vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

451 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, Barbapaidi

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Καταλαβαίνω τι σου την δίνει Kinggreece... εμένα αυτό που μου την δίνει όμως, είναι πως βρήκα τον μπελά μου για μλκς (και λέω μ@#&κίες.. όχι διότι το θέμα είναι "μ@##κία" - καμία σχέση - αλλά για την απόφαση μου να μοιραστώ όσα άκουσα. μέγα λάθος και σαφώς δεν θα επαναληφθεί).

Απαντώ για τελευταία φορά στα προηγούμενα :

alexmach, δεν γνωρίζω (δεν είναι κολλητός μου), αλλά δεν τον έχω δεί ποτέ να καπνίζει.

Giannis Pap, τα αναφέρω - και με λεπτομέρειες - για να αναρωτηθεί κι εσύ... μήπως δεν είναι όλα "κάτασπρα" όπως στα παρουσιάζουν - άλλο αν προτιμάς να γίνεσαι επιθετικός με αυτόν που στα μεταφέρει.

Στοιχεία υπαλλήλων βρίσκονται όλα στα site του Δημόκριτου. Αποκλείεται να μην το γνωρίζεις. Βρές τα (που να απευθυνθείς) και στείλε.

Με χαρά θα περιμένω μία επίσημη (έγγραφη) απάντηση.
εμ....γιαυτο σου ειπε απο εχτες το βραδυ και ο γεν.συντονιστης δυο πραγματα.....αστο το θεμα!!!!
με σπασμενο τηλεφωνο δεν γινεται τιποτα αγαπητη μου.
κλειστο εδω το θεμα με ενα τελευταιο ποστ....και οταν βρεθουν στοιχεια ειτε θετικα ειτε αρνητικα θα παρουν τον δρομο τους.
δεν ξερουμε τιποτα ακομα για επιπτωσεις....εμεις βλεπουμε βελτιωσεις προς το παρον. και η ασπιρινη ειναι αγγειοδιασταλτικη και παυσιπονη....αλλα τρυπα το στομαχι.

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
εμ....γιαυτο σου ειπε απο εχτες το βραδυ και ο γεν.συντονιστης δυο πραγματα.....αστο το θεμα!!!!
με σπασμενο τηλεφωνο δεν γινεται τιποτα αγαπητη μου.
κλειστο εδω το θεμα με ενα τελευταιο ποστ....και οταν βρεθουν στοιχεια ειτε θετικα ειτε αρνητικα θα παρουν τον δρομο τους.
δεν ξερουμε τιποτα ακομα για επιπτωσεις....εμεις βλεπουμε βελτιωσεις προς το παρον. και η ασπιρινη ειναι αγγειοδιασταλτικη και παυσιπονη....αλλα τρυπα το στομαχι.


KINGGREECE αυτό το ρημάδι το "τελευταίο" post το έχω γράψει εδώ και ώρα! Απο την πρώτη κιόλας στιγμή (σήμερα) ξεκαθάρισα : "Όποιος θέλει λοιπές διευκρινήσεις.. msg Δημόκριτος"! Τί άλλο!;

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Αρχιζει και γίνεται σαν το υγρό στον πνεύμονα παρ ότι το είπε ο ίδιος που έκανε την αναλυση!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Καρολίνα συνεχισε ακάθεκτη! προσωπικά δεν εχω κανενα λογο να σε αμφισβητησω βεβαια, αλλα μου δίνονται εκ των συμφραζομένων λόγοι να αμφισβητήσω την αξιοπιστία της φράσης αυτού που την είπε.
Ασε που με Purcell  κατω απο το Αβαταρ, οτι και να πεις θα σε πιστεψω!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Οκ, παιδιά, η Καρολίνα εξήγησε ό,τι είχε να εξηγήσει. Όποιος νομίζει ότι αξίζει τον κόπο, μπορεί να επικοινωνήσει για παραπέρα πληροφορίες με αυτόν που τα είπε. Δεν υπάρχει λόγος συνέχειας εδώ πια.

Προσωρινό  :locked:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Αρχιζει και γίνεται σαν το υγρό στον πνεύμονα παρ ότι το είπε ο ίδιος που έκανε την αναλυση!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Καρολίνα συνεχισε ακάθεκτη! προσωπικά δεν εχω κανενα λογο να σε αμφισβητησω βεβαια, αλλα μου δίνονται εκ των συμφραζομένων λόγοι να αμφισβητήσω την αξιοπιστία της φράσης αυτού που την είπε.
Ασε που με Purcell  κατω απο το Αβαταρ, οτι και να πεις θα σε πιστεψω!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:


(Shakespeare) :P

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Καταλαβαίνω τι σου την δίνει Kinggreece... εμένα αυτό που μου την δίνει όμως, είναι πως βρήκα τον μπελά μου για μλκς (και λέω μ@#&κίες.. όχι διότι το θέμα είναι "μ@##κία" - καμία σχέση - αλλά για την απόφαση μου να μοιραστώ όσα άκουσα. μέγα λάθος και σαφώς δεν θα επαναληφθεί).

Απαντώ για τελευταία φορά στα προηγούμενα :

alexmach, δεν γνωρίζω (δεν είναι κολλητός μου), αλλά δεν τον έχω δεί ποτέ να καπνίζει.

Giannis Pap, τα αναφέρω - και με λεπτομέρειες - για να αναρωτηθεί κι εσύ... μήπως δεν είναι όλα "κάτασπρα" όπως στα παρουσιάζουν - άλλο αν προτιμάς να γίνεσαι επιθετικός με αυτόν που στα μεταφέρει.

Στοιχεία υπαλλήλων βρίσκονται όλα στα site του Δημόκριτου. Αποκλείεται να μην το γνωρίζεις. Βρές τα (που να απευθυνθείς) και στείλε.

Με χαρά θα περιμένω μία επίσημη (έγγραφη) απάντηση.
συνηθως οταν γραφεις κατι που ειναι σε δημοσια θεα πρεπει πρωτα να σκεφτεσαι καλα τι θα γραψεις νομιζω οτι υπαρχει και σαν προειδοπιηση στους κανονες του foroum :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Κατόπιν περαιτέρω επεξηγήσεων, θα ήθελα να διευκρινήσω ότι σχετικά με το κάτωθι θέμα, υπήρξε παραπληροφόρηση, γεγονός το οποίο οφείλεται στην "από στόμα σε στόμα" μεταφορά πληροφοριών και με αποτέλεσμα εγώ τελικά να μην καταλάβω σωστά.

Προς αποφυγή λοιπόν περαιτέρω άσκοπων παρεξηγήσεων για το ζήτημα, οφείλω να ενημερώσω ότι όσον αφορά αυτό το θέμα (e-liquids) ισχύουν επακριβώς τα όσα στην επίσημη έκθεση αναλύσεων αναγράφονται.

Συγνώμη για την όποια αναστάτωση μπορεί να υπήρξε.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
 :fight_knuppel:
Οι κουβέντες του αέρα, είναι κουβέντες του αέρα και όταν αυτές αναφέρονται σε σοβαρά θέματα και δημιουργούν εντυπώσεις οι οποίες είναι πιθανόν να έχουν επιπτώσεις σε συνανθρώπους μας, δε θα 'πρεπε να μπαίνουν στο "χαρτί" - στην προκειμένη περίπτωση στην οθόνη.
Ούτως ή άλλως θα γινόταν προσπάθεια για επικοινωνία αλλά δε νομίζω ότι θα ακούγαμε κάτι διαφορετικό από ό,τι διαβάσαμε μόλις. Ίσως είναι καλύτερα όμως που το διαβάζουμε από το ίδιο πρόσωπο που άνοιξε το θέμα.

Το να δοθεί συνέχεια, νομίζω ότι καταλήγει πάλι σ' αυτό που ανέφερα παραπάνω ότι πρέπει να αποφεύγουμε.

Όποιος σκέφτεται να συνεχίσει, παρακαλώ ας διαβάσει ακόμα μια φορά τις πρώτες σειρές σ' αυτό εδώ το μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Επειδή πιθανώς, προηγούμενο μύνημά μου, το οποίο βασιζόταν - και με αποκλειστικά δική μου ευθύνη - σε παντελώς λανθασμένη (τελικά) πληροφορία, να προκάλεσε άσκοπη αναστάτωση σε κάποιους, ζήτησα από την διαχείριση την κατάργησή του, προς αποφυγή περαιτέρω αναστάτωσης.

Επιπλέον, θέλω να ζητήσω συγνώμη για αυτή την αναστάτωση, και παρακαλώ - κι αφού δεν συντρέχει κανένας ουσιαστικός μα κυρίως βάσιμος/υπαρκτός λόγος - όπως λήξει το θέμα εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Δυστυχώς, δεν είναι η πρώτη φορά και ούτε είσαι η πρώτη... βιαστική. Έχουμε αρχίσει να συνηθίζουμε. Αν κοιτάξει κανείς το θέμα από την αρχή, είχαμε αρκετές τέτοιες περιπτώσεις που μετά αποδείχτηκαν πολύ βιαστικές ανακοινώσεις  χωρίς βάση. Γι' αυτό κι έχει δημιουργηθεί αυτό εδώ το θέμα. Κάνουμε συλλογή από τα διάφορα σημεία του φόρουμ που εμφανίζονται τέτοια μηνύματα.
Ας γίνει μάθημα για το μέλλον τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Το θέμα θα μείνει κλειδωμένο για λίγο. Ας διαβάσουν και μερικοί τι περιπτώσεις είχαμε ως τώρα και τι τελικά αποδείχτηκε γι' αυτές, ώστε να προσέχουν περισσότερο πριν αρχόσουν να πετούν... φωτοβολίδες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όταν τα γραφόμενά μας έχουν αρνητικό αντίκτυπο και δημιουργούν αρνητικές εντυπώσεις για πρόσωπα και καταστάσεις, δεν είναι δυνατόν να αφήνονται να αιωρούνται έτσι εύκολα. Εξάλλου υπήρχε η προειδοποίηση ότι θα υπάρξει προσπάθεια για διασταύρωση της αλήθειας. Λογικό ήταν να υπάρξει αντίδραση, σε όσα γράφτηκαν παραπάνω, με επιστολή e-mail την οποία είμαι υποχρεωμένος να δημοσιεύσω για την αποκατάσταση της αλήθειας καθώς και να μην διαγράψω το θέμα (όπως μου ζητήθηκε παραπάνω). Νομίζω ότι είναι κατανοητό ότι ο καθένας μας θα έκανε το ίδιο στη θέση του ερωτώμενου:
Ο κ. Λεοντιάδης ειδοποιήθηκε από τον επιστημονικό σύμβουλο της εταιρίας Nobacco, ο οποίος σημειωτέον είναι στο εξωτερικό αυτή τη στιγμή, για την αναφορά του ονόματός του εδώ και για το περιεχόμενο της συζήτησης και απαντά με την παρακάτω επιστολή η οποία κοινοποιήθηκε από τη Nobacco και στη διαχείριση του φόρουμ:

===========

Αξιότιμε κ. Αρνέλλο
Τα γραφόμενα σε οποιοδήποτε forum που γίνονται ανώνυμα χωρίς κανένα έλεγχο της ταυτότητας του χρήστη ή της εγκυρότητας της πληροφορίας δεν με απασχόλησε ουδέποτε και δεν με αφορά. Αν μπορώ να κρίνω από την φωτογραφία του χρήστη με τον κωδικό Carolina ανήκει στο διοικητικό προσωπικό της τεχνικής υπηρεσίας και εκφράζει προσωπικές της απόψεις με βάση αυτό που μπορεί να αντιληφθεί. Η συγκεκριμένη κυρία δεν έχει καμία σχέση εργασίας ή πρόσβαση στο εργαστήριο το οποίο διευθύνω και καμιά σχέση με επιστημονικά θέματα του ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος.
Σχετικά με την ουσία του θέματος παραμένει το γεγονός ότι το εργαστήριο έκανε κατά παραγγελία ανάλυση συστατικών συγκεκριμένων σκευασμάτων ηλεκτρονικού τσιγάρου της NOBACCO και τα αποτελέσματα των ουσιών που ανίχνευσε συνόδευαν πίνακες με την δράση τους στον άνθρωπο όπως όφειλε. Σε καμία περίπτωση δεν έκανε γνωμάτευση σχετικά με την επικινδυνότητα ή μη του ηλεκτρονικού τσιγάρου, θέμα που δεν είναι της αρμοδιότητας του. Σε κάθε περίπτωση η ανάλυση αναρτήθηκε αυτούσια στο διαδίκτυο ώστε να μην εξάγονται αυθαίρετα συμπεράσματα. 
Όσο για την επιστημονική μου εγκυρότητα την αφήνω στην κρίση της διεθνούς επιστημονικής κοινότητας και όχι στην παραφιλολογία των forum.

Με τιμή

Dr. Leondios Leondiadis
Head of Mass Spectrometry and Dioxin Analysis Lab. IRRP National Reference European Laboratory National Centre for Scientific Research  "Demokritos"
153 10 Ag. Paraskevi, Athens-GREECE


===========

Ο άνθρωπος, ως επιστήμονας, αναφέρεται στο επιστημονικό σκέλος της υπόθεσης, και πολύ καλά κάνει. Αν πάρετε το θέμα από εκεί που ξεκίνησε, από μια φράση που αναφέρθηκε ότι ακούστηκε σε κάποια χαλαρή συζήτηση, στη συνέχεια με υποθέσεις επί υποθέσεων κάποιοι κατέληξαν ακόμα και σε αφορισμούς. Χωρίς σοβαρό λόγο και βεβιασμένα κατέληξαν να εννοηθούν πολλά πράγματα που δημιουργούν λαθεμένες αλλά και αρνητικές εντυπώσεις. Καθένας αν ψάξει λιγάκι θα βρει σε διάφορα μηνύματα (όχι μόνο του δημιουργού του θέματος αλλά και κάποιων συνομιλητών του) σημεία από τα παρακάτω:
Να δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις για την υπόληψη ενός αναγνωρισμένου στον τομέα του επιστήμονα με αιχμές για την ειλικρίνεια και την ικανότητά του.
Να δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις για τη φερεγγυότητα, την ικανότητα και την αμεροληψία ενός από τα πιο αναγνωρισμένα ερευνητικά κέντρα της χώρας μας.
Να αφήνονται αιχμές για την καταλληλότητα ή μη των προϊόντων μιας εταιρίας.
Να αφήνονται αιχμές για την καταλληλότητα ή μη των προϊόντων άλλων ελληνικών εταιριών.

Λίγο από ένα μήνυμα, λίγο από κάποιο άλλο, η συζήτηση οδηγεί σε δημιουργία αρνητικών εντυπώσεων, σπίλωση, αμαύρωση, και όλα αυτά κάποιες φορές με υπόνοιες, κάποιες φορές με μένος! και όλα πάλι βασιζόμενα μόνο και μόνο σε εικασίες σε υποθέσεις!

Αν είναι δυνατόν!!!

Κυρίες και κύριοι. Μπορεί η κρίση που περνάει η χώρα μας αλλά κι ο καθένας μας ατομικά, να μας έχει κουράσει, να μας έχει σπάσει τα νεύρα και να μας κάνει ευέξαπτους και απρόσεκτους, αλλά με τέτοιες συμπεριφορές δεν διευκολύνουμε την κατάσταση. Στους διαλόγους μας πρέπει να είμαστε ευγενικοί και καλοπροαίρετοι και προπάντων να αναλογιζόμαστε μήπως με τα λεγόμενά μας βλάπτουμε τον συνάνθρωπό μας. Δεν είναι σωστό την επιπολαιότητά μας να την πληρώνουν άλλοι.




Πρέπει να πω ότι προσωπικά σαν διαχειριστής αυτού του φόρουμ, νιώθω πολύ άσχημα όταν εξαιτίας ανεύθυνων πληροφοριών, κατηγοριών ή και χαρακτηρισμών κατά καιρούς από κάποια μέλη (και όχι μόνο στο παρόν θέμα), έρχονται άλλοι συνάνθρωποί μας σε δύσκολη θέση χωρίς λόγο. Όταν κάποιοι ερμηνεύουν την ελευθερία του λόγου ως ασυδοσία, θα πρέπει να περιμένουν αυστηρότερη λογοκρισία. Μερικά μέλη που έχουν μόνιμα το δηλητήριο έτοιμο στο στόμα για να το εκτοξεύσουν, θα πρέπει στο εξής να έχουν υπόψιν τους ότι δεν πρόκειται να αφεθούν να δηλητηριάσουν όλη τη δημόσια συζήτησή μας. Και βέβαια η αναφορά δε γίνεται μόνο για το λεξιλόγιο. Υπονοούμενα, εικασίες, υποθέσεις που κατευθύνουν αβίαστα σε αρνητικές εντυπώσεις, ειρωνείες, σαρκασμοί και πάσης φύσεως δηλητήρια της συζήτησης, δεν έχουν θέση σ' αυτό το φόρουμ.

Επίσης κάποια μέλη, ιδίως στα σοβαρά θέματα, να γράφουν όταν έχουν κάτι σοβαρό να πουν και όχι να "πυροβολούν" τον κόσμο με άσχετα μηνύματα μόνο και μόνο για να γράψουν. Τελευταία έχουμε κάποια φαινόμενα... υπερπαραγωγής γραπτού λόγου από μερικούς, που αγγίζει τα όρια του spam.


ΥΓ: Παρακαλώ, πριν πατήστε "Απάντηση", διαβάστε ξανά αυτές τις τελευταίες σειρές.

Έγινε διόρθωση: Ο κ. Αρνέλος ήταν στο εξωτερικό και όχι ο κ. Λεοντικάδης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2012, 12:35 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος O_o_P_s_S

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ προσωπικά μένω μακριά από κινέζικα υγρά, ο λόγος είναι ότι η κίνα δεν έχει τα ίδια standards με Ευρώπη. είδα και αυτό το άρθρο εχθές και τώρα είναι 101% σίγουρος ότι είναι καλύτερα να αγοράζω ευρωπαϊκά υγρά, ένα απλό παράδειγμα για της συσκευασία.

http://www.kathimerini.com.cy/index.php?pageaction=kat&modid=1&artid=90552

http://unsafeproducts.eu/2012/03/09/

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Ύστερα από επισήμανση του μέλους MULDER αυτού του άρθρου που το βρήκε το παραθέτω

Προϊόντα υγρής νικοτίνης, τα οποία θεωρείται ότι περικλείουν κινδύνους, έχουν εντοπισθεί στη ευρωπαϊκή αγορά, σύμφωνα με προειδοποίηση του Τμήματος Επιθεώρησης Εργασίας προς το καταναλωτικό κοινό.
Οπως αναφέρεται σε επίσημη ανακοίνωση, τα προϊόντα αυτά χρησιμοποιούνται στις συσκευές ηλεκτρονικών τσιγάρων ως υποκατάστατα του καπνού.
Η υγρή νικοτίνη και τα μείγματα που την περιέχουν ταξινομούνται ως πολύ τοξικά για την ανθρώπινη υγεία και επικίνδυνα για το περιβάλλον, τονίζει το Τμήμα Επιθεώρησης Εργασίας.
Σύμφωνα με πληροφορίες του Συστήματος της Ευρωπαϊκής Ενωσης για την Ταχεία Ανταλλαγή Πληροφοριών για Ασφάλεια Προϊόντων πλην Τροφίμων, έχουν εντοπισθεί στην ευρωπαϊκή αγορά προϊόντα υγρής νικοτίνης, χωρίς την απαιτούμενη από τη νομοθεσία συσκευασία και σήμανση επικινδυνότητας.
Στη συσκευασία των μειγμάτων υγρής νικοτίνης, που προορίζεται για χρήση από το ευρύ κοινό με τις συσκευές ηλεκτρονικών τσιγάρων, πρέπει να υπάρχουν υποχρεωτικά τα προβλεπόμενα από τη νομοθεσία σύμβολα κινδύνου, δηλαδή εάν είναι «Πολύ τοξικό», ή «Επικίνδυνο για το περιβάλλον» και οι υποχρεωτικές ενδείξεις για «Τοξικό σε περίπτωση καταπόσεως», «Πολύ τοξικό σε επαφή µε το δέρμα», ή ''Τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς'' και ''Μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνιες δυσμενείς επιπτώσεις στο υδάτινο περιβάλλον''.
Επίσης τα προϊόντα αυτά θα πρέπει να φέρουν τριγωνική ανάγλυφη σήμανση και πώμα ασφαλείας για παιδιά, ενώ όλες οι ενδείξεις κινδύνου θα πρέπει να αναγράφονται υποχρεωτικά στην ελληνική γλώσσα.
Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, τα προϊόντα που περιέχουν επικίνδυνες ουσίες, όπως τα μείγματα υγρής νικοτίνης, δεν πρέπει να προσομοιάζουν με προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως τρόφιμα, φαρμακευτικά ή καλλυντικά προϊόντα και τα οποία μπορεί να παραπλανήσουν τον καταναλωτή και ειδικότερα τα παιδιά, όπως με εικόνες φρούτων, ή άλλων τροφίμων, ή λουλουδιών.
Το Τμήμα Επιθεώρησης Εργασίας καλεί το καταναλωτικό κοινό να είναι ιδιαίτερα προσεκτικό και να μελετά με προσοχή τις πληροφορίες που αναγράφονται στη συσκευασία των προϊόντων.
Σε περίπτωση που εντοπίζονται προϊόντα για την ασφάλεια των οποίων υπάρχουν αμφιβολίες ή που δεν ανταποκρίνονται στις πιο πάνω απαιτήσεις, τότε να ενημερώνονται σχετικά οι αρμόδιοι λειτουργοί του Τμήματος Επιθεώρησης Εργασίας.
Το Τμήμα Επιθεώρησης Εργασίας δίδει κατάλογο με περιγραφή των προϊόντων αυτών, όπως είναι η υγρή νικοτίνη μάρκας ''Halo'' για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα ''Tribeca''.
Το προϊόν αυτό είναι αμερικανικής προέλευσης και εντοπίστηκε στην αγορά της Γαλλίας, χωρίς να φέρει την απαιτούμενη από τη νομοθεσία σήμανση επικινδυνότητας και πώμα ασφαλείας.
Αλλο παρόμοιο προϊόν είναι η υγρή νικοτίνη μάρκας ''Dekang'', για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα ''Pineapple'', προϊόν κινεζικής προέλευσης που εντοπίσθηκε στην αγορά της Γαλλίας χωρίς να φέρει την απαιτούμενη από τη νομοθεσία σήμανση επικινδυνότητας και πώμα ασφαλείας.
Επικίνδυνη θεωρείται και η υγρή νικοτίνη μάρκας ''Halo'' για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα ''Coolmist'', προϊόν αμερικανικής προέλευσης που εντοπίσθηκε στην αγορά της Γαλλίας, χωρίς να φέρει την απαιτούμενη από τη νομοθεσία σήμανση επικινδυνότητας και πώμα ασφαλείας, όπως και η υγρή νικοτίνη μάρκας ''Dekang'' για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα ''Desert ship'', κινεζικής προέλευσης.
Στην ίδια κατηγορία επικινδυνότητας και η υγρή νικοτίνη μάρκας «Halo» για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα ''Prime 15'', αμερικανικής προέλευση, αλλά και η υγρή νικοτίνη «Esco Technology» για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα ''Turkish Tobacco Med'' και ''Strawberry Low».
Το προϊόν αυτό είναι, επίσης, κινεζικής προέλευσης και εντοπίστηκε στην αγορά της Γερμανίας, χωρίς να φέρει την απαιτούμενη από τη νομοθεσία σήμανση επικινδυνότητας και πώμα ασφαλείας.


Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2012, 14:11 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Μονο που διαβασα αυτο πειστικα...
''Το Τμήμα Επιθεώρησης Εργασίας δίδει κατάλογο με περιγραφή των προϊόντων αυτών, όπως είναι η υγρή νικοτίνη μάρκας ''Halo'' για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα ''Tribeca''.
Νεα συσκευη η.τ. tribeca..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2012, 14:14 από NewHolborn »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206519 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541471 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597272 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591971 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios