vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

220 επισκέπτες, 3 χρήστες
lagoudakis, stamatisgr, camber

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Με σχεδόν καμία ενημέρωση από ιατρικής-πνευμονολογικής πλευράς ( ναι μεν αλλά ) και με λόγια από ανθρώπους που προσωπικά εμένα δεν με πείθουν πως δεν έχουν συμφέροντα από την εξάπλωση του
η.τ. ως μέθοδος εναλλακτικής του καπνίσματος, μου είναι τουλάχιστον αδιανόητο να μην έχει
επέμβει ένας κρατικός λειτουργός και να μην έχει απαντήσει σε δεκάδες ερωτήματα χρηστών ή
υποψηφίων νέων ατμιστών. Μήπως αυτό έχει βολέψει κάποιους?  :hmmm:
Κάποια στόματα είχαν πολύ κομψά στοχεύσει την αποπλάνηση του κόσμου διαδίδοντας κατά
καιρούς όλα τα βλαβερά για τον οργανισμό μας που προκαλεί το η.τ.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έχει μπερδευτεί ο κόσμος και να λένε: η.τ. τι αυτό δεν απαγορεύτηκε?
Και νομίζω όλα έχουν να κάνουν με αυτό:
http://news247.gr/eidiseis/zhtoun_akrivotera_tsigara_gia_thn_ygeia_mas.1527243.html
και χτυπάνε για αυτό:
http://news247.gr/eidiseis/telos_sto_hlektroniko_tsigaro.1528826.html

Αποσυνδεδεμένος MACATTACK

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • DD BY GRAVEN - GP MOD - A2MT SS,CLASSIC SS
Λοιπον παραθετω αυτουσιο ενα διαλογο που ειχα σημερα (οπου α. ο συνομιλητης μου...)
α. Α ηλεκτρονικο τσιγαρο ε?
ε(γω). ναι
α. ειχα και εγω και το σταματησα.
ε. ...σιωπη...
α. ειναι καρκινογονο μου ειπαν!!!!!
ε. ναι ε? καπνιζεις??
α. ουυυ σαν φουγαρο...
ε. ε ενταξει απλα εκανες την επιλογη σου....
α. ναι ρε φιλε τουλαχιστον θα ζησω και μετα απο πολλα χρονια θα εχω προβλημα και θα πεθανω!!!!!!Ενω με το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν εχει αποδειχτει οτι θα ζησω πολυ
ε.  :dontknow: (ηλιθιο βλεμμα αγελαδας μεχρι να δω που θα φτασει)
α. εν ολιγοις με το τσιγαρο ειναι αποδεδειγμενο οτι θα πεθανω αλλα αργα ενω με το αλλο μπορει να με αφηνε στον τοπο ξαφνικα....
ε.  :boat: :boat: :boat:

Σημειωτεον οτι αυτη η κουβεντα εγινε σε χωρο ακρως ανθυγιεινο .τα σχολια δικα σας....

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Είναι απίθανος διάλογος, που τον έχω ζήσει σε διάφορες παραλλαγές, απλώς εγώ δεν έχω την υπομονή σου! Για να βάλουμε πάντως τα πράγματα σε μια σειρά νομίζω πως: οι διάφορες διαφημίσεις που διατείνονταν ότι το η.τ. δεν βλάπτει καθόλου την υγεία, χωρίς να έχει προηγηθεί καμία έρευνα, μπορούν όντως να θεωρηθούν παραπλανητικές. Νομίζω πως ως προς αυτό είναι καλό κάποιος να έχει ενημερωθεί/συνειδητοποιήσει πως ΔΕΝ ξέρουμε τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του η.τ. ΞΕΡΟΥΜΕ όμως πολύ καλά αυτές του κ.τ. και ως εκ τούτου έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ ενός βέβαιου καρκινογόνου κτλ κτλ και βρωμερού τσιγάρου και του ηλεκτρονικού που αν μη τι άλλο σε καινούριους χρήστες φαίνεται πως κάνει καλό. Είμαι σίγουρη πως σε βαρείς ατμιστές με μακροχρόνια χρήση όλο αυτό θα επιφέρει κάποια προβλήματα. Δεν είναι το ίδιο με το να ΜΗΝ ατμίζεις, ειδικά αν η νικοτίνη βαράει κόκκινο. Το τι προβλήματα και σε τι βαθμό, δυστυχώς μάλλον μόνοι μας θα το ανακαλύψουμε. Παρακολουθώντας στο ECF ένα αντίστοιχο thread πριν μέρες, είδα έναν μακροχρόνιο ατμιστή που όσο κάπνιζε κ.τ. είχε πνευμονικό εμφύσημα, να διατυπώνει πάνω στο εξάμηνο χρήσης κάποιες επιφυλάξεις του για το η.τ. επειδή παρατηρούσε φλέγματα. Φτάνοντας σε πολύ πρόσφατά του μηνύματα διαπίστωσα με ανακούφιση ότι 2 χρόνια μετά, το εμφύσημά του είχε πλήρως αναστραφεί και το μόνο που του είχε μείνει, και λόγω "κατασκευής" του λαιμού του, ήταν κάποια πρωινά φλέγματα. (Για όποιον ξέρει αγγλικά και θέλει να δει, τα τελευταία ποστ είναι εδώ  http://www.e-cigarette-forum.com/forum/health-safety-e-smoking/61205-does-vaping-cause-phlegm-17.html και αν πάτε στη σελίδα 6 θα δείτε τις αρχικές του ανησυχίες.)

Είναι αρκετά παρήγορο και λογικό (παρεπιμπτόντως και εγώ αν και κάτω του διμήνου ατμίστρια διαπίστωσα φλέγματα όταν το γύρισα στη vg αλλά δεν είναι από τα πνευμόνια αλλά μια καινούρια μορφή στην ιγμορίτιδά μου -πολύ καλύτερη όμως από ό,τι τα προηγούμενα χρόνια). Μένει να δω πώς θα εξελιχθεί.

Εν ολίγοις: κι εγώ πλέον συνεχίζω με ενθουσιασμό να προπαγανδίζω το η.τ. όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, αλλά ξεκαθαρίζω πως αν και οι μέχρι τώρα έρευνες είναι ενθαρρυντικές, σε βάθος χρόνου δεν ξέρουμε τι θα γίνει (και εξαρτάται και από άπειρους παράγοντες π.χ. διαφορετικά υγρά και περιεκτικότητες, ακόμη και ατμοποιητές ή ισχύ μπαταριών). Θεωρώ ότι η πιο σώφρων λύση θα ήταν κάποιος να το χρησιμοποιήσει ως γέφυρα στη διακοπή καπνίσματος αλλά από μόνο του δεν αρκεί, θέλει και να το έχεις πάρει απόφαση. Από εκεί και πέρα εγώ θα συνεχίσω να ατμίζω όσο γίνεται με μέτρο και πάντως δεν γυρίζω στο κ.τ.  :D

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
εγώ θα συνεχίσω να ατμίζω όσο γίνεται με μέτρο και πάντως δεν γυρίζω στο κ.τ.  :D

σε αυτο το σημειο πιστευω κρυβεται ολη η ουσια..μη γνωριζοντας τις επιπτωσεις σε χρόνια χρηση
και διατηρωντας παντα επιφυλαξεις για κατι που δεν γνωριζουμε, ισως θα επρεπε να προσεχουμε
την χρηση που κανουμε στα mg νικοτινης που λαμβανουμε καθημερινα ως φαρμακευτικη και οχι καπνικη
αλλα και στα υλικά που χρησιμοποιουμε..εννοωντας να προσεχουμε τι αγοραζουμε..το πολυ φτηνο πολυ
πιθανο να σημαινει και φτηνο υλικο κατασκευης και αρα οχι ελεγμενο και καταλληλο.
παντα ομως αυτη η κουβεντα θα παραμενει στο υποθετικο κομματι ωσπου να γινουν επιτελους ερευνες..
τελευταια ανοιξε ενα πολυ καλο νημα που αφορα μονο τους παλιους ατμιστες και τις μεχρι τωρα
επιπτωσεις στην υγεια τους και στην καθημερινοτητα τους με το η.τ.
 (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9551.0.html)
πιστευω πρεπει να το παρακολουθησουμε με προσοχη. ισως βγουν καποια συμπερασματα και απο εκει.

Ίσως οφείλεται στο ότι δεν μπορεί να χωνέψει, οτι εσύ έχεις πάρει μια "μπαταρία"στα χέρια σου, και σταμάτησες αυτό που εκείνος δεν μπορεί με τίποτα :yes: :yes:

 :bow: :bow: :bow:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
.....αυτο ειναι και το σημαντικοτερο που αφορα ολους μας....ας το καταλαβουν και τα ερευνητικα κεντρα ολων των ειδων :thumpup:

Καλές οι έρευνες αλλά δεν ξέρω τί αληθεύει/ισχύει τελικά.

Το λέω διότι.. ο ίδιος άνθρωπος που έκανε τις αναλύσεις για τα υγρά της Nobacco - από Δημόκριτο (έτος της έκθεσης το 2009), βάσει της οποίας το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι οι εν λόγω ουσίες δεν είναι τόσο επιβλαβής (και ειδικότερα και σε σύγκριση με μία του Κ.Τ. που όμως σε αυτά τα υγρά δεν περιέχεται) σε προφορική ερώτηση ("από συνάδελφο προς συνάδελφο") ήταν "συνέχισε το τσιγαράκι σου"......


Συμπεράσματα δικά σας...

εγώ ξέρω ότι αισθάνομαι πολύ καλύτερα..μου αρκεί.

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Δεν διαφωνώ, κι εγώ άλλωστε όπως είπα σε άλλο σημείο του forum κατά την διάρκεια του ατμίσματος νοιώθω τον λαιμό μου να "μαλακώνει" (για την ακρίβεια να μην χειροτερεύει), ενώ με το που αποφασίσω να ανάψω ένα Κ.Τ. τον νοιώθω πάλι 'σκληρό' και ξερό (και μιλάμε για πρώτη ημέρα ατμίσματος.. την σημερινή μόνο)!

Η απάντηση όμως του συναδέλφου δεν παύει να μου φαίνεται περίεργη. Ειδικά επειδή έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα αποτελέσματα των ίδιων του αναλύσεων!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε εδώ γιατί οι πληροφορίες είναι γενικές και αόριστες.
Αν έχουμε το όνομα αυτού που το είπε αυτό, ίσως μπορούμε να διασταυρώσουμε την πληροφορία. Ένας άνθρωπος μόνο την κάνει την ανάλυση στο Δημόκριτό; Η πληροφορία δεν δόθηκε σ' εσένα αλλά σε έναν συνάδελφο του υποτιθέμενου αναλυτή ο οποίος σου την μετέφερε αν κατάλαβα σωστά. Ή μήπως υπήρχε και άλλος ενδιάμεσος;
Οι ερωτήσεις δεν είναι ούτε ειρωνικές ούτε εχθρικές αλλά πραγματικές.

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε εδώ γιατί οι πληροφορίες είναι γενικές και αόριστες.
Αν έχουμε το όνομα αυτού που το είπε αυτό, ίσως μπορούμε να διασταυρώσουμε την πληροφορία. Ένας άνθρωπος μόνο την κάνει την ανάλυση στο Δημόκριτό; Η πληροφορία δεν δόθηκε σ' εσένα αλλά σε έναν συνάδελφο του υποτιθέμενου αναλυτή ο οποίος σου την μετέφερε αν κατάλαβα σωστά. Ή μήπως υπήρχε και άλλος ενδιάμεσος;
Οι ερωτήσεις δεν είναι ούτε ειρωνικές ούτε εχθρικές αλλά πραγματικές.

Λεόντιος Λεοντιάδης. Το όνομα του υπεύθυνου του εργαστηρίου φασματομετρίας μάζας και ανάλυσης διοξινών του Κέντρου (και φυσικά που υπογράφει και τις αναλύσεις).


(υγ. εγώ είμαι ο (η) μία εκ των δύο συναδέλφων του - καθόλου - υποτιθέμενου αναλυτή)

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Μα πώς να βγάλουμε συμπέρασμα χωρίς επιπλέον στοιχεία; Και γιατί δεν τον ρώτησες τι εννοεί; Δηλαδή εδώ το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει κάποιος φαντάζομαι είναι ότι απέκρυψε στοιχεία!!

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
συνεχισε το τσιγαρακι σου? μα λεγεται αυτο?
 :wall: :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Δεν διαφωνώ, κι εγώ άλλωστε όπως είπα σε άλλο σημείο του forum κατά την διάρκεια του ατμίσματος νοιώθω τον λαιμό μου να "μαλακώνει" (για την ακρίβεια να μην χειροτερεύει), ενώ με το που αποφασίσω να ανάψω ένα Κ.Τ. τον νοιώθω πάλι 'σκληρό' και ξερό (και μιλάμε για πρώτη ημέρα ατμίσματος.. την σημερινή μόνο)!

Η απάντηση όμως του συναδέλφου δεν παύει να μου φαίνεται περίεργη. Ειδικά επειδή έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα αποτελέσματα των ίδιων του αναλύσεων!

συνεχεισε με η.τ. και θα δεις μεγαλη διαφορα :bye:

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Εκτός αν θεωρεί και το τσιγάρο αθώο!  :confused1: :o

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Μα πώς να βγάλουμε συμπέρασμα χωρίς επιπλέον στοιχεία; Και γιατί δεν τον ρώτησες τι εννοεί; Δηλαδή εδώ το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει κάποιος φαντάζομαι είναι ότι απέκρυψε στοιχεία!!

Με συγχωρείς πάρα πολύ, αλλά πέσμου τί ακριβώς περαιτέρω στοιχεία κρίνεις ότι θα βοηθούσαν για να βγούν τα - όποια  συμπεράσματα; Να δώσω το δικό μου όνομα; Να δώσω το εσωτερικό τηλέφωνο του Λεοντιάδη; η' τί;

Σχετικά με την ερώτηση, σαφώς και έγινε. Αλλά πιστεύω πως η απάντηση δεν καλύπτει και ιδιαίτερα (εμένα έστω).. ότι επειδή η ανάλυση έγινε για συγκεκριμένη εταιρεία, μα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορείς να γνωρίζεις τί χρησιμοποιούν οι άλλες.. (αυτό όμως ακούγεται "ειδικό"). Η απάντηση όμως "συνεχίστε το Κ.Τ. σας κορίτσια".. είναι γενική. Θεωρώ πως θα μπορούσε να πεί π.χ... "οκ για αυτή την εταιρεία.. αλλά για άλλες δεν ορκίζομαι" (παράδειγμα απάντησης λέμε)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342166 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206412 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30992 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50092 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357653 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11456 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192974 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591717 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios