vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 1 χρήστης
aoratos

Twitter

Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?

Αποσυνδεδεμένος serpico1

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #120 στις: Μαΐου 22, 2015, 19:48 »
Τελικά ήταν πολύ εύκολο το να παρατήσω το κ.τ και να ατμίζω μόνο η.τ . Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σαν τρόπο διακοπής του καπνίσματος , αρκεί να βρεθεί το κατάλληλο υγρό που θα σε καλύπτει και δεν θα σου δημιουργεί παρενέργειες στο λαιμό . Νομίζω όμως οτι  πρέπει πρώτα  να το έχεις πάρει απόφαση να απαλλαχτείς από την συμβίωση με το κλασσικό κάπνισμα και μετά όλα είναι σχετικά εύκολα ....





Αποσυνδεδεμένος serpan

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #121 στις: Μαΐου 22, 2015, 20:58 »
Καλησπέρα! για μένα το ξεκίνημα του ητ ήταν συνειδητοποιημένο και χωρίς δεύτερη σκέψη επισκέφθηκα μόνος μου κάταστημα πώλησης συσκεύων και υγρών και ως εκ τούτου ήταν εύκολο. Αυτό που είναι δύσκολο για μένα είναι όταν μπαίνω σε χώρους με καπνιστές μου είναι έντονη η τασακίλα και η πίσσα, αλλά κάνω την πάπια, γιατί ως πρωην καπνίστης, έτσι και βγαλώ άχνα μου την πέφτουνε αγρίως....

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #122 στις: Μαΐου 22, 2015, 21:45 »
Αγόρασα το πρώτο η.τ. ενώ είχα καβατζα 3 πακέτα τσιγάρα. Απλά να το δοκιμάσω. Και όχι να κόψω το κανονικό.
Από τις πρώτες τζούρες το συνήθισα. Κάπνισα τα 3 πακέτα σε μια βραδινή έξοδο ,και όταν ξέμενα από μπαταρία.                   
Παρόλα αυτά έκλινα προς το Η.Τ.
 Δεν ξανά αγόρασα και δεν ξανά κάπνισα τσιγάρο. Ούτε το ζηλεύω η μου λείπει. Απεναντίας αγόρασα άλλες 3 συσκευές.  Μου φάνηκε πολύ εύκολο ίσως γιατί δεν πιέστηκα – ανχωθηκα  να το το κοψω. 
ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ.

Αποσυνδεδεμένος nickrodos

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • ΔΙΑΓΟΡΑΣ
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #123 στις: Μαΐου 22, 2015, 22:35 »
Κακά τα ψέματα οι 2-3 πρώτες μέρες είναι οι δύσκολες να φύγει λίγο η συνήθεια...ειδικά αν αθλείται κάποιος έχει και έξτρα κίνητρο όσους πειρασμούς και να έχεις...

Αποσυνδεδεμένος TeoTews

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΤΜΙΖΩ απο 31-5-2015 ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 22, 2015, 09:05 »
Σχετικά εύκολα... Χωρίς προβλήματα αποδοχής  απο τον οργανισμό μου
συμφωνώ και με τον προλαλισαντα...Ο Αθλητισμός και οι αγώνες σε προτρέπουν περισσότερο όχι μόνο να κόψεις το κ. τσιγάρο αλλα και το ατμισμα..... Μην ξεχνάμε ότι και αυτό έχει ποσοστά  που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα  υγειας στο μέλλον..

Καλή συνέχεια σε ολους...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 09:13 από TeoTews »

Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 22, 2015, 09:19 »
Το πέρασμα από το ΚΤ στο ΗΤ για εμένα ήταν πολύ απλή και εύκολη διαδικασία.
Πιστεύω ότι συνέβη επειδή δεν προσπάθησα να κόψω το τσιγάρο οπότε και δεν είχα το σχετικό άγχος-πίεση.


Για την ώρα λειτουργεί μια χαρά :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:34 »
Για μένα ήταν αρκετά εύκολη η μετάβαση από το κ.τ. στο η.τ. Στην αρχή έψαχνα απεγνωσμένα τσιγαρίσιες γεύσεις στα υγρά. Όταν συνειδητοποίησα ότι δεν πρόκειται να βρω κάτι που να με καλύπτει και άρχισα να ατμίζω άσχετες γεύσεις (φρούτα, γλυκά κλπ) ήταν και η στιγμή που θεωρώ πως απαλλάχτηκα εντελώς από την ιδέα του κ.τ. Τώρα πια ακόμα και η μυρωδιά του κ.τ. με ενοχλεί.

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:49 »
περασα απο το κτ στο ητ πολυ ευκολα μια και το σκευτομουν πολυ καιρο πριν να το κοψω με βοηθησε πολυ και το φορουμ που εμαθα πολλα πραγματα για το ητ
κανονικο τσιγαρο  :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #128 στις: Ιουλίου 13, 2015, 20:34 »
Η μεταβαση μου απο το κτ στο ητ για μενα ηταν κατι που δεν το περιμενα αν και με την πρωτη επαφη με το ητ κοπηκε μαχαιρη το κτ χωρισ πισωγυρισματα ουτε μια τζουρα απο τοτε.
Τωρα καταλαβα οταν καπνιζα γιατη μερικεσ φωρεσ αγωραζα κατι πουρακια με γευση βανιλιασ και μου αρεσαν καταπλικτικα ΟΧΙ ΠΙΑ ΠΙΣΩ  ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΤ
 

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 368
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #129 στις: Ιουλίου 13, 2015, 21:23 »
Ας ειναι καλα ο φιλος Σπυρος που στην κυριολεξια με εσπρωξε μεσα σε καταστημα με Η/Τ.Καπνιζα 2 πακετα την ημερα και απο τοτε μαχαιρι....

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #130 στις: Ιουλίου 13, 2015, 21:31 »
Αρκετα δυσκολο μετα απο δυο πακετα την ημερα.. Αλλα δεν το εβαλα κατω κ με την βοηθεια καποιων δικων μου συν τις συμβουλες σας μετα απο 11 μηνες θελω να πιστευω οτι δεν θα ξαναγυρισω στο κ.τ.. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ralloss

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #131 στις: Ιουλίου 28, 2015, 22:42 »
 Εχω ξεκινησει το ατμισμα για δευτερη φορα και παρολο που
νομιζα πως δε θα με κρατησει , επειδη ξερω πως ειναι να ατμιζεις ,μιας και ατμιζα χωρις τσιγαρο πριν καποια χρονια,  σημερα κλεινω δυο εβδομαδες παλι χωρις τσιγαρο και δεν μου λειπει πολυ.

Το ρεκορ μου πριν ηταν 2,5 μηνες.

Βεβαια παιζει ρολο κι ο εξοπλισμος.
Πολυ σημαντικο μαλιστα.

Περυσι επειδη δεν προλαβαινα να πολυκαπνιζω στη δουλεια, ειπα να παρω ενα φθηνιαρικο ατμοποιητη και να τον δουλευω με μια ego παλια 650αρα για να παιρνω μερικες τζουρες στη δουλεια ,χωρις ομως να κοψω το τσιγαρο.

Πηρα λοιπον ενα aspire ce5 bdc.
Δεν ατμιζεται αυτο το πραγμα..

Βλεπω ακομα κατι τετοιους να κυκλοφορουν κι αναρωτιεμαι..
Αραγε αυτοι θα μεινουν στον ατμο
με αυτο τον ατμοποιητη; Εγω πιστευω με τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #132 στις: Ιουλίου 28, 2015, 22:49 »
Για εμένα ήταν εντελώς από τύχη μιας και ποτέ δεν είχα σκεφτεί να κάνω η.τ. είχα πάει ένα επαγγελματικό ταξίδι με ένα συνάδελφο και μέναμε στον 15ο όροφο ενος ξενοδοχείου που δεν είχε δωμάτια καπνιστών... έτσι έπρεπε όποτε ήθελα να καπνίσω να κατεβαίνω ασανσέρ κάτω / ασανσέρ πάνω...

Κάποια στιγμή μου λέει έχω ένα δεύτερο η.τ. μαζί μου θέλεις να σου δώσω να δοκιμάσεις? Μου το έδωσε για 3 βδομάδες που μέναμε απλά να γλυτώνω την ταλαιπωρία. Κάπνιζα και κ.τ. παράλληλα τις τρεις βδομάδες και σιγά σιγά άρχισε να μη μου αρέσει το κ.τ.

Με το που προσγειωθήκαμε Αθήνα 1 Μαίου την επόμενη ημέρα πήγα αγόρασα δικό μου και απο τότε δεν αγόρασα πακέτο ξανά. Καμία τράκα που και που τον πρώτο καιρό ίσα να ξενερώνω με την πικρίλα και τη μπόχα  :) :)

Αυτη είναι η δική μου εμπειρία :)

Αποσυνδεδεμένος kataigida21

  • **
  • 108
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #133 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 19:33 »
Στην πρώτη απόπειρα το 2011 δεν τα κατάφερα, λόγω έλλειψης γνώσεων επέλεξα λάθος ατμοποιητή που μου έδινε συχνά καμμένο, ή υγρό στο στόμα. Μετά από 1 μήνα το παράτησα. Την δεύτερη φορά, το 2012, με συμβουλή με ποιόν ατμοποιητή να πάρω, η μετάβαση ήταν εύκολη. Μόνο την πρώτη εβδομάδα το είχα πιπίλα για να μην κάνω κ.τ. Μετά την εβδομάδα άνετα. Μετά τους 3 μήνες εώς τώρα 3 χρόνια μετά, δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω (το κ.τ.). Με ενοχλεί απίστευτα!

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #134 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 20:30 »
Η 1η βδομάδα ηταν δυσκολη , το σκεφτομουν το κ.τ να πω την αλήθεια, ιδιαιτερα μετα το φαγητό,  τωρα πηγαινοντας στο να κλεισω μηνα δεν το σκεφτομαι καθολου . θα μαι σιγουρος στο εξαμηνο αν ξεμπερδεψα με το κ.τ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy