vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 7 χρήστες
trabaman, manoslykos, camber, Tem, bloodlessz, mantzoumis, george kotsopoulos

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #435 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 14:07 »
Καλό ατσάλι , τιτάνιο , χρυσάφι... :D
Τι καλο ατσάλι ολα το ίδιο ειναι στο χέρι σημασία εχει να ειναι κρύο για να μην ιδρώνει το χεράκι  ;D


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #436 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 14:17 »
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο.

Αν οι μπαταρίες ego ήταν από ατσάλι θα τις έλεγαν μοντ.???????????? :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #437 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 14:19 »
oxι........κινεζιες θα τις ελεγαν παλι εαν δεν ηταν ovale και δεν ειχαν 40 ευρω η μια!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #438 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 14:52 »
 ???  Για να πω την αληθεια αρχισα να αισθανομαι καπως....αμηχανα.
Ατσαλι 303/304/316,αλουμυνιο αεροπορικου τυπου η οχι,τιτανιο και δεν ξερω και τι αλλο,ρε παιδια παπουτσια κανω και ειπα να σταματησω το κ/τ.Αν ηξερα οτι για να το κανω αυτο θε επρεπε να ειμαι επιστημονας,μαλον θα εμενα εκει που ημουν.
Εξαλου δεν θα ειμαι ποτε 100% συγουρος οτι αυτο που πηρα για ατσαλι 316 να ειναι οντος ετσι,γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω απο μεταλα και ουτε προκειτε να το παω για αναλυση
Θα μου πειτε τωρα οτι γι'αυτο γινετε μια συζητηση,για να μαθαινουν και οι ασχετοι.Ομως και παλι δεν καταλαβαινω.Ισως και να ειμαι αργοστροφος,δεν ξερω.Αυτο που ξερω συγουρα ειναι οτι εχω χασει την μπαλα.
Τελος παντων εγω θα συνεχισω αυτο που κανω,οπως το κανω,με αυτα που εχω.Αλωστε αν αρχισω να αποφευγω οτι μου κανει κακο τοτε θα πρεπει να ανακαλυψω και την μηχανη του χρονου ωστε να με παει μερικες εκατονταδες χρονια πισω τοτε που ολα ηταν πιο απλα και υγιεινα απο οτι σημερα.
Προσωπικα αυτο που ενδιαφερει εμενα ειναι η ελλαδα.Οι ελληνες κατασκευαστες.
Εχουμε ενα φορουμ,με αρκετα μελη,που ο καθε ενας γραφει κοιταζοντας πως να βοηθησει τον συνατμιστι του.
Ισχυει αυτο και για τους ελληνες κατασκευαστες απεναντι σε μας η μας βλεπουν και αυτοι οπως μας βλεπουν και οι κινεζοι($$$$$);

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #439 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 15:05 »
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο.

Αν οι μπαταρίες ego ήταν από ατσάλι θα τις έλεγαν μοντ. ??? ??? ??? ??? :dontknow: :dontknow:

 mod·i·fi·ca·tion  /ˌmɒdəfɪˈkeɪʃən/   
noun  1. an act or instance of modifying. 2. the state of being modified; partial alteration. 3. a modified form; variety. 4. Biology . a change in a living organism acquired from its own activity or environment and not transmitted to its descendants. 5. limitation or qualification.

Μετάφραση:

Ουσιαστικό
1. Η πράξη της τροποποίησης
2. Η κατάσταση του να έχεις τροποποιηθεί, μερική παραλλαγή
3. Μία τροποποιημένη μορφή, ποικιλία
4. Βιολογία: Μία αλλαγή ενός ζώντος οργανισμού, επίκτητη λόγω δικών του ενεργειών ή περιβάλλοντος και μη κληροδοτούμενη
5. Περιορισμός ή απόκτηση δεξιοτεχνίας.

Εμάς μας ενδιαφέρει το 3, και εύστοχα ο Παππούς θέτει το ερώτημα: τι είναι μοντ? Μήπως είναι ιδιοκατασκευή εκτός μάρκας? Μήπως είναι οτιδήποτε έχει μάρκα και εμπορική συσκευασία αλλά όχι ηλεκτρονικό κύκλωμα? Ή μήπως είναι οτιδήποτε εκτός από εξειδικευμένες μπαταρίες (ego, elipse, 510[Titan Tank, M&M])?
Αν είναι το 1ο, τότε το Provari δεν είναι Μοντ(εκτός αν περιοριστούμε στα μηχανικά).
Αν είναι το 2ο, τότε όλα τα μηχανικά τα οποία είναι εκτός εμπορικής συσκευασίας, δεν είναι μοντ (και είναι για παράδειγμα το Screwdriver, το Ecab και το Tottaly Wicked Odyssey).
Αν είναι το 3ο, τότε ότι παίρνει μπαταρία είναι μοντ.

Εγώ απαντάω στο ερώτημα ως εξής: μοντ είναι οτιδήποτε έχει χρησιμοποιήσει την αρχική ιδέα (901 μπαταρία και prefilled carto μίας χρήσης φαντάζομαι) και την έχει εξελίξει. Και εδώ περιπλέκονται τα πράγματα! Στον πολυβολτικό τομέα, το Προβάρι είναι το πρώτο πολυβολτικό εργαλείο που κυκλοφόρησε(δεν ξέρω, υποθέτω). Άρα αυτό είναι η αρχική ιδέα (άρα δεν είναι μοντ) και η ego Twist είναι μοντ (παραλλαγή της αρχικής ιδέας)?

Με έκαψες μεσημεριάτικα παππού!!!


 

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #440 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 15:14 »
Γιατι τα hybrid ειναι πραγματικά hybrid; :P

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #441 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 15:25 »
Εγώ μέχρι τώρα, είχα στο μυαλό μου ότι όταν λέμε mod, εννούμε μια συσκευή (στην περίπτωσή μας Η.Τ.) της οποίας η μπαταρία μπαίνει και βγαίνει ή/και μπορείς να τοποθετήσεις διαφόρων ειδών ή/και μεγεθών μπαταρίες, με αποτέλεσμα να αλλάζεις και το μέγεθος της συσκευής, την διάρκεια ατμίσματος, την ισχύ κλπ.

Οτιδήποτε είναι fix... είναι απλώς ένα Η.Τ.

 :hmmm:

Υ.Γ.
(άκου εκεί... απλώς!!!).


Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #442 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 15:47 »
Και πολύ σωστά τα έχεις στο μυαλό σου :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #443 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 16:33 »
@ vantamis


Και τα μηχανικά mod, τα λέμε, αλλά δεν αλλάζουν ισχύ.


Αρα, σωστή η σκέψη σου, μέχρι πριν την ισχύ.
Γιατί τις VV τύπου eGo μπαταρίες, θα τις λέγαμε και αυτές mod.  :)

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #444 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 16:41 »

Και τα μηχανικά mod, τα λέμε, αλλά δεν αλλάζουν ισχύ.



Αλλάζουν! Αλλάζουν!
Απλά λίγο πιό άγρια κι απότομα!
Πηγαίνουν από τα 3,7V στα 7,4V με την μία!!!!
(κι ακόμη παραπέρα για τους τολμηρούς)
Τέτοιο έχω...
 :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #445 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 16:50 »
Kick λοιπόν.


Άρα οχι μηχανικό  ;)


---------------
off topic το ξέρω, οπότε δέχομαι άνετα σκούπα  :yes:
---------------

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #446 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 16:52 »
Όχι, δεν έχω kick!
Απλώς με τον συνδυασμό μπαταριών που μπορείς να τοποθετήσεις μέσα, αλλάζεις τα volts....
3V, 3,6V, 3,7V, 6V, 7,4V κοκ  ότι σου δίνει η μπαταρία/ες
Με το kick πρέπει να έχεις μία μόνο μπαταρία και ρυθμίζεις τα Watts...


Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #447 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 17:42 »
οφ τοπικ ον...

αυτο ειναι ασφαλες που λες;;;;

γιατι νομιζω πως οχι;;;

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #448 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 17:51 »
Εϊμαστε όντως off-topic, έχει εκτενη άρθρα για τις μπαταρίες και την χρήση τους σε άλλα νήματα, αλλά μιας που άρχισα να γράφω... όχι, δεν είναι και πολύ "σοφό" να στιβάζεις μπαταρίες, ειδικά πάνω από 2 (!!!), όμως είναι κάτι που γίνεται, κι ας είναι πιο επικύνδυνο από την μία.
Το καλύτερο (κατ'εμέ) είναι μία μπαταρία IMR και χαμηλότερη αντίσταση σε Ωμ, ειδικά σε μηχανικό Mod. Αλλά όχι ότι δεν έχω δοκιμάσει και ατμίσει και με 2.

Κι αυτό με τις μπαταρίες, βέβαια, είναι άσχετο με την προέλευση ενός mod ή την χώρα παραγωγής (για να "πατήσω" και λίγο μέσα στο... topic).

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #449 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 18:23 »
επειδη ομως μας διαβαζουν και νεοι ατμιστες
καλο ειναι να μη λες τετοιους συνδιασμους μπαταριων που θα μπορουσαν να κανουν το φουστανο παλι πιο πλουσιο...

τετοιοι συνδιασμοι απαγορευονται δια ροπαλου η εκρηξεως!!!

και για το αν οι imr ειναι πιο ασφαλες σορρυ αλλα εκρηξη εστω και απο imr 5 ποντους απο το κεφαλι μου δε θα θελα...και ειδικα σε μηχανικο μοντ

και σιγουρα ασχετως προελευσης μοντ μαιμου/κλωνο η αυθεντικου δε κανουμε τετοια πραγματα

σορρυ για το οφ τοπικ
αλλα επρεπε να το γραψω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 1 109 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:29
από Tem
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 106 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:22
από Tem
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247497 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572688 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2107 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122777 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 799 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 504 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8871 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298491 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140