vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
:thumpup:
Επομένως η μεταξύ σας συνομιλία ήταν "χαλαρή" (μην παρεξηγηθώ - εννοώ ότι δεν μιλούσε εκείνη τη στιγμή ως επιστήμονας αλλά ως φίλος/γνωστός)
Επομένως μόνο ο ίδιος μπορεί να σου διευκρινήσει τί ακριβώς εννοούσε. Και σε προτρέπω να ζητήσεις διευκρινήσεις για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις και θεωρίες συνομωσίας (πχ. πλήρωσε η τάδε εταιρία για να εχει "σωστες" αναλύσεις κλπ.)

Επαναλαμβάνω ότι όλα αυτά τα λέω με καλή διάθεση γιατί έχω διαπιστώσει ότι ειδικά οι κακές φήμες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο άπαξ και κυκλοφορήσουν δεν μαζεύονται μετά με τίποτα...

SAL με καλή διάθεση τα είπα κι εγώ. Υπενθυμίζω ότι αυτή την στιγμή.. ατμίζω και η ίδια. Φυσικά και ήταν "στο χαλαρό", γι'αυτό και είπα "από συνάδελφο προς συνάδελφο".. και άρα.. "ανεπίσημο" κ.ο.κ. Όπως είπα πως η μόνη διευκρίνηση που δόθηκε εκείνη την στιγμή (δεν το συνέχισα) ήταν ότι "δεν μπορεί να γνωρίζει για τις άλλες εταιρείας" (αφού η ανάλυση έγινε μόνο για την nobacco).


Περί προτροπής για περισσότερες διευκρινήσεις.. το έχω στα υπόψη μου. Γύρω στης 12 θα πάρω τηλ. Οτιδήποτε μάθω θα το μεταφέρω (αν και δεν κρύβω ότι άρχισε να με κουράζει όλο αυτό, και κάτι μου λέει.. πως θα πρέπει να "βρώ αποδεικτικά για τα όσα θα μεταφέρω" (πράγμα αδύνατο εκτός αν καταγράψω την συνομιλιά;!)

 :wall:

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας

"Ποιά η γνώμη του για το Η.Τ" (καμία άλλη ερώτηση).
και η απαντηση ηταν συνεχισε το τσιγαρακι σου δηλαδη αν καταλαβα καλα συνεχισε το τσιγαρο γιατι ειναι λιγοτερο επιβλαβες αν οχι το ιδιο και απο που βγαζει το συμπερασμα ο ερευνητης εχει κανει μελετη για το η.τ και γιατι δεν τις δημοσιευει λοιπον  με τις μπαρουφες που ακουμε καθε λιγο και λιγακι μου ειπαν ακουσε καπιος ενας γνωστος του γνωστου μου και αλλες βλακιες οπιος εχει στοιχεια παο τεκμηριωμενη ερευνα ασ τις δημοσιευσει και αυτα τα ακουσα μου ειπε καπιος ασ σταματησουν επιτελους ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
και η απαντηση ηταν συνεχισε το τσιγαρακι σου δηλαδη αν καταλαβα καλα συνεχισε το τσιγαρο γιατι ειναι λιγοτερο επιβλαβες αν οχι το ιδιο και απο που βγαζει το συμπερασμα ο ερευνητης εχει κανει μελετη για το η.τ και γιατι δεν τις δημοσιευει λοιπον  με τις μπαρουφες που ακουμε καθε λιγο και λιγακι μου ειπαν ακουσε καπιος ενας γνωστος του γνωστου μου και αλλες βλακιες οπιος εχει στοιχεια παο τεκμηριωμενη ερευνα ασ τις δημοσιευσει και αυτα τα ακουσα μου ειπε καπιος ασ σταματησουν επιτελους ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ


ΔΕΝ μίλησε κανείς για ΜΕΛΕΤΗ, ΜΟΝΟ για χημική ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΟΥΣΙΩΝ :

http://www.nobacco.gr/datafiles/files/%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7%20%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7%20,%20%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%20%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF%20nobacco.pdf

Αυτή η συζήτηση δεν βγαίνει πουθενά.
Όταν η Καρολίνα θα χει κάποια χειροπιαστά στοιχεία θα μας τα δώσει προς συζήτηση.
Ούτως ή άλλως και αυτή δεν έχει δώσει και την ανάλογη συνέχεια στο "συνέχισε το τσιγαράκι σου"

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Αυτή η συζήτηση δεν βγαίνει πουθενά.
Όταν η Καρολίνα θα χει κάποια χειροπιαστά στοιχεία θα μας τα δώσει προς συζήτηση.
Ούτως ή άλλως και αυτή δεν έχει δώσει και την ανάλογη συνέχεια στο "συνέχισε το τσιγαράκι σου"

Ε όχι μη το λές.. έδωσα συνέχεια........ συνεχίζω με το E-Tsigararaki μου!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Γιατί δεν τούς αγνοήτε απλά; Εγώ πλέον δεν μπαίνω στην διαδικασία παραθέσω τα επιχειρήματα μου σε καπνιστές. Απαντάω "Ο καθένας όπως την βρίσκει" και τελειώνω εκεί την κουβέντα!

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
η συζητηση καταληγει παντα στο ιδιο συμπερασμα απο την στιγμη που βασιζεται στο ακουσα καπου μου ειπε ενας φιλος κτλπ οπιος εχει συγκεκριμενα στοιχεια ασ τα καταθεσει να τα αξιολογησουμε

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Δεν καταλαβα γιατι πηρε τοσες διαστάσεις το συγκεκριμένο.
Χημικός έιναι ο ανθρωπος, όχι Ιατρός.
και ειναι και η αποψή του στ κατω κατω. Εστω και λόγω των αγνωστων επιπτώσων, μπορει να ειπε οτι είπε. Δεν σημαινει αναγκαστικά οτι βρήκε καλλικάτζαρους στα υγρά, ούτε οτι πληρώθηκε/απειλήθηκε να αποκρύψει τίποτα.
Γνώμη του είναι!
Και οσους στο κατω κατω φτιάχνουμε τα υγρά μας μόνοι μας, -και ειμαστε πλεον οι περισσότεροι- δεν μας αφορά καθολου.
Εάν και όταν βγεί εστω καιμια βραχυπρόθεσμη ερευνα με τις επιπτώσεις στα πνευμόνια μας και στην καρδιά μας, θα την λάβουμε σοβαρά υπ όψιν.
Αλλα η αναλυση ετοιμου υγρού, προσωπικά δαν μου λεει τίποτα, οταν υπαρχουν εναλλακτικές.

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Δεν καταλαβα γιατι πηρε τοσες διαστάσεις το συγκεκριμένο.
Χημικός έιναι ο ανθρωπος, όχι Ιατρός.
και ειναι και η αποψή του στ κατω κατω. Εστω και λόγω των αγνωστων επιπτώσων, μπορει να ειπε οτι είπε. Δεν σημαινει αναγκαστικά οτι βρήκε καλλικάτζαρους στα υγρά, ούτε οτι πληρώθηκε/απειλήθηκε να αποκρύψει τίποτα.
Γνώμη του είναι!
Και οσους στο κατω κατω φτιάχνουμε τα υγρά μας μόνοι μας, -και ειμαστε πλεον οι περισσότεροι- δεν μας αφορά καθολου.
Εάν και όταν βγεί εστω καιμια βραχυπρόθεσμη ερευνα με τις επιπτώσεις στα πνευμόνια μας και στην καρδιά μας, θα την λάβουμε σοβαρά υπ όψιν.
Αλλα η αναλυση ετοιμου υγρού, προσωπικά δαν μου λεει τίποτα, οταν υπαρχουν εναλλακτικές.


 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Δεν καταλαβα γιατι πηρε τοσες διαστάσεις το συγκεκριμένο.
Χημικός έιναι ο ανθρωπος, όχι Ιατρός.
και ειναι και η αποψή του στ κατω κατω. Εστω και λόγω των αγνωστων επιπτώσων, μπορει να ειπε οτι είπε. Δεν σημαινει αναγκαστικά οτι βρήκε καλλικάτζαρους στα υγρά, ούτε οτι πληρώθηκε/απειλήθηκε να αποκρύψει τίποτα.
Γνώμη του είναι!
Και οσους στο κατω κατω φτιάχνουμε τα υγρά μας μόνοι μας, -και ειμαστε πλεον οι περισσότεροι- δεν μας αφορά καθολου.
Εάν και όταν βγεί εστω καιμια βραχυπρόθεσμη ερευνα με τις επιπτώσεις στα πνευμόνια μας και στην καρδιά μας, θα την λάβουμε σοβαρά υπ όψιν.
Αλλα η αναλυση ετοιμου υγρού, προσωπικά δαν μου λεει τίποτα, οταν υπαρχουν εναλλακτικές.

Η ανάλυση ενος συγκεκριμένου δειγματος (μπουκαλακίου),μιας συγκεκριμένης παρτίδας για να ακριβολογουμε Alex... ;)

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
το θεμα αποτι καταλαβα δεν ειναι αν το ητ προκαλει προβληματα αλλα αν η αναλυση του συγκεκριμενου υγρου ειναι αξιοπιστη και αν βρεθηκαν και αλλες επιβλαβεις ουσιες και δεν αναφερθηκαν σκοπιμως που αυτο για μενα ειναι μεγα ατοπυμα

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ καλή μου Karolina δεν πιστεύω τίποτα για 2 λόγους:

Α) 128759482093 χημικοί οι οποίοι εργάζονται -και βάσει νόμου- στις απανταχού καπνοβιομηχανίες, προσπαθούν και θα συνεχίσουν να προσπαθούν, να ανακαλύψουν τις βλαβερές συνέπειες του ηλ. τσιγάρου.  ;)

και Β) και σπουδαιότερο... φυσάω τον ατμό στη μούρη της γατούλας μου και πλέον δεν τρέχει να φύγει, αλλά... κάθεται και τον σνιφάρει!!!  :o (αλήθεια)  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Εγώ καλή μου Karolina δεν πιστεύω τίποτα για 2 λόγους:

Α) 128759482093 χημικοί οι οποίοι εργάζονται -και βάσει νόμου- στις απανταχού καπνοβιομηχανίες, προσπαθούν και θα συνεχίσουν να προσπαθούν, να ανακαλύψουν τις βλαβερές συνέπειες του ηλ. τσιγάρου.  ;)

και Β) και σπουδαιότερο... φυσάω τον ατμό στη μούρη της γατούλας μου και πλέον δεν τρέχει να φύγει, αλλά... κάθεται και τον σνιφάρει!!!  :o (αλήθεια)  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Επιβεβαιωνω και εγω αυτο με την γατα...
Ο Noir μου μαλιστα οταν του φυσαω γλυκο ατμο απο καραμελα πχ η απο μπανάνα γλύφεται!  :yes:

και Β) και σπουδαιότερο... φυσάω τον ατμό στη μούρη της γατούλας μου και πλέον δεν τρέχει να φύγει, αλλά... κάθεται και τον σνιφάρει!!!  :o (αλήθεια)  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Το ίδιο κάνουν και όλα μου τα σκυλιά  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Και το δικό μου γατί. Ειδικά με την τοσκάνη έχει κόλλημα  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342212 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31029 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50132 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597194 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193016 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1287 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1271 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios