vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

134 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος NickX

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ γενικά αν και δεν ειμαι γιατρός από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με το άτμισμα παρακολουθώ όσο μπορώ τις έρευνες που βγαίνουν για το η.τ σε διεθνή ιατρικά επιστημονικά περιοδιά.
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει έρευνα που να αναφέρει κάτι τέτοιο.
Πάντως ένας πνευμονολόγος που ενημερώνεται διαρκώς και θέλει να το ψάξει θα ήταν όντως χρήσιμος.


Αποσυνδεδεμένος scouteraki

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Σαφώς και υπάρχει προβληματισμός από όλα τα μέλη νομίζω για τυχόν επιπτώσεις της χρήσης ατμού.Αυτό όμως που πρέπει πάντα να σκέφτεται ο χρήστης είναι το πόσο επιβλαβές είναι το τσιγάρο και μάλιστα αποδεδειγμένα

Αποσυνδεδεμένος NickX

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Προβληματισμός καλό είναι να υπάρχει.
Απλά αν υπάρχουν και αρνητικές επιπτώσεις του ατμίσματος, θα πρέπει να τεθούν με επιστημονικά δεδομένα και πειράματα και όχι με εικασίες ενός γνωστού ενός φίλου κλπ.
Το άτμισμα δεν είμαστε σίγουροι οτι είναι απόλυτα υγιές.
Αλλά από την άλλη είμαστε σίγουροι οτι το κάπνισμα είναι επιβλαβές αποδεδειγμένα.
Μέχρι στιγμής ουσιαστικά δεν υπάρχει (ή δεν έχω δει εγώ) επιστημονική μελέτη που να τεκμηριώνει πιθανούς κινδύνους από το άτμισμα.
Αν βγει εδώ είμαστε να την μελετήσουμε...

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Φίλε spy80 θα ήταν πολύ χρήσιμο αν η φίλη σου μπορούσε να ρωτήσει τον καθηγητή της που μπορεί να βρει μελέτη για το σχετικό θέμα που μας παραθέτεις. Φαντάζομαι ο καθηγητής της, είπε όσα είπε στηριζόμενος σε κάποια μελέτη που έχει διαβάσει

Αποσυνδεδεμένος NickX

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Να σημειώσω οτι το: "Το είπε η τηλεόραση" ή "Το διάβασα στην εφημερίδα" ΔΕΝ αποτελούν επιστημονικές μελέτες.  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Επειδή το θέμα μάς έχει απασχολήσει πολλάκις (δείτε την αρχή του θέματος), μέχρι απόδειξης του εναντίου τα μηνύματα για τους βρόγχους μεταφέρθηκαν εδώ. No hard feelings.

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί αυτό το "ένας γνωστός" του κουμπάρου της εξαδέλφης του μανάβη"
είπε ότι : ........ το πάθε από το η.τ.
Φυσικά όλα αυτά μάλλον για χωρατό μου μοιάζουν και είναι από άγνοια ή εκ του πονηρού.
Αποδείξεις Κύριοι, αποδείξεις !! ;)

Αποσυνδεδεμένος Spy80

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Πιθανόν λόγω της μικρής μου εμπειρίας σε τέτοια θέματα στο φόρουμ δεν γνώριζα τις αντιδράσεις κάποιων συνατμιστών.
Δεν πουλάω τσιγάρα ούτε φυσικά έχω κέρδος από τσιγάρα, ενώ σαφώς ατμίζω από επιλογή.
Παρατήρησα όμως ότι έχω έντονο βήχα σε κάποιες περιπτώσεις που ίσως το παρακάνω και σε συνδυασμό με όσα έχω δει και από το φόρουμ σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας με την ελπίδα ότι κάποιος πιο καταρτισμένος (ίσως και γιατρός - ερευνητής) να είχε ήδη κάποια παραπάνω γνώση.
Με λύπη μου διαπιστώνω καχυποψία και υπερπροστασία του Η.τ από κάποιους που το να διατυπώσεις απλά μία ανησυχία σε κάνει αυτομάτως πολέμιο του Η.Τ
Είμαστε όλοι στο ίδιο καράβι και προσωπικά συνεχίζω να ατμίζω φουλ. ΟΜΩΣ κανείς δεν διεκδικεί την απόλυτη αλήθεια από ένα τόσο σοβαρό θέμα και ειδικά όταν υπάρχει τόση λίγη γνώση σχετικά με το Η.τ.
Όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι αγιασμός και ελπίζουμε να αποδειχτεί ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ καλύτερη επιλογή από το τσιγάρο.
Αν κάποιοι προσβάλλονται επειδή δεν είναι βασισμένος σε κάποια ΕΡΕΥΝΑ από κάποιον Έγκυρο και επώνυμο επιστήμονα ο προβληματισμός μου με συγχωρείται

Αποσυνδεδεμένος Spy80

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Επιπλέον ευχαριστώ τα υπόλοιπα παιδιά που δεν βαρέθηκαν να απαντήσουν με ότι πληροφορίες διαθέτουν  :D

Όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι αγιασμός και ελπίζουμε να αποδειχτεί ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ καλύτερη επιλογή από το τσιγάρο.
Αν κάποιοι προσβάλλονται επειδή δεν είναι βασισμένος σε κάποια ΕΡΕΥΝΑ από κάποιον Έγκυρο και επώνυμο επιστήμονα ο προβληματισμός μου με συγχωρείται
Τα ερωτήματα σου εύλογα ! αλλά καλύτερα να μιλάμε με χειροπιαστά και αδιάσειστα στοιχεία και να μην
προκαταβάλουμε τίποτα χωρίς να χουμε κάτι.
Τώρα αυτό με τον αγιασμό μάλλον δείχνει φόβο και ανασφάλεια και έλλειψη αυτοπεποίθησης προς το η.τ.
Αν νομίζουν μερικοί ότι το η.τ. δεν είναι καλύτερο από κ.τ. τι να πω ?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Φίλε Spy80, αν πάρεις αυτό εδώ το θέμα από την αρχή, θα δεις πόσα έχουν ακουστεί και εκτός από μερικά που έχουν διαψευσθεί πανηγυρικά, τίποτα δεν έχει επιβεβαιωθεί από τα υπόλοιπα.
Δεν είναι θέμα υπερπροστασίας. Αν βγει από αυτό εδώ το θέμα κάτι αποδεδειγμένο, θα δημιουργηθεί αμέσως νέο θέμα που θα το φιλοξενήσει ξεχωριστά για να το συζητήσουμε όλοι μαζί.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
@Spy80 Οσο περισσότερο διαβάσεις στο φόρουμ, και ειδικα σε αυτα τα θέματα, τοσα περισσότερα νήματα θα δεις να εχει απασχολήσει ολο το παιχνίδι του "είχα ενα γνωστο που ειχε ενα γνωστο που..."
ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορά δεν διάβασα για καποιον που ειχε εναν γνωστο που επαθε κατι. Ο γνωστος του γνωστου παντα.
Εσύ πραγματι μπορει να ακουσες οτι ακουσες, αλλα καταλαβαινεις οτι οση εμπιστοσύνη και να εχεις σε αυτον απο τον οποίο το ακουσες, σε καθε ζευγάρι αυτιών που περνάει η πληροφορία πιθανον να διαστρεβλωνεται και καμποσο.
Αν επισης για συντομιά, ο καθε γνωστος του γνωστου του γνωστου μου γίνεται δικος μου γνωστός, καταλαβαινεις οτι η αλυσίδα ειναι ΠΟΛΥ πιο μακριά απ ότι νομιζουμε.
ΕΝΑΣ ειπε καποτε για υγρό στον πνευμονα, και εχω ακουσει απο ΤΡΕΙΣ γνωστους ΜΟΥ, οτι ειχαν εναν γνωστο που ειχε εναν γνωστο που ειχε υγρό στον πνευμονα. Ειναι ο ίδιος? Οχι! Ειναι ψεμματα? Προφανως.
Δεν ειναι υπερπροστατευτισμος, αν και ολοι ατμιστες ειμαστε και θελουμε να το προστατευσουμε.
Ειναι προστατευτισμός της κοινης μας λογικης.
Αλλιως θα επρεπε να το είχα κόψει οταν μου είπε μια γνωστη  μου οτι ειχε εναν γνωστο που του βρηκαν ΑΕΡΑ στον πνευμονα απο το ΗΤ !!!!!!!!!!!!!!
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Το θέμα είναι ένα.Το τσιγάρο περιέχει αποδεδειγμένα εκατοντάδες καρκινογόνες ουσίες με χειρότερη την πίσα η οποία σου διαλύει τους πνεύμονες.Όπως και νάχει καλύτερα η.τ παρά κ.τ :bye:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Εσενα δε σε νοιαζει τίποτα γιατι είσαι παυσίπονος παντως!!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EWUt3YwoU50&feature=player_embedded[/youtube]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115872 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824352 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243863 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762753 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem