vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

391 επισκέπτες, 2 χρήστες
Barbapaidi, xsad

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Σε ρωτάω γιατί εσύ τα αναφέρεις και μάλιστα μας λες και λεπτομέρειες !!!
Προς τι όλα αυτά τελικά : για να πεις στο τέλος "εύλογα τα ερωτήματα σας " τα ίδια λέω και γω ?
και ...άστο μη το ψάχνεις ?
Αυτά τα είπαμε από χθες ! αλλά επανέρχεσαι με το θέμα και τώρα βάζεις και άλλον συνάδελφο ότι το πε !
Τεσπα ζήτα πληροφορίες επώνυμες και τα ξαναλέμε  :bye:

Επανέρχομαι διότι από όσο θυμάμαι , εχθές εσύ ήσουν που ζήτησες να ζητήσω πάλι διευκρινήσεις.

Οι πληροφορίες επώνυμες είναι, πρέπει να γράφω το όνομα του ανθρώπου στην κάθε παράγραφο;

Και επειδή σε βλέπω τρελά δύσπιστο (δεν το κρίνω, έχεις και τα δίκια σου), γιατί δεν ζητάς κι εσύ μια "επώνυμη" πληροφορία να μας πείς τί σου απάντησαν; Και παράλληλα - σε αυτόν που θα ΣΟΥ απαντήσει - επώνυμα - να του εκφράσεις και τα ερωτήματα σου  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Δε με απασχολεί διόλου πως προσπαθεί μια εταιρία να προωθήσει τα προϊόντα της .
Με απασχολεί όμως η λέξη "Δημόκριτος"

Επανέρχομαι διότι από όσο θυμάμαι , εχθές εσύ ήσουν που ζήτησες να ζητήσω πάλι διευκρινήσεις.

Οι πληροφορίες επώνυμες είναι, πρέπει να γράφω το όνομα του ανθρώπου στην κάθε παράγραφο;

Και επειδή σε βλέπω τρελά δύσπιστο (δεν το κρίνω, έχεις και τα δίκια σου), γιατί δεν ζητάς κι εσύ μια "επώνυμη" πληροφορία να μας πείς τί σου απάντησαν; Και παράλληλα - σε αυτόν που θα ΣΟΥ απαντήσει - επώνυμα - να του εκφράσεις και τα ερωτήματα σου  :bye:
Με ρωτάς γιατί ?  ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΤΑ ΛΕΣ  ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ και αν θα πέσουν στα αυτιά της εταιρείας τότε ........κλαύτα Χαράλαμπε ή νομίζεις πως δεν θα αντιδράσει κανείς ?
με τα λόγια σου μιλάς για "κουκούλωμα , σκευωρίες και ξέρω γω τι άλλο προδοσίες !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Θεωρώ ότι καλοπροαίρετα ξεκίνησες, Καρολίνα, και εξέθεσες την απορία σου ή τις αμφιβολίες σου σχετικά με τα υγρά.
Το αποτέλεσμα όμως, έτσι όπως εξελίχθηκε η συζήτηση, είναι να δημιουργείται η εντύπωση ότι τα πιστοποιητικά καταλληλότητας που επικαλείται μια γνωστή εταιρεία δεν είναι και τόσο αξιόπιστα. Ότι το πιο επίσημο κρατικό εργαστήριο δεν είναι αξιόπιστο, δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, αφού (στην καλύτερη περίπτωση) δεν ενδιαφέρεται για την ακρίβεια των αναλύσεων του και τις "στρογγυλοποιεί", έστω κι αν υπάρχει πιθανότητα να μην αποκαλύπτεται κάτι επικίνδυνο.
Αυτό όπως καταλαβαίνεις έχει αντίκτυπο και σε όλες τις εταιρείες που επικαλούνται σχετικά πιστοποιητικά.

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό που έγραψες για απευθείας επικοινωνία με το τμήμα διοξινών. Αν επικοινωνήσει κάποιος με τον Δημόκριτο, δεν πρόκειται να πάρει τις ίδιες απαντήσεις - αλίμονο αν έστω και προφορικά διέψευδαν τα επίσημα αποτελέσματα τους.

Το ότι στα τελευταία σου μηνύματα προσπαθείς να ελαφρύνεις την κατάσταση, γράφοντας ότι δεν παίρνεις στα σοβαρά τα λόγια του ερευνητή, δεν αλλάζει και πολλά.

Και πολύ ορθά θεωρείς ότι ξεκίνησα καλοπροαίρετα.
Έχω το κακό ελάττωμα να πιστεύω πως πληροφορίες που αφορούν κι άλλους, πρέπει να μοιράζονται - και μή νομίσεις πως δεν γνωρίζω τι πιθανό ρίσκο μπορεί να είναι αυτό (για εμένα πλέον λεω).

Γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτά που λέγονται εντός του χώρου, δύσκολα θα βγούν κι εκτός, όταν όμως  μου ζητούνται "χειροπιαστές αποδείξεις" (ενώ γνωρίζουν ότι δεν μπορώ να τις έχω) δεν μου μένει τίποτε άλλο απο την προτροπή μίας δικής τους επικοινωνίας. Αν και στην παρούσα φάση δεν νομίζω να είναι "απόρρητη" η άποψή του για την "μή ύπαρξη πιστοποιητικών" - αν είναι δυνατό.

Επίσης, δεν προσπαθώ να ελαφρύνω τίποτε.

Διότι στην τελική, εδώ δεν μιλάμε για πιστοποιήσεις υλικών (που προέρχονται κτλ) - αυτό δεν έχει γίνει απο τον Δημόκριτο άλλωστε, αλλά μια συγκεκριμένη ανάλυση, συγκεκριμένων υγρών και τίποτε άλλο.

Και είπα πως δεν παίρνω στα σοβαρά τα λεγόμενά του, ακριβώς διότι αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποια πιστοποιητικά που μπορεί να έχει η όποια εταιρεία μπορεί να μην είναι αξιόπιστα. Γι'αυτό και είπα (με την δική μου λογική - μόνο) ότι "πιθανολογώ ότι δεν έχει ασχοληθεί ξανά απο τότε" (ίσως τότε να μην υπήρχαν όντως τα υποχρεωτικά πιστοποιητικά).

Και επουδενή κρίνω την έκθεση για την ανάλυση των υγρών - δεν είμαι καν στη θέση να το κάνω - μα ούτε κι έχω και καμία αμφιβολία ως προς τα αποτελέσματά της (τουλάχιστον σε αυτά.. έχει την.. φήμη, ότι στην δουλειά του είναι πολύ καλός!)
Αμφιβολία εξέφρασα αποκλειστικά για την περαιτέρω ενημέρωσή του στον τομέα του η.τ.
Αυτό, απο την μία είναι και δικαίωμά μου κι απο την άλλη δεν υποχρεωνεί και κανέναν άλλον να την συμμεριστεί .-

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Με ρωτάς γιατί ?  ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΤΑ ΛΕΣ  ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ και αν θα πέσουν στα αυτιά της εταιρείας τότε ........κλαύτα Χαράλαμπε ή νομίζεις πως δεν θα αντιδράσει κανείς ?
με τα λόγια σου μιλάς για "κουκούλωμα , σκευωρίες και ξέρω γω τι άλλο προδοσίες !!!!!


μήπως μπερδεύεις λόγια άλλων με δικά μου; διότι πουθενά δεν ξεστόμισα ούτε για κουκουλώματα.. ούτε σκευωρίες.. προδοσίες; ε έλεος

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
"Εάν είναι για δικό σου άνθρωπο, πέστου να το αφήσει καλύτερα. Διότι εγώ έκανα μία "ήπια" έκθεση για μία εταιρεία

Το μόνο που έχω να πώ, και δεν ξαναχολούμαι με το θέμα είναι: Ένα μεγάλο μπράβο στον συνάδελφό σου που κάνει "ήπιες" έρευνες σε θέματα που έχουν να κάνουν με την υγεία του κόσμου...

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Το μόνο που έχω να πώ, και δεν ξαναχολούμαι με το θέμα είναι: Ένα μεγάλο μπράβο στον συνάδελφό σου που κάνει "ήπιες" έρευνες σε θέματα που έχουν να κάνουν με την υγεία του κόσμου...

ανάλυση των ουσιών ήταν καλέ μου... στην οποία αναφέρει και τα αρνητικά που βρήκε.


μήπως μπερδεύεις λόγια άλλων με δικά μου; διότι πουθενά δεν ξεστόμισα ούτε για κουκουλώματα.. ούτε σκευωρίες.. προδοσίες; ε έλεος
Καλές οι έρευνες αλλά δεν ξέρω τί αληθεύει/ισχύει τελικά.
Το λέω διότι.. ο ίδιος άνθρωπος που έκανε τις αναλύσεις για τα υγρά της Nobacco - από Δημόκριτο (έτος της έκθεσης το 2009), βάσει της οποίας το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι οι εν λόγω ουσίες δεν είναι τόσο επιβλαβής (και ειδικότερα και σε σύγκριση με μία του Κ.Τ. που όμως σε αυτά τα υγρά δεν περιέχεται) σε προφορική ερώτηση ("από συνάδελφο προς συνάδελφο") ήταν "συνέχισε το τσιγαράκι σου"......
Συμπεράσματα δικά σας...
Αν αυτό δεν είναι σκευωρία τότε διαβάζουμε όλοι μας κάτι άλλο !!

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
τα καλιτερα υγρα τα κανω σπιτι μου να ξερω τι εχουν μεσα :bye: :bye: :bye:

Αν χρησιμοποιεις σκετη βαση, τοτε ισως ξερεις.

Αν βαζεις μεσα και αρωματα, ξερεις την ακριβη συσταση τους ()απο φυλλαδιο του εργοστασιου κατασκευης), το πώς συμπεριφερονται οταν θερμαινονται κλπ?

Πες μου αν ειναι κι εμενα, γιατι εχω αγχωθει τελευταια με το diacetyl και τα συναφη.

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Όμως... αυτό που προσωπικά κατάλαβα μετά απο όοοοοοολο αυτό........ ότι ο Έλληνας (μαζί κι εγώ) δυσανασχετεί υπερβολικά στα όσα δεν θα ήθελε να ακούσει.. σκεπτόμενος για "σκευωρίες".. "προδοσίες".. και λοιπές κοτσανολογίες..... διότι "ε οκ.. η κάθε άποψη... - διαφορετική - είναι σκευωρία (ίσως). (μωρ' μή σου πώ κι ολόκληρη πλεκτάνη! - χωρίς σκοπό βέβαια αλλά.. δεν πειράζει) - ειρώνικό το σχόλιο φυσικά (μην μου το κάνει κανείς c/p ότι ΕΙΠΑ περι "προδοσιών" (απο ποιόν.. προς ποιόν!)  :wall:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
δυσανασχετουμε με την προδοσια...ο κυριος αυτος αν ισχυει αυτο πρεπει να παει μεσα για παραβιαση καθηκοντος που αφορα την δημοσια υγεια...τοσο απλα !!!!!!
εκτος και αν ο δημοκριτος ενεργει σαν τις εταιριες δημοσκοπησεων...αναλογα με το ποιος πληρωνει ''τσιμπα'' και το κατι τις.......!!!!!!!
λυπαμαι...αλλα στο γουδι πρεπει να πανε και αλλοι μετα τους πολιτικους.

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Αν αυτό δεν είναι σκευωρία τότε διαβάζουμε όλοι μας κάτι άλλο !!

Γιαννάκη...... γράφω ότι ΕΜΕΝΑ μου ακούστηκε.. "κάπως"!.. ΕΜΕΝΑ δεν με έπεισε! Και ότι δεν πείθει κάποιον.. δεν σημαίνει αυτόματως πως από πίσω υπάρχουν σκευωρίες απο τους άλλους!

Στην τελική.. δεν είπα πως "συμβαίνει αυτο κι αυτό κι αυτό"! Δεν θα μπορούσα να το ήξερα/ξέρω άλλωστε!


Ξεκόλλα λίγο από αυτό, και δες και παραπέρα

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
βρε συ τι ανχωνεσε μονο να χωνεσε προτα απο ολα βαζουμε αρωμα αντε το πολυ
15 σταγωνες στο 10 ml στην ουσια τιποτα γιατι ειναι φορες που η vg το αποροφα και
χανετε  :bye: :bye: :bye:

και μετα δοκημασε σκετη vg  με οτι νικ. θελεις θα σου φανει καπος στην αρχη αλλα
μετα  :baby: :baby: :baby:

μιλαμε για πιο τσιγαρισια γευση δεν δοκιμασα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
δυσανασχετουμε με την προδοσια...ο κυριος αυτος αν ισχυει αυτο πρεπει να παει μεσα για παραβιαση καθηκοντος που αφορα την δημοσια υγεια...τοσο απλα !!!!!!


Την ανάλυση την διάβασες; Έγινε σαφές ότι αφορούσε αποκλειστικά ΜΙΑ εταιρεία; Διάβασες κάπου πως δεν είπε λέξη για τις όποιες υπόλοιπες; Αντιθέτως μάλλον.

Η παραβίαση καθήκοντος που είναι; Του ζητήθηκε αυτό... έκανε αυτό. Τίποτε λιγότερο (απλά και τίποτε περισσότερο). Αυτό δεν είναι παραβαση καθήκοντος. Και.. εις βάρος της δημ, υγείας; Μα δεν τα έβγαλε κι "αθώα".................

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
οταν επιστημονας δινει αποτελεσματα αλλα ο ιδιος ταυτοχρονα αμφιβαλλει τι να πουμε απο εκει και περα?
τι αναλυουμε τωρα? δεν καταλαβα.
αθωα τα εβγαλε...οταν δινει νουμερα και διπλα οτι ειναι κατω των αποδεκτων οριων.
εν πασει περιπτωσει.εγω μονο θετικα εχω δει απο το η.τ .....τα αλλα τα θεωρω απλα αμπελοφιλοσοφιες και ερευνες και ολα. ερευνα θα πιστεψω σε 5-10 χρονια...ακομα ειμαστε στο σημειο που παιζονται αλλα συμφεροντα.
αυτα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206516 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541467 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597267 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357787 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios