vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

160 επισκέπτες, 7 χρήστες
maprix, ZoeM, lagoudakis, Milarepa, Xameno_Skli, mathimatikos1966, Harris

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #300 στις: Μαρτίου 11, 2013, 09:50 »
το τελευταιο που αναφερεις μπορεις να το δεις και αναποδα..
..οτι εχεις, δηλαδη, την ευχερια να βαλεις παραπανω σπειρες για να φτασεις τα Ωμ που θελεις για το επιθυμητο αποτελεσμα, ενω αν δεν χρησιμοποιεις συρμα χωρις αντισταση περιοριζεσαι σε λιγοτερες σπειρες.
Γινεται και ετσι και αλλιως. Καποιος θα κανει το ενα ή το αλλο ψαχνοντας το καλυτερο αποτελεσμα. Γιατι δηλαδη, να σου πυρωνει μερος της αντιστασης που ειναι μακρια απο το φυτιλι? Ποιο ειναι το κερδος σου εκει..σε αυτο το κομματι της αντιστασης?

Εγω καταλαβαινω πολυ καλα τους λογους που συνατμιστες, ακομη και αν ειναι πιο μπελαλιδικο, το κανουν... αν δεν βαριωμουν οταν τις εφτιαχνα, αυτο θα εκανα και εγω. Σε αντιδιαστολη, χρησιμοποιουσα παχυτερο συρμα (17αρι) ωστε να βγαλω τις παραπανω σπειρες που ηθελα και να ειναι μικρα τα ωμ αντιστασης εκτος φυτιλιου (να μην επιδρουν πολυ στο συστημα τα ποδαρακια της αντιστασης).

Οπως και να εχει, αν θελει ο συνατμιστης μπορει να τα δοκιμασει και τα δυο..και να δει και να κρινει απο το αποτελεσμα

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #301 στις: Μαρτίου 11, 2013, 14:42 »
@ksakis
Υπαρχει ομως καποιος λογος που το κανουμε. Αναλογα την ικανοτητα γευσης του καθενος (ακριβεστερα, αναλογα με το ποση καταστροφη ή οχι εχει προκαλεσει στην γευση το καπνισμα τοσων χρονων), καθως και αναλογα με το ποσο ρευμα δινουμε, νιωθουμε μια σιδεριλα-καμενιλα που προερχεται απο το συρμα αντιστασης που δεν βρεχεται απο υγρο. Γι αυτους που την ακρη του αρνητικου την βγαζουν μεσα στο τανκ, εκει δεν χρειαζεται μιας και βρεχεται, αλλά στην ακρη που παει στον θετικο πολο και ειναι στεγνη ειναι απαραιτητο κατα τη γνωμη μου.
Δεν αυξανει ο αριθμος των σπειρων, ξεκινας να τυλιγεις στην ενωση.


Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #302 στις: Μαρτίου 11, 2013, 15:10 »

Στο vivi nova δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό. ξέρω τι λες, μου έχει τύχει με επισκευάσιμο, αλλά όχι με το vivi nova. τώρα ....
το τελευταιο που αναφερεις μπορεις να το δεις και αναποδα..
..οτι εχεις, δηλαδη, την ευχερια να βαλεις παραπανω σπειρες για να φτασεις τα Ωμ που θελεις για το επιθυμητο αποτελεσμα, ενω αν δεν χρησιμοποιεις συρμα χωρις αντισταση περιοριζεσαι σε λιγοτερες σπειρες.
Γινεται και ετσι και αλλιως. Καποιος θα κανει το ενα ή το αλλο ψαχνοντας το καλυτερο αποτελεσμα. Γιατι δηλαδη, να σου πυρωνει μερος της αντιστασης που ειναι μακρια απο το φυτιλι? Ποιο ειναι το κερδος σου εκει..σε αυτο το κομματι της αντιστασης?

Εγω καταλαβαινω πολυ καλα τους λογους που συνατμιστες, ακομη και αν ειναι πιο μπελαλιδικο, το κανουν... αν δεν βαριωμουν οταν τις εφτιαχνα, αυτο θα εκανα και εγω. Σε αντιδιαστολη, χρησιμοποιουσα παχυτερο συρμα (17αρι) ωστε να βγαλω τις παραπανω σπειρες που ηθελα και να ειναι μικρα τα ωμ αντιστασης εκτος φυτιλιου (να μην επιδρουν πολυ στο συστημα τα ποδαρακια της αντιστασης).

Οπως και να εχει, αν θελει ο συνατμιστης μπορει να τα δοκιμασει και τα δυο..και να δει και να κρινει απο το αποτελεσμα
βέβαια, , ,,  αυτό είναι όπως το συνηθισει ο καθένας. εγώ το συνήθισα (στο vivi nova) με αντίσταση μόνο. σε άλλους (killer π.χ. ) που εκεί ακόμα και ο πόντος του σύρματος μου μετρούσε και πολύ μάλιστα, βάζω και χωρίς αντίσταση.
Απλά όταν κάποιος το κάνει για πρώτη φορά (εδώ άλλοι το έχουν κανει πολλές φορές και παιδεύονται ακομα, και ας είναι μονο με αντίσταση, επειδή τους βραχυκυκλώνει π.χ συνέχεια) μπορεί να του φανεί δύσκολος τρόπος. αν τον μάθεις εννοείται ότι σαν αποτέλεσμα είναι καλύτερο, δε το συζητάμε αυτό, αλλά όταν και αν το μάθεις. ξέρω κάμποσους που δεν κατάφεραν ΠΟΤΕ να φτιάξουν μια αντίσταση σε vivi nova χωρίς να έχουν πρόβλημα βραχυκυκλώματος. είναι και ανάλογα το άτομο. αν έχει κάποιος όρεξη να ασχοληθεί και νομίζει πως θα τα καταφέρει, γιατί όχι.
Υ.Γ. ένας φίλος μου που δεν έχει ιδέα απο αυτά και παρεμπιπτόντως τον έχω "μυήσει" στο η.τ. . Εγώ ξέροντας τον 35 χρόνια, (απο μικρό παιδί, ) ήξερα ότι δεν σκαμπάζει απο τέτοια πράγματα του είχα πει οτι αν θέλει (έπαιρνε έτοιμες αντιστάσεις, και τις πλήρωνε τις 2, όσο θα έπαιρνε 4 μέτρα φυτίλι και αντίσταση) να πάρει φυτίλι και αντίσταση να του φτιάχνω εγώ τις κεφαλές, για να μη τις πληρώνει. Μου΄χε πει... : άντε ρε ξερόλα (είναι και ψωροπερήφανος) που εσύ τις κάνεις και γω δε θα μπορέσω....  (βέβαια εμένα τυχαίνει να έχει σχέση η δουλειά μου με τον ηλεκτρισμό εδώ και 29 χρόνια που δουλεύω),,,, αλλά παρόλα αυτά δεν προσπάθησε ποτέ και έπαιρνε έτοιμες. ερχοντας σπίτι μου κάποια δόση με πέτυχε να φτιάχνω ένα vivi nova. του λέω κάτσε και παρακολούθα. παράλληλα του εξηγούσα κιόλας τι γίνεται, τι πρέπει να προσέχεις, τι θα γίνει αν βάλεις 20αρα αντίσταση αντί για 16άρα που είχα βάλει εγώ, τι πράγματα προκαλούν βραχυκύκλωμα  κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.. όταν τελείωσα, ο παρόλα αυτά "περήφανος" φίλος μου, μου είπε: Έχεις δίκιο, θέλει και γνωσεις (ειδικά αν δε σου δείξει κανένας), αλλά είναι και λεπτοδουλειά. Σημειωτέον, έγινε με ένα σύρμα :)  με αντίσταση. Σκέψου να γινόταν με 2 !
- Τώρα που κολλάει αυτό: Ας μπορεσει κάποιος να φτιάξει πρώτα με τον εύκολο τρόπο και μετά κοιτάει και για τον πιο δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #303 στις: Μαρτίου 11, 2013, 16:04 »
Εδω δεν καταλαβα αν με ρωτας κατι...

- Τώρα που κολλάει αυτό: Ας μπορεσει κάποιος να φτιάξει πρώτα με τον εύκολο τρόπο και μετά κοιτάει και για τον πιο δύσκολο.

Η συμβουλη που του εδωσα, ειναι μιας και θα παραγγειλει συρμα, να παραγγειλει και χωρις αντισταση για να εχει την ευχερια να δοκιμασει και με αυτον τον τροπο (που λες οτι "αν τον μάθεις εννοείται ότι σαν αποτέλεσμα είναι καλύτερο").
Διαφορετικα θα το ειχε στο νου του που θα τον διαβαζε εδω μεσα και δεν θα μπορουσε να το δοκιμασει. Η επιτυχια απο την πρωτη προσπαθεια δεν ειναι αναγκαια οταν μιλαμε για επισκευες... Στις πρωτες μας ολοι κατι δεν καναμε καλα και μετα βελτιωθηκαμε. Αν δεν ειχαμε καν τον τροπο να δοκιμαζαμε δεν θα παιρναμε αυτο το κατι παραπανω που ενα πιο "μπελαλιδικο" στησιμο μπορει να δωσει.

Ο συνατμιστης εχει τα εργαλεια και τα μεσα...απο το φορουμ μπορει να βρει τις γνωσεις...και αν το προσπαθησει (και το θελησει) μπορει να τα καταφερει, οπως τοσοι αλλοι. Επιλογες παραπανω ειναι αυτες...τιποτε αλλο.

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #304 στις: Μαρτίου 11, 2013, 16:05 »
οταν λετε πριν να φτιαξετε την αντισταση βραζεις το φυτιλι κ την αντισταση πως τα βραζετε με αναπτυρα δλδ? το φυτιλι δεν θα καει ετσι?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #305 στις: Μαρτίου 11, 2013, 16:07 »
εγω δεν βραζω τιποτε...
καιω σε γκαζακι καλα το φυτιλι, να κοκκινησει, πρωτα και μετα προχωραω..

οχι δεν καιγεται..

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #306 στις: Μαρτίου 11, 2013, 16:17 »
εχω την αποψη ότι αν το φυτιλη ειναι καλης ποιοτητας δεν χρειαζεται ούτε καψιμο ουτε βρασιμο ουτε μαγιρεμα οπως το αποκαλουν καποιοι. εγω τον τελευταιο μηνα αρχησα να ασχολομε με σεταρισμα κτλ. ετυχε το φυτιλη και το συρμα να τα αγορασω απο σποκγκουρου και δεν τους εκανα τιποτα απλως το σεταρα και το ατμησα. ειμαι οκ.
υπαρχουν οπως ειδα 3 ειδη φυτιλιου το carpon, το κεραμηκο και το τριτο νομιζω σεμινολ ( δεν ειμαι σιγουρος για το τριτο). ενδεχομενος το καψιμο να χρεια ζεται σε ενα απο τα προαναφερθεν δεν ξερω. αν υπαρχε καποιος ειδικος επι του θεματος ας γραψει η ας μας πει καποιος πιο ειδος ειναι το καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #307 στις: Μαρτίου 11, 2013, 23:12 »
και γω δε το καίω, αν και το έχω κάνει 1-2 φορές. Τυχαίνει στους vivi nova να χρειάζεσαι να ατμίσεις κάνα γέμισμα μέχρι να "στρώσει" το φυτίλι. ίσως με το κάψιμο (και με αναπτήρα) να μην βγάζει καμμένο καθόλου στην αρχή. Να "στρώνει" με το κάψιμο
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2013, 07:00 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #308 στις: Μαρτίου 12, 2013, 00:22 »
Λεω να παρω συρμα και φυτιλι απο atmomixani για να φτιαχνω τις αντιστασεις μονος μου στον Ce4 και Vivi Nova. Θα τους δουλευω σε μπαταριες ego αλλα και στο Lava Tube, τι διαστασεις να παρω??

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #309 στις: Μαρτίου 12, 2013, 00:51 »
Σε σένα νομίζω απάντησα εδώ...

.. Οσον αφορα στο συρμα 15αρι ή 17αρι.. Μπορεις να παρεις και απο τα δυο και να δεις τι σε βολευει περισσοτερο. Παρε και συρμα χωρις αντισταση να δοκιμασεις και αυτον τον τροπο.

Δεν σε κάλυψε η απάντηση?

Edit:
Οκ τοτε θα παρω 2αρι φυτιλι και απο ενα μετρο 15αρι, 16αρι και 17αρι και συρμα χωρις αντισταση ωραια??


Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #310 στις: Μαρτίου 12, 2013, 01:06 »
ΟΚ να παρω και συρμα 0,132 ή ειναι τελειως αχρηστο?? Επισης πανω απο 0.18 δηλαδη ας πουμε 0.20 δεν χρησιμοποιειται ουτε για mods??

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #311 στις: Μαρτίου 12, 2013, 01:25 »
To 0.13 για τις συγκεκριμένες κεφαλές είναι τελείως άχρηστο. Ο τρόπος στήριξης με το λαστιχάκι στο κάτω μέρος της κεφαλής δημιουργεί πάντα μια απόσταση από το σημείο επαφης μέχρι το σώμα της φυτιλοαντίστασης. Επειδή από τη φύση της το 0.13 θά έχει μικρό μήκος για να βγεί μια λογική αντίσταση, όλο αυτό το μήκος μέχρι την επαφή, σου δημιουργεί κατ' αρχήν μεγάλη απώλεια και κατά δεύτερον περιορίζει πολύ το ενεργό μήκος με αποτέλεσμα υπερθέρμανση σε πολύ μικρό χώρο.
Το 0.20 από την άλλη δεν θα το απέκλεια αβασάνιστα.Όμως με το 0.20 θα χρειαστείς μια αντίσταση 1.6-1.7Ω πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να βολέψεις 1.7/34 = 50mm σύρμα. Αυτό για να γίνει είτε θα πρέπει να κάνεις πολλές σπείρες είτε να χρησιμοποιήσεις αρκετά χονδρό φιτίλι, και οι δύο περιπτώσεις είναι λίγο δύσκολες στη συγκεκριμένη κεφαλή. Με λίγα λόγια, με 0.20 γίνεται αλλά είναι πιο δύσκολο κατασκευαστικά...


Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #312 στις: Μαρτίου 12, 2013, 01:29 »
Το μεγαλυτερο ποσοστο χρησιμοποιει απο 0.15-0.18 ??


Επισης επειδη θα παρω και συρμα χωρις αντισταση βλεπω οτι υπαρχουν δυο διατομες 0.2 και 0.236 , υπαρχει καποιος λογος να παρω το δευτερο ή καλα θα ειμαι και με το πρωτο??

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #313 στις: Μαρτίου 18, 2013, 02:37 »
Δεν άντεξα και άνοιξα τον Thor να δω τι στήσιμο έχει και που διαφέρει από τους άλλους παρόμοιους, και έχει καλύτερη γεύση....
Η φιτιλοαντίσταση του Thor αποτελείται από μονό δυάρι φιτίλι, 17αρι σύρμα με 6 πυκνές σπείρες, και μηδενικό στα άκρα. Το "μυστικό" είναι ένα επιπλέον φιτιλάκι του 1mm περασμένο πάνω από την αντίσταση, όχι μέσα από αυτή, που κρατάει δροσερή την αντίσταση και κατα κάποιο τρόπο την υπερτροφοδοτεί. Κάτι παρόμοιο υπάρχει και στον Τ3 (αν δεν κάνω λάθος...).
Δοκίμασα το ίδιο στήσιμο στον Vivi-Nova και πράγματι το άρωμα ενισχύθηκε... Δοκιμάστε το...  :thumpup:

ΥΓ: Το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα στον vivi είναι ότι μετά από μια εβδομάδα χρήσης της φιτιλοαντίστασης μου, το σιλικονάκι που κρατάει τα σύρματα έχει ψιλοκαψαλιστεί στα σημεία που περνούν τα σύρματα... ενδεχομένως η χρήση και μηδενικού σύρματος να είναι πιο σημαντική από απλώς θέμα ευκολίας ή γούστου...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2013, 03:24 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος thanosp

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #314 στις: Μαρτίου 25, 2013, 17:31 »
Παιδιά τώρα ξεκινώ κι εγώ με τις επισκευές,οπότε απορίες αρχαρίου:
1) Όταν σε μια καινούρια αντίσταση που φτιάξαμε,δεν ανάβουν όλες οι σπείρες,τι φταίει; Σε όσες έκανα 1-2 λιγότερες άναβαν...
2) Οι σπείρες θα πρέπει να ανάβουν όλες ταυτόχρονα ή μπορεί καμιά να αργεί ανάλογα με τα βολτ; Ατμίζω με ego όχι mod,,άρα χαμηλότερη τάση.
Thanks!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246378 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios