vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 5 χρήστες
Giannis.B, lagoudakis, manoslykos, truckman, Tazz

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #330 στις: Απριλίου 14, 2013, 12:09 »
Έχουμε κανένα σεταπ με διπλά φυτίλια και διπλή αντίσταση?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #331 στις: Απριλίου 14, 2013, 22:19 »

@camber
Νομίζω κάπου εκεί είναι βέλτιστο setup για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή. Λόγω του πολύ περιορισμένου χώρου γίνονται 4 ή 5 σπείρες, αν μπορείς να φιάξεις 5 τότε μπορείς να παίξεις με 17αρι ή ακόμα και με 20αρι σύρμα (για NiCr), αν και νομίζω ότι λόγω κατασκευής δεν παίζει ο ατμοποιητής καλά με πάνω από 7.5 με 8 W γιατί αρχίζει να μυρίζει το πλαστικό τάνκ ή στην καλύτερη περίπτωση θα έρχεται πολύ ζεστός ο ατμός και με υποβαθμισμένο άρωμα.
Είμαι σίγουρος, αν και δεν το έχω δοκιμάσει ότι η χρήση σύρματος μηδενικής αντίστασης στα άκρα θα βελτιωσει σημαντικά την απόδοση αλλά για την ένωση θα χρειαστεί συσκευή συγκόλλησης (βλέπε "Τσαφ") γιατί θα είναι πολύ δυσκολο να τακτοποιηθεί στον περιορισμένο χώρο η αντίσταση και τα στριμένα άκρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2013, 23:04 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #332 στις: Απριλίου 14, 2013, 23:01 »
Με βάση τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που βρήκα εδώ έφτιαξα την 1η μου φυτιλοαντίσταση για CE4
6 σπείρες με σύρμα 0.18 σε 2Χ2 φυτίλι και βγήκε 3.1Ω.
Η γεύση είναι καλή (καλύτερη από το εργοστασιακό) αλλά το χτύπημα χειρότερο. Αύξησα τα volt σε 5.5 και κάπως καλύτερα αλλά θα περίμενα καλύτερο χτύπημα. Καμιά πρόταση? Να χρησιμοποιήσω 15άρι σύρμα?

Επίσης στα 5.5 volt (9.5-10 Watt) ο ατμο ζεματάει στο βίδωμα μετά από συνεχόμενες τζούρες. Υπάρχει πιθανότητα για περαιτέρω ζημιά?
Τελευταία ερώτηση: Έχω τεντώσει καλά (για τις δυνατότητές μου) τις άκρες της αντίστασης που καταλήγουν στους πόλους. Υπάρχει περίπτωση κατά τη χρήση και θέρμανση να βραχυκυκλώσει η αντίσταση? Το ρωτάω γιατί το mod μου (ιδιοκατασκευή) δεν έχει προστασία βραχυκυκλώματος.
-  Πολλές σπείρες έκανες. Δοκίμασε με 4. Και δοκίμασε με  0. 16 σύρμα αντίστασης. Λέω τώρα εγώ....

Αποσυνδεδεμένος bffiesta

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #333 στις: Απριλίου 26, 2013, 00:31 »
Σε 20αρι συρμα kanthal και 2αρι φυτιλι ποσες σπειρες χρειαζονται για να παω περιπου στα 2Ω? Ειναι καλυτερα να το βαλω διπλο η μονο? εχω ego μπαταρια και βιβι νοβα μινι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #334 στις: Απριλίου 26, 2013, 00:49 »
Δοκίμασε κατ'αρχήν 4 και μετά 5 σε διπλό δυάρι, ανάλογα με το πόσο σφιχτά τυλίγεις το σύρμα... Ισως να χρειαστεί να ανοίξεις λίγο τις σχισμές που περνούν τα φιτίλια για να έχεις καλύτερη τροφοδοσία.
Εχε υπόψη σου ότι επειδή το πιάσιμο των πόλων απέχει αρκετά από την φιτιλοαντίσταση σε αυτούς τους ατμοποιητές, έχεις μια σημαντική απώλεια μήκους αντίστασης (ένα υπολογίσιμο μήκος σύρματος δεν βρίσκεται στο φιτίλι).
Ιδανικά θα πρέπει να βάλεις σύρμα με μηδενική αντίσταση στα άκρα ωστε να εξαλείψεις την απώλεια στο σύρμα.
 

Αποσυνδεδεμένος bffiesta

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #335 στις: Απριλίου 26, 2013, 00:56 »
πηγα να το τυλιξω καπως σφιχτα και σχεδον χαραζει το φυτυλι και με βελονα απο κατω :eyesplash: ..οποτε πιο χαλαρα. λεγοντας 4 η 5 να φανταστω χωρις τις 2 μισες?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #336 στις: Απριλίου 26, 2013, 01:03 »
Το "σφιχτά" σημαίνει όσο πιο σφιχτά γίνεται χωρίς να πληγώνεις το φιτίλι. Σφιχτά τυλίγουμε όταν βάζουμε βελόνα, χωρίς βελόνα πάς πιο απαλά διατηρώντας πάντα την επαφή με το φιτίλι αλλά χωρίς να το παραμορφώνεις. Όταν λέω 4 ή 5 μετράω πάντα αυτές που φαίνονται από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #337 στις: Απριλίου 26, 2013, 01:31 »
Ειναι ενας καλος μπουσουλας του φιλου slammer απο πανω, αλλά επειδη πολλά εξαρτωνται και απο το ποσο σφιγγεις, και απο την αποσταση των σπειρων μεταξυ τους, μπορει να χρειαστει να δοκιμασεις δυο τρεις φορες μεχρι να βρεις τι σου αρεσει.
Επισης,  υποστηριζοντας την προτροπη του φιλου slammer, δοκιμασε τουλαχιστον στην μια ακρη, που παει στον θετικο πολο, να εχεις συρμα χωρις αντισταση, για να μη χανεις ρευμα, και κυριως, για να μην εχεις γευση σιδεριλας απο το συρμα με αντισταση που δεν βρεχεται. Την άλλη ακρη μπορεις να την βγαλεις απο την οπη τροφοδοσιας και να την "πιασεις" στο σιλικονενιο σκεπασμα απο πανω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2013, 01:38 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος bffiesta

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #338 στις: Απριλίου 26, 2013, 01:50 »
Δυστηχως δεν εχω συρμα χωρις αντισταση και δεν ειναι ευκολο να βρω  :thumpdown:  μονο απο καποιο eshop στην επομενη παραγκελεια μου. ευχαριστω για τις συμβουλες. κατι καταφερα και εφτιαξα :)  αυριο θα δοκιμασω και αυτο με τον αρνητικο πολο στο σιλικονακι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #339 στις: Απριλίου 26, 2013, 02:13 »
O Πολυκράτης έχει κάνει διατριβή σε αυτούς τους ατμοποιητές.... το κόλπο με το σιλικονάκι είναι εξαιρετικό....
Εγω δεν τους πολυσυμπαθώ.....  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #340 στις: Απριλίου 26, 2013, 14:42 »
πηγα να το τυλιξω καπως σφιχτα και σχεδον χαραζει το φυτυλι και με βελονα απο κατω :eyesplash: ..οποτε πιο χαλαρα. λεγοντας 4 η 5 να φανταστω χωρις τις 2 μισες?
σφιχτά σε λογικά πλαίσια. Όχι με όλη σου τη δυναμη. βάλε και μια καρφίτσα απο κάτω ή απο κάποια μεριά τέλος πάντων (εγώ τη βάζω στη μέση) , την 1η στροφή (σπείρα) στην πραγματικότητα είναι μισή. Πιάστην για 1. μέτρα άλλες 3, και κάντες συνολικά 4 και βλέπεις. το ένα σύρμα θα πας στον κεντρικό πολο (το + ) το άλλο (Όπως σωστά διάβασα παραπάνω,το περνάς ανάμεσα απο το πλαστικό (σιλικονάκι) "καπελάκι" και κάνει εκεί το πλην αντί να το κατεβάζεις κάτω και εκτός του να δημιουργήσεις τη μεταλίλα (όπως τη λέω εγώ απο αυτό που έχω νιώσει), δε θα βγει και το ίδιο μεγάλη αντίσταση απο ότι θα έβγαινε αν κατέβαζες και αυτό το σύρμα κάτω, μια και θα χρησιμοποιούσες μεγαλύτερο σύρμα αντιστάσεως. Βέβαια στο 0.20 σύρμα αντιστάσεως πρέπει να κάνεις περισσοτερες σπείρες για να πετύχεις τα ίδια ohm απο ότι αν χρησιμοποιούσες 0,16 π.χ. . Αλλά εκτός αυτού, με το 0.16 ή 0.17 π.χ. δε θα καταλάβεις την ίδια μεταλίλα που θα καταλάβαινες με το 0.20 .
Τουλάχιστον σε μένα έτσι έβγαιναν όταν τις έφτιαχνα τις αντιστάσεις του vivi nova. Γι'αυτό χρησιμοποιούσα το 0.16 νικελ χρωμίου (αντίσταση).

Αποσυνδεδεμένος GATOS45

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #341 στις: Απριλίου 27, 2013, 14:00 »
Σε κεφαλη απο CE4 εβαλα σε φυτιλι 1χ2 + 1χ1 συνολο 3mm με συνδετηρα περιπου 1mm αναμεσα  7 σπειρες με συρμα kanthal ribbon 0.4x0.1 η αντιστασι βγηκε 1,7Ω και χωρεσε τσιμα-τσιμα στην κεφαλη αλλα εδω και 10 μερες ο ατμο  :fight_shot_auto: :fight_shot_auto: :fight_shot_auto: :fight_shot_auto: και απο γευση δεν παιζετε  :baby: :baby: :baby:

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Εχω το VV1 και θελω να βαλω πανω τον Vivi Nova, θελω να μου πειτε καποιο σεταρισμα για 4 ή και 5V. Εχω συρματα Nichrome απο 0.15 εως 0.17 και φυτιλι 2αρι και 3αρι. Γενικα με mod καλο ειναι να χρησιμοποιω και ακομα μεγαλυτερης διατομης συρματα, οπως ας πουμε 0.20 γιατι ειχα διαβασει οτι για ego μπαταριες μεχρι 0.18 θελουμε.... Επισης σε περιπτωση βραχυκυκλωματος το VV1 θα παθει τιποτα ή εχει προστασια??
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2013, 02:19 από pavlos0160 »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Οι συγκεκριμένοι ατμοποιητές πιστεύω ότι έχουν δύο περιορισμούς:
1. Περιορισμός στη ισχύ που μπορείς να δώσεις στην αντίσταση. Το πλαστικό τάνκ που είναι πολύ κοντά στη κεφαλή, σε συνδυασμό με το φιτίλι-πάνω περιορίζουν την ισχύ και αν δώσεις παραπάνω, υπάρχει υπερθέρμανση που προκαλεί αλλιώσεις στο άρωμα και ενδεχομένως και γεύση πλαστικού. Αρα πρέπει να μείνεις, υπολογίζω το πολύ στα 7-7.5W.
2. Περιορισμός χώρου, οπότε δεν είναι δυνατό να έχεις πολύ μεγάλο μήκος σύρματος. Ίσως ιδανικά με το χέρι να μπορείς να κάνεις το πολύ 5 σπείρες.

Επιπλέον για καλύτερη απόδοση προτείνεται η χρήση ΝΟΝ σύρματος στα άκρα, πράγμα που θα σου βελτιώσει την απόδοση και θα μειώσει άσκοπες θερμάνσεις. Με δεδομένο ότι το πιάσιμο των συρμάτων και ειδικά του θετικού πόλου είναι αρκετά μακρυά από την αντίσταση, γίνεται αντιληπτό ότι οι απώλειες είναι αρκετές χωρίς ΝΟΝ.
Μετα από αρκετές δοκιμές που έχω κάνει προτείνω τη χρήση σύρματος 0.15 με ΝΟΝ στα άκρα, περίπου στα 1.8-1.9 Ω (περίπου 30 χιλιοστά) σε μονό ή διπλό δυάρι φιτίλι. Στο μονό βγαίνουν περίπου 6 σπείρες και χρειάζονται και 2 μικρά φιτιλάκια του 1 χιλιοστού εκτός αντίστασης, στο διπλό βγαίνουν περίπου 4 σπείρες και είναι πολύ πιο εύκολο να γίνουν. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις σύρμα 0.17 χωρίς ΝΟΝ, με 5 σπείρες σε διπλό δυάρι ή μονό τριάρι και τύλιγμα αφράτο χωρίς καρφίτσα, παίζει καλά αλλά όχι όπως το στήσιμο με ΝΟΝ.
Σε κάθε περίπτωση ο πειραματισμός θα σου δώσει τη σωστη απάντηση για τα γούστα σου... 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2013, 02:53 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις σύρμα 0.17 χωρίς ΝΟΝ,
Γιατι μου το χαλασες εδω?  :))
Αν το λες λογω χωρου, ολα τα καλα συρματα χωρανε, με λιγο προπονηση γινονται σφιχτες οι σπειρες και χωρανε και κομποι-πλεξουδες με τα νον, δεν συζητω αν εχεις και κουτακι τσαφ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246353 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572254 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298065 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511831 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios