναι ανεξάρτητες του ΣΕΕΗΤ, χρησιμοποιήθηκαν συσκευές τους καλώς ή κακώς (καλώς για εμένα), ενημερώθηκαν κάποιοι κατασκευαστές πριν τη δημοσίευση της εύρευνας. Τη στιγμή που δεν ενημερώθηκε ούτε καν χονδρικά ένας κατασκευαστής που "επιλέχθηκε για τη δημοτικότητά του" χωρίς απαραίτητα να είναι ευθύνη σας, το τονίζω, πρακτικά είναι παιχνίδι πίσω απο τις πλάτες μας. Τη στιγμή που έχουν ενημερώθεί έστω και χονδρικά οι υπόλοιποι. Και εξηγώ:

Αν ενημερώθηκε (που δεν έγινε) και σας απάντησε "Φαρσαλινέ θα σου κάψω το σπίτι" τότε ας κράξουμε όλοι τον houseofliquid.

Αν ενημερώθηκε (που δεν έγινε) και απάντησε "δεν με ενδιαφέρει γιατί θα πω οτι τα παίρνεις απο τον ΣΕΕΗΤ" τότε ας κράξουμε όλοι τον houseofliquid"

Αν ενημερώθηκε και είπε "Γιατί συμβαίνει αυτό; Να σας στείλω μια επαρκή ποσότητα των επιμέρους συστατικών για να δείτε και εσείς ποιό απο τα επιμέρους συστατικά μπορεί να προκαλεί μειωμένη βιωσιμότητα και να δούμε αν όντως είναι και πρακτικά βλαβερό και να προχωρήσει έτσι η έρευνα με τα η.τ. Επίσης θεωρούμε οτι έχετε το παρακάτω λάθος στη μεθοδολογία διότι όλοι πάνω-κάτω στις ίδιες συσκευές ατμίζουμε" και να καλύψει και τα πολύ μιίκρότερα έξοδα της νέας έρευνας και να αλλάξει και τα υγρά του τελικά αν δεν έφταιγε η μεθοδολογία τότε θα ήτανε μαγκιά του.

Αλλα δυστυχώς αυτό δεν έγινε.

Και δυστυχώς, όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ μου (άσχετα άμα με κράξαν μερικοί, μου αρκεί οτι ο κ. Φαρσαλινός μου απαντούσε με κάθε καλή πρόθεση και παρόλο που ίσως ήμουν επιθετικός κράταγε το επίπεδο χωρίς να επηρεάζεται απο διάφορους άλλους) θα συνεχίσω να κρατάω την επιφύλαξή μου.

Οτι μια τέτοια προσπάθεια θα ερμηνευεί απο κάποιους όχι με τον τρόπο που θα θέλαμε είναι κρίμα. Οτι δεν θα αλλάξει κάτι για την υγεία μας, ενώ ταυτόχρονα θα στιγματιστεί απο πράγματα όπως "ο kfarsal τα παίρνει απο κάποιους" έιναι κρίμα. Το οτι δεν ενημερώσατε για δικούς σας λόγους που πραγματικά δεν θέλω να τους μάθω τον συγκεκριμένο εισαγωγέα είναι κρίμα.

'Ισως ήταν αμέλειά σας, αφού σκέφτεστε με επιστημονικό και όχι εμπορικό κριτήριο (απο οτι κατάλαβα τουλάχιστο απο τις απαντήσεις σας) και οτι κανένας δεν θα έπαιζε παιχνιδάκια πίσω απο την πλάτη του άλλου. Αλλά αυτό όπως ξέρουμε γενικά ή έχουμε κάποια ένδειξη, ή όντως μάθαμε τώρα, δεν συμβαίνει.

Και όπως και να το κάνουμε είναι άδικο. Θα παρακαλούσα για να έχουμε ως ατμιστές την καλύτερη δυνατή ενημέρωση να έχετε τις καλύτερες δυνατές σχέσεις με όλους τους άμεσα εμπλεκόμενους και όσοι δεν συμβιβάζονται ή θέλουν να παίζουν παιχνιδάκια στην πλάτη άλλων να μας το λέτε με την επιστημονική ακεραιότητα που απο οτι έχω καταλάβει σας διακρίνει, χωρίς να περιμένετε να επιβεβαιωθούν οι αντιδράσεις σας.

Τονίζω ακόμα μια φορά οτι ειδικά μετά απο τις ειλικρινείς απαντήσεις σας δεν έχω καμία απολύτως αμφιβολία για τις μελέτες σας. Αλλά όπως ανέφερα και πριν, μην στερείτε την ευκαιρία να συνεργαστείτε επιστημονικά με κάποιον κατασκευαστή για τη υγεία μας, την υγεία των ατμιστών. Και παιχνιδάκια παίζονται και θα παίζονται πίσω απο τις πλάτες μας, αφού ο καθένας θα ερμηνεύει τα αποτελέσματα όπως θέλει. Εδώ τα ερμήνευσαν λάθος (και σωστά προβληματίστηκαν και ερμήνευσαν λάθος τα αποτελέσματα αρχικά) "αμερόληπτοι ατμιστές". Φανταστείτε τι θα γίνει αν μπούνε τα φράγκα στη μέση.

Φροντίστε να μην απέχετε απο αυτό, αλλά να παίρνετε ξεκάθαρη θέση κατά αυτών των παιχνιδιών. Είτε αυτά είναι απο το ΣΕΕΗΤ είτε είναι απο τον εισαγωγέα του τριμπέκα που δεν ξέρω ποιός είναι είτε είναι κατά των καπνοβιομηχανιών (το ανέφερα πριν ως ρητορική ερώτηση πριν αλλά δυστυχώς δεν το έπιασαν μερικοί) ή των πυροβολημένων αντικαπνιστών. (Τα παραπάνω παραδείγματα είναι λόγω οτι αναφέρθηκαν λίγο-πολύ στο όλο νήμα, δεν είναι απαραίτητα άποψή μου)

Ευχαριστώ. Περιμένω την επόμενη μελέτη σας. Απαλλαγμένη απο αμφιβολίες αυτή τη φορά.

Επίσης να πω οτι δεν με ενδιαφέρει τι θα βγάλουν οι δικηγόροι και τα δικαστήρια. Η δικαιοσύνη τόσο καιρό δεν είχε πάρει χαμπάρι βασικά πράγματα. Κανονίστε τα μεταξύ σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2013, 09:38 από teddy »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
O κατασκευαστής ενημερώθηκε τώρα. Τί τον εμπόδισε να ρωτήσει αν και τί συμβαίνει με το προιόν του;

Φυσικά και ο χρηματοδότης θα ενημερωθεί για τα αποτελέσματα της μελέτης (σε επίπεδο που μπορεί να κατανοήσει). Αυτό είναι αυτονόητο και αναμενόμενο. Μπορεί σε εσάς να φαίνεται περίεργο, αλλά είναι το απολύτως λογικό και αυτό συμβαίνει. Όπως και είναι απολύτως λογικό και αναμενόμενο να ανακοινώνεται δημόσια ο χρηματοδότης μέσα στο κείμενο της μελέτης. Μπορεί να σας φαίνονται περίεργα, αλλά έτσι συμβαίνει.


Προσωπικά δεν με απασχολεί πως θα ερμηνεύσει ο καθένας την μελέτη. Είναι δικαίωμά του να την κρίνει και να την χαρακτηρίσει όπως θέλει. Ούτε θα απολογηθώ για την διαδικασία, την χρηματοδότηση κλπ, αυτά τα έκριναν εκείνοι που αποφάσισαν να δημοσιεύσουν την μελέτη.

Ούτε φυσικά απαντάω σε επιθέσεις ή εμπλέκομαι σε αντιπαραθέσεις. Απλά απαντάω σε ερωτήσεις που έχουν άνθρωποι που δεν έχουν εξειδίκευση και δεν γνωρίζουν το αντικείμενο. Ώστε να τους βοηθήσω να κατανοήσουν κι όχι να παρανοήσουν τα αποτελέσματα και την ερμηνεία τους.

Αποσυνδεδεμένος giorgos-maria

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
καλημερα!!!
οπως ολοι γνωριζουμε ο κ Φαρσαλινος ειναι καρδιολογος,ερευνητης στο Ωνασειο καρδιοχειρουργικο κεντρο και επικεφαλης πολλων μελετων που αφορα το ηλεκτρονικο καπνισμα.εχει ονομα και αυτο χρησιμοποιει οπως και την ιδιοτητα του εδω στο φορουμ.
εσυ κ teddy θα 'θελες να μας κοινοποιησεις  με βαση ποια ιδιοτητα ή εστω με τι γνωσεις αμφισβητεις την εν λογω ερευνα?τι ειναι τελικα αυτο που σε κανει να συννεχιζεις να ψαχνεις "παραθυρακια"?
γιατι απο οτι καταλαβαινω ψαχνεις αφορμες και ορισμενες φορες αφηνεις να αιωρουνται κατηγοριες ως προς το προσωπο του Δρ.
[size=78%] Αν ο Δρ σου απαντουσε οπως απαντησε ο HOL,θα τον δικαιολογουσες?γιατι δε μπηκες στη διαδικασια να αμφησβητησεις και προηγουμενες ερευνες του?[/size]
(δε το παιζω δικηγορος κανενος απλα και εμενα μου δημιουργουνται αμφιβολιες κατα ποσο καλοπροαιρετες ειναι οι αμφισβητησεις σου..με τον Δρ δεν εχω καμια σχεση.το δηλωνω εξ'αρχης.το μονο κοινο που εχουμε ειναι η καταγωγη μου και το επιθετο του.ειμαι απο τα φαρσαλα δηλαδη)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2013, 11:42 από giorgos-maria »

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ


Έκαστος στο είδος του




Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
αν η μελετη τους εβγαζε ολους λαδι ,θα την αμφισβητουσε κανεις?


Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Όλοι !!!


Δηλαδή για να καταλάβω , εσείς ,κύριε του hol, είστε 100% σίγουρος πως τα υγρά σας είναι άμεμπτα και απειλείτε θεούς και δαίμονες?( που παρακαλάω να είναι μιας κ είναι πραγματικά  :thumpup: ).
Γιατί αν το γνωρίζεται αποδεδειγμένα πως είναι ,τότε καλά θα ήταν απευθυνθείτε  σε εμάς που τα προτιμάμε και τα καταναλώνουμε αντί να λεονταρίζετε προς πάσα κατεύθυνση

Αποσυνδεδεμένος unclesarda

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
μέχρι εχτές ήξερα πως όλη παραδεχόμαστε τον γιατρό και του λέγαμε μπράβο για τις προσπάθειες που έκανε σήμερα δυστυχώς είπε κάποια πράγματα που πειράξανε κάποιους κατασκευαστές .......
και ξαφνικά όλη η γνωστη άγνωστη του την πέσανε με αρχηγό τον κατασκευαστή και μάλιστα όχι με ωραίο τρόπο .....
ήξερα πως εδώ μέσα μπορούσε κάποιος να γράψει κάτι χωρίς να βρίζει και να απειλή κάποιον γιατί αλλιώς θα τον "μπαναρανε" στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως εμπλέκεται καταστηματάρχης και το περάσανε στα ψιλά ...
τελικά εδώ υπάρχουν δυο μετρα και δυο σταθμά είσαι κατασκευαστής η καταστηματάρχης και γραφής και φέρεσαι όπως γουστάρεις , η είσαι μέλος και πρέπει να προσεχεις μην πεις κάτι που δεν θα αρέσει στον συντονιστή με κίνδυνο να φας ban.....
η συμπεριφορά κατασκευαστή και μερικών άλλον σε αυτό το post στην καλύτερη χρήζει εξέταση ...
η έχετε ιδιους κανόνες για όλους η αλλιώς "δηλώστε μας" πως εμείς γράφουμε ότι γουστάρουμε και εσείς θα κάθεστε σουζα....

αυτά και ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Μα τους βγάζει όλους λάδι. "Το χειρότερο υγρό ήταν τρεις φορές καλύτερο από το κτ". Πόσο πιο λάδι θέλετε δηλ. ; Τί άλλο περιμένετε να σας πει ; Πίνετε τα 10μελα αντί για σφηνάκια στις γιορτές σας ;

Ο ερευνητής καλά κάνει και δεν ενδιαφέρεται αν το προϊόν του Α είναι "καλύτερο" από του Β. Αυτό που πρέπει να τον ενδιαφέρει είναι πώς τα προϊόντα και των δύο επηρεάζουν την υγεία μας στην προκειμένη περίπτωση, δηλ. πώς συμπεριφέρονται μέσα στην έρευνά του.

Αν ο Α θεωρεί ότι θίγεται από το αποτέλεσμα, είναι δική του ευθύνη να πλησιάσει τον ερευνητή, να ζητήσει εξηγήσεις και, να βρεί λύση για την βελτιστοποίηση του προϊόντος του.
Μπορούμε να αμφιβάλουμε όσο θέλουμε για τον επιστήμονα αλλά όχι για την επιστήμη. Ειδικά για ένα εργαστηριακό πείραμα που είναι ευκολο να επαναληφθεί.
Αν ο κύριος el toro διαφωνεί, ας προσλάβει ερευνητή της αρεσκείας του να επαναλάβει το πείραμα και να μας δώσει την δική του ακέραιη ανάγνωση-μετάφραση του αποτελέσματος.

Ελπίζουμε όλοι και προσπαθούμε, ο καθένας με όποιο τρόπο έχει, να μην σβηστεί το ητ από τον χάρτη, προς όφελος της όποιας καπνοβιομηχανίας. Το να προσπαθούμε να δημιουργήσουμε αμφιβολίες γύρω από την ακεραιότητα του μοναδικού ανθρώπου που προσπαθεί με επιστημονικές μεθόδους να αποδείξει την χρησιμότητα του ητ, είναι τουλάχιστον αφελές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824214 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507222 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8905 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154692 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243747 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294105 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1724 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762671 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem