vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

168 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, lounik, vougiouklakis

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Στις παρέες με φίλους, γνωστούς, αγνώστους κ.λ.π. παρατηρώ ότι αυτοί που μου την λένε για το η.τ. ξέρεις άκουσα στην τηλεόραση ότι αυτό βλάπτει, ή ένας γνωστός  άκουσε από γιατρό για βλαβερές συνέπειες και όλα τα παραπάνω, είναι πάντα καπνιστές κανονικού τσιγάρου. ???
Πολύ σωστή διαπίστωση έχεις κάνει, αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ και δεν μπορώ να εξηγήσω πως είναι
δυνατόν να υπάρχουν υπέρμετρα υποστηριχτές του τσιγάρου παρόλο που όλοι μας γνωρίζουμε την
επικινδυνότητα και τις βλαβερές συνέπειες του.
Όταν τίθεται τέτοια αμφισβήτηση απλά τους ρωτώ τι γράφει το πακέτο τους απ' έξω  ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Τρελή ατάκα που άκουσα, το τσιγάρο λέει προκαλεί καρκίνο αλλά το ηλεκτρονικό είναι χειρότερο.
Τι παραπάνω δηλαδή να πάθεις...;

Δεκάκις εις καρκίνο  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Αυτό που δεν έχει αντιληφθεί ο κόσμος είναι ότι το τσιγάρο σκοτώνει πρόωρα το 80%-90% των καπνιστών και όχι κατ ανάγκην απο καρκίνο.
Το έμφραγμα πχ που έπαθε κάποιος στα 70 έστω με προδιάθεση για έμφραγμα έστω και με άλλους επιβαρυντικούς παραγοντες
 θα μπορουσε πιθανώς να το πάθαινε στα 71 του αν δεν κάπνιζε. Εχασε 1 χρόνο ζωής 1 χρόνο αγκαλιάς με τα εγγόνια του....

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Η αντιδραση αυτη των καπνιστων ειναι πια δεδομενη...

...στην αρχη με ενοχλουσε και με παραξενευε κι εμενα. Αυτο που οι μη καπνιστες το εβλεπαν με ενδιαφερον και ρωτουσαν πραγματα, οι καπνιστες αυτοματα και χωρις κουβεντα το υποτιμουσαν και το εβγαζαν κατα πολυ χειροτερο απ' το τσιγαρο....

....τωρα πια το αποδεχτηκα. Ειναι στη φυση του ανθρωπου. Το συνδρομο με την κομμενη ουρα της αλεπους  ;)

Αποσυνδεδεμένος liapakos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την στιγμή,πριν γίνει ανάμνηση...
Εγω παλι απ την μερια μου,το βλεπω σαν "το κομπλεξ" των καπνιστων.Δεν μπορω να το εξηγησω πως,αλλα ετσι το βλεπω το θεμα.Σαν ενος τυπου κομπλεξ που κανει τους καπνιστες (που δεν θελουν να αρχισουν το ητ)αυτοματα να το κατακρινουν και να το καταδικαζουν.

Αποσυνδεδεμένος fantasyhus

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
ετσι ειναι φιλε μου

Και άκουσα και το εξής σήμερα και μάλιστα από ...σοβαρό άνθρωπο  :oόταν του είπα δεν το
πετάς από το στόμα μην πάθεις στα πενήντα σου κανα έμφραγμα!!
- Οι καπνιστές δεν παθαίνουν τίποτα, όλα τα μικρόβια τα σκοτώνει το τσιγάρο, οι άλλοι που
δεν καπνίζουν να φυλάγονται!!!
Ερώτηση: και αν το τσιγάρο σκοτώνει όλα τα μικρόβια, εσύ πως ζείς ?  :)) :)) :))
Άντε μετά να του εξηγήσεις για το η.τ. τι να πείς , δυστυχώς έχουν φοβηθεί κάποιοι από
παραπληροφόρηση για δήθεν παρενέργειες και επιπλοκές του η.τ.  ???

Αποσυνδεδεμένος konn4312

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Εκει ειναι το κουφο οτι φοβουνται τις <<πιθανες>> παρενεργειες του ητ αλλα δεν φοβουνται τις σιγουρες και γνωστες του κτ!!!

Αποσυνδεδεμένος fantasyhus

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Ναι και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες.πίσω από όλα είναι οι τεράστιες καπνοβιομηχανίες.

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Εγω παλι απ την μερια μου,το βλεπω σαν "το κομπλεξ" των καπνιστων.Δεν μπορω να το εξηγησω πως,αλλα ετσι το βλεπω το θεμα.Σαν ενος τυπου κομπλεξ που κανει τους καπνιστες (που δεν θελουν να αρχισουν το ητ)αυτοματα να το κατακρινουν και να το καταδικαζουν.
Συμφωνώ, αλλα που λέτε να οφείλεται;

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Ίσως οφείλεται στο ότι δεν μπορεί να χωνέψει, οτι εσύ έχεις πάρει μια "μπαταρία"στα χέρια σου, και σταμάτησες αυτό που εκείνος δεν μπορεί με τίποτα :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ, αλλα που λέτε να οφείλεται;

Στο οτι ο Ελληνας το παίζει μια ζωή εξυπνάκιας...γνώστης των πάντων και γενικά να είχαμε να λέγαμε...
Δέν μπορεί να αποδεχθεί οτι "κάποιος άλλος" πήρε την απόφαση και είχε τον τσαμπουκά να κόψει το κ.τ. και "οχι αυτός"

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θάθελα να πω πως το η.τ. τσιγάρο το άρχισα σαν εναλακτικό τρόπο καπνίσματος και φυσικά να απαλλαγώ από το κ.τ.

Δεν σκέφτηκα ούτε σκέφτομαι τις συνέπειες του ενός ή του άλλου.
Σίγουρα ξέρω τις συνέπειες  του κ.τ. γιατί πάνω σε αυτό υπάρχουν μελέτες 10αδων χρόνων το ξέρω ότι προκαλεί σοβαρές βλάβες στην υγεία το ξέρω ότι προκαλεί καρκίνο, ΞΕΡΩ όμως ότι αν και το ήξερα 35 χρόνια  :wall: το κάπνιζα. ???

Τώρα που κατάφερα μετά από 35 χρόνια να παλλαγώ από αυτό,να απαλλαγώ από την βρώμα του στα ρούχα μου στο σπίτι μου στο αυτοκίνητό μου,να απαλλαγώ από τον πρωινό ειδικά βήχα και πρωινά φλέματα, ξέρω ότι κι αν μουν πουν καπνιστές και μη καπνιστές για το η.τ. εγώ θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ. :D  και θα γράφω στα παλιάμου τα παπούτσια :lotpot: αυτά που λένε.

 


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1552 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120669 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 541 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325895 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156573 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi