vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

150 επισκέπτες, 5 χρήστες
Giannis.B, manoslykos, truckman, Tazz, camber

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Το λέω ρε συ Πολυκράτη γιατί δεν μπορούν όλοι να στριβουν σύρματα... πχ εγώ! ενω κάνω πολύ λεπτά πράγματα καθως και φιτιλοαντιστάσεις, στο στριψιμο συρμάτων δεν το καταφέρνω με τίποτα... τελικά με ένα αυτοσχέδιο ΤΣΑΦ είδα τι σημαίνει ΝΟΝ  :respect: :respect: :respect:


Βέβαια να τονίσω ότι δεν είναι απαραίτητο να μπεί το ΝΟΝ και στις δύο πλευρές, πολύ σημαντικό να μπεί όμως στο + που είναι και πολύ μακρύ.
Οι συγκεκριμένοι ατμοποιητές χάνουν πολύ χωρίς ΝΟΝ, και δεν μιλάω για ατμό, αλλά κυρίως στη γεύση που βγάζουν

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Ισως ξεφευγουμε λιγο, ισως οχι μιας και πολλοι συνατμιστες ξεκινουν να δοκιμασουν στριψιματα σε ατμοποιητες σαν αυτου του νηματος, για να δουν αν "το εχουν" και να προχωρησουν σε πιο καταληλους μετα.
Φαινεται δυσκολο, αλλά μετα απο 10 φορες (και πολλες λεω) ειναι παιχνιδακι (οτι θα γινομουνα "εξπερ" εγω, που δεν τοχω καθολου με τα μαστορεματα, ειναι η πιο καλη αποδειξη ;D). Η διαφορα με νον αντισταση στον θετικο πολο τουλαχιστον, στη γευση ειναι σημαντικη. Μου ειναι προσωπικα πιο ευκολο να ενωσω συρμα με και νον και να το τσακωσω στον θετικο, παρα να κανω αντισταση μονο με, και να προσπαθω να περασω τις ακρουλες αναμεσα σε βιδα και να σφιξω με κατσαβιδακι σε ατμοποιητες φτιαγμενους για αυτον τον σκοπο.
Με λιγη προπονηση ολα γινονται!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Εχω έναν mini-Vivi και έναν Thor οι οποίοι για να πω την αλήθεια, δεν μου πολυάρεσαν. Επίσης όσες επισκευές δοκίμασα δεν με ικανοποίησαν 100%, τελικά μετά την εμπειρία στον evod και τις επισκευές που έκανα στις κεφαλές του αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω....
Πάντα με ΝΟΝ σύρμα και στα δύο άκρα, σύρμα 0.15, μήκος 30 χιλιοστά, αρχική αντίσταση ~1.8Ω, δοκίμασα καμμιά δεκαριά σεταρίσματα, με μονό φιτίλι, με διπλό φιτίλι, με/χωρίς φιτίλια απέξω, μακρυά/κοντά, μονό 2αρι φιτίλι εξω, διπλό 1mm φιτίλι έξω, μονό φιτίλι και διπλό τοπικά κλπ κλπ


Τελικά το καλύτερο αποτέλεσμα πέρνω με στήσιμο παρόμοιο με τον evod... μονό 2άρι που βγαίνουν περίπου 6 πυκνές σπείρες, τύλιγμα αφράτο χωρίς καρφίτσα και δύο φιτιλάκια του 1 χιλιοστού απέξω (από πάνω) και κουρεμένα φιτίλια


Το κακό είναι ότι θέλει στριφογύρισμα κατά την χρήση, αλλά σαφώς τροφοδοτεί καλύτερα απ' ότι με μακρυά. Πιθανόν αυτό που έχει γράψει ο Πολυκράτης για το "γόνατο" που κάνουν τα μακρυά φιτίλια να είναι σωστό, κυρίως στη περίπτωση του Thor/CE4. Συγκριτικά με τον evod (bottom coil) θα έλεγα ότι αυτοί οι ατμοποιητές, ίσως λόγω της πολύ μικρής απόστασης της φιτιλοαντίστασης δεν έχουν τα ίδια "γκάζια". Ενω ο evod πάει μέχρι 8-9W, οι συγκεκριμένοι μετά τα 7.5W αλλιώνουν τη γεύση. Ενδεχομένως να τους ταιριάζει περισσότερο μια λίγο πιο μεγάλη αντίσταση της τάξης των 2Ω-2.1Ω... θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά...

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Είμαι πολύ αρχάριος στην κατασκευή φ/α και παρατηρώ ότι οι έμπειροι φτιάχνουν πολλές σπείρες που με βάση τις οδηγίες τους είναι αδύνατο να κάνει κάποιος αρχάριος.

Φίλε slammer με αφράτο τύλιγμα (όπως το αντιλαμβάνεται ο αρχάριος) είναι αδύνατο να βγουν τόσες σπείρες. Υποθέτω ότι εσείς οι έμπειροι εννοείτε "αφράτο" να μη κόβεται το φυτίλι από το σύρμα και όχι απλά να εφάπτεται χωρίς κενά το σύρμα στο φυτίλι.

Το 2άρι φυτίλι έχει περιφέρεια 2*3.14=6.28 χιλ. Άρα 30 χιλ σύρμα μπορεί να φτιάξει 30/6.28=4.7 σπείρες. Οι 6 σπείρες που φτιάχνεις σημαίνει ότι η περιφέρεια των σπειρών αντιστοιχεί σε διάμετρο 1.5 χιλ περίπου. Άρα σφίγγουν αρκετά το 2άρι φυτίλι και δεν είναι "αφράτες".

Αυτά τα λέω όχι για να κάνω τον έξυπνο αλλά γιατί προσπάθησα πολύ να καταλάβω τι παίζει στην κατασκευή, τόσο από τα δικά σου γραφόμενα αλλά και άλλων. Μακάρι να σας είχα δίπλα μου και να φτιάχναμε φ/α μαζί.



Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Αφράτο εννοώ ότι το στρίβω πολύ απαλά χωρίς ορατά σημάδια συμπίεσης (χαρακτηριστικό ότι το φιτίλι κινείται γλυκά μεσα στις σπείρες με μικρή αντίσταση χωρίς να πέφτει), εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια λεπτή καρφίτσα την οποία την βάζω στο εσωτερικό της πλέξης του φιτιλιού και στη συνέχεια τυλίγω σφιχτά (χωρίς να πληγώνω το φιτίλι).

Υπολόγισε ότι ένα μερος ΝΟΝ βρίσκεται και στην αρχή και στο τέλος της φιτιλοαντίστασης, περίπου μισή σπείρα στην αρχή και μισή στο τέλος απότε σου μένουν περίπου 5 καθαρές σπείρες με σύρμα αντίστασης που ειναι πολύ κοντά στο θεωρητικό 4.7.
Βέβαια τις ονομαστικές διαστάσεις των φιτιλιών μη τις πέρνεις πολύ τοις μετρητοίς, εκτός του ότι διαφέρουν πολύ από κατασκευαστή σε κατασκευαστή ( μου έχει τύχει 1.5αρι που έχει πιο πυκνή πλέξη από 2αρι) αναφέρονται σε μια ιδεατή διάμετρο τελείως ασυμπίεστου φιτιλιού.



Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Μολις εφτιαξα μια αντισταση με διπλο 2αρι φυτιλι και 6 σπειρες 0.17 Nichrome για τον mini vivi nova μου και υπολογιζω πως ειναι γυρω στα 2.5-2.6 Ohm. Το βαζω στο VV1 στα 4 Volt, ετσι και ετσι, στα 5 ακομα καλυτερα και στα 6 αρκετα καλο, βεβαια ακομα ειναι πρωτο tank και εχει μια φυτιλιλα αλλα πιστευω να φυγει. Γενικα στα ποσα Volt μπορω να ατμιζω με αυτην την αντισταση?? Επισης με ενα dry burn ειδα οτι στα 4V οι σπειρες πρεπει να περασουν καποιοα δευτερολεπτα για να πυρωσουν ενω στα 5V πιο γρηγορα, οι σπειρες πρεπει να πυρωνουν ολες μαζι?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Πέφτει λίγο βαρύ το σκετο 0.17 στα 2.5Ω, σε αυτούς τους ατμοποιητές...
Σίγουρα πρέπει να παίξεις  πάνω από 4.5V.
Ιδανικά θα πρέπει να πυρώνουν οι σπείρες όλες μαζί (δείγμα σωστής αντίστασης) και σχετικά γρήγορα....

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδη πως θα πρεπει να φτιαχνω τις αντιστασεις για να μην πεφτει βαρυ??

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Μολις εφτιαξα μια αντισταση με διπλο 2αρι φυτιλι και 6 σπειρες 0.17 Nichrome για τον mini vivi nova μου και υπολογιζω πως ειναι γυρω στα 2.5-2.6 Ohm. Το βαζω στο VV1 στα 4 Volt, ετσι και ετσι, στα 5 ακομα καλυτερα και στα 6 αρκετα καλο, βεβαια ακομα ειναι πρωτο tank και εχει μια φυτιλιλα αλλα πιστευω να φυγει. Γενικα στα ποσα Volt μπορω να ατμιζω με αυτην την αντισταση?? Επισης με ενα dry burn ειδα οτι στα 4V οι σπειρες πρεπει να περασουν καποιοα δευτερολεπτα για να πυρωσουν ενω στα 5V πιο γρηγορα, οι σπειρες πρεπει να πυρωνουν ολες μαζι?


-Το ιδανικότερο είναι,,, ναι, να πυρώνουν όλες μαζί οι σπείρες.
-Το φυτίλι μπορούσες να το κάψεις πιο πριν για να μην έχεις αυτή τη γεύση που λες.
-Γιατί δεν έκανες  4 σπείρες, να βγάλεις μια αντίσταση κοντά στα 2ohm, και να παίζεις άψογα στα 7watt που σου δίνουν "περίπου" τα 3,7volt ?(λέω εγώ τώρα).
edit:

Δηλαδη πως θα πρεπει να φτιαχνω τις αντιστασεις για να μην πεφτει βαρυ??
Καταρχας παίζει ρόλο και το πόσο θα σφιξεις το σύρμα πάνω στο φυτίλι. θα πρέπει να μην είναι λάσκα, αλλά να μην το σφίγγει κιόλας ειδάλλως θα στο κάψει γρήγορα. το φυτίλι πρεπει να έχει αβάτζο μέσα στο σύρμα. Πάρε μια καρφίτσα και βάλτην ανάμεσα στα φυτίλια, και πέρνα το σύρμα τις σβούρες (σπείρες) που θες ψιλοσφιχτό, οπότε όταν βγάλεις την καρφίτσα να έχει αυτό το λίγο ζητούμενο αβάτζο. Εγώ βάζω ένα συνδετήρα :-) που έχω ισιώσει. Πιο χοντρος απο καρφίτσα.
κάνε (έτσι θα έκανα εγώ, ή καλύτερα έτσι έκανα) 4 σπείρες όπως σου είπα και παραπάνω. δε χρειάζεται παραπανω. αν και αυτά είναι γούστα σχετικά με τις αντιστάσεις..... άλλοι κάνουν κέφι να ατμίζουν σε 5,5volt . Εγώ ατμίζω π.χ. χαμηλά. Με χαμηλές σχετικά αντιστάσεις (απο 1,8 μέχρι και 2,3 -2,4 )
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2013, 17:31 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Το δουλευω με VV1 που δινει 4V και ειπα να φτιαξω μια πιο μεγαλη να δοκιμασω. Μεχρι ποσα Ohm σηκωνουν τα 4V??

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
"σηκώνουν" δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη λέξη. αλλά μεχρι 2,5ohm νομίζω είναι καλά. (όχι καλύτερα. Καλύτερα είναι στα 2-2,2ohm ,,,,αλλά και πάλι για μένα καλυτερο)  Αν περάσεις τα 2,5-2,6ΩΜ μετά πέφτει η ένταση στο 1,5-1,6amper (στο περίπου) . με κάτω απο 1,5amper λογικά δεν θα πάρεις αυτό που θες. θα θέλεις περίπου 1,7amper τουλάχιστον, για να φτάσεις στα 6,7-6,8watt περίπου που είναι καλά.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Λιγώστεψε τις σπείρες πήγαινε από 6 πρώτα στις 5 και μετά στις 4 αφού πρώτα δοκιμάσεις.
Ακολούθα τις οδηγίες του ksakis, για να τυλίξεις το σύρμα. Πρόσεξε, είναι πολύ σημαντικό να είναι όλες οι σπείρες ίδια σφιγμένες, μην έχεις μια πολύ χαλαρή και μια σφιχτή... η πολύ χαλαρή θα πυρώνει και θα σου βγάζει καμμένο άρωμα ενώ η σφιχτή θα πνίγει το φιτίλι... τυλιγε με σταθερότητα... με ρυθμό  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Οκ ευχαριστω για τις συμβουλες. Γενικα αν ας πουμε βαλω τις ιδιες σπειρες με 0.15 και βγει μεγαλυτερη η αντισταση, παιζει να πυρωνουν καλυτερα επειδη θα ειναι πιο λεπτο το συρμα??

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Με 0.15 θα κάνεις 4 σπείρες... γιατί έχει μεγαλύτερη αντίσταση στο ίδιο μήκος...
Για αντιστάσεις χωρίς ΝΟΝ χρησιμοποιώ στους επισκευάσιμους γενικώς ή 0.15Χ4 ή 0.17Χ5 σε διπλό δυάρι φιτίλι... βέβαια οι συγκεκριμένοι ατμοποιητές έχουν τις παραξενιές τους... (δες και παραπάνω...)

Αποσυνδεδεμένος obsession

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
Καλησπερα και Χρονια πολλα .Ειπα να προσπαθησω να φτιαξω μονη μου .φυτιλοαντιστασεις για το vivi novα.Τελικα ηταν πιο ευκολο απ οτι περιμενα, ομως καποιες απ αυτες το provari τις διαβαζει open δηλ.δεν εχουν επαφη με τον ατμοποιητη.Τι εκανα λαθος στις συγκεκριμενες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246347 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572252 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122080 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298064 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511831 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios