vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

331 επισκέπτες, 0 χρήστες

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
εμενα προσωπικα η κουβεντα που υποθηκε σε ανεπισημη κουβεντα οπως ειπες μου κανει πολυ μποεμ και σε φαση ....συνεχισε το τσιγαρακι σου που ξερουμε οτι σιγουρα σκοτωνει σε τοσα χρονια....!!!!!

το εχω ακουσει και απο γιατρους τετοιες κουβεντες ...αλλα και τις αντιθετες κουβεντες απο αλλους γιατρους που μπορει πραγματικα να την εχουν ψαξει με το αντικειμενο!!!!

και οπως εχει ξαναυποθει σε παλιοτερες αναρτησεις εδω το θεμα δεν ειναι τι περιεχει το υγρο σε υγρη μορφη αλλα τι τελικα "μπαινει" μεσα μας απο την ατμοποιηση αυτου!!!!

εμενα παντως τα περισσοτερα στοιχεια απο επισημες ερευνες (που σε μερικες εχω λαβει μερος) προσωπικα μου λενε περισσοτερα απο ενα απλο off the record διαλογο ενος αναλυτη χημικου που στο κατω κατω μπορει να ειναι και φοβισμενος απο καποια ψεματα που ακουστηκαν κατα περιοδους στην tv!!!!!

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Γιατι το κουραζουμε τοσο?
νομιζω οτι ολοι οι ενεργοι χρηστες του φορουμ εχουν δει καποια διαφορα και συνεχιζουν το ατμισμα....
εγω ειδα διαφορα ''ζωης'' ....... αναπνοη,οσφρηση,γευση,και πανω απο ολα.... τεκνοποιηση!!!!
τι να μου πει τωρα εμενα ο κυριος ταδε κομπλεξικος αντικαπνιστης.....
και να εισαι αντικαπνιστης-αντιατμιστης ειναι σταση ζωης....το κομπλεξικο ειναι που μου την σπαει.
αυτα..να ειμαστε καλα.
το εμβρυο στην μητρα ειναι ποιο κατω
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2012, 03:39 από KINGGREECE »

Τελικά δεν κατανοώ αυτό ότι κάποιος λέει κάτι να ταράξει τα νερά και μετά λεει .....άστο καλύτερα μην το ψάχνεις, όταν δε η συζήτηση αποκτά ενδιαφέρον τότε κανείς δεν ξέρει και δεν είπε τίποτα .............

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Επιτρέψτε μου να σχολιάσω κι εγώ κάποια πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.

Θα συμφωνήσω καταρχάς πως δεν υπάρχουν ακόμη μελέτες τεκμηρίωσης της αποτελεσματικότητας του στην διακοπή του καπνίσματος. Λογικό λοιπόν είναι να μην το εγκρίνουν και να μην το προτείνουν. Άλλο αυτό όμως κι άλλο να γράφουν : "Οι καπνιστές δεν θα πρέπει να ανταλλάσουν ένα καρκινογόνο προϊόν για άλλο". Αυτό είναι αντι-επιστημονική δήλωση που απέχει από την πραγματικότητα. Και ο αέρας που αναπνέουμε περιέχει καρκινογόνες ουσίες, αυτό σημαίνει πως το περπάτημα στο κέντρο της Αθήνας είναι ίδιο με το κάπνισμα; Αυτά είναι αστειότητες. Θα δεχόμουν αυτή τη δήλωση αν απευθυνόταν σε μη-καπνιστές, για να τους αποτρέψει από το να ξεκινήσουν το η.τ. Αλλά δεν θα είχε και πολύ νόημα κάτι τέτοιο αφού σε γενικές γραμμές το η.τ. απευθύνεται σε καπνιστές.
Δεν μπορεί από την μία να λες ότι δεν υπάρχουν μελέτες αλλά από την άλλη να το κατηγορείς ως καρκινογόνο. Και επίσης, το λες καρκινογόνο σε σύγκριση με τί; Με τον καθαρό αέρα; Ναι, μπορεί να είναι πιο καρκινογόνο από τον καθαρό αέρα. Αλλά εδώ συγκρίνουμε κάπνισμα με η.τ. Και ποιος θα τολμήσει αν δει έναν ατμιστή που έχει κόψει το κάπνισμα να του πει ότι κάνει λάθος και καλό είναι να επιστρέψει στο κ.τ. αφού το άτμισμα είναι καρκινογόνο? Γι'αυτό το λόγο, ότι και να λένε και όσες ανακοινώσεις και να βγάλουν, αποκλείεται να το απαγορεύσουν από την κυκλοφορία! Διότι η κοινή λογική και expert opinion (ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί και ξέρουν για τί μιλάνε, όχι κάποιων που επειδή κατέχουν έναν τίτλο βαφτίζονται αυτόματα παντογνώστες) λέει πως το η.τ. είναι πιο ασφαλές από το κ.τ. Και αυτό ΦΤΑΝΕΙ προς το παρόν........

το λεει στο τελος φτανει :laugh1: :laugh1: :laugh1:
μην κυτατε το κειμενο το εγραψε ο γιατρος για αυτο ειναι καλα γραμενο :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Καρολίνα, ήταν ανεπίσημη η συζήτηση αλλά εσύ βγαίνεις και την επισημοποιείς. Σκέφτηκες ότι λογικό είναι εφόσον δεν ζήτησες διευκρινίσεις για την απάντηση "συνέχισε το τσιγαράκι σου" να το κάνουμε εμείς;

Την διευκρίνηση που δόθηκε την έγραψα. Από εκεί και πέρα έχεις κάθε δικαίωμα, εφόσον κρίνεις, να ζητήσεις όποιου είδους διευκρίνηση θές, κι απο όποιον θές.

Αποσυνδεδεμένος geopsimos

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω απολυτα μαζι σου...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Καρολίνα, ετσι όπως τα λές όμως, είναι σαν να λές πλαγίως ότι ο συγκεκριμένος χημικός παραβήκε κάποιο κώδικα δεοντολογίας, δηλ. ότι βρήκε κάτι αισθητά
πιο επικίνδυνο απο το τσιγάρο (δεν δεχομαι ότι δεν γνωρίζει πόσο επικίνδυνο είναι το τσιγάρο εφ όσον είναι χημικός) και μάλιστα τόσο πιο επικίνδυνο ώστε να συστήσει απερίφραστα (εστω και "ανεπίσημα") το τσιγάρο σαν προτιμότερη συνήθεια.

Αυτόν τον κίνδυνο όμως (πάντοτε όπως εσυ μας τα λές) δεν τον ανάφερε σε αυτόν που παράγγειλε την συγκεκριμένη έρευνα ούτε τον δημοσιοποίησε σε τρίτους ή ακόμη χειρότερα το ανάφερε αλλά πήρε εντολή να το αποσιωπήσει και υπάκουσε σε αυτήν την εντολή, εκτός και αν το "συνέχισε το τσιγαράκι σου" ειπώθηκε ειρωνικά.

Εάν πραγματικά υπάρχει τέτοιος κίνδυνος που να κάνει το η.τ. χειρότερο απο το κ.τ. και το έχει τεκμηριώσει στην έρευνα που έκανε, πολύ θα ήθελα να το δώ δημοσιευμένο και αιτιολογημένο
γιατί είναι πολύ σοβαρό θέμα.



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2012, 07:40 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Καλημέρα σας

panos δεν έγινε ανάλυση για σύγκριση του η.τ. με το κ.τ. (ούτε ως κουβέντα εννοώ), και ειλικρινά δεν ξέρω πως το εννοούσε.
Δεν είναι απίθανο να το είπε με την έννοια του "είναι νωρίς ακόμα" (αφού πάντα μια....επόμενη/μελλοντική έρευνα μπορεί να αναιρέσει τα αποτελέσματα κάποιας προηγούμενης), αλλά φυσικά με αυτά τα "ίσως το ένα, ίσως το άλλο", άκρη δεν βγαίνει.

Προσωπικά, όπως το "πήρα" το συγκεκριμένο, ήταν "κράτα μια επιφύλαξη" (μεγάλη!). Το αν εννοούσε για μελλοντικά αποτέλεσματα (επιπτώσεις) ή και παροντικά.... φυσικά και δεν μπορώ να το γνωρίζω αφού η κουβέντα έμεινε εκεί.
(είπα όμως επίσης ότι η διευκρίνηση από πλευράς του ανθρώπου, ήταν ότι "επειδή η ανάλυση έγινε για συγκεκριμένα υγρά, συγκεκριμένης εταιρείας" (κι όχι για όλα όσα κυκλοφορούν στο εμπόριο).
Αν σταθούμε σε αυτό, νομίζω απαντάει ικανοποιητικά. (απλά εμένα - την χαζή κτλ κτλ - δεν με καλύπτει σαν απάντηση)


Όσο για το "ειρωνικά"... τι να σου πώ... το θέμα δεν είναι και του χαβαλέ.. (εκτός να έχει ενημερωθεί ότι είμαι full καπνίστρια οπότε...."δεν θα το καταφέρω"! ;;;;)  :o

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Καλές οι έρευνες αλλά δεν ξέρω τί αληθεύει/ισχύει τελικά.

Το λέω διότι.. ο ίδιος άνθρωπος που έκανε τις αναλύσεις για τα υγρά της Nobacco - από Δημόκριτο (έτος της έκθεσης το 2009), βάσει της οποίας το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι οι εν λόγω ουσίες δεν είναι τόσο επιβλαβής (και ειδικότερα και σε σύγκριση με μία του Κ.Τ. που όμως σε αυτά τα υγρά δεν περιέχεται) σε προφορική ερώτηση ("από συνάδελφο προς συνάδελφο") ήταν "συνέχισε το τσιγαράκι σου"......


Συμπεράσματα δικά σας...


Η απάντηση όμως του συναδέλφου δεν παύει να μου φαίνεται περίεργη. Ειδικά επειδή έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα αποτελέσματα των ίδιων του αναλύσεων!



(υγ. εγώ είμαι ο (η) μία εκ των δύο συναδέλφων του - καθόλου - υποτιθέμενου αναλυτή)


mariosnkaryes, μια χαρά είναι ο άνθρωπος, και του έχω και μεγάλο σεβασμό (κυρίως ως χημικό).


Karolina, είσαι χημικός/ερευνήτρια/(υποψήφια)διδάκτωρας όπως αφήνεις να εννοηθεί ??

...ωστε να αξιολογήσουμε τα λεγόμενά σου στο κατάλληλο context.

Γιατί όσο αφορά στο θέμα "επιστημονική δεοντολογία" είσαι πολύ φάουλ.
Φιλικά πάντα  :)


Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"

Karolina, είσαι χημικός/ερευνήτρια/(υποψήφια)διδάκτωρας όπως αφήνεις να εννοηθεί ??

...ωστε να αξιολογήσουμε τα λεγόμενά σου στο κατάλληλο context.

Γιατί όσο αφορά στο θέμα "επιστημονική δεοντολογία" είσαι πολύ φάουλ.
Φιλικά πάντα  :)

Sal, αν ήμουν η ίδια "χημικός/ερευνήτρια/(υποψήφια) διδάκτωρας" (που όμως δεν άφησα να εννοηθεί όπως λές), δεν θα αναφερόμουν στο πως εγώ εξέλαβα μια απάντηση (του χημικού), θα αναφερόμουν σε δικά ΜΟΥ συμπεράσματα, κατόπιν πιθανών (και) δικών ΜΟΥ μετρήσεων!

Εγώ εξέφρασα την δική ΜΟΥ εντύπωση κατόπιν της "συγκεκριμένης κουβέντας" (όχι ΜΟΥ), και επέτρεψέ μου... μα πιστεύω ο καθένας μας δικαιούται να αμφιβάλλει για όσα ακούει/διαβάζει κτλ! ειδικά για οτιδήποτε τον αφορά. Και απο την στιγμή που αποφάσισα να ασχοληθώ με το η.τ., με αφορά.


Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Καλές οι έρευνες αλλά δεν ξέρω τί αληθεύει/ισχύει τελικά.

Το λέω διότι.. ο ίδιος άνθρωπος που έκανε τις αναλύσεις για τα υγρά της Nobacco - από Δημόκριτο (έτος της έκθεσης το 2009), βάσει της οποίας το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι οι εν λόγω ουσίες δεν είναι τόσο επιβλαβής (και ειδικότερα και σε σύγκριση με μία του Κ.Τ. που όμως σε αυτά τα υγρά δεν περιέχεται) σε προφορική ερώτηση ("από συνάδελφο προς συνάδελφο") ήταν "συνέχισε το τσιγαράκι σου"......


Συμπεράσματα δικά σας...
δηλαδη για να καταλαβω και γω τον προτρεψε να συνεχισει μια κακη συνηθεια που προκαλει αποδεδιγμενα σοβαρα προβληματα μεχρι και τον θανατο αντι να τον παροτρηνει να τα κοψει και τα δυο και καπνισμα και ατμισμα και συ θελεις να τον παρουμε στα σοβαρα τα λεγομενα του

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Liakouras δεν τον ρώτησε κανείς "να καπνίσω ή να το κόψω;" π.χ.! Και ούτε και προτροπή το λές αυτό, η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη και η απάντηση επίσης. (το γιατί το είπε, το ανέφερα πολλάκις και πιό κάτω).

SAL, έχω την εντύπωση (αν κατάλαβα σωστά) ότι λές πως "αφήνω να εννοηθεί" (ότι είμαι χημικός μπλα μπλα) λόγω των φράσεων περί "συναδελφισμού";

Αν ναι, τότε να σου απαντήσω απλά, ότι ο όλοι μεταξύ μας αποκαλούμαστε "συνάδελφοι", όχι λόγω αντικειμένου (που φυσικά δεν έχουμε ότι το ίδιο) αλλά λόγω του ιδίου χώρου. ερευνητές, διοικητικοί, μηχανικοί κτλ.. είμαστε όλοι "Συνάδελφοι"

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
η ερωτηση πια ειναι γιατι δεν διευκρινιζεται μονο απαντηση βλεπω εγω :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
η ερωτηση πια ειναι γιατι δεν διευκρινιζεται μονο απαντηση βλεπω εγω :dontknow:


"Ποιά η γνώμη του για το Η.Τ" (καμία άλλη ερώτηση).

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Sal, αν ήμουν η ίδια "χημικός/ερευνήτρια/(υποψήφια) διδάκτωρας" (που όμως δεν άφησα να εννοηθεί όπως λές), δεν θα αναφερόμουν στο πως εγώ εξέλαβα μια απάντηση (του χημικού), θα αναφερόμουν σε δικά ΜΟΥ συμπεράσματα, κατόπιν πιθανών (και) δικών ΜΟΥ μετρήσεων!
:thumpup:
Επομένως η μεταξύ σας συνομιλία ήταν "χαλαρή" (μην παρεξηγηθώ - εννοώ ότι δεν μιλούσε εκείνη τη στιγμή ως επιστήμονας αλλά ως φίλος/γνωστός)

Παράθεση
Εγώ εξέφρασα την δική ΜΟΥ εντύπωση κατόπιν της "συγκεκριμένης κουβέντας" (όχι ΜΟΥ), και επέτρεψέ μου... μα πιστεύω ο καθένας μας δικαιούται να αμφιβάλλει για όσα ακούει/διαβάζει κτλ! ειδικά για οτιδήποτε τον αφορά. Και απο την στιγμή που αποφάσισα να ασχοληθώ με το η.τ., με αφορά.
Επομένως μόνο ο ίδιος μπορεί να σου διευκρινήσει τί ακριβώς εννοούσε. Και σε προτρέπω να ζητήσεις διευκρινήσεις για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις και θεωρίες συνομωσίας (πχ. πλήρωσε η τάδε εταιρία για να εχει "σωστες" αναλύσεις κλπ.)

Επαναλαμβάνω ότι όλα αυτά τα λέω με καλή διάθεση γιατί έχω διαπιστώσει ότι ειδικά οι κακές φήμες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο άπαξ και κυκλοφορήσουν δεν μαζεύονται μετά με τίποτα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193047 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios