vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, 2Fdeal

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #315 στις: Μαρτίου 25, 2013, 22:04 »
'Ολες οι σπείρες πρέπει να ανάβουν σχεδόν ταυτόχρονα. Ιδανικά θα πρέπει να ανάβουν ταυτόχρονα, όμως επειδή μπορεί να έχουν μια μικρή διαφορά στο πόσο σφιχτή είναι η κάθε μια μπορεί να υπάρχει μια μικροδιαφορά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να έχεις σβηστές σπείρες. Αν υπάρχουν σβηστές αυτό σημαίνει ότι βραχυκυκλώνουν, είτε μεταξύ τους είτε με κάποιο πόλο.

Αποσυνδεδεμένος thanosp

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #316 στις: Μαρτίου 25, 2013, 23:16 »
Αν υπάρχουν σβηστές αυτό σημαίνει ότι βραχυκυκλώνουν, είτε μεταξύ τους είτε με κάποιο πόλο.

Οπότε τι κάνουμε; Κοιτάζουμε αν ακουμπάει κάποια σε καμμιά άλλη; Με πόλο δεν το κατάλαβα...Στο κάτω μέρος περνάς το λαστιχένιο δαχτυλίδι σε ένα από τα δύο άκρα της αντίστασης και μετά κουμπώνεις τον πόλο.Τι μπορεί να γίνει λάθος;

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #317 στις: Μαρτίου 25, 2013, 23:32 »
Το πιο πιθανό είναι να ακουμπάνε μεταξύ τους, λαμβάνοντας υπόψη και το πολύ λίγο χώρο που υπάρχει μέσα σε αυτούς τους ατμοποιητές. Αν και είναι λίγο δύσκολο να δείς ακριβώς τι γινεται μέσα στον σωλήνα, εστίασε την προσοχή σου στις σπείρες που δεν ανάβουν και με μια βελόνα κάνε μικρομετακινήσεις. Πολύ σημαντικό είναι, η αντίσταση σου να έχει το κατάλληλο μέγεθος πρίν μπεί μέσα στην κεφαλή... φρόντισε επίσης να αφήνεις αποστάσεις από τα τοιχώματα. Αν η αντίσταση σου βγεί κάπως απλωμένη και με το πιάσιμο από κάτω την αναγκάζεις να συρρικνωθεί τοτε πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα βραχυκυκλωμάτων. Τέλος, ξεκίνα με 4 σπείρες που βγαίνουν σχετικά εύκολα στον δεδομένο χώρο... η πέμπτη απαιτεί πολύ καλή κατασκευή.

Αποσυνδεδεμένος oceanic973

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #318 στις: Μαρτίου 26, 2013, 17:52 »
Χαιρετώ όλους
Αν και σχετικά νεος στο άτμισμα αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή και να φτιάξω μόνος μου αντίσταση για τον mini vivi nova.
Διάβασα όλο το νήμα  :yes: αλλά θα ήθελα κάποια διεκρίνηση.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιήσω σύρμα με αντίσταση 0,18 και διπλό φυτίλι 2mm πόσες σπείρες πρέπει να κάνω για να πάρω αντίσταση 2,4 η οποία με ενδιαφέρει σαν αποτέλεσμα.
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #319 στις: Μαρτίου 26, 2013, 18:25 »
Δοκίμασε με 5 σπείρες και βλέπεις....
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια τυποποιημένη σχέση που να συσχετίζει σπείρες και Ω. Τα Ω εξαρτώνται αποκλειστικά από το μήκος και το είδος του σύρματος.
Αρα πρακτικά τα Ω εξαρτώνται από τον τρόπο που τυλίγει κανείς το φιτίλι, το πάχος του φιτιλιού ( ακόμα και φιτίλια ίδιας ονομαστικής διάστασης διαφέρουν στην πυκνότητα της πλέξης), τις αποστάσεις των σπειρών καθώς και από το αν βάζει κανείς βελόνα για το στρίψιμο.

Αποσυνδεδεμένος oceanic973

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #320 στις: Μαρτίου 26, 2013, 19:37 »
ευχαριστω για την απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #321 στις: Μαρτίου 28, 2013, 12:57 »
καλησπερα,λοιπον μετα απο πολλες βραχικυκλωσεις καταφερα να αλλαξω την φυτιλοαντισταση στο vivi.Δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα(δεν δινει πολυ γευση)
χρησιμοποιησα 1 φυτιλι 3mm και η αντισταση βγηκε 1.9.Καμια προταση?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #322 στις: Μαρτίου 28, 2013, 15:27 »
να καψεις σε γκαζακι το φυτιλι πριν το στριψεις..αν αυτο που περνεις σαν γευση ειναι φυτιλιλα...
Αν ειναι προς καμενο κοιτα την τροφοδοσια σου (να μην πνηγεται το φυτιλι/να ειναι αρκετο κλπ)

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #323 στις: Μαρτίου 28, 2013, 15:36 »
καλησπερα,λοιπον μετα απο πολλες βραχικυκλωσεις καταφερα να αλλαξω την φυτιλοαντισταση στο vivi.Δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα(δεν δινει πολυ γευση)
χρησιμοποιησα 1 φυτιλι 3mm και η αντισταση βγηκε 1.9.Καμια προταση?
  • με τι συρμα;
  • χρησιμοποιεις και χωρις αντισταση συρμα;
  • αν ναι τι συρμα ειναι αυτο;

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #324 στις: Απριλίου 07, 2013, 18:36 »
vivi nova recoil

χωρίς μικρόφωνο δυστυχώς


[youtube]AOeDfk53eSc[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #325 στις: Απριλίου 14, 2013, 01:35 »
Με βάση τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που βρήκα εδώ έφτιαξα την 1η μου φυτιλοαντίσταση για CE4
6 σπείρες με σύρμα 0.18 σε 2Χ2 φυτίλι και βγήκε 3.1Ω.
Η γεύση είναι καλή (καλύτερη από το εργοστασιακό) αλλά το χτύπημα χειρότερο. Αύξησα τα volt σε 5.5 και κάπως καλύτερα αλλά θα περίμενα καλύτερο χτύπημα. Καμιά πρόταση? Να χρησιμοποιήσω 15άρι σύρμα?

Επίσης στα 5.5 volt (9.5-10 Watt) ο ατμο ζεματάει στο βίδωμα μετά από συνεχόμενες τζούρες. Υπάρχει πιθανότητα για περαιτέρω ζημιά?
Τελευταία ερώτηση: Έχω τεντώσει καλά (για τις δυνατότητές μου) τις άκρες της αντίστασης που καταλήγουν στους πόλους. Υπάρχει περίπτωση κατά τη χρήση και θέρμανση να βραχυκυκλώσει η αντίσταση? Το ρωτάω γιατί το mod μου (ιδιοκατασκευή) δεν έχει προστασία βραχυκυκλώματος.


Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #326 στις: Απριλίου 14, 2013, 02:23 »
Νομίζω ότι έχεις πολύ μεγάλη αντίσταση...
Για να ατμίσεις επαρκώς με αυτήν, πρέπει να ανεβάσεις την τάση ψηλά, όπως και κάνεις.... όμως η κατασκευή των συγκεκριμένων ατμοποιητών δεν βοηθά τα πολλά watt.
To σετάρισμα σου με  6 σπείρες, 18αρι σε διπλό δυάρι, μου ακούγεται εντάξει, όμως δεν θα έπρεπε να έχεις τόσο μεγάλη αντίσταση. Κάτι δεν πάει καλά... ή κάνεις πολύ χαλαρές τις σπείρες ή το σύρμα σου είναι kanthal που έχει πολύ μεγαλύτερη αντίσταση από το NiCr στην ίδια διάσταση.
Σε κάθε περίπτωση οι συγκεκριμένοι ατμοποιητές λειτουργούν καλά με αντιστάσεις κοντά στα 2Ω +/-0.2 ανάλογα τα γούστα.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #327 στις: Απριλίου 14, 2013, 03:03 »
Μακάρι να ήξερα  :confused1: . Ούτε και η κοπέλα στο μαγαζί ήξερε τι σύρμα ήταν.
Μετράω πάντως 12cm και μου δείχνει 6.6Ω δηλαδή 55Ω το μέτρο άρα μάλλον kanthal πρέπει να είναι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #328 στις: Απριλίου 14, 2013, 04:18 »
Κάνε 4 σπείρες σε διπλό δυάρι και ξαναδοκίμασε.... (σφιχτές σε καρφίτσα ή απαλές χωρίς καρφίτσα)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #329 στις: Απριλίου 14, 2013, 06:05 »
Έκανα αρκετά πειράματα και κατέληξα σε 4 σπείρες. Ας πρόσεχα.
Αν είχα διαβάσει πρώτα το μήνυμά σου θα είχα γλυτώσει πολύ κόπο  :tongue_smilie:
Μου βγήκε 2.1Ω και πάει μια χαρά προς το παρόν. Κάπως υποδεέστερη από το προηγούμενο setup η γεύση αλλά σαφώς καλύτερο χτύπημα (αυτό είναι που με ενδιαφέρει βασικά).

Είναι οι πρώτες μου προσπάθειες και είμαι ενθουσιασμένος. Καθόλου καμένο, καμία πλαστικίλα. Όταν βελτιώσω την τεχνική μου πιστεύω θα έχω ακόμα καλύτερη απόδοση. Είχα μπουχτίσει και εκνευριστεί με τις εργοστασιακές κεφαλές.

slammer αν έχεις να προτείνεις κάποιο setup για όσο το δυνατόν καλύτερο χτύπημα, είμαι όλος αυτιά  :-*

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 25 6121 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 05:42
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825226 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508283 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9103 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155234 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244360 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763293 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog