vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

142 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, lidbab, george kotsopoulos, gstamatos, lageor7, lagoudakis, fds12, Jorge

Twitter

ΟΣΟΙ ΠΕΣΑΤΕ ΣΤΟ.... ΜΗΔΕΝ (κατηγορία ... Φλορέξ), ΕΔΩ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!

Αποσυνδεδεμένος xronika

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Αδέρφια ακούστε κι αυτό:
Αφού έκατσα στο φλωρεξ για κανα χρόνο, άρχισα σιγά σιγά να απεξαρτώμαι κι από όλα τα υπόλοιπα (κινήσεις κτλ), τους τελευταίους δε 3 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΑΤΜΙΖΑ ΚΑΘΟΛΟΥ! Νόμιζα πως είχα ξεμπερδέψει... ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ νευρα, κατάστασεις, ιστορίες και αμαρτίες με έκαναν να ψάχνομαι άγρια. Τίποτε δε με ικανοπιούσε ουτε τρέξιμο (τρεχω πια άνετα 5 χιλίομετρα 3-4 φορές την εβδομάδα), ούτε ποτό, ούτε το ... άλλο.
Ξαναπήρα τη συσκευη στα χέρια μετα από σχεδόν 100 μέρες, τράβηξα την πρώτη ρουφιξιά και τη δεύτερη και την τρίτη... ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ.
Τώρα γράφω σε κατάσταση νιρβανας, τέλειας ηρεμίας...
Καταθέτω αυτήν τη μαρτυρία, αξιολογήστε την όπως νομίζετε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2015, 21:12 από xronika »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Αφού δεν είχε νικοτίνη, όλα καλά.
Μάλλον το στρες ξέθαψε μνήμες των ενεργειών που έκανες σε παρόμοιες καταστάσεις και τίποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Εδώ και λίγες ημέρες, αποτελώ κι εγώ μέλος της περήφανης Φλορέξ. Δεν το είχα προσχεδιάσει. Έφαγα φλασιά, έκανα το κοκτέιλ μου και μου έκατσε. Σαν να έκανα ανέκαθεν μηδενική. Βέβαια, η μέντα με Koolada που ατμίζω,  τσιμπάει στον λαιμό και υποκαθιστά κάπως το χτύπημα της νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο σε όλους όσους τα κατάφεραν. Τώρα με τις subohm καταστάσεις είναι καιρός να δοκιμάσουν και άλλοι, που υποτίθεται είχαν ξεκινήσει από τους πρώτους αλλά δεν ::)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή έπρεπε να περάσουν τρείς μήνες στο forum για να ανακαλύψω αυτό το νήμα?  :eyesplash:

Τα έχω πει κατά καιρούς σε διάφορα νήματα αλλά θα προσπαθήσω να τα μαζέψω όλα εδώ που είναι η θέση τους!  :)

Ξεκίνησα λοιπόν το η.τ. το σεπτέμβρη του 2015 δειλά δειλά γιατί με μπούχτισε το κ.τ.. Το ξεκίνησα κυρίως για να ικανοποιήσω τη συνήθεια της κίνησης του χεριού και του "ντουμανιού" παρά σκεπτόμενος τη νικοτίνη και πως θα την αντικαταστήσω. Για αυτό και δεν ασχολήθηκα καν με άλλους τρόπους διακοπής. Με αυτή τη λογική και ενάντια σε όλους όσους μου έλεγαν να ξεκινήσω με 12mg το λιγότερο, το πρώτο μου υγρό ήταν στα 6mg, έτσι για μια αναγνωριστική πρώτη επαφή. Την πρώτη εβδομάδα είχα μαζί μου τον καπνό μου, τον οποίο τελικά δε χρειάστηκα ούτε μια φορά! Μέσα σε αυτή την εβδομάδα, υπήρξε και ένας καταιγισμός πληροφοριών αφού καθόμουν κάθε μέρα και έβλεπα πάρα πολλά βίντεο, παρουσιάσεις και γενικότερα έριξα περισσότερο διάβασμα απο ότι σε όλη μου τη σχολική ζωή...  :tongue_smilie: (ευτυχώς τώρα ηρέμησα κάπως) Κοινώς, κάηκα!
Σε μια βδομάδα λοιπόν μέσα, είχα ήδη αποφασίσει για τον δεύτερο ατμοποιητή μου ο οποίος (ευτυχώς και κατά τύχη) ήταν subohm και ντουμανάτος, γιατί ταυτόχρονα αποφάσισα να δοκιμάσω το επόμενο υγρό μου να είναι φλορέξ.
Δεύτερη βδομάδα λοιπόν, ο καπνός έχει φύγει πια απο την τσέπη και έχω πάρει ένα υγρό φλορέξ, καπνικό όπως το πρώτο αλλά μαζί με κάτι φουντούκια βανίλιες καραμέλες που μου άρεσε πολύ και ξεκινάω να το ατμίζω στον καινούριο ατμοποιητή. Το παλεύω λίγο στην αρχή γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα τι και πως είναι οι πνευμονικές τζούρες, σε φάση που απογοητεύομαι και λίγο απο τον καινούριο ατμο που έχω διαβάσει τα καλύτερα, μέχρι που ξαφνικά και ασυναίσθητα, παίρνω βαθιά ανάσα και κατεβαίνει ο ατμός όλος με τη μία κάτω! Αποκάλυψη! Αυτό ήταν. Εκεί τελείωσε η νικοτίνη για μένα. Το πρώτο μου υγρό με την 6άρα δεν το ξαναχρησιμοποίησα. Τζούρα...ντουμάνι...κανά κυκλάκι να θυμόμαστε τα "παλιά" και όλα καλά!
Περνάνε οι μέρες έτσι λοιπόν και δεν έχω καταλάβει τίποτα. Λες και δεν κάπνιζα ποτέ απο άποψη νικοτίνης. Για αυτό είπα και σε κάποιο άλλο νήμα οτι μάλλον είμαι απο τους ανθρώπους που θα μπορούσαν να το κόψουν μαχαίρι.  :dontknow:   Αισίως έχω φτάσει τους πέντε μήνες στο η.τ. και τους πέντε παρά μία εβδομάδα περίπου με φλορέξ.  :tongue_smilie:
Ταυτόχρονα έρχονται και όλα τα καλά της διακοπής του κ.τ. (όσφρηση, γεύση κτλ κτλ) και νίωθω πια ελεύθερος! Ελεύθερος γιατί τα τελευταία χρόνια το σκεφτόμουν όλο και πιο πολύ να το κόψω, αλλά έπρεπε να μπουχτίσω για να το πάρω απόφαση. Και έχω κρατήσει λοιπόν τη συνήθεια της κίνησης του χεριού, την οποία συνδυάζω πια με μια ( και παραπάνω) ωραία γεύση και είμαι ευτυχισμένος!
Το θέμα χόμπυ που έχει αναφερθεί ισχύει και για μένα. Ο δεύτερος ατμοποιητής που είπα πριν, ο ντουμανάτος, ήταν και ο πρώτος μου επισκευάσιμος. Ώρες σε δοκιμές αντιστάσεων και πολύ υπομονή. Το η.τ. είναι ένα αντικείμενο για το οποίο μαθαίνω συνεχώς πράγματα και είναι και αυτός ένας λόγος που το κάνω ακόμα. Μου κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο. Ίσως όταν νιώσω οτι δεν έχει κάτι άλλο να δώσει, εμένα πάντα δεν το γενικεύω, να το σταματήσω. Μέχρι τότε όμως θα απολαμβάνω τα φλορέξ υγρά μου με τις γευσάρες τους και τις δοκιμές και πειραματισμούς μου σε διάφορα στησίματα!
Η μόνη νικοτίνη που παίρνω και εγώ πια είναι σε δοκιμές υγρών. Και έχει πλάκα μερικές φορές που δοκιμάζω κανένα υγρό με 12άρα νικοτίνη και φεύγω απο το μαγαζί με οκτάρια...  :o   
Επίσης εχει πλάκα η αντίδραση όσων λέω οτι έκοψα τη νικοτίνη απο την πρώτη εβδομάδα...  ;D   Αυτό το ύφος σαν να βλέπουν αρειανό...! Και δεν το λέω υποτιμητικά για κανέναν και σίγουρα όχι για να φανώ κάπως με την τόση γρήγορη διακοπή της νικοτίνης. Ίσα ίσα το διακωμωδώ και αυτοσαρκάζομαι.
Πιστεύω ήμουν και τυχερός γιατί έκατσαν οι επιλογές μου ακριβώς όπως έπρεπε και βοήθησαν στο μέγιστο. Δε νομίζω στον πρώτο μου, μέτριο ατμο να μπορούσα να μείνω με φλορέξ υγρό σε τσιγαρίσιες τζούρες.

Μεγάλο το μήνυμα το ξέρω και συγγνώμη αν κούρασα. Αλλά τόσες σκέψεις δύσκολο να χωρέσουν σε δύο προτάσεις!  ??? Σίγουρα θα μου έρθουν και άλλα αργότερα, αλλά λέω να μη σπάσω άλλο το κεφάλι μου και να σταματήσω εδώ το brainstorming....  ::)

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Και εγω πλεον μηδενικο κανω γτ με τις πνευμονικες το καταλαβαινεις... Αν εκανα mouth-to-lung μαλλον ακομα νικοτινη θα εκανα!

Βεβαια μαλλον παιζει και ρολο,οτι το υγρο εχει και λιγη μεντα μεσα,οποτε νιωθω μια ευχαριστη....φρεσκαδα στο λαιμο!

Εδώ και μια βδομάδα φλωρεξ, λίγο δύσκολα τα πράγματα.. :/

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Peny

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Φλωρέξ σχεδόν απο την αρχή της ατμιστικής μου ζωής εδώ και 3 μήνες. Πρώτη εβδομάδα προσαρμογή με 6mg νοκοτίνη, δεύτερη εβδομάδα σταδιακά αλλά με πολύ ζόρυ μείωση νικοτίνης σε 10λεπτά ανα ώρα, και απο την τρίτη εβδομάδα μόνο μηδενικά υγρά.
Μια χαρά είναι, απολαμβάνω πνευμονικές, καταλαβαίνω γεύση,  και το μόνο πρόβλημα που εχω είναι, πως κάθε φορά που θέλω να δοκιμάσω ένα νέο υγρό μου πετάγονται τα μάτια απο την νικοτίνη (ειδικά αν ξεχαστώ και πάρω πνευμονική την ακούω στέρεο)

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Και εγώ από σήμερα επισήμως φλωρεξ.αν και μου έμειναν λίγα ml με 3mg νικοτίνη έφτιαξα κάτι μηδενικά και το πήρα απόφαση.δοκιμασα τα 5 μηδενικά στον velocity και στα καπάκια έβαλα ένα με 3mg. Έψαχνα να βρω τι με καίει στον λαιμό και μετά συνηδητοποιησα και είπα καλά είμαι χαζός τόσο καιρό ? Καλή μου αρχή λοιπόν και ελπίζω να τα καταφέρω και στους tank που έχω .με πρόχειρους υπολογισμούς που κάνω στο μυαλό μου αυτή την στιγμή το κόστος για υγρά θα μειωθεί σημαντικά και θα είναι κάτω των 5 ευρώ μηνιαίως.συμπερασμα περισσότερα χρήματα για ατμοποιητες και modακια .αχ ρε Κινέζοι τι μας κάνετε .... :)

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Και εγώ τα έχω πει κάνα δύο φορές σε άλλα νήματα χωρίς να έχω προσέξει το συγκεκριμένο. Θα τα επαναλάβω λοιπόν και εδώ.

Άρχισα να ατμίζω πριν ενάμισι χρόνο με 6mg. Είχα θεωρήσει τότε, ότι ήταν η καταλληλότερη δοσολογία για μένα αφού και ο καπνός που κάπνιζα τα τελευταία χρόνια ήταν ελαφρύς. Άτμιζα όμως περισσότερο απ' ότι κάπνιζα και προφανώς έπαιρνα έτσι περισσότερη νικοτίνη απ' ότι έπρεπε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να νιώθω που και που ζαλάδες.

Επειδή τότε ήταν δύσκολο να βρεις υγρά με λιγότερη νικοτίνη από 6mg, ξεκίνησα τα DIY όπου έφτιαχνα υγρά με 3mg. Πολλοί θεωρούν ότι το να μειώνεις τη νικοτίνη σε κάνει να ατμίζεις περισσότερο. Δεν θα διαφωνήσω μ' αυτό. Άλλωστε αυτό ακριβός ακολούθησε και σε' μένα. Εγώ όμως εκείνο το διάστημα την έβλεπα σαν ένα φράγμα που με περιόριζε. Έτσι συνέχισα λοιπόν να την μειώνω.

Πλέον εδώ και ένα χρόνο έχω απαλλαχτεί εντελώς από τη νικοτίνη και μπορώ να πω ότι έτσι απολαμβάνω καλύτερα το άτμισμα. Το μόνο που μου λείπει καμιά φορά είναι το χτύπημα της.

Φλωρέξ; :confused1: Δηλ. εδώ είναι το νήμα των φλώρων; Δες που έγινα και φλώρος χωρίς να το καταλάβω! :))

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Εδώ και μια βδομάδα φλωρεξ, λίγο δύσκολα τα πράγματα.. :/

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


@Vangelists ΜΗΝ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΑ ΟΠΛΑ! Διαβαζε το νημα και προχωρα! Να ειμαστε περισσοτεροι βρε αδερφε. ;)
Το σκέφτομαι κι εγω ρε παιδιά μιας και ξεκίνησα απτα χαμηλα ουτως η αλλως, 0,6 mg. Εντωμεταξυ πήρα και ενα ετοιμο υγρο με 0,3 και τωρα κανω εναλλαξ στους δυο ατμουλιδες μου...
βαση 50/50  στα 0,6mg με 8 σταγονες nutacco/ 10 ml  στον ναυτιλο στα 10w με 1,6 αντισταση
Υγρο ετοιμο με 0,3 mg  στον ego one.
Δεν σκεφτομαι να παρω αλλον ατμοποιητη και ειχε δικιο ο papoys σε ενα παλιοτερο ποστ... Αννθες να απαλλαγεις πληρως και απο το η.τ. μην ξανοιγεσαι...1 συσκευη.
Επισης δοκιμασα σκετη βαση χωρις αρωμα με νικοτινη ομως 0,6 και μου αρεσε ιδιαιτερα η συγκεκριμενη.
Οποτε θα προσπαθησω να ακολουθησω και αυτη την συμβουλη την οποια επισης ασπαζομαι να κοψω κοψω σιγα.τα.αρωματα γιατι ετσι λειτουργει η κλασικη εξαρτημενη μαθηση εξαλλου!
Ο Pavlov το ειπε ξεκαθαρα. Συνδεεις ενα ουδετερο ερεθισμα με την αντιδραση που επιθυμεις και σε λιγο καιρο το ουδετερο ερεθισμα προκαλει απο μονο του την αντιδραση. Ετσι φτασαμε να καπνιζουμε και να κανουμε πολλα πολλα αλλα κυριως καταναλωτικα. Ποσοι συναδελφοι ψυχολογοι δουλευουν στη διαφημιση και το μαρκετινγκ...

Ετσι μολις χτυπαγε το κουδουνι ετρεχαν ποταμι τα σαλια στα σκυλια γιατι νομιζαν οτι θα φανε!
Οποτε εδω θα κανουμε την αντιστροφη πορεια. Απευαισθητοποιηση λεγεται. :hmmm: τεσπα ειναι και βραδυ θα αγορασω αυριο την μηδενικη μου βαση.
Σκεφτομουν μηπως παρω με μενθολη. Μαλλον οχι ισως και ναι.
Τα υπολοιπα τα λεμε στην πορεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2016, 06:45 από Zelatini »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@Zelatini, καλησπέρα.[/justify]
[justify]Η νικοτίνη είναι τρελός εθισμός και πιστεύω πως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Προσωπικά ήμουν αρκετά δυνατός καπνιστής, τις πρώτες εβδομάδες μάλιστα έτρεξα να ρίξω νικοτίνη. Άρχισα φυσικά τρελή πιπίλα και στο τέλος έπαθα στερητικό (ούτε περίπτερο ούτε ο Ιβάν μ' έσωζαν). Πιστεύω δηλ. πως πρέπει οι κινήσεις μας να μην είναι βιαστικές κι όλα θα έρθουν ομαλότερα.[/justify]
(Αν μου επιτρέπεις, Πάντειο μεριά ή άλλο;)  

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Για όσους την υποφέρουν, η προσθήκη μέντας σε μηδενικό υγρό, δινει την αίσθηση του "χτυπήματος" της νικοτίνης και κάνει ευκολότερη τη μετάβαση σε μηδενική  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
1η μέρα με 70% βαση (70/30 γαλλιδούλα... ( διαβαζα το νημα για την ατμιστική αργκό και επηρεάστηκα)) φλωρεξ ...και τώρα το βράδυ εβαλα με χαρα τον δευτερο ατμο με την 3αρα :tongue_smilie:
Καλα πήγε μπορω να πω... Βγαζει κι ενα ντουμανι αυτη η βιτζι... σαουνα λεμε 8) καλά έχω γίνει και πολύ ατμίστρια ή μου φαίνεται
Αγαλι αγαλι μηδενιζεται αγαλι αγαλι βγαινει( άσχετο!)
Μηδενικη και τριαρα για μια βδομαδα...ΠΑΜΕ!
#Joebarteam... στη Νυφη του Θερμαικού!

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
εγω καθε 300 μλ πεφτω και 1 mg..τωρα ειμαι στα 5 και εχω φτιαξει τα επομενα μου υγρα με 4..θα σας ερθω σαυτο το νημα καποια στιγμη...
υ.γ. ξεκινησα πριν 5 μηνες με 9αρα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571315 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1607 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7614 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120955 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 321 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326161 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297175 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827305 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511082 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios