vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

441 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, Barbapaidi

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Οι καπνοπαραγωγοι θα εχουν βαλει χημικους ομως να βρουν τις βλαβερες συνεπειες!!!!!
ΑΥΤΟΥΣ βλαπτει η διαδοση του ΗΤ πρωτίστως!!!

Σε τι ακριβώς τους βλάπτει?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Θα κανουμε καλλιεργειες μελιτζάνας να παίρνουμε την νικοτίνη απο κεί!!!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
δεν φορολογουντε η μελιτζανες :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Θα κανουμε καλλιεργειες μελιτζάνας να παίρνουμε την νικοτίνη απο κεί!!!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Ειναι το φυτο με την μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε νικοτινη μετα τον καπνο.

 :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Οι καπνοβιομηχανίες το πιθανότερο ειναι να εχουν βαλει τους χημικους τους να αναπτύσσουν ήδη τα σουπερ ντούπερ υγρά και οχι να βρουν τις βλαβερες συνεπειες του ΗΤ. Αυτοι μπορουν να μην χασουν απο τη διαδοση, και εξαλλου μην ξεχναμε οτι θα τους συνεφερε να μπουν στο παιχνίδι γιατι απο ενα μπουκαλακι υγρο θα εχουν ΠΟΛΥ μεγαλυτερο κερδος απο οτι εχουν τωρα απο ενα πακετο τσιγαρα που ειναι μηδαμινο.
Οι καπνοπαραγωγοι θα εχουν βαλει χημικους ομως να βρουν τις βλαβερες συνεπειες!!!!!
ΑΥΤΟΥΣ βλαπτει η διαδοση του ΗΤ πρωτίστως!!!

Αυτό πολύ το φοβάμαι (με τις καπνοβιομηχανίες)! Διότι τότε, όλη αυτή η τεχνογνωσία για τον επιπλέον εθισμό μέσω τσιγάρου θα περάσει στο η.τ. και ενδεχομένως να μας τα κάνουν ντιπ μαντάρα. Από την άλλη καλό θα ήταν να υπάρχει στοιχειώδης πιστοποίηση και φυσικά πολλές ανεξάρτητες έρευνες. Πάντως, αν περιμένουμε τις έρευνες να τις κάνουν οι καπνοπαραγωγοί, καταλαβαίνετε πως δεν υπάρχει περίπτωση! Αυτοί αργοπεθαίνουν στην Ευρώπη και για αλλού δεν το συζητάω - η δική μου "ελπίδα" ήταν ακριβώς οι έρευνες των καπνοβιομηχανιών, αλλά αν μπουν κι αυτές στο παιχνίδι, δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ την αλήθεια...  :(

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
δεν φορολογουντε η μελιτζανες :confused1: :confused1: :confused1:

σε γλαστράκια στις βεράντες μας, αλλιως - για μεγαλύτερη μή φορολογητέα αποκομιδή... - στις ταράτσες (δεν πιστεύω να την "πιάσει" ο δορυφόρος ως "χωράφι"!!!)  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Λοιπόν, επανέρχομαι στην.. προηγούμενη "παραπληροφόρηση και εικασίες" (χρωστάω αυτή την απάντηση).

Επειδή η ίδια είχα δουλειά, έβαλα άλλον συνάδελφο (και φίλο του όμως) να ζητήσει τις περαιτέρω διευκρινήσεις (όπως και μου ζητήσατε).

Ο συνάδελφος (ή μου τα είπε μπερδεμένα ή εγώ τα κατάλαβα έτσι) μου μετέφερε : "Εάν είναι για δικό σου άνθρωπο, πέστου να το αφήσει καλύτερα. Διότι εγώ έκανα μία "ήπια" έκθεση για μία εταιρεία (μάλλον εννοεί την Nobacco το 2009) αλλά απο εκεί και πέρα είναι πολύ μπάχαλο με αυτά τα υγρά ("μπουρδέλο" ήταν η λέξη), καθότι δεν υπάρχουν ούτε οι απαραίτητες πιστοποιήσεις για τα υλικά που χρησιμοποιούνται".


Προσωπική μου άποψη (νομίζω μπορώ να έχω) : Επειδή έχω δεί σε κάποιες εταιρείες που κατασκευάζουν αυτά τα liquids να παρουσιάζουν και (κάμποσες) πιστοποιήσεις... υποθέτω ότι ο ίδιος (που έδωσε την απάντηση) δεν έχει ασχοληθεί απο τότε (2009) έως σήμερα οπότε κι έχει "μείνει" στα παλιά.

Πιστεύω ότι καλύτερο θα ήταν η γνώμη κάποιου ιατρού (κατά προτίμηση) ο οποίος να έχει κάνει διεξοδική έρευνα.


(υγ. και για να μην αρχίσουμε πάλι με τα "χειροπιαστά", κι εφόσον αυτό δεν γίνεται διότι χειροπιαστά είναι μόνο τα έγγραφα, μπορεί άνετα ο καθένας που ενδιαφέρεται, να καλέσει στο σχετικό τμήμα - στην προκειμένη στο εργαστήριο διοξινών - και να ζητήσει πληροφορίες)  :)

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
τα καλιτερα υγρα τα κανω σπιτι μου να ξερω τι εχουν μεσα :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
τα καλιτερα υγρα τα κανω σπιτι μου να ξερω τι εχουν μεσα :bye: :bye: :bye:

και κάνεις την καλύτερη δουλειά!  :thumpup: ελπίζω κάποια στιγμή να μάθω κι εγώ πως τα φτιάχνετε  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Αν τα παραπάνω αληθεύουν , θλίβομαι βαθύτατα .

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Τα παρακάτω εννοείς. Εγώ πάλι δεν θλίβομαι καθόλου, διότι την πρώτη φορά που το ανέφερα, είχα μία υποψία πως ίσως κάτι να μην πηγαίνει και τόσο καλά... αλλά πλέον όταν κάνει αναφορά σε ΜΗ ύπαρξη πιστοποιητικών (ενώ έχω δεί ότι υπάρχουν) - ε φυσικά δεν λέμε για την πιο τελευταία "εταιρεία" (ο Θεός να την κάνει)...... τότε τι να πάρω σοβαρά ούτως ώστε να αγχωθώ κιόλας;

Συνεχίζω λοιπόν με το άτμισμα και είδομεν... (κάνω κι έναν σταυρό από την κορυφί ώς - να μην πώ...... αν και δεν νομίζω να χρειάζεται! - τελικά)

Ο συνάδελφος (ή μου τα είπε μπερδεμένα ή εγώ τα κατάλαβα έτσι) μου μετέφερε : "Εάν είναι για δικό σου άνθρωπο, πέστου να το αφήσει καλύτερα. Διότι εγώ έκανα μία "ήπια" έκθεση για μία εταιρεία (μάλλον εννοεί την Nobacco το 2009) αλλά απο εκεί και πέρα είναι πολύ μπάχαλο με αυτά τα υγρά ("μπουρδέλο" ήταν η λέξη), καθότι δεν υπάρχουν ούτε οι απαραίτητες πιστοποιήσεις για τα υλικά που χρησιμοποιούνται".
Πάμε πάλι από την αρχή: δηλαδή σαν να σου λέει "γύρευε τι έχουν μέσα - εσύ μην ατμίζεις - κάνε το τσιγαράκι σου "- αλλά για τα αποτελέσματα ή κάτι κάλυψε ή κάτι είδε που δεν μπορεί να στο πεί και που προφανώς αυτό το κάτι είναι που μας κάνει όλους εμάς να αναρωτιόμαστε  :dontknow:
Και αφού κανείς δεν ξέρει ή αν ξέρει γιατί δεν μας λέει ! πως σε κατευθύνει "Εάν είναι για δικό σου άνθρωπο, πέστου να το αφήσει καλύτερα" ?

...σε προφορική ερώτηση ("από συνάδελφο προς συνάδελφο") ήταν "συνέχισε το τσιγαράκι σου"......
Συμπεράσματα δικά σας...


Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Πάμε πάλι από την αρχή: δηλαδή σαν να σου λέει "γύρευε τι έχουν μέσα - εσύ μην ατμίζεις - κάνε το τσιγαράκι σου "- αλλά για τα αποτελέσματα ή κάτι κάλυψε ή κάτι είδε που δεν μπορεί να στο πεί και που προφανώς αυτό το κάτι είναι που μας κάνει όλους εμάς να αναρωτιόμαστε  :dontknow:
Και αφού κανείς δεν ξέρει ή αν ξέρει γιατί δεν μας λέει ! πως σε κατευθύνει "Εάν είναι για δικό σου άνθρωπο, πέστου να το αφήσει καλύτερα" ?

Βρε συ Γιάννη, με ρωτάς πράγματα που δεν είμαι είς θέση να απαντήσω...... κυρίως επειδή δεν τα γνωρίζω. Τι να σου πώ, αυτό δεν έλεγα κι εγώ ότι "δεν μου καλ'άρεσε η απάντησή του" εξ αρχής (και μου 'την πέσατε' όλοι;).

Και επιμένει να μην μου "καλ' αρέσει". μόνο που τώρα δεν μ' άρεσει διότι αμφιβάλλω περισσότερο για την γνώμη του, παρά για τις συνέπειες του η.τ.


(πάντος - και κλείνω με το θέμα - αν και τα τηλς (για να ζητήσει πληροφορίες) μπορεί κανείς να τα βρεί και στο διαδίκτυο, για κάποιον που δεν τα καταφέρει μπορώ να τα δώσω κι εδώ)

Σε ρωτάω γιατί εσύ τα αναφέρεις και μάλιστα μας λες και λεπτομέρειες !!!
Προς τι όλα αυτά τελικά : για να πεις στο τέλος "εύλογα τα ερωτήματα σας " τα ίδια λέω και γω ?
και ...άστο μη το ψάχνεις ?
Αυτά τα είπαμε από χθες ! αλλά επανέρχεσαι με το θέμα και τώρα βάζεις και άλλον συνάδελφο ότι το πε !
Τεσπα ζήτα πληροφορίες επώνυμες και τα ξαναλέμε  :bye:

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Θεωρώ ότι καλοπροαίρετα ξεκίνησες, Καρολίνα, και εξέθεσες την απορία σου ή τις αμφιβολίες σου σχετικά με τα υγρά.
Το αποτέλεσμα όμως, έτσι όπως εξελίχθηκε η συζήτηση, είναι να δημιουργείται η εντύπωση ότι τα πιστοποιητικά καταλληλότητας που επικαλείται μια γνωστή εταιρεία δεν είναι και τόσο αξιόπιστα. Ότι το πιο επίσημο κρατικό εργαστήριο δεν είναι αξιόπιστο, δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, αφού (στην καλύτερη περίπτωση) δεν ενδιαφέρεται για την ακρίβεια των αναλύσεων του και τις "στρογγυλοποιεί", έστω κι αν υπάρχει πιθανότητα να μην αποκαλύπτεται κάτι επικίνδυνο.
Αυτό όπως καταλαβαίνεις έχει αντίκτυπο και σε όλες τις εταιρείες που επικαλούνται σχετικά πιστοποιητικά.

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό που έγραψες για απευθείας επικοινωνία με το τμήμα διοξινών. Αν επικοινωνήσει κάποιος με τον Δημόκριτο, δεν πρόκειται να πάρει τις ίδιες απαντήσεις - αλίμονο αν έστω και προφορικά διέψευδαν τα επίσημα αποτελέσματα τους.

Το ότι στα τελευταία σου μηνύματα προσπαθείς να ελαφρύνεις την κατάσταση, γράφοντας ότι δεν παίρνεις στα σοβαρά τα λόγια του ερευνητή, δεν αλλάζει και πολλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206522 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597272 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591976 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios