vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

395 επισκέπτες, 2 χρήστες
tsipi, JohnDag

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #390 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 14:00 »
Σωστά τα επειχηρήματά σου αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας ότι το τάδε μοντ(ας μη βάλουμε ετικέτες)
που κάποιος προπληρώνει πάει να πει ότι πρώτον δεν έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και μπορεί να δώσει τα
χρήματά του 1-2 ή και 3 μήνες νωρίτερακαι δεύτερο.
Ποσώς τον ενδιαφέρει ο χρόνος απλά θέλει να είναι από τους πρώτους που θέλει να πάρει στα χέρια του τη
νέα κατασκευή και ελάχιστα τον ενδιαφέρει ο χρόνος παραλαβής και το όποιο κόστος.

Οπότε για ποιό λόγο να πληρώσει λιγότερα από μένα που δεν καίγομαι κιόλας για την συγκκριμένη κατασκευή
αλώς μπορεί να εφοδιαστώ με αυτήν 1-2 ή και 3 μήνες μετά την κυκλοφορία της.

Συνήθως έτσι δε γίνεται με τους πρώτους αγοραστές.Αφού έχουν την τιμή να πάρουν στα χέρια τους πρώτοι το
συγκεκριμένο προιόν,το οποίο σημειωτέον  είναι από τα καλίτερα στην αγορά ,δεν θα πρέπει να έχουν και την
απαίτηση να πληρώσουν λιγότερα από τους υπόλοιπους.
Έτσι δε γίνεται και στα εγκαίνια κάποιου καταστήματος.? :dontknow:
Συνήθως οι πρώτοι πελάτες δεν αφήνουν πάντα και κάτι παραπάνω για να πάει καλά και το κατάστημα. :hmmm:

Υ.Γ. Η απάντησή μου αφορά τομ ποστ του Vantamis και όχι του Γιάννη Παπ ο οποίος με πρόλαβε και μπήκε
      ανάμεσα. :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #391 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 14:05 »
Vantamis αυτή είναι μια παράμετρος την οποία σκόπιμα παρέβλεψα, για να μην αρχίσω διάλεξη περί εταιρικής διακυβέρνησης, μεθόδους συγκέντρωσης κεφαλαίου και άλλα. Και είναι απόλυτα σωστά τα λεγόμενά σου. Η πιο βασική χρηματοοικονομική εξίσωση, είναι μεγαλύτερο ρίσκο=μεγαλύτερη απόδοση (αν το ρίσκο μας κάτσει φυσικά!) αλλά και μεγαλύτερη χασούρα πιθανόν. Ας πάρουμε για παράδειγμα τη δημιουργία μίας Α.Ε. Ένας (άνθρωπος, λόχος, δεν έχει σημασία) έχει την ιδέα. Χρειάζεται χρήμα για να την πραγματοποιήσει, και αυτό για να το βρει μπορεί είτε να το καλύψει με ίδιους πόρους (συμπεριλαμβανομένου και του προσωπικού δανεισμού), ή να εκδόσει ομολογίες, ή να προβεί σε δημόσια προσφορά. Στην πρώτη περίπτωση, έχει όλο το κέρδος δι εαυτόν μείον τους τόκους εάν πρόκειται για δανεισμό. Στη δεύτερη περίπτωση, δανείζεται στην ουσία με την υπόσχεση να αποπληρώσει εφ' άπαξ είτε σε μετρητά, είτε σε ποσοστό κερδών της εταιρείας (μετοχές, συνήθως προνομιούχες ως προς τη διανομή μερίσματος και την ελεύθερη διάθεση στην αγορά αλλά χωρίς δικαίωμα ψήφου). Στην τρίτη, στην ουσία μοιραζεται το κέρδος του πωλώντας μετοχές. Αν θέλει να τις πάρει πίσω, τότε πρέπει να τις αγοράσει, πράγμα όχι πάντα συμφέρον καθώς για να θέλει να τις αποκτήσει θα πρέπει να πληρώσει υπεραξία πάνω από την ονομαστική τους αξία (θεωρώντας πάντα ότι η ιδέα απέδωσε πλέον του αναμενόμενου). Εκτός αν έχει καβάτζα, οπότε ρίχνει εικονικά την αξία (καλύπτοντας τη ζημιά με προσωπική αύξηση), αλλά μην επεκταθούμε σε rogue trading και corporate tactics for advanced users! Το ίδιο και με τις προπληρωμές. Στην ουσία οι προπληρωμές αποτελούν άτοκο δάνειο, και όμως δουλεύουν. Και όχι απλά δάνειο, αλλά και το περιθώριο κέρδους μπροστά! Εντάξει, είναι μια τακτική η οποία ακολουθείται επί αιώνες από την Bentley, έχουμε φτάσει σε σημείο να συγκρίνουμε το οποιοδήποτε μοντ με την Bentley? Θεωρώ τη συνομοταξία των ατμιστών, άτομα υψηλής νοημοσύνης, για πολλούς και διάφορους λόγους. Και όμως, πολλοί δανείζουν άτοκα κατασκευαστές, χωρίς καν να αναλογίζονται τι έχει συμβεί. Αρχίζω και αναρωτιέμαι σοβαρά: μηχανολόγους και ηλεκτρονικούς και τορναδόρους γνωρίζω. Έναν γραφίστα χρειάζομαι να μου φτιάξει ένα μοντ, και λίγη διαπραγματευτική δύναμη για να κλείσω forward contract με τους υπόλοιπους. Θα με χρηματοδοτήσετε για να φτιάξω ένα μοντ?

Μπορεί να ακούγεται λίγο ειρωνικό το σχόλιο, αλλά αναλογιστείτε τα εξής: μεταξύ μας κάνουμε ένα μοντ γνωστό. Αν έκανα μια τέτοια κίνηση, την άλλη μέρα λογικά η φωτό θα ήταν στο νήμα "νέες κυκλοφορίες". Κάποιοι από εδώ που είναι μέλη και σε άλλα φόρουμ, θα το ανέβαζαν και εκεί, είτε γιατί πιστεύουν ότι αξίζει τον κόπο, είτε απλά για να πουν ότι βρήκαν κάτι νέο, είτε γιατί πιστεύουν ότι αυτές οι πληροφορίες πρέπει να είναι διαθέσιμες σε όλους, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο. Σε μικρό χρονικό διάστημα, ο Cruiserάκος έχει γίνει διάσημος (ευνοϊκό σενάριο), οι προπαραγγελίες πέφτουν βροχή, οι προπληρωμές το ίδιο και ξεκινά η παραγωγή. Χωρίς κάν να λερώσω χέρια. Από την άλλη, το μοντ θάβεται, μηδέν προπαραγγελίες, μηδέν κίνηση στο paypal, μηδέν παραγωγή. Έχασα κάτι? Όχι. Και σαν ασχολούμενος με το Οικονομολογικό επάγγελμα, οποιαδήποτε μπίζνα με μηδενικό ρίσκο και δυνητικά τεράστια απόδοση, είναι καλή μπίζνα!!! Που κολλάει όλο αυτό με το θέμα?

Στο ότι τελικά, τι πληρώνουμε? Προσωπική εργασία? Ιδέα? Σχεδιασμό? Καινοτομία? Ή απλά έξυπνους επιχειρηματικούς ελιγμούς?

Δεν μπορώ να ξέρω τι κάνει ο κάθε κατασκευαστής, αν επιμελείται ο ίδιος την παραγωγή του, αν τεστάρει κάθε κομμάτι ξεχωριστά, ή αν απλά κάνει την κίνηση που περιέγραψα πιο πάνω. Σίγουρα υπάρχουν κατασκευαστές από όλες αυτές τις κατηγορίες. Και εκεί θα χτυπήσει ανελέητα ο Κινέζος. Γιατί ενώ πουλάει λιανικά, στηρίζεται σε κανόνες χονδρεμπορίου. Μπορεί τα €1000 που θα βγάλω εγώ με 15 κομμάτια ο Κινέζος να χρειαστεί 150 για να τα βγάλει, αλλά οι ποσότητες που κάνει δεν του στοιχίζουν κάτι παραπάνω. Εν αρχή ην η ο κλώνος λοιπόν, και σεβασμός σε όσους είχαν τη διορατικότητα να χρησιμοποιήσουν την αγορά και τις προτιμήσεις συγκεκριμένων target group προς όφελός τους.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #392 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 14:41 »
Στην περίπτωση όμως που η παραγωγή χρηματοδοτείται από άλλους, βλ. προπαραγγελίες και προπληρωμές, θεωρώ ότι τα πράγματα θα έπρεπε να είναι λιγάκι διαφορετικά, διότι μειώνεται δραματικά ο παράγοντας επιχειρηματικό ρίσκο! Είναι πολύ καλό σύστημα από την μία, γιατί ίσως διαφορετικά δεν θα μπορούσε να υπάρξει παραγωγή -ειδικά στην περίπτωση που μιλάμε για κάποιον ιδιώτη-, από την άλλη όμως, αυτοί που προ-παραγγέλνουν και προ-πληρώνουν θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν μια πιο ευνοϊκή μεταχείριση! Και κάτι τέτοιο θα μπορούσε πολύ απλά να γίνει, με μια γενναία έκπτωση, υπολογίζοντας μόνο μικρό μέρος του κέρδους.
Συμφωνώ απολύτως. Και το θεωρώ σωστή και θεμιτή κίνηση προώθησης.
Το έχω δει συχνά να αναφέρεται και ως εξαιρετικό μάρκετινγκ από μεγάλα ονόματα του χώρου (πχ, Σεθ Γκόντιν): οι καλοί και οι πιο ενθουσιώδεις πελάτες, αυτοί που θα κάνουν βιώσιμη μια προσπάθεια αξίζει να έχουν κάποια προνόμια.

Κοντινό είναι και το παράδειγμα των ιστοχώρων όπου νέοι δημιουργοί ή εφευρέτες αναζητούν υποστήριξη για να βάλουν σε εφαρμογή τις ιδέες τους (όπως το kickstarter.com). Συνήθως όσοι γίνουν "σπόνσορες" τις νέας ιδέας έχουν, εκτός από το προϊόν σε προνομιακή συνήθως τιμή, και κάποια παραπάνω αναγνώριση.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #393 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 16:31 »
Εγώ θα πω κάτι πιο απλό.
Κατεβάστε στον υπολογιστή σας μια φωτό από το κάθε πανάκριβο, επώνυμο, original μοντ που γνωρίζετε, ελληνικά ή ξένα.
Αν ξέρετε λίγο photoshop, σβήστε τα λογότυπα.
Βάλτε τις φωτό την μία πλάι στην άλλη.
Κοιτάξτε τις με προσοχή.
Απαντήστε ειλικρινά στον εαυτό την απλή ερώτηση "ποιό είναι πρωτότυπη ιδέα και ποιό αντιγραφή ; "

Αυτό, όσον αφορά την κοστολόγηση της ιδέας, ως μέρος της τελικής τιμής...
Για κόστη υλικών, εργασίας, φόρους κλπ, ξαναδιαβάστε τα δυο τελευταία ποστ του Giannis Pap... (#362 και #389) . Πιό αληθινός, πεθαίνεις (ή banάρεσαι  :)) )

Νομίζω πως το επόμενο στάδιο, από αυτό που ζούμε τώρα, θα είναι οι ίδιοι οι κατασκευαστές να στέλνουν τα σχέδιά τους στην Κίνα για ... "κατασκευή"  ;D
Ή ίσως, να στέλνουν μόνο λογότυπο και να διαλέγουν τα σχέδια από κατάλογο πχ "θέλω το τηλεσκοπικό του el3V8tor, με το κουμπί του nemesis  και, την κεφαλή με τον ρυθμιστή αέρα του gg... ααα, κι όλα αυτά σε ατσάλι 316 και με ξύλινη θηκούλα σαν του επετειακού caravela"

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #394 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 17:59 »
Εγώ θα πω κάτι πιο απλό.
Κατεβάστε στον υπολογιστή σας μια φωτό από το κάθε πανάκριβο, επώνυμο, original μοντ που γνωρίζετε, ελληνικά ή ξένα.
Αν ξέρετε λίγο photoshop, σβήστε τα λογότυπα.
Βάλτε τις φωτό την μία πλάι στην άλλη.
Κοιτάξτε τις με προσοχή.
Απαντήστε ειλικρινά στον εαυτό την απλή ερώτηση "ποιό είναι πρωτότυπη ιδέα και ποιό αντιγραφή ; "

Αυτό, όσον αφορά την κοστολόγηση της ιδέας, ως μέρος της τελικής τιμής...
Αυτό που λες δεν έχει καμιά σχέση με την κοστολόγηση της ιδέας.
Εξ ορισμού η κόπια είναι κάτι που δεν μπορείς εύκολα να ξεχωρίσεις από το πρωτότυπο (τουλάχιστον σε φωτογραφία).
Εξάλλου δεν ατμίζεις, δεν οδηγείς, δεν φοράς, δεν πίνεις μια φωτογραφία!  8)

Σχεδιάζω. Μπορώ να κοπιάρω κάποια πράγματα σε ένα τέταρτο. Αν έπρεπε να τα σχεδιάσω εξ αρχής για ένα πελάτη θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Αλλιώς θα τον έκλεβα, θα του έδινα σκάρτο πράγμα -κι ας μην το καταλαβαίνει πάντα. Το δύσκολο δεν είναι να βάλεις δυο γραμμές στη σειρά. Το δύσκολο είναι να ξέρεις ποιές γραμμές, πότε και γιατί. Αυτή είναι η δουλειά, αυτό θα πληρώσει ο πελάτης. Το τελικό σχέδιο μπορεί να το κοπιάρει κι ένα πιτσιρίκι, επειδή θα το έχει έτοιμο, χωρίς καν να καταλαβαίνει γιατί επέλεξα να κάνω κάτι έτσι κι όχι αλλιώς.

Να το πω αλλιώς:
Είναι σαν να λες πως ο Τσιτσάνης και μια οποιαδήποτε κομπανία που μπορεί να παίξει την "Συνεφιασμένη Κυριακή" σου έχουν προσφέρει την ίδια ευχαρίστηση, τους χρωστάς τα ίδια πράγματα. Δεν είναι έτσι, το τραγούδι υπάρχει επειδή το έγραψε ο Τσιτσάνης. Το ό,τι μπορούν να το παίξουν χίλιοι, δεν κάνει ίδια την προσφορά και την σημασία τους. Δεν το έγραψαν, το βρήκαν έτοιμο.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #395 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 18:06 »
καλη η συνεφιασμενη κυριακη του τσιτσανη....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιος αλλος δεν μπορει να ''εκτελει'' το κομματι με ποιο δεξιοτεχνια.........!!!!
οτι παραδειγμα και να πουμε παντα θα γυριζουμε απο την αρχη παιδια........!!!!!!!!!!!!
αλλιως θα πρεπει η παγκοσμια ατμιστικη κοινοτητα και ποιο πολυ οι κατασκευαστες και μεταπωλητες να δωσουν αναδρομικα μερισμα στον κινεζο Hon Lik  που εκανε το ηλ. τσιγαρο..........
δεν εχει σημασια που ηταν απλο και δυσχρηστο.......
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 18:11 από KINGGREECE »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #396 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 18:19 »
καλη η συνεφιασμενη κυριακη του τσιτσανη....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιος αλλος δεν μπορει να ''εκτελει'' το κομματι με ποιο δεξιοτεχνια.........!!!!
Σημαίνει όμως πολλά στο γιατί έχει τεράστια σημασία το ποιός είχε την "ιδέα" -και σ' αυτό το σχόλιο του kristoff απαντούσα.

Το γιατί οι κόπιες είναι άσχετο θέμα με όλη την τεχνολογία του ΗΤ και τον Hon Lik, έχει ήδη απαντηθεί κάμποσες φορές.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #397 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 18:41 »
Οτι και να γράφουμε εμεις εδω η κάθε κοπιά θα πουλήσει περισσότερα κομμάτια αποτι τα αυθεντικά και σίγουρα θα θα εχουν περισσότερο κέρδος οι κόπιες απο τα γνήσια.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #398 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 19:01 »
Δεν βλεπω κατι κακο στην κοπια,αλλα αν δεν ειναι εστω και ικανοποιητηκη η αποδοση της,τοτε ειμαι αντιθετος στο αυτο προ'ι'ον.
Ειχα πει και πιο πανω οτι δεν ειμαι κατα της αντιγραφης,εχω εναν τυπου Α2Τ τον LSE ,αλλα ποτε δεν ατμισε σαν τον Α2.   
 Δεν ζητησα να ειναι σαν τον οριτζιναλ,αλλα αυτη η διαφορα με εκανε να μην ξανα αγορασω αντιγραφη και αποτελεσμα ειχε να πληρωνω το τιμημα του οριτζιναλ με την τιμη που θελει ο καθε μοντερ σαν αντιτιμο στην δουλεια του. Ηταν δεν ηταν καλη η δουλεια του.
Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι οριτζιναλ,ειναι και τελειο.......
Νομιζω εκει ειναι το ολο θεμα.Στην τιμη,που στις μερες μας ειναι καπως εκτος λογικης.
Δεν λεω να ειναι και τζαμπα,αλλα τα τρελα ποσα που ζητα καποιος για την ιδεα,υλοποιηση,προωθηση και ατομικη εργασια του,ειναι αιτια να κοιταμε και σε αλλες..........''σελιδες''

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #399 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 19:40 »
Η συννεφιασμένη Κυριακή του Τσιτσάνη είναι τέχνη, τα μοντάκια του κάθε τσί-ου είναι τέχνη ; Τί άστοχη σύγκριση είναι αυτή φίλε μου και τί επιχείρημα στηρίζεις πάνω της ; Για υλικά πρϊόντα μιλάμε. Τα υλικά προϊόντα δεν είναι έργα τέχνης, είναι υλικά προϊόντα, πράγματα που διευκολύνουν την ζωή μας. Κι εγώ τουλάχιστον μπορώ να αντλήσω την ίδια ευχαρίστηση από ένα επώνυμο T-shirt πχ και από ένα της λαϊκής. Εφόσον και τα δύο είναι καθαρά. Επίσης απολαμβάνω την Συννεφιασμένη Κυριακή, τόσο από τον Τσιτσάνη όσο κι από τον Νταλάρα πχ, ή από την όχι και τόσο ταλαντούχα κομπανία του χ ρεμπετάδικου.

Δυστυχώς για κάποιους, τα ιμιτασιόν είναι (ορισμένα) εξίσου καλά με τα ορίτζιναλ και σε πολλούς προσφέρουν την ίδια ατμιστική ευχαρίστηση.

Όσον αφορά την κοστολόγηση της ιδέας, εννοούσα το επιχείρημα ότι κάποιος είχε μια ιδέα και την υλοποίησε και δικαιούται να πληρωθεί. Και λέω ok να την πληρωθεί, αλλά για ποια ιδέα μιλάμε... Δεν υπάρχει παρθενογένεση... Και τα επώνυμα μοντ αντιγράφουν το ένα την ιδέα και την αισθητική ακόμη, του άλλου. Επειδή ο ένας κατασκευαστής μπορεί να αναγνωρίσει για ποιό λόγο έβαλε ο άλλος κατασκευαστής τον ρυθμιστή αέρα έτσι κι όχι αλλιώς, σημαίνει πως δεν τον αντιγράφει όταν αποφασίζει να κάνει κι αυτός το ίδιο στο μοντ του; Νομίζω ότι αυτό που λέω έχει και παραέχει σχέση με την κοστολόγηση της ιδέας...

Αποσυνδεδεμένος geosurv

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #400 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 20:11 »


Δυστυχώς για κάποιους, τα ιμιτασιόν είναι (ορισμένα) εξίσου καλά με τα ορίτζιναλ και σε πολλούς προσφέρουν την ίδια ατμιστική ευχαρίστηση.



Συμφωνω με το ορισμενα. Ποσα ιμιτασιον πρεπει να αγορασεις για να σου κατσει το "ορισμενο", το 10 το καλο?? :hmmm: Να παρω 5 ιμιτασιον θα μου κατσει το ενα και στο μεταξυ θα εχω ξοδεψει σε χρημα οσο αξιζουν 2 γνησιοι.  Εγω δεν το ρισκαρω. Παιρνω τον γνησιο και τελειωνω και αν παθει τιποτα , ντριιιν το τηλεφωνο στο καταστημα, στον κατασκευαστη, οποιον βρω και να η λυση (απο τρεις ελληνες κατασκευαστες εχω αγορασει και οι τρεις σε 10 λεπτα μου ειχαν την λυση σε οτι προβλημα ειχα). Οποτε  επιλεγω  την φτηνη λυση των αυθεντικων


Και επειδη το αναφερουν αρκετοι μπορειται να μου πειτε την μαθηματικη εξισωση με την οποια κοστολογειται με τοση ανεση το χρονο, τον κοπο και την ενεργεια που σπαταλάει καποιος για να δημιουργησει?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #401 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 20:23 »
Γιαννη,δεν ειπε κανεις γιατι το κοστος ειναι μεγαλο και δεν θα επρεπε να ειναι τοσο κρινωντας απο την πλευρα του ο καθενας.
Απλα λεμε οτι με τα σημερηνα δεδομενα οι τιμες ειναι μεγαλες για μερικους.Αλλοι δεν εχουν δουλεια και εχουν ξετρελαθει με καποιο προ'ι'ον.Αυτος λοιπον θα παει να παρει την αντιγραφη,με ελπιδα να ατμιζει σαν το οριτζιναλ.
Εκει ειναι,για 'μενα το ζητουμενο.
Δεχομαι οτι ο καθε κατασκευαστης εχει δωσει την ψυχη του στο προ'ι'ον του και για την τιμη ειναι αυτος και μονο αρμοδιος,ως προς την κοστολογηση.
 
Εδω ομως δεν μπορει κανεις να πει σε κανεναν οτι κανει λαθος,να αγορασει το ιμιτασιον,αφου δεν εχει να αγορασει το οριτζιναλ.
Δεν μιλαω για 'μενα,για 'σενα,για κανεναν προσωπικα.     

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #402 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 20:56 »
Η συννεφιασμένη Κυριακή του Τσιτσάνη είναι τέχνη, τα μοντάκια του κάθε τσί-ου είναι τέχνη ;
Αυτό που τόνιζα είναι η διαφορά που κάνει ο δημιουργός.
Πάντως ειδικά στο θέμα της μουσικής δεν είναι απλό.
Είναι τέχνη που πουλιέται μαζικότατα, φτιάχνει περιουσίες και βρέθηκε στο επίκεντρο των οικονομικών συγκρούσεων που σημάδεψαν το ίντερνετ.

Δεν σχολίασες πάντως το θέμα του σχεδίου που είναι κοντά στη λογική και του ΗΤ. Συγκρίνεις αυθεντικό και κόπια σε φωτογραφία, τα βρίσκεις ίδια και λες "πού είναι η ιδέα;". Ειλικρινά δεν καταλαβαίνεις πως άλλο το "δεν υπάρχει παρθενογέννεση" και άλλο η αντιγραφή; Τα δικαστήρια την καταλαβαίνουν μια χαρά, αλλά δεν είναι πρακτικά εφικτό να στρέφεσαι στον νόμο.

Παίρνω το παράδειγμά σου περί t-shirt. Ανάμεσα σε άλλα που κάνω για την επιβίωση, σχεδιάζω t-shirt. Καλά, κακά, δεν ξέρω, πάντως τα σχέδια είναι δικά μου (εκτός από 1-2 που χρησιμοποιούν κοινές ιδέες, χωρίς copyright και χωρίς να ζημιώνεται άλλος δημιουργός). Δεν είναι επώνυμα με τη λογική του "επώνυμου", ακριβού πράγματος. Αλλά είναι δικές μου δουλειές και για κάποιες κόπιασα εβδομάδες. Δεν έπεσαν από τον Άρη, κουβαλάνε πίσω τους εικόνες που έχω δει και την αισθητική της εποχής μου. Δεν είναι παρθενογέννεση αλλά είναι συγκεκριμένα, μοναδικά σχέδια.
Αν βρω τα σχέδιά μου στη λαϊκή σε τιμές που δεν θα μπορούσα ποτέ να τις δώσω τότε (1) θα με πικράνει, (2) θα ζημιωθώ οικονομικά. Μπορεί η Ralph Lauren να χέστηκε (που καθόλου δεν αδιαφορεί αλλά τέσπα...), γιατί πουλάει εκατομμύρια. Εμένα μπορεί να με τσακίσει. Μπλουζάκια είναι, εσύ δεν θα δεις διαφορά, αλλά σου άρεσαν (ας πούμε) επειδή πάνω έχουν το συγκεκριμένο σχέδιο, όχι για το... σπάνιο ύφασμα.
Το θέμα δεν είναι να προστατευθεί το ακριβό, κανείς μας δεν είναι κορόϊδο. Αλλά αξίζει να προστατεύονται οι αυθεντικές ιδέες, γιατί αυτές κουβαλάνε γνώση, τέχνη ή τεχνική πίσω τους. Αυτές έχουν κόπο και προσπάθεια.

Στο ΗΤ συχνά (ΟΚ, όχι πάντα) υπάρχει και διαφορά στην χρήση και την αντοχή, που κάνει την κόπια λιγότερο φτηνή (κάποιες λίγες φορές και πιθανώς επικίνδυνη). Και πέρα από τα πανάκριβα τύπου Caravella, τα περισσότερα καλά πράγματα δεν είναι απρόσιτα ή παράλογα στην τιμή.
Θέλω να τιμηθεί η δουλειά των Ατμομηχανή, Gus, Paps, Atmizoo, KirFani, craven και άλλων. Το αξίζουν, οδηγούν τις εξελίξεις και, εφόσον παίζει ρόλο και ο σχεδιασμός, έχουν και κάτι από τέχνη, γιατί τέχνη μπορεί να υπάρχει και στα χρηστικά αντικείμενα. Θέλω να επιβιώσουν, να πληρώνουν τους λογαριασμούς τους, να προσλάβουν υπαλλήλους, να συνεχίσουν.
Για φτηνά μαζικής παραγωγής, έχουμε πολλές επιλογές ευτυχώς. Δεν είναι ανάγκη να πάμε στις κόπιες.
Δεν λέω πως είναι κακός αυτός που παίρνει κόπια. Αλλά αξίζει μια παραπάνω σκέψη το πράγμα, όχι "μην αγχώσουμε τον καταναλωτή και μας πάθει τίποτα!".
Εδώ σταματάω τα σεντόνια, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #403 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:09 »
Εγώ πάντως αν αποφάσιζα να κατασκευάσω ένα κορυφαιο μοντ πανάκριβο, θα έκανα το άψογο σχέδιο, θα έχωνα λεφτά για να βγάλω 20-25 τεμάχια, θα τα μοίραζα εκεί που πρέπέι και μετά όταν θα είχε γίνει το μοντ μούρη, θα έβγαζα εγώ ο ίδιος μια φθηνή κόπια στην Κίνα (ή 2 ή 3) για να κάνω πωλήσεις.


Problem solved! ;D

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #404 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:27 »
Εγω λέω εκεί στην ατμο-εταιρία να αγοράσουν το nemesis με 30 δολάρια (χονδρική ακόμα λιγότερο) και να το πουλήσουν όσο το γνήσιο αντε 10-20-30 ευρω πιο κάτω. Και καλά εκπτωση.
Σκεφτείτε το λίγο απο Ελλάδα σιγά μην υποψιαστούν πως είναι μαϊμού εκεί στο Αμέρικα :P  Ολοι θα τρέξουν να πάρουν το γνήσιο,και το μαϊμού δεν θα πουλάει άλλο και επειδη δεν θα πουλάει το μαϊμού θα ζητήσουν και καλύτερη τιμή τα παιδιά. Ήρθε η ανάπτυξη μου φαίνεται χαχα :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αντε να δούμε και άλλες Ελληνικές - κινεζιές 1:1  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:34 από Vamire »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597277 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357803 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592009 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios