vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, john67, Giannis.B, azografos, camber, Mulder, lagoudakis, danys620

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #405 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:33 »
Κοίτα να δεις που αυτό διάβαζα μόλις τώρα σε ξένο φόρουμ για τα αντίγραφα!
Αν κάποιος δεν έχει το πρωτότυπο και πάρει ένα copy θα τη "πατήσει" και δεν
μιλάω για το nemesis αλλά για πιο ακριβά mods όπως chi_You , Bagua, κλπ.
Άσε που τα ανταλλακτικά όπως σπείρωμα - ελατήρια κεφαλές ταιριάζουν !

Φυσικά σε αγοραπωλησίες εξωτερικού μεταξύ χρηστών με pay pal θα είναι σοβαρότερα
τα θέματα, άντε μετά να βρεις άκρη τι σου έστειλε και ποιο  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #406 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:43 »
Συγνωμη βρε παιδια,για να καταλαβω,το Nemesis  ειναι οπως το δειχνουν στην φωτογραφια;
Ιδιο δλδ με το οριτζιναλ;;  Εντελως ιδιο δλδ;;

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #407 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:53 »
Κοίτα να δεις που αυτό διάβαζα μόλις τώρα σε ξένο φόρουμ για τα αντίγραφα!
Αν κάποιος δεν έχει το πρωτότυπο και πάρει ένα copy θα τη "πατήσει" και δεν
μιλάω για το nemesis αλλά για πιο ακριβά mods όπως chi_You , Bagua, κλπ.
Άσε που τα ανταλλακτικά όπως σπείρωμα - ελατήρια κεφαλές ταιριάζουν !

Φυσικά σε αγοραπωλησίες εξωτερικού μεταξύ χρηστών με pay pal θα είναι σοβαρότερα
τα θέματα, άντε μετά να βρεις άκρη τι σου έστειλε και ποιο  :yes: :yes:


Oποτε η λυση ειναι μια. Τα μαιμουντερη! Στην χειροτερη θα παρεις αυτο που παραγγειλες,ενω στην καλυτερη να μπερδευτουν και να σου στειλουν ενα απο τα γνησια που πηραν για να κανουν την αντιγραφη  :)) !!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #408 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 22:51 »
Οποιοs παραγγειλει μαιμουδοnemesis απο Fasttech αs μου παρει μια και εμενα και τον κερναω μπυρα για το ευχαριστω.......παταs κουμπι??Ναι,,,!Ρευμα δινει??Ναι,,!Σεταρισμα τηs προκοπηs να βγαζουμε ντουμανακια να κοροιδευουμε τον εγκεφαλο μαs και ολα μια χαρα!!!Φερτε μια και απο δω συνατμιστεs μοοοουυυ!!!!Καλοι μοοοοουυυυ Ανθρωποι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #409 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 23:26 »
Αυτό που τόνιζα είναι η διαφορά που κάνει ο δημιουργός.
Πάντως ειδικά στο θέμα της μουσικής δεν είναι απλό.
Είναι τέχνη που πουλιέται μαζικότατα, φτιάχνει περιουσίες και βρέθηκε στο επίκεντρο των οικονομικών συγκρούσεων που σημάδεψαν το ίντερνετ.

Δεν σχολίασες πάντως το θέμα του σχεδίου που είναι κοντά στη λογική και του ΗΤ. Συγκρίνεις αυθεντικό και κόπια σε φωτογραφία, τα βρίσκεις ίδια και λες "πού είναι η ιδέα;". Ειλικρινά δεν καταλαβαίνεις πως άλλο το "δεν υπάρχει παρθενογέννεση" και άλλο η αντιγραφή; Τα δικαστήρια την καταλαβαίνουν μια χαρά, αλλά δεν είναι πρακτικά εφικτό να στρέφεσαι στον νόμο.

Παίρνω το παράδειγμά σου περί t-shirt. Ανάμεσα σε άλλα που κάνω για την επιβίωση, σχεδιάζω t-shirt. Καλά, κακά, δεν ξέρω, πάντως τα σχέδια είναι δικά μου (εκτός από 1-2 που χρησιμοποιούν κοινές ιδέες, χωρίς copyright και χωρίς να ζημιώνεται άλλος δημιουργός). Δεν είναι επώνυμα με τη λογική του "επώνυμου", ακριβού πράγματος. Αλλά είναι δικές μου δουλειές και για κάποιες κόπιασα εβδομάδες. Δεν έπεσαν από τον Άρη, κουβαλάνε πίσω τους εικόνες που έχω δει και την αισθητική της εποχής μου. Δεν είναι παρθενογέννεση αλλά είναι συγκεκριμένα, μοναδικά σχέδια.
Αν βρω τα σχέδιά μου στη λαϊκή σε τιμές που δεν θα μπορούσα ποτέ να τις δώσω τότε (1) θα με πικράνει, (2) θα ζημιωθώ οικονομικά. Μπορεί η Ralph Lauren να χέστηκε (που καθόλου δεν αδιαφορεί αλλά τέσπα...), γιατί πουλάει εκατομμύρια. Εμένα μπορεί να με τσακίσει. Μπλουζάκια είναι, εσύ δεν θα δεις διαφορά, αλλά σου άρεσαν (ας πούμε) επειδή πάνω έχουν το συγκεκριμένο σχέδιο, όχι για το... σπάνιο ύφασμα.
Το θέμα δεν είναι να προστατευθεί το ακριβό, κανείς μας δεν είναι κορόϊδο. Αλλά αξίζει να προστατεύονται οι αυθεντικές ιδέες, γιατί αυτές κουβαλάνε γνώση, τέχνη ή τεχνική πίσω τους. Αυτές έχουν κόπο και προσπάθεια.

Στο ΗΤ συχνά (ΟΚ, όχι πάντα) υπάρχει και διαφορά στην χρήση και την αντοχή, που κάνει την κόπια λιγότερο φτηνή (κάποιες λίγες φορές και πιθανώς επικίνδυνη). Και πέρα από τα πανάκριβα τύπου Caravella, τα περισσότερα καλά πράγματα δεν είναι απρόσιτα ή παράλογα στην τιμή.
Θέλω να τιμηθεί η δουλειά των Ατμομηχανή, Gus, Paps, Atmizoo, KirFani, craven και άλλων. Το αξίζουν, οδηγούν τις εξελίξεις και, εφόσον παίζει ρόλο και ο σχεδιασμός, έχουν και κάτι από τέχνη, γιατί τέχνη μπορεί να υπάρχει και στα χρηστικά αντικείμενα. Θέλω να επιβιώσουν, να πληρώνουν τους λογαριασμούς τους, να προσλάβουν υπαλλήλους, να συνεχίσουν.
Για φτηνά μαζικής παραγωγής, έχουμε πολλές επιλογές ευτυχώς. Δεν είναι ανάγκη να πάμε στις κόπιες.
Δεν λέω πως είναι κακός αυτός που παίρνει κόπια. Αλλά αξίζει μια παραπάνω σκέψη το πράγμα, όχι "μην αγχώσουμε τον καταναλωτή και μας πάθει τίποτα!".
Εδώ σταματάω τα σεντόνια, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Εγώ θα πω κάτι πιο απλό.
Κατεβάστε στον υπολογιστή σας μια φωτό από το κάθε πανάκριβο, επώνυμο, original μοντ που γνωρίζετε, ελληνικά ή ξένα.
Αν ξέρετε λίγο photoshop, σβήστε τα λογότυπα.
Βάλτε τις φωτό την μία πλάι στην άλλη.
Κοιτάξτε τις με προσοχή.
Απαντήστε ειλικρινά στον εαυτό την απλή ερώτηση "ποιό είναι πρωτότυπη ιδέα και ποιό αντιγραφή ; "

Αυτό, όσον αφορά την κοστολόγηση της ιδέας, ως μέρος της τελικής τιμής...
Για κόστη υλικών, εργασίας, φόρους κλπ, ξαναδιαβάστε τα δυο τελευταία ποστ του Giannis Pap... (#362 και #389) . Πιό αληθινός, πεθαίνεις (ή banάρεσαι  :)) )

Νομίζω πως το επόμενο στάδιο, από αυτό που ζούμε τώρα, θα είναι οι ίδιοι οι κατασκευαστές να στέλνουν τα σχέδιά τους στην Κίνα για ... "κατασκευή"  ;D
Ή ίσως, να στέλνουν μόνο λογότυπο και να διαλέγουν τα σχέδια από κατάλογο πχ "θέλω το τηλεσκοπικό του el3V8tor, με το κουμπί του nemesis  και, την κεφαλή με τον ρυθμιστή αέρα του gg... ααα, κι όλα αυτά σε ατσάλι 316 και με ξύλινη θηκούλα σαν του επετειακού caravela"

Τα bold δικά μου και στις δυο παραθέσεις. Ξαναδιάβασέ τα, γιατί μπλεχτήμαμε μαλλον... για αυθεντικά μόνο μιλάω... Επώνυμοι κατασκευαστές, αντιγράφουν επώνυμους κατασκευαστές.

Στο παράδειγμα με τα μπλουζάκια σου, θα συμφωνήσω σε όλα και, βεβαια και στο να προστατευτεί η αυθεντική ιδέα. Απάντησε μου όμως πόσο χρεώνεις τα μπλουζάκια σου; Τα δίνεις σε μια τιμή που να καλύπτει την αξία της ιδέας σου, τα κόστη αυν κέρδος και, να είναι προσιτά (όχι τιμή λαϊκής εννοείται) , ή τα χρεώνεις 100 € το ένα πχ; Νομίζω πως θα έχεις μια λογική τιμή, έτσι; Αυτό ζητάω κι εγώ... Λογική...

Όσο για την τέχνη στα χρηστικά αντικείμενα, θα συμφωνήσω,  εν μέρει όμως... παράδειγμα από το ητ: http://shop.vaperev.com/ottocarter.html
Αυτοί οι σωλήνες, είναι χρηστικά αντικείμενα και έργα τέχνης ή όλο μαζί αν θες "χρηστικά αντικείμενα τέχνης"... Χωρίς το άγγιγμα αυτού του κυρίου όμως, είναι απλά... σωλήνες.

@ geosurv : πόσα ιμιτασιόν πρέπει να αγοράσεις για να σου κάτσει το δέκα το καλό; Πλέον ελάχιστα.. ένα νεμεσις, ή ένα τσί-ου, ή ένα οποιοδήποτε sigelei  :)
Όσο για την εξίσωση που ζητάς, ρώτησε κάποιον έλληνα κατασκευαστή, θα σε κατατοπίσει καλύτερα... 8)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #410 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 23:39 »
kristoff και στους κλώνους κάνουν review όπως και στα original. Από τη στιγμή που διαβάζεις πχ ότι ο κλώνος chi you της fastech είναι ίδιος με το πρωτότυπο όσα και να πάρεις το ίδιο καλά θα παίξουν. Από μήτρα βγαίνουν και μαζική παραγωγή. Δε θα σου παίξει το πρώτο μόνο και τα άλλα θα είναι μούφα.
Τώρα αν κάποιος είναι άρρωστος και αγοράζει όποιο κλώνο βρει μπροστά του από οποιοδήποτε μαγαζί, τότε αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #411 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 23:40 »
Εγω συμφωνω για τα εργα του κυρίου, αλλα ταυπολοιπα δεν ειναι απλα σωλήνες. κανενα δεν ειναι απλά σωλήνας. καλω οποιονδήποτε θεωρεί οτι είναι απλα σωλήνας να φτιάξει ενα, πρωτότυπο, και με την ποιοτητα που θα δικαιολογουσε σχετικά υψηλή τιμή.
Περαν αυτου, κοιτάξτε γύρω σας. Κοιτάξτε οντως. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δεν φυτρώνει απο το εδαφος είναι προϊον σχεδιασμού. καποιος εχει κάτσει, το έχει σχεδιάσει, και είναι παιδάκι του. Το οτι εμείς το θεωρούμε απλά ποτήρι, καρέκλα, τραπέζι ουδεμια σημασία εχει. Εχει υψηλότερη λειτουργικότητα μια καρέκλα του Macintosh  apo mia toy IKEA? Oxi. Ισως και λιγότερη. Αλλα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ είναι παιδακι καποιου σχεδιαστή. Μην τον παραβλέπουμε τον τομεα τόσο ολοσχερώς, λες και γίνανε οι σωληνες απο μονοι τους. ΤΙΠΟΤΑ δεν εγινε χωρίς σχεδιασμό. Απλα τα παίρνουμε ως δεδομενα. Και όσο για το εαν είναι τέχνη, θα αντερωτήσω, γιατι θεωρείται τέχνη ο Τσιτσάνης και όχι Η Στανίση ας πουμε, Ο Χατζιδάκις και οχι πχ ο Φοίβος, ο Ντελακρουα και οχι κορνιζάς της γειτονιας που εχει 50 πίνακες του στο μαγαζί του? Τα όρια είναι λοιπον προσωπικά, κανόνας δεν μπαίνει, και γι αυτό εχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ το κοινο τους.
Επίσης, οι υποστηρίζοντες τα Κινέζικα ιμιτασιον, αισθάνομαι οτι θεωρούν οτι δέχονται "επίθεση". Απο κανεναν ομως. Το ελευθερο εχουμε ολοι να αγοράζουμε οτι θελουμε. Την επίθεση αν δέχεται, την δέχεται ο αντιγραφέας, που τελευταία εχει γίνει τόσο ξεδιάντροπος, που αντιγράφει μέχρι λογκο και σειρακούς αριθμούς.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #412 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 00:01 »
Τα bold δικά μου και στις δυο παραθέσεις. Ξαναδιάβασέ τα, γιατί μπλεχτήμαμε μαλλον... για αυθεντικά μόνο μιλάω... Επώνυμοι κατασκευαστές, αντιγράφουν επώνυμους κατασκευαστές.
Πράγματι παρεξήγησα τον λόγο σου! Συγνώμη kristoff, κάτι διάβασα λάθος και κατάλαβα άλλα αντί άλλων.  :-[

Για να απαντήσω: Όταν βλέπω δυο ξεχωριστά μοντ, συνήθως καταλαβαίνω ποιό είναι ποιό. Υπάρχουν περιπτώσεις που οι διαφορές είναι ελάχιστες. Άλλες που κάνει μπαμ. Δεν έχει κάθε "αυθεντική" ιδέα επιτυχία και λόγο ύπαρξης.
Προσωπικά δεν βλέπω τέχνη μόνο σε κάτι που κουβαλά πάνω του λεπτομέρειες. Ο σχεδιασμός του Roller, για παράδειγμα, μου φαίνεται εξαιρετικός. Είναι απλό, αλλά έχει ένα συγκεκριμένο τρόπο που είναι απλό.

Όσο για αυτά που σχεδιάζω... 100 ευρώ;
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Νά΄σαι καλά! Μ' έκανες να ονειρευτώ μια ζωή χλιδάτη!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 00:07 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #413 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 00:49 »
Το ότι τα αποκαλώ σωλήνες δεν σημαίνει πως τα υποτιμώ, έτσι; Oύτε τα ποτήρια και τις καρέκλες υποτιμώ...
Τους κλώνους τους υποτιμούν όμως τα fanboys των κατασκευαστών και εσκκεμένα δημιουργούν εντυπώσεις, για γνωστούς λόγους.
Εγώ δεν υποτιμώ τα αυθεντικά, λέω απλά ότι είναι υπερτιμημένα, και ότι πολλά από αυτά είναι αντιγραφές - λίγο ή πολύ - κάποιου άλλου, χωρίς αυτό να μας νοιάζει... το περνάμε λίγο στο ντούκου. Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε, πως όλοι μας άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο, υποτιμούμε τα προϊόντα μαζικής παραγωγής, είτε αυτά είναι ποτήρια, καρέκλες ή μοντ.

Δυστυχώς δεν είναι η δουλειά που θα ήθελα να κάνω, να φτιάχνω μοντ εννοώ, οπότε εγώ προσωπικά θα σε απογοητεύσω...φίλε alexmatch  :)
To "καλώ οποιονδήποτε να το φτιάξει..." συγχώρεσέ με, αλλά δεν είναι επιχείρημα. Πέραν αυτού, την πληρώμένη απάντηση (φτηνά πληρωμένη κιόλας) την έχεις από Κίνα μεριά.
Ή από την ΙΚΕΑ που αναφέρεις... Αν κάποιος κατασκευαστής θεωρεί ότι μπαίνει και μέσα, ας αλλάξει επάγγελμα ή ας πάρει τα μέτρα του.

Σίγουρα, το κάθε προϊόν έχει πίσω του και κάποιον που διεκδικεί την πατρότητά του. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το ποτήρι είναι ποτήρι, η καρέκλα, καρέκλα και το μοντάκι, μοντάκι. Και ξαναλέω δεν τα λεω σωλήνες για να τα υποτιμήσω, απλώς για να ρεφάρω την υπερβολή της άλλης πλευράς, που μόνο μαγικές ιδιότητες δεν τους έχει δώσει ακόμη.
Και το τραπέζι που τρώμε, το λέμε τάβλα... δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ κανείς γι' αυτό...



Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #414 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 01:57 »
μα και εγώ δεν λεω οτι εσυ ειδικα υποτιμάς οτιδήποτε. Δεν ηταν προσωπικό το σχόλιο προς θεού. Και υπερσυμφωνω οτι παρα πολλά μντάκια ειναι υπερτιμημένα του κερατά. Αλλα αυτό είναι εν τέλει ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετο με την δικαιολόγηση του αντιγραφέα. Οπως ασχετο ειναι και το αυτονόητο του "τοσα εχω, τόσα παίρνω" Εννοείται. Και για αυτό λεω οτι κανεις δεν τα βαζει με τον καταναλωτή.
Πληρωμενη απάντηση απο Κίνα στο "καλω οποιονδήποτε" δεν εχω. Μεχρι στιγμης σχεδόν αποκλειστικά αντιγραφές βλεπουμε. παρότι, η αισχροκέρδειά τους φτάνει στο σημείο, να είναι τα περισσότερα κακής ποιοτητας. Γιατι αν με τα 100€ ο Ελληνας εχει ποσοστό κερδους ας πουμε 100% επι του κοστους ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ και τον βρίζουμε, τοτεο Κινέζος με τα 20€ εχει κέρδος μαλλον 400%. Αλλα και αυτό το παραβλέπουμε, επειδή βολεύει την τσέπη μας, και ξαφνικα ΔΕΝ ειναι αισχροκερδής γιατι είναι φτηνος καιμας βολευει. (και παλι δεν ειναι προσωπικό το σχόλιο ε?  :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #415 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 02:45 »
Τους κλώνους τους υποτιμούν όμως τα fanboys των κατασκευαστών και εσκκεμένα δημιουργούν εντυπώσεις, για γνωστούς λόγους.
Στην κουβέντα αυτή μερικοί επιχειρηματολογούμε για το ένα, άλλοι για το άλλο. Επειδή είμαστε λίγοι και μετρημένοι εδώ μέσα, δεν ξέρω πώς να το πάρω αυτό. Ήδη έχει προηγηθεί μια άποψη πως όσοι διαφωνούν με τα ιμιτασιόν είναι "οι κατασκευαστές, οι έμποροι, οι "συλλέκτες", οι φίλοι τους και όσοι "έβγαλαν"."
Υπάρχουν φανατικοί παντού. Αλλά σε μια συζήτηση που συμμετέχουν καμμιά δεκαριά όλοι κι όλοι...;

Δεν είναι πόλεμος μεταξύ φτηνών και ακριβών. Τα μαζικής παραγωγής συχνά είναι εξαιρετικά (άσχετα που η @#$@ Boge μέσα σε λίγα χρόνια αντί να βελτιώσει τα κάρτο τα σκάρτεψε  ;D ). Αυτά είναι η βάση μας, η καβάτζα μας και δίνουν το κλίμα στο άτμισμα. Άλλοι αρχίζουν, συνεχίζουν και σταματάνε και τον ατμό με αυτά. Η μαζική παραγωγή καλών πραγμάτων είναι το καλύτερο. Δεν με νοιάζει να έχω κάτι μοναδικό: ας είναι καλό, προσιτό και όμορφο να το χαιρόμαστε όλοι.
Η αντίρρησή είναι στην μαζική παραγωγή μαϊμούδων. Δεν είναι τέλεια όλα τα "αυθεντικά" και κάποια τιμολογούνται στα όρια της αισχροκέρδειας. Ας τα αφήσουμε να αραχνιάζουν στο ράφι. Δεν είναι ανάγκη να στηρίζουμε την κλοπή τους γιατί έτσι ενισχύονται οι κλέφτες. Αντί γι αυτό, ας βελτιώσουν τα ρημαδο-κάρτο. Ας φτιάξουν κάτι φτηνότερο να χτυπά στα ίσα το "πρόβατο". Ας κάνουν κάτι πιο χρήσιμο και δημιουργικό με όλη αυτή την τεράστια παραγωγική δύναμη τελικά!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #416 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 02:55 »
Κάποτε λέγαμε το "Αλβανός Τουρίστας" για ανέκδοτο.
Τώρα θα λέμε το "Κινέζος Ντηζάηνερ"  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #417 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 03:24 »
Δεν στράβωσα με κάτι alex... :)

Πληρωμένη απάντηση, εννοούσα τα τσί-ου και νέμεσις από Κινα, σχετικά με αυτό που έγραψες
...καλω οποιονδήποτε θεωρεί οτι είναι απλα σωλήνας να φτιάξει ενα, πρωτότυπο, και με την ποιοτητα που θα δικαιολογουσε σχετικά υψηλή τιμή. ...
για ποιότητα και τιμή. Χωρίς να τα έχουμε πιάσει στα χέρια μας για να βγάλουμε δικά μας συμπεράσματα, αλλά με βάση αυτά που διαβάζουμε, η ποιότητα είναι πολύ καλή και η τιμή χώμα.

Τώρα αν ο Κινέζος κερδίζει 400%... Τί να πω... Εγώ θεωρώ πως Έλληνες και Κινέζοι, αναλογικά με το κόστος κατασκευής που ο καθένας τους αντιμετωπίζει (όλα μέσα), κερδίζουν σχεδόν το 50% της τελικής τιμής πώλησης (το 100% του κόστους, το ίδιο λέμε). Ίσως και παραπάνω. Δική μου εντύπωση, ενδείξεις έχω όχι αποδείξεις. Η δραματική διαφορά στην τελική τιμή έγκειται στο ότι ο Έλληνας απευθύνεται σε 1000-2000 άτομα, ενώ ο Κινέζος ενδιαφέρεται για μερικές δεκάδες χιλιάδων.

Δεν νομίζω ότι παραβλέπουμε την αισχροκέρδεια του Κινέζου... τουλάχιστον όχι περισσότερο απ' όσο παραβλέπαμε την αισχροκέρδεια των δικών μας. Τώρα που σφίξανε οι κ... , οι ποπούληδες όμως, δεν νομιζω πως μπορούμε να κατηγορήσουμε αυτόν που δεν έχει, ότι παραβλέπει. Αυτόν που δεν έχει.

Εν κατακλείδι και για να πάω και για ύπνο, η ηθική είναι κάτι που έχουμε ή δεν έχουμε κι αυτό ισχύει για όλους, κατασκευαστές, πελάτες, αντιγραφείς κλπ. Απ' την άλλη, ο σεβασμός και η εκτίμηση των άλλων προς εμάς, είναι κάτι που δεν έχουμε, αλλά κάτι που κερδίζουμε. Οπότε, δεν νομίζω πως παραβλέπουμε κάτι σ' αυτή την κατάσταση επειδή έτσι μας βολεύει, απλά ήρθε η ώρα της ανταπόδωσης του σεβασμού που εισπράξαμε...

Τέσπα, το μόνο μοντ που θα ήθελα πραγματικά να έχω, αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα, είναι κάποιο από αυτά του Οtto. Tα υπόλοιπα τσί-ου, νεμεσις, gg κλπ, μπορώ αλλά δεν πρόκειται ποτέ να το κάνω ! Θέση ! Κλώνους... αν και πιστεύω ακράδαντα πως οι κατασκευαστές των ορίτζιναλ υποτιμούν την νοημοσύνη μας, δεν θα αγοράσω κλώνους με τα λογότυπά τους... όχι επειδή τους σέβομαι, επειδή έχω ηθική. Χωρίς λογότυπο, γιατί όχι αν η ποιότητα είναι καλή. Ορίτζιναλ, μόνο μεταχειρισμένο, όταν η τιμή του έχει πέσει εκεί που θα έπρεπε να είναι εξαρχής.

Φίλε BigSur σε αυτή την κουβέντα συμμετέχουμε καμιά δεκαριά, αλλά αυτή δεν είναι η μόνη συζήτηση... οι εντυπώσεις δημιουργούνται κι αλλού, σε άλλα νήματα, σε παρέες, σε άλλα fora του εξωτερικού κλπ κλπ, μην το παίρνεις και προσωπικά !
Τώρα τα αυθεντικά vs μαϊμου και το μην στηρίζουμε την κλοπή, μου θυμίζουν το σποτάκι "η πειρατεία σκοτώνει την μουσική" Θυμάστε τα cd των 20€ και 25€ ; Πόσα πήγαιναν στον καλλιτέχνη και στην δισκογραφική του και πόσα στον παραγωγό και στον διανομέα πχ metropolis; Δεν μας είπε κανείς ότι οι διανομείς σκότωναν την μουσική τελικά κι όχι οι πειρατές. Οι πειρατές σκότωσαν το metropolis όχι την μουσική...

Αυτά, καλή σας νύχτα !!!


Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #418 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 03:43 »
Με αποτέλεσμα να ακούμε σήμερα μουσική με ποιότητα  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #419 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 09:54 »
Ωραία και ενδιαφέροντα όσα διάβασα, όμως μήπως θα πρέπει να εστιάσουμε στο "Πρωτότυπα και ιμιτασιόν" σχετικά με το άτμισμα?

Μήπως επίσης θα πρέπει να δούμε λίγο πιο σοβαρά το "τι" SS είναι πχ το μοντ των Ελλήνων κατασκευαστών και τί SS είναι το φωτοαντίγραφο πχ της Fasttech?
Ότι χρειάζονται άλλα μηχανήματα τα μέν και άλλα τα δε για μα παραχθούν?
Ότι άλλο το 303 ατσάλι και άλλο το 316?

Το ξαναλέω, παιδιά... Είναι πράγματα που όλη μέρα στο στόμα μας τα βάζουμε, και στα χέρια μας τα κρατάμε.

Φαντάζεστε τον χειρούργο της δική σας εγχείρησης να χρησιμοποιεί εργαλεία από 303 ατσάλι? :)) αγορασμένα από Fasttech ? :idiot1: :laugh1: ( ξέρω... Τραβηγμένο το παράδειγμα!!! :tongue_smilie:)

Γιατί άραγε όσο και να έχω καθαρίσει, βράσει, τρίψει το κλώνο του Οδυσσέα που έχω, πάλι ξινίλα μου βγάζει στο υγρό?
Γιατί όταν τον παράτησα με υγρό μέσα του το υγρό σε 3-4 μέρες άλλαξε χρώμα ? (κοκκινωπό)
Γιατί το ίδιο συνέβη και σε άλλο ατμοποιητή κλώνο που έχω? :dontknow:

Τη στιγμή που ατμοποιητής με 306 ατσάλι που έχω με ίδιο υγρό μέσα του, εδώ και δυο βδομάδες το υγρό ΟΥΤΕ άλλαξε χρώμα ΟΥΤΕ τώρα μόλις που τον δοκίμασα μου έδωσε άλλη γεύση?

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 10:03 από demkoni »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246357 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572256 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122085 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298066 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511840 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios